Šiiti i suniti

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Ruana
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Ruana » 02 Feb 2013, 10:25

Krokodil Behko wrote:Možel jedno pitanje? Jesu li Sirijci šiiti ili suniti?
Ima ih i jednih i drugih kao i kurda. Ovi sto trenutno bjeze otamo a dolaze ovamo su kurdi i zovu se nekako sa f i uglavnom nisu posebno religiozni. Mislim da su Sunije u manjini tamo bar tako ovi ovdje kazu.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Blackhawk » 02 Feb 2013, 10:44

Porodica Bashar al-Assad-a su siiti, i to pripadnici sekte alevita... Kod njih je islam iskrivljen toliko da se ne mogu ni zvati da su muslimani... Slicno nesto sto su krscani uradili sa biblijom izokrenuli kako njima pase, tako je i kod ovih izokrenuto, i neke stvari koje su striktno zabranjene kod njih su dozvoljene..
I oni ne priznaju Muhammeda a.s. kao poslanika, nego kazu da je melek Dzibril, pogrijesio i da je umjesto Aliji, poslanstvo objavio Muhamedu a.s., tako da je za njih poslanik Alija..

Na drugoj strani, pobunjenici, oni su suniti i prakticiraju islam u obliku u kakvom objavljen..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 02 Feb 2013, 10:52

Aha. Sad mi je jasnija priroda sukoba u Siriji.
Znači Iran podržava Asada jer je šiit. S. Arabija podržava pobinjenike jer su suniti.
Ameri podržavaju pobunjenike pošto im je S. Arabija saveznik a Iran nije. A Turci
podržavaju sunite zato što moraju :D A ipak bih rekao da se vjera tu koristi za
širenje uticaja odnosno sukob S. Arabija vs Iran.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Ruana » 02 Feb 2013, 11:14

Ma vjera i oni, radim sa njima i svim ostalim strancima
godinama. Ima ovih sita sto imaju iste obicaje ko Srbi. Recimo kad im neko umre nose crninu po 3 godine. Onda neli iz Pakistana tvrde da je nama samo vino zabranjeno. Dok recimo znam puno iz Afganistana koji su isti kao i mi.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Blackhawk » 02 Feb 2013, 16:15

Upravo tako Ruana.. Ima raznih sekti unutar siita, vecina ih je sa pogresnim vjerovanjem, dok ima i onih koji vjeruju kao i mi, i njihova vjera je ispravna..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Zagorka » 02 Feb 2013, 16:35

Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 02 Feb 2013, 16:43

Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Nisam čuo za to. A šta žena treba da kaže? Ako ima pravo da kaže?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Pasaga » 02 Feb 2013, 16:48

Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Moguce je.
Zvuci mi jako nelogicno,lakovjerno.
Zamisli samo koliko bi covjek,pa i zena,puta mjenjali partnere...
..pa djeca...broj djece....
Gledao sam nedavno,negdje dole u Aziji,cojk ima 96 djece... :zid
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Zagorka » 02 Feb 2013, 17:06

Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Nisam čuo za to. A šta žena treba da kaže? Ako ima pravo da kaže?
Nemoj me držati za riječ,ali mislim da bi i ona trebala reći tri puta:"ti si moj muž".....a kod razvoda,dovoljno je da muškarac kaže:"otpuštam te",ostavljam te,nisi mi više žena ili kako već,i to ponovi tri puta.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Blackhawk » 02 Feb 2013, 17:38

Oni imaju praksu da vrse vjencavanje na odredjeno vrijeme, ili kao neki privremeni brak...
Kao da bi se izbjeglo cinjenje grijeha ako spavas s nekim a nisi u braku, oni rade te po dogovoru, vjencaju se budu odredjeno vrijeme i onda razvjencaju.
A ovakav brak isto nije prihvacen u islamu, i grijeh je sklopit brak tako..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by carobnjak N » 03 Feb 2013, 17:22

BlackHawk wrote:Oni imaju praksu da vrse vjencavanje na odredjeno vrijeme, ili kao neki privremeni brak...
Kao da bi se izbjeglo cinjenje grijeha ako spavas s nekim a nisi u braku, oni rade te po dogovoru, vjencaju se budu odredjeno vrijeme i onda razvjencaju.
A ovakav brak isto nije prihvacen u islamu, i grijeh je sklopit brak tako..
Slična ta praksa postoji i u Saudiji ,samo se drugačije zove ...

Sukob u Siriji nema veze sa islamom ,on je tu samo paravan ili oruđe za manipulaciju masama . To je rat "preko tuđih leđa" ,u kojem SAD naoružava pobunjenike dok Rusi naoružavaju bašarovce.
Recimo SAD je tu saveznik pobunjenicima ,a odmah preko granice su saveznici Izraelu koji ratuje protiv sličnih pobunjenika ,naoružavaju i jedne i druge
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ruana
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Ruana » 03 Feb 2013, 17:42

carobnjak Nurudin wrote: Sukob u Siriji nema veze sa islamom ,on je tu samo paravan ili oruđe za manipulaciju masama . To je rat "preko tuđih leđa" ,u kojem SAD naoružava pobunjenike dok Rusi naoružavaju bašarovce.
Recimo SAD je tu saveznik pobunjenicima ,a odmah preko granice su saveznici Izraelu koji ratuje protiv sličnih pobunjenika ,naoružavaju i jedne i druge
Sve ima veze sa islamom, i to puno, jer parola SAD je pobiji, sto vise mozes, i gdje mozes. :zubi
Ali nicija nije do zore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Pasaga » 03 Feb 2013, 18:12

Ruana wrote:
carobnjak Nurudin wrote: Sukob u Siriji nema veze sa islamom ,on je tu samo paravan ili oruđe za manipulaciju masama . To je rat "preko tuđih leđa" ,u kojem SAD naoružava pobunjenike dok Rusi naoružavaju bašarovce.
Recimo SAD je tu saveznik pobunjenicima ,a odmah preko granice su saveznici Izraelu koji ratuje protiv sličnih pobunjenika ,naoružavaju i jedne i druge
Sve ima veze sa islamom, i to puno, jer parola SAD je pobiji, sto vise mozes, i gdje mozes. :zubi
Ali nicija nije do zore.
Kors-vozovi su davno krenuli...jos 2000 god.
Zatim,moderna demokratija...gay-parade
razvodni-zamuti-zavadi.-..-kako bi drugo..
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Zagorka » 03 Feb 2013, 19:16

kako se ovdje ubaciše gay-parade :ha
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Katja » 04 Feb 2013, 10:26

Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Nisam čuo za to. A šta žena treba da kaže? Ako ima pravo da kaže?
Ne znam za šiite i sunite, al treba uvesti praksu ako žena tri put kaže "kupi mi nove čizme" a ništa se ne dogodi, ima pravo razvesti se. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2013, 10:32

Katja wrote:
Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Nisam čuo za to. A šta žena treba da kaže? Ako ima pravo da kaže?
Ne znam za šiite i sunite, al treba uvesti praksu ako žena tri put kaže "kupi mi nove čizme" a ništa se ne dogodi, ima pravo razvesti se. :pusi
:D.
Ima veze. Isto tako ako muž tri puta ne zatekne spreman ručak, to je sasvim
dovoljan razlog za razvod braka. :bravo
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Katja » 04 Feb 2013, 10:36

Krokodil Behko wrote:
Katja wrote:
Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm
Nisam čuo za to. A šta žena treba da kaže? Ako ima pravo da kaže?
Ne znam za šiite i sunite, al treba uvesti praksu ako žena tri put kaže "kupi mi nove čizme" a ništa se ne dogodi, ima pravo razvesti se. :pusi
:D.
Ima veze. Isto tako ako muž tri puta ne zatekne spreman ručak, to je sasvim
dovoljan razlog za razvod braka. :bravo

Ako vam nismo spremile ručak to je zato što pazimo na vašu vitku liniju.
Trebali biste malo više cijeniti našu brigu. :ooo

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Šiiti i suniti

Post by Peggy Sue » 04 Feb 2013, 11:20

Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm

To je proizašlo iz šerijatskog pravila (ne moram ni naglasiti da je to pogrešno protumačeno i primijenjeno pravilo) gdje žena i muškarac tri puta ponove da uzimaju jedno drugo za supružnike. To se i kod nas radi u prisustvu svjedoka.
Vidiš, logike, čiste logike ima..
Ali nije to to :)
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Šiiti i suniti

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2013, 15:01

Peggy Sue wrote:
Zagorka wrote:Čitala sam da šiiti mogu spavati s nekim ako tri puta izgovore"ti si moja žena".
Kod sunita to nije u praksi,ali razvesti se možemo ako tri puta čovjek izgovori:"nisi moja žena".
Eh,ko bi mi objasnio ovu logiku?
:hm

To je proizašlo iz šerijatskog pravila (ne moram ni naglasiti da je to pogrešno protumačeno i primijenjeno pravilo) gdje žena i muškarac tri puta ponove da uzimaju jedno drugo za supružnike. To se i kod nas radi u prisustvu svjedoka.
Vidiš, logike, čiste logike ima..
Ali nije to to :)
To je kod nas bilo i u srednjem vijeku. Čak se nije moralo tri puta ponavljati.
Muškarac: "Hoćeš li mi biti vjerna"?
Žena: "Hoću".
I brak je zvanično sklopljen.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120506
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Ako reis ne bubne šakom od sto, bit će bomba u Rijasetu

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2013, 14:52

Image

Svaki oblik targetiranja javne ličnosti, posebno intelektualaca, najteže je kažnjiv čin, upozorava dugogodišnji novinar i publicist Nedžad Latić, nakon otvorenog poziva na linč koji je objavljen putem društvene mreže Facebook, gdje se za ubistvo Rešida Hafizovića profesora na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu (FIN), nudi 20.000 dolara.

- U ovom slučaju se radi o klasničnom targetiranju, na način da određena novina, u ovom slučaju Saff" svojim tekstom "Mali Homeini sa Fakulteta islamskih nauka" napravi profil određene osobe i izazove neku drugu osobu koja smatra da se osobama takvog profila, kako je tamo rečeno, treba stati u kraj. Nema nikakve dileme da se radi o najozbiljnijem obliku prijetnje smrću. To nije dovoljno samo verbalno osuditi, u ovom slučaju moraju reagirati nadležne institucije - istakao je Latić.

Reakcije su, naime, uslijedile poslije gostovanja profesora Hafizovića u dokumentarnom serijalu FTV-a "Sunniti i šiiti", nakon čega je profesor FIN-a "optužen" kao važan igrač za širenje šiizma u BiH.

- Prirodno je da se takve emisije vode, jer je očito da danas dolazi do velikog sukoba unutar islamskog svijeta koji se vodi u oružanom smislu. Velikih propusta ima i u nutar bošnjačkih krugova, što znači da ima i ovdje ljudi koji promišljaju ili pripadaju jednoj ili drugoj sekti, dakle mislim na selefije vehabije ili šije. Međutim, ovdje je dosta odgovorna Islamska zajednica (IZ) BiH jer takvim osobama daje legitimitet.

Zato nije dovoljno da pojedinci djeluju, ovdje je nužno praktično interveniranje IZBiH koja po ustavu ima ovlasti da sprovodi ehli sunetski koncept, dakle hanefijski mezheb i štiti vrijednosti bosanske tradicije itd. Ukoliko reisu - l- ulema Husein ef. Kavazović ne bubne šakom od sto za takve grupacije bubnut će njemu bomba u Rijaset - kaže Latić.
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests