Mustafa ef. Cerić

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: AJVATOVICA: Reis Cerić za nacionalnu državu Bošnjaka

Post by Dust » 25 Jun 2012, 02:30

Ne mogu, a da se ne slozim s tobom!

:ok
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: AJVATOVICA: Reis Cerić za nacionalnu državu Bošnjaka

Post by carobnjak N » 25 Jun 2012, 08:12

Dust wrote:Jel' grehota reci da mi je ovaj covjek odvratan?
isto kao da to kažeš bilo kome drugom :D . Muslimani mogu ,a i ne moraju slušati ni reisa ni IZ niti bilo koga na svijetu i ako ne slušaju i ne vole neće biti ništa manji vjernici od onih koji recimo slušaju ako se drže imanskih i islamskih šarta
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by nezaboravna » 27 Jun 2012, 17:39

Oproštajni govor, koji nije oproštajni
116d29f600c690817a29cedf4e84f31a.jpg
Cerić je iskoristio okupljanje naroda na 502. po redu danima Ajvatovice, 24. ovog mjeseca i održao klasični ratnohuškački govor radnog naziva - Oproštajni govor.

A, barem mi znamo da ratovi ne počinju puškama i pištoljima, nego mitinzima i govorima.

Kako prenosi agencija Anadolija, pred više hiljada posjetilaca, Mustafa ef. Cerić obratio se zadnji put u svojstvu reisa-l-uleme u Bosni i Hercegovini. Tom prilikom je istakao da njegov oproštajni govor nije kraj, već početak zajedničke misije u odbrani bošnjačkog naroda od genocida.

Vrlo dobro znamo kako je Radovan Karadžić 1992. godine držao govore u kojima je ,,branio srpski narod od zločina“. Znamo i kako su ti ,,dobronamjerni“ govori izrodili srebrenički genocid.

Karadžić je u oktobru 1991. godine, pripremajući plebiscit srpskog naroda u BiH, rekao: ,, ...Vlast morate uzeti energično i potpuno i, ja vam kažem, kakva god Bosna bude, u srpskim krajevima i srpskom selu, nijedan muslimanski temelj se neće zakopati ..(….)...Nema šanse, naše teritorije su naše, nek budemo gladni, ali bićemo na njima, jer se ovde vodi bitka za život i smrt, bitka za životni prostor. Svi Srbi moraju biti na liniji odbrane od zločina, jer Srbi pravoslavci više nikad neće biti dovedeni u situaciju da ne mogu zaštiti svoju majku, suprugu ili kćerku i od silovanja, da nisu u stanju zaštiti svoju kuću od paljenja, da nisu u stanju zaštiti svoje bogomolje od rušenja.“

Perfidno i zločinački, nema šta - obzirom na reperkusije koje je njegova ,,zaštita“ izazvala po bošnjački i hrvatski narod.

A, onda, prije par dana, Mustafa Cerić kaže ovako: ,,Upravo tako, svi Bošnjaci svijeta moraju biti na liniji odbrane od genocida, jer Bošnjaci muslimani više nikad ne smiju sebe dovesti u takvu situaciju da nisu u stanju zaštiti svoju majku, kćerku i suprugu od silovanja, da nisu u stanju zaštiti svoju kuću od paljenja i svoje imanje od krađe i otimanja, da nisu u stanju svoju djecu rađati i odgajati bez straha za njihovu budućnost, da nisu u stanju zaštiti Ferhadiju i Aladžu džamiju od rušenja.“

Čini Vam se da čitate isti citat? Pa, zamalo da je tako. Samo su odrednice Bošnjak i Srbin, kao i ,,crkva i džamija“ zamijenjene. Govor odlazećeg Reisa opasno podsjeća na ,,ujediniteljske govore“ velikosrpskih nacionalista sa početka devedesetih. A, znamo kako smo prošli sa govorima i govornicima.

Mrtva trka sa Dodikom

Gledajući kroz političko-istorijski diskurs, ovakav govor je čak opasniji od većine Dodikovih litanija. Izgleda gotovo nevjerovatno, ali Cerić je uspio da dohvati i nadmaši nacionalističku retoriku Milorada Dodika, retoriku koja je paradigma nacionalnog jednoumlja!

A, nije da se nije Milorad nalupetao u svojim ,,istorijskim obraćanjima“. Nije da nije postavio letvicu ratnohučkačke retorike na neslućene visine. Od izjave da ,,bio bi genocid da niste otišli u Tuzlu“, klasične podjele na ,,nas - bolji dio BIH" i ,,njih - teheransko Sarajevo“...

Za prvog, Karadžića, znamo da je ratni zločinac, kome se sudi u Haagu. Da li je prestrogo ovog drugog i trećeg ( Milorada i reisa) nazvati istim ili sličnim imenima? Jeste dok se nešto ne desi. A, kad se desi - ode mast u propast, blago meni.

Bosna Bošnjacima, sve sa linijom odbrane?!

Cerić, u ratnohuškačkom tonu, nastavlja dalje i objašnjava kako se kreira država po mjeri Bošnjaka: ,,A da bi to postigli, Bošnjaci moraju imati organiziranu, odgovornu, snažnu državnu liniju odbrane, moraju imati slobodnu, jaku, savjesnu i samosvjesnu nacionalnu liniju odbrane, i moraju imati jedinstvenu, samopouzdanu i neprobojnu duhovnu i moralnu liniju odbrane, a to je Islamska zajednica kao zadnja linija koja ne smije ni jednog trenutka popustiti. Nažalost, prva linija je razbijena. Niko ni sa kim ne razgovara o općem dobru, već o svom i 'dobru' svoje partijske linije. Javno se svađaju o tome ko je bio veći komunista, ne mareći što im puca prva linija odbrane od agresije na državna prava naše zemlje", kazao je reis.

E, sad, da li ga je povukao huk nekoliko desetaka hiljada ljudi, da li su proradile nacionalističke emocije pred kraj reisovog staža ili nešto treće, tek ove linije odbrane su do preko svake mjere banalno upadljive. Čovjek sa strane bi pomislio da se vode pripreme, bar ideološke, za Drugi bosanski rat.

Pa, vode li se? Normalni ljudi bi rekli da je riječ o običnoj gluposti. Opet, znamo da ,,obični ljudi najebu“ u ratu za koji nisu bili obaviješteni. Reis, kako sada stvari stoje, ne dvoji da se nekako mora stvoriti Bosna ekskluzivno za Bošnjake. A, ostali?

Pa, ostali imaju ,,rezervne države“, veli Cerić i pojašnjava: ,,Nema potrebe nikoga prisiljavati da voli ovu zemlju, ali nema niko pravo ni da nama Bošnjacima osporava pravo i slobodu da jasno i glasno kažemo da je ovo naša zemlja, jedini dom, naša jedina domovina i naša jedina država, jer mi drugog doma nemamo, mi nemamo ni 'obećanu' ni 'rezervnu' domovinu i državu".

Gospodine Ceriću, eto, napriliku, ja nisam Bošnjak, ali osim Bosne nemam rezervnu domovinu. Da nezgodacija bude veća, ja sam srpsko-hrvatski polutan, što bi se reklo na ovim prostorima. Što će reći da bi me trebalo raspolutiti, pa dio mene u Hrvatsku, a drugu polutku u Srbiju poslati. I nema veze što sam rođen i odrastao u Bosni, što nemam rodbine u dotičnim ,,rezervama“ , ja sam u Vašim očima zreo za neku vrstu, kako su nekad SDS-ovci to monstruozno zvali ,,humanog preseljenja“. S tim u vezi, meni je, kao i Vama, Bosna i Hercegovina jedna i jedina domovina. Ali, nekako imam utisak da Vi mislite da je ipak nešto više Vaša, nego moja.

Ili biste voljeli da ja ljubim, recimo, Hrvatsku, pa da me pošaljete tamo gdje mi je mjesto?

Ali zahuktali reis tu ne posustaje: ,,Bošnjaci su autohtoni narod koji ima prirodno pravo na sve što imaju i drugi narodi na Balkanu i Evropi, uključujući i nacionalnu državu. Jer, prošlo je vrijeme prisvajanja Bosne i posvajanja Bošnjaka za bilo čije nacionalne interese. Bošnjaci su danas svjesniji svog prava na vjeru, naciju, kulturu, dom, domovinu, državu, slobodu i nezavisnost, više nego ikada. Bošnjaci su dovoljno pametni i sposobni da budu domaćini u svojoj zemlji, da budu vlasnici svoje kulture, te im, stoga, ne treba ni nadzor nad njihovom vjerom, ni tutor nad njihovom slobodom", istakao je Mustafa ef.Cerić.

To isto ili slično veli za srpski narod jedan drugi čovjek, još prilikom potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma: ,,Srpski narod rezultate ovako histerične antisrpske politike Miloševića i međunarodne zajednice nikada neće moći da prihvati kao konačne, a neka buduća demokratska i nacionalno opredeljena vlast će sigurno umeti da ostvari težnje našeg naroda da uživa u ujedinjenoj i jakoj srpskoj državi”. Ime mu je Vojislav Šešelj.

Čitajući ovo, vidim dva rješenja – prvo, promijeniti Ustav BiH tako da svi ostali budu ,,ostali”. A, onda će ostali to da aminuju. E, sad, pošto živimo tu gdje živimo, znamo da je to čista budalaština. A, drugo rješenje je - novo klanje, koje ćemo poslije nazivati ovim ili onim imenom i posipati se pepelom po glavi. I što je po Vas, gospodine Ceriću, tužno jeste činjenica da Vam niko ne garantuje da će, poslije tog klanja, BiH biti etnički čista zemlja Bošnjaka.

Ali, na stranu sva zaludnost govora. Ima tu jedna opasnija stvar. Šta bi bilo, gospodine Ceriću, da takav govor danas održi neki sveštenik u Banjaluci ili fratar u Mostaru? Isti taj govor u uncu, samo da promijeni, kako je to već gore učinjeno, imena naroda i nazive bogomolja?

Bio bi to prvorazredni ustaško-četnički skandal, a dotičnog sveštenika bi ekskomunicirali ne iz crkve, nego iz države. Ali, sve nekako mislim da bi Vam bilo jako drago kada biste našli takvog oponenta sa ,,hrišćanske strane”. Jer, za ljubav, kao i za rat, potrebno je dvoje - najmanje. Što više, tim bolje.

Od reisa do političara

Svoj mobilizacioni govor reis-u-odlasku završava sljedećim riječima: ,,Prema tome, prvi i najvažniji uvjet za spas i opstanak Bošnjaka bilo je i ostalo kreativno, duhovno i političko vodstvo. Bošnjaci su imali dobre i loše vođe kao i svi drugi narodi, ali Bošnjaci ne mogu podnijeti loše vođe zato što žive u takvom okruženju koje ne dozvoljava nemar, neznanje, neodlučnost, potkupljivost, pokvarenost, neodgovornost i izdaju", kazao je reis Cerić.

Sve su prilike da Bošnjacima treba ,,najbošnjačkiji vođa” do sada. A, taman se nekako potrefilo da reis više nije reis, pa može ući u politiku.

Sve su prilike, isto tako, da ćemo Mustafu Cerića vidjeti u odijelu, bez kravate, dakako, na malim ekranima tv prijemnika.

A, onda nam udruženo Bog i Allah neće pomoći. Jer, što kaže stara kineska – dabogda živio u zanimljivim vremenima. A, nama je baš zanimljivo. Istorija se piše svaki dan.

Jedino tu istoriju niko ne čita. Pa je tako i reisov ,,Oproštajni govor” prošao bez gotovo ikakve kritike i osude.

O Mustafi Ceriću možda najbolje svjedoče riječi Fra Ive Markovića: ,,Reis Cerić se predstavlja s dva lica, jednim za islamski, drugim za kršćanski svijet; ta lica su međusobno neprepoznatljiva i po jeziku nerazumljiva; s takvom nevjerodostojnošću on nije most nego pregrada”.

Pregrade poput Cerića su nas do sada vodile samo u zlo.

Štokholmski sindrom ili ljubav ka Dobrici Ćosiću?

Štokholmski sindrom je naizgled paradoksalna emocionalna reakcija koja se javlja kod osobe koja trpi nasilje, a sastoji od rađanja simpatije i naklonosti žrtve prema svom mučitelju ili tlačitelju. Tako kaže definicija.

Cerić izgleda ima empatičnu vezu prema provjernim realizatorima genocida, poput Karadžića, Miloševića, Mladića... Jer ne znam ko Ceriću sastavlja ,,motivacione tekstove”, ali taj neko je upućen u bibilografiju dotičnih krvnika. Kako drugačije objasniti ovaj tekst nego kao transfer ka mučitelju. Kao da ga je pisao Dobrica Ćosić. Ponavljam, sa izmijenjenim toposima i nomosima. Ali, zaista, nije li reisov ,,Oproštajni govor” klasični Dobrica Ćosić?

Šta mi imamo od tih govorancija?

Nego, da rezimiramo. Do sada smo imali ovo:

U BiH je prema nezvaničnim podacima (kod nas je sve nezvanično) u toku rata poginulo oko 100 000 ljudi. Raseljeno je i izbjeglo 1,325.000 osoba. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je, između ostalog, donio pravosnažnu presudu u kojoj masakr u Srebrenici kvalifikuje kao čin genocida. Trajno je promijenjena demografska struktura stanovništva. Privreda je, gotovo sigurno, bespovratno uništena... BiH je najsiromašnija evropska zemlja u kojoj se desio najveći sukob u Evropi nakon Drugog svjetskog rata....

Zdrav razum bi rekao da Bosanci i Hercegovci znaju najbolje u Evropi šta je rat. Ali, ovakvi govori čine da se zaborave sve gore pobrojane strahote i da se prave iznova i iznova nove nacionalne mobilizacije. Takođe, zna se da gdje prestaje taj zdrav razum, počinje naš pakleni Diznilend, znan kao BiH.

Što bi rekao Bertold Breht:

,,Smilujte se najzad sebi sami, nek vas rat nikad više ne namami - ko da dosadašnjih nije bilo dosta: preklinjem vas, sebi smilujte se sami!”
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by evergreen » 02 Jul 2012, 17:27

Stvarno, zašto se Bosna uvijek dijeli/dijele je, umjesto da se množimo?! Dokle ćemo biti "glupi Bosanci" iz viceva, krviti se međusobno i time sami sebi činiti lošu uslugu. Kad ćemo shvatiti da smo svi na istom brodu i da ga u interesu svih nas (i naše djece!) trebamo usmjeriti prema EU i njihovim standardima. Kad ćemo svi shvatiti da se taj brod zove Bosna, kao što je to shvatio i onaj ko je stvorio ovaj forum - bosanski (a ne bosanskohercegovački, protiv kojeg ne bih imao ništa protiv da se i tako zove, mada je ovako ipak "praktičnije" :)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by blento59 » 03 Jul 2012, 04:04

ponasa se kao poslednji idiot
zamalo kao ona budala zukurlic ili kako mu je vec ime
pravi ulema bi se trebao drzati vjere a ne politike
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by carobnjak N » 03 Jul 2012, 09:21

Hajd sad navedi odakle si pokupila ovaj text ,da znamo.
Izjednačavati vjerskog poglavara Islamske zajednice kakav god on bio sa zločinom i monstrumom Karadžićem ,može samo onaj ko želi zlo nanijeti (ponovo) muslimanima sa naših prostora.
Jer Karadžić je svom narodu lagao ,a Cerić ne laže
,,
A da bi to postigli, Bošnjaci moraju imati organiziranu, odgovornu, snažnu državnu liniju odbrane, moraju imati slobodnu, jaku, savjesnu i samosvjesnu nacionalnu liniju odbrane, i moraju imati jedinstvenu, samopouzdanu i neprobojnu duhovnu i moralnu liniju odbrane, a to je Islamska zajednica kao zadnja linija koja ne smije ni jednog trenutka popustiti. Nažalost, prva linija je razbijena. Niko ni sa kim ne razgovara o općem dobru, već o svom i 'dobru' svoje partijske linije. Javno se svađaju o tome ko je bio veći komunista, ne mareći što im puca prva linija odbrane od agresije na državna prava naše zemlje", kazao je reis.
Ovo je totalna i skroz istina ,koju nije teško uopće dokazati ,samo što ljudi zbog svog animoziteta prema reisu ,a kojeg je stvorila opet FTV koja već deceniju to radi, jednostavno su istrenirani da misle da sve što reis kaže -ne valja.
Kaže pisac ovog texta kako reis maltene vodi pripreme za rat:
Pa, vode li se? Normalni ljudi bi rekli da je riječ o običnoj gluposti. Opet, znamo da ,,obični ljudi najebu“ u ratu za koji nisu bili obaviješteni. Reis, kako sada stvari stoje, ne dvoji da se nekako mora stvoriti Bosna ekskluzivno za Bošnjake. A, ostali?
A ostali su se pobrinuli za sebe hajvanu ,imaju Srbiju i Hrvatsku i ne žele BiH .BiH je cjelovita i neće se raspasti ali u njoj žive tri naroda i vakat je da se probudite iz romantičnih bajki o bratstvu i jedinstvu i počnete brinuti za svoj narod . To ne znači da tako radiš protiv druga dva ,već da si realan i da ne lažeš ljudima .
Ili biste voljeli da ja ljubim, recimo, Hrvatsku, pa da me pošaljete tamo gdje mi je mjesto?
Ne bi niko volio ništa ,glupane i ti i svi koji se nađu uvrijeđeni kad Bošnjaci kažu kako moraju paziti na sebe jer mi pazimo i na druge i ne smeta nam niko
I što je po Vas, gospodine Ceriću, tužno jeste činjenica da Vam niko ne garantuje da će, poslije tog klanja, BiH biti etnički čista zemlja Bošnjaka.
Kao eto sad ispade kako su Bošnjaci spremni da počnu neko klanje . Smradu lažljivi
Ali, na stranu sva zaludnost govora. Ima tu jedna opasnija stvar. Šta bi bilo, gospodine Ceriću, da takav govor danas održi neki sveštenik u Banjaluci ili fratar u Mostaru? Isti taj govor u uncu, samo da promijeni, kako je to već gore učinjeno, imena naroda i nazive bogomolja?

Bio bi to prvorazredni ustaško-četnički skandal, a dotičnog sveštenika bi ekskomunicirali ne iz crkve, nego iz države. Ali, sve nekako mislim da bi Vam bilo jako drago kada biste našli takvog oponenta sa ,,hrišćanske strane”. Jer, za ljubav, kao i za rat, potrebno je dvoje - najmanje. Što više, tim bolje.
Ma jest fakat eto stvarno su majorizirani ti nemuslimani u BiH ,nema četničkih pokreta itd ,nema kamenovanja naroda kad dođe na temelj Ferhadije ,jok. Eto taj reis huška narod na rat. Opet da ti kažem : smradu lažljivi
O Mustafi Ceriću možda najbolje svjedoče riječi Fra Ive Markovića:
a znači Fra Ivo je dobar ,a reis zao . Zanimljivo ,hajd da si reko Ivo Josipović koji je došao ispričati se za masakar u Ahmićima ,pa nekako bi prošlo ali Fra ...
,,Smilujte se najzad sebi sami, nek vas rat nikad više ne namami - ko da dosadašnjih nije bilo dosta: preklinjem vas, sebi smilujte se sami!
Dobro si ti to iskonstruisao ,kao eto reis poziva na rat (nema veza što od toga nema ništa ni između redova) i huška Bošnjake tako što im kaže da se brinu za sebe i da ne zaborave na genocide koji im se ponavljaju . To je za pisca ovog texta jednostavno huškanje jer Bošnjaci trebaju biti zadovoljni što ih nisu pobili i srušili im ne 1000vjerskih objekata ,nego sve i jedan i što su uopće opstali ,te sad treba da se vrate svojim mentalnim sklopom u vrijeme prije rata kad nisu znali ni ko su ni šta su . Nema veze što to nije zanimalo krvnike
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by evergreen » 03 Jul 2012, 14:53

blento59 wrote:ponasa se kao poslednji idiot
zamalo kao ona budala zukurlic ili kako mu je vec ime
pravi ulema bi se trebao drzati vjere a ne politike
Razumijem da ne voliš reisa i ne dijeliš njegove stavove, što je sasvim legitimno. Ali zbog čega takva žestina u osudi? Zašto moraš vrijeđati čovjeka koji je vjerski vođa velikog dijela jednog naroda.
Šta kad bih ja napisao za tebe da si...blento :D.

Btw, indikativno je ko sve napada reisa, vrlo znakovito (među njima možda "najistaknutiji" izvjesni Štukan, te Vera Jovanović & Aleksandra Pandurević, jedna od najistaknutijih zaštitnika lika i (ne)djela dr.Dabića i njegove "ostavštine!.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by blento59 » 03 Jul 2012, 16:12

da vjerski a ne politicki vodja
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by evergreen » 03 Jul 2012, 17:13

U demokratiji svako ima pravo na svoj stav, pa čak i reis. Zanimljivo, kritičarima "reisa političara" ne smeta kada se politkom bave drugi vjerski "velikodostojnici", vladike Grigorije, Kačavenda i/li kardinali Puljić, Komarica...

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by blento59 » 03 Jul 2012, 17:29

pa ovo je tema o cericu i ne bih da skrecem sa teme
otvori novu temu o osobama koje si naveo pa cemo malo i njih da pretresemo
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by evergreen » 03 Jul 2012, 17:49

Da se htjelo "pretresati" dotične već bi neko otvorio temu o njima. Kako na ovom forumu tako i u javnosti - samo je i jedino reis "na tepetu"
i samo njemu se spočitava bavljenje politikom (jer se kritičarima ne sviđa šta čovjek misli i govori; da je drugačije ne bi mu pokušavali začepit usta).

Ponavljam i time završavam ovu "polemiku" s tobom - ako politku može da komentira svak', pa i jedan blento - zašto ne bi mogao i na Istoku i na Zapadu priznati i uvaženi reisu-l-ulema dr.Mustafa Cerić.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by blento59 » 04 Jul 2012, 01:47

politicki komentari jednog blente u javnosti(posebno svjetskoj),nema nikakve tezine
moze blento blentirati i niko ga ne zarezuje
medjutim, politicki komentari vjerskog vodje jednog naroda ,ima i tekavu tezinu
posebno u danasnja vremena
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by Mic-Sokoli » 04 Jul 2012, 08:18

Ubijte ga brate mili,nije da ste malo Muslimana pobili ,zamotajte ga u onaj tepih i spalite,pa ce te bit rahatniji.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

zabavnik
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 03 Jul 2012, 20:51
Contact:
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by zabavnik » 07 Jul 2012, 09:48

Moze li neko, od vas kriticara Reisa, da nam dokaze da je Hercegovina bilo kada u historiji imala nesto sto ima veze sa drzavom, a da nije bilo pomena Bosne? Ima li nacija koja u korijenu nosi hercegovacko ime, ima li jezik koji neko zove hercegovacki?
Ime i postojanje Hercegovine kao regije nije sporno. Sporno je to sto je to ime ubaceno u naziv drzave, i tako formalno funkcionira, ali u obicnom govoru vecina kaze samo Bosna. Za mene je Hercegovina dio Bosne, a napominjem da sam iz Mostara.
Kome je odgovaralo, da se ime Hercegovina ubaci u naziv drzave? Bosnjacima sigurno ne.
www.zabavimo.se

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by carobnjak N » 07 Jul 2012, 10:02

Tako je @zabavnik :ok Podjela na regije je uvedena u Otomanskoj imperiji jer je tako bila sva podijeljena ,a na kraju krajeva i današnji moderni svijet je podijeljen na slične regije unutar država ali recimo u Hrvatskoj u nazivu ne stoji Hrvatska i Dalmacija ili Istra itd .
To je nametnuto odlaskom Osmanlija i bio je jedan od niza pokušaja da se rasparča Bosna
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

zabavnik
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 03 Jul 2012, 20:51
Contact:
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by zabavnik » 07 Jul 2012, 11:38

carobnjak Nurudin wrote:Tako je @zabavnik :ok Podjela na regije je uvedena u Otomanskoj imperiji jer je tako bila sva podijeljena ,a na kraju krajeva i današnji moderni svijet je podijeljen na slične regije unutar država ali recimo u Hrvatskoj u nazivu ne stoji Hrvatska i Dalmacija ili Istra itd .
To je nametnuto odlaskom Osmanlija i bio je jedan od niza pokušaja da se rasparča Bosna
Potpisujem!
www.zabavimo.se

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by Major » 07 Jul 2012, 11:49

Ako bi uopste dosli u pokusaj da kritikujemo Mustafu, to se mahom cini iz jednog, rekao bih opravdanog gazloga.
Mustafa bi rado htio biti duhovni kao i shintorski vodja.
Politika je shintorska stvar, politika je vrlo cesto jedan vid rospijaluka.....duhovnim poglavarima ne dolikuje igrati se rospijaluka.

Uostalom, njegovo se na politickom polju ne pika niti ga se pita, sto je u svakom slucaju i za pozdraviti.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

zabavnik
Na probnom
Na probnom
Posts: 41
Joined: 03 Jul 2012, 20:51
Contact:
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by zabavnik » 07 Jul 2012, 13:49

Major wrote:Ako bi uopste dosli u pokusaj da kritikujemo Mustafu, to se mahom cini iz jednog, rekao bih opravdanog gazloga.
Mustafa bi rado htio biti duhovni kao i shintorski vodja.
Politika je shintorska stvar, politika je vrlo cesto jedan vid rospijaluka.....duhovnim poglavarima ne dolikuje igrati se rospijaluka.

Uostalom, njegovo se na politickom polju ne pika niti ga se pita, sto je u svakom slucaju i za pozdraviti.
Tako bi trebalo biti.
Ali, s druge strane, ko se danas od bosnjackih politicara moze uperiti prstom kao neko ko zastupa bosnjacke interese u situaciji kada se danas rat vodi specijalnim sredstvima.
Lagumdzija? Pa taj voli samo sebe.
Tihic? Taj nema pojma ni o cemu.
Radoncic? Njemu je bitan samo avaz i citanost, a sad bi malo htio i vlasti i moci.
Ostaje jedino reis koji htio ne htio mora govoriti o politici, sto mu po definiciji nije duznost.
www.zabavimo.se

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by Major » 07 Jul 2012, 16:19

zabavnik wrote:
Major wrote:Ako bi uopste dosli u pokusaj da kritikujemo Mustafu, to se mahom cini iz jednog, rekao bih opravdanog gazloga.
Mustafa bi rado htio biti duhovni kao i shintorski vodja.
Politika je shintorska stvar, politika je vrlo cesto jedan vid rospijaluka.....duhovnim poglavarima ne dolikuje igrati se rospijaluka.

Uostalom, njegovo se na politickom polju ne pika niti ga se pita, sto je u svakom slucaju i za pozdraviti.
Tako bi trebalo biti.
Ali, s druge strane, ko se danas od bosnjackih politicara moze uperiti prstom kao neko ko zastupa bosnjacke interese u situaciji kada se danas rat vodi specijalnim sredstvima.
Lagumdzija? Pa taj voli samo sebe.
Tihic? Taj nema pojma ni o cemu.
Radoncic? Njemu je bitan samo avaz i citanost, a sad bi malo htio i vlasti i moci.
Ostaje jedino reis koji htio ne htio mora govoriti o politici, sto mu po definiciji nije duznost.
Nikakva nije tajna da bosnjaci neznaju politicariti, ali Ceric pak najmanje je zna voditi.
Naravno da se u zadnje vrijeme sve izopacilo, i iskreni da budemo, haman se sve okrenulo protiv nas.
Nadjite mi jednog jedinog politicara ili bilo kakvog vodju koji nas pored ove zapadnjacke premoci moze i zna izvesti na pravi put.

Kao da u svemu i mi imamo na pretek nedostataka, tako da ti nemoralni zapadnjaci nista drugo ne cine sem da na nasim greskama
profitiraju.
To ti je isto kao na sportskom teren, protivnicka ekipa posmatra i registruje greske drugih i u pravom momentu zabije gol
i sa time odlucuju utakmicu.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Cerić: Bosna je država, a Hercegovina je pokrajina

Post by carobnjak N » 07 Jul 2012, 16:34

Meni je najviše zasmetalo to poređenje reisa sa najvećim krvnicima našeg vremena ,a to nije pošteno .
Inače čim vidim neki text u kojem se među Bošnjacima hoće pronaći neki "naš " Karadžić ,odmah osjetim da je to smišljen pokušaj relativiziranja zločina i krivnje za njih.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests