Dovišta

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Dovišta

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2012, 19:57

Koliko razumjeh, skoro sva nasa dovista, poticu iz predosmanskog perioda.
Mene zanima, kako se uvazava doviste u Islamu?
Nasa predislamska tradicija, olicena kroz sva ta mjesta, nastavila je da zivi
i svjedoci o nasem hiljadugodisnjem boravku na ovim prostorima.

Zna li iko, kako su ta dovista/sveta mjesta nastala i ono najvaznije... kada?

Cuo sam da samo u opstini Rogatica, ima bar 20 manje poznatih dovista.
Naravno, sva su uvazena od strane BH muslimana a ne od pravoslavnih naprimjer.

Napominjem, da na podrucju te opstine ima cak oko 4200 stecaka.

Moze li se ovo protumaciti, kao dokaz, da je Islam, ujedno i njegovatelj,izvorne
tradicije svojih naroda?

Sto se Ajvatovice tice, koliko doznajem i u srednjem vijeku, tu je bilo zboriste
nekih intelektualaca, pa sse pitam, ima li ajvaz dedo, neke veze sa svim tim.
Po predanju, trebalo bi da je azijat ali to nesto nije potvrdjeno.
Negdje stoji i da je bio kriptomusliman.

Vase misljenje o BH dovistima i njihovoj povezanosti sa raznim periodima BiH?
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by carobnjak N » 26 Feb 2012, 08:09

Mislim da tu treba narodu da se objasni pojam "tradicionalno okupljanje" ,šta to znači i koja je njegova svrha sa islamske i sa nacionalne strane. Okupljanja sa nijjetom da se lijepo druži,da se spominje Allah dž.š i njegov miljenik Muhamed a.s. da se upućuju dove za ličnu dobrobit ili za dobrobit nacije nisu i ne mogu biti u neskladu sa islamom jer to islam preporučuje da se vjernici druže i da na svojim druženjima spominju Allaha dž.š.
Druga strana te priče je nešto što ne spada u islam i to treba narodu objasniti,a to je sujevjerje Mnogi ljudi vjeruju da su ta dovišta neka specijalna mjesta (jer obično imaju neku legendu iza sebe) i da se na tim mjestima uslišavaju dove (želje ) ,da su tu molitve vrijednije itd pa čak neki upućuju iz neznanja dove nekome drugome mimo Allaha dž.š što je i veliki grijeh
To jednostavno nije dio islama ali ja vjerujem da većian vjernika to zna i ne radi tako ali rade oni koji baš i ne znaju ,na žalost,puno o islamu i kojima je taj dolazak na takvo okupljanje najveći stepen vjere.
Dakle ne može se imati ništa protiv takvih okupljanja i ona su čak preporučljiva ALI na njima ne smije biti harama niti stvari koje nisu u skladu sa islamom. Ne govorim o Ajvatovici jer ona je dovoljno pod lupom da se na vrijeme korigiraju takve stvari već govorim o baš tim manjim pod navodnike "dovištima" na kojima se izvode ama baš totalne gluposti i to većinom pokrenu ljudi neuki vjeri pa čak recimo ja znam za jedno takvo gdje ima priča o nekom potoku "svetinji" da kad hodža zauči podne ko se određeni dan potare tom vodom po oboljelom mjestu ,ozdraviće . :lupa
Islam je čist od toga
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2015, 10:31

carobnjak N wrote:Mnogi ljudi vjeruju da su ta dovišta neka specijalna mjesta (jer obično imaju neku legendu iza sebe) i da se na tim mjestima uslišavaju dove (želje ) ,da su tu molitve vrijednije itd pa čak neki upućuju iz neznanja dove nekome drugome mimo Allaha dž.š što je i veliki grijeh
To jednostavno nije dio islama ali ja vjerujem da većian vjernika to zna i ne radi tako ali rade oni koji baš i ne znaju ,na žalost,puno o islamu i kojima je taj dolazak na takvo okupljanje najveći stepen vjere.
To je kod nas neki skup predislamskih, a lično bih rekao i "suislamskih" običaja, odnosno običaja koji su nastali unutar tog nekog našeg nacionalnog tumačenja islama, pronalaženja sličnosti s nekim narodnim vjerovanjem, pa se to sve malko iskrivi, jer narod misli da je to vjerovanje niže kategorije od islama koji je iznad svega i čiju ispravnost ne dovode u pitanje, pa na taj način misle da ne čine neki veći grijeh ako to rade.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by carobnjak N » 23 Oct 2015, 10:44

Krokodil Behko wrote:
carobnjak N wrote:Mnogi ljudi vjeruju da su ta dovišta neka specijalna mjesta (jer obično imaju neku legendu iza sebe) i da se na tim mjestima uslišavaju dove (želje ) ,da su tu molitve vrijednije itd pa čak neki upućuju iz neznanja dove nekome drugome mimo Allaha dž.š što je i veliki grijeh
To jednostavno nije dio islama ali ja vjerujem da većian vjernika to zna i ne radi tako ali rade oni koji baš i ne znaju ,na žalost,puno o islamu i kojima je taj dolazak na takvo okupljanje najveći stepen vjere.
To je kod nas neki skup predislamskih, a lično bih rekao i "suislamskih" običaja, odnosno običaja koji su nastali unutar tog nekog našeg nacionalnog tumačenja islama, pronalaženja sličnosti s nekim narodnim vjerovanjem, pa se to sve malko iskrivi, jer narod misli da je to vjerovanje niže kategorije od islama koji je iznad svega i čiju ispravnost ne dovode u pitanje, pa na taj način misle da ne čine neki veći grijeh ako to rade.
prosurfaj malo o sufijskom autentičnom bosanskom redu Hamze Balija, kojeg su turci osoudili za herezu
ima jako zanimljivih stvari , ako te zanima ta tematika, a usko je vezana i za našu historiju
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2015, 10:58

carobnjak N wrote:
Krokodil Behko wrote:
carobnjak N wrote:Mnogi ljudi vjeruju da su ta dovišta neka specijalna mjesta (jer obično imaju neku legendu iza sebe) i da se na tim mjestima uslišavaju dove (želje ) ,da su tu molitve vrijednije itd pa čak neki upućuju iz neznanja dove nekome drugome mimo Allaha dž.š što je i veliki grijeh
To jednostavno nije dio islama ali ja vjerujem da većian vjernika to zna i ne radi tako ali rade oni koji baš i ne znaju ,na žalost,puno o islamu i kojima je taj dolazak na takvo okupljanje najveći stepen vjere.
To je kod nas neki skup predislamskih, a lično bih rekao i "suislamskih" običaja, odnosno običaja koji su nastali unutar tog nekog našeg nacionalnog tumačenja islama, pronalaženja sličnosti s nekim narodnim vjerovanjem, pa se to sve malko iskrivi, jer narod misli da je to vjerovanje niže kategorije od islama koji je iznad svega i čiju ispravnost ne dovode u pitanje, pa na taj način misle da ne čine neki veći grijeh ako to rade.
prosurfaj malo o sufijskom autentičnom bosanskom redu Hamze Balija, kojeg su turci osoudili za herezu
ima jako zanimljivih stvari , ako te zanima ta tematika, a usko je vezana i za našu historiju
Kako može biti da me ta tema ne zanima :D.
Zanima me kompletan spoj bosanstva i Islama, a tema je inače otvorena, lijenčino :D

http://bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=101&t=16375
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by carobnjak N » 23 Oct 2015, 11:09

ma malo ljudi to zanima, realno
Imaš u časopisu Behar nekoliko textova o istima ...Inače i danas imaš neke duhovne nasljednike hamzevija
samo što preziru institucije i druže se ovako u svojim krugovima nekim
Osim tih vanjskih prepoznatljivosti (učenje na bosanskom umjesto na arapskom itd) najbitnija stvar kod njih
je jedna verzija islamskog panteizma , dakle nedjeljivosti Allaha od svijeta i čovjeka, odnosno da je to jedno
te isto, s tim da čovjek i sve ostalo ima relativno postojanje
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by dobre.vibracije » 23 Oct 2015, 12:58

a doviste je kao svetiste za muslimane, neko sveto mjesto? koja su dovista u BiH? stvarno nisam upucen
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 09:32

Dobih lajk na temi, za koju sam i zaboravio, pa kad sam već tu, prvi mi haber, o ovom velikom dovištu.

“Na visoravni Lastavica, na mjestu gdje se dodiruju granice općina Zenica, Žepče, Zavidovići i Kakanj, početkom avgusta, povodom Aliđuna (prvi ponedjeljak u avgustu), okupe se desetine hiljada žitelja okolnih naselja, ali i gostiju iz srednje Bosne. Poziv bogumilima gotovo hiljadu godina bogumilsko zborište i 543 godine staro islamsko dovište na jednom mjestu okuplja vjernike, ali i one koji dođu da vide i budu viđeni. Gotovo nigdje nije tako blizu dovište i zborište istovremeno…”
online

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 09:39

Ajvatovica je najpoznatija,gdje je navodno Ajvaz dede razdvojio pecine ili kako vec

realno mi muslimani smo zaostali jer stujemo vise neke lokalne tradicije nego prave stvari .jos su bosanski muslimani dobri,ja kad sam vidjela sta radi pakistanski muslimani..to se bukvalno moli svetcima

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 09:40

ipak kod muslimana su ta dovista zamrla,tu se okupljaju da cuju ilahije ,prouce mevlud ,,mozda pokoja nena vjeruje u to,ali vecina ljudi to vidi kao neki vasar,s vjerski predznakom vasar

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 09:54

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 09:39 Ajvatovica je najpoznatija,gdje je navodno Ajvaz dede razdvojio pecine ili kako vec

realno mi muslimani smo zaostali jer stujemo vise neke lokalne tradicije nego prave stvari .jos su bosanski muslimani dobri,ja kad sam vidjela sta radi pakistanski muslimani..to se bukvalno moli svetcima

Pa i Ajvatovica je predislamsko okupljalište, a IZ nek priča šta hoće.

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 09:40 ipak kod muslimana su ta dovista zamrla,tu se okupljaju da cuju ilahije ,prouce mevlud ,,mozda pokoja nena vjeruje u to,ali vecina ljudi to vidi kao neki vasar,s vjerski predznakom vasar

Kriva je IZ, jer forsira samo "islamska" dovišta. Odnosno, nekako se preko ramena gleda na ona dovbišta, koja su imala i bila značajna i u predislamskom periodu.
online

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 09:57

Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 09:54
bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 09:39 Ajvatovica je najpoznatija,gdje je navodno Ajvaz dede razdvojio pecine ili kako vec

realno mi muslimani smo zaostali jer stujemo vise neke lokalne tradicije nego prave stvari .jos su bosanski muslimani dobri,ja kad sam vidjela sta radi pakistanski muslimani..to se bukvalno moli svetcima

Pa i Ajvatovica je predislamsko okupljalište, a IZ nek priča šta hoće.

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 09:40 ipak kod muslimana su ta dovista zamrla,tu se okupljaju da cuju ilahije ,prouce mevlud ,,mozda pokoja nena vjeruje u to,ali vecina ljudi to vidi kao neki vasar,s vjerski predznakom vasar

Kriva je IZ, jer forsira samo "islamska" dovišta. Odnosno, nekako se preko ramena gleda na ona dovbišta, koja su imala i bila značajna i u predislamskom periodu.
kako ce IZ biti kriva? ta mjesta su bila vjerska, i samo vjerska,kada je narod promjenio vjeru promjenio je vjeru i tim mjestima...ali kako je narod opismenio skontao je da u vjeri nema uporista i onda izumire,to je to

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 10:07

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 09:57 ali kako je narod opismenio skontao je da u vjeri nema uporista i onda izumire,to je to

Jel ti stvarno misliš, da se naš narod toliko opismenio, u ovih 25 godina i to isključivo u vjerskom smislu, pa su svi samo zbog toga, donijeli odluku o neposjećivanju dovišta?

Meni ovo liči na neku tvoju propagandu.

Održavanje ovih tradicija, bitno je zbog historijskog kontinuiteta bošnjačkog naroda, obzirom na to, da susjedi tvrde kako ne bismo smjeli nikako postojati. Bolje je biti kjafir 10%, nego žrtva četnika.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by insomnia » 18 Mar 2021, 10:17

Velis da se rjesimo islama
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 10:18

Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 10:07
bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 09:57 ali kako je narod opismenio skontao je da u vjeri nema uporista i onda izumire,to je to

Jel ti stvarno misliš, da se naš narod toliko opismenio, u ovih 25 godina i to isključivo u vjerskom smislu, pa su svi samo zbog toga, donijeli odluku o neposjećivanju dovišta?

Meni ovo liči na neku tvoju propagandu.

Održavanje ovih tradicija, bitno je zbog historijskog kontinuiteta bošnjačkog naroda, obzirom na to, da susjedi tvrde kako ne bismo smjeli nikako postojati. Bolje je biti kjafir 10%, nego žrtva četnika.
mani mi srpske mitomanije,i plus pravis od ajvatovice ono sto ona nije..ona je bila vjerska i cisto vjerska,kada narod skonta da od vjere tu nema nista ona izumire

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 10:19

insomnia wrote: 18 Mar 2021, 10:17 Velis da se rjesimo islama
to bi takvi kao ti voljeli,ali jbg ocito narod to ne zeli,,evo najcesce ime u djecaka rodjenih 2020 AHMED :cool :D.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by insomnia » 18 Mar 2021, 10:20

A bravo vam ga.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by insomnia » 18 Mar 2021, 10:23

Mali Efraim primio dvije vakcine i vec ga cekaju dvije za sljedecu godinu a Ahmo nek dovi po sumama
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by bosnjakinja » 18 Mar 2021, 10:30

insomnia wrote: 18 Mar 2021, 10:23 Mali Efraim primio dvije vakcine i vec ga cekaju dvije za sljedecu godinu a Ahmo nek dovi po sumama
hebes vakcine,prebolis coronu i to je to..evo i ja je imam trenutno :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: Dovišta

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2021, 10:37

bosnjakinja wrote: 18 Mar 2021, 10:18
Krokodil Behko wrote: 18 Mar 2021, 10:07


Jel ti stvarno misliš, da se naš narod toliko opismenio, u ovih 25 godina i to isključivo u vjerskom smislu, pa su svi samo zbog toga, donijeli odluku o neposjećivanju dovišta?

Meni ovo liči na neku tvoju propagandu.

Održavanje ovih tradicija, bitno je zbog historijskog kontinuiteta bošnjačkog naroda, obzirom na to, da susjedi tvrde kako ne bismo smjeli nikako postojati. Bolje je biti kjafir 10%, nego žrtva četnika.
mani mi srpske mitomanije,i plus pravis od ajvatovice ono sto ona nije..ona je bila vjerska i cisto vjerska,kada narod skonta da od vjere tu nema nista ona izumire

De, citiraj mi tu moju mitomansku rečenicu.
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests