Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Mister No » 21 Oct 2012, 21:28

Rum wrote:Image
:plavi :plavi :ok
High Hopes...

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by blento59 » 21 Oct 2012, 21:32

burek67 wrote:
Ruana wrote:Covjeka treba prihvatiti sa svim njegovim manama i vrlinama a pogotovu sa dijagnozom.
Ne znam gdje ti procita da je neispravno na Hadz pjeske ici, kako su ljudi tamo isli kad nije bilo prevoznih srestava.?
bas tako,cijelo vrijeme trubim ovdje da smo svi mi-samo ljudska bica,ali avaj,niko ne konta,...kontam da su mozda neki cak i ljubomorni jer Senad H. ima srce ko u vola..,bez obzira na sve,za mene je on "dzomba"-i tacka.

da je lud ne bi sigurno stigao tamo gdej je stigao,ne moze budala toliko preppjesacit po vascijelom dunjaluku a da ga nesto ne "makne"..
cuva bog budale
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Ruana » 21 Oct 2012, 21:35

Jednom vidjeh nekoga momčića kako ide džunglom. Činilo se kao da nešto izgovara. Nazvah mu selam i on uljudno odgovori. Upitah ga: “Kamo ideš?” Odgovori: “Odoh Allahovoj kući (u Mekku).”
Potom upitah: “Šta to učiš?”
Reče: “Kur’an.”
Potom primjetih: “Veoma si mlad, obavljanje hadža još uvijek nije za tebe obaveza.”
Na to objàsni: “Vidjeo sam smrt kako dolazi ljudima mnogo mlađim od mene, stoga hoću da sam za nju spreman kada mi pokuca na vrata.”
Uzbuđen prokomentirah: “Tvoji koraci su malehni a tvoje odredište daleko!”
Odgovori mi: “Moje je da činim korake a Allahovo je da me odvede do moga odredišta.”
Nastavih ga zapitkivati: “Gdje ti je opskrba, gdje ti je prijevoz?”
Odgovori: “Moj jekin (ubjeđenje) moja je opskrba, a moje noge moj su prijevoz.”
Objasnih mu: “Pitam te za hljeb i vodu?”
S uzbuđenjem odgovori: “Dragi šejh, ako te neko pozove svojoj kući, da li bi bilo uljudno da sa sobom poneseš hranu?”
Uzviknuh: “Nikako!”
Na to, dječak pojasni: “Vidiš, slično je i sa mnom, Gospodar moj pozvao je Svoga slugu Svojoj Kući. Jedino slabost jekina (ubjeđenja) čini da mislimo kako nije moguće drugačije otići nego noseći sa sobom hranu. Usprkos tome, misliš li da će Allah dragi dozvoliti da propadnem?”
Odgovorih: “Nikada!”
Potom ode.
Kasnije, vidjeh ga u Mekki. Priđe i upita me: “Šejh, da li si još uvijek slaboga jekina (ubjeđenja)?”

(Iz djela: Stories of the Pious)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by STrendzer » 21 Oct 2012, 21:42

blento59 wrote:
burek67 wrote:
Ruana wrote:Covjeka treba prihvatiti sa svim njegovim manama i vrlinama a pogotovu sa dijagnozom.
Ne znam gdje ti procita da je neispravno na Hadz pjeske ici, kako su ljudi tamo isli kad nije bilo prevoznih srestava.?
bas tako,cijelo vrijeme trubim ovdje da smo svi mi-samo ljudska bica,ali avaj,niko ne konta,...kontam da su mozda neki cak i ljubomorni jer Senad H. ima srce ko u vola..,bez obzira na sve,za mene je on "dzomba"-i tacka.

da je lud ne bi sigurno stigao tamo gdej je stigao,ne moze budala toliko preppjesacit po vascijelom dunjaluku a da ga nesto ne "makne"..
cuva bog budale

zasto budale?

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by silence » 21 Oct 2012, 21:46

Ruana wrote:Jednom vidjeh nekoga momčića kako ide džunglom. Činilo se kao da nešto izgovara. Nazvah mu selam i on uljudno odgovori. Upitah ga: “Kamo ideš?” Odgovori: “Odoh Allahovoj kući (u Mekku).”
Potom upitah: “Šta to učiš?”
Reče: “Kur’an.”
Potom primjetih: “Veoma si mlad, obavljanje hadža još uvijek nije za tebe obaveza.”
Na to objàsni: “Vidjeo sam smrt kako dolazi ljudima mnogo mlađim od mene, stoga hoću da sam za nju spreman kada mi pokuca na vrata.”
Uzbuđen prokomentirah: “Tvoji koraci su malehni a tvoje odredište daleko!”
Odgovori mi: “Moje je da činim korake a Allahovo je da me odvede do moga odredišta.”
Nastavih ga zapitkivati: “Gdje ti je opskrba, gdje ti je prijevoz?”
Odgovori: “Moj jekin (ubjeđenje) moja je opskrba, a moje noge moj su prijevoz.”
Objasnih mu: “Pitam te za hljeb i vodu?”
S uzbuđenjem odgovori: “Dragi šejh, ako te neko pozove svojoj kući, da li bi bilo uljudno da sa sobom poneseš hranu?”
Uzviknuh: “Nikako!”
Na to, dječak pojasni: “Vidiš, slično je i sa mnom, Gospodar moj pozvao je Svoga slugu Svojoj Kući. Jedino slabost jekina (ubjeđenja) čini da mislimo kako nije moguće drugačije otići nego noseći sa sobom hranu. Usprkos tome, misliš li da će Allah dragi dozvoliti da propadnem?”
Odgovorih: “Nikada!”
Potom ode.
Kasnije, vidjeh ga u Mekki. Priđe i upita me: “Šejh, da li si još uvijek slaboga jekina (ubjeđenja)?”

(Iz djela: Stories of the Pious)
Priča je jako lijepa, ali ovo je samo priča iz nekog djela...

Jednom vidjeh nekoga momčića kako ide džunglom.
Ne može biti istinita... ali je lijepa...

[/i]
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2012, 00:32

Hodočasnika iz BiH u Meki dočekali saudijski mediji

Dolazak Senada Hadžića u Meku gdje će nakon desetomjesečnog pješačenja obaviti svetu islamsku dužnost hadždž, nije prošao nezapaženo u saudijskim medijima. Naime, jedna televizijska kuća iz Saudijske Arabije objavila je prilog o njegovom dolasku u sveti muslimanski grad.

U prilogu koji objavljen na ovoj televiziji, Senad na engleskom jeziku govori o svom putovanju i islamu. Podsjećamo, Senad je jutros nakon više od deset mjeseci pješačenja stigao u Meku. Na nesvakidašnji poduhvat odlučio se 10. decembra prošle godine, kada je iz Banovića krenuo na hadždž.

Prepješačio je Srbiju, Bugarsku, Tursku, Siriju i Jordan. Potom je na granici Jordana i Saudijske Arabije dva mjeseca čekao da dobije vizu. Ipak, uspio je dočekati da nastavi svoj put, a za dva dana ispunit će svoj san. Za vrijeme pješačenja poderao je 12 pari patika i 7 trenerki, ipak, ni u jednom momentu nije odustao.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Toruk Makto » 22 Oct 2012, 00:41

silence wrote:Pročitala sam, nemam volje sada da tražim, ali iščitala sam sva pravila vezano za obavljanje Hadždža. Kada budem imala strpljenja i volje, naći ću i postaviti ovdje.
Kako su putovali? Pa putovali su prevoznim sredstvima koja su postojala u to vrijeme. Konji, kamile, kola... Tačno piše da se prevozno sredstvo mora obezbijediti, naglašeno je mora, više puta. A pješke su dolalizili oni koji su blizu Meki. Šta ovo govori? Govori o tome da Allah dž.š. nije htio da čovjeka izlaže velikom naporu. Preporuka je isto da ne putuje sam. A zašto? Zato što je u društvu sigurniji. Ništa nije preporučeno što bi izazvalo čovjeku napor i ugrozilo mu život i zdravlje. Senad je sve uradio suprotno. Nigdje, ama baš nigdje nema napisano da je vrijdniji hadždž onog ko učini veći napor. Da je tako, Bog bi rekao: "Dopuzite mi na koljenima sa najudaljenijih strana svijeta." Ali nije, nije tako naredio.
I šta sad? Treba veličati Senada i njegov put?
Ja sam siguran samo u jedno , da je senad iako je momak bolestan i uz svu tu njegovu situaciju mnooooogo veci vjernik od tebe koja tu sjedis,pises ovako bezvezne stvari , i cak nisam siguran ni da obavljas neke od islamskih duznosti a za njega znam da obavlja , i bas me interesuje otkud tolika volja i potreba da vi nama svima pojasnjavate da je senadov put neispravan put ?
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by blento59 » 22 Oct 2012, 00:50

nekad je bolje neke stvari ne obavljati nego ih nakaradno raditi
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Toruk Makto » 22 Oct 2012, 00:58

a kod tbe samo ne znam jel mrzis islam citav il ti samo senad nesto skrivio , mislim da je senad iako je nakaradno opet mnogo blizi bogu nego ti , i nemas pojma kolko bezveze izgleda sto toliko negativnosti unosis na temu bez ikakve potrebe , ako vec nemas nikakve veze sa vjerom , zasto te toliko pogadja senadov hadz ?
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Toruk Makto » 22 Oct 2012, 01:00

blento59 wrote:nekad je bolje neke stvari ne obavljati nego ih nakaradno raditi
ili ako vec ne mozes ostavit neki kulturan post , zasto ostavljas ovoliko nakaradnih postova na temi ?
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by silence » 22 Oct 2012, 01:22

tutnplock wrote:
silence wrote:Pročitala sam, nemam volje sada da tražim, ali iščitala sam sva pravila vezano za obavljanje Hadždža. Kada budem imala strpljenja i volje, naći ću i postaviti ovdje.
Kako su putovali? Pa putovali su prevoznim sredstvima koja su postojala u to vrijeme. Konji, kamile, kola... Tačno piše da se prevozno sredstvo mora obezbijediti, naglašeno je mora, više puta. A pješke su dolalizili oni koji su blizu Meki. Šta ovo govori? Govori o tome da Allah dž.š. nije htio da čovjeka izlaže velikom naporu. Preporuka je isto da ne putuje sam. A zašto? Zato što je u društvu sigurniji. Ništa nije preporučeno što bi izazvalo čovjeku napor i ugrozilo mu život i zdravlje. Senad je sve uradio suprotno. Nigdje, ama baš nigdje nema napisano da je vrijdniji hadždž onog ko učini veći napor. Da je tako, Bog bi rekao: "Dopuzite mi na koljenima sa najudaljenijih strana svijeta." Ali nije, nije tako naredio.
I šta sad? Treba veličati Senada i njegov put?
Ja sam siguran samo u jedno , da je senad iako je momak bolestan i uz svu tu njegovu situaciju mnooooogo veci vjernik od tebe koja tu sjedis,pises ovako bezvezne stvari , i cak nisam siguran ni da obavljas neke od islamskih duznosti a za njega znam da obavlja , i bas me interesuje otkud tolika volja i potreba da vi nama svima pojasnjavate da je senadov put neispravan put ?
Ako si siguran da je momak bolestan, onda ga se ne može uzeti sa ovolikom ozbiljnošću, bar ne sa ozbiljnošću zdravih.
Ako si siguran u samo jedno, a to da je momak bolestan (psihički) onda pročitaj:

Uvjet da bi hadž bio farz

Učenjaci fikha slažu se o ovome da postoje sljedeći uvjeti da bi hadž bio farz:

islam
(šerijatsko) punoljetstvo
zdrav razum
sloboda
mogućnost

Onaj kod koga se nisu ostvarili ovi uvjeti nije dužan ići na hadž. Islam, punoljetstvo i zdrav razum uvjeti su za obavljanje bilo kojeg ibadeta. U jednom hadisu Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, kaže:

“Trojici se ne pišu djela: spavaču dok se ne probudi, djetetu dok ne dostigne punoljetstvo i slaboumnom dok mu se razum ne vrati.“[19]
Čitaj dalje, nisam pisala ništa napamet:
„Hodočastiti Hram dužan je, Allaha radi, svaki onaj koji je u mogućnosti.“[20]
Kako se ostvaruje mogućnost


Mogućnost koja je u jedan od uvjeta za hadž, ostvaruje se na sljedeći način:

1. Da obaveznik bude zdravog tijela. Ukoliko ga sprečava starost ili neizlječiva bolest, onda je dužan da, pod uvjetom da je imućan, traži nekoga ko će za njega obaviti hadž. O ovome ćemo govoriti više o poglavlju Obavljanje hadža za drugoga.

2. Da je put siguran, tako da se hadžija ne boji za svoj život i imetak. Međutim, ako se boji da mu je život ugrožen zbog drumskih razbojnika ili zbog zaraze, te ako se boji da bi mu neko mogao oteti imetak, onda on, ustvari, nije u mogućnosti obaviti hadž. Učenjaci zauzimaju različite stavove u vezi s dažbinama i nametima koji se uzimaju na putu, da li oni prestavljaju prepreku za obaveznost hadža ili ne predstavljaju. Eš-Šafi i još neki alimi smatraju kako je to opravdanje (uzr) makar se radilo o manjem iznosu. Malikije smatraju kako to nije opravdanje, osim ako će to čovjeka uništiti, ili ako se to uzimanje ponavlja u nekoliko navrata;

3. Da ima putnu opskrbu i prijevoz. Pod punom opskrbom podrazumijeva se da onaj ko je krenuo na hadž posjeduje sve ono što je potrebno njegovom tijelu, odnostno što zadovojlava njegove najosnovnije potrebe, kao što su: odjeća, prebivalište, prijevozno sredstvo i poslovne alatke, sve dok ne obavi hadž i vrati se kući.

Prijevozno sredstvo mora biti osposobljeno da omogući hadžiji odlazak i povratak s hadža, bilo da putuje kopnom, morem ili zrakom. Ovo se, naravno, odnosi samo na one koji su toliko daleko od Meke da ne mogu do nje doći pješke, a oni koji mogu doći pješke jer žive blizu, nemaju potrebu za prijevoznim sredstvom.

U nekim predanjima spominje se da je Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, riječ sebil tumačio opskrbom i jahalcom, tj. prijevoznim sredstvom.

Enes, radijAllahu anhu, kaže: Upitan je Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem: 'O Poslaniče, šta je sebil?'[21] On odgovori: 'Putna opskrba i jahalica.“[22]

Abdulhak kaže: „Sve su verzije ovog hadisa slabe.“ Ibn Munzir kaže: “Nije potvrđeno da o ovoj temi postoji hadis sa spojenim nizom prenosilaca. Jedino što je verodostojno jeste mursel-predanje[23] Hasana i Alije:

Prenosi se od Alije, radijAllahu anhu, da je Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, rekao: „Ko bude posjedovao opskrbu i jahalicu koja ga može odnijeti do Božije kuće, a ne ode na hadž, takvom ne smeta da umre kao židov ili kao kršćanin.“[24]

Zato Allah, dž.š., kaže (u prijevodu značenja):

„Hodočastiti Hram dužan je, Allaha radi, svaki onaj ko je u mogućnosti.“[25]

Uprkos tome što su ovi hadisi slabi, ulema postavlja posjedovanje putne opskrbe i prijevoznog srdstva kao uvjet da bi hadž bio obaveza, tako da onaj ko nema opskrbu ni prijevozno sredstvo nije ni dužan ići na hadž.

Ibn Tejmijja kaže: „Svi ovi hadisi, oni koji su spojenog seneda preko Hasana do Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, oni koji su mursel, kao i oni koji su mevkuf upućuju na to da obligacija hadža zavisi od postojanja opskrbe i prijevoznog sredstva, uprkos tome što je Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, znao da mnogi ljudi mogu doći pješke.“

Allah, dž.š., o hadžu kaže:

“...svaki onaj koji je u mogućnosti...“ a ovdje se podrazumijeva ili ista ona mogućnost koja je potrebna za bilo koji ibadet (opća mogućnost) ili se misli na neku dodatnu mogućnost. Da se misli na ovo prvo, ne bi bilo potrebe da se taj uvjet posebno spominje, kao što nije bilo potrebe da se spominje u ajetu vezano za namaz i post, tako da se ovdje radi o dodatnoj mogućnosti, a to je imetak.

Hadž je također ibadet koji je vezan za prostornu udaljenost tako da, poput džihada, zahtijeva upotrebu imetka i prijevoznog sredstva.

http://www.putvjernika.com/Islam-i-dawa ... -hadz.html
Ovo je samo jedan link, a ima mnogo islamskih stranica koji obrazlažu propise putovanja na Hadž i obavljanje ovog svetog ibadeta.
Pronađi Senada u tome.
O tome ko je vjernik, veći ili manji postoji jedan jedini Sudac. Sva sreća da čovjek nije ovlašten za te sudove...
I nema veliki i mali vjernik. Ili si vjernik, ili nisi... :D[/i]
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by blento59 » 22 Oct 2012, 01:31

tutnplock wrote:a kod tbe samo ne znam jel mrzis islam citav il ti samo senad nesto skrivio , mislim da je senad iako je nakaradno opet mnogo blizi bogu nego ti , i nemas pojma kolko bezveze izgleda sto toliko negativnosti unosis na temu bez ikakve potrebe , ako vec nemas nikakve veze sa vjerom , zasto te toliko pogadja senadov hadz ?
islam ne mogu mrzit jer sam musliman
medjutim , mislim da imam pravo kritikovati nesto sto bruka islam
i zato me i "pogadja" njegov hadzdz
a on slobodno moze da ostane blize bogu
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by blento59 » 22 Oct 2012, 01:37

tutnplock wrote:
blento59 wrote:nekad je bolje neke stvari ne obavljati nego ih nakaradno raditi
ili ako vec ne mozes ostavit neki kulturan post , zasto ostavljas ovoliko nakaradnih postova na temi ?
bolje nekulturan post nego kultivisana marinhuana
uostalom ako ti se moji postovi cine nakaradnim , zasto ih citas
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Ruana » 22 Oct 2012, 09:07

Uvjet da bi hadž bio farz

Učenjaci fikha slažu se o ovome da postoje sljedeći uvjeti da bi hadž bio farz:

islam
(šerijatsko) punoljetstvo
zdrav razum
sloboda
mogućnost

Onaj kod koga se nisu ostvarili ovi uvjeti nije dužan ići na hadž. Islam, punoljetstvo i zdrav razum uvjeti su za obavljanje bilo kojeg ibadeta. U jednom hadisu Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, kaže:

Trojici se ne pišu djela: spavaču dok se ne probudi, djetetu dok ne dostigne punoljetstvo i slaboumnom dok mu se razum ne vrati.“[19]
Znaci pise nije duzan, a ne da mu je zabranjeno ici na hadz.

A ako je istina ono sto sam procitala ovdje, da Senad ima dijagnozu onda vazi ovo zadnje. Pa mu kao takvom ne mozete pripisivati ovo sto pisete.
Jesi li ti bila na hadzu, ako jesi onda si sigurno vidjela siromasne ljude koji dolaze na hadz iz okruzenja Meke kao i iz udaljenih arapskih zemalja pjeske, znaci li da i njima treba reci da se vrate jer im je po tvome hadz neispravan, siromasni su i nemaju avionsku kartu.
Vi kao poznavaoci serijata i ljudske psihe, trebali bi znati i osnovne stvari iz svakodnevnog zivota, a to je da je ovo Senadov zivot i Senadov hadz i da vi sa tim nemate nista sim mozda pokoji grijeh, pljuvajuci ovuda po njemu.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by silence » 22 Oct 2012, 11:00

Žao mi je da se pisanje (moje) ne razumije, ili se ne želi razumjeti... :grana

Kada sam čula za taj put, oduševila sam se kao i većina, ali poslije kada sam se upustila u malo više razmišljanja o njegovom poduhvatu i kada sam se informisala počela sam razmišljati drugaćije, ali sam mu ipak poželjela sreću na ovom putovanju. Nemama ništa protiv Senada, ali imam protiv naćina na koji je pošao na ovo sveto putovanje. Možda više ne protiv naćina, ali sam protiv ovog ovolikog promovisanja, uzdizanja čovjeka u najmanju ruku kao da je svet, a nije. Uzdigao se sam, reklamirao, tražio novac, pomoć gdje je god stigao... :grana . To nijedan budući hadžija ne smije činiti. A pošto on nije baš čist sa pameti (tako je napisano), čudni su mi ljudi koji prave senzaciju oko toga.
Što se mene lično tiće, Senad može još deset puta na ovaj naćin da obavi Hadž, ja od toga nemam ništa, to je samo njegovo. Moja želja je ipak i pored svega, da mu hadždž bude primljen kod Allaha dž.š.
Veliča se toliko, a sve na uštrb hadžija koji su na regularan način, po propisu vjere obavili ovaj ibadet. Nije on veći hadžija od mog pra-pra-pra djeda koji je na konju i lađom putovao na Hadždž, jer u to vrijeme nije bilo ovako modernih prevoznih sredstava. Nije on veći hadžija od mojih djedova koji su obavili hadždž putujući autobusima...niti je veći hadžija od moje rodbine koji su na Hadždž putovali avionom... Niko ih nije uzdizao u zvijezde, jer to se ne smije, a Senad sad ispade poseban. Nije poseban.

Da ponovim...Ako je Senad u Meki, moja je želja da mu se njegova želja ispuni, da obavi ovu dužnost i da se sretno vrati u svoje Banoviće, sa primljenim hadždžom. Želja mi je i da mu Bog dadne zdravlje i pamet. :klanja
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Ruana
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Ruana » 22 Oct 2012, 18:55

Iskrenost u nijetu je vaznija od samoga djela. Nije neobican Senadov hadz, nego je neobican put do tamo. I zato je pracen u medijima.
Covjek je na biciklu obisao svijet, djevojka ito jos maloljetna u jedrilici oplovila svijet, covjek je iz Evrope otisao u Kinu na olimpijadu pjeske i zasto je tesko povjerovati da je Senad stigao pjeske u Meku, cemu toliko nepovjerenje.
Kazes prvo si se radovala, pa si onda pocela razmisljati drugacije,posto si se predhodno informisala, ali ne rece sta su bile informacije kojima rapolazes pa te natjeralo da drugacije razmisljas. Da li su to "bljuvotine" po internetu i raznim forumima koje pisu oni koji ne znaju ni sta je u stvari hadz a da ne pominjem dalje.?

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by STrendzer » 22 Oct 2012, 19:02

slozio bih se skroz sa ruaninim iznosenjem cinjenica...,pustite ba cojka nek zivi svoj zivot,ima ona izreka;"ako me neces pohvalit-nemoj me bolan makar kudit"bez razloga!..

to je to

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34382 times
Been thanked: 21119 times
Contact:
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Rum » 22 Oct 2012, 19:24

Ja mislim da je jedini koji je toliko pjesacio na hadz , zato i jeste poseban i popracen u medijima :djed (nece danas ljudi u prodavnicu pjeske 100 m daleko pale auto i idu a ne na hadz ):djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by Major » 22 Oct 2012, 19:28

Da li su to "bljuvotine" po internetu i raznim forumima koje pisu oni koji ne znaju ni sta je u stvari hadz a da ne pominjem dalje.?
Ako se vec sluzis tim epitetima, hajde budi ljubazna i profiltriraj par postova sa ovog foruma i svrstaj ih pod bljuvotinske uvrede.
Nitko, ga (Senada) ne psuje, kao sto je to slucaj sa predsjednicima vodecih drzavnih politickih stranaka, Lagumdzijom, Covicem, Tihicem,
Izetbegovicem, Dodikom, da dalje ne nabrajam, najruznije i uvrede ipod pojasa.

Senadove se humotvorine komentarisu...np:

-pocijepao sam 12 pari patika
-1000 pari carapa...3 para carapa na dan
-postavio je svoj br. telefona na dva fejs portala i onda malte ne svima drma majku zasto ga zovu i skidaju mu kredit sa kartice
-otvara ziro racun u svrhu dobrovoljnih priloga, i posle kuka i blati ljude kako su bezobrazni i nisu nista spendirali
-psuje na Turke kako su ga razocarali, iznevjerili i nisu mu cak ni casu vode ponudili
-ide na hadz a kuci u Banovicima ostavlja jako bolesnu sestru i obavezuje merhametlije da mu se brinu o sestri.

Dakle, kada ovo sve profiltriramo, dolazimo do zakljucka da je njegova dijagnoza dosla uveliko do izrazaja i da on sa Bogom nema
ama bas nista zajednickog.
I jos jedno, kada je prosle godine krenuo pjesice na hadz izabrao je jako zagonetnu lokaciju.
Samo 300 m od Banovicke dzamije birao je pijacni dan i krenuo ispred Cafea "Astra" u centru Banovica.

Niko i nista protiv Senada nema, ali ako on predstavlja casne i postene hadzije i jos mlatara svakodnevno sa Bosanskom zastavom,
i ako njega uzimamo za uzor, samo iz razloga sto je krenuo na hadz, onda smo mi curuk narod u karakternom smislu .

Divio bih se jednom nasem Nobelovcu, a ne Senadu koji nas svakodnevno po tim zemljama prosto blamira.
Isto tako moj respekt i postovanje svamom casnom i postenom hadziji, a takvih je 99.99%.
Stoga, ako neko pljuje po Senadu, onda je to licno Senad Hadzic iz Banovica.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Senad Hadžić iz Banovića krenuo pješke na hadž

Post by silence » 22 Oct 2012, 20:09

Ruana wrote:Iskrenost u nijetu je vaznija od samoga djela. Nije neobican Senadov hadz, nego je neobican put do tamo. I zato je pracen u medijima.
Covjek je na biciklu obisao svijet, djevojka ito jos maloljetna u jedrilici oplovila svijet, covjek je iz Evrope otisao u Kinu na olimpijadu pjeske i zasto je tesko povjerovati da je Senad stigao pjeske u Meku, cemu toliko nepovjerenje.
Kazes prvo si se radovala, pa si onda pocela razmisljati drugacije,posto si se predhodno informisala, ali ne rece sta su bile informacije kojima rapolazes pa te natjeralo da drugacije razmisljas. Da li su to "bljuvotine" po internetu i raznim forumima koje pisu oni koji ne znaju ni sta je u stvari hadz a da ne pominjem dalje.?
Nisam se mislila više oglašavati na ovoj temi jer sam rekla svoje mišljenje, ali postavila si mi pitanje, pa da odgovorim.

Iskrenost u nijetu... ali za ibadet je propisano pravilo. Zamisli sada ovako. Za podne namaz je propisano 10 rekata. Ne može se klanjatii više od deset rekata jer u protivnom taj namaz ne bi bio valjan. Ako bi čovjek sebi umislio, pa klanjao recimo 20 rekata, da bi se kao na taj način približio Bogu, taj namaz mu nije valjan. Hoću da kažem da su u svakom ibadetu najvažnija pravila. Đaba ti nijet, ako nisi uradila nešto po pravilu.

Informisala se jesam, ali ne na forumu i drugim forumima. Ni na jednom forumu, pa ni ovdje niko nije pljuvao po Senadu, bar ja to nigdje nisam pročitala. Informisala sam se na islamskim stranicama o pripremama, putovanju i obavljanu hadždža. Onda sam se prisjetila svojih predaka, pa ovih mlađih generacija i na kraju putovanja svih hadžija. Napravila sam poređenje i vidjela da tu ne štima ama baš ništa. Hadžija ide dostojanstveno na hadž bez publikacije i reklame.
Pogledaj samo ovaj članak... Senad traži pomoć?! Pa za hadždž se ne smije tražiti pomoć...Mora se imati opskrba, pošteno stećena, čak neokrznuta ni kamatom. Ne smije se čak koristiti ni posuđen novac. A Senad je otvorio žiro račun :sok, a da pojma nema o porijeklu tog novca... U ovom članku Senad kuka kako je izostala pomoć.
Eto, pratila sam informacije ove vrste... I zasmetalo mi je jako što se prozvao samozvanim ambasadorom mene, svih muslimana i same Države BiH, mašući našom zastavom... Njegov ibadet je trebao ostati samo njegov, tih i dostojanstven kako to uostalom čene sve ostale hadžije.
Moje informacije su još bile i Senadove izjave i ljutnja kako mu ne liježu pare na žiro račun.


BOSANCU SENADU HADŽIĆU KOJI PJEŠAČI NA HADŽ ostalo da pređe još 1.400 kilometara!
Novosti | 17.08.2012. - 18:42:02

Senad Hadžić iz Banovića, koji je 10. decembra prošle godine krenuo pješice na hadž, trenutno boravi u Jordanu, u blizini granice sa Saudijskom Arabijom.

U telefonskom razgovoru za agenciju Fena požalio se na vrućine od 50 stepeni i na to što se javnost više interesira da li će on dobiti vizu za ulazak u Arabiju nego u kakvim uslovima preživljava “Put svjetlosti”, kako je on nazvao ovo svoje hodočašće Mekki.

Sudeći po razgovoru s njim, trenutno je ovom putniku izrazito neuslovno, umoran je, ima dana kad posti bez sehura, treba mu patika, čarapa…, a pomoć je izostala.

Ipak je siguran da će za dva mjeseca pa i prije biti u Mekki jer je za proteklih osam mjeseci prevalio 4.650 kilometara.

Od cilja ga trenutno dijeli 1.400 km.

Može stići dvjema putanjama: kraćom ali zahtjevnijom relacijom preko pustinje i dužom, za koju se odlučio, od graničnog prijelaza Dara, preko Džede, do Mekke



Na ovoj stranici ima još članaka o Senadovom putovanju. Opis hoda sa ranom na nozi kroz pustinju na +50 sa postom bez sehura, malo je nevjerovatano, a ako je istinito, to nikako nije smio sebi dozvoliti. Bar ne na ovom svetom putovanju, jer Bog to ne zahtijeva... Bit je - olakšati, a ne otežati.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests