Pripremanje kurbana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Ideja » 18 Oct 2013, 13:02

Mrki :)
ne brini, znam ja vrlo dobro smisao kurbana i naravno da mi ne pada na pamet izjednačavati način na koji ja to radim sa onim koji se praktikuje oduvijek. Nisam u mogućnosti (daljina i još štošta) da to obavim onako kako se to oduvijek radi ali financijski jesam i zato osjećam potrebu da "prinesem žrtvu" na ovakav način, bez obzira koliko to tebi besmisleno ili smiješno bilo.
Zaboravila sam napomenuti da naravno nije u pitanju pomoć nekom tamo u Africi nego se svrha zna: kurban a možeš izabrati u koju zemlju šalješ, te da li je u pitanju kurban, sadaka ili nesto drugo. Odluku o tome kako će šta biti raspodijeljeno prepuštam znači nekom drugom.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 18 Oct 2013, 16:25

Mrkija za Reisa...

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by paparaci » 18 Oct 2013, 23:53

mrki62 wrote:Kad je neko npr. 70 godina star i to tako praktikuje od kako zna za sebe i sad se ti il bilo ko nađe pa mu se počne "pametovati" o ispravnosti,.......... da li će promijeniti način svoj.
moje je da ukazem na nepravilnost, a sta ce doticna osoba od toga napraviti je iskljucivo njezina stvar.
onaj ko je posvecen vjeri, zahvalan je na svakom ukazivanju o tome sta pogresno i/ili neispravno cini.

cilj je postici Njegovo zadovoljstvo s nama koje automatski rezultuje i nasim zadovoljstvom, srecom i blagostanjem. ;)
mrki62 wrote:Vako, kurban ima svoj smisao i sama priprema očekuje od tebe da se zaposliš i to par dana u vezi kurbana - psihofizički.
Dakle, od tebe se u vezi kurbana očekuje da se pozabaviš izračunom kome ćeš dati , kome nanijetiti, ko će ti sve pomoći ,..... i to traje danima.
Dalje, kurban ima čak svrhu da se prisjetiš i onih koje inače čovjek zaboravi; neke prijatelje, rođake a čak i postoji mogućnost da se izmire neki koji su posvađani.
Ako ništa drugo, da znaš šta znači kabulusum a šta halalusum kod primo - predaje kurbana :obrve
najvaznije u svemu navedenom ti je nijjet. ostalo dolazi samo po sebi i nije nuzno sam izvesti cin klanja, pa i odabira kurbana.

Ideja wrote: Uplatila sam kurban jednoj organizaciji koja to proslijeđuje u neke afričke siromašne zemlje, mislim da je to u redu i meni to nije bez veze :cudi Ukoliko oni taj novac ne proslijede onako kako je opisano, onda to ide njima na dušu.
slicno sam ucinio. s tim da poznajem te osobe. prosle godine mi je jaran sa njima isao u afriku sedmicu ili dvije dana i pomagao oko svega. :ok
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 19 Oct 2013, 10:39

moje je da ukazem na nepravilnost, a sta ce doticna osoba od toga napraviti je iskljucivo njezina stvar.
onaj ko je posvecen vjeri, zahvalan je na svakom ukazivanju o tome sta pogresno i/ili neispravno cini.

cilj je postici Njegovo zadovoljstvo s nama koje automatski rezultuje i nasim zadovoljstvom, srecom i blagostanjem.
Sad će sin tatu da uči , kako se djeca prave.
Nemoj zaboraviti oklen si sinko, nemoj zaboraviti poštivati starije i nemoj pametovati starijem - jel tako.
Čojk decenijama prakticira vjeru i ti sad došao njemu pametovati iliti ukazati , na šta to paparaci ?
Ti il bilo ko , da ukaže na nepravilnost il da ga pravite budalom jer ne može stariji čovjek nikako shvatiti da je nešto neispravno a svo vrijeme to radi i to sve njegove džematlije uz mnogo puta mijenjanje hodža, koji nikad primjedbe nisu imali i sad ti ćeš tom čojku ukazat na nepravilnost hahahahah
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 19 Oct 2013, 10:41

Mrkija za Reisa...
Black , vjerovatno se tebi ne sviđa moj stav na ovoj temi a vjerovatno si sposoban i braniti svoj stav na neki pogodniji način a ne sa niskim udarcima iliti podyebavanjem.
Ne priliči ti to, znaš ti i bolje, samo se treba malo i potruditi.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by paparaci » 19 Oct 2013, 23:19

mrki62 wrote: Sad će sin tatu da uči , kako se djeca prave.
:grana
Nemoj zaboraviti oklen si sinko, nemoj zaboraviti poštivati starije i nemoj pametovati starijem - jel tako.
jedno je pametovati, drugo je iskreno nekom' skrenuti paznju i reci istinu.
Čojk decenijama prakticira vjeru i ti sad došao njemu pametovati iliti ukazati , na šta to paparaci ?
na ono sto je neispravno/nepravilno. ne znam sta ti nije jasno. :cudi
Ti il bilo ko , da ukaže na nepravilnost il da ga pravite budalom jer ne može stariji čovjek nikako shvatiti da je nešto neispravno a svo vrijeme to radi i to sve njegove džematlije uz mnogo puta mijenjanje hodža, koji nikad primjedbe nisu imali i sad ti ćeš tom čojku ukazat na nepravilnost hahahahah
sto si licemjeran, pa se ponasas suprotno onom sto Black-u preporucujes?! :lupa

hoces reci da su starije osobe glupe? jer eto nisu u stanju nekog saslusati, shvatiti, preispitati,.....

ti ne zelis shvatiti. u tome i jeste problem.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 19 Oct 2013, 23:24

Sa budalama se ne treba raspravljati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te pobijede na iskustvo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Maja » 27 Oct 2013, 01:08

Moj stariji komšija kojem je profesija bila klanje životinja i za kurban i za pastrvu i sve ostalo je rekao da postoji određen broj (da nije 500) životinja koje možeš ubiti i da mimo toga ne smiješ.
Jeste li vi čuli za to, ima li to veze s islamom ili je samo priča.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Bla » 27 Oct 2013, 18:03

Nikad čuo. A ne pronalazim ni neku logiku u takvoj izjavi.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 27 Oct 2013, 18:53

jok ba...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2014, 09:10

Kurban treba lijepo dovesti do mjesta klanja

Image

Kurban-bajram jedan je od najvećih islamskih blagdana, koji je poznat po klanju kurbana, tj. prinošenju žrtve.

Brojni običaji vezani uz Kurban-bajram dobro su poznati, ali rijetko se priča o ljudima koji su izuzetno bitan dio ovog blagdana, odnosno o ljudima koji kolju kurbane. Jedan od takvih je i Visočanin Fikret Smajović, koji se već godinama bavi ovim poslom, iako po struci nije mesar, a svoj radni vijek proveo je u KTK Visoko.

- Kroz posao u KTK Visoko naučio sam neke stvari koje mi sada dobro dođu prilikom klanja kurbana, a to se odnosi na skidanje kože sa životinje. Vremenom sam naučio i vještine klanja i počeo se iz hobija baviti ovim, moram priznati, teškim zanimanjem - kazao nam je Smajović.

Dodaje da, kada je u pitanju sam čina klanja, bitno je da se životinja koja je namijenjena za kurban lijepo dovede do mjesta klanja uz učenje tekbira.

- Nož pripremam prije klanja i nikada se ne oštri pred životinjom koja će biti prinesena kao žrtva Allahu, dž. š. Prije svega toga pripremi se i iskopa rupa iznad koje će se obaviti čin klanja, a poželjno je da tom činu prisustvuje vlasnik kurbana. Kurban, kao i onaj koji kolje, trebaju biti okrenuti prema kibli. Kurban se povali na lijevu stranu, svežu mu se sve četiri ili najmanje tri noge i oštrim nožem brzo se presijeku dvije glavne krvne žile te dušnik i grkljan.

Prije neposrednog klanja trebalo bi izgovoriti: "Bismillahi Allahu ekber", a po mogućnosti i nešto više, i to su najbitnije stvari prilikom klanja. Nakon samog čina klanja, slijedi skidanje kože te se nakon toga kurban podijeli na dijelove koje odredi vlasnik - detaljno je objasnio Smajović.

Zakolje oko 20 životinja

Smajović kaže da za vrijeme Kurban-bajrama u prosjeku zakolje oko 20 životinja, a prema njegovim riječima, vlasnici kurbana zovu ga sedam do deset dana prije Bajrama. Samo vrijeme klanja kurbana nastupa nakon obavljenog bajram-namaza i traje sve do pred zalazak sunca treći dan Bajrama.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Maja » 16 Sep 2015, 11:04

Sve više i više ljudi umjesto klanja "u vlastitoj režiji" daju novac u IZ. Gdje taj novac završi boga pitaj.
U mojoj mahali klalo se dosta kurbana a sad više niko. Lakše je i "čišće" dati novac IZ jer ko će se mučiti s tim, pa još dijeljenje mesa itd. Je li i kod vas tako?

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Anonimus 9 » 16 Sep 2015, 11:20

Maja wrote:Sve više i više ljudi umjesto klanja "u vlastitoj režiji" daju novac u IZ. Gdje taj novac završi boga pitaj.
U mojoj mahali klalo se dosta kurbana a sad više niko. Lakše je i "čišće" dati novac IZ jer ko će se mučiti s tim, pa još dijeljenje mesa itd. Je li i kod vas tako?
Sto se tice IZ tj Rijaseta IZ u BiH oni imaju fond "bejtul mmall" u koji se uplacuju kurbani vecinom iz dijaspore raja uplacuje al ima i dosta raje iz BIH koja to praktikuje .Svake godine Rijaset otkupi taj broj grla koja su uplacena od nasih povratnika u RS i nasih domacina sirom Bosnw i Hercegovine .U principu ti kurbani se kolju tamo gdje ih Rijaset otkupi i tamo se dijele toj povratnickoj populaciji .Sav visak ide za potrebe medresa fakulteta narodnih kuhinja itd. Ovo sto pisem pisem iz prve ruke jer sam sa rijasetom potpisao ugovor o otkupu kurbana .Et i cijena kurbana sitne stoke ovca-ovan je od 230-250 KM ovan ili ovca mora bit kilaze od 45-50 kg kao i starosnu dob zadovoljavajucu a za krupnu stoku cjena je od 1600 -1900 KM s tim da troškove klanja snosi sam domacin u oba slucaja
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2015, 09:55

PRODAJA KURBANA Na Stočnoj pijaci ovnovi i po 900 KM!

Muslimani u Bosni i Hercegovini i širom svijeta u četvrtak dočekuju Kurban-bajram. U spomen na Ibrahimovu, a. s., odanost Bogu, ovo je i blagdan prinošenja žrtve, a za kurban se najčešće žrtvuje ovan. Meso se dijeli porodici, siromašnima i prijateljima.

Na vagu

Naša ekipa jučer je posjetila Stočnu pijacu u sarajevskom naselju Stup, gdje se prodaju ovce i ovnovi za kurbane. Prodavači su prilično zadovoljni iako pravi pazar, kako su nam rekli, očekuju tek danas i sutra.


Cijene ovnova kreću se od 240 do 900 KM, a ovce su nešto jeftinije i u ponudi su od 160 do 320 KM.

- Uglavnom prodajemo na vagu. U tom slučaju ovca je četiri KM po kilogramu, a ovnovi su od pet i po do šest maraka. Od subote sam ovdje i dnevno prodam desetak kurbana – kazao je Mujo Milišić, jedan od prodavača.

Na pijaci smo zatekli Mirsada Imamovića. On je došao jučer u pet ujutro, a kaže nam da će na pijaci prenoćiti, kao i mnogi drugi prodavači.


- Nema ići kući dok sve ne prodamo. Naredna dva dana očekujemo puno veću potražnju pa moramo ovdje ostati da čuvamo mjesto - rekao je Imamović.

Prosječne cijene

Dedo iz Konjica, koji nam se nije želio predstaviti, vlasnik je dva najveća ovna na pijaci. Obojica su teška po 130 kilograma. Kad smo ga upitali za cijenu, kazao je:

- Koštaju po 900 KM. Samo njih imam. Otići će oni, ako Bog da, do Bajrama.

Skuplje kurbane kupuju oni imućniji, dok se penzioneri odlučuju za one prosječnih cijena.

Samo stokilaši

Vlasnik, kako su nam mnogi priznali, najboljih kurbana na pijaci je Bajram Bošnjak. On prodaje samo ovnove, i to one koji teže oko stotinu kilograma.

- Ovo je poznata pasmina pramenovci. Najpoznatiji su ovnovi, pa su tako i najskuplji. Njihove cijene su od 550 KM do 700 KM. Do sada sam ih prodao 50, a još toliko ih imam - kaže samouvjereno Bošnjak.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Lebowski » 08 Apr 2016, 10:30

[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]

Razumijem da se životinje kolju i ovako i onako ali ne razumijem u čemu je privlačnost ovakvog čina, naslađivanja u tome, gledanja kako se životinja pati ili ove koje pronalaze neku poruku u tome, da krava izgovara Allahovvo ime ili šehadet.

Meni je ovo neprijatno gledati a vama?

Sve kontam kurban je nastavak tradicije žrtvovanja bogovima da bi se ljudi malo zasitili krvi i klanja, da bi manje jedni druge al to je nekad bilo tako. Valjda smo malo dosad iskontrolisali te ubilačke i životinjske nagone.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Chloe » 08 Apr 2016, 10:46

Neću gledati.
Znaju se cilj i pravila kod prinošenja žrtve tj. kurbana u Islamu,
nema mučenja životinja. Zašto neko radi drugačije odgovarat će za to. :)
Islam uči iz Kur'ana a ne od muslimana.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by SPINERKA » 08 Apr 2016, 10:47

:sok

e, i nisi morao ovo postaviti.
Muka mi.

-Nije do ucenja , nego do ljudi --vidi ih -cakijom ... :sok
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Hannibal » 08 Apr 2016, 16:01

Joj kakvog smo kurbana mi imali prosle godine. Da vidis rogova ocm ja se sjebo. Zaklo ga onaj lik a on se jos koprca, uporan decko
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Mutevelija » 08 Apr 2016, 20:04

NEma svako "ruke" za Kurban, kažu prvo se treba učiti na ovnovima pa kasnije preći na veća goveda.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by SPINERKA » 08 Apr 2016, 22:31

:misli

Domacin mora to da 'odradi.?
Image

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests