Teror vjernika nad nevjernicima !

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Rockefeller » 06 Jan 2019, 15:01

statebriga wrote: 06 Jan 2019, 13:42 Rocky, matematika nije dovoljno istrazena, a upravo matematicka "mjerenja" su dio naucnih istrazivanja :D
Ok, po običaju voliš da komplikuješ jednostavne stvari. Matematički dokaz nije dovoljan da se nešto proglasi za činjenicu. Mora postojati eksperimentalni. U različitim trenucima ljudi su neke stvari dokazali ili pomoću matematike ili pomoću eksperimenta a nisu uspjevali na oba načina pa se to kroz vrijeme zahvaljujući naučnicima upotpunjavalo.
Laser wrote: 06 Jan 2019, 13:26 Ostavljam te u vjeri da nikada niko u povijesti nije dogurao dokle smo mi dogurali i da je činjenica ono i samo ono što smo mi tako kategorizirali.

Kad mi nešto proglasimo činjenicom, automatski zatvaramo vrata svakom preispitivanju.
Upravo to i jeste poenta. Ako nešto želiš da potvrdiš kao istinu svako propitivanje mora voditi istom rezultatu.

Ne znam da li ti mene treba da ostavljaš u uvjerenju ili ja treba tebe nešto da naučim o tome ali znanstveni svijet tako funkcioniše. Ako bi ti sutra napravio neki eksperiment i otkrio bilo šta novo... sa tim istim eksperimentom bi morao da izađeš pred naučnu zajednicu i sve što si otkrio kod kuće bi moralo da se poklopi i u javnom pokazivanju u suprotnom bi tvoje tvrdnje odbacili kao teoriju.

I svaki sledeći pokušaj koji bi napravio bilo ko u svijetu bi morao da vodi do istih rezultata. Kad nešto ustvrdiš kao činjenicu to ne može biti drugačije inače nije činjenica.

Ako bi bio dovoljno hrabar i to što si otkrio javno rekao cijeli svijet bi se obrušio da dokaže drugačije ali ako je to tačno što govoriš niko ne bi mogao dokazati drugačije.
Username wrote: 06 Jan 2019, 12:56 Sta ako je neki planet nevidljiv ispred nas?
Priznaćemo da smo arogantni i glupi. Do tada nam je veća mogućnost biti arogantni i glupi ako vjerujemo u nevidljive planete, paralelne svjetove i slično.

Kako sam gore rekao ako izgubimo pojam za racionalno i počnemo fantazirat onda se nikud nećemo premaknuti. Za sada je najsigurnije klađenje koračat bejbi koracima al' ipak ići naprijed.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35672
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 573 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Venera » 06 Jan 2019, 15:41

Rockefeller wrote: 06 Jan 2019, 15:01
statebriga wrote: 06 Jan 2019, 13:42 Rocky, matematika nije dovoljno istrazena, a upravo matematicka "mjerenja" su dio naucnih istrazivanja :D
Ok, po običaju voliš da komplikuješ jednostavne stvari. Matematički dokaz nije dovoljan da se nešto proglasi za činjenicu. Mora postojati eksperimentalni. U različitim trenucima ljudi su neke stvari dokazali ili pomoću matematike ili pomoću eksperimenta a nisu uspjevali na oba načina pa se to kroz vrijeme zahvaljujući naučnicima upotpunjavalo.
to nije kompliciranje, vec kompleksiranje :pusa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Laser » 06 Jan 2019, 15:58

Rockefeller wrote: 06 Jan 2019, 15:01
Ne znam da li ti mene treba da ostavljaš u uvjerenju ili ja treba tebe nešto da naučim o tome ali znanstveni svijet tako funkcioniše. Ako bi ti sutra napravio neki eksperiment i otkrio bilo šta novo... sa tim istim eksperimentom bi morao da izađeš pred naučnu zajednicu i sve što si otkrio kod kuće bi moralo da se poklopi i u javnom pokazivanju u suprotnom bi tvoje tvrdnje odbacili kao teoriju.
Bavio sam se propisivanjem, propitivanjem i poboljšavanjem standardnih operativnih procedura, a učio sam od američkih pukovnika koji su na tom polju bez premca.

Sada ta znanja primjenjujem u civilnom sektoru, pa mi je
prejasno šta su činjenice, šta eksperimenti, a šta teorija.

Bavim se, dakle, onim što nazivamo činjenicama. Ipak, sve što smo utvrdili na bazi opažanja, mjerenja, preispitivanja i izvrgavanja najrigoroznijim testovima, nismo zatvorili zauvijek.

Naša opažanja, mjerenja i testiranja nemoraju biti tačna. Pogotovo ne oni nalazi bazirani na kompliciranim izračunima. Više puta smo se osvjedočili da smo išli u pogrešnom pravcu kolektivno se kunući kako su naši nalazi gola istina.

Danas nešto možemo smatrati činjenicom, a sutra otkriti da je zapravo promašaj.

Sve do 2006 godine, Pluton je bio planet i to je bila čunjenica. Najednom, činjenica je da Pluton nije planet.

Onda nastaje vajkanje akademske zajednice. Obično to budu saopćenja koja su zapravo vađenje iz gov**a.

I konačno, netrebaš me poučavati naučnim principima, trebaš malo drugačije doživljavati pojam "činjenica".
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Socrates » 06 Jan 2019, 18:51

Rockefeller wrote: 06 Jan 2019, 12:42
Socrates wrote: 05 Jan 2019, 18:49
Racionalnost je duga tema. Svi je tumace kako zele, a to bas nije pogodno tlo za diskusiju. I vjerovanje u Boga, bez ijednog dokaza, moze biti sasvim racionalno.

Samo sam htio da skrenem pažnju da i vjerovanje u bilo koju naučnu činjenicu podrazumijeva da moraš prihvatiti neku dozu indoktrinacije. I to je racionalno jer i tako pravimo smisao od našeg života.
Kad stvari počneš tumačiti kako želiš onda ideš u polja daleko od nauke. Jasno je šta je racionalno - mora biti utemeljeno na principima matematike i nauke.
Šta drugo da kažem nego "na citanje"? :cudi Ne možeš raspravljati o ovome ako nisi pročitao dovoljno.

Male su razlike između ovog tvog stava i bilo koje religiozne doktrine. Skoro nikakve.

I sam si rekao, izabrao si lance, a ne slobodu. Baš kao i bilo koji vjernik koji je izabrao religioznu indoktrinaciju. :123
. . . . . . . . .

emiraga1
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 19 Nov 2018, 14:27
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by emiraga1 » 07 Jan 2019, 15:14

Dragi moji ljudi !
Ne mogu da vjerujem da ste se toliko odmaknuli od osnovnog pitanja sa početka !
Volim forum ,i pročitati različite stavove. Svakako dati i svoje mišljenje i iznijeti svoj stav.
Naravno i iz ove diskusije izvlačim ono što je za mene prihvatljivo.
Volio bih kada bi bili malo konkretniji.
Ja sam se poslije svega ovog što mi se izdogađalo sa drugom,bazirao se na to da u našem malom gradu riješimo pitanje nas "Malo drugačijih".
Čitam po internetu zakone,pravilnike,i nema kakve još dokumente ne.
Konsultujem se i sa ljudima van BiH,i za divno čudo i oni u inostranstvu nailaze na slične probleme. Razlika je u tome što oni to puno lakše rješavaju nego mi.
Et.
Volio bih kada bi ova vaša diskusija bila konkretnija,i sa malo više ideja.
Hvala !

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by mehaning » 07 Jan 2019, 16:01

emiraga1 wrote: 07 Jan 2019, 15:14 Dragi moji ljudi !
Ne mogu da vjerujem da ste se toliko odmaknuli od osnovnog pitanja sa početka !
Volim forum ,i pročitati različite stavove. Svakako dati i svoje mišljenje i iznijeti svoj stav.
Naravno i iz ove diskusije izvlačim ono što je za mene prihvatljivo.
Volio bih kada bi bili malo konkretniji.
Ja sam se poslije svega ovog što mi se izdogađalo sa drugom,bazirao se na to da u našem malom gradu riješimo pitanje nas "Malo drugačijih".
Čitam po internetu zakone,pravilnike,i nema kakve još dokumente ne.
Konsultujem se i sa ljudima van BiH,i za divno čudo i oni u inostranstvu nailaze na slične probleme. Razlika je u tome što oni to puno lakše rješavaju nego mi.
Et.
Volio bih kada bi ova vaša diskusija bila konkretnija,i sa malo više ideja.
Hvala !

Ti onda mora da si forum fulao... :sok

Na ovome forumu ne očekuj neke pametne debate. Čak su i zajebancije rijetkost... :sok

emiraga1
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 19 Nov 2018, 14:27
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by emiraga1 » 07 Jan 2019, 16:42

mehaning wrote: 07 Jan 2019, 16:01
emiraga1 wrote: 07 Jan 2019, 15:14 Dragi moji ljudi !
Ne mogu da vjerujem da ste se toliko odmaknuli od osnovnog pitanja sa početka !
Volim forum ,i pročitati različite stavove. Svakako dati i svoje mišljenje i iznijeti svoj stav.
Naravno i iz ove diskusije izvlačim ono što je za mene prihvatljivo.
Volio bih kada bi bili malo konkretniji.
Ja sam se poslije svega ovog što mi se izdogađalo sa drugom,bazirao se na to da u našem malom gradu riješimo pitanje nas "Malo drugačijih".
Čitam po internetu zakone,pravilnike,i nema kakve još dokumente ne.
Konsultujem se i sa ljudima van BiH,i za divno čudo i oni u inostranstvu nailaze na slične probleme. Razlika je u tome što oni to puno lakše rješavaju nego mi.
Et.
Volio bih kada bi ova vaša diskusija bila konkretnija,i sa malo više ideja.
Hvala !

Ti onda mora da si forum fulao... :sok

Na ovome forumu ne očekuj neke pametne debate. Čak su i zajebancije rijetkost... :sok
Ma ne želim vjerovat da sam fulo forum. Vidim ja da tu ima i te kako razumnih promišljanja,samo želim skrenuti pažnju na suštinu.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Sheval » 07 Jan 2019, 22:44

toxic wrote: 30 Dec 2018, 05:33
Laser wrote: 29 Dec 2018, 22:54 Niko nemože biti ukopan u muslimansko groblje ako nije musliman i ako nije obavljen obred prema propisima.
Da li postoji ikakva opcija da supruznici razlicitih veroispovesti (on musliman, ona nemuslimanka) budu sahranjeni jedno pored drugog?
Ovakva ti je situacija:)
Pasa je donekle objasnio, samo da se nadovezem.
Gradsko groblje, znaci nema vjerski prefiks...i tu niti jedna vjerska zajednica ne odredjuje sta i kako, niti si njima duzan bilo sta.
Evo, ja cu o onome o čemu najbolje znam, gradsko groblje Sutina - Mostar.
Dodjes da kupis grobno mjesto, evo u ovom slučaju dva, jedno zajednicko. Platis 2,500 KM i to je to. Sta ces ti tu praviti, to je tvoja stvar. Mozes staviti vjerske simbole, moze i bez njih. Nemali broj ljudi bas u ovom groblju pored svog imena i prezimena ima samo grb Veleza, Stari Most, ružu...tvoje slobodno pravo sta ces ti uraditi. Dakle, iako je zajednicka grobnica, jedno moze imati vjerske simbole, drugo ne, ili različite vjerske simbole, nikakav problem.
I kod samog ukopa imas mogucnost izbora...biras sta zelis, sa vjerskom ceremonijom ili bez nje.
Jednostavno je.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Sheval » 07 Jan 2019, 22:47

Evo primjer ... mozes staviti zelis

Image

Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Zagorka » 07 Jan 2019, 22:50

Ili ovako....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Sheval » 07 Jan 2019, 22:56

E da, ima raznih kreacija. Nisam stigao sve poslikati.
Uglavnom, mozes kako hoces:)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Zagorka » 07 Jan 2019, 22:59

Ovo je Rum :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Laser » 07 Jan 2019, 23:37

emiraga1 wrote: 07 Jan 2019, 16:42 ...samo želim skrenuti pažnju na suštinu.
Ne ukazuje se na suštinu zamjenjujući teze.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Rockefeller » 27 Jan 2019, 16:45

Socrates wrote: 06 Jan 2019, 18:51 Šta drugo da kažem nego "na citanje"? :cudi Ne možeš raspravljati o ovome ako nisi pročitao dovoljno.

Male su razlike između ovog tvog stava i bilo koje religiozne doktrine. Skoro nikakve.

I sam si rekao, izabrao si lance, a ne slobodu. Baš kao i bilo koji vjernik koji je izabrao religioznu indoktrinaciju. :123
Gdje sam ja spominjao bilo kakve lance? :oo

Vaši stavovi su bliži religiozni indoktrinaciji nego moji, jer (1.) moji stavovi su uvijek stavljeni na provjeru drugima i (2.) u njima nema ništa metafizičkog. Sve je razumom objašnjeno.

Ja ću svakako na čitanje jer to je jedna od stvari koje volim raditi, a kad se već savjetujemo onda ja tebi savjetujem da malo smanjiš ego jer je ego glavni neprijatelj znanju.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Rockefeller » 27 Jan 2019, 16:54

Laser wrote: 06 Jan 2019, 15:58
Bavio sam se propisivanjem, propitivanjem i poboljšavanjem standardnih operativnih procedura, a učio sam od američkih pukovnika koji su na tom polju bez premca.

Sada ta znanja primjenjujem u civilnom sektoru, pa mi je
prejasno šta su činjenice, šta eksperimenti, a šta teorija.

Bavim se, dakle, onim što nazivamo činjenicama. Ipak, sve što smo utvrdili na bazi opažanja, mjerenja, preispitivanja i izvrgavanja najrigoroznijim testovima, nismo zatvorili zauvijek.

Naša opažanja, mjerenja i testiranja nemoraju biti tačna. Pogotovo ne oni nalazi bazirani na kompliciranim izračunima. Više puta smo se osvjedočili da smo išli u pogrešnom pravcu kolektivno se kunući kako su naši nalazi gola istina.

Danas nešto možemo smatrati činjenicom, a sutra otkriti da je zapravo promašaj.

Sve do 2006 godine, Pluton je bio planet i to je bila čunjenica. Najednom, činjenica je da Pluton nije planet.

Onda nastaje vajkanje akademske zajednice. Obično to budu saopćenja koja su zapravo vađenje iz gov**a.

I konačno, netrebaš me poučavati naučnim principima, trebaš malo drugačije doživljavati pojam "činjenica".
Upravo ti to pokušavam i reći. Mi možemo nešto zaključiti ali nismo mi ti koji će to utvrditi kao činjenicu. Tek kad šira zajednica utvrdi da to jeste činjenica onda se to može smatrati tako. Do tada sve naše zaključke treba uzimati sa rezervom.

Što se tiče Plutona koliko znam napravljena je nova kategorija patuljastih planeta pa je Pluton patuljak ali to i nije bitno jer je to kategorizacija, nema uporišta u prirodi/nauci/matematici/kako god hoćeš. Služi nam samo da se lakše orijentiramo kroz prostor. Isto bi bilo sa saobraćajnim znakovima... pr. da kažemo da znak STOP nije više saobraćajni znak. To su dogovorene stvari.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Rum » 27 Jan 2019, 17:25

sta bi sa ovim jel ga na kraju od sve muke bacio u Bosnu :string
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Socrates » 27 Jan 2019, 17:50

Rockefeller wrote: 27 Jan 2019, 16:45
Socrates wrote: 06 Jan 2019, 18:51 Šta drugo da kažem nego "na citanje"? :cudi Ne možeš raspravljati o ovome ako nisi pročitao dovoljno.

Male su razlike između ovog tvog stava i bilo koje religiozne doktrine. Skoro nikakve.

I sam si rekao, izabrao si lance, a ne slobodu. Baš kao i bilo koji vjernik koji je izabrao religioznu indoktrinaciju. :123
Gdje sam ja spominjao bilo kakve lance? :oo

Vaši stavovi su bliži religiozni indoktrinaciji nego moji, jer (1.) moji stavovi su uvijek stavljeni na provjeru drugima i (2.) u njima nema ništa metafizičkog. Sve je razumom objašnjeno.

Ja ću svakako na čitanje jer to je jedna od stvari koje volim raditi, a kad se već savjetujemo onda ja tebi savjetujem da malo smanjiš ego jer je ego glavni neprijatelj znanju.
Eto, ne mogu da se ne nasmijem na ovo "nema nista metafizicko, sve je razumom objasnjeno" :valja

Al' eto, necu dalje da to obrazlazem. :D.

Ego ne smeta nicemu. Da li ja tebi moram da objasnjavam koliki je tvoj ego kad tvrdis da nauka ne podrazumijeva indoktrinaciju? :valja. Pa svaki iole svjestan naucnik bi ti se nasmijao. Ne kazem, ima ih I nesvjesnih.

Da me pogresno ne razumijes, I ja cijenim nauku.

Lanci su upravo to. Sto si odlutao u drugu krajnost. A ne pomazu ti, realno, stvari, koje moras dobro da savladas prije nego sto govoris o njima.

Prije svega, sta je racionalnost? Nije racionalnost 2+2=4.

Neki najveci naucnici su, prije svega, bili iracionalni. A sad dobro razmisli o tome. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by Krokodil Behko » 03 Sep 2019, 16:59

Image
online

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by REMB » 03 Sep 2019, 18:09

Islamska Zajednica nije željoteka da ispunjava nečije želje. Postoje pravila vakufske imovine u sta spadaju mezarja a u koja ne može biti ukopan niko mimo vjerskih propisa.
Nadji mjesto mimo vakufske imovine i kopaj se gdje hoces, niko te iz IZ nece molit niti vuć za rukav.

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Teror vjernika nad nevjernicima !

Post by exampLe » 05 Sep 2019, 09:41

Ah ta Islamska SDA saf Zajednica, šta bi mi bez njih.
Kad smo kod teme, ateizam je u normalnim državama prihvaćen, samo kod nas moraš gledati šta će mahala reći ako se izjasniš kao ćafir, obrukat ćeš famAliju jebote.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests