Treba li kažnjavati bogohuljenje?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Doris
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 206
Joined: 23 Jan 2021, 14:57
Mood:
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Doris » 31 Mar 2021, 19:44

Zanimljiva tema koja me dovede do zanimljive spoznaje i članka u kojem saznah da je u 2020. u čak 13 evropskih zemalja postojalo zakonodavstvo koje reguliše i kažnjava bogohuljenje. Škotska je ukinula takav zakon ove godine.

https://www.france24.com/en/20181031-bl ... on-ireland

Ima nekoliko skorijih primjera za kažnjavanje za bogohuljenje u Njemačkoj i Grčkoj. Na mapi evropskih država s takvim zakonodavstvom je i Crna Gora.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by insomnia » 31 Mar 2021, 19:50

Zanimljivo da je ovaj dio Francuske koji je bio pod Svabama u vrijeme revolucije kada je kasnije vracen Francuskoj dobio priliku da se izjasni o zakonima i odlucili su zadrzati ondasnje. Oni imaju vjeronauku, blasfemiju i tako te simpaticna dostignuca 😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15270
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 634 times
Been thanked: 2096 times
Status: Online

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Laser » 31 Mar 2021, 19:53

Nek su kaznili džukelu.

Nije fino psovati boga nikada i nikako, pogotovo ne na TV i pogotovo ne javna ličnost.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Mirelam » 31 Mar 2021, 20:05

MorningStar wrote: 31 Mar 2021, 19:37
insomnia wrote: 31 Mar 2021, 19:32

Pa ti si stvarno tanak ko rizla. Upravo potvrdjujes ono sto sam rekao.
Bestemmiare je nista drugo nego blasfemija. Odatle onaj dio o vrijedjanju miliona vjernika.
No pazi ovo u pitanju je cisto inkvizitorsko gledanje na blasfemiju. Pa tako je dovoljno da npr kazes Boze. Bices kaznjen zbog spominjanja bozijeg imena uzalud
“In August 2018, Rolando Mandragora was banned for one-game in August 2018 after taking God's name in vain while playing for Udinese against Sampdoria.“
Ako ti tako kazes onda ok :ooo
Bestemmiare
be·stem·mià·re
11 / 5000
Translation results
Swear
More about bestemmiare
Definitions of bestemmiare
Verb
1
Oltraggiare la divinità o le cose sacre con bestemmie.
b. Dio
2
Ingiuriare, maledire con imprecazioni e parole villane: b. la sorte; Bestemmiavano Dio e lor parenti, L'umana spezie e 'l luogo e 'l tempo e 'l seme Di lor semenza e di lor nascimenti (Dante).
3
Bistrattare, offendere.
b. la memoria di qualcuno
Translations of bestemmiare
Part of speech Translation Reverse translations Frequency
help_outline
Verb
blaspheme
bestemmiare
curse
maledire, imprecare, bestemmiare
Kao sto vidis - psovka i blasfemija je ista rijec na italijanskom jeziku.

Te se vracamo opet na ono sto sam rekao- pa smo otisli svuuugdje negdje i okolo i tamo i ovamo kako bi ti dokazao da ono sto sam napisao nije tacno - tako kao sto sam vec i uocio davno kod tebe odes daleko od pocetka teme i onoga sto je konstatovano je onda trazis gdje ces biti upravu kako bi dobio dozu serotonina jer boze moj - zivot ti je tuzan :ooo .

A ono sto sam rekao je da je glavni uzrok opsteno psovanje na TVu ne nuzno sam zakon o psovkama-blasfemiji - jer milioni i milioni italijana svakodnevno psuju i to "Bog je svinja" pa nista nikom. Nadam se da ces razumiti sta sam napisao - a i ne moras mozes da mislis da si osvojio neku diskusiju te da te to usreci u ovo vecer i da mozes lakse da zaspis :ooo
Psovka i blasfemija nije ista stvar. Kod nas je sve psovka ali blasfemija je spominjane Boga, dok kod psovke nije slučaj. Nemaju oni naš tip psovanja ono kao hajde u PM.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by MorningStar » 31 Mar 2021, 20:08

Psovka je psovka a ista uparena sa Bogom u mixu je blasfemija, ali blasfemija ne mora nuzno samo biti psovka, recimo okretanje kriza naopako , paljenje svetih knjiga itd itd se racuna pod blasfemijom ili ti uvredom po Boga. Medjutim ono sto sam napisao je opet cu ponoviti , da nije psovao boga na tv te da nisu svi culi sve bi bilo ok - psovanje na terenu je po uputama vecine liga kaznjivo - razlicitim sankcijama, ne trazio sad za Italiju - samo sto to vazi nitko cuo/vidio nista nije ni bilo... medjutim sad se sve dobro cuje:
https://www.goal.com/en/news/1862/premi ... ier-league
:oo
Last edited by MorningStar on 31 Mar 2021, 20:12, edited 1 time in total.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Mister No » 31 Mar 2021, 20:10

Laser wrote: 31 Mar 2021, 19:53 Nek su kaznili džukelu.

Nije fino psovati boga nikada i nikako, pogotovo ne na TV i pogotovo ne javna ličnost.
Kaze nece polirat Ferrari ovu sedmicu.
Da ustedi.
High Hopes...

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Mirelam » 31 Mar 2021, 20:12

MorningStar wrote: 31 Mar 2021, 20:08 Psovka je psovka a ista uparena sa Bogom u mixu je blasfemija, ali blasfemija ne mora nuzno samo biti psovka, recimo okretanje kriza naopako , paljenje svetih knjiga itd itd se racuna pod blasfemijom ili ti uvredom po Boga.
Upravo tako po defaltu nisu ista stvar. Sve negativno gdje se Bog uzme u usta je blasfemija ili bilo koja radnja dok bestemija to nije.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31478
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2677 times
Been thanked: 5094 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Matan » 31 Mar 2021, 20:14

I ja ponekad opsujem..
ali javne licnosti i pred kamerama ne bi trebalo..
ruzno je to..
nije ni za kazne..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15270
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 634 times
Been thanked: 2096 times
Status: Online

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Laser » 31 Mar 2021, 20:15

Mister No wrote: 31 Mar 2021, 20:10
Laser wrote: 31 Mar 2021, 19:53 Nek su kaznili džukelu.

Nije fino psovati boga nikada i nikako, pogotovo ne na TV i pogotovo ne javna ličnost.
Kaze nece polirat Ferrari ovu sedmicu.
Da ustedi.
Ma jasno, zaboli njega karina za 5000 eura. Ali nije u tome caka.

Vjerujem da će od sad pazit šta psuje pred kamerama na praznom stadionu.

Možda će samo psovat mater ljudima pa dobit po pičci. :D.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by insomnia » 31 Mar 2021, 20:16

Nema to veze prazan pun. Onom su 2018 procitali sa usana da je reko Boze pa je kaznjen
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15270
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 634 times
Been thanked: 2096 times
Status: Online

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Laser » 31 Mar 2021, 20:19

insomnia wrote: 31 Mar 2021, 20:16 Nema to veze prazan pun. Onom su 2018 procitali sa usana da je reko Boze pa je kaznjen
Njega kaznit uduplo zbog hinjaluka. :djed
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53783
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1918 times
Been thanked: 15176 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by HAVANA » 31 Mar 2021, 21:00

insomnia wrote: 31 Mar 2021, 20:16 Nema to veze prazan pun. Onom su 2018 procitali sa usana da je reko Boze pa je kaznjen
Sta bolan? :plavi I haj ti budi pametan. Nit se moli nit ne moli, ne suj... Nek zvizdi.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by Naseef Mushroom » 31 Mar 2021, 21:12

MorningStar wrote: 31 Mar 2021, 20:08 Medjutim ono sto sam napisao je opet cu ponoviti , da nije psovao boga na tv te da nisu svi culi sve bi bilo ok - psovanje na terenu je po uputama vecine liga kaznjivo - razlicitim sankcijama, ne trazio sad za Italiju - samo sto to vazi nitko cuo/vidio nista nije ni bilo... medjutim sad se sve dobro cuje:
Pa to je ono, ako u šumi padne stablo a niko nije čuo... :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Treba li kažnjavati bogohuljenje? Buffon naknadno dobio još veću kaznu zbog bogohuljenja

Post by MorningStar » 31 Mar 2021, 21:13

Naseef Mushroom wrote: 31 Mar 2021, 21:12
MorningStar wrote: 31 Mar 2021, 20:08 Medjutim ono sto sam napisao je opet cu ponoviti , da nije psovao boga na tv te da nisu svi culi sve bi bilo ok - psovanje na terenu je po uputama vecine liga kaznjivo - razlicitim sankcijama, ne trazio sad za Italiju - samo sto to vazi nitko cuo/vidio nista nije ni bilo... medjutim sad se sve dobro cuje:
Pa to je ono, ako u šumi padne stablo a niko nije čuo... :oo
Jes radi motorka nista se ne desava :oo

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests