Odjeća ispod članaka?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Odjeća ispod članaka?

Post by Kauboj » 11 Feb 2012, 19:54

Halalite ako već ima slična tema. Poslao sam poruku na Rijaset(rijaset.ba), pa sad čekam odgovor ako uopšte odgovore. Postavio sam ovu temu već na jednom forumu, ali su mislili da je ovo provokacija ili su već imali dosta tema o ovome, a nikako rješenja. Samo ću reći da ne želim nikoga provocirati ovom temom, niti želim da se svađamo zbog ovoga, samo tražim vaše mišljenje, ili odgovor pravi. Ako gazdi foruma tema smeta onda je brišem.

Poznato je većini da imaju hadisi koji govore o tome da će sve što je ispod članaka goriti u vatri? Citiraću par tih hadisa:

Ebu Hurejre r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „U vatru će sve što je niže od članaka!“ Sahih. Sahihul-Buhari, br.5450.; Sunen el-Nesa'i, br.5331..

Jedan čovjek koji je živio prije vas, je obukao burdu-ogrtač, pa se oholio s njim. Allah dž.š., sa Arša pogleda u njega, i namah Mu posta omražen, i naredi zemlji da ga proguta – pa ga i proguta! Čuvajte se toga da se Allah dž.š., ne omrazi na vas!“ El-Mu’udžem el-Kebir, br.6384..

Muhammed b. 'Akil rhm., kaže: Čuo sam Abdullaha b. Omera r.a., kako govori: „Poslanik s.a.w.s., me ogrnu ogrtačem „koptijom“, a i Usamu ogrnu, pa me Poslanik s.a.w.s., spazi kako mi se ogrtač vuče po zemlji, pa priđe i dohvati me za rame, i reče: O Ibnu Omere, u vatru će svaka odjeća koja dotiče zemlju. Ibnu 'Akil kaže: Gledao sam Ibnu Omera r.a., kasnije, kako je svoj izar – donji dio odjeće, nosio do pola potkoljenice!“ Sahih ligajrihi. Musned Ahmed b. Hanbel, br.5727.; el-Mu'džem el-Kebir, br.13433..

Imam Ibnul-'Arebi rhm., kaže: „Nije dozvoljeno čovjeku da mu odjeća prelazi članke i da govori ja ne vučem svoju odjeću po zemlji iz oholosti, jer je zabrana definisana riječju, i ko je sprovodi ne može reći da se na njega ne odnosi; takva odbrana nije validna. Spuštanje svoga ogrtača na zemlju je znak njegove oholosti!“

Ja donedavno sam učio iz Ilmihala i znam da tamo piše da je muškarcima zabranjeno nositi svilu i zlato, utegnutu, prozirnu odjeću. Znači da pokriju stidna mjesta. To sam i razumio, al evo našao sam hadise koji govore o tome da sve što je ispod članaka će u vatru. Razmišljao sam danima, noćima o tome i zaključio da se radi o ogrtaču što se jasno vidi u hadisima. Mnogi od njih govore za ogrtač, jer se on i vuče po zemlji ako je dug. To je moje mišljenje, a sad me zanima vaše, jer neki govore da ovo važi i za pantole? Da li je to pogrešno shvatanje ili ne? Sigurno ste i vidjeli ljude koji podignu pantole do koljena skoro.

Znači bez prepucavanja i svađe.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Obrisan profil » 11 Feb 2012, 20:00

Cao

evo, ja se ne razumem mnogo u religiju, prema tome samo moje misljenje.
Ako ce neko zbog toga goreti u vatri, sta li ce biti sa ubicom, siledzijom itd? Sta ima goreg neko goreti u vatri?
Da li to znaci, ubio ja ili nosio neadekvatnu garderobu...isto me ceka?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Krokodil Behko » 11 Feb 2012, 20:06

Nisam bas neki ekspert ali mi se cini, da se ipak odnosi na ogrtace.
Mozda ovi sto nose pantalone iznad clanaka, uporiste vide upravo u tom hadisu.
Mozda da a mozda i ne. S tim da je cinjenica, da drzavnici, mnogih islamskih zemalja,
ipak nose pantalone, preko clanaka.
I sta je sad za reci?
online

User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Kauboj » 11 Feb 2012, 20:16

MORENA wrote:Cao

evo, ja se ne razumem mnogo u religiju, prema tome samo moje misljenje.
Ako ce neko zbog toga goreti u vatri, sta li ce biti sa ubicom, siledzijom itd? Sta ima goreg neko goreti u vatri?
Da li to znaci, ubio ja ili nosio neadekvatnu garderobu...isto me ceka?
Neki će biti potpala za vatru. Razumijem šta hoćeš da kažeš, ali Allah dž.š., ne voli ohole. Ovi hadisi se odnose na one što to rade iz oholosti. Za svakog griješnika ima i kazna. Da li sada ima većih ili manjih kazni ovisno od težine grijeha, u to nisam siguran.
Nisam neki stručnjak što se tiče hadisa, tako da ti ne mogu baš dati pravi odgovor.

User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Kauboj » 11 Feb 2012, 20:18

Krokodil Behko wrote:Nisam bas neki ekspert ali mi se cini, da se ipak odnosi na ogrtace.
Mozda ovi sto nose pantalone iznad clanaka, uporiste vide upravo u tom hadisu.
Mozda da a mozda i ne. S tim da je cinjenica, da drzavnici, mnogih islamskih zemalja,
ipak nose pantalone, preko clanaka.
I sta je sad za reci?
I ja mislim da se odnosi na ogrtače, ovdje sam citirao samo par hadisa, a ima ih više.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by carobnjak N » 11 Feb 2012, 20:23

Po mišljenju mnogih današnjih islamskih alima ,a i po mome skromnom mišljenju taj propis je mnogo dublji nego što naoko izgleda. O čemu se tu radi?
Svi znamo da se nečiji položaj u društvu i danas kao i prije 1400 godina uvijek obilježavao izmeđuostalog i odjećom ,a u to vrijeme bogataši su imali običaj da nose duge toge tj ogrtače koji su se vukli po zemlji. To je dakle bio način da oni pokažu kako su moćni i bogati odnosno da pokažu svoju oholost time.
Dakle sam taj islamski propis koji je vrlo jasan cilja na tu oholost i zabranjuje vjernicima da se tako ohole i to je osnovna svrha te zabrane.Ta zabrana je validna i dalje.
U današnji vakat više nije moda da se bogatstvo i moć pokazuju sa tim skupocjenim dugim ogrtačima
već ljudi svoju oholost pokazuju sa npr odjelima koja koštaju par hiljada eura ( tzv brendy roba) ili sa nekim skupocjenim automobilom.
Šta hoću reći? Možeš ti potkratiti pantalone ali ako ne potkratiš i svoju oholost ništa nisi uradio i džabe ti je što si ih potkratio ako hodaš kao da si "neka faca" ili ako se voziš u preskupom automobilu. Na žalost mnogi ljudi to ne shvataju ,odnosno uzimaju sebi za pravo da bukvalno tumače neke ajete i hadise i onda zbog toga urade baš kontra stvar.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

mexo
Na probnom
Na probnom
Posts: 7
Joined: 10 Feb 2012, 07:13
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by mexo » 11 Feb 2012, 20:24

Evo da se i ja uključim. Tačno je da je naš poslanik a.s. :respekt nagovijestio džehenemsku kaznu onima koji nose odjeću koja prelazi članke i vuče se po zemlji. Obzirom da sam i sam vjerski službenik ne mogu a da to malo i šire ne pojasnim. Naime svaki hadis kojeg je poslanik a.s. kazao ima svoj povod pa tako i ovi hadisi na ovu temu. Prije svega džehennemska kazna je obećana onima koji tako odjeću nose iz oholosti kako bi se razlikovali od drugih i to je osnovni razlog zabrane takvog načina nošenja odjeće. A drugi razlog je taj što je islam vjera čistoće. Često sam bio u prilici da vidim mladiće kojima su nogavice na pantalonama toliko spuštene da padaju ne samo ispod članaka nego se vuku po podu. Zamislite tu odjeću koja se tako vuče kakva je kada odete u neki javni wc kao što su škole,bolnice,birtije... a koje su prljave i doslovno plivaju u fekalijama. A što se tiče naših ''vehbosa'' :hihi oni pak idu u drugu krajnost i doslovno shvataju hadise što takođe nije dobro, ali je ipak bolje nego hodati upišan.....

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by carobnjak N » 11 Feb 2012, 20:28

Bujrum Mexo selam alejkum :ruke . "Vjerski službenik" ,misliš hodža ili ?:)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Konsultant » 11 Feb 2012, 20:29

nedostaje nam kewser

mexo
Na probnom
Na probnom
Posts: 7
Joined: 10 Feb 2012, 07:13
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by mexo » 11 Feb 2012, 20:33

Mislim vjerski službenik. :ruke Ne postoji u IZ zanimanje ''hodža''.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by carobnjak N » 11 Feb 2012, 20:40

mexo wrote:Mislim vjerski službenik. :ruke Ne postoji u IZ zanimanje ''hodža''.
Pa dobro "vjerski službenik" je opširan pojam pa i muftija i reis je vjerski službenik,a ne vjerujem da si mufty :D Ma nije ni bitno,završio si medresu jel tako ?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Maja » 11 Feb 2012, 21:10

E ovo sam čak i ja znala :hihi

User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Kauboj » 12 Feb 2012, 02:32

carobnjak Nurudin wrote:Po mišljenju mnogih današnjih islamskih alima ,a i po mome skromnom mišljenju taj propis je mnogo dublji nego što naoko izgleda. O čemu se tu radi?
Svi znamo da se nečiji položaj u društvu i danas kao i prije 1400 godina uvijek obilježavao izmeđuostalog i odjećom ,a u to vrijeme bogataši su imali običaj da nose duge toge tj ogrtače koji su se vukli po zemlji. To je dakle bio način da oni pokažu kako su moćni i bogati odnosno da pokažu svoju oholost time.
Dakle sam taj islamski propis koji je vrlo jasan cilja na tu oholost i zabranjuje vjernicima da se tako ohole i to je osnovna svrha te zabrane.Ta zabrana je validna i dalje.
U današnji vakat više nije moda da se bogatstvo i moć pokazuju sa tim skupocjenim dugim ogrtačima
već ljudi svoju oholost pokazuju sa npr odjelima koja koštaju par hiljada eura ( tzv brendy roba) ili sa nekim skupocjenim automobilom.
Šta hoću reći? Možeš ti potkratiti pantalone ali ako ne potkratiš i svoju oholost ništa nisi uradio i džabe ti je što si ih potkratio ako hodaš kao da si "neka faca" ili ako se voziš u preskupom automobilu. Na žalost mnogi ljudi to ne shvataju ,odnosno uzimaju sebi za pravo da bukvalno tumače neke ajete i hadise i onda zbog toga urade baš kontra stvar.
mexo wrote:Evo da se i ja uključim. Tačno je da je naš poslanik a.s. :respekt nagovijestio džehenemsku kaznu onima koji nose odjeću koja prelazi članke i vuče se po zemlji. Obzirom da sam i sam vjerski službenik ne mogu a da to malo i šire ne pojasnim. Naime svaki hadis kojeg je poslanik a.s. kazao ima svoj povod pa tako i ovi hadisi na ovu temu. Prije svega džehennemska kazna je obećana onima koji tako odjeću nose iz oholosti kako bi se razlikovali od drugih i to je osnovni razlog zabrane takvog načina nošenja odjeće. A drugi razlog je taj što je islam vjera čistoće. Često sam bio u prilici da vidim mladiće kojima su nogavice na pantalonama toliko spuštene da padaju ne samo ispod članaka nego se vuku po podu. Zamislite tu odjeću koja se tako vuče kakva je kada odete u neki javni wc kao što su škole,bolnice,birtije... a koje su prljave i doslovno plivaju u fekalijama. A što se tiče naših ''vehbosa'' :hihi oni pak idu u drugu krajnost i doslovno shvataju hadise što takođe nije dobro, ali je ipak bolje nego hodati upišan.....
Hvala vam puno na objašnjenju..mogu sada mirno spavati. Tema je rješena, gazda možeš je zaključati..osim ako ćete još sijeliti? ;)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Zagorka » 12 Feb 2012, 20:43

Ne znam brate dragi,ne mogu biti pametna danasnjim tumacenjima....oduvijek se znalo da cestit vjernik treba da bude cestit covjek prvenstveno,tacnije da ne bude arogantan,da se ne svadja,ne provocira,ne napada slabijeg,da pomogne bolesnog ili siromaha ako moze i koliko moze,da postuje zenu i lijepo vaspitava djecu,da nije nikome duzan,da ne kocka,ne pije,ne siluje,ne krade,ne ogovara,ne podmece,ne svjedoci lazno itd.isl.........


E,sad....sve sto sam navela smatram toliko znacajnim da razbijanje mozga ide li rukav ili nogavica dva centa duze ili krace,da li kod zene ili muskarca,u poredjenju s ovim gore djeluje apsurdno i beznacajno.....to je samo moje misljenje..... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Kauboj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 18 Jul 2011, 19:15
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Kauboj » 13 Feb 2012, 01:39

madam Bovary wrote:Ne znam brate dragi,ne mogu biti pametna danasnjim tumacenjima....oduvijek se znalo da cestit vjernik treba da bude cestit covjek prvenstveno,tacnije da ne bude arogantan,da se ne svadja,ne provocira,ne napada slabijeg,da pomogne bolesnog ili siromaha ako moze i koliko moze,da postuje zenu i lijepo vaspitava djecu,da nije nikome duzan,da ne kocka,ne pije,ne siluje,ne krade,ne ogovara,ne podmece,ne svjedoci lazno itd.isl.........


E,sad....sve sto sam navela smatram toliko znacajnim da razbijanje mozga ide li rukav ili nogavica dva centa duze ili krace,da li kod zene ili muskarca,u poredjenju s ovim gore djeluje apsurdno i beznacajno.....to je samo moje misljenje..... :kafa
Znam šta misliš, učvrstio sam sad svoje mišljenje i valjda neće neka smutnja opet da me pomete...

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Anonimus 9 » 24 Feb 2012, 01:21

carobnjak Nurudin wrote:
mexo wrote:Mislim vjerski službenik. :ruke Ne postoji u IZ zanimanje ''hodža''.
Pa dobro "vjerski službenik" je opširan pojam pa i muftija i reis je vjerski službenik,a ne vjerujem da si mufty :D Ma nije ni bitno,završio si medresu jel tako ?
Mexo je Imam -Alim -Hatib :)))
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Hurija » 13 Feb 2022, 09:22

:D Umanjio se broj nosioca te odjece,možda su se nahladili .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Odjeća ispod članaka?

Post by Naseef Mushroom » 13 Feb 2022, 10:32

Fazon bi bio da si čekala još 11 dana da to postaviš :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests