Religijska pitanja

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Taare » 25 Aug 2022, 17:15

carobnjak N wrote: 25 Aug 2022, 17:11 Ja sam prije nekih 25godina, uveo jednog u vjeru. Nije znao ništa, nikad u džamiju nije kročio, samo imao arapsko ime. Arapska imena se baš zbog tradicije nazivaju muslimanskim ali ne postoji nikakva odredba po tom pitanju. Bitno da je lijepo ime.
"Nadjevajte djeci lijepa imena" i to je to.

Nego, naučio ja tog druga i on od tad do danas klanja svaki vakat.
Sve što on klanja i čini dobro, ubraja se i meni.
Znači sjediš plata ide :oo
Ne ubraja.
0000000000000000000000000000

Vidiš li ove nule?
Svi mi se morete obratit

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by carobnjak N » 25 Aug 2022, 17:23

Ma šalim se ja, meni to ne treba.
Ali se ne šalim u vezi toga da ukoliko nekoga uvedeš u vjeru ( konvertit) sva njegova dobra djela se pišu i tebi, s tim da se njemu ne oduzimaju.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Online

Re: Religijska pitanja

Post by Rum » 25 Aug 2022, 17:30

Chan wrote: 25 Aug 2022, 17:13 Zato ti i nisi više u vjeri. Ima neko drugi da to odrađuje za tebe :oo

Pametno :mmm
To kao i behko

:Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15276 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by HAVANA » 25 Aug 2022, 17:32

:plavi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42999
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12772 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Masamune » 25 Aug 2022, 17:32

:haha
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15276 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by HAVANA » 25 Aug 2022, 17:33

Ima li jos tih iz kalesije nek se jave na havana.org
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Bosnia_Nord » 25 Aug 2022, 21:05

carobnjak N wrote: 25 Aug 2022, 17:23 Ma šalim se ja, meni to ne treba.
Ali se ne šalim u vezi toga da ukoliko nekoga uvedeš u vjeru ( konvertit) sva njegova dobra djela se pišu i tebi, s tim da se njemu ne oduzimaju.
Ma ja, gdje god ti imaš udio u nečemu tebi se piše pa bilo dobro ili ne. Napraviš džamiju, svako ko obavi namaz tu i tebi se piše.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Bosnia_Nord » 25 Aug 2022, 22:01

Zana wrote: 25 Aug 2022, 14:52
govorio stvari kao što su "ko se vratio sa drugog svijeta" i sl.,
A što je ovo toliki grijeh?
Pa negiraš vjeru, negiraš postojanje drugog svijeta, a vjerovanje u drugi svijet je imanski šart, bez njega nema islama.
Uglavnom se ta rečenica kaže u kontekstu "kakav dženet, kakav džehenem, ko se vratio odatle" a to je direktno negiranje drugog svijeta.
Inače, negiranje bilo čega iz Kur'ana ili sunneta je kufr odnosno izvodi te iz vjere. Tipa ako kažeš da u islamu alkohol nije zabranjen, da svinjetina nije zabranjena, da kamata nije zabranjena, da blud nije zabranjen i slično. Negiranje se većinom odnosi na nešto što je jasno da je grijeh ili dozvoljeno, ili nešto što velika većina uleme smatra zabranjenom ili dozvoljenim.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Taare » 26 Aug 2022, 11:39

Bosnia_Nord wrote: 25 Aug 2022, 22:01 nešto što velika većina uleme smatra zabranjenom ili dozvoljenim.
Ovo nije tačno. Čak i kad postoji idžma oko nečega, često se javljaju alimi koji iznose oprečne dokaze i zbog toga ih nikad niko nije proglasio murtedom. Isto tako to negiranje sunneta koje spominješ def ne izvodi iz vjere. To treba precizirati. Koji sunnet? Šta konkretno?
Evo haman pa hiljadu i pol godina izlaze alimi koji negiraju mnogo toga što se pripisuje sunnetu. Niko ih zbog toga ne optužuje za otpadništvo.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Bosnia_Nord » 26 Aug 2022, 15:57

Taare wrote: 26 Aug 2022, 11:39
Bosnia_Nord wrote: 25 Aug 2022, 22:01 nešto što velika većina uleme smatra zabranjenom ili dozvoljenim.
Ovo nije tačno. Čak i kad postoji idžma oko nečega, često se javljaju alimi koji iznose oprečne dokaze i zbog toga ih nikad niko nije proglasio murtedom. Isto tako to negiranje sunneta koje spominješ def ne izvodi iz vjere. To treba precizirati. Koji sunnet? Šta konkretno?
Evo haman pa hiljadu i pol godina izlaze alimi koji negiraju mnogo toga što se pripisuje sunnetu. Niko ih zbog toga ne optužuje za otpadništvo.
Da, imaju neki uslovi da bio neko počinio taj kufr. Ne može se odmah kazati da je kufr uradio i da je kjafir. Ako je nešto jasno precizirano kao što je kamata i neko kaže da nije haram, tu onda nema razilaženja. Ako neko kaže "ja znam da je kamata haram, znam da piše u Kur'anu ali po meni nije haram" to je onda čisti kufr.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27268
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14273 times
Been thanked: 14615 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by ironman » 26 Aug 2022, 16:04

Ybt ko klingonski jezik.
Zna se sta je kamata.
Novac zaradjen koji "lezi" nebitno gdje u banci ili pozajmljen nekome ne smije donosit profit.
Tacka.
Sva druga objasnjenja su elegantni nacin da se zaobidje pravilo jer svako voli dodatno zaradit.
Pricam o novcu,papirnom,gvozdenom nebitno.
Kako stoje stvari sa pokretnom ili nepokretnom imovinom.
Ili busenjem iste za pronalazak nafte pa onda mesetarenjem istom na berzi..e to znaju i tumace oni sto u carsafima hodaju a carsaf je jos jedino zajednicko sa precima..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Taare » 26 Aug 2022, 17:17

Bosnia_Nord wrote: 26 Aug 2022, 15:57
Taare wrote: 26 Aug 2022, 11:39
Ovo nije tačno. Čak i kad postoji idžma oko nečega, često se javljaju alimi koji iznose oprečne dokaze i zbog toga ih nikad niko nije proglasio murtedom. Isto tako to negiranje sunneta koje spominješ def ne izvodi iz vjere. To treba precizirati. Koji sunnet? Šta konkretno?
Evo haman pa hiljadu i pol godina izlaze alimi koji negiraju mnogo toga što se pripisuje sunnetu. Niko ih zbog toga ne optužuje za otpadništvo.
Da, imaju neki uslovi da bio neko počinio taj kufr. Ne može se odmah kazati da je kufr uradio i da je kjafir. Ako je nešto jasno precizirano kao što je kamata i neko kaže da nije haram, tu onda nema razilaženja. Ako neko kaže "ja znam da je kamata haram, znam da piše u Kur'anu ali po meni nije haram" to je onda čisti kufr.
Dobio si lajk iako se ne slažem u potpunosti.
mislim da sam jedne prilike pojasnio to pravilo, ali nije na odmet da se ponovi.

Evo primjer.
Je li u islamu dozvoljeno da oštetiš nekoga, otmeš mu ili ukradeš? Mislim da će svi kazati da nije.
E, ako nije, kako možeš otimati dio novca koji ti je posudio neki insan?
Zamisli da neko ima sumu x i odluči da za istu kupi auto. U međuvremenu se pojaviš ti i kažeš da ti hitno treba novac. Nemaš gdje drugo naći.
Ok, čovjek ti kaže da je tvoje nužda a da auto može pričekati i posudi ti pare na rok od pet godina.
Recimo da ti je posudio 2017.
Danas je 2022. desilo se to što se desilo i imamo inflaciju.
ti njemu vratiš novac koji ti je posudio, on ode u salon i vidi da model auta kojeg je htio kupiti košta 5000 više.
šta sad?
Vjerujem da su mnogi čuli za zijada ljakića. Po profesiji, čova je islamski sudija.
pričali smo o ovom problemu i on tvrdi da banke mogu obračunati određeni procenat na ime tekućih troškova, obrade podataka i sl.
Isto tako, dozvoljeno je obračunati inflaciju.

Sad, da na svijetu nema kamate i da se uvede islamski način poslovanja, inflacije def ne bi bilo.
Budući da to nije slučaj, red je da nadoknadiš gubitak.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42999
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12772 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Masamune » 26 Aug 2022, 17:58

ironman wrote: 26 Aug 2022, 16:04 Ybt ko klingonski jezik.
Zna se sta je kamata.
Novac zaradjen koji "lezi" nebitno gdje u banci ili pozajmljen nekome ne smije donosit profit.
Tacka.
Sva druga objasnjenja su elegantni nacin da se zaobidje pravilo jer svako voli dodatno zaradit.
Pricam o novcu,papirnom,gvozdenom nebitno.
Kako stoje stvari sa pokretnom ili nepokretnom imovinom.
Ili busenjem iste za pronalazak nafte pa onda mesetarenjem istom na berzi..e to znaju i tumace oni sto u carsafima hodaju a carsaf je jos jedino zajednicko sa precima..
Kamata, u ekonomiji, je mnogo toga. U Islamu ona nigdje nije precizirana. Na stotine ekonomskih stručnjaka i mislilaca su pojam kamate definisali i oblikovali tokom historije.

Ne radi se o lihvarenju kad odeš do komercijalne banke da digneš kredit kako se to u islamu predstavlja, jer svjesno ulaziš u to i potpisuješ ugovor. Možeš samom sebi izračunati gotovo sve. Banke zarađuju na kreditima i kamatama i bez istih bi propale, a one bazirane na islamskom bankarstvu to zaobilaze tako što zaračunavaju profitnu maržu. Dakle, samo šminkaju naziv kamata u naziv profitna marža, a u principu gotovo da nema promjena u tom segmentu.

Uostalom dok postoji inflacija postojaće i zatezne kamate, a to da bi islamsko bankarstvo "istrijebilo" inflaciju je teška zabluda.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42999
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12772 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Masamune » 26 Aug 2022, 18:01

"uaaa ćafir"
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27268
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14273 times
Been thanked: 14615 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by ironman » 26 Aug 2022, 18:03

To spada pod ono moje " elegantno zaobilazenje pravila".
Inflaciju nisam komentirao.
Ovo sa posudjivanjem novca sto kazem.
Pa valjda je jssno da sam mislio na ljude kojima se novac pozajmi pa i do godinu dana.
U razumnom roku.
Ne na 3,4,5 godina pa da ga inflacija pojede..
Naravno,isto tako postoji opcija u kojoj novac dobije na vrijednosti..
Domen sbbkbb ali opet se da raditi i u doba inflacije.
Dolar,euro..konvertuj pa pozajmi.
To ako pojede inflacija u iznosu koji je zsprepascujuci onda povrat i nije bitan..
Pojednostavljujem ali princip je jasan.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Bosanac95
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 04 Oct 2022, 13:01
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Bosanac95 » 04 Oct 2022, 15:41

Pozdrav samo da pitam,
Dakle nisam dosada klanjao a volio bih pocet.Pa da pitam dok klanjam jel mogu uzet sta da mi pomaze dok klanjam.
Npr.Pustit video na mobitelu,gledat pa pratit il uzet papir kraj sebe pa gledat pomalo.Dok se ne naucim?

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4979
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Remzudin » 04 Oct 2022, 15:55

Bosanac95 wrote: 04 Oct 2022, 15:41 Pozdrav samo da pitam,
Dakle nisam dosada klanjao a volio bih pocet.Pa da pitam dok klanjam jel mogu uzet sta da mi pomaze dok klanjam.
Npr.Pustit video na mobitelu,gledat pa pratit il uzet papir kraj sebe pa gledat pomalo.Dok se ne naucim?
Pusti to,to ti nista ne vredi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2022, 16:14

Bosanac95 wrote: 04 Oct 2022, 15:41 Pozdrav samo da pitam,
Dakle nisam dosada klanjao a volio bih pocet.Pa da pitam dok klanjam jel mogu uzet sta da mi pomaze dok klanjam.
Npr.Pustit video na mobitelu,gledat pa pratit il uzet papir kraj sebe pa gledat pomalo.Dok se ne naucim?

Pa valjda prvo trebaš pročitati kako se šta i zbog čega obavlja.
Ne možeš gledati četvrtinu namaza, gledajući tutorijal, pa pritisnuti pauzu i obaviti, pa pauza za namaz, zbog gledanja ostatka tutorijala. Nekako mi nešto takvo, djeluje kao da radiš gimnastiku uz muziku i video uputstvo
online

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10203
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8338 times
Been thanked: 8712 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by immuno » 04 Oct 2022, 16:15

Bosanac95 wrote: 04 Oct 2022, 15:41 Pozdrav samo da pitam,
Dakle nisam dosada klanjao a volio bih pocet.Pa da pitam dok klanjam jel mogu uzet sta da mi pomaze dok klanjam.
Npr.Pustit video na mobitelu,gledat pa pratit il uzet papir kraj sebe pa gledat pomalo.Dok se ne naucim?

Naravno da mozes, ako ti je tako lakse nauciti. To nije dozvoljeno jer kad si na namazu drugo nista nesmije da te ometa al dok naucis ( potrudi se da ne traje mjesecima) smijes. Sad ce sigurno vecina reci nesmijes, nemoze, bolje I kako nego nikako. Hairli.

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10203
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8338 times
Been thanked: 8712 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by immuno » 04 Oct 2022, 16:20

Krokodil Behko wrote: 04 Oct 2022, 16:14
Bosanac95 wrote: 04 Oct 2022, 15:41 Pozdrav samo da pitam,
Dakle nisam dosada klanjao a volio bih pocet.Pa da pitam dok klanjam jel mogu uzet sta da mi pomaze dok klanjam.
Npr.Pustit video na mobitelu,gledat pa pratit il uzet papir kraj sebe pa gledat pomalo.Dok se ne naucim?

Pa valjda prvo trebaš pročitati kako se šta i zbog čega obavlja.
Ne možeš gledati četvrtinu namaza, gledajući tutorijal, pa pritisnuti pauzu i obaviti, pa pauza za namaz, zbog gledanja ostatka tutorijala. Nekako mi nešto takvo, djeluje kao da radiš gimnastiku uz muziku i video uputstvo
Ali mozda mu je tako lakse, mozda je " vizuelni" tip kod ucenja. Naravno da si u pravu da se tako nemoze, nesmije klanjati kad nauci nece. Mi smo isli u mekteb il su nas roditelji ucili mozda on nema tu mogucnost I zbog toga nek se pomogne na pocetku.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests