Pripremanje kurbana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2011, 19:09

Ko vrši klanje bez dozvole, može očekivati novčanu kaznu u iznosu i do 25.000 eura

Image

Kako piše Deutsche Welle muslimani su u naredna četiri dana u mislima sa božijim poslanikom Ibrahimom koji je bio spreman da u ime Boga (Allaha) žrtvuje i svog vlastitog sina. Od toga dana, pa sve do danas, muslimani koji imaju finansijske mogućnosti, izvršavaju zapovijed – prinošenje žrtve, uglavnom klanjem životinja. To je najčešće ovca, zatim koza, krava ili kamila.

Za muslimane u Njemačkoj, kao i one u cijelom svijetu, Kurban-bajram je njihov najveći praznik. Najznačajniji ritual je klanje kurbana. Međutim, za oko četiri miliona muslimana u Njemačkoj tu počinju problemi. Naime, klanje životinja bez predhodnog ošamućivanja, u Njemačkoj je zabranjeno. Upravo ovdje su mišljenja podijeljena. Udruženja za zaštitu životinja navode da je klanje bez predhodnog ošamućivanja nasilje nad životinjama i bolan i neljudski način oduzimanja života. Za neke muslimane ošamućivanje je „haram“ (grijeh), a za druge sasvim prihvatljivo i ne kosi se sa vjerskim propisima.

Klanje uz pomoć elektro-šoka i pneumatskog pištolja

Prof. Mustafa ef. Hadžić je član Centralnog vijeća muslimana u Njemačkoj i Vijeća za fetve u Njemačkoj, ogranka Evropskog vijeća za fetve. “Pripadam umjerenom krilu shvatanja islamskih propisa i smatram da je važno da životinja prije klanja pokazuje znakove života. Ošamućivanje je neće usmrtiti, nego će je samo privremeno onesposobiti u davanju otpora prilikom klanja”, kaže Hadžić.

Njemačka policija, sanitarna inspekcija i veterinarska služba u posljednjih nekoliko godina usko sarađuju u sprječavanju klanja životinja u vjerske svrhe bez ispunjavanja propisanih uslova. Onaj ko vrši klanje bez dozvole, može očekivati novčanu kaznu u iznosu i do 25.000 eura. Toga je svjestan i Fevzi Kiracti koji je iz Turske u Njemačku došao prije 16. godina.

“I ove godine koljem kurban na jednoj farmi čiji je vlasnik Nijemac. Sa prijateljima i rodbinom sam kupio kravu koju žrtvujemo u ime Allaha. Postoji mogućnost da izvršim uplatu u nekoj od humanitarnih organizacija ili u svom džematu i da to oni urade bez mog prisustva. Međutim, Bajram je porodični praznik i želim da i moji članovi porodice osjete blagodati ovog praznika”, kaže Kiracti.

Zbog strogih zakonskih pravila, mnogi se odlučuju za opciju uplate kurbana kod neke od institucija ili humanitarnih organizacija koja će to obaviti po vjerskim propisima. Međutim, i tu se pojavljuje mač sa dvije oštrice: da li je nagrada kod Boga ista, bez obzira koliko smo izdvojili novca za kurban?

“Sevap je isti, sve ostalo su nijanse”

“Vrijednost kurbana se mjeri po iznosu novca koji je izdvojen iz našeg privatnog budžeta. Nije bitno gdje se obavlja klanje. Potrebno je da je to urađeno sa čistom namjerom, da je novac pošteno zarađen i da se meso pravilno distribuira u sredinama u kojima se ono dijeli”, kaže Mustafa ef. Hadžić, bivši profesor Medrese u Visokom i slikovito objašnjava: “Činjenica je da je veća nagrada kod Boga onog ko je izdvojio više novca. Međutim, nagrada je shodna realnim mogućnostima osobe. Možda će osoba koja je za kurban izdvojila polovinu svog kućnog budžeta imati veću nagradu od onog ko ima desetina hiljada eura, a za kurban je izdvojio nekoliko eura više od prve osobe koju sam naveo”.

Finansijski faktor je po svemu sudeći i razlog zašto dvije trećine kurbana, čije klanje organizuje Merhamet u Njemačkoj, stiže iz Australije, a ne iz BiH. Naime, cijena kurbana koji se kolje i doprema iz Australije je 119, a iz BiH 179 eura. Posredstvom Merhameta će ove godine u BiH u javnim kuhinjama, siromašnim i domovima za nezbrinutu djecu i domovima staraca, biti poslano više od 800 kurbana.

Cilj kurbana, što u prevodu sa arapskog jezika znači “žrtva pomoću koje se približavate Bogu i ljudima” jeste da draži i slasti Bajrama, kao vjerskog praznika, osjete i siromašni. Da li je klanje obavljeno lično, uz pomoć stručnog lica ili je uplaćen kako bi neko drugi to obavio u vaše ime, skoro da i nije bitno jer “sevap (dobro djelo) je isti, sve ostalo su nijanse”.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Klanje Kurbana na njemački način

Post by carobnjak N » 07 Nov 2011, 10:55

Postoji tu jedan problem kod ošamućivanja životinje u stvari više problema.Prvi i najznačajniji je taj što kod tok postupka dodje do usporavanja rada srca i potpune blokade mozga,a često i do potpunog zastoja rada srca te se nakon klanja jedan dio krvi zadrži u mesu .Krv je strogo zabranjena ajetom
El-Bekare 173ajet: "On vam jedino zabranjuje: strv i krv i svinjsko meso, i ono što je zaklano u nečije drugo ime, a ne u Allahovo. A onome ko bude primoran, ali ne iz želje, tek toliko da glad utoli, njemu grijeh nije. - Allah zaista prašta i milostiv je."

Druga stvar koju ja znam iz iskustva jer imam u familiji profesionalne mesare jeste to pitanje oko mučenja životinje do kojeg dodje baš kod korištenja pištolja za ošamućivanje.Naime vrlo često se dešava da krupnije životinje taj pištolj ne obori niti je dovoljno ošamuti da bude podložna klanju i onda je to mučenje i za životinju i za ljude.
u većim klaonicama postoji korpa u koju životinja udje te se fiksira i onda zarotira za 180¨ prema dole i to je to.Takodjer mi nije jasan taj njemački zakon jer da bi se dobio halal certifikat na meso životinja mora biti zaklana bez ošamućivanja ,a kod njih tih halal certifikata ima koliko hoćeš. :cudi
Mislim da je to paćenje životinje klanjem bez ošamućivanja doneseno na osnovu tih zahtjeva grupa za prava životinja ali oni se nisu sigurno konsultovali sa stručnjacima jer da jesu znali bi da se rezanjem glavnih arterija na vratu životinje dovodi do naglog odljeva krvi iz mozga iste sekunde i nakon toga životinja ne može biti svijesna ničegai svaki pokret udova nakon toga je posljedica nesvijesne mišićne refleksije prilkom izlaska krvi iz mišića
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Klanje Kurbana na njemački način

Post by Konsultant » 07 Nov 2011, 11:37

Nedavno su negdje na nekom institutu potvrdili da je meso koje istece krv puno zdravije. Izgubio sam link, mislim da je cak bio na sarajevo-x.

Tesko je tu naci neki pametan kompromis, kod klanja pilica, mislim da se u fabrikama prvo potope u vrelu vodu pa onda ide skracivanje glave. Ne znam sta ce raditi ali bitno je samo nek istece krv.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Klanje Kurbana na njemački način

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2011, 13:07

To je vec cinjenica,da je meso,iz kojeg je istekla krv,zdravije.
To je u skladu sa halal principima. Niam siguran,da li prethodno osamucivanje
zivotinje,onemogucava taj proces. Ako onemogucava,ja sam protiv toga.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Klanje Kurbana na njemački način

Post by mrki62 » 07 Nov 2011, 15:26

I inače je na zapadu zabranjeno bilo kome zaklati živinče; kravu , konja ,svinju i sl.
Pravila su jasna , u klaonicu i oni prvo pregledaju da li je životinja bolesna pa tek onda zakolju .
I u Sloveniji je tako, jer svaka životinja ima registraciju na uhu - čip.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Klanje Kurbana na njemački način

Post by carobnjak N » 08 Nov 2011, 12:55

I u BiH su takva pravila i svaka životinja je markirana.
Podložnost životinje na halal način klanja:
[media]quhVxLUwiBw&feature=related[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Maja » 09 Nov 2011, 23:36

Moj rođak je doveo koljača i rekao mu da će on pustiti krv jer je to sevap, a da će ga onda koljač odrati. Ne znam sad jel to sevap ili je svejedno?

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by carobnjak N » 11 Nov 2011, 06:24

Maja wrote:Moj rođak je doveo koljača i rekao mu da će on pustiti krv jer je to sevap, a da će ga onda koljač odrati. Ne znam sad jel to sevap ili je svejedno?
Ne smeta ništa da se tako obavi jer ne znaju svi odraditi taj mesarski posao ali je poželjno da onaj čiji je kurban sam pusti krv,a ako se boji krvi nije dužan ni to.Dužan si klanjati dva rekata nafile odmah nakon klanja
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 22 Sep 2013, 22:28

Dakle tri kurbana za rahmetliju, da li je i to samo običaj ili je Islamski propis kao i malo detaljnije ako neko zna, da objasni? Imam utisak da se i to nekako komercijaliziralo pa se gubi smisao. Pogotovo kad vidim negdje uz put tablu "PRODAJEM KURBANE" Pa ne prodaje kurbane brate dragi, nego ovnove valjda.

Može li neko za života sebi spremiti kurbane?
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Peggy Sue » 23 Sep 2013, 08:39

Krokodil Behko wrote: Pogotovo kad vidim negdje uz put tablu "PRODAJEM KURBANE"

Ne mogu svaka krava i ovca biti kurbani. Zato je naglašeno da prodaje kurbane, tj. životinje koje ispunjavaju sve uslove da se prilože kao žrtva dragom Allahu...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2013, 09:19

Zar nije mogao napisati bar "Prodajem životinje za kurban" ili nešto slično. Zna se šta je kurban. Kurban je ono što dobiješ, to jeste meso koje je pripremljeno i već se dijeli. Ne može živ stvor biti kurban.
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Peggy Sue » 23 Sep 2013, 09:57

Krokodil Behko wrote:Zar nije mogao napisati bar "Prodajem životinje za kurban" ili nešto slično. Zna se šta je kurban. Kurban je ono što dobiješ, to jeste meso koje je pripremljeno i već se dijeli. Ne može živ stvor biti kurban.

E objasni to dedi na selu, koji je davne 38 završio 4 razreda osnovne i trenutno ima 30 grla stoke u štali...

A kurban može biti živ. Mi smo već kupili kravu, koja je živa i zdrava u jednoj štali kod jednog čovjeka :) Sudbina joj se zna :) aBd
Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 23 Sep 2013, 18:58

Krokodil Behko wrote:Dakle tri kurbana za rahmetliju, da li je i to samo običaj ili je Islamski propis kao i malo detaljnije ako neko zna, da objasni? Imam utisak da se i to nekako komercijaliziralo pa se gubi smisao. Pogotovo kad vidim negdje uz put tablu "PRODAJEM KURBANE" Pa ne prodaje kurbane brate dragi, nego ovnove valjda.

Može li neko za života sebi spremiti kurbane?
Kurban se kolje za zive, a ne za mrtve... Znaci kolje ga onaj ko je imucan, za sebe i svoju porodicu... Jedino ako umrla osoba ostavi u amanet svojoj djeci da zakolju kurban poslije njegove/njene smrti, onda su oni duzni da ga zakolju.. U ostalim slucajevima nisu duzni i nije obaveza....

Dobra djela se prestaju pisati ljudima u trenutku njihove smrti, osim u 3. slucaja, kada se dobra djela pisu i nakon smrti, odnosno umrli ima sevape i poslije smrti...
Ta tri slucaja su.. Ako je ostavio trajnu sadaku (napravio put, dzamiju, cesmu-bunar, ili nesto drugo s cim ce se ljudi koristiti i kada on umre), ako je ostavio nauku (nesto izumio sto ljudima pomaze, napisao knjigu iz koje ce ljudi uciti i sl) i ako je ostavio dobro i poslusno dijete, s cijim dobrim djelima ce njemu dolaziti sevapi....
Znaci da umrli od tog kurbana bas nema neke koristi.. Bolje taj novac sto bi izdvojio za kurban da se da u sadaku, ili da se s tim novcem napravi nesto sto ce svima koristiti, i dok god se koristi, umrli ima sevape...

Pored Kurban Bajrama, klanje kurbana se vrsi i pri rodjenju djeteta, za dijete, najcesce nakon 7 dana, kada se uci akika (nadijevanje imena), pri pocinjanju izgradnje kuce ili dzamije i slicno, ako je neko teski bolesnik, za njega se takodjer kolje kurban da mu Allah dz.s. olaksa muke..

Kurban je najsevapnije sam zaklati, ako ne smijes, onda barem da prisustvujes klanju, ali isto ce ti biti primljen i ako neko drugi ga zakolje za tebe, ali pod uslovom da zaklan po propisima..

Kako se kolje.
Preporucljivo je dobro naostriti noz, tako da nebi mucili zivotinju... Isto tako, zivotinju je zabranjeno omamljivati sa pistoljima ili necim slicnim.
Povali se zivotinja na lijevu stranu, okrene se prema kibli, i izgovarajuci "Bismillahi Allahu ekber", prerezu se dvije glavne krvne zile, dusik i grkljan..
Prije klanja lijepo je izgovoriti i rijeci koje je Muhammed a.s. izgovarao
"Vedždžehtu vedžhije lillezi feteressemavati vel erda hanifen ve ma ene minel-mušrikin. Inne salati ve nusuki ve mahjaje ve memati lillahi rabbil alemin. La šerike lehu ve bi zalike umirtu ve ene evvelul -muslimin. Allahume minke ve leke 'an Muhamedin ve ummetihi. Bismillahi Allahu ekber."

"Okrećem svoje lice prema Onome koji je stvo­rio nebesa i zemlju čist (od svakog krivog vjero­vanja). Ja ne spadam u nevjernike. Moj namaz i svi ostali moji ibadeti, moj život i moja smrt su samo radi Allaha Stvoritelja svjetova. On nema dru­ga. Ovo mi je naređeno i ja se Njemu pokoravam. Bože! Ovo je (kurban) od Tebe, Tebi ga žrtvujem, za sebe i svoj ummet. U ime Allaha. Allah je naj­veći."
Ali i samo Bismillahi, Allahu ekber je dovoljno da bi bilo ispravno zaklano..

Kako se dijeli meso kurbana...
Na 3/3... Jedna trecina se dijeli rodbini, 1/3, siromasnima, a 1/3 se ostavi sebi, mada se moze i cijeli kurban podijeliti, ali isto tako se moze i ostaviti sebi, mada je lijepo da se podijeli...
Ako se kolje kurban po oporuci, onda se sve meso mora podijeliti...
Kurban se moze dati i nemuslimanima, posebno ako su ti komsije..
Meso kurbana je zabranjeno prodavati, isto tako i kozicu je zabranjeno prodavati, mora se nekome dati.... Kurban je zrtva i od nje ne smije se izvlaciti nikakva korist...

Kad se kolje...
Kurban se kolje nakon klanjanja bajram namaza, pa sve do predvece 3. dana bajrama..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 23 Sep 2013, 19:08

E sad, jedno moje pitanje; kome se dijele kurbani?
Recimo, ako u susjedstvu imaš nemuslimana.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 23 Sep 2013, 19:19

Podigni se gore na moj post... odozdo 4 recenica pise ti :)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37673
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2870 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Pripremanje kurbana

Post by Pasaga » 23 Sep 2013, 19:22

mrki62 wrote:E sad, jedno moje pitanje; kome se dijele kurbani?
Recimo, ako u susjedstvu imaš nemuslimana.
...nemoj da bi ja cujno da si konvertiro...
ako vec nisi..... :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Ruana » 23 Sep 2013, 19:24

Rambo, kod nas ima samo dvije klaonice u citavoj drzavi, gdje je dozvoljeno klati zivotinje po nasim propisima. Ali oni ne kolju kurbane osim za sebe. Znaci mi nismo u mogucnosti zaklati.
Gdje je najbolje uplatiti kurban?

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 23 Sep 2013, 19:32

...nemoj da bi ja cujno da si konvertiro...
ako vec nisi.....
Ko ?
Ja ?
Ma čini ti se :pusi

Black, hvala na ljubaznosti , samo provjeravam nešto, jer ima mnogih koji nemuslimanu ne daju , jer je kao haram ;)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 23 Sep 2013, 19:36

Pa vjerovatno kod efendije se mozes raspitati, postoji sigurno opcija da se uplati kurban i oni ti ga zakolju...
Mozes u Merhamet, neku medresu (skoro sve medrese imaju da se moze uplatiti i oni kolju kurban i meso bude za potrebe ucenika medrese), vidjeh na netu da i ona organizacija pomozi.ba isto tako vrsi uplate za kurban, koje ce oni kupiti, zaklati i meso podijeliti siromasnima..

Isto tako, ako imas svog nekog u Bosni, mozes poslati novac da ti kupe i zakolju kurban i podijele u tvoje ime po komsiluku i rodbini... Tebi je najbitniji nijet i da uplatis ga, to ti je isto kao da si i zaklala, jer nemas tu mogucnost tu gdje jesi.. Znaci bez problema moze to uraditi neko u tvoje ime..


Mrki...
Kurban je zrtva, i sami cin klanja i prinosenja zrtve je bitan... Ta podjela mesa nije toliko, ali je preporucljivo da se dijeli.. Pa ako imas u komsiluku siromaha nemuslimana i imucnog muslimana, sevapnije i bolje ti je dati tom siromahu iako je nemusliman...
Sa ovim cinom imas dvije pozitivne stvari... Pomogao si i nahranio siromaha, i druga stvar, prikazat ces tom nemuslimanu islam na jedan lijep nacin, i to mozda moze utjecati na njega da predje na islam..
Last edited by Blackhawk on 23 Sep 2013, 19:38, edited 1 time in total.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2013, 19:37

Dobro, kao prvo hvala na iscrpnom odgovoru.
Blackhawk wrote: Kurban se kolje za zive, a ne za mrtve... Znaci kolje ga onaj ko je imucan, za sebe i svoju porodicu... Jedino ako umrla osoba ostavi u amanet svojoj djeci da zakolju kurban poslije njegove/njene smrti, onda su oni duzni da ga zakolju.. U ostalim slucajevima nisu duzni i nije obaveza....
Ali zašto sam ja stekao utisak da se u našem narodu, kurban uglavnom priprema za mrtve? U redu, mi ne možemo pobjeći od naše materijalne situacije, pa vjerovatno popriličan broj rahmetlija je i poželio ali nije rekao da ne bi ostavljao neke materijalne obaveze iza sebe. Možda je to razlog što se kubani priređuju i za rahmetlije koje to iza sebe nisu ostavili u amanet.

Moj babo rahmetli, nije ostavio u amanet da se kurban sprema ali smo spremili pretprošle godine jedan kurban, a prošle dva. Jedan sam ja ovdje a jedan je brat (samoinicijativno) u Njemačkoj. Bit će i uz ovaj Kurban Bajram što nam se primakao još jedan i što se mene tiče, to bi bio zadnji. Za brata ne znam, pošto je on sada sa ženom i djecom, sav oko vjere i tome poklanjaju bezmalo pa svo slobodno vrijeme.

Dobra djela se prestaju pisati ljudima u trenutku njihove smrti, osim u 3. slucaja, kada se dobra djela pisu i nakon smrti, odnosno umrli ima sevape i poslije smrti...
Ta tri slucaja su.. Ako je ostavio trajnu sadaku (napravio put, dzamiju, cesmu-bunar, ili nesto drugo s cim ce se ljudi koristiti i kada on umre), ako je ostavio nauku (nesto izumio sto ljudima pomaze, napisao knjigu iz koje ce ljudi uciti i sl) i ako je ostavio dobro i poslusno dijete, s cijim dobrim djelima ce njemu dolaziti sevapi....
E vidiš, to nisam znao. Da li to znači, ako budem kome od koristi na ovom dunjaluku, da će moj babo rahmetli imati nekog sevapa?

Znaci da umrli od tog kurbana bas nema neke koristi.. Bolje taj novac sto bi izdvojio za kurban da se da u sadaku, ili da se s tim novcem napravi nesto sto ce svima koristiti, i dok god se koristi, umrli ima sevape...
Ma dobro, to jeste al' hajd pa ne napravi i treći. Uvijek će se naći neko ko će reći vako-nako.
Pored Kurban Bajrama, klanje kurbana se vrsi i pri rodjenju djeteta, za dijete, najcesce nakon 7 dana, kada se uci akika (nadijevanje imena)
E to sam čuo da ima u zadnje vrijeme ali nekada nije bilo, ili bar ja nisam čuo.
Kurban je najsevapnije sam zaklati, ako ne smijes, onda barem da prisustvujes klanju, ali isto ce ti biti primljen i ako neko drugi ga zakolje za tebe, ali pod uslovom da zaklan po propisima..
Nije to da li smijem, nego da li će sve ispasti po propisu. Ima tu jedan hadžija koji prodaje ovce za kurbana, pa njemu kažem da zakolje i pripremi a podijelimo sve.

Kurban se moze dati i nemuslimanima, posebno ako su ti komsije..
Samo ako je siguran da će taj gest biti poštovan. Prisustvovah jednoj sceni gdje pripadnik druge vjere nije bio oduševljen. Jedva pruži ruku da uzme a onog što je donio, nelagoda spopala.
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests