Mustafa ef. Cerić

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Cerić: Davutoglu je povrijedio krv bosanskih šehida

Post by Mohr » 03 Jan 2016, 23:22

:obrve

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2016, 18:53

Image
Bivši reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Cerić uputio je bajramsku čestitku muslimanima u našoj zemlji.

Kako je naveo, Bajram nije bosanska riječ i za nju je našao adekvatnu riječ.

"Bajram nije bosanska riječ. Nije ni turska. Bajram je perzijska riječ: paδrām, patrām i pedram. Adaptirana je za turski jezik kao 'bayram', a znači doslovno 'svećanost', kako vjerska tako i svjetovna. Arapi za Bajram kažu ’īd, što znači 'povratak' ili 'vraćanje' na proživljenu radost i sreću.
Tragom ove dvije riječi na perzijskom i arapskam, odlučio sma naći moguću adekvatnu bosansku riječ za Bajram. I našao sam je: HIŽASLAV!", stoji u Cerićevom saopćenju.

"Evo objašnjenja. Na starobosanskom "hiža" znači "kuća", a "slav" je skraćenica od glagola "slaviti" ili "proslavljati". Najveća čežnja svakog Bošnjaka je da se vrati svojoj hiži, da se vrati svome domu, da se vrati svome bosanskom korijenu, da se vrati svojoj radosti i sreći, da se vrati svojim oduzetim pravima na zemlju i državu. ’Īd, znači vječiti povratak sreći, pa je tako i za Bošnjaka vječiti povratak hiži veliko slavlje, to jeste BAJRAM, pa je tako HIŽASLAV, kao bosanska riječ, najbliža značenju riječi Bajram kod Turaka i ’Īd kod Arapa", navodi Cerić.

"Neka nem ne zamjere ni Turci, ni Arapi, ni Perzijanci, ali bosanski jezik ako nije u nečem bolji, nije ni u čem gori od turskog, arapskog i perzijskog. Na to je već davno podsjetio veliki bošnjački hroničar Mula Mustafa Bašeskija.

Podsjetio je da u bosanskom jeziku ima pojmova koji se mogu kazati sa više različitih glagola nego što to ima u arapskom, turskom i perzijskom. Nije grijeh da se manji po broju natječe sa većim od sebe u dobru. Ako je Mula Mustafa Bašeskija imao razlog za to u svoje vrijeme, imamo i mi razlog u naše vremenu da kažemo da i mi imamo bosansku riječ za Bajram - HIŽASLAV. Zar ne zvuči lijepo: NEKA TI JE BLAGOSLOVLJEN HIŽASLAV! A može i HIŽASLAV ŠERIF MUBAREK OLSUN!

Jezik se lahko privikne da izgovara i uho se brzo navikne da sluša ono što je srcu drago. A Bošnjacima nema ništa draže od želje da se vrate svojoj bosanskoj duši, svojoj bosanskoj hiži, svom bosanskom HIŽASLAVU, svom bosanskom Bajramu. Bjaram Šerif Mubarek Olsun!", stoji u čestitki Mustafe Cerića, prenosi N1.

(slobodna.bosna)
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Mirelam » 03 Jul 2016, 20:29

Kad se co'jek pod stare dane pocne drogirat'. :ooo

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Mohr » 03 Jul 2016, 20:30

Naš Vezir je vazda bio duhovit :p

No, krucijalno je da riječ nije bosanska, a bogme ni turska :djed ;)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Melek » 03 Jul 2016, 20:33

Ovo je uvod u povratak Crkvi Bosanskoj :obrve
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Mohr » 03 Jul 2016, 20:51

Pa u profanoj ('ajmo ka'sti društveno-političkoj) dimenziji su nas vrnuli u kapitalističko XIX stoljeće, zašto nas i u duhovnoj (tj. kulturnoj) dimenziji ne bi (p)oćerali još dalje, u glasoviti Middle Age :jupi Te dvije epohe su kompatibilne, Inkvizicija i prvobitna akumulacija su savršen par :ples Prva je bila prava avangarda ovoj drugoj, idealno, temeljito pripremanje terena ;) Znaš kako bi Bradonja rek'o: "Nesretniku se pakleni oganj može sasvim adekvatno prikazati i ovdje (na Zemlji) putem lomače". I taj performans je uspješno izveden.
Last edited by Mohr on 03 Jul 2016, 20:58, edited 1 time in total.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Podrinjac » 03 Jul 2016, 20:56

kako ovi vjerski poglavari manipulišu narodom to je čudo jedno. :hihi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Zagorka » 03 Jul 2016, 21:53

Podrinjac wrote:kako ovi vjerski poglavari manipulišu narodom to je čudo jedno. :hihi
Jeste jeste. Evo ja cu od sada svima cestitati samo sretan hizaslav. Krizam bajram.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2016, 22:02

Da je kojim slučajem, predložio neki arapski ili turski naziv, vama bi pretpostavljam, opet smetalo?

Lično ne vjerujem da će ovo zaživiti, ali nemam ništa protiv korištenja domaćeg jezika, umjesto arapskog ili ostalih istočnjačkih jezika.
Malo mu je poglup taj sklop "hižaslav". Moglo je to i bolje, npr "hižadan". Uostalom, ne znam zašto se hiža mora pomenuti.
Logičnije bi bilo da se za vjerski praznik proglasi taj neki "Hižadan", na datum kad je neko poznato dovište aktuelno, npr Ajvatovica. koliko mi je jasno, Ajvaz dedo je činio dove tačno na lokaciji, gdje je koju deceniju prije toga, bila Hiža CB.
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Melek » 03 Jul 2016, 22:07

Mohr wrote:Pa u profanoj ('ajmo ka'sti društveno-političkoj) dimenziji su nas vrnuli u kapitalističko XIX stoljeće, zašto nas i u duhovnoj (tj. kulturnoj) dimenziji ne bi (p)oćerali još dalje, u glasoviti Middle Age :jupi Te dvije epohe su kompatibilne, Inkvizicija i prvobitna akumulacija su savršen par :ples Prva je bila prava avangarda ovoj drugoj, idealno, temeljito pripremanje terena ;) Znaš kako bi Bradonja rek'o: "Nesretniku se pakleni oganj može sasvim adekvatno prikazati i ovdje (na Zemlji) putem lomače". I taj performans je uspješno izveden.
Vrlo briljantan post, samo jedan amaterski aspekt.. kojekakav vid "opsteprihvacene islamske autohtonosti" bi nam mozda i dobro dosao u datom trenutku, ali ko ce ga znati.. Dubioza Kolektiv svakim danom u svakom pogledu sve vise i vise napreduje :(
Last edited by Melek on 03 Jul 2016, 22:08, edited 1 time in total.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Laser » 03 Jul 2016, 22:07

Krokodil Behko wrote:Da je kojim slučajem, predložio neki arapski ili turski naziv, vama bi pretpostavljam, opet smetalo?

Lično ne vjerujem da će ovo zaživiti, ali nemam ništa protiv korištenja domaćeg jezika, umjesto arapskog ili ostalih istočnjačkih jezika.
Malo mu je poglup taj sklop "hižaslav". Moglo je to i bolje, npr "hižadan". Uostalom, ne znam zašto se hiža mora pomenuti.
Logičnije bi bilo da se za vjerski praznik proglasi taj neki "Hižadan", na datum kad je neko poznato dovište aktuelno, npr Ajvatovica. koliko mi je jasno, Ajvaz dedo je činio dove tačno na lokaciji, gdje je koju deceniju prije toga, bila Hiža CB.
Jel ti to ozbiljno???

Zar ne vidiš u kojoj mjeri je Mustafin prijedlog idiotski?
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2016, 22:12

Laser wrote:
Krokodil Behko wrote:Da je kojim slučajem, predložio neki arapski ili turski naziv, vama bi pretpostavljam, opet smetalo?

Lično ne vjerujem da će ovo zaživiti, ali nemam ništa protiv korištenja domaćeg jezika, umjesto arapskog ili ostalih istočnjačkih jezika.
Malo mu je poglup taj sklop "hižaslav". Moglo je to i bolje, npr "hižadan". Uostalom, ne znam zašto se hiža mora pomenuti.
Logičnije bi bilo da se za vjerski praznik proglasi taj neki "Hižadan", na datum kad je neko poznato dovište aktuelno, npr Ajvatovica. koliko mi je jasno, Ajvaz dedo je činio dove tačno na lokaciji, gdje je koju deceniju prije toga, bila Hiža CB.
Jel ti to ozbiljno???

Zar ne vidiš u kojoj mjeri je Mustafin prijedlog idiotski?
Rekao sam "neki drugi dan" i u vezi dovišta, a ne bajram, ako se ne varam.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Zagorka » 03 Jul 2016, 22:13

Ne moze hizadan kad je hizaslav slavlje visednevno. Mislio je na sve



:ooo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Laser » 03 Jul 2016, 22:14

Krokodil Behko wrote: Rekao sam "neki drugi dan" i u vezi dovišta, a ne bajram, ako se ne varam.
Aha, pardon.

Al Mustafa je "genij", mora se priznat. :valja
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Melek » 03 Jul 2016, 22:20

Bice vrlo tesko praviti bilo kakve moderacije na polju religije, dogma je izuzetno jaka. Ali meni se licno svidja ovaj njegov iskorak :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Zagorka » 03 Jul 2016, 22:21

Kako bi se kazlo,hodi da se bajramujemo?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Melek » 03 Jul 2016, 22:21

Nasli bi mi vec zajednicki jezik :D
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2016, 22:23

Zagorka wrote:Ne moze hizadan kad je hizaslav slavlje visednevno. Mislio je na sve



:ooo

Ma jah.. plus što će biti zabranjeni turbo-folk derneci na te dane :p


Laser wrote:
Krokodil Behko wrote: Rekao sam "neki drugi dan" i u vezi dovišta, a ne bajram, ako se ne varam.
Aha, pardon.

Al Mustafa je "genij", mora se priznat. :valja

Ma čisti genije :respekt


Više veze ima moj prijedlog, jer je historijski utemeljen, a narod je svakako naviknut i nikad se neće odreći te tradicije. Vjerski praznik u kontekstu praznika unutar jedne IZ, a ne kao pravi vjerski praznik. Ipak je IZ nacionalna vjerska organizacija i te i takve praznike, imaju svi narodi, pa tako da to nije ništa posebno.

Ne treba sve ni tefsirati po Kur'anu, ionako nije precizno dato ništa oko toga, a ako involviramo i hadise, onda smo involvirali i znatan broj arapskih običaja i njihovog negdašnjeg običajnog prava, pa tako da ako oni mogu to, možemo i mi, makar u svojoj zemlji :cudi
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Laser » 03 Jul 2016, 22:30

Zagorka wrote:Kako bi se kazlo,hodi da se bajramujemo?
Hajmo malo pokušat izbacit strane izraze:

- Jesi li klanjao podne (Jesi li obavio podnevnu molitvu)
- Jesi li klanjao u džematu? (Jesi li obavio molitvu skupno)
- Prouči nam ašare (Melodično nam odrecituj desetak rečenica iz Kur'ana)
- Jesi li čuo ezan? (Jesi li čuo poziv za obavljanje molitve)

Ma bjaaaaaži. :valja
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Cerić: Nek vam je blagoslovljen HIŽASLAV OLSUN

Post by Mutevelija » 03 Jul 2016, 22:36

Ovako bi namaz molitva izgledala.
Allah je najveći.
Neka si slavljen, Gospodaru moj Veliki.
Čuo Allah onoga ko Ga hvali. Gospodaru naš, Tebi hvala.
Neka Si slavljen, moj najviši Gospodaru!
Gospodaru moj, oprosti mi.
Tebi slava pripada, Allahu moj, i uvijek si hvaljen. Blagoslovljeno je Tvoje Ime, uzvišena je Tvoja veličina i nema boga osim Tebe.Utječem se Allahu, Onome koji sve čuje i sve zna, od prokletog šejtana, od njegovih spletki, njegove oholosti i njegove obmane.
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog.
Allahu, uputi me među one koje si već uputio, oprosti mi s onima kojima si već oprostio, preuzmi odgovornost nada mnom s onima nad kojima si već preuzeo, sačuvaj me od zla odluka koje si već donio, jer Ti propisuješ stvari, a ne obratno, ne uzdiže se onaj koga si Ti već odbacio. Blagoslovljen si, Gospodaru naš, i Uzvišen.
Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo, Milostivog, Samilosnog, Vladara Dana sudnjeg, Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo! Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si milost Svoju darovao,a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!
Reci: "On je Allah - Jedan! Allah je Utočište svakom! Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan nije!"
Sura el - Feleq - QUL EUZU BI RABBIL FELEQ MIN ŠERRI MA KHALEQ VE MIN ŠERRI GASIQIN IZA VEQAB VE MIN ŠERRI NEFASATI FIL UQAD VE MIN ŠERRI HASIDIN IZA HASSED = Reci: "Utječem se Gospodaru svitanja od zla onoga što On stvara, i od zla mrkle noći kada razastre tmine, i od zla smutljivca kad smutnje sije, i od zla zavidljivca kad zavist ne krije!"
Najljepši selami Allahu, blagoslovi i dobrodati; selam tebi, Vjerovjesniče, i Allahova milost i Njegova blagodat; mir nama i dobrim All-ahovim robovima. Svjedočim da nema boga osim Allaha i svjedoč-im da je Muhammed Njegov rob i Njegov Poslanik.
ALLAHUMME SALLI ALA MUHAMMEDIN VE ALA ALI MUHAMED. KEMA SALEJTE ALA IBRAHIME VE ALA ALI IBRAHIME INEKE HAMIDUN MEDŽID. ALLAHUMME BARIK ALA MUHAMMEDIN VE ALA ALI MUHAMMED. KEMA BAREKTE ALA IBRAHIME VE ALA ALI IBRAHIME INNEKE HAMIDUN MEDŽID = Allahu moj, smiluj se Muhammedu, a.s., i njegovom potomstvu, kao što si se smilovao Ibrahimu, a.s., i njegovom potomstvu. Zaista si Ti Hvaljeni i Vječni. Allahu moj, blagoslovi Muhammeda, a.s., i njegovo potomstvo, kao što si blagoslovio Ibrahima, a.s., i njegovo potomstvo. Doista si Ti Hvaljen i Vječan.
ALLAHUMME INNI EUZU BIKE MIN AZABIL-QABRI VE EUZU BIKE MIN FITNETIL MESIHI-DEDZALI, VE EUZU BIKE MIN FITNETIL-MAHJA VEL MEMATI. ALLAHUMME INNI EUZU BIKE MINE-L-ME 'SEMI VE-L-MAGREMI = Allahu, sklanjam se u okrilje Tvoje pred kaburskom kaznom i pred fitnelukom Mesiha Dedžala, te pred fitnelukom ovog i budućeg svijeta. Allahu, utječem Ti se od grijeha i zla (nesreće).

ESTAGHFIRULLAH x 3, ALLAHUME ENTE SELAMU VE MINKES-SELAM TEBAREKTE JA ZEL-DŽELALI VEL IKRAM = Allaha za oprost molim x 3 , Allahu, Ti si Mir i Ti ga daješ, blagodaran si Ti, Posjedovatelju veličine i plemenitosti.
IKAMET
Allah je najveći.
vjedočim da nema boga osim Allaha
Svjedočim da je Muhammed Božiji Poslanik
Dođite na namaz. molitvu
Dođite na spas.
Namaz se uspostavlja, Namaz se uspostavlja.
Allah je najveći, Allah je najveći.

LA ILAHE ILLALLAH = Nema boga osim Allaha.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests