Svetac Savo u Muhammedu a.s

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Mutevelija » 18 Dec 2018, 14:05

Ne samo pametovanje nego i ulizivanje

I ne laži da je pop14-15 vijeka nego 11 vijeka kad Turaka i zuluma nije bilo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Venera » 18 Dec 2018, 14:39

Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 14:04
Mutevelija wrote: 17 Dec 2018, 18:59 I ateisti kao i agnostici imaju prljave ruke, a vole pametovati vjernicima.
Prvo, kako nas svete i produ'ovljene ljude mozes uopste usporedjivati s ateistima i agnosticima... a drugo, sta ti pametujemo?!

Tu si izvukao rijeci nekog popa iz 14. stoljeca i pokazao da se u poptunosti slazes s njim. Istu mrznju i zatucanost siris jos i danas. Samo mrzitelje i rusitelje mozes razumjeti, i samo s njima se prepucavati. Nisi se u stanju od mrznje i iskljucivosti odmaknuti i nesto bolje od toga smisliti. Koristis njihovu mrznju da bi sirio i opravdao svoju mrznju. Sve ostalo te zbunjuje, sve ostalo smatras pametovanjem....
emocija mrzenje je vrloo dobro poznata budistima, istu mrznju primjenjuje doticna grupa :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Fazlija » 18 Dec 2018, 14:54

Mutevelija wrote: 18 Dec 2018, 14:05 I ne laži da je pop14-15 vijeka nego 11 vijeka kad Turaka i zuluma nije bilo
Jos bolje... stavovi su ti iz 11. stoljeca :plavi
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Fazlija » 18 Dec 2018, 14:59

statebriga wrote: 18 Dec 2018, 14:39 emocija mrzenje je vrloo dobro poznata budistima
Naravno, to je opsta ljudska mana. Budisti redovito rade meditaciju na mrznju s ciljem njezinog iskorjenjivanja. Nekada nam nazalost pobjegne...
statebriga wrote: 18 Dec 2018, 14:39 istu mrznju primjenjuje doticna grupa :lupa
Koja doticna grupa? Na koga mislis?
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Venera » 18 Dec 2018, 15:05

Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 14:59
statebriga wrote: 18 Dec 2018, 14:39 emocija mrzenje je vrloo dobro poznata budistima
Naravno, to je opsta ljudska mana. Budisti redovito rade meditaciju na mrznju s ciljem njezinog iskorjenjivanja. Nekada nam nazalost pobjegne...

"s ciljem njezinog iskorjenjivanja" :haha

nisu budisti bolji od ostalih religijskih grupa :jok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Mutevelija » 18 Dec 2018, 15:09

Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 14:54
Mutevelija wrote: 18 Dec 2018, 14:05 I ne laži da je pop14-15 vijeka nego 11 vijeka kad Turaka i zuluma nije bilo
Jos bolje... stavovi su ti iz 11. stoljeca :plavi
Vrdas Fazlija namjerno, što si spomenuo 14 vijek a ne 1
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Venera » 18 Dec 2018, 15:58

Socrates wrote: 17 Dec 2018, 06:01 Briga, on je bio sarkastičan.

Fazlija, bogati, odsad dodaj u zagradi (sarkazam) kad upotrebljavas tu formu izražavanja. :D.
a jesi dosadan, konstano branis Fazliju :mac

nemas licnog iskustva sa takvim osobama, oprosteno ti je neskustvo :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Fazlija » 18 Dec 2018, 22:22

Mutevelija wrote: 18 Dec 2018, 15:09 Vrdas Fazlija namjerno, što si spomenuo 14 vijek a ne 1
Mute, pusti te popove i hozde iz vec kojeg god vijeka. Vidis da se taj svijet nije promijenio nimalo u zadnjih 800 ljeta. To su iste budale koje su zadnji rat zakuvale. Nadjimo nesto sto nas spaja, a ne razdvaja.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Venera » 18 Dec 2018, 22:25

Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 22:22
Mutevelija wrote: 18 Dec 2018, 15:09 Vrdas Fazlija namjerno, što si spomenuo 14 vijek a ne 1
Mute, pusti te popove i hozde iz vec kojeg god vijeka. Vidis da se taj svijet nije promijenio nimalo u zadnjih 800 ljeta. To su iste budale koje su zadnji rat zakuvale. Nadjimo nesto sto nas spaja, a ne razdvaja.
https://aeon.co/essays/buddhism-can-be- ... r-religion

:123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Mutevelija » 18 Dec 2018, 23:49


Ma u svakoj religiji ima nasilja, samo što je Islam najmlađi po svojoj prirodi pa muslimani to ne znaju i ne žele kriti.
Ako računamo da je Islam od doba Muhammeda a.s postao nasilan nakon izgnanstva u Meku od strane Mušrika čak i tad kad su muslimani osvojili kasnije Meku nije bilo nasilja koliko je da se odmazda sprovodila moglo biti.
Bilo je nekih glavešina koje su platile cijenu.
Svaki će vam vjernik reći da "to nije prava interpretacija religije" budista kršćanin musliman jevrej hindus, nije prava interpretacija religija ali sa njegove tačke gledišta.
To je kao mač sa dvije očtrice, jedno je mir a drugo rat. Ali obje su oštrice dio mača
Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Fazlija » 29 Dec 2018, 18:51

Mislim da je sv. Sava svakako vrlo vazna licnost za srpsku historiju. Njegova je porodica izrazito vazna jer je udarila temelje srednjovjekovne srpske drzave pri cemu je utemeljenje (osamostaljenje) nacionalne crkve bio iznimno vazan dio.

Ja ne mogu da sudim vjerski njegov rad i doprinos, jer nemam pojma o pravoslavlju... iskreno govoreci. Iako Srbin, niti sam krsten, niti su me bilo koja od tih abrahamskih religija ikada zanimale. Isto tako povijesno, historjiki i istorijski bi bilo mozda dobro na prikladnoj temi raspravljati o srpskoj drzavi i crkvi u srednjem vijeku. Ono sto svakako znam jeste da sv. Sava nema veze s budizmom, a ponajmanje s najnovijim dogadjajima u Burmi. U to sam jedino siguran. Ne znam da li je on u svoje doba uopste cuo za budizam?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Mutevelija » 29 Dec 2018, 21:48

Fazlija wrote: 29 Dec 2018, 18:51 Mislim da je sv. Sava svakako vrlo vazna licnost za srpsku historiju. Njegova je porodica izrazito vazna jer je udarila temelje srednjovjekovne srpske drzave pri cemu je utemeljenje (osamostaljenje) nacionalne crkve bio iznimno vazan dio.

Ja ne mogu da sudim vjerski njegov rad i doprinos, jer nemam pojma o pravoslavlju... iskreno govoreci. Iako Srbin, niti sam krsten, niti su me bilo koja od tih abrahamskih religija ikada zanimale. Isto tako povijesno, historjiki i istorijski bi bilo mozda dobro na prikladnoj temi raspravljati o srpskoj drzavi i crkvi u srednjem vijeku. Ono sto svakako znam jeste da sv. Sava nema veze s budizmom, a ponajmanje s najnovijim dogadjajima u Burmi. U to sam jedino siguran. Ne znam da li je on u svoje doba uopste cuo za budizam?!
On može nacionalno uticati da imaš animozitet kod Bošnjaka jer Bošnjaci imaju Mevlud gdje baš govore " Dobro nam došo najveći sine arapskog roda i domovine, koji će slabe dići na noge, i spasit robstva narode mnoge.
Tu imamo rat nacija, Srbi se nikad neće odreći Save a ni Bošnjaci Muhammeda a.s.
Ne zaboravimo da je zasluženo Savo i zapaljen od strane muslimana upravo zbog ovog što je i pisao.
Mislim na mošti Save koje su spaljene.
Eto stigao ga je oganj koji je tražio.
Svetosavlje je kočnica Srba za nacionalnu pripadnost drugih naroda ti kao Budista nećeš nikad biti pravi Srbin baš zbog Svetosavlja, samo možeš biti kao Ortodoksni kršćanin srpske nacije, kulturološki nikad.
Srbi ateisti i agnostici su svi kulturno svetosavci.
Čak kršćanin može biti ateista (govorim ovo zbog balija) kulturološki Crkva nije odvojena od države.
"
"Većina hrišćanskih ateista misli da je Isus iz Nazareta bio mudar i dobar čovek, i prihvataju njegovo moralno učenje, ali odbijaju ideju o njemu kao božanstvu.
Hrišćanski ateizam je svetonazor koji odbacuje veru u Boga, ali prihvata Isusovo učenje, a posebno Isusovo moralno učenje. Kršćanski ateizam karakteriše stav o nepostojanju Boga, distanciranje od Crkve kakva postoji u današnjem svetu i pridavanje središnjeg mesta Isusu u filozofsko-teološkim razmatranjima.[1]

Većina hrišćanskih ateista misli da je Isus iz Nazareta bio mudar i dobar čovek, i prihvataju njegovo moralno učenje, ali odbijaju ideju o njemu kao božanstvu. Hrišćanski ateisti vide Isusa kao primer onoga što hrišćanin treba da bude. Hamilton kaže da slediti Isusa znači biti "uz bližnjega, biti za njega", znači biti čovek, pomagati drugim ljudima, i dalje čovečanstvu.[2]

Hrišćanski ateisti smatraju da je religija unutrašnje duhovno iskustvo, da nema drugog sveta, osim materijalnog sveta oko nas, da ne postoji nešto što se zove Bog odvojeno od osobe koja veruje u njega, da je "Bog" samo reč za najviše duhovne ideale, a Bog-govor je jezičko sredstvo koje nam omogućava da razgovaramo o najvišim idealima i daje smisao našim životima.[3]

Suvremeni kršćanski ateizam je često povezan sa ničeanskom teologijom smrti Boga. Hrišćanski ateisti uglavnom ne veruju u postojanje Boga, iako neki od njih doslovno veruju u smrt Boga.[4] Thomas J. J. Altizer, poznati hrišćanski ateist, često govori o smrti Boga kao o oslobađajućem događaju. U svojoj knjizi "Evanđelje hrišćanskog ateizma" (The Gospel of Christian Atheism) on kaže:

“Svaki čovek danas koji je otvoren za iskustvo zna da je Bog odsutan, ali samo hrišćanin zna da je Bog mrtav, da je smrt Boga konačan i neopoziv događaj, i da Božja smrt aktualizuje u našoj povesti novo i oslobođeno čovečanstvo”.[5]

Altizer kaže da radikalni hrišćani veruju da je crkvena tradicija prestala biti hrišćanska. Hrišćanski ateisti žele potpuno odvajanje od većine ortodoksnih hrišćanskih verovanja i biblijski tradicije.[2] Oni smatraju da religija koja se povlači iz sveta, se takođe udaljava od istine. Altizer kaže:

"Mi ne smemo tražiti sveto govoreći 'ne' radikalnoj profanosti našeg doba, već govoriti 'da' tome.[2]

Kršćanski ateisti smatraju da je postojanje Boga smetnja napretku. Altizer piše da je Bog neprijatelj ljudi zato što čovečanstvo ne može dostići svoje pune potencijale sve dok Bog postoji.[5] Paul van Buren, teolog smrti Boga, kaže da je reč Bog po sebi “ili besmislena ili obmanjujuća”.[1] On tvrdi da je nemoguće uopće razmišljati o Bogu.[1] Colin Lyas, profesor filozofije na Univerzitetu Lankaster, kaže da hrišćanski ateisti traže odgovore koji će učiniti život podnošljivim u ovom svetu, ovde i sada, i koji će usmeriti pažnju na socijalne i druge probleme ovog života.[4]

Žižek ceni hrišćanstvo zato što u njemu ima filozofije. On smatra da hrišćanski ateizam može da bude putokaz i znak prave vere (prave filozofije), zbog toga što je već samo rano hrišćanstvo u okviru religija predstavljalo neku vrstu ateizma.[6]

U Protestantskoj crkvi Holandije, 1 od 6 sveštenika su agnostici ili ateisti.[7] Velečasni Klaas Hendrikse, protestantski sveštenik iz Holandije, je opisao Boga kao "reč za iskustvo, ili ljudsko iskustvo""
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Fazlija » 29 Dec 2018, 22:46

Mislim da si u velikoj zabludi sto si se sada uhvatio jednog popa iz 12. vijeka, koliko je takvih bilo tada u Evropi... svaki vladika, papa i biskup je grmio na muslimane. A i muslimani su imali istu retoriku protiv svih krscana. Sam koncept dzihada je ludacki koncept ubijanja i porobljavanja svih onih koji ne prihvacaju nasu religiju. I zbog toga je islam u svojem sirenju donio mnogo nepravde, zla i patnje narodima koje su muslimaske drzave napadale. To je posve isto praznovjerje koje je i krstaske vojske gonilo na istok gdje su pocinili gomilu zlocina itd. Danas uzimati takvo barbarsko praznovjerje kao polaziste za bilo sto... od nacionalnog identiteta pa do obicne teze u razgovoru.... je u najmanju ruku neuko i primitivno. Posve je nebitno da li se takvo divljastvo zastupa u ime krsta, polumjeseca ili Buddhe.

A tada kada je Savo to govorio nisu uopste postojali nacije u danasnjem smislu. Tada je Bosnjanin bio svaki podanik kralja Bosne, a Rasanin podanik kralja Raske... Neukost je uzimati sada nesto iz 12. vijeka za razumijevanje savremene nacije...

Napadas srpske nacionaliste zbog njihove iskljucivosti, a pokazujes posve istu razinu iskljucivosti. Vjerovatno nisi sposoban sagledati covjeka izvan njegovih plemenskih datosti i zato te zbunjuje cinjenica da moze biti Srbin budista, ili Bosnjak protestant, ili Hrvat hinduist. To za tebe nisu pravi Srbi, Hrvati ili Bosnjaci. Valjda sebe ne mozes niti zamisliti izvan svojeg uskog islamskog identiteta... i to je stvarno zalosno jer si pomijesao pripadnost plemenu i vjeri. A za tebe je to jedno te isto. To je plemenska religija. Nas je totem bolji od vasega, a to cemo vam dokazati kada vas sve pobijemo i zrtvujemo nasem totemu. To je plemenska, a ne univerzalna religija, i takvi su stavovi vodili samo u ratove i osvete. U tome nema nicega duhovnog, niti religioznoga. To je mracnjastvo.

Vjerovatno sebe ne mozes niti zamisliti izvan i bez svoje plemenske zajednice... kao sto pas sebe ne moze niti zamisliti bez copora... a zbog toga napadas iste takve zalupane srpske nacionaliste. Pa po cemu si drugaciji od njih? Oni imaju svoje plemenske toteme - svetog Savu i pravosljavlje - u cije ime sire mrznju protiv svih koji ne priznaju te toteme, a ti u ime svojih plemenskih totema - islama i Muhamed - siris mrznju protiv njih.

U cemu je razlika izmedju vas?! Tako da nije to dobro, nije dobro nikako. To samo vozi u sirenje mrznje i nove sukobe. U tome nema nicega duhovnog.

I kakve veze s ovom temom imaju hriscanski ateisti?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Zagorka » 30 Dec 2018, 12:00

Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 14:04
Mutevelija wrote: 17 Dec 2018, 18:59 I ateisti kao i agnostici imaju prljave ruke, a vole pametovati vjernicima.
Prvo, kako nas svete i produ'ovljene ljude mozes uopste usporedjivati s ateistima i agnosticima... a drugo, sta ti pametujemo?!

Tu si izvukao rijeci nekog popa iz 14. stoljeca i pokazao da se u poptunosti slazes s njim. Istu mrznju i zatucanost siris jos i danas. Samo mrzitelje i rusitelje mozes razumjeti, i samo s njima se prepucavati. Nisi se u stanju od mrznje i iskljucivosti odmaknuti i nesto bolje od toga smisliti. Koristis njihovu mrznju da bi sirio i opravdao svoju mrznju. Sve ostalo te zbunjuje, sve ostalo smatras pametovanjem....




Niko nikad bolje nije opisao muteta :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Zagorka » 30 Dec 2018, 12:01

statebriga wrote: 18 Dec 2018, 14:39
Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 14:04

Prvo, kako nas svete i produ'ovljene ljude mozes uopste usporedjivati s ateistima i agnosticima... a drugo, sta ti pametujemo?!

Tu si izvukao rijeci nekog popa iz 14. stoljeca i pokazao da se u poptunosti slazes s njim. Istu mrznju i zatucanost siris jos i danas. Samo mrzitelje i rusitelje mozes razumjeti, i samo s njima se prepucavati. Nisi se u stanju od mrznje i iskljucivosti odmaknuti i nesto bolje od toga smisliti. Koristis njihovu mrznju da bi sirio i opravdao svoju mrznju. Sve ostalo te zbunjuje, sve ostalo smatras pametovanjem....
emocija mrzenje je vrloo dobro poznata budistima, istu mrznju primjenjuje doticna grupa :lupa
Men se cini da i ti dobro poznajes tu emociju, samo nek je pljuvat :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Deliler » 04 Apr 2019, 16:54

Fazlija wrote: 18 Dec 2018, 22:22
Mutevelija wrote: 18 Dec 2018, 15:09 Vrdas Fazlija namjerno, što si spomenuo 14 vijek a ne 1
Mute, pusti te popove i hozde iz vec kojeg god vijeka. Vidis da se taj svijet nije promijenio nimalo u zadnjih 800 ljeta. To su iste budale koje su zadnji rat zakuvale. Nadjimo nesto sto nas spaja, a ne razdvaja.
A ovi tvoji "spokojni" buddhisti muslimane pale jer izgleda nemaju drva, ili sta je vec? Jesi li gledao ijedan taj gnusni snimak?

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Podrinjac » 04 Apr 2019, 17:35

Normalno da će biti spominjani kada su abrahamske religije međusobno uvezani.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Svetac Savo u Muhammedu a.s

Post by Fazlija » 04 Apr 2019, 18:49

Deliler wrote: 04 Apr 2019, 16:54 A ovi tvoji "spokojni" buddhisti muslimane pale jer izgleda nemaju drva, ili sta je vec? Jesi li gledao ijedan taj gnusni snimak?
Jesam, naravno. I o tome smo vec razgovarali na ovom forumu. Izrazio sam zaljenje za progon muslimana u Burmi i osudio spregu dijela budistickog klera sa burmanskim nacionalistima i vladom koja je provela etnicko ciscenje muslimanske manjine. Isto zaljenje i osudu je izrazila velika vecina budista u svijetu. Jednako kao sto je vecina muslimana u svijetu izrazila svoju osudu i neslaganje sa zlocinima ISILa i ostalih islamskih terorista.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Online

Bura u Srbiji zbog proslave Svetog Save: Direktorica zabranila obilježavanje u školi

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2023, 10:22

Image


U Osnovnoj školi "Aleksa Šantić" u Sečnju na sjeveru Srbije, odlukom direktorice Olivere Marjanović, ove godine nije bilo proslave školske slave Sveti Sava.


Ova odluka direktorice Marjanović izazvala je niz reakcija u zemlji, a za kratko vrijeme je dobila mnogo poruka prijetećeg sadržaja.

Ove godine, za razliku od prošlih, nije bilo vjerskog obreda, što znači da sveštenik nije dolazio u školu, nije bilo rezanja slavskog kolača niti predaje kumstva, što je u ovoj ustanovi bila višedecenijska tradicija.





Naime, direktorica Marjanović je još prije dva dana odlučila da će svetosavska priredba u ovoj školi proteći bez prisustva sveštenika, a to je i istakla objavom na Facebook grupi "Ateisti Srbije".
"Prvi put nakon niza godina, u našoj školi neće biti vjerskih obreda 27. januara jer su dobili mene za direktora. Ako budem smijenjena zbog toga, eto koraka naprijed za našu lijepu Srbiju“, glasi njena objava u pomenutoj grupi.

Mnoge poznate ličnosti i organizacije u Srbiji pružile su poruke podrške direktorici Marjanović putem društvenih mreža.

"Upozoravamo da napadi na Oliveru Marjanović predstavljaju otvoreni pokušaj SPC da u potpunosti preuzme obrazovni sistem u zemlji, te podsjećamo da je iz ove crkve već bilo pritisaka na direktore škola zbog nezadovoljstva klera odzivom učenika na nastavu vjeronauke. A aktuelne poruke državnih zvaničnika o tome da će crkva učestvovati u kreiranju takozvanog nacionalnog udžbenika ukazuju koliko se već odmaklo u nametanju opasnih retrogradnih procesa", poručuju iz udruženja "Građanska Vojvodina".

(klix)
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Bura u Srbiji zbog proslave Svetog Save: Direktorica zabranila obilježavanje u školi

Post by insomnia » 29 Jan 2023, 10:27

Nek je ona potrcala to istaci u fejsbuk grupi “ateisti Srbije”
😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests