Šiiti i suniti

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2012, 21:29

Ebu Bekr r.a. Omer r.a. Osman r.a. Alija r.a. s tim da šiiti ne priznaju prvu trojicu kao "pravedne" jer smatraju kako je Alija (Ali ) r.a. trebao biti prvi halifa ,iako priznaju da je sam Alija r.a. priznao prvu trojicu.
Pa ako ih je "njihov" halifa Alija r.a. priznao, kako ih njegovi sljedbenici ne priznaju?
Last edited by Maja on 17 Jan 2012, 13:19, edited 1 time in total.
Reason: Podijeljena tema.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 17 Jan 2012, 12:46

Krokodil Behko wrote:
Ebu Bekr r.a. Omer r.a. Osman r.a. Alija r.a. s tim da šiiti ne priznaju prvu trojicu kao "pravedne" jer smatraju kako je Alija (Ali ) r.a. trebao biti prvi halifa ,iako priznaju da je sam Alija r.a. priznao prvu trojicu.
Pa ako ih je "njihov" halifa Alija r.a. priznao, kako ih njegovi sljedbenici ne priznaju?
Zbog toga jer tvrde kako je Alija r.a. priznao prvu trojicu radi očuvanja mira (iako su zadnja dvojica ubijeni ) ali nakon njihove smrti nije više htio trpiti i preuzeo je vodjstvo suprostavivši se Muaviji te je tad i zaista bio prvi medjumuslimanski oružani sukob izmedju Alije i Muavije r.a. koji se završio primirjem ,a zatim su atentatori poslani na obojicu ali je samo Alijev uspio nanijeti mu smrtonosne rane. Muavijin sin Jezid je bio taj koji je nakon 60godina na Kerbeli poubijao Muhamedovu a.s. porodicu ,odnosno Alijinu r.a. jer je on bio njegov zet preko kćerke mu Fatime r.a.
Ni sunniti (mi ) ne ubrajaju Muaviju r.a. u pravedne halife ali ga ni ne proklinjemo jer je on bio već mrtav kad je njegov sin prokletnik Jezid izvršio taj zločin.
Po mom mišljenju mislim da su šiiti pretjerali u mržnji i optužbama pa su optužili i prvu trojicu halifa ,koji su u stvari bili prijatelji hazreti Alije i kojima je on pomagao u vlasti ,a ta mržnja vuče korijene još iz predislamskog perioda jer je sjedište šiizma bivša Perzija (današnji Iran) koje su pokorili baš EbuBekr i Omer r.a. a inače su se otprije mrzili sa Arapima. Ta mržnja se nastavila u tom sukobu kao što smo vidjeli ,a i dan danas je tu izmedju Irana i Saudije.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119851
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12287 times
Contact:
Status: Online

Re: Šiiti i suniti

Post by Maja » 17 Jan 2012, 13:12

Znači od ove četvorice samo je Alija u srodstvu s Muhamedom, a ostali su mu bili prijatelji?

I šta znaš o ismailizmu, te koliko ima tih grana/pravaza kod šita i koje su razlike među njima.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Krokodil Behko » 17 Jan 2012, 13:13

carobnjak Nurudin wrote: Muavijin sin Jezid je bio taj koji je nakon 60godina na Kerbeli poubijao Muhamedovu a.s. porodicu ,odnosno Alijinu r.a. jer je on bio njegov zet preko kćerke mu Fatime r.a.
Ni sunniti (mi ) ne ubrajaju Muaviju r.a. u pravedne halife ali ga ni ne proklinjemo jer je on bio već mrtav kad je njegov sin prokletnik Jezid izvršio taj zločin.
Sad cujem za tog Jezida.

Koliko razumijem, Alija je bio zet poslanika r.a. i na taj neki nacin, bio je najvidjeniji
u njegovoj porodici iza njega, ali su tu porodicu, ipak pobili, poslanikovi sunarodnjaci arapi?
online

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by noris » 17 Jan 2012, 13:18

vozdra

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 17 Jan 2012, 13:28

Ovaj text je inače od osobe koju ja poznajem ,dobar je lik ali je to saudijsko-selefijska škola pa samim tim je i pristran tj reći će ti sve najgore o Irancima -šiitima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 17 Jan 2012, 13:38

Maja wrote:Znači od ove četvorice samo je Alija u srodstvu s Muhamedom, a ostali su mu bili prijatelji?

I šta znaš o ismailizmu, te koliko ima tih grana/pravaza kod šita i koje su razlike među njima.
Ti i Behko ste postavili skoro isto pitanje pa da odgovrim ujedno:
Muhamed a.s. nije imao muških potomaka osim sina koji je umro kao dijete ,a zvao se Kasim i jedini ko je naslijedio njegovu lozu bila je njegova kćerka hazreti Fatima čiji je muž bio Alija r.a. Dakle njegovi potomci su jediji krvni srodnici Poslanikovi tj "ehlul bejt" .
Muavijin sin Jezid je takodjer iz mekkanske loze kao i Muhamed a.s. i Alija r.a. ali je njegovo pleme bilo njihov dugogodišnji neprijatelj sve do primanja islama . Sam Jezid je kako se slažu svi istoričari bio sklon piću,nemoralu i nije uopće vodio islamski život .
O tom ismailizmu ne znam skoro ništa ,a najextremnija šiitska vezija su šiije-rafiidje koji u svojim molitvama redovno proklinju prvu trojicu halifa kao i Aišu r.a. ženu Muhameda a.s.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by noris » 17 Jan 2012, 13:50

Ovo se moze smatratti kao cisto politicko ubistvo za ocuvanje Omejidske dinastije.
vozdra

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 17 Jan 2012, 14:22

noris wrote:Ovo se moze smatratti kao cisto politicko ubistvo za ocuvanje Omejidske dinastije.
I ja sam sklon tom mišljenju jer je naučno-istorijski najbliže istini (naravno postoji tu i vjerski ugao pogleda na ta ubistva) iako kao sunitski musliman ne bih trebao biti valjda ,medjutim to je politika to nije islam samo što mnoge takve političke stvari ljudima poturaju kao maltene dio vjere što je vrlo ružno
Takav je i portal sa kojeg si ti prenio ovaj gore text ,a znam to jer sam dugo bio njihov moderator i član redakcije . Užasno su ispolitizovani i imaju jedan nezdrav pristup tom periodu islama što ima i svoje posljedice na druge stvari
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2012, 19:51

Pa ako siiti, ne priznaju, prve halife, od Muhameda a.s. predlozene/odabrane,
kako su onda na pravom putu od pocetka?
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 30 Jan 2012, 21:57

Krokodil Behko wrote:Pa ako siiti, ne priznaju, prve halife, od Muhameda a.s. predlozene/odabrane,
kako su onda na pravom putu od pocetka?
Ne razumijem pitanje ? Ko kaže da su na pravom putu ? Možeš biti na pravom putu i opet skrenuti pa se opet vratiti itd ,a koji je najjpraviji zna samo Allah dž.š ,pa zato i učimo često Fatihu u kojoj se između ostalog kaže:
..uputi nas na pravi put ,na put onih dobrih robova Tvojih kojima si na pravi put ukazao ...
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2012, 22:24

carobnjak Nurudin wrote:
Krokodil Behko wrote:Pa ako siiti, ne priznaju, prve halife, od Muhameda a.s. predlozene/odabrane,
kako su onda na pravom putu od pocetka?
Ne razumijem pitanje ? Ko kaže da su na pravom putu ? Možeš biti na pravom putu i opet skrenuti pa se opet vratiti itd ,a koji je najjpraviji zna samo Allah dž.š ,pa zato i učimo često Fatihu u kojoj se između ostalog kaže:
..uputi nas na pravi put ,na put onih dobrih robova Tvojih kojima si na pravi put ukazao ...
Nisam rekao, da su na pravom putu, nego pitam, kako oni misle da su
na pravom putu, ako ne priznaju halife, od poslanika v.s. odabrane.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 31 Jan 2012, 10:05

Krokodil Behko wrote:
carobnjak Nurudin wrote:
Krokodil Behko wrote:Pa ako siiti, ne priznaju, prve halife, od Muhameda a.s. predlozene/odabrane,
kako su onda na pravom putu od pocetka?
Ne razumijem pitanje ? Ko kaže da su na pravom putu ? Možeš biti na pravom putu i opet skrenuti pa se opet vratiti itd ,a koji je najjpraviji zna samo Allah dž.š ,pa zato i učimo često Fatihu u kojoj se između ostalog kaže:
..uputi nas na pravi put ,na put onih dobrih robova Tvojih kojima si na pravi put ukazao ...
Nisam rekao, da su na pravom putu, nego pitam, kako oni misle da su
na pravom putu, ako ne priznaju halife, od poslanika v.s. odabrane.
Oni se oslanjaju na Aliju r.a. (Ali ga češće zovu) te na jednog njegovog unuka (mislim da je unuk ) koji je preživio masakar na Kerbeli i nastavio lozu Alijinu odnosno Muhameda a.s. jer je bio oženjen njegovom kćerkom hazreti Fatimom . Odatle su oni vjekovima imali imame koji su navodno potomci tog unuka ,a bilo ih je 12
s tim da zadnji treba biti imam Mehdi (kojeg i suniti očekuju isto po vjerodostojnim predajama) koji će pripremiti armiju za Isa a.s koji treba doći na Zemlju (a u to vjeruju i kršćani) koji će se opet boriti protiv Dedžaala
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 15:11

Sve je to bilo ok, dok nisu došli pogani Saudi pa privatizirali Arabiju.
Mladi ste vi da bi se sjećali mnogih podmetnutih mina prilikom hodočašća, to su još neporavnani računi između Arapa i šiita
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Luna. » 01 Feb 2012, 15:29

ja mislim da je za to alija kriv :oo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 15:48

Luna. wrote:ja mislim da je za to alija kriv :oo
Pročitaj sve postove, pa ćeš viđet da se upravo on spominje :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Luna. » 01 Feb 2012, 15:57

mrki62 wrote:
Luna. wrote:ja mislim da je za to alija kriv :oo
Pročitaj sve postove, pa ćeš viđet da se upravo on spominje :pusi
ne trebam ni citat´, znam ja da bez alije nista nije :oo ... samo nek je to alija, koji god :)
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 01 Feb 2012, 17:05

mrki62 wrote:Sve je to bilo ok, dok nisu došli pogani Saudi pa privatizirali Arabiju.
Mladi ste vi da bi se sjećali mnogih podmetnutih mina prilikom hodočašća, to su još neporavnani računi između Arapa i šiita
Nije ti ispravna teza kao i obično . Nisu "Saudi pogani" nego njihove vođe i oni tzv učenjaci koji ih podržavaju ,a narod ko narod.
Isto kao da kažeš da su Srbi pogani i uvrijedit ćeš time mnogo dobrih ljudi . Šiiti se također po ideologiji ne razlikuju puno od tih Sauda ,samo što su drugi kraj krajnosti.
Saudijsko -Iranski sukob je dug i dubok ,a oni ga žele proširiti naravno i na druge muslimane ,a ja ih volim uporediti sa Srbijom i Hrvatskom ,samo što su ovi daleko veći i bogatiji. Sve što dolazi od njih nije nužno loše ni zlo ali treba znati razlikovati šta je u tome istina ,a šta ideologija
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 17:47

carobnjak Nurudin wrote:Nije ti ispravna teza kao i obično . Nisu "Saudi pogani" nego njihove vođe i oni tzv učenjaci koji ih podržavaju ,a narod ko narod.
Da ne bude zabune, deder pojasni ko su Saudi po tvom, jer ja niđe nisam napisao da mislim na narod S. Arabije :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 02 Feb 2013, 10:13

Možel jedno pitanje? Jesu li Sirijci šiiti ili suniti?
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests