Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 28 Oct 2017, 22:21

Džemaludin Latić je bio dao bajramski intervju za jedan bošnjački medij koji ga zbog oštrine kritike iznesene na račun samog reis-ul-uleme Husein ef. Kavazovića, nije htio objaviti. Zbog velikog interesa javnosti kojeg je izazvala vijest o njegovom napuštanju BiH, odlučili smo objaviti ovaj intervju s ciljem razumijevanja pozadine pjesnikovog odlaska da živi u Istanbulu.

TBT: U vrhu Islamske zajednice došlo je do „sukoba koncepata“ između još uvijek aktualnog predsjednika Sabora i reisa Kavazovića. Kako će se, po Vašem mišljenju, taj sukob završiti?

LATIĆ: Bismillahi'r-Rahmani'r-Rahim: Za stanje islama i muslimana/Bošnjaka - to je potpuno irelevantan sukob; kako god da se završi, to što zovemo Islamskom zajednicom -a ovdje mislim isključivo na njezin vrh u Sarajevu - nastavit će da se urušava; u takvoj IZ-i i od nje kao takve, sa gosp. Čengićem ili bez njega, ne treba očekivati nikakvog dobra za islam i muslimane, u njoj može doći samo do novih afera, do daljnjeg pada njenog sve manjega kredibiliteta u očima muslimanske i opće javnosti...

TBT: Hoćete reći da gosp. Čengić nije uzrok ove krize u IZ-i?

LATIĆ: Gosp. Čengić je samo efemerna pojava koja će svakako biti i proći, sa manjim ili većim potresom, ali kriza u IZ- traje već blizu 70 godina, od 1945. do danas, i za sada nejma izgleda da se ona riješi. A rješavanje te krize - to je ono što bi konačno moralo zanimati svakog muslimana naše zemlje i svakog Bošnjaka ma gdje on živio ukoliko ne želimo sami sebe - i svoje potomstvo! – „svojim rukama baciti u propast,“ kao što se kaže u Kur'anu.

TBT: Gdje je, onda, po Vašem mišljenju, uzrok krize u IZ-i kako Vi tu krizu opisujete?

LATIĆ: Uzrok te blizu stoljetne krize leži u Ustavu IZ-e iz koga su prokomunistički teoretičari, koji su pisali sve te ustave, čak i ovaj posljednji, prognali islam, a onda se i vrh IZ-e sasvim prilježno ponašao prema tim ustavima – kako bi islam završio u muzejima, a muslimani i Bošnjaci u društvenom i političkom haosu. Molim Vas da, na ovaj Bajram, prenesete našem narodu, koji uopće nije svjestan „historije beščašća“ tzv. Islamske zajednice, sljedeću istinu: i lovci bi napisali bolji ustav IZ-e, mislim na ustav koji bi bio bliže islamu, nego što su to uradili savjetnici reisa Kavazovića i onog ranijeg samozvanog reisa koji je 19 godina raubovao islam i izluđivao naš vjernički narod, i još uvijek ga sluđuje - jer se on ponaša prema svome Ustavu. Ovaj, Kavazovićev ustav samo je jedna retušizacija Cerićevog ustava, novo povijesno obmanjivanje našeg napaćenog naroda koji svojim najhalalnijim novcem izdržava taj vrh IZ-e potpuno, kako rekoh, nesvjestan šta to oni „gore u Sarajevu“ čine, i to sve u ime naše uzvišene vjere...

TBT: Na šta konkretno mislite kada govorite o Ustavu IZ-e?

LATIĆ: Vidite, iako je od 1945. bila režimska, iako je vrh IZ-e, svojim maestralnim trikovima, „birala“ Komunistička partija, da bi „Islamska“ zajednica služila prvenstveno tome režimu, a ne islamu i jugoslavenskim muslimanima, ova organizacija je 1993. g. imala pravnu strukturu kojom su bili obuhvaćeni svi muslimani te države i koja je gotovo idealno odgovarala bošnjačkom narodu, ali su udbaški elementi, iskoristivši naivnost novog političkog rukovodstva, uvijek radeći za vlastiti monopol, sa tzv. Obnoviteljskim saborom, srušili tu pravnu strukturu, iz Sarajeva šutnuli legalnog reisa, rahm. Jakuba Selimoskog, u ovom smislu rascjepkali Bošnjake, ali i dokopali se fondova IZ-e, kako onog republičkog, tako i saveznog fonda – nikom nikada ne položivši račune, čak ni većini članova spomenutog ratnog sabora. Usporedbe radi, svi katolici Jugoslavije ipak su u vjerskoj organizaciji ostali jedinstveni, jer je svaka novonastala nadbiskupija Konkordatom (danas Deklaracijom o vjerskoj slobodi, donesenoj na Drugom vatikanskom koncilu pod nazivom Dignitatis Humanae) vezana sa papom u Rimu; jedinstveni su ostali i pravoslavci, jer sa raspadom Jugoslavije Srpska pravoslavna crkva nije dozvolila da se raspadne njezina jugoslavenska struktura! Srušivši postojeći Ustav IZ-e i izradivši novi, Cerićevi manipulatori su, odmah iza rata, uveli tzv. demokratske posredne izbore lišivši muslimane i Bošnjake dvaju osnovnih prava koja im jamči njihova vjera: neograničenog aktivnog biračkog prava i pasivnog biračkog prava ograničenog Kur'anom i Sunnetom. Od tada do danas, do „Kavazovićevog ustava“, koga je napisao isti, Cerićev „najveći intelektualac IZ-e“, Hilmo Neimarlija (u saradnji sa Hasanom Čengićem), 99,99% muslimana BiH i svih Bošnjaka svijeta ne može birati ni reisa ni predsjednika Sabora, niti taj isti procent muslimana-članova IZ-e na te funkcije može predložiti najsposobnije i najučevnije, kako zahtijeva Kur'an. Zbog suspenzije ta dva prava, IZ-a je i dalje ostala režimska (posljednju je na vlast dovela „Bakirova struja“ u SDA!), nenarodna i netransparentna naša vjerska organizacija utemeljena na pravnim trikovima, obmanama i propagandi; potreban je neki duboki politički uvid pa shvatiti da tek 0, 0001% Bošnjaka ( 400 neodgovornih šutljivčina pod dirigentskom palicom spomenute struje u našoj „nacionalnoj“ stranci) pravnim trikovima postavlja vlast u vrhu IZ-e i održava je, a svi je mi finansiramo. U pravnom smislu, to je, sa stanovišta islama, nelegitimna, uzurpatorska vlast (hukuma fasida), rigorozno osuđena tekstom i Kur'ana i Hadisa! Ona je, nažalost, i danas u vlasti jednog kruga zemljaka i „burazera“ koji se ponašaju kao da je to njihova privatna firma; oni ne odgovaraju ni državi ni narodu za svoje postupke, jedni druge postavljaju na visoke funkcije, gdje većina njih ostaje po 20-30 godina, a neki bi i doživotno (kao npr. Cerić), gdje primaju plate i ostale prinadležnosti u tajnim kovertama čije iznose znaju samo oni, gdje zapošljavaju svoju djecu i svastike, izmišljaju radna mjesta, progone svakog ko progovori o tim malverzacijama, ko kritički sagledava rad toga našeg „zamka“ pokraj Miljacke i ko pokuša da bar za jotu promijeni taj žalosni status quo! Većeg harama od te vlasti u našem društvu - nejma!


TBT: I Vi mislite da bi se promjenom Ustava IZ-e riješila njena kriza?

LATIĆ: Promjenom koja bi značila postavljanje čitave pravne strukture naše vjerske organizacije na islamske osnove, i to je uvjet da se riješi ne samo kriza ove organizacije, nego i da Bošnjaci, nad kojima i dalje visi Damoklov mač genocida, ovdje prežive, ojačaju i afirmišu se kao slobodan i prosperitetan evropski narod. Jer – „islam je rješenje“ (El-Islamu hallun) u svakoj krizi! Zato, pod pritiskom vlastite savjesti, pošto nejmam drugog načina, u ime islama i našeg napaćenog naroda, javno pozivam reisa Kavazovića da IZ-u iz „historije beščašća“ uvede u novu fazu: u historiju dostojanstva i časti time što će suspendirati postojeći Ustav IZ-e i omogućiti nekolicini doktora islamskih nauka, naših mudžtehida, da sačine nacrt novog ustava na temeljima islama i za naš društvenopolitički, historijski i svaki drugi kontekst te da taj nacrt ponude svim muslimanima na javnu raspravu – bez ikakvog ličnog interesa ili aspiracije, bez trikova i obmana.

TBT: Da li biste Vi mogli napisati taj nacrt...

LATIĆ: Radi se o tome što sam ja to već učinio u toku tzv. javne rasprave o novom ustavu IZ-e prije dvije-tri godine, ali ni mene niti bilo kojeg drugog doktora islamskih nauka niko nije ni pozvao na raspravu niti je uvažio ma i jedan kur'ansko-sunnetski princip na kojem mora počivati svaka islamska politička organizacija.

TBT: O kakvoj „historiji beščašća“ govorite?

LATIĆ: Kao što znate, to je metafora iz literature Danila Kiša! Govorim kontinuiranom beščašću vrha IZ-e koji je od 1945. do danas, u saradnji sa ovim ili onim režimom, pokosio vizije i planove, intelektualnu kreaciju ili idžtihad svih naših alima koji su pokušali da našu jugoslavensku i bošnjačku vjersku organizaciju utemelje na islamskim osnovama! I ne samo to: ta je najsramnija od svih naših organizacija pokosila i same naše mudžtehide koji su svojim životima platili svoju ljubav prema islamu i za svoj idžtihad: Mehmed-ef. Handžića, Kasim-ef. Dobraču, Mustafu Busuladžića, Husein-ef. Đozu i dr. Ahmeda Smajlovića. Ne želim biti neskroman, ali moram se požaliti svim muslimanima BiH i svim Bošnjacima da administracija reisa Kavazovića danas progoni mene i moje vizije, moj idžtihad, i zagorčava mi život samo zato što sam, kao student profesora Đoze i dr. Smajlovića, naivno misleći da će novi reis ukinuti verbalni delikt u IZ-i, odustati od komunističkih metoda i dopustiti slobodan protok ideja i vizija, slobodno, kritičko sagledavanje muslimanske stvarnosti, počeo javno dovoditi u pitanje monopol koga u IZ-i i danas drže elementi koje je u njezinu strukturu inaugurirao prošli režim i zagovarati „šeriatizaciju IZ-e“.

TBT: Šta će se desiti ako to on ne prihvati, i da li to zavisi samo od njega?

LATIĆ: On ima ovlasti da pokrene takav proces, ali, nažalost, ne bi se moglo reći da je svjestan ozbiljnosti situacije pa, onda, ni potrebe za takvim procesom. Ne vjerujem da će on išta učiniti; on se ponaša kao kip: ništa ga se ne tiče osim vlastite sujete i očuvanja vlasti onih koji su ga doveli na tu poziciju.

TBT: A kad bi se uvaženi reis Kavazović odlučio na takav korak?

LATIĆ: U tom slučaju, u tome procesu, ukoliko ga bilo koji legitimni segment bošnjačkog društva kandidira (pošto je samokandidiranje za političke funkcije u islamu zabranjeno!) – neka, ako Ummet procijeni da je bolji od drugih kandidata, pobijedi na fer islamskim izborima i neka obnaša dobru vlast (hukumu salihu) i tako islamskim sredstvima i evolutivno riješi krizu o kojoj govorimo. Na temelju islamskog ustava, nova IZ-a bila bi legitimna, pravedna i transparentna, ne bi služila nijednom režimu, već vjeri i narodu, ona bi bila centralizirana, jaka, sa konsenzusom izrazite većine Bošnjaka i, nadam se, svih muslimana nekadašnje Jugoslavije, pa i šire. Takva, jaka i pravedna IZ-a, bila bi solidarna, bila bi moralni korektiv svake vlasti i vodič svim muslimanima ovog regiona tokom novih, povijesnih lomova, scila i haribdi...Ne zaboravite da je tri miliona španskih muslimana propadalo 200 godina i da su definitivno nestali upravo zbog istog ovakvog, neozbiljnog odnosa prema islamu kakav 70 godina pokazuje naša tzv. Islamska zajednica, većina naše tzv. uleme i sva naša svjetovna inteligencija koje se pitanje islama – kao uvjeta svih uvjeta našeg opstanka na evropskom tlu! – uopće ne tiče!... Ako reis Kavazović ne učini ovaj korak, on će, prije svih, ostati tamo gdje se sada nalazi: u negativnom polju povijesti, a onda i svi mi koje ovih dana više zanimaju zavoji na UKSC-u nego stanje islama u Bošnjaka!

TBT: Zašto se, po Vašem mišljenju, reis Kavazović odnosi tako pasivno prema krizi u IZ-i?

LATIĆ: Prije svega, zato što on i nije stvarni reisu'l-ulema; on samo misli da on obnaša tu funkciju, a on je, ustvari, upao u obruč klana koji je ogrezao u kriminalu i koji svim nečasnim sredstvima čuva svoj monopol u vrhu IZ-e!

TBT: Kriminal u vrhu IZ-e?!

LATIĆ: Da budem dokraja jasan: nejma naznaka o njegovom ličnom kriminalu; ja čak vjerujem da je on privatno častan čovjek, ali nije časno što nije ni prstom maknuo pa da država vrati, po mojim procjenama, 10-15 miliona naših vitara i zekjata koji su nestali u raznim malverzacijama tokom posljednjih 20-tak godina!

TBT: Imate li dokaze za to?!

LATIĆ: Neke dokaze imam, a za sve njih zna nekolicina ljudi koji su se, kao savjesni vjernici, meni povjerili moleći me da obavijestim i Državu i narod o tim pronevjerama; ti su ljudi sačinili podebel denjak dokumentacije i pohranili ga na tri mjesta u Sarajevu bojeći se da istina o tome strašnom kriminalu ne propadne ukoliko se njima nešto desi. Pozivam sva tužilaštva, medije, ministra Mektića i sigurnosne agencije da me saslušaju pa da zajednički prisilimo lopove da vrate ono što su pokrali muslimanima BiH! Ono što ja za sada mogu reći jesu sljedeće malverzacije: niko ne zna šta je bilo sa fonda Republičkog starješinstva, a šta sa fonda saveznog, Vrhovnog starješinstva IZ-e Jugoslavije, o čemu je u emisijama Federalne tv govorio rahm. Jakub Selimoski; niko ne zna zašto cca 4 miliona dolara koje su u Švicarskoj od Salih-ef. Čolakovića uredno preuzeli Hilmo Neimarlija and comp. Do danas nisu položeni na službeni račun IZ-e; niko u procesu sukcesije Jugoslavije ne traži 7 miliona dolara koje je Vlada Ante Markovića nasilno oduzela iz kase Vrhovnog starješinstva IZ-e; Mustafa Cerić je otuđio rezidenciju od cca 800.000 km koja pripada svim građanima ove zemlje, a ni novi reis ni Sabor nisu prstom makli da se ta sramota sa svih nas, časnih imama i službenika IZ-e, skine; taj isti reis-udbaš je dao 35.000 eura iz naših vitara i zekjata firmi iz Srbije za zvučnu instalaciju na Koševu tokom onog njegovog derneka „ilahija i kasida“ prije 7-8 godina; nikada nije završena istraga o dvije velike krađe cca nekoliko stotina hiljada direktno iz kase Rijaseta i sarajevskog Medžlisa iza rata (nagradno je pitanje ko je te istrage zaustavio); pred Komisijom Državnog parlamenta svjedočio sam o milion dolara koje je otuđio Mensur Brdar sa svojim pajdašima (danas se vidi, u dogovoru sa obavještajnim vrhom SDA kojima ja smetam kao svjedok, ali i kao nepotkupljivi glas ovog naroda) a koje je rahm. Alija dobio kao donaciju od katarskog suverena za muslimane BiH; Dalida Burzić i tužioci prije nje neće – po prešutnom dogovoru sa bošnjačkom mafijom- da procesuiraju Midhata Paravlića i Sakiba Musabašića po mojoj krivičnoj prijavi koji su ukrali najmanje 900.000 km donacije za Bošnjačku tv; na Fakultetu islamskih nauka Ismet Bušatlić je, nelegalno obavljajući dužnost dekana i profesora, otuđio cca 100.000 km, za šta ga je reis Kavazović nagradio najvećom penzijom i radom u Institutu za tradiciju (Cerićevoj izmišljotini koja svakog mjeseca guta desetak hiljada naših vitara i zekjata); Hilmo Neimarlija je, godinama nelegalno uzimajući profesorsku platu i na Fakultetu islamskih nauka i u Državnom parlamentu, otuđio cca 50.000 km, za šta je nagrađen također najvećom penzijom i članstvom u Upravnom odboru GH biblioteke...

TBT: Na kraju, kako se završi izbor za dekana FIN-a? Zašto se niste ponovo kandidirali i šta bi sa Vašim planom o islamskom univerzitetu?

LATIĆ: Nakon što je Kantonalna inspekcija, kad je sagledala njihove pravne trikove, poništila pa čak i Rijaset prisilila da poništi taj njihov „lovački“ izbor, naravno, ja nisam imao nikakve šanse da sa pozicije dekana ostvarim svoju viziju islamskog univerziteta – najbolje strateške ideje koja danas postoji među Bošnjacima. Sada je sasvim jasno da sam, zbog svoga plana, kojim bi bio srušen monopol „socijalističkog stroja“ koji drma IZ-om i u obruču drži reisa Kavazovića, mogao stradati kao rahm. Smajlović prije 30 godina; sada je jasno da su me po svaku cijenu planirali ukloniti kako bi sakrili svoj kriminal i održali svoj monopol. A ja sam već bio – zahvaljujući svome rejtingu rahm. Alijinog saborca u islamskom svijetu – pronašao tri adrese koje bi finansirale islamski univerzitet u Sarajevu – kao univerzitet svih 20 miliona evropskih muslimana koji bi nastao u saradnji sa agencijama Evropske unije, koji bi na najefikasniji način eliminisao islamofobiju i evropske zle opcije prema muslimana Balkana, Bošnjacima naročito...No, eto, neka Reis vrati ove milione, i mi koji živimo za islam taj ćemo san ostvariti bez ičije pomoći sa strane, čak i bez reisa, za dobro naših potomaka.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 28 Oct 2017, 22:36

Danas je u Sarajevu održana osma redovna sjednica aktuelnog saziva Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Sjednici su prisustvovali reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović, muftije i članovi Rijaseta.

Sjednicom je predsjedavao potpredsjednik Edin Atlagić koji je sabornike informisao o tome da je predsjednik opravdano odsutan, te da on odranije ima njegovo ovlaštenje za predsjedavanje Saborom.

Nakon obavljene rasprave jednoglasno je usvojen dnevni red sjednice uz zaključak da se u prvom kvartalu iduće godine održi tematska sjednica na kojoj će se raspravljati o radu Sabora, njegovog rukovodstva i komisija, te o Poslovniku o radu Sabora.

Nakon usvajanja dnevnog reda sabornicima se obratio i Reisu-l-ulema koji je rekao da su danas sabornici vratili povjerenje članova Zajednice u rad Sabora. Reisu-l-ulema je pojasnio da se nikada nije radilo o bilo kakvom ličnom sukobu i da on nikada nije doživio da je neko bio za ili protiv njega ili bilo kojeg drugog člana Sabora.

Do krize u radu Sabora je došlo prije svega zbog nedorečenosti u Poslovniku o radu Rijaseta i tim se pitanjem u međuvremenu bavio i Ustavni sud IZ u BiH, te bi se ta nedorečenost trebala riješiti vrlo brzo kroz postojeće procedure.

Reisu-l-ulema je još rekao i to da je iz rasprave koja se vodila ovim povodom postalo jasno da ima jako puno bitnih pitanja kojima se svi u Zajednici trebaju baviti.

Kao jedno od najbitnijih pitanja kojim bi se u idućoj godini trebao baviti Sabor, ali i Rijaset i Vijeće muftija, Reisu-l-ulema je izdvojio status imama, kako onih u službi tako i onih koji su u penziji ili bi uskoro trebali biti penzionisani, te pitanje naše dijaspore. Na kraju se Reisu-l-ulema zahvalio svim članovima Sabora i poželio im uspješan rad u mandatnom periodu.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Krokodil Behko » 02 Nov 2017, 09:47

Image

Širom Sjedinjenih Država jučer se obilježavao praznik - Noć vještica, noć uoči praznika Svih svetih prema zapadnohrišćanskoj tradiciji.

Islam ovaj praznik ne priznaje i smatra ga satanističkom proslavom.


Najveća parada

Broj učesnika ovogodišnje parade u Njujorku, inače jedne od najvećih u SAD, bio je nešto manji nego što je uobičajeno u Noći vještica. Hiljade maskiranih Njujorčana paradiralo je Menhetnom povodom Noći vještica, samo nekoliko sati nakon što je, nekoliko blokova dalje, napadač kamionetom uletio među ljude na biciklističkoj stazi.

Noć veštica predstavlja početak trodnevnog obilježavanja Allhallowtide, vrijeme u liturgijskoj godini posvećeno sjećanju na mrtve, uključujući svece, mučenike i sve vjernike. Obilježava se 31. oktobra, u noći uoči dana Svih svetih, odnosno, Dana mrtvih, a svoje porijeklo ima u keltskoj mitologiji i paganskim običajima.

Irski imigranti su verziju ove tradicije prenijeli u Sjevernu Ameriku u 19. stoljeću. Noć vještica se proslavlja u SAD, Irskoj, Kanadi, Velikoj Britaniji, Švedskoj, Portoriku, Japanu, Novom Zelandu i u nekim dijelovima Australije.

Porijeklo ovog praznika datira još od antičke keltske svetkovine Sahvin, posvećene istoimenom paganskom božanstvu. Kelti, koji su živjeli na prostorima današnje Irske, slavili su svoju Novu godinu 1. novembra, a noć pred Novu godinu slavili su Sahvin.

Vjerovali su da se tada duhovi mrtvih vraćaju na zemlju, uzrokujući probleme i uništavajući usjeve. Keltski paganski sveštenici gradili su ogromne lomače gdje su se ljudi okupljali, kako bi spalili usjeve i životinje kao žrtve keltskim božanstvima. U toku proslave nosili su kostime, uglavnom od životinjskih glava i kože.



Noć vještica se proširila skoro na sve kontinente, pod utjecajem američke kulture koja ih je pridobila putem televizije i ostalih medija.

Prema islamu, Noć vještica predstavlja đavolju proslavu i smatra se grijehom.

Na sajtu posvećenom islamskoj vjeroispovesti navodi se da je Noć vještica "ritual koji uključuju duhove mrtvih i slavljenje šejtana, da se slavljenje tog dana kod muslimana smatra grijehom, jer uključuje mnogo elemenata nevjerovanja i višeboštva."

Muslimanima se ne preporučuje da učestvuju u proslavama povodom Noći vještica i savjetuje se da ne bi trebalo da ga prihvataju kao praznik.

Paganski praznik

- Noć vještica je paganski praznik vještica i mrtvih. Kasnije su neki hrišćani pokušali da pokrste taj praznik nazivajući ga danom "svih svetih". Međutim, i dalje postoje hršćani koji se ograđuju od toga i taj dan ne smatraju praznikom, čak naprotiv. Danas neki od njih taj dan zovu Pakleni dan - rekao je jednom dr Muzamil Sidiki, bivši predsjednik Islamskog Udruženja sjeverne Amerike.
Muslimani ističu da u islamu postoje samo dva praznika koja se obilježavaju, a to su ramazanski Bajram i kurban Bajram. Sve ostalo, po njima, nije od islama i nema nikakve vrijednosti u islamu.

- Sa islamskog stanovišta sve ovo vezano za praznik "Haloween" je oblik idolopoklonstva. Ovaj praznik nema mjesta u životu jednog muslimana i njegove djece.


(avaz)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 11:45

:lud
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 11:46

Porijeklo ovog praznika datira još od antičke keltske svetkovine Sahvin, posvećene istoimenom paganskom božanstvu. Kelti, koji su živjeli na prostorima današnje Irske, slavili su svoju Novu godinu 1. novembra, a noć pred Novu godinu slavili su Sahvin.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Femea » 02 Nov 2017, 11:51

Spalite me namah jer mi je simpa ovaj praznik :jk
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 11:55

Takodje... Ebo te, da se oni pitaju ne bi smjeli zemljom hodat. Nevjerovatno u sta se sve petljaju
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Zagorka » 02 Nov 2017, 12:04

Ćafirke :ccc
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 12:05

jesajem

uh,dobro si se javila,moram ti odgovorit, samo da se sjetim nakojoj temi :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by gospođa Brams » 02 Nov 2017, 12:05

Ne slavim Halloween, nije mi to nikad bilo zanimljivo, fora mi je vidjeti to na TVu u SADu, nisam se nikad maskirala taj dan (imamo mi svoj Fasnik i Maskare), ali ono zaboli me uvo hoce li to netko ovdje slaviti, 99% ljudi koji to slave na to gledaju iskljucivo kao priliku za zabavit se, nitko uglavnom ne razmislja o nekakvoj duhovnoj pozadini tog slavlja, tako da uz najbolju volju ne vidim nikakvu potencijalnu opasnost. I Crkva zna imati slicne "prodike". Nedaj boze da se covjek slucajno opusti i zabavi jednu vecer, sve mora imati religijsku podnotu.
Toliko obicaja i tradicija koje drzimo kao "svoje" su preuzeti od nekud, sta je uopce nase autohtono, sigurno nije sve cega se drzimo, tako da mi se od price o amerikanizaciji svega dize kosa na glavi.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 12:08

Lijepo moje pametno! Upravo tako!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Čarobni » 02 Nov 2017, 13:20

Obrazloženje dobro potkovano, bez represije, dakle, na mjestu.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by storm » 02 Nov 2017, 13:22

Meni su bezze i helloween i valentinovo i slicno...jos vise od te strke, me nervira snebivanje vjerskih institucija oko toga...
St. Patricks day je okey :love
Habibti, ya nour el - ain... :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by gospođa Brams » 02 Nov 2017, 13:27

Meni je i St. Patrick's day bezveze. :oo A Valentinovo pogotovo :grana
Za Halloween sam previše pod dojmom Svih svetih i Dušnog dana i nije mi nekako do slavlja
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by damir5 » 02 Nov 2017, 13:33

A 8. mart? :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 13:34

Ma samo NG :hop Drugo nista ne slavim na taj nacin
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by srculence7 » 02 Nov 2017, 13:44

Neka svako slavi šta hoće i zabavlja se kako želi, sve dok to ne ugrožava na bilo koji način druge (a u ovome ne vidim nikakvu potencijalnu opasnost), meni je ok :ok
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by gospođa Brams » 02 Nov 2017, 13:45

Julia-Klara wrote: 02 Nov 2017, 13:34 Ma samo NG :hop Drugo nista ne slavim na taj nacin
I ja volim Novu godinu, to baš uživam proslavit :)
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by storm » 02 Nov 2017, 14:00

gospođa Brams wrote: 02 Nov 2017, 13:27 Meni je i St. Patrick's day bezveze. :oo A Valentinovo pogotovo :grana
Za Halloween sam previše pod dojmom Svih svetih i Dušnog dana i nije mi nekako do slavlja
A guinness?
Nemoj tako :oo

I ng me strasno nervira...:D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Evo šta islam kaže za proslavu Noć vještica

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2017, 14:01

:maja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests