Dovišta

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Hurija » 18 Mar 2021, 10:51

Jutros sam pregledala temu i lajkala autora naravno ,malo me nerviraju novo konponovana dovišta i koja nemaju tradiciju ali mislim da će se i to iskristalizovati sa vremenom .👍
Ostalo je cutanje.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 10:52

Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 10:37
bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:18
mani mi srpske mitomanije,i plus pravis od ajvatovice ono sto ona nije..ona je bila vjerska i cisto vjerska,kada narod skonta da od vjere tu nema nista ona izumire

De, citiraj mi tu moju mitomansku rečenicu.
pa ti bi da od ajvatovice napravis neki veliki,cak predislamski obicaj od nacionalne vaznosti..da bi srbima i hrvatima dokazao kako smo mi ovdje oduvijek

to ajvatovica nije,od nje to napravit ne mozes,tu dolaze ljudi da dove i mole se,cak su uspjeli umjesat osmanlije u svu tu pricu,jer je ajvaz dede turski evlija
dosao s osmanlijama i uspio dovom da probije do vode :rol

meni je nekada smjesno kad vidim da se neki nasi pokusavaju hvatati za predislamsku proslost,jednostavno takvi prihvacaju tezu srba/hrvata da to sto smo muslimani je greska,pa onda pokusavamo dokazati da smo bili i nesto drugo nekada itd :D. u ostalom obicni narod nikada nece voljeti niti se vezati za bogumile tvrtka i katarinu,

dovoljno mi je da cujem da je djecu uslovila ako ne napuste islam nece bosna pripast njima,da kazem ..ma goni je :oo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Hurija » 18 Mar 2021, 10:55

Ajvatovica postoji od davnina i zabranjivana je cak u prošlim vremenima ,konkretno srce mi puno kada vidim njene učesnike .❤️
Ostalo je cutanje.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 10:58

Hurija wrote: 18 Mar 2021, 10:55 Ajvatovica postoji od davnina i zabranjivana je cak u prošlim vremenima ,konkretno srce mi puno kada vidim njene učesnike .❤️

apsolutno,nista ljepse,pogledajte kako mocne slike:


KAKANJ, BOSNIA AND HERZEGOVINA - JUNE 27 : 75 horsemen, wearing traditional clothing including the headdress 'fez' and carrying flags, make their way to Prusac town to celebrate the 510th Ajvatovica at Karaula town, Bosnia and Herzegovina on June 27, 2020. Ajvatovica is Bosnia and Herzegovina's Islamic traditional, religious and cultural event named after Ajvaz Dede who was a devout Muslim working to illuminate the population and achieve progress in the area. While the number of horsemen was over 100 in the past years, this year the number has decreased due to the novel coronavirus (Covid-19) pandemic. ( Mustafa Öztürk - Anadolu Agency )



https://www.aa.com.tr/en/pg/photo-galle ... zegovina/0

Image

treba ovo zastiti od izumiranja,razumijem da selefije ne vole ali nisu svi selefije..no necemo je sekularizirati i praviti predislamskom :djed
Last edited by bosnjakinja on 18 Mar 2021, 11:00, edited 1 time in total.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 11:00

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:52
Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 10:37


De, citiraj mi tu moju mitomansku rečenicu.
pa ti bi da od ajvatovice napravis neki veliki,cak predislamski obicaj od nacionalne vaznosti..da bi srbima i hrvatima dokazao kako smo mi ovdje oduvijek

to ajvatovica nije,od nje to napravit ne mozes,tu dolaze ljudi da dove i mole se,cak su uspjeli umjesat osmanlije u svu tu pricu,jer je ajvaz dede turski evlija
dosao s osmanlijama i uspio dovom da probije do vode :rol

meni je nekada smjesno kad vidim da se neki nasi pokusavaju hvatati za predislamsku proslost,jednostavno takvi prihvacaju tezu srba/hrvata da to sto smo muslimani je greska,pa onda pokusavamo dokazati da smo bili i nesto drugo nekada itd :D. u ostalom obicni narod nikada nece voljeti niti se vezati za bogumile tvrtka i katarinu,

dovoljno mi je da cujem da je djecu uslovila ako ne napuste islam nece bosna pripast njima,da kazem ..ma goni je :oo

Pa šta smo, ako nas nije bilo prije islama, u ovoj državi?
online

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 11:02

Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 11:00
bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:52

pa ti bi da od ajvatovice napravis neki veliki,cak predislamski obicaj od nacionalne vaznosti..da bi srbima i hrvatima dokazao kako smo mi ovdje oduvijek

to ajvatovica nije,od nje to napravit ne mozes,tu dolaze ljudi da dove i mole se,cak su uspjeli umjesat osmanlije u svu tu pricu,jer je ajvaz dede turski evlija
dosao s osmanlijama i uspio dovom da probije do vode :rol

meni je nekada smjesno kad vidim da se neki nasi pokusavaju hvatati za predislamsku proslost,jednostavno takvi prihvacaju tezu srba/hrvata da to sto smo muslimani je greska,pa onda pokusavamo dokazati da smo bili i nesto drugo nekada itd :D. u ostalom obicni narod nikada nece voljeti niti se vezati za bogumile tvrtka i katarinu,

dovoljno mi je da cujem da je djecu uslovila ako ne napuste islam nece bosna pripast njima,da kazem ..ma goni je :oo

Pa šta smo, ako nas nije bilo prije islama, u ovoj državi?
Bilo nas je logicno,ali zasto da se vodim logikom srba i hrvata pa da u svece dizem kraljeve i sl? cisto da bi se opravdali njima? sta su oni bili prije krscanstva,sto ne dizu te licnosti u bogove?

ja znam sta sam,sigurna sam u svoj identitet,i to ne znaci da se ja prvenstveno identifikujem sa zadnjih 600 godina Bosnjacke historije

Nekim bosnjacima,srecom manjini,su srbi i hrvati radi islama uspjeli nametnuti kompleks nize vrijednosti

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by insomnia » 18 Mar 2021, 11:08

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:58
Hurija wrote: 18 Mar 2021, 10:55 Ajvatovica postoji od davnina i zabranjivana je cak u prošlim vremenima ,konkretno srce mi puno kada vidim njene učesnike .❤️

apsolutno,nista ljepse,pogledajte kako mocne slike:


KAKANJ, BOSNIA AND HERZEGOVINA - JUNE 27 : 75 horsemen, wearing traditional clothing including the headdress 'fez' and carrying flags, make their way to Prusac town to celebrate the 510th Ajvatovica at Karaula town, Bosnia and Herzegovina on June 27, 2020. Ajvatovica is Bosnia and Herzegovina's Islamic traditional, religious and cultural event named after Ajvaz Dede who was a devout Muslim working to illuminate the population and achieve progress in the area. While the number of horsemen was over 100 in the past years, this year the number has decreased due to the novel coronavirus (Covid-19) pandemic. ( Mustafa Öztürk - Anadolu Agency )



https://www.aa.com.tr/en/pg/photo-galle ... zegovina/0

Image

treba ovo zastiti od izumiranja,razumijem da selefije ne vole ali nisu svi selefije..no necemo je sekularizirati i praviti predislamskom :djed
Poturice
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 11:09

insomnia wrote: 18 Mar 2021, 11:08
bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:58


apsolutno,nista ljepse,pogledajte kako mocne slike:


KAKANJ, BOSNIA AND HERZEGOVINA - JUNE 27 : 75 horsemen, wearing traditional clothing including the headdress 'fez' and carrying flags, make their way to Prusac town to celebrate the 510th Ajvatovica at Karaula town, Bosnia and Herzegovina on June 27, 2020. Ajvatovica is Bosnia and Herzegovina's Islamic traditional, religious and cultural event named after Ajvaz Dede who was a devout Muslim working to illuminate the population and achieve progress in the area. While the number of horsemen was over 100 in the past years, this year the number has decreased due to the novel coronavirus (Covid-19) pandemic. ( Mustafa Öztürk - Anadolu Agency )



https://www.aa.com.tr/en/pg/photo-galle ... zegovina/0

Image

treba ovo zastiti od izumiranja,razumijem da selefije ne vole ali nisu svi selefije..no necemo je sekularizirati i praviti predislamskom :djed
Poturice
da,i sta s tim? :zao

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by insomnia » 18 Mar 2021, 11:18

Nista. Nek vam je na cast
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 11:21

insomnia wrote: 18 Mar 2021, 11:18 Nista. Nek vam je na cast
suti ,i daj harac ovamo :valja

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7081 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Julia-Klara » 18 Mar 2021, 11:26

oho :kokice
Behko in aksn... me like it!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26397
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1867 times
Been thanked: 4086 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Beni » 18 Mar 2021, 12:28

Julia-Klara wrote: 18 Mar 2021, 11:26 oho :kokice
Behko in aksn... me like it!
ja samo cekam kad ce nekom jebat boga :oo
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 13:27

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 11:02
Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 11:00


Pa šta smo, ako nas nije bilo prije islama, u ovoj državi?
Bilo nas je logicno,ali zasto da se vodim logikom srba i hrvata pa da u svece dizem kraljeve i sl? cisto da bi se opravdali njima? sta su oni bili prije krscanstva,sto ne dizu te licnosti u bogove?

ja znam sta sam,sigurna sam u svoj identitet,i to ne znaci da se ja prvenstveno identifikujem sa zadnjih 600 godina Bosnjacke historije

Nekim bosnjacima,srecom manjini,su srbi i hrvati radi islama uspjeli nametnuti kompleks nize vrijednosti

Nije ovo prica o slavljenju kraljeva, nego o potcrtavanju kontinuiteta rodjene zemlje. To ti je za opstanak u BiH, malo vaznije i od same religije.
online

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 13:45

Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 13:27
bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 11:02

Bilo nas je logicno,ali zasto da se vodim logikom srba i hrvata pa da u svece dizem kraljeve i sl? cisto da bi se opravdali njima? sta su oni bili prije krscanstva,sto ne dizu te licnosti u bogove?

ja znam sta sam,sigurna sam u svoj identitet,i to ne znaci da se ja prvenstveno identifikujem sa zadnjih 600 godina Bosnjacke historije

Nekim bosnjacima,srecom manjini,su srbi i hrvati radi islama uspjeli nametnuti kompleks nize vrijednosti

Nije ovo prica o slavljenju kraljeva, nego o potcrtavanju kontinuiteta rodjene zemlje. To ti je za opstanak u BiH, malo vaznije i od same religije.
prevelik znacaj dajes srpskim i hrvatskim pricama,pristajes na njihovu politiku i retoriku

Bosnjaci postoje,taman da nismo postojali prije 600 godina(a jesmo) opet nam tu niko nista ne moze.Amerikanci nisu bili u Americi prije 300 godina pa ko im sta moze?ali svakako treba postovati svoju proslost,i izucavat je...ali radi sebe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 17:16

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 13:45
prevelik znacaj dajes srpskim i hrvatskim pricama,pristajes na njihovu politiku i retoriku

Ni pomenuo ih nisam. Prevelik značaj, dajem samo ovoj zemlji i ovom narodu. U tome bi bila stvar.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 27 Jun 2021, 15:51

Hiljade vjernika na Ajvatovici: Podsjeća nas ko smo u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti


Na platou Ajvatovice iznad Prusca danas je održana centralna svečanost manifestacije "511. dani Ajvatovice" na kojoj je prisustvovalo više hiljada posjetilaca, a poslana je poruka da će identitet i tradicija Bošnjaka živjeti još stoljećima.


Ajvatovica predstavlja najveće dovište muslimana u Evropi, iako je danas održana 511. manifestacija, nije poznata tačna godina od kada se obilježava ovaj vjerski događaj čiji početak se vezuje za Ajvaz-dedu i njegovu priču. Očuvanje tradicije, identiteta i ukazivanje na postojanost Bosne i Bošanjaka, glavna je poruka i ove godine s dovišta iznad Prusca.

Ahmed ef. Adilović, travnički muftija, je kazao da je Ajvatovica važna za identitet Bošnjaka te da je i ona bila zabranjena kada se radilo na tome da nestane Bošnjaka s ovih prostora.

"Od 90-ih godina se ona ponovo održava i održavat će se. Ona nas podsjeća ko smo bili, ko smo danas i ko ćemo biti u buduće. Uslijed brojnih utjecaja globalizacije, važno je da se zna da smo prije 550 godina bili miran i pošten narod, da smo živjeli sa svima i da nikada nismo bili uzrok problema", izjavio je Adilović te dodao:

"I danas uprkos teškim ranama nakon agresije, zagovaramo suživot u BiH kakva je bila stotinama godina ne uzimajući ničije pravo i tražeći da se svačije pravo poštuje. BiH može biti stabilna i prosperitetna država. Ako svi budu radili na tome, BiH će imati prosperitet. Bošnjaci kroz ovu manifestaciju moraju znati šta im je tradicija, šta im je identet, koji su narod i nacija, koji je naš jezik, jer kroz sve ovo to potvrđujemo iako nam se danas to osporava."


Prije prolaska bajraktara i imama, kroz Ajvaz-dedinu stijenu prošlo je više hiljada posjetilaca iz cijele Bosne i Hercegovine, a jedan od njih je i Šefik Okić iz mjesta Sjenina kod Doboja koji je kazao da su mu grudi pune ponosa kada dođe na Ajvatovicu.

"Ovo mi je četvrti put da dolazim ovdje, Božjom odredbom smo ovdje, a priča o Ajvaz dedi je poznata svima nama. Puna su nam prsa ponosa zbog ovoga jer je ovo dio nas", kazao je Okić.

U posljednjih 11 godina redovni posjetilac na Ajvatovici je i Kemo Osmanović, također iz Doboja, koji smatra da samo dolaskom ovdje i očuvanjem ovog događaja može se jednim dijelom očuvati i tradicija.

Među posjetiteljima bila je i Halida Jugović iz Konjica koja je organizovanim prijevozom stigla na najveće dovište muslimana u Evropi.

"Ovo je prvi put da sam ovdje i dolaziti ću sigurno i narednih godina. Hvala Allahu na ovim blagodatima, ali i ljudima koji su sve ovo uredili. Gledala sam godinama na televiziji o ovom događaju, ali nikada nije bilo prilike da dođem. Htjela sam još prošle godine, ali zbog pandemije sam odgodila za ovu godinu", kaže Jugović dok njen sugrađanin Mustafa Balić smatra da Ajvatovica predstavlja slobodu.

"Ko zna koji put sam ovdje, a dolazim zbog vjere. Godinama su branili obilježavanje ove manifestacije, pa ponovo odobrili. Ovo je sloboda, Ajvatovica je sloboda i prilika da vidimo šta želimo. Ovdje možemo vidjeti šta znači vjera u Boga, pa prema historiji i da neki grad s vjerom u Boga dobije vodu", kazao je Balić te dodao:

"Ajvatovica je dio Bošnjaka, historije i identiteta, a sve vrijeme se osporava i naša tradicija i identitet i Bosna i Bošnjaci. Uvijek neko hoće da nema Bošnjaka i Bosne, a naša posjeta ovdje je potvrda Bošnjaka i Bosne."

U sklopu današnjeg programa bit će otvorena i džamija na platou Ajvatovice čiju izgradnju je finansirala turska općina Bursa, a načelnik Burse Alinur Aktaš danas je prisustvovao događaju na Ajvatovici kojeg su svojim nastupom uljepšali i članovi turskog vojnog orkestra Mehter.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Venera » 27 Jun 2021, 16:26

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:58
Hurija wrote: 18 Mar 2021, 10:55 Ajvatovica postoji od davnina i zabranjivana je cak u prošlim vremenima ,konkretno srce mi puno kada vidim njene učesnike .❤️

apsolutno,nista ljepse,pogledajte kako mocne slike:


KAKANJ, BOSNIA AND HERZEGOVINA - JUNE 27 : 75 horsemen, wearing traditional clothing including the headdress 'fez' and carrying flags, make their way to Prusac town to celebrate the 510th Ajvatovica at Karaula town, Bosnia and Herzegovina on June 27, 2020. Ajvatovica is Bosnia and Herzegovina's Islamic traditional, religious and cultural event named after Ajvaz Dede who was a devout Muslim working to illuminate the population and achieve progress in the area. While the number of horsemen was over 100 in the past years, this year the number has decreased due to the novel coronavirus (Covid-19) pandemic. ( Mustafa Öztürk - Anadolu Agency )



https://www.aa.com.tr/en/pg/photo-galle ... zegovina/0

Image

treba ovo zastiti od izumiranja,razumijem da selefije ne vole ali nisu svi selefije..no necemo je sekularizirati i praviti predislamskom :djed
Ovo nije islamski praznik, već obilježje dolaska Osmanlija, i dovođenja njihovih misionara derviša.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by insomnia » 27 Jun 2021, 17:10

E cuj podsjeca nas ko smo u proslosti, sadasnjosti i buducnosti
Ko smo? Turci osmanlije?
Image
I onda na sve ovo udari ljiljane
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21131 times
Contact:
Status: Online

Re: Dovišta

Post by Rum » 27 Jun 2021, 17:17

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Venera » 27 Jun 2021, 17:22

Rum wrote: 27 Jun 2021, 17:17 Image
Svečanim programom, učenjem Kur'ana, obraćanjem Reisu-l-uleme, Muftije travničkog i ajvativičkom dovom, završena je 509. manifestacija “Dani Ajvatovice”.

Postoji ajvatovička dova :sok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests