Religijska pitanja

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:43

Mi smo u Bogu, ako ti je tako lakse shvatiti, a i Bog je u nama. On je nas i sve druge pojave stvorio od samoga sebe i unutar samoga sebe. Jednako kako sto mi u svojem umu zamisljamo bijeloga zeca. Taj bijeli zec ne postoji kao samostalno bice, nema svoju volju jer ga samo nasa volja uoblicava i on traje samo dok ga nasa volja drzi na okupu. On sam je samo jedan dio nas samih... zec je jedan mali dio nase vlastite svijesti.

U ovom trenutku Allah zamislja da neki Fazlija tipka nekom Muteveliji. Allah je od jednog dijela samog sebe uoblicio i Fazliju i Muteveliju, i oni traju i cine samo ono sto Allahaova volje u ovom trenutku cini unutar samoga Allaha...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 00:50

Jesi li svjestan da čovjek vrši prirodne nužde, hoćeš reći da Bog vrši nužde, da može biti prljav, krvav?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:54

Sve je to projekcija Boga unutar samoga sebe... sve sto stvara nije razlicito od njega samoga, a opet nije isto kao i on. Traje i nestaje, vraca se svojem ishodistu koje je on sam.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:59

Ako zamislis u svojem umu usranog zeca, je li tvoj um usran? Nije naravno, on samo zamislja usranog zeca. Usrani zec je privremeni proizvod. Ako zelis, mozes zamisliti bijelog i mirisljavog zeca. Besmisleno bi bio reci da samo lijepe misli zamislja nas um, a one ruzne dolaze... odakle?! Ili da ruzne misli prljaju nas um. Nas um je izvan nasih misli. Isto tako Bog je izvan svih svojih privremenih tvorevina, a ipak one nisu nista razlicite od njega samoga.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 01:15

Ali ja zamisljam svoji umom govno nisam li um opoganio govnetom, ti mozes sve ali ne mozes izbrisati da je bilo govno u umu, dakle opet sutra mozes zamisljati usranog zeca jer si vec jednom ga zislio nije ti stran
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 18:55

Mutevelija wrote:Ali ja zamisljam svoji umom govno nisam li um opoganio govnetom, ti mozes sve ali ne mozes izbrisati da je bilo govno u umu, dakle opet sutra mozes zamisljati usranog zeca jer si vec jednom ga zislio nije ti stran
Tu je sad opet usporedba ljudskog uma i Boga vrlo neprikladna, ali recimo ovako... Bog stvara i lijepe i ruzne pojave podjednako, i zlo i dobro dolaze od Boga, ali On ostaje uvijek iznad njih neukaljan. Upravlja svim svojim tvorevinama vlastitom stvaralackom voljom, ali ne podpada pod utjecaj svojih tvorevina.

Iako to sada nije tema razgovora, recimo sada samo uzgred da sto se ljudskog uma tice, kako si primjetio, ako je neuvjezban, on podpada pod utjecaj svojih misli, osjecaja i sl. ali upravo zato mistici provode uvjezbavanje uma.

Recimo indijski bhakti pokreti, kao i islamski sufije kroz ekstaticko plesanje i pjevanje bozjih imena pokusavaju osvjestiti Allaha, Krshnu, Shivu tj. Boga u svemu. Za njih je Bog podjednako i u lijepim i u ruznim pojavama. Posto im je na koncu sve isto (tj. sve im je Bog) oni odstizu stanje nevezanosti za svjetovne pojave i jedino na sto misle, jedino sto dozivljavaju jeste Bog.

Buddhizam i yoga se usmjeravaju na postizanje sabranosti uma, koji onda tako sabran uvidja da on nije jedno sa svojim vlastitim proizvodima, mislima, osjecajima i sl. Um se oslobadja vezanosti za svoje ogranicene proizvode i postaje slican bozanskoj svijesti koja je posve nevezana i neukaljana, slobodna i vjecna.

Uglavnom, bitno je shvatiti da Bog nije tamo negdje, a mi ovdje. On nije gore, a mi dolje. Njemu se ne treba klanjati i prinositi zrtve, molitve i sl. On je ionako vec jedno sa svime sto postoji, pa nije smisao samo u tome da se vjeruje u njega, nego u spoznaji, osvjestavanju da smo mi vec jedno s Njim, i da je On vec jedno s nama. Da mi oduvijek postojimo kao Jedno i da nikada nije niti postojalo dvoje.

Kada se tako postave i razumiju stvari, onda duhovni tragalac uvidja da se borba ne odvija izvan njega, nego u njemu samome. Da nije potrebno poraziti neke vanjske neprijatelje, nego samoga sebe. Nije uopce potrebno ubijati nevjernike, nego uvjezbati samoga sebe da se dozivi to jedinstvo Boga i tvorevine.

Zato misitici, za razliku od obicnih vjernika, ne streme raju, nego jedinstvu s Bogom. Kao sto je rekao indijski yoga ucitelja swami Maheshvarananda za jedne hrvatske novine: pokazat cu vam mjesto bolje od raja!

Krshna u Bhagavad Giti poducava svojeg ucenika Ardzunu: sljedbenici Veda (tadasnje sluzbene religije) su rajolovci, zato iznad Veda budi... (tri su gune domet Veda, zato iznad Veda budi...).

Cilj duhovnih tragatelja, za razliku od vjernika, nije raj nakon smrti, nego jedinstvo s Bogom tu i sada, vec u ovom zivotu. To je smisao ljudskog zivota, dozivjeti sopstveno jedinstvo s Bogom.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 19:08

Nije to samo kod sufija, zikrullah je i kod hanefija bosanskih muslimana. On se sastoji od izgovaranja99 Bozijih imena i trazenja oprosta u "halki", to mi Bosnjaci zovemo tehvid, e to moze se raditi sa velikim tespihom a moze i bez njefa, tu se oci zatvaraju zbog Bolje konekcije sa Bogom.
Prisustovao sam tim halkama u dzamiji kasno za vrijene Ramazanskih dana.
Razlika u klasicnoj molitvi namaza i zikra je sto je namat obaveza i nema zmirenja, nego moraju oci otvorene biti e to je obaveza, u tu ima konekcija sa Bogom ali je mozda i jaca u u zikru jer je na dobtovoljnom nivou.
Svi gobore 33 puta
boze optost pa onda 33 puta Boze oprosti i tebi se vracam jer ti pokajanje primas na arapski je to.
Onds 33 puta Hvala Bogu
Pa onda Uzvisen je Bog itd, to ne znaju nemuslimani i misle da je samo namaz molitva muslimana.
Tu je i zikr i dova
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 06 Apr 2017, 21:11

I Luta - kad reče narodu svome: ‘Zašto činite razvrat koji niko prije vas na svijetu nije činio? Vi sa strašću prilazite muškarcima, umjesto ženama. Ta vi ste narod koji sve granice zla prelazi!’ A odgovor naroda njegova glasio je: ‘Istjerajte ih iz grada vašeg, oni su ljudi-čistunci!’ I Mi smo njega i porodicu njegovu spasili, osim žene njegove; ona je ostala sa onima koji su kaznu iskusili. I na njih smo kišu spustili, pa pogledaj kako su razvratnici skončali.” (Prijevod značenja El-E’araf 80-84.)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by posmatrac » 07 Apr 2017, 16:35

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Ali ja zamisljam svoji umom govno nisam li um opoganio govnetom, ti mozes sve ali ne mozes izbrisati da je bilo govno u umu, dakle opet sutra mozes zamisljati usranog zeca jer si vec jednom ga zislio nije ti stran
Tu je sad opet usporedba ljudskog uma i Boga vrlo neprikladna, ali recimo ovako... Bog stvara i lijepe i ruzne pojave podjednako, i zlo i dobro dolaze od Boga, ali On ostaje uvijek iznad njih neukaljan. Upravlja svim svojim tvorevinama vlastitom stvaralackom voljom, ali ne podpada pod utjecaj svojih tvorevina.

Iako to sada nije tema razgovora, recimo sada samo uzgred da sto se ljudskog uma tice, kako si primjetio, ako je neuvjezban, on podpada pod utjecaj svojih misli, osjecaja i sl. ali upravo zato mistici provode uvjezbavanje uma.

Recimo indijski bhakti pokreti, kao i islamski sufije kroz ekstaticko plesanje i pjevanje bozjih imena pokusavaju osvjestiti Allaha, Krshnu, Shivu tj. Boga u svemu. Za njih je Bog podjednako i u lijepim i u ruznim pojavama. Posto im je na koncu sve isto (tj. sve im je Bog) oni odstizu stanje nevezanosti za svjetovne pojave i jedino na sto misle, jedino sto dozivljavaju jeste Bog.

Buddhizam i yoga se usmjeravaju na postizanje sabranosti uma, koji onda tako sabran uvidja da on nije jedno sa svojim vlastitim proizvodima, mislima, osjecajima i sl. Um se oslobadja vezanosti za svoje ogranicene proizvode i postaje slican bozanskoj svijesti koja je posve nevezana i neukaljana, slobodna i vjecna.

Uglavnom, bitno je shvatiti da Bog nije tamo negdje, a mi ovdje. On nije gore, a mi dolje. Njemu se ne treba klanjati i prinositi zrtve, molitve i sl. On je ionako vec jedno sa svime sto postoji, pa nije smisao samo u tome da se vjeruje u njega, nego u spoznaji, osvjestavanju da smo mi vec jedno s Njim, i da je On vec jedno s nama. Da mi oduvijek postojimo kao Jedno i da nikada nije niti postojalo dvoje.

Kada se tako postave i razumiju stvari, onda duhovni tragalac uvidja da se borba ne odvija izvan njega, nego u njemu samome. Da nije potrebno poraziti neke vanjske neprijatelje, nego samoga sebe. Nije uopce potrebno ubijati nevjernike, nego uvjezbati samoga sebe da se dozivi to jedinstvo Boga i tvorevine.

Zato misitici, za razliku od obicnih vjernika, ne streme raju, nego jedinstvu s Bogom. Kao sto je rekao indijski yoga ucitelja swami Maheshvarananda za jedne hrvatske novine: pokazat cu vam mjesto bolje od raja!

Krshna u Bhagavad Giti poducava svojeg ucenika Ardzunu: sljedbenici Veda (tadasnje sluzbene religije) su rajolovci, zato iznad Veda budi... (tri su gune domet Veda, zato iznad Veda budi...).

Cilj duhovnih tragatelja, za razliku od vjernika, nije raj nakon smrti, nego jedinstvo s Bogom tu i sada, vec u ovom zivotu. To je smisao ljudskog zivota, dozivjeti sopstveno jedinstvo s Bogom.
Jedinstvo sa Bogom znaci izricito jedinstvo sa svojom svijescu tj savjescu( moralom, postenjem), bez koje ne postiji nista, pa ni taj Bog( prije nego sto smo rodjeni nije postojalo nista), pa je zato i Bog "opisan" kao pozitivan, bezgresan jer je On slika tih nacela kojima i sami tezimo ali samo ako smo moralni, posteni tj zelimo da se duhovno razvijamo i da tragamo za univerzalnom istinom, ali ako slijepo upraznjavamo religijsku formu i dogme, i ako nemamo zelju za moralom i istinom u sebi( tj za Bogom), nego nas strahovi i prijetnje tih religijskih dogmi koje su uglavnom nametnute istorijskim politickim procesima, kojima se pokazivala izricito politicka lojalnost vlastima,( ganjao se neki interes) uvjeravaju da je dovoljno biti sljedbenik tih religija,( pa ce nam Bog oprostiti sve grijehe koje cinimo), onda nije cudo da medju " religionostima" imamo neljude i praznoglavce kojima su religijske dogme alibi za mnoge necasne radnje, sto se moze primjetoiti na svakom koraku.
Dovoljno je sjetiti se zlocina katolicke crkve kroz istoriju, ili prakse otomanskih sultana( Sultan bio vjerski halifa, glavi autoritet) koji su Islam koristili kao sredstvo duhovne kontrole nad ziteljima carstva, preko koje se iskazivala ujedno i politicka kontrola.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 07 Apr 2017, 23:47

Ako se shvati pravo znacenje religije, onda shvacamo da je Bog u svemu, i da je sve Bog. Tada nema sukoba, tada nema nase i njihovo, i nema mi protiv njih...

Tada se shvaca da razni putevi vode istom cilju, i da osoba moze meditirati s budhistima i plesati zirk sa sufijima... Nazalost, sljedbenike praznovjerja to sve zbunjuje. Sto samo po sebi ne bi bilo zabrinjavajuce da oni svojim neznanjem ne maltretiraju ljude oko sebe. Dogmatici su spremni ubijati zbog svojeg praznovjerja, dok mistici o istom iskustvu pjevaju svaki svojim jezikom.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Maja » 27 Apr 2017, 00:53

Zašto hodža zastajkuje kad se penje na minber

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Apr 2017, 00:57

Zato sto je sano Muhamed a.s mogao stajati na parne stepenice. A i uci dovu na svakoj.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Maja » 27 Apr 2017, 00:58

Misliš hodže stavljaju noge na neparne stepenice ili šta

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Apr 2017, 01:01

Ma jok nego uce dove :grana na svakoj steoenici to par nepar sam nacuo.

U principu uce dove
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
satnik
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 436
Joined: 15 Jul 2016, 00:47
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by satnik » 02 Jul 2017, 00:40

kršćanstvo
islam
hinduizam
kineska tradicionalna religija
budizam
afričke tradicionalne religije
sikizam
spiritizam
judaizam
bahai
jainizam
cao dai
šintoizam
tenrikyo
neopoganizam
univerzalizam
rastafarijanizam

evo neke od najvećih svjetskih religija i sad kao ateista poprilično sam zbunjen, hoću postat religiozan ali neznam kojoj religiji pristupit? svaka od njih je prava a opet se međusobno kose, dok jedni kažu bog je samo jedan kod drugih ima više bogova, dok se kod jednih nakon smrti reinkarniramo kod drugih duša ide u raj ili pakao...drugim riječima ovih 17 religija imaju jako malo zajedničkog jedna s drugom...da je jedna jedina religija na svijetu ok ali ovako, svaka ima svoje zapise, svoje molitve, svoja tumačenja...stvarno zbunjujuće, koju religiju odabrat?

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Podrinjac » 02 Jul 2017, 09:17

Mutevelija wrote: 27 Mar 2017, 00:34
Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Može postojati bez mog uma jer je stvarna, da nisam vidio pravu jabuku ne bi mogao ni zamislti jabuku.
Tu si u pravu, ljudski um ne moze nista originalno smisliti sto vec negdje u svijetu nije iskusio, ali mi sada ne pricamo o ljudskom umu. Te primjere ti samo dajem da lakse shvatis pitanja o odnosu Allaha i stvorenog svijeta (koji bi trebao biti razlicit od Allaha).

Ti hoćeš da kažeš da je Bog u nama?
To je sad u Islamu blapshemija.

Ako je Bog u nama ? Ko je onda Bog, ne mogu svi biti bogovi.
To ti je malo na tankim temeljima.
Bog je niko. U pravu je kad kaže da je Bog u nama. Bog jeste u nama, u našem mozgu i našoj mašti.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Podrinjac » 02 Jul 2017, 09:18

satnik wrote: 02 Jul 2017, 00:40 kršćanstvo
islam
hinduizam
kineska tradicionalna religija
budizam
afričke tradicionalne religije
sikizam
spiritizam
judaizam
bahai
jainizam
cao dai
šintoizam
tenrikyo
neopoganizam
univerzalizam
rastafarijanizam

evo neke od najvećih svjetskih religija i sad kao ateista poprilično sam zbunjen, hoću postat religiozan ali neznam kojoj religiji pristupit? svaka od njih je prava a opet se međusobno kose, dok jedni kažu bog je samo jedan kod drugih ima više bogova, dok se kod jednih nakon smrti reinkarniramo kod drugih duša ide u raj ili pakao...drugim riječima ovih 17 religija imaju jako malo zajedničkog jedna s drugom...da je jedna jedina religija na svijetu ok ali ovako, svaka ima svoje zapise, svoje molitve, svoja tumačenja...stvarno zbunjujuće, koju religiju odabrat?
Sve te vjere su nastale od islama.

Al' u đavolu...

User avatar
satnik
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 436
Joined: 15 Jul 2016, 00:47
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by satnik » 02 Jul 2017, 10:03

nadam se da se šališ :lupa

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 02 Jul 2017, 10:57

Kapetane moj, vrlo si se povrsno raspitao o svim tim religijama. Moras uci dublje u tu temu. Promisliti, i tek tada donijeti svoj sud u koju ces sektu :D
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81109
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10152 times
Been thanked: 6993 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Julia-Klara » 02 Jul 2017, 11:00

satnik provocira, kao i obicno :rol
Ne obracati paznju previse :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests