Religijska pitanja

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 26 Mar 2017, 23:17

Dobronamjerna su ona koja ne otvaraju niti jedno pravo pitanje :D

To samo pokazuje da sistem ne moze izdrzati propitivanje...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 26 Mar 2017, 23:23

Fazlija wrote:Dobronamjerna su ona koja ne otvaraju niti jedno pravo pitanje :D

To samo pokazuje da sistem ne moze izdrzati propitivanje...
Kao što čovjek ne voli da mu se vrijeđa, majka tako ni muslimani ne vole da im se vrijeđa vjera.

Ti se namjerno praviš blesav.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 26 Mar 2017, 23:45

To je vjerovatno razlog zasto su se svi razbjezali s foruma... nisu u stanju odgovoriti na najobicnija pitanja. Neugodno je to kada ti neko drugi postavlja pitanja koja si sam sebi trebao davno postaviti... ali ti nikada nije palo na pamet promisliti do kraja neke stvari. Zanimljivo je to sljepilo u kojem ljudi vole zivjeti. Zar se ti nisi nikada pitao te stvari?!

Dobro, pustimo sada islam ili bilo koju drugu vjeru... osnovno pitanje koje vjernici obicno propuste uociti jeste kako zamisljaju boga. Prosjecan ljudski um boga zamislja kao najvece bice koje moze zamisliti u praznom prostoru. Na prazni prostor obicno ne obracaju paznju. To je nesto prazno, ali unutar te praznine postoji nesto ooooogromno, i gomila malih pojava...

Tu je osnovna logicka greska, jer ako tako postavimo stvari ispada da je prostor vrhovno nacelo jer u sebi obuhvaca (i omogucuje postojanje) i boga i sve druge manje pojave. Bog tako zamisljen ispada ili samo najveci proizvod praznog prostora; ili u najboljem slucaju, njegova stvaralacka sila.

I to je osnov svih praznovjerja. Greska ugradjena u temelje sustava dovodi do gomile budalastina u koje su ljudi kasnije spremni povjerovati samo zato sto nikada nisu propitali osnovna polazista. I onda ne cudi da prihvate lika koji im veli, ja sam bozji prorok, pobijte sve koji u mene ne vjeruju... Ako ubijate i pljackate ljude (ili ih spaljujete na lomacama, svejedno), obicno zavrsite u paklu, ali ako ih ubijate i pljackate (ili spaljujete) u ime nase svete vjere, ne samo da mozete zadrzati opljackano - nego cete nakon smrti ici ravno u raj! Koje li uzvisene teologije, koje li uzvisene etke :D
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 26 Mar 2017, 23:48

"Ebu Hurejre, r.a., kaže da je jednom prilikom bilo rečeno Pejgamberu da prokune idolopoklonike, na šta on reče:
"Ja nisam poslan da proklinjem, nego sam poslan kao milost." (Muslim, 2599)
Ebu Hurejre, r.a., u drugom hadisu kaže: Tufejl, r.a., i njegovi drugovi su došli i rekli: "Allahov Poslaniče, Devsovci (pripadnici plemena Devs) su postali nevjernici i odbili su primiti islam, zato moli protiv njih i prokuni ih. Tada prisutni rekoše: -Biće uništeni (ako ih prokune). Pejgamber, s.a.v.s., reče: Allahu moj, uputi Devsije i dovedi mi ih." (Muslim, 2524) Ta Pejgamberova, s.a.v.s., dova je bila primljena i oni su uistinu nakon nekoliko vremena došli i svi primili islam.
"Jednom prilikom dok je Poslanik, s.a.v.s., na putu spavao, objesio je svoju sablju na granu iznad sebe. Neki neprijateljski raspoložen čovjek je došao, uzeo sablju i upitao: "Ko će te, Muhammede, sada spasiti od mene?! Poslanik, s.a.v.s., smireno odgovori: -Allah. Tada čovjeku ispade sablja i Poslanik je uze, te upita njega: -A ko će tebe spasiti od mene? Tada čovjek odgovori: -Tvoja milost i praštanje." Poslanik, s.a.v.s., mu je oprostio.
Momenat ulaska Poslanika, s.a.v.s., u Mekku, osme godine po hidžri, prilikom njenog oslobođenja. To je svijetli primjer Poslanikove, s.a.v.s., snage da oprosti.
Enes, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Zar ne može neko od vas da bude poput Ebu Damdama? Ashabi upitaše: -A ko je Ebu Damdam? On odgovori: Taj čovjek, kada bi ujutro ustao, rekao bi: - Allahu moj, ja sam sebe i svoju čast udijelio Tebi, pa neka ne bude kritikovan, onaj ko mene kritikuje, niti da bude nanasena neprava onome ko meni učini nepravdu, niti da bude udaran, onaj ko mene udari." (Ibn Sunni u Amelul-jevmi vel-lejle, 66)."


Kao što rekoh čitaj malo o Islamu, a ne vadi stvari iz konteksta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 26 Mar 2017, 23:49

Fazlija wrote:To je vjerovatno razlog zasto su se svi razbjezali s foruma... nisu u stanju odgovoriti na najobicnija pitanja. Neugodno je to kada ti neko drugi postavlja pitanja koja si sam sebi trebao davno postaviti... ali ti nikada nije palo na pamet promisliti do kraja neke stvari. Zanimljivo je to sljepilo u kojem ljudi vole zivjeti. Zar se ti nisi nikada pitao te stvari?!

Dobro, pustimo sada islam ili bilo koju drugu vjeru... osnovno pitanje koje vjernici obicno propuste uociti jeste kako zamisljaju boga. Prosjecan ljudski um boga zamislja kao najvece bice koje moze zamisliti u praznom prostoru. Na prazni prostor obicno ne obracaju paznju. To je nesto prazno, ali unutar te praznine postoji nesto ooooogromno, i gomila malih pojava...

Tu je osnovna logicka greska, jer ako tako postavimo stvari ispada da je prostor vrhovno nacelo jer u sebi obuhvaca (i omogucuje postojanje) i boga i sve druge manje pojave. Bog tako zamisljen ispada ili samo najveci proizvod praznog prostora; ili u najboljem slucaju, njegova stvaralacka sila.

I to je osnov svih praznovjerja. Greska ugradjena u temelje sustava dovodi do gomile budalastina u koje su ljudi kasnije spremni povjerovati samo zato sto nikada nisu propitali osnovna polazista. I onda ne cudi da prihvate lika koji im veli, ja sam bozji prorok, pobijte sve koji u mene ne vjeruju... Ako ubijate i pljackate ljude (ili ih spaljujete na lomacama, svejedno), obicno zavrsite u paklu, ali ako ih ubijate i pljackate (ili spaljujete) u ime nase svete vjere, ne samo da mozete zadrzati opljackano - nego cete nakon smrti ici ravno u raj! Koje li uzvisene teologije, koje li uzvisene etke :D

Ja Boga uopšte ne zamišljam, jer ga ne vidim od svjetlosti koja me obasjava kad ga zamislim.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 26 Mar 2017, 23:52

Pa prije trenutka stvaranja, je li postojalo ista osim te svjetlosti?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 26 Mar 2017, 23:53

Allah je odvujek jer nije postao. Bog je zauvijek jer ga neće nestati.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 26 Mar 2017, 23:54

Allah je oduvijek postojao, ali prije trenutka stvaranja svjetova, prije stvaranja vremena, je li postojalo ista osim vjecnog Allha?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 26 Mar 2017, 23:55

Nije, on je sam bio. On je izvan konteksta vremena i prostora, ne može se ograničiti.

Želiš sada prazan vakum ograničiti na Boga.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 26 Mar 2017, 23:56

Dobro, govorimo o stanju prije stvaranja prostora i vremena. Postoji samo Allah, vjecan i sveprisutan. Mozemo ga zamisliti kao beskonacno svjetlo (mada ni to nije prikladno, ali uzmimo za primjer samo...)

Pitanje je kako je onda unutar tog Allaha (koji jedini postoji jer jos nista nije poceo stvaratI) nastalo mnostvo svjetova i bica koja se sada cine kao razlicita od Njega?
Last edited by Fazlija on 27 Mar 2017, 00:01, edited 1 time in total.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 26 Mar 2017, 23:59

Pa nije unutar Allaha u njemu.
Nego je on stvorio, STVORIO.
Eto zašto su različita.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:04

Mutevelija wrote:Pa nije unutar Allaha u njemu.
Nego je on stvorio, STVORIO.
Eto zašto su različita.
Pa unutar cega je stvorio ako samo On postoji?

Unutar cega ti zamisljas svoje misli? Jesu li tvoje misli razlicite od tvoje svijesti, tvojeg uma?!

Kada zamislis bijelog zeca, da li taj bijeli zec moze postojati i djelovati kao nezavisno bice ili postoji i traje samo dok ga zamisljas?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 00:07

Čekaj znam na šta ciljaš, ciljaš na Duh Božiji tj Ruh.

Ljude je stvorio od zemlje, pa je udahnio od Sebe Ruh, tj Milost Samilost u njih i nastala je duša.
"Ebu Zerr el-Gifari, r.a., kazuje da Allahov Poslanik, s.a.v.s, prenosi da Uzvišeni Allah kaže:

"Robovi Moji, ja sam Sebi zabranio nasilje (zulum), i vama Sam ga učinio zabranjenim, pa ne činite jedni drugima nepravdu.

Robovi Moji, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja uputim, pa tražite da vas uputim i Ja ću vas uputiti.

Robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim, pa tražite da vas nahranim i Ja ću vas nahraniti.

Robovi Moji, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa tražite da vas odjenem i Ja ću vas odjenuti.

Robovi Moji, vi griješite i noću i danju, a Ja sve grijehe opraštam, pa tražite da vam oprostim.

Robovi Moji, vi nikada ne možete doći do onoga što bi Meni štetu nanijelo pa da mi naštetite, niti možete doći do onoga što bi meni koristilo pa da Mi koristite.

Ro­bovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najpobožnijeg čovjeka, to ništa ne bi povećalo Moju vlast.

Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najvećega griješnika, to ništa ne bi umanjilo Moju vlast.

Robovi Moji, kada biste se svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, sakupili na jedno mjesto, pa Mi svi uputili molbe i Ja udovoljio svačijoj molbi, to ne bi umanjilo Moju vlast ni koliko se umanji more kada se u njega zamoči igla.

Robovi Moji, sve je do vaših djela koje vam Ja zapisujem, a potom ću vam za njih dati odgovarajuću naknadu. Pa ko zatekne dobro neka zahvali Allahu, a ko zatekne loše neka kori samog sebe.''

(Hadis kudsi, govor dragoga Allaha koji nije sastavni dio časnoga Kur'ana već je izrečen preko Resulullaha, Muhammeda, alejhisselam, prenosi Ebu Zerr, bilježe Muslim, Tirmizi i Ibn Madže)

"A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!"; oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate." (2:30)"

i kad je melekima Gospodar tvoj rekao: "Stvoriću čovjeka od ilovače, pa kad mu savršen oblik dam i udahnem u njega od Svoga Ruha,[6] vi mu se poklonite!"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:12

Ajmo' ispocetka... ne postoji zemlja, ne postoje ljudi, ne postoji vrijeme, ni prostor... postoji samo vjecni i svepristtni Allah.

On stvara prostor, vrijeme, zemlju, ljude, banane... odakle ih stvara, u cemu ih stvara?

Pomogni si pitanjem: ako ti u svojem umu zamislis neku misao - recimo, bijelog zeca ili crvenu jabuku... Odakle je nastala ta crvena jabuke, gdje doista postoji ta crvena jabuka, da li je ona nesto razlicito od tvojeg uma, ili je samo dio tvojeg uma, moze li sama postojati bez tvojeg uma i bez volje tvojeg uma da je zamislja...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 00:16

Pa iz nicega ih stvara. To i jest poenta stvaranja, ako hoćeš eto zamisli da stvori i atomsferu i vakum eto neku podlogu tanjir zamisli.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 00:17

Fazlija wrote:Ajmo' ispocetka... ne postoji zemlja, ne postoje ljudi, ne postoji vrijeme, ni prostor... postoji samo vjecni i svepristtni Allah.

On stvara prostor, vrijeme, zemlju, ljude, banane... odakle ih stvara, u cemu ih stvara?

Pomogni si pitanjem: ako ti u svojem umu zamislis neku misao - recimo, bijelog zeca ili crvenu jabuku... Odakle je nastala ta crvena jabuke, gdje doista postoji ta crvena jabuka, da li je ona nesto razlicito od tvojeg uma, ili je samo dio tvojeg uma, moze li sama postojati bez tvojeg uma i bez volje tvojeg uma da je zamislja...

Može postojati bez mog uma jer je stvarna, da nisam vidio pravu jabuku ne bi mogao ni zamislti jabuku.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:28

Mutevelija wrote:Pa iz nicega ih stvara. To i jest poenta stvaranja, ako hoćeš eto zamisli da stvori i atomsferu i vakum eto neku podlogu tanjir zamisli.
Ne moze ih stvoriti iz nicega, jer to "nista" jos ne postoji. Postoji samo Allah sveprisutan i jedini. Ako bi smo rekli da Allah stvara iz nicega, to bi znacilo da postoje 2 osnovna nacela - nistavilo i Bog (dualizam). U takvom pogledu bi Bog bio samo djelatna sila ili volja tog nistavila, a nistavilo osnovna sustina iz koje je sve stvoreno.

Dakle, Bog je prvo trebao stvoriti... kao sto kazes... atmosferu, vakum, prazan prostor kao neku podlogu. Ali pravo pitanje je gdje njih i od cega njih stvara, ako samo On postoji?! Jedini logican odgovor je da sve sto stvara, stvara od samoga sebe i unutar samoga sebe.

Jednako kao sto i nase misli nisu nista razlicite od naseg vlastitog uma, nase vlastite svijesti. Kada nas um nesto pozeli zamisliti, njegova vlastita volja (koja opet nije nista razlicita od njega samoga) na jednom ogranicenom dijelu tog istog uma, uoblici od sebe samog jednu prolaznu misao. Npr. bijelog zeca. Taj bijeli zec traje samo onoliko koliko ga volja naseg uma uoblicava, a zatim se rastvara nazad u nasem vlastitom umu. Nasa misao (npr. bijeli zec) nije nista razlicita od naseg vlastitog uma. Taj bijeli zec ne moze nista ciniti samostano i nezavisno od naseg uma.

I zato je besmisleno kada bi smo rekli sami svojoj misli... O bijeli zecu, sjeti se stvarno si rob moj i moju milost moli, ako mi se 5 x dnevno ne budes klanjao ja cu se naljutiti jako...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Fazlija » 27 Mar 2017, 00:31

Mutevelija wrote:Može postojati bez mog uma jer je stvarna, da nisam vidio pravu jabuku ne bi mogao ni zamislti jabuku.
Tu si u pravu, ljudski um ne moze nista originalno smisliti sto vec negdje u svijetu nije iskusio, ali mi sada ne pricamo o ljudskom umu. Te primjere ti samo dajem da lakse shvatis pitanja o odnosu Allaha i stvorenog svijeta (koji bi trebao biti razlicit od Allaha).
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 00:33

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Pa iz nicega ih stvara. To i jest poenta stvaranja, ako hoćeš eto zamisli da stvori i atomsferu i vakum eto neku podlogu tanjir zamisli.
Ne moze ih stvoriti iz nicega, jer to "nista" jos ne postoji. Postoji samo Allah sveprisutan i jedini. Ako bi smo rekli da Allah stvara iz nicega, to bi znacilo da postoje 2 osnovna nacela - nistavilo i Bog (dualizam). U takvom pogledu bi Bog bio samo djelatna sila ili volja tog nistavila, a nistavilo osnovna sustina iz koje je sve stvoreno.

Dakle, Bog je prvo trebao stvoriti... kao sto kazes... atmosferu, vakum, prazan prostor kao neku podlogu. Ali pravo pitanje je gdje njih i od cega njih stvara, ako samo On postoji?! Jedini logican odgovor je da sve sto stvara, stvara od samoga sebe i unutar samoga sebe.

Jednako kao sto i nase misli nisu nista razlicite od naseg vlastitog uma, nase vlastite svijesti. Kada nas um nesto pozeli zamisliti, njegova vlastita volja (koja opet nije nista razlicita od njega samoga) na jednom ogranicenom dijelu tog istog uma, uoblici od sebe samog jednu prolaznu misao. Npr. bijelog zeca. Taj bijeli zec traje samo onoliko koliko ga volja naseg uma uoblicava, a zatim se rastvara nazad u nasem vlastitom umu. Nasa misao (npr. bijeli zec) nije nista razlicita od naseg vlastitog uma. Taj bijeli zec ne moze nista ciniti samostano i nezavisno od naseg uma.

I zato je besmisleno kada bi smo rekli sami svojoj misli... O bijeli zecu, sjeti se stvarno si rob moj i moju milost moli, ako mi se 5 x dnevno ne budes klanjao ja cu se naljutiti jako...

Pa ima ljudi koji se ne klanjaju pa sretno žive?
Misliš da se Bog o njima ne brine, to što neko ne klanja on sebi šteti, kao što napisah, neće to Bogu ništa umanjiti, ali on će iz milosti svoje pustiti ljude u Raj, a da nije njegove milosti niko Raja ne bi zaslužio.
Istina ljude je stvorio da mu se pokoravaju, ali to je za njihovo dobro, i imaju volju ako hoće ako neće, ali snositi će posljedice.
Isto kao što ti imaš volju da voziš 100 km/h a oraničenje je 50 km/h sad ako ti pogineš sam si sebi kriv.
Nije tebi kriv onaj što je pisao zakon."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Mutevelija » 27 Mar 2017, 00:34

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Može postojati bez mog uma jer je stvarna, da nisam vidio pravu jabuku ne bi mogao ni zamislti jabuku.
Tu si u pravu, ljudski um ne moze nista originalno smisliti sto vec negdje u svijetu nije iskusio, ali mi sada ne pricamo o ljudskom umu. Te primjere ti samo dajem da lakse shvatis pitanja o odnosu Allaha i stvorenog svijeta (koji bi trebao biti razlicit od Allaha).

Ti hoćeš da kažeš da je Bog u nama?
To je sad u Islamu blapshemija.

Ako je Bog u nama ? Ko je onda Bog, ne mogu svi biti bogovi.
To ti je malo na tankim temeljima.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests