Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by storm » 02 Nov 2017, 15:28

Pa sve forsirano...ja cu se provesti kad ja hoću :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Heidi » 02 Nov 2017, 17:32

Uvijek cu se vratiti kao nova muaha-ha-ha-h
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Podrinjac » 02 Nov 2017, 22:27

Šta Islam kaže za koridu u Čevljanovićima ?

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Zagorka » 02 Nov 2017, 23:17

Podrinjac wrote: 02 Nov 2017, 22:27 Šta Islam kaže za koridu u Čevljanovićima ?
To je sevap. Rakiju ujutro drmnut, to je adet, pa ne smeta ako to cinis, jerBO ti je adet stariji od serijata, razumEs.
Uhvatiti komsinicu za guzicu isto. Cim joj muz, a tvoj prijatelj, okrene ledja. Ostaviti platu u kafani kod pjevaljke, to isto moze. Bitno je da dzumu ne preskocis.
Ali ove nove mode....eeee....to se ne smije.....nema veze sto ne radis pobrojano....ako izadjes na party za noc vjestica, to ti je vec dzehenem....mi u bosni imamo tri verzije svete knjige
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 03 Nov 2017, 07:44

3x3 :djed i book of Sejdic and Finci
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Nice try » 03 Nov 2017, 08:37

Pravi vjernici nemaju dvojbe,a ostali,neka rade šta žele,ali smiješno je jednu večer nositi neku masku,a sutra otići klanjati namaz u džamiju.Ili nešto slično.Ma,ne znam o ovome je suvišno govoriti.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Mutevelija » 04 Nov 2017, 05:32

Ko drzi do vjere ne bi trebao.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Podrinjac » 04 Nov 2017, 09:26

Ili koga vjera drži.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 08 Nov 2017, 19:12

"- Hitler je indirektno odgovoran za smrt 60 miliona ljudi.
- Staljin je ubio 20 miliona ljudi. 14,5 miliona ljudi je ubio glađu!
- Kineski diktator Mao Ce Tung je ubio između 14 i 20 miliona ljudi.
- Musolini je samo u Italiji pobio 400 hiljada nedužnih ljudi.
- Čovjek po kome je francuska revolucija dobila ime, Maksimilian Robespjer, umorio je glađu i mučenjem preko 200.000 ljudi, a pogubio preko 40.000.
- Ašoka, hindus, je samo u bici na Kalingi, ubio preko 100.000 ljudi!

A, zapad ipak muslimane naziva teroristima?!"

Islam je vjera ljubavi, tolerancije i medjusobnog razumijevanja.
Last edited by KOMESAR on 09 Nov 2017, 18:21, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 09 Nov 2017, 00:30

Hm, za Ashoku je to pretjerivanje... Za ono vrijeme cisto logisticki nije moglo biti 100.000 ljudi u bitci, pa ih nije ni moglo toliko poginuti. Indijci vole velike brojeve pa su nakitili tu njegovu pobjedu. A osim toga, zgrozen razmjerima ubijanja (mada vjerovatno ne 100.000 ljudi) nakon te bitke se Ahoka preobratio na buddhizam i nije vise vodio niti jednu bitku.

E sada, za islam moramo da priznamo da je to jako upitno. Vec smo ranije puno puta utvrdili da je jos Muhamed vrlo aktivno napadao plemena po Arabiji koja ga nisu htjela priznati za proroka, a time i za vladara. Nije da se samo branio, nego je pokretao osvajacke i pljackaske pohode. Nije bas imao puno moralnih skrupula oko toga da ubija, pljacka i odvodi ljude u roblje. U tom pogledu je doista jedini medju osnivacima danasnjih velikih svjetskih religija koji je to licno cinio i poticao svoje sljedbenike da i oni to cine.

E sada, genijalnost Muhameda kao osvajaca i islama kao ideologije kojom se sluzio da opravda svoja osvajanja (kao i svi islamski osvajaci nakon njega), se vidi u tome sto su nakon vojnog osvajanja nekog podrucja jako brzo uveli metode stabilizacije drustva. Ponudili modele ukljucivanja u islamsko drustvo. Povlastice onima koji prihvate islam, pogodnosti i onima koji ne prihvate islam, ali priznju islamsku vlast itd.

Tako da se islam od samog pocetka sirio prvenstveno osvajanjima raznih islamskih carstava, a tek nakon vojnog osvajanja misonarenjem medju pokorenima. Koliko su ljudi na tom putu sirenja svojih carstava (a tek usput i vjere) pobili, opljackali, odveli u roblje? Vjerovatno milione...

Konacno, kako je islam dosao i u nasu zemlju? Odfikarili su kralju glavu tamo u Kljucu, Jajcu, gdje li vec i... osvojili zemlju. Tek nakon vojnog osvajanje je pocelo islamsko misionarenje. Zbog raspada Crkve bosanske, procesa koji je vjerovatno poceo i prije pada Bosne pod Turke, dio vjernika je prelazio na islam, a dio uglavnom na pravoslavlje (i zadnji djed - poglavar Crve bosnaske je postao pravoslavni monah, i vjerovatno nije bio jedini krstjanin koji je presao na pravoslavlje). Ali to je bas model po kojem se islam sirio, prvo vojno osvajanje, pa tek onda misionarenje.

Postavlja se pitanje, a sta je bilo s onima koji se nisu htjeli pokoriti toj "ljubavi, toleranciji i medjusobnom razumijevanju"?

I tu opet imamo jako dobar primjer u nasem vlastitom narodu, u samoj Bosni i u neposrednom susjedstvu. Hrvatska je vrlo dobar primjer srednjovjekovnog kraljevstva koje se nije htjelo niti lako, niti brzo pokoriti islamskim osvajacima. Hrvatski historicar Neven Budak, kojem je srednjovjekovna povijest specijalnost, procjenjuje da je nekadasnje hrvatsko kraljevstvo u turskim osvajanjima izgubilo oko 50% stanovnika. Sto ubijenih, sto odvedenih u roblje, a sto protjeranih. Ne znam da li je to tacno, ali Hrvati su vjerovatno najvise platili ratove s Turcima, jer se Hrvatska jedina na Balkanu ostala opirati i bila izlozena stalnim pustosenjima. Ovi moji Srbi imaju cijelu mitomaniju izgradjenu oko toboznjeg opiranja Turcima, ali to jednostavno nije istina. Srbija i Bosna su se vrlo brzo i vrlo mirno pokorile i tamo ustvari nije bilo niti pustosenja, niti opiranja. Kad bi Srbi imali takve junake kao sto su bili Nikola Jurisic ili Nikola Subic Zrinski... mislim da bi bili jos ludji od nacionalisticke mitomanije :) ali OK... to je za neku drugu pricu...

Hocu reci da:

a) Islam se prvenstveno sirio vojnim osvajanjima
b) Hrvatska je dobar primjer sta biva s onima koji se nisu zeljeli pokoriti toj "ljubavi, toleranciji i medjusobnom razumijevanju"

Takvi su to platili vrlo skupo. Stoga bi se islam (jednako kao i krscanstvo, pogotovo u juznoj Americi) vrlo lako mogli svrstati uz bok onim gore pomenutim Staljinu i Hitleru :)

Misionarsko sirenje islama je vise islo u Africi i Indoneziji gdje su islam donijeli arapski trgovci. Ali realno, po Bliskom istoku, Perziji, Srednjoj Aziji i Balkanu se sirio prije svega vojnim osvajanjima.... a vojna osvajanja ne mozemo bas nazvati "ljubavlju, tolerancijom i medjusobnim razumijevanjem".
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 18 Nov 2017, 21:57

JE LI VEĆI GRIJEH UČINITI BLUD SA MUSLIMANOM ILI NEMUSLIMANOM?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 23 Nov 2017, 18:19

However, the tradition of kneeling on one knee, which you mentioned in the question, is not a Muslim custom. It is most likely a custom of the idolaters, and it is not permissible for a Muslim to imitate them. The fact that it is done in the presence of the woman's Mahrams or to avoid major problems or because the woman who is proposed to will be psychologically hurt if the man does not do so does not make it justifiable. Indeed, it is correct to adhere to what is right, and a Muslim must adhere to his traditions and customs and not abandon them just to marry a woman. It is also not proper for a man to do so since Allaah made him a guardian of the woman. Allaah says (what means): {But the men have a degree over them [in responsibility and authority].} [Quran 2:228]

To conclude, it is not proper for a man to kneel before the woman he is proposing to. Similarly, a religious Muslim woman should not be pleased with such an act, let alone be hurt if the suitor does not do so for her.

Allaah Knows best.


Iz ovog se teksta vidi da muškarac otpada od vjere koji klekne i zaprosi ženu jer su to radili kršćanski vitezovi, a muslimani ne smiju slijediti običaje kjafira.
Allah neće pomoći narodu koji sam sebi čini nepravdu.
Muslimanka ne smije zahtijevati da se kleči pred njom kad se prosi jer nije zadovoljna Allahovom voljom i dinul Islamom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Podrinjac » 23 Nov 2017, 22:35

KOMESAR wrote: 18 Nov 2017, 21:57 JE LI VEĆI GRIJEH UČINITI BLUD SA MUSLIMANOM ILI NEMUSLIMANOM?
Je li veći grijeh učiniti blud sa muslimankom ili nemuslimankom ? Ja mislim da nije ni sa jednom, ni sa drugom. Rupa je rupa. Rupa nema vjeru.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 24 Nov 2017, 00:57

Nemojte se sprdati za nečim ozbiljnim.
Treba gledati uzročno posljedične rezultate.
Zašto bi grijeh bio jedan obični užitak?
Da vas pitam?
Znate li šta je anarhija bezakonje.
Uzmimo pretpostavku da se ukine institucija braka i da svako spava sa kim hoće i radi šta hoće, šta bi bilo sa Zajednice tj Džemata, treba napraviti balans između Individue i Zajednice, isto kao što treba napraviti balans između duše i tijela.
Oboje ima svoje potrebe i oboje mora imati granice.
Sex bez braka je neobavezan, nema obaveze nema ni odgovornosti, ako nema odgovornosti slabiji je moral.
Dešavaju se abortusi, mnogo žena postaje samohranom majkom.
Kad nema braka osobi postepeno vrijeme klizi curi, dok ne shvati da Ce ostati sama, i neće se skrasiti, niti će ostaviti potomke.

Allah dželle šanuhu nije zabranio nesto bezveze, on je zabranio to sa razlogom, i sve što je zabranio šteti sinovima Ademovim.
A neke stvari nožemo dokučiti svojim razumom a neke ne jer je on Alimu Gajbi VE Šehade VE Rahmanu Rahim
Poznavatelj vidljivog i nevidljivog svijeta, Milostivo Samilosti
Mi se kao muslimani nekim odredbama moramo jednostavno pokoriti.
Semiana VE atana " Čujemo i pokoravamo se."
I Muhammad a.s je rekao ne govorite mi vjerujemo nego mi se pokoravamo, a vjera će sama ući u srce.
Musliman je onaj ko se pokorava Bogu i Božjoj volji.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 25 Nov 2017, 07:17

"Čitajte o pohodu na Benu Kurejza u knjizi “Zapečaćeni dzennetski napitak”, koju je vehabističko saudisko krilo štampalo na bosanskom jeziku, i besplatno su dijelili, diljem Bosne, sigurno ćete zapaziti dvije stvari:
Prva stvar: oslikavanje Poslanika a.s. kao ratnog zločinca i serijskog ubojice ,koji je ubio 700 židova nako što su se predali Njemu a.s., i među njima se navodi da je bio veliki broj maloljetnika (mladića nedoraslih za borbu i nošenje oružja) i koji uopšte nisu učestvovali u izdaji niti u bici “pravo etničko čišćenje”
Druga stvar: primjetit ćete da su ignorirali predaju koju su prenosili Buharija i Muslim, pošto predaja, jednostavno, nije u njihovu korist jer govori da je Poslanik a.s. ubio samo ratnike (znači samo one koji su se borili protiv Njega a.s. i koji su planirali izdaju i to nakon suđenja), također, ova predaja ne spominje nikakvu brojku.
U budućnosti, ako Allah da, pričat ćemo detaljno o ovom događaju i vidjet ćete zašto su vehabije kao Ibn Tejmija, Ibn Kajjim i Ibn Abdulvehhab ignorirali predaju od Buharije i Muslima i prihvatili predaju od Ibn Ishaka ,za kog je govorio Imam Malik koji je živio u njegovoj blizini u Medini da je Dedzal od mnogih dedzala (prevaranat i lažljivac), i tako je o njemu govorila i ugledna ulema i upozoravala da on prenosi od Židova.
P.S.
– Vezano za ovaj događaj i tajne pojedinosti vezane za njega ja sam već pripremio istraživanje na arapskom jeziku koristeći u istraživanju ovog događaja više izvora i knjiga, pa insAllah u najbližoj budućnosti ću ga postirati za vas čim završim sa prevodom na bosanski jezik.
- Za sve one koji su i dalje u uvjerenju da je greška iznositi istinu o vehabističkoj ideologiji i vehabijama samima, jer tako rušimo jedinstvo, pa dragi moji samo vi sjedite po strani nemojte niti učestvovati u otkrivanju istine ni sa komentarima, posmatrajte kako se ruši ugled našeg Miljenika a.s., i kako se pretvara Bosna u novi Afganistan.
Zaista su ljudi jadni, ako neko dira njih ili ono što je lično njihovo, onda se bune i dižu glas, međutim, kada se dira Allahov Poslanik a.s., onda nikakvog znaka života ne daju.
- Naš Poslanik a.s. je bio milost svim svijetovima, ne, kako tvrde Vehabije da je bio ratni zločinac i vandal.
-Neznalice će govoriti, pisac je dobio nagradu za najbolju knjigu sire, ali neće reći da su Vehabije sastavljale komisiju, i govorit će da u većini knjiga sire nailazimo na istu predaju, ali neće reći da su većina autora knjiga sire uzimali predaju od lašca Ibn Ishaka. I druge predaje od Ibn Sada i Wakidija, također su slabe.
"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 27 Nov 2017, 05:49

"I kada bude sve riješeno, šejtan će reći: 'Allah vam je pravo obećanje dao, a ja sam svoja obećanja iznevjerio; ali, ja nisam nikakve vlasti nad vama imao, samo sam vas pozivao i vi ste mi se odazvali; zato ne korite mene, već sami sebe, niti ja mogu vama pomoći niti vi možete pomoći meni. Ja nemam ništa s tim što ste me prije smatrali Njemu ravnim.' Nevjernike sigurno čeka bolna patnja. A oni koji su vjerovali i dobra djela činili biće uvedeni, voljom Gospodara njihova, u dženetske bašče kroz koje će rijeke teći i u njima će vječno boraviti, u njima će se riječju 'Mir!' pozdravljati." (Ibrahim, 22.-23.)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 29 Nov 2017, 13:52

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 03 Dec 2017, 11:55

"Bojim se rođaka svojih po krvi poslije mene, a žena mi je nerotkinja, zato mi pokloni od Sebe sina #
da naslijedi mene i porodicu Jakubovu, i učini, Gospodaru moj, da budeš s njim zadovoljan.” #
“O Zekerijja, javljamo ti radosnu vijest da će ti se dječak roditi, ime će mu Jahja biti, nikome prije njega to ime nismo htjeli dati.” #
“Gospodaru moj,” – reče on – “kako ću imati sina kad mi je žena nerotkinja, a već sam duboku starost doživio?” #
“Eto tako!” – reče. “Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko, i tebe sam ranije stvorio, a nisi ništa bio.’” #
“Gospodaru moj,” – reče – “daj mi neki znak!” – “Znak će ti biti to što tri noći nećeš s ljudima razgovarati, a zdrav ćeš biti.” #
I on iziđe iz hrama u narod svoj i znakom im dade na znanje: “Hvalite ga ujutro i navečer!” #
“O Jahja, prihvati Knjigu odlučno!” – a dadosmo mu mudrost još dok je dječak bio #
i nježnost i čednost, i čestit je bio, #
i roditeljima svojima bio je dobar, i nije bio drzak i nepristojan. #
I neka je mir njemu na dan kada se rodio i na Dan kada je umro i na dan kad bude iz mrtvih ustao! #
I spomeni u Knjizi Merjemu: kada se od ukućana svojih na istočnu stranu povukla #"
Sura Merjem
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 09 Dec 2017, 13:16

Sura 68. Kalem
Nun. Tako Mi kalema i onoga što oni pišu,
ti nisi, milošću Gospodara svoga, lud;
ti ćeš sigurno nagradu neprekidnu dobiti
jer ti si, zaista najljepše ćudi
i ti ćeš vidjeti, a i oni će vidjeti,
ko je od vas lud.
Gospodar tvoj dobro zna onoga koji je s puta Njegova skrenio i on dobro zna one koji su na pravom putu,
zato ne slušaj one koji neće da vjeruju, –
oni bi jedva dočekali da ti popustiš, pa bi i oni popustili – ,
i ne slušaj nijednog krivokletnika, prezrena,
klevetnika, onoga koji tuđe riječi prenosi,
škrtaca, nasilnika, velikog grešnika,
surova i, osim toga, u tuđe pleme uljeza, –
samo zato što je bogat i što ima mnogo sinova -,
koji govori, kad mu se ajeti Naši kazuju: “To su samo naroda drevnih priče!”
Na nos ćemo Mi njemu biljeg utisnuti!
Mi smo ih na kušnju stavili, kao što smo vlasnike jedne bašče na kušnju stavili kad su se zakleli da će je sigurno rano izjutra obrati
a nisu rekli: “Ako Bog da!”
I dok su oni spavali, nju od Gospodara tvoga zadesi nesreća
i ona osvanu opustošena.
A u zoru oni su jedne druge dozivali:
“Poranite u bašču svoju ako je mislite obrati!”
I oni krenuše tiho razgovarajući:
“Neka vam danas u nju nikako ni jedan siromah ne ulazi!”
I oni poraniše uvjereni da će moći to provesti,
a kad je ugledaše, povikaše: “Mi smo zalutali;
ali ne, ne, – svega smo lišeni!”
Ponajbolji između njih reče: “Nisam li vam ja govoro da je trebalo na Allaha misliti!:
“Hvaljen neka je Gospodar naš!” – , “mi smo, uistinu, nepravedni bili!”
I onda počeše jedni druge koriti.
“Teško nama!” – govorili su -, “mi smo, zaista, obijesni bili;
Gospodar naš nam može bolju od nje dati, samo od Gospodara našeg mi se nadamo naknadi!”
Eto takva je bila kazna, a na onom svijetu je, nek znaju, kazna još veća!
Za one koji se budu bojali Allaha biće, zaista, dženneti uživanja u Gospodara njihova, –
zar ćemo muslimane sa nevjernicima izjednačiti?!
Šta vam je, kako rasudjujete?
Imate li vi Knjigu, pa u njoj čitate
da ćete imati ono što vi izaberete?
Ili, zar smo vam se zakleli zakletvama koje će do Sudnjeg dana vrijediti da ćete ono što vi odredite imati?
Upitaj ih ko je od njih jamac za to.
Ili, imaju li oni druge jamce? Pa neka jamce svoje dovedu, ako govore istinu.
Na Dan kada bude nepodnošljivo i kada budu pozvani da licem na tle padnu pa ne budu mogli,
oborenih pogleda i sasvim poniženi biće nevjernici, – a bili su pozivani da licem na tle padaju dok su živi i zdravi bili
Zato ostavi Mene i one koji ovaj Govor poriču, Mi ćemo ih postepeno odakle se i ne nadaju patnji približavati
i vremena im davati, jer je obmana Moja, zaista, jaka!
Tražiš li ti od njih nagradu, pa su nametom opterećeni?
Ili je u njih iskonska knjiga, pa prepisuju?
Ti strpljivo čekaj presudu Gospodara svoga i ne budi kao Zunnun koji je u ogorčenju zavapio.
I da ga nije stigla Allahova milost, na pusto mjesto bi izbačen bio i prijekor bi zaslužio,
ali, Gospodar njegov ga je odabrao i učinio ga jednim od onih koji su dobri.
Gotovo da te nevjernici pogledima svojim obore kad Kur’an slušaju, govoreći: “On je, uistinu, luda!”
A Kur’an je svijetu cijelom opomena!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 10 Dec 2017, 09:54

Tako mi kalema... u sta se on tu zaklinje? O kakvom se kalemu radi? Da li u vocarstvu ili u elektronici? Da li to znaci nesto kao, tako mi zavojnice, tako mi bobine...
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests