Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 10 Dec 2017, 16:01

statebriga wrote: 10 Dec 2017, 15:59
KOMESAR wrote: 10 Dec 2017, 15:56
statebriga wrote: 10 Dec 2017, 15:45
Mutevelija wrote: 10 Dec 2017, 15:42 To su drugovi Muhameda a.s koji su najbolji vjernici i generacije u Islamu sto je dokazano i Kur'an om.
nisu casni, vec su lojalni :kafa
Lojalnost nije isto sto i ravnopravnost. U islamu su ljudi braca?
kakva ravnopravnost :hihi

Islam je bratstvo,fraternity, isto kao sto su slobodni zidari bratsvo, to samo davno skuzili :kafa
Skuzili jeste,ali pojmili niste?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35713
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 589 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 10 Dec 2017, 16:05

KOMESAR wrote: 10 Dec 2017, 16:01
statebriga wrote: 10 Dec 2017, 15:59
KOMESAR wrote: 10 Dec 2017, 15:56
statebriga wrote: 10 Dec 2017, 15:45

nisu casni, vec su lojalni :kafa
Lojalnost nije isto sto i ravnopravnost. U islamu su ljudi braca?
kakva ravnopravnost :hihi

Islam je bratstvo,fraternity, isto kao sto su slobodni zidari bratsvo, to samo davno skuzili :kafa
Skuzili jeste,ali pojmili niste?
pojmili sto :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 13 Dec 2017, 20:17



Veći mi lično problem stvara što sam nacionalista nego što sam odaniji malo Islamu.
Moram se brinuti za neke gluposti,iako smatram da treba biti nacionalista sa mjerom nekom, Hrvati u Dalmaciji kažu ti kad dobiješ papire u Hr ti ćeš postati Hrvat, a ja odgovaram :" A šta je Hrvat u Bosni, oni kažu pa Bosanac".
A dobro je li Tesla bio Hrvat ili Srbin, oni kažu Hrvat nije Hrvat bio Austrougarin.
Korijeni su isto tako važni, bez toga gubimo identitet.
Okalemite neku voćku ta će voćka davati plodove od trešnje npr, ali će joj korijeni biti od drugog drveta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

DANAŠNJA HUDBa 14.12.2017. UMMETE, DEMONSTRIRAJ NA

Post by Mutevelija » 15 Dec 2017, 17:42

Dobrodošli na moj blog na kojem cu ispisivati hutbe iz Gradske dzamije u Zavidovicima.
14.12.2017.
UMMETE, DEMONSTRIRAJ NA DRUGOJ ADRESI!!!

Jedne ramazanske noći, halifu Omera r.a., su pozvali na iftar. Na sofru iznijeli svakovrsnih nimeta želeći mu iskazati gostoprimstvo i poštovanje. Počastili su ga i šerbetom od meda. Kad je vidio da su iznijeli to šerbe, zatražio je da ga sa sofre sklonu, ne želeći ga piti. „Zašto da ga uklonimo?“, upitaše. On reče: „Kada ovaj ummet koji je dostigao spas i nad kojim sam upravljanje primio na sebe počne na svojim soframa piti šerbe od meda, tada ću i ja moći to šerbe piti! Dok muslimani, čije sam poslove prihvatio ne mogu naći ni bunarsku vodu za piće, pijenje mednog šerbeta na ovom mjestu se ne može usaglasiti sa islamskom pravdom! Ja sam pod takvim teretom da, ako na zemlju jedna kap krvi zbog tiranije padne, ta kap postaje provalija koja će Omera progutati“. Ovakav Omer, halifa el- Faruk, mogao je biti onaj koji je u knjigama predhodnim opisan, kao onaj koji će ključeve Jerusalima, onog grada iz kojeg je Poslanik na Mi'radž otišao, preuzeti. Da bi predali grad u muslimanske ruke, stanovnici Jerusalima su postavili čudan uslov. „Grad ćemo predati čovjeku čiji opis odgovara onome koji je u našim svetim knjigama“, rekli su. Ebu Ubejde o tome obavijesti halifu, a on odmah krenu iz Medine ka Jerusalimu. Iz Medine je krenuo sa svojim slugom i jednom jahalicom koju su jahali naizmjenično. Pred sami ulazak u Kuds, red je došao da Omerov sluga jaše. Halifa je u grad ušao vodeći konja. Kad je taj prizor vidio patrijarh Sofronije, uzviknuo je: „Vaša država će ostati vječno, jer nepravedna vlast traje jedan čas, a pravedna do Sudnjega dana“. Za razliku od patrijarha, komadant muslimanske vojske, Ebu Ubejde je zbog ovoga prizora negodovao i rekao: „Ne dolikuje halifi da u tako oskudnoj odjeći i ulazeći pješke preuzima ključeve Kudsa“. Halifa ga potapša po prsima i reče: „Da mi je to rekao neko drugi ne bih se čudio, a ti, o, Ebu Ubejde, znaš da smo bili poniženi, prezreni i slabi, pa nas je Allah uzvisio Islamom. Tako mi Allaha kad god budete tražili ponos mimo Islama, Allah će vas poniziti“. Prije ulaska u Jerusalim, halifa Omer r.a., se obratio okupljenim muslimanima: „O ljudi, popravite svoju unutrašnjost, popravit će se i vaša vanjština. Brinite se i radite za ahiret, neće vam faliti dunjaluka. Ko želi da osjeti džennetski miris i užitak, neka se drži džemata, jer šejtan je uz čovjeka koji je sam, a od dvojice je odmah dalje“. Ovih dana se diljem svijeta islamskog, pa i šire, demonstrira protiv najsvježijih odluka velikih centara moći u vezi sa Jerusalimom. Muslimani, ali i drugi, dobronamjerni i pravde željni ljudi, ne prihvataju odluke moćnih koje ponižavaju jedne, a nepravedno i neosnovano, ono što im ne pripada, daju drugima. Te su reakcije muslimana i drugih dobronamjernih, razumne. Zahvalni smo svima koji su stali na stranu pravde i u zaštitu obespravljenih, ali mi sebi u ovim teškim trenutcima za ummet trebamo reći: O sljedbenici Poslanikovi, o vi koje je Allah muslimanima nazvao, o ummete za koji je Allah rekao da je najbolji među ummetima jer naređuje dobro a od zla odvraća, morate promijeniti adresu gdje demonstrirate i prema kome poruke šaljete. Naša je zadaća čuti Omerov govor i popravljati svoju unutrašnjost. Zadaća nam je snažiti vjeru, jačati iman, osloboditi se zavidnosti, mržnje, zluradosti, osloboditi se svega što nas slabi i onemogućuje u borbi za dostojanstvo. Ne može narod koji je u mržnji jednih prema drugima, u neslozi, podijeljen na frakcije i koji u prvi plan stavlja razlike mezhebske, biti uvažen ni od koga a od neprijatelja pogotovo. Naša zadaća je čuti Omerov govor i popravljati svoju vanjštinu. Mi smo trebali davno, kad kažem mi, mislim na ummet, demonstrirati protiv tiranije u zemljama muslimanskim, protiv neslobode i nedemokratskih režima. Naše demonstracije moraju biti masovne i trajati sve dok ne shvatimo da nas nered u našoj kući, u našim društvima, uništava. Istina je nažalost da su najkorumpiranija, naša, muslimanska društva. Istina je nažalost da su najnetransparentniji u svemu, u zapošljavanju i vrednovanju kvaliteta, upravo mi. Najviše novca na gluposti i potpuno beskorisne stvari, poput trka deva, skupocjenih slika i sl. troše naše nepravedne vođe, kraljevi i prinčevi. Naše demonstracije moraju biti i masovne i trajne, a usmjerene protiv nepismenosti i neobrazovanosti. Sve statistike kažu da su na globalnom planu muslimani najnepismeniji i da nema ni jedan naš univerzitet među prvih pet stotina. Naša je zadaća čuti Omerov govor i držati se džemata, zajednice, Allahovog užeta se držati jer je u jedinstvu snaga, sa džematom je milost Božija. Neprijateljima u korist ide svaka naša podjela, svako narušavanje naše Islamske zajednice, svaka paradžematska aktivnost, svaki bojkot jedne muslimanske zemlje od drugih, istih, muslimanskih. Sve to nas čini nesposobnim da se branimo i vodi nas poniženju i porazu. Nije Omer r.a., imao ni dvorce, ni raskošne odaje, ni imetak, ni blago. On i njegovi savremenici imali su Islam. On ih je uzvisio i snagu im dao. Nema svrhe nemoćan demonstrirati. Korist će nam donijeti samo ako se sebi okrenemo, sebe mijenjamo i iz dana u dan jačamo kako bi i nas konačno nešto pitali kad o nama odlučuju. Uzvišeni Bože, pomozi nam da se naši prvaci, i svi mi na Omera r.a., ugledamo. Amin!
Gradska džamija Zavidovići.
15.12.2017.god.
Džumu imamio i hutbu održao imam prof. hadži Izet ef. Čamdžić.
Hutbu obradio i na blogu objavio Mirsad ef. Halilović-muezin.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 24 Dec 2017, 08:02

"Ihsan (Arabic: احسان) je arapski termin koji označava "savršenstvo" ili "izvrsnost" (Ara. husn) Riječ "Ihsan" u arapskom jeziku predstavlja derivat glagola "ahsana", sto znači raditi stvari bolje. Tako je doslovno jezično značenje riječi ihsan činiti najbolje, što je u stvari činjenje onog sto je Bog zapovjedio da se čini. To je u stvari uzimanje nečije unutarnje vjere (iman) i pokazivanje imana kako u djelima tako i u akciji, to je osjećaj društvene odgovornosti koji proističe iz vjerskih uvjerenja. U Islamu, ihsan je odgovornost muslimana za postizanje savršenstva, ili izvrsnosti, u bogoslužju, tako da muslimani pokušavaju da obožavaju Boga (Arapski Allaha) kao da Ga vide, iako ga oni ne mogu vidjeti (s obzirom na vjerovanje dasee Allah ne može vidjeti), oni bez ikakve sumnje vjeruju da on stalno bdije nad njima. Ta definicija dolazi iz hadisa (hadis poznat kao hadis o Džebrailu) u kojem Muhammed a.s. kaže: "[ihsan je] da obožavamo Boga, kao da Ga vidimo, i ako ga ne možeš vidjeti, on zaista vidi tebe. "(El-Buhari i Al-Muslim).

Ihsan, što znači "činiti lijepe stvari", jedan je od tri dimenzije islamske vjeroispovijesti (Arap. ad-Din): Islam, iman i ihsan. Za razliku od naglaska islama (što treba učiniti) i imana (zašto treba učiniti), koncept ihsana prvenstveno je povezan s namjerom. Onaj tko "čini ono što je lijepo" se zove Muhsin. Termin muhsin označava osobu koja može postići pravi ihsan uz pomoć i vodstvo od Allaha, koji upravlja svim stvarima. Dok su tradicionalni islamski pravnici koncentrisani na islam a teolozi na Iman, pobožni vjernici, kao i sufije su usmjerili pozornost na ihsan.

Neki islamski učenjaci objašnjavaju ihsan - kao unutarnju dimenziju islama, dok je šerijat opisan kao vanjska dimenzija islama.

Iz prethodnih rasprava bi trebalo biti jasno da nije svaki Musliman čovjek ili žena vjere (mu'min), ali svaki čovjek vjere je musliman. Nadalje, musliman koji vjeruje u sve principie islama ne mora nužno biti pravedna osoba, činitelj dobra (Muhsin), ali uistinu dobar i pravedan čovjek i musliman predstavlja istinskog čovjeka vjere.

Ihsan "predstavlja najviši oblik obožavanja" (ibadet). To je izvrsnost u poslu i socijalnoj interakciji. Na primjer, ihsan uključuje iskrenost tokom islamske molitve i zahvalnost roditeljima, obitelji i Bogu. "
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 25 Dec 2017, 16:04

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 04 Jan 2018, 23:04

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 09 Feb 2018, 19:32

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 09 Feb 2018, 20:09

Mute, kako ti na to sve gledas? Mislim kao osoba koja se protivi teoriji evolucije, bosanskom kulturocidu i globalnoj asimilaciji... ima li u tome ista, hoce li o' toga ista biti? Sta bi ti da ti dodje Mahdi, uperi pusku u nos i kaze.... priiiiznaj me, priiiiznaj meeee.... Je l' bi ga prizno' ili prijavio? Kako bi se ti postavio u presudnom trenutku da stvarno dodje nekakav Mahdi?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 09 Feb 2018, 20:22

Ne bi tako Mehfi postupao :rol
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 09 Feb 2018, 20:34

Ja ipak mislim da se mi trebamo usredsrediti na sadasnji trenutak, a ova buduca prorocanstva ostaviti za neko drugo vrijeme ako i kada dodju.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 09 Feb 2018, 20:38

I jos mislim da je od svih vjera najbolja vjera u Djeda Mraza. On bar svake godine dodje...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 14 Feb 2018, 23:13

Mutevelija wrote: 13 Dec 2017, 20:17 Veći mi lično problem stvara što sam nacionalista nego što sam odaniji malo Islamu.
Kada bi bio pravi bosanski nacionalista, trebao bi se vratiti se na bogumilstvo. Ipak je to prava izvorna vjera u Bosni. Islam i katolicanstvo su ipak ideologije okupatora, a i za pravoslavlje nisam bas siguran. Ono dolazi iz Bizanta, isto kao i bogumilstvo. Posljednji je poglavar Crkve bosanske (djed) presao na pravoslavlje. Bosanski vladari su vjerovatno prihvacali pravoslavlje kad su uzurpirali srpsku krunu u doba slabljenja Nemanjica...

Tako da za pravog bosanskog nacionalistu jedino neka kombinacija bogumilstva i pravoslavlja dolazi u obzir. Stoga se nemoj brinuti za islam, mozes se toga slobodno i ostaviti. Tvrtko kralj da te vidi, Bosnjanin a muhamedanac... odmah bi te poslo' djedu i krstjanima u hizu na preodgoj.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 14 Feb 2018, 23:21

Jok jok Bosna je imala najbolje granice u doba Osmanskog carstva i Bošnjaci su uživali.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 14 Feb 2018, 23:29

Pravo da ti kazem, ne znam. Mozda jeste, ali mislim da sandzak Bosna nije imao vece granice od Tvrtkove drzave. De prilijepi kak'u kartu ako ti je pri ruci, da vidimo. A cak i da jeste, nije bila samostalna, nego turska kolonija. Ovo u predislamsko doba je mnogo zanimljivije...

Bosna je po mnogima najsrecnije zivjela za Tite marsala, a Bijelo dugme je bilo najpoznatiji band u cijeloj Jugoslaviji...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 18 Feb 2018, 11:23

Zena je stvorena od Ademovog a.s. rebra
Ispod ruke da bude zasticena
Blizu srca da bude voljena

U vezi s 187. ajetom sure El-Beqare Ibn-Abbas i neki drugi tvrde: “One su smiraj vaš i vi ste smiraj njihov.”(Tefsir ibn Kesir)

“Da sam ikome naredio da cini sedždu drugome, naredio bih ženama da cine sedždu svojim muževima, radi prava koja im je Allah dao nad njima.” (Ebu Davud, Hakim, Tirmizi)

“Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama.”
(Ahmed)

“Neka vjernik ne mrzi vjernicu, jer ako nije zadovoljan sa nekim njezinim svojstvom, zadovoljan je sa nekim drugim.”
(Muslim)

“Poslije poboznosti i bogobojaznosti muslimanu nije nista korisnije dato kao dobra zena: kada joj muz nesto naredi, ona to izvrsi: kada je pogleda, ona ga svojim pogledom razveseli i raspolozi; ako je za neku stvar zakune, ona to izvrsi; ako cuva svoje postenje i muzevu imovinu kada je on odsutan.”
(Ibn Madze)

“Hazreti Aisa prica: “Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, a on mi rece: Muzu. A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik.”
(Ahmed, Nesai)

“Zena koja umre, a njezin muz bude zadovoljan s njom, uci ce u Dzennet.”
(Tirmizi)

“Ako vam dodje onaj ko vam odgovara po izgledu i vladanju, sa zeljom da se ozeni od vas, ozenite ga. Ako to ne budete cinili, dolazice do smutnje na Zemlji i poroka sirokih razmjera.”
(Ibn Kutejbe, Tirmizi)

“Najblagosloveniji je onaj brak koji je najlaksi opremom.”
(Ibn Kutejbe)

“Prema zenama su velikodusni i pazljivi samo plemeniti ljudi, a zene ponizuju i zlostavljaju samo oni koji su losi i niske naravi.”
(Ibn Asakir)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Islam

Post by gaga » 18 Feb 2018, 20:03

Švedsku crkvu napustio je milion članova u proteklih deset godina, a crkva je suočena s dubokom finansijskom krizom



Švedska državna televizija SVT objavila je prilog o masovnom odlivu članova iz Švedske crkve, a predsjednik Vijeća te vjerske zajednice Borje Holgerson izjavio je kako je rukovodstvo crkve moralo zatvoriti i prodati više hiljada crkvenih objekata.

Uporedo s tim, poglavarka Švedske crkve Antje Jackele meta je oštrih kritika radikalno desničarskih krugova u Švedskoj, a posebno je to izraženo na društvenim mrežama.

Kritičari joj najčešće zamjeraju što se nije pobrinula za hiljade zatvorenih crkava i što prečesto hvali islam i poslanika Muhameda.

"Muhamed nije bio lažni poslanik. Muslimani i kršćani vjeruju u istog Boga. Muhamed je i danas uzor i inspiracija za pravdu, mir i lijepo ponašanje miliona ljudi u svijetu", kazala je nadbiskupica Jackele u ranijem intervjuu za list "Morgonbladet" i izazvala salve kritika.

Švedska crkva je evangelistička crkva koja se od katoličke matice u Rimu odvojila početkom 16. stoljeća. Sjedište joj je luteranska katedrala u Uppsali, a od 2014. godine na čelu crkve je prva žena nadbiskupica Jackele. Ta Crkva se prije 18 godina razišla i s državom pa od tada nema status državne crkve u Švedskoj.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by rethna » 19 Feb 2018, 02:21

Odlicno ali,
da li ce se znati i da li je u stanju odbraniti tu izjavu argumentima na napade i preispitivanja koja bi trebala uslijediti :hm
Švedska crkva je evangelistička crkva koja se od katoličke matice u Rimu odvojila
To je glavni problem i trn u oku.
Question everything.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 19 Feb 2018, 23:43

A kakve veze imaju ti Svedjani sa temom o islamu?! Jesu li presli na islam nakon napustanja te njihove svedske crkve?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by rethna » 20 Feb 2018, 02:02

Mozda jer je zena spomenula islam?
I zasto bi morali preci? Uzimajuci u obzir dosadasnje medjureligijske odnose i historiju ovo je jedan velik iskorak, pa makar se radilo samo o jednom fragmentu, grupi pripadnika druge vjeroispovijesti.
Udarac Rimu je bio i samo odvajanje i priklanjanje luteranizmu. A sada je neko odlucio izuciti stvari malo dublje i izraziti stav bez spoljasnjeg uticaja.
Do sada se to uglavnom ispoljavalo kroz neznanje, zataskavanje i medijski plasman.
Pozitivna vijest bez obzira da li ce imati ili ne neke dalekosezne posljedice.
Question everything.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests