Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 14 Jul 2017, 01:13

Od bratstva i jedinstva nema nista to je ubleha uvijek ce neko drugacije misliti :kafa
Srebrenica je bošnjačka Meka tj hidžra.
Sa komunističkog na islamsko, ko zna možda da su bili "muždahidi" a ne isprani komunizmom možda bi se tamo više borili.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 14 Jul 2017, 01:18

Kada bi pazljivije citao, ili bio malo uceniji, onda bi shvatio da sam ustvari mislio na bratstvo, jednakost i slobodu... principe liberalne demokracije. I na postivanje drugih, sto znaci da nije problem ako neko drugacije misli, sve dok ga zbog toga ne zelimo unistiti. Samo fasistima smeta raznolikost. A raznolikost je osnovno pravilo svemira. Onaj ko zeli unistiti raznolikosti, ko se zalaze da svi misle isto, taj radi izravno protiv zakona svemira.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 14 Jul 2017, 01:46

Ne trolaj :kafa
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 15 Jul 2017, 13:55

Mutevelija wrote: 14 Jul 2017, 01:46Ne trolaj :kafa
Trolam, jel`da... kad sirim protu-nacionalisticke stavove :D Ne uklapa se u temu valjda?! Trebao bih klero-fasizam siriti, onda bi smo se bolje razumjeli :D

Eh, eh, eh... svi ti ljubitelji smrti koji trabunjaju o bogu, a potajice ostre nozeve. Njihove price o miru su samo price o miru grobalja...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 15 Jul 2017, 16:04

Znas kako je bila jedna parola u ratu "nema mira bez tekbira" :hihi
Nekad da bi bio mir mora druga strana ona tlacena da ne bude mirna.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 15 Jul 2017, 16:20

A sta ti dodje to tekbir?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 15 Jul 2017, 18:19

Allah ekber -akbar- Bog je najveci?A može doći i kao efikasan odgovor na onu "Muslimani bolje da vas nema" ili Sloboda ili smrt.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 15 Jul 2017, 20:21

Sta ti brijes?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 15 Jul 2017, 20:25

Sta ti znaci mir, moze li se ostvariti mir kad jedna strana ratuje a druga ne odgovara?
Zar nije mir kad oboje zarate pa onda sklope mir, a ima i drugi mir kad jedna strana drugu istrijebi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 15 Jul 2017, 20:33

Ja tebe nista ne razumijem... ko ratuje, ko te napada?!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 15 Jul 2017, 21:33

Pricam o devedesetim, nije tema toliko bas.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 05 Aug 2017, 15:37

Hizmet ili volonterizam: ima li mene u tome?
"Hizmet je dobrovoljno služenje, posluženje, služba, dvorenje uz nekoga nemoćnog, pohvalno djelo u islamu, dragovoljna djelatnost bez naknade. U današnje vrijeme taj hizmet je preinačen u volonterizam, koji je kao naziv sve više i više u upotrebi.

Oni što vole definisati pojmove kažu da je volonterizam korišćenje slobodnog vremena u dobrotvorne svrhe od strane pojedinaca, i to bez ikakve materijalne naknade. Glavni cilj volontiranja ili hizmeta je podrška drugima koji su u neprilikama. Na kugli zemaljskoj žive različite vjerske i nacionalne skupine. Od svih vjerskih skupina najviše je sljedbenika islama kojima treba danas pomoći. U sastavu ummeta Muhammeda, a.s., ima golem broj onih koji katkada hizmete nemoćnim u njihovom islamu, ali postoje i oni koji su u mogućnosti pružiti daleko više, ali su se predali vlastitoj ogluhi i pohotnim ičkijama ovog svijeta. Jedna saudijska princeza, piše dnevna štampa ovih dana, provodila je odmor na otoku Sardiniji, gdje je temeljito opeljušana od strane sardinijske mafije. Policijski izvori kažu da je princeza ostala bez nakita vrijednog 11 miliona eura. Prava Emira, nema šta! Kada je na odmor ponijela toliko blago, šta li je tek ostalo u Saudi Arabiji od silnog bogatstva njenog? A naš ummet je i gladan i često jadan i stalno u nekom muhadžirluku. Nije ova princeza jedina sa ovakvim životnim gafletom. Od nje su gori mnogi emiri diljem dunjaluka i ostali Karuni današnjeg savremenog svijeta islama.Ima dosta u BiH domaćih karuna koji i ne znaju šta imaju po svjetskim bankovnim računima. A volontiranje? Hizmet drugome bar u toku dana ramazanskih? E to kod naših pojedinaca, uglavnom nekih individua, spada u kategoriju priče:''Biži, ba, gdje me nađe još i za tako nešto!!!

Veliki zahidi su preporučivali sunarodnicima svojim da stalno robuju Allahu iz ljubavi prema Njemu, azze ve dželle, kroz doživotni hizmet. Hizmeta islamu i muslimanima još uvijek ima kod iskrenih asketa, a ako ga nestane, kod njih će zadnji nestati i belli će ga nestati. Hizmet je kretanje naprijed svijetla obraza prema Gospodaru svih svjetova. Hizmet je plemenito iskustvo starih dobrih i zahidskih muslimanskih generacija. Mi to i takvo iskustvo u današnje vrijeme, uglavnom, zanemarujemo u mnogim segmentima.Jer, za takvo iskustvo zvano hizmet treba izdvojiti vrijeme, osnažiti volju, pojačati iskrenost u vjeri. Vrijeme je Božiji dar i uvijek vremena ima, ali insan- taj vječiti nezahvalnik Allahu, dž.š., na datom daru vremena, stvorio je samom sebi takvu klimu i ambijentalnost da živi u vremenu u kome vremena vrlo malo ima ili ga nikako nema za hizmet drugome. Ako sam musliman iz dubine svoga bića, onda sam obavezan naći vremena i raditi za islam bespogovorno. Ako sam musliman, a nije se slegao iman u moje srce, onda trebam raditi na sebi da se i to dogodi mome srcu. Za izgradnju ummeta, boljeg i prosperitetnijeg u svakom pogledu, ja moram raditi kao pojedinac mnogo više jer je u današnjem vremenu teško i razmišljati o vlasti koja bi preuzela brigu o svemu bitnom za sljedbenike islama. Mene je Allah , dž.š., zadužio da radim za islam. Zadužio je On, azze ve dželle, kako mene tako i sve druge oko mene, da radimo za stvar islama i muslimana, koji neizmjerno vape za našim hizmetom. Ja sam, ako stvarno musliman jesam, dužan da sam sebi uvedem šerijat i da po šerijatu djelujem, a po Allahovom šerijatu obavezan sam na rad za opće dobro i služenje vjeri. Ako je u svijetu ovog vremena nemoguće kolektivno hizmetiti vjeri islamskoj, onda sam ja dužan kao pojedinac, bez šićara ovodunjalučkog, nešto poduzeti da mi nijjet u hizmetu bude tamam. Moram uraditi nekada nešto korisno za muslimane, bez ovodunjalučke nagrade, jer su svi poslanici Allahovi, kao i zadnji Allahov pejgamber, Muhammed,a.s., radili i bili u akciji protiv iskvarene stvarnosti. A stvarnost je, zaista, prljava i iskvarena. Stvarnost nam je puna grubosti i brutalnosti. Jednostavno, nestalo milosti u safovima našeg ummeta.Nije da je nema baš nikako, nego nekako se sve više i više ta milost diže iz naših srca. Fali nam, bar mi se tako čini, temeljiti ‘'šekkus-sadri''. Tetoše se bogati između se, a siromašnima se i dalje guli vlastita koža. Nemoćne i bolesne ne vidimo. Njihove poteškoće, u našoj oholosti i uznositosti, slabo registrujemo. Srca su nam naprosto zarobljena.'' Kulubuna gulf''!(Bekare,88) Srca su nam odrvenila i nemamo stidnog rumenila na obrazima za te i takve postupke.Uši naše ne smatraju viješću dana, ako su čule da je neka oronula nana i dedo, tri dana bez hljeba, i to samo zato što im niko nije ušao u stan ili kuću da im, za njihov vlastiti novac, malkice volontira do najbliže pekare. Vrijedim onoliko koliko sam u islamu i sa islamom i živoj praksi. Da sam koji put pohizmetio kakvoj oronuloj i bolesnoj osobi, bio bih, zaista, vrijedan insan u svojoj vjeri. Sa više snage, ponosa, dostojanstva! Da sam hizmetio muhtadžima, ušao bih u karavanu postojanih pravovjernika i bio bih dio njihove porodice.Trebao sam se davno učlaniti u njihov pravovjerni klub. U njemu se očistiti, putem rada u njemu steći čednost i čestitost, putem dragovoljnog rada u njemu stupiti na put ustrajnosti u dobru i tako se ograditi od magalomanskih prohtjeva i mutave bezgraničnosti. Da li ja sada znam šta je to hizmet i da li ja najozbiljnije vjerujem u obavezu rada za islam a samim tim i za muhtadž- muslimane? U ramazanu 1430.h.g. pitam sebe: Koliko li to ja pripadam svome islamu i koliko od mene fizički(a može i psihički) nemoćni muslimani imaju fajde? Da li to ja i ovog ramazana, ali i bez naših svih ramazana, živim nekim baš-me-briga-torskim životom? Živim li brižno i upotrebljivo? Vrijeme je takvo nastupilo da sam sebe pitam i da svodim račune o svom insanskom iskustvu. Ima li mene igdje kao hizmećara vjeri i ljudima vjere islamske? Ima li išta u vezi s ovim a da je proizašlo iz moje slobodne volje kao pojedinca, koji je uvijek trebao biti u okvirima šerijata? Mislim li lijep život za svakoga i ima li u meni i trunke brenda volonterskog i ima li me ikako u svemu tome? Zbog čega neću da se ušerijatim navakat i zašto kao papagaj stalno govorim: Neću to da radim jer mi plata ništa nije veća i neću to da činim, onako iz inata, jer mi taj hizmet drugome ne plaća nikakve režije!? A znam da nema himmeta bez hizmeta. Himmet naš nasušni! Ostavili smo sami sebe. U krizi i himmet i hizmet kod nas novokomponovanih edebsuza!
P.S. Dio osvrta napisan je u prvom licu s ciljem da se u mom licu mnogi ogledaju i islamskom etikom našminkaju. Poslije takve šminke, neće biti ni bala ni maskembala u našim redovima.

Enver Alić"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 06 Aug 2017, 16:42



Jak iman- vjera
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 08 Aug 2017, 00:56

EŠHEDDU EN LA ILLAHE ILALLAH VE EŠHEDDU ENNE
MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU.
PREVOD:

Svjedočim da nema drugog Boga osim Allaha i
Svjedočim da je Muhammed Božiji rob i Poslanik.

SURETUL-IHLAS

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL HUVALLAHU EHAD
ALLAHU SSAMED
LEM JELID VE LEM JULED
VE LEM JEKUL-LEHU KUFUVEN EHAD

Prevod:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Reci:"On, Allah, Jedan je!
Allah je utociste svakome!
nije rodio, nit' je rodjen!
I niko mu ravan nije!"



SURETUL-FELEK

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL EUZU BI RABBIL FELEK
MIN SHERRI MA HALEK
VE MIN SHERRI GASIKIN IZA VEKAB
VE MIN SHERRI NNEFFASATI FIL UKAD
VE MIN SHERRI HASIDIN IZA HASED


Prevod:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Reci: "Utjecem se Gospodaru svitanja
od zla onoga sto On stvara,
i od zla sumraka kada tamnine razastire
i od zla onih koji pusu u uzlove,
i od zla zavidnika kada zavist ne krije!"



SURETU-NNAS

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL EUZU BI RABBI NAS
MELIKI NNAS, ILAHI NNAS
MIN SHERRIL VESVASIL HANNAS
ELLEZI JUVESVISU FI SUDURI NNAS
MINEL DZINNETI VE NNAS


Prevod:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Reci:"Utjecem se Gospodaru ljudi,
Vladaru ljudi,
Bogu ljudi,
od zla sejtana koji spletkari,
koji zle misli unosi u srca ljudi -
od dzina i od ljudi"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 10 Aug 2017, 14:41

Pitao komšija, u mene, komšiju kojem je nedavno umro otac:
-Je li,šta ti je ostavio babo?
-Sve!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 11 Aug 2017, 21:53

Islamsko ponašanja žene prema mužu

Žena je dužna prema mužu sljedeće:

Pokornost
Allah Uzvišeni naglašava da žena treba biti pokorna svome mužu. On kaže: «Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu treba da brigu vode, jer i Allah njih štiti!»
Pokornost supruge svome mužu, na način kako to Gospodar svjetova preporučuje, rezultiraće harmonijom u braku, a oponiranje tome rezultiraće disharmonijom i anarhijom.
Koliko je bitna pokornost žene spram njenog supruga najbolje će ilustrirati hadis Allahovog Poslanika, s.a.v.s, u predaji Ebu Hurejre, r.a: «Kada bih ikome naredio da učini sedždu drugome, naredio bih ženi da učini sedždu svome mužu!»
Ukoliko žena pokaže dovoljnu dozu pokornosti svome mužu, Vjerovjesnik, s.a.v.s, joj u predajama Ebu Hurejre, Enesa, r.a, i drugih, obećava ulazak u Džennet:
«Ako žena bude klanjala pet dnevnih namaza, postila ramazan, čuvala svoj moral i bude pokorna svom mužu, reći će joj se: Uđi u Džennet, na koja god vrata želiš!

Zahvalnost
Uz pokornost i poslušnost prema mužu, supruga treba da pokaže svojevrsnu zahvalnost na svemu što joj on učini. Ona ne smije postati nezahvalna ukoliko on uskrati samo jednu od njenih želja. Nažalost, to je služaj s velikim brojem žena. Na to upozorava i Allahov Poslanik, s.a.v.s, u hadisu koji od njega prenose 'Abdullah b. 'Abbas i 'Imran b. Husajn, r.a:
«Pokazan mi je Džehennem, pa sam vidio da su žene njegovi najbrojniji stanovnici, jer skrivaju istinu/jekfurne. Upitan je: Da li one skrivaju vjeru u Allaha? Poslanik, s.a.v.s, je odgovorio: One skrivaju dobročinstvo svog supruga. Nezahvalne su na dobročinstvu. Kada bi joj čitavog života činio dobro, a onda vidjela kod tebe samo nešto neugodno, rekla bi: Nisam kod tebe nikad ni vidjela dobra!»
Imam Nevevi nezahvalnost supruge na dobru i pažnji svoga muža i poricanju njegovih napora ubraja u velike grijehe, a Ibn Bettal tvrdi da će, na temelju prethodnog hadisa, nezahvalna osoba biti kažnjena i napominje da zahvalnost onome koji dobro čini spada u vjersku obavezu daroprimca.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 11 Aug 2017, 21:55

Od Imrana Ibn Husejna, radijjallahu anhu, se prenosi da je rekao, rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:
عن عِمْرَانَ بْنِ حُصَيْنٍ عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: (اطَّلَعْتُ فِي الْجَنَّةِ فَرَأَيْتُ أَكْثَرَ أَهْلِهَا الْفُقَرَاءَ وَاطَّلَعْتُ فِي النَّارِ فَرَأَيْتُ أَكْثَرَ أَهْلِهَا النِّسَاء) . رواه البخاري 3241 ومسلم 2737 .
“Predočen mi je Džennet pa sam vidio da je većina njegovi stanovnika siromasi, i predočen mi je Džehennem pa sam vidio da je većina Njegovi stanovnika žene.” (Hadis bilježe imamu Buhari 3241 i Muslim 2737).
Kada je u pitanju razlog zašto je Alahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, vidio većinu siromaha u Džennetu a većinu žena u Džehennemu, odgovor nam dolazi opet od Onoga koji ne priča po hiru svome:
Od Abdullaha Ibn Abbasa, radijjallahu anhuma, se prenosi da je kazao, rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:
َنْ عَبْداللَّهِ بْنِ عَبَّاسٍ قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: ( َأُرِيتُ النَّارَ فَلَمْ أَرَ مَنْظَرًا كَالْيَوْمِ قَطُّ أَفْظَعَ وَرَأَيْتُ أَكْثَرَ أَهْلِهَا النِّسَاءَ ) قَالُوا: بِمَ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: ( بِكُفْرِهِنَّ ) قِيلَ: يَكْفُرْنَ بِاللَّهِ، قَالَ: ( يَكْفُرْنَ الْعَشِيرَ وَيَكْفُرْنَ الإِحْسَانَ لَوْ أَحْسَنْتَ إِلَى إِحْدَاهُنَّ الدَّهْرَ كُلَّهُ ثُمَّ رَأَتْ مِنْكَ شَيْئًا قَالَتْ مَا رَأَيْتُ مِنْكَ خَيْرًا قَطُّ ) رواه البخاري 1052.
“Predočen mi je Džehennem i ja nisam vidio zastrašujućeg prizora od toga sve do danas, i vidio sam da je većina njegovi stanovnika žene. Potom prisutni rekoše a zašto je to tako o Allahov Poslaniče? Na to Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaza: “Zbog njihova Kufra (nijekanja i negiranja)!” Na to mu bi rečeno: Zbog njihova kufra u Allaha, azze ve dželle? Na to Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: “One niječu dobro svojih životni saputnika (muževa) i općenito dobro koje se prema njima učini, pa tako kada bi jednoj od njih činio dobro čitavu jednu godinu i nakon toga ona vidi nešto pri tebi, odmah bi kazala: Nikada nikakvo dobro nisam od tebe vidjela.” (Hadis bilježi imam Buhari 1052).
Također, od Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, se prenosi u hadisu od Ebu Seida El-Hudrija, radijjallahu anhu, da je kazao, rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:
عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ قَالَ: خَرَجَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي أَضْحَى أَوْ فِطْرٍ إِلَى الْمُصَلَّى فَمَرَّ عَلَى النِّسَاءِ فَقَالَ: (يَا مَعْشَرَ النِّسَاءِ تَصَدَّقْنَ فَإِنِّي أُرِيتُكُنَّ أَكْثَرَ أَهْلِ النَّارِ ) فَقُلْنَ: وَبِمَ يَا رَسُولَ اللَّهِ ؟ قَالَ: (تُكْثِرْنَ اللَّعْنَ وَتَكْفُرْنَ الْعَشِير مَا رَأَيْتُ مِنْ نَاقِصَاتِ عَقْلٍ وَدِينٍ أَذْهَبَ لِلُبِّ الرَّجُلِ الْحَازِمِ مِنْ إِحْدَاكُنَّ) قُلْنَ: وَمَا نُقْصَانُ دِينِنَا وَعَقْلِنَا يَا رَسُولَ اللَّهِ ؟ قَالَ: (أَلَيْسَ شَهَادَةُ الْمَرْأَةِ مِثْلَ نِصْفِ شَهَادَةِ الرَّجُلِ) قُلْنَ: بَلَى ، قَالَ: (فَذَلِكِ مِنْ نُقْصَانِ عَقْلِهَا أَلَيْسَ إِذَا حَاضَتْ لَمْ تُصَلِّ وَلَمْ تَصُمْ) قُلْن: بَلَى، قَالَ : ( فَذَلِكِ مِنْ نُقْصَانِ دِينِهَا ) رواه البخاري 304.
“Jedne prilike izašao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na Musallu (otvoreni prostor za klanjanje Bajrama i Džume namaza) kako bi klanjao Ramazanski bajram ili Kur’banski bajram pa je naišao pored skupine žena i kazao: “O skupino žena udjeljujte (dajte milostinju) jer sam ja dosita vidio vas da ste većinski dio stanovnika Džehennema.”
Na to su one kazale: A zašto je to tako o Allahov Poslaniče? Na to Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaza: “Zato što mnogo proklinjete, i negirate blagodati i dobrote vaših muževa, i nisam vidio nikoga ko je poput vas da ima nedostatak u razumu i vjeru a da je opasni od vas po razum jednog čovjeka.”
Pa su zatim kazale: A šta je naš nedostatak u razumu i vjeri o Allahov Poslaniče?
Pa je kazao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “A zar nije svjedočenje jedne žene pola svjedočenja čovjeka (svjedočenje jednog muškarca kao svjedočenje dvije žene)?”
Pa su kazale: Svakako o Allahov Poslaniče, na to Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaza: “Dakle, to je njen nedostatak u razumu.”
I dalje Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaza: “A zar kada jedna od vas dobije mjesečni ciklus ne klanja i ne posti?” Pa su kazale: Svakako o Allahov Poslaniče, na to je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dodao: “To je njen nedostatak u vjeri.” (Hadis bilježi imam Buhari 304).
Od Džabira, radijjallahu anhu, se prenosi da je kazao:
عن جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: شَهِدْتُ مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الصَّلاةَ يَوْمَ الْعِيدِ فَبَدَأَ بِالصَّلاةِ قَبْلَ الْخُطْبَةِ بِغَيْرِ أَذَانٍ وَلا إِقَامَةٍ ثُمَّ قَامَ مُتَوَكِّئًا عَلَى بِلالٍ فَأَمَرَ بِتَقْوَى اللَّهِ وَحَثَّ عَلَى طَاعَتِهِ وَوَعَظَ النَّاسَ وَذَكَّرَهُمْ ثُمَّ مَضَى حَتَّى أَتَى النِّسَاءَ فَوَعَظَهُنَّ وَذَكَّرَهُنَّ فَقَالَ:(تَصَدَّقْنَ فَإِنَّ أَكْثَرَكُنَّ حَطَبُ جَهَنَّمَ) فَقَامَتِ امْرَأَةٌ مِنْ سِطَةِ النِّسَاءِ سَفْعَاءُ الْخَدَّيْنِ فَقَالَتْ: لِمَ يَا رَسُولَ اللَّهِ ؟ قَالَ: (لأَنَّكُنَّ تُكْثِرْنَ الشَّكَاةَ وَتَكْفُرْنَ الْعَشِيرَ). رواه مسلم 885.
“Prisustvovao sam bajram namazu sa Allahovim Poslanikom, alejhi selam, pa je počeo sa namazom, prije hutbe bez Ezana i Ikameta, potom je ustao oslanjajući se (pridržavajući za Bilala) na Bilala, te je naredio (oporučio) bogobojaznost i podstakao je na pokornost Allahu, azze ve dželle, potom je ljudima održao vaz, podsjetio ih i oporučio im bogobojaznost, te nakon određenog vremena došao je do žena te je i njima održao vaz i govor (podsjetio ih na Allaha i oporučio im bogobojaznost) te im je kazao: “Udjeljujte jer ste dosita vi najveći dio goriva Džehennema.”
Pa je ustala jedna od žena i kazala o Allahov Poslaniče, a zašto je to tako?
Pa je kazao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “A zar vi niste one koje se mnogo žale i koje su nezahvalne svojim muževima.” (Hadis bilježi imam Muslim 885).
Stoga, neophodno je da svaka sestra koja sazna za ove hadise da radi i ima postupke poput spomenuti ashabiki koje su radile ono što im je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, oporučio kroz ove hadise kako ne bi bile od onih koje su gorivo Džehennema.
Također, naš savjet svim sestrama je da budu pokorne Allahu, azze ve dželle, da obavljaju namaz i da daju Zekat i da budu pokorne svojim muževima, zahvalne na onome što im pružaju od dobročinstva i opskrbe.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 02 Sep 2017, 11:59

Bajramska hutba reisa Kavazovića:



Hvala Allahu Uzvišenom. Njemu se zahvaljujemo i od Njega pomoć i oprost tražimo. Njemu se utječemo od poroka i ružnih djela naših.

Svjedočimo da je samo Allah Bog i da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik. On ga je, uistinu, kao milost poslao svjetovima da radosnu vijest donese i da opomene, prije nego što nastupi Sudnji dan.

Mi muslimani jutros obilježavamo prvi dan Kurban bajrama 1438. hidžretske godine. Veliki je ovo mubarek dan za nas, za svakog muslimana i muslimanku. Posebno su radosni oni koji su obavili obrede hadža i oni koji će žrtvovati kurban. Radosni su i oni čija je ruka ispružena, čija je sreća uslovljena darežljivošću drugih. Danas slave svi svjetovi, jer se veliča ime Allahovo i jer je ovaj blagdan Njemu posvećen.

Tradicija ovog Bajrama nas povezuje s Ibrahimom, a.s., praocem vjerovjesnika, neka je na sve njih Allahovih mir i spas. Iako su se ljudi tokom dugih stoljeća udaljili jedni od drugih, u njima nikada nije zgasla potreba da se upoznaju, da se susreću i podsjećaju da smo djeca istih roditelja Adema i Have, neka je na njih Božiji blagoslov.

„O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznavali…“.(49:13)

Potreba za susretom s voljenom osobom najbolje se može razumjeti na brdu Arefat, koje nas podsjeća na susret naših praroditelja nakon izgona iz Dženneti Adna.

Težnja za susretom je naša potreba da prevladamo samoću i strah od nepoznatog i potrebu da preživimo surovost života, pomažući jedni drugima. U tom susretanju ljudi leži i smisao života i vjere. Taj naš put prati Iblis, l.a. Njegovo sjeme straha, pohlepe i mržnje truje naše duše i zavađa braću i sestre. Šejtan tako unosi patnju, bol i beznađe između nas.

Braćo i sestre!

Danas, više nego ikada, čovjeku ne manjka sredstava za život, ali mu nedostaje vizije i traganja za smislom i zajedničkim ciljevima. Vara nas prolazni život i umišljenost da možemo vladati onim što nije samo naše već što pripada svima. Izgubili smo sposobnost da gledamo u cjelovitu sliku svijeta. Ponašamo se poput Kabila, i iz nas progovara poriv da drugog učinimo poniženim, pobijeđenim i pokorenim.

Bojimo se slobodnog čovjeka, onoga koji će biti jednak nama, a različit po vjerovanju, po običaju, po kulturi i tradiciji. Gluhi smo i slijepi, ne čujemo Božiji zov, veličanstvenu nakanu Božiju da čovjeka učini slobodnim: „U vjeru nama prisiljavanja.(2:256) Pa zašto ti da nagoniš ljude da budu vjernici?“ (10:99) „I reci: «Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće – neka vjeruje, a ko hoće – neka ne vjeruje!»“ (18:29) „Svima vama smo zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali On hoće da vas iskuša u onome što vam daje, zato se natječite ko će više dobra učiniti.“ (5:48)

Braćo i sestre!

Smisao ljudskog postojanja je u služenju Bogu, kako kaže Kur'an, u natjecanju u dobru. To je šansa našeg društva i naše domovine. Vrijeme je da se okitimo vrlinama koje ispunjavaju svakog od nas i daju smisao životu, kao što su: ljubav, pažnja, dobročinstvo, pravedno postupanje, činjenje dobra, suprostavljanje zlu i nepravdi i njihovo otklanjanje. Ljudi bi trebali imati samo jedan primarni cilj, živjeti u miru, onako kako ga je i Kur'an postavio:

„O vjernici, živite svi u miru i ne idite stopama šejtanovim; on vam je zaista neprijatelj otvoreni.“ (2:208) Svi mi želimo podizati porodicu, sinove, kćerke, unuke, kao našu najveću radost, kao što je to činio i Ibrahim, a.s., čuvajući ih i štiteći od vlastitog zla, jer je kur'anska istina: „Sve što činite – činite sebi, dobro i zlo.“ (17:7)

Braćo i sestre.

Svemu što je Allah stvorio odredio je svrhu, a stvorio je čovjeka da se koristi svim što je na zemlji i u univerzumu, na način da poštuje red i poredak, da ne narušava ravnotežu u prirodi. Svi ljudi bi trebalo da žive životom dostojnim čovjeka. Oni koji nisu u stanju brinuti se o sebi, morali bi biti briga zajednice. U svakom obredu, koji nam je propisan, Allah nas poučava da je solidarnost, bratska povezanost, međusobna ljubav i jednakost, temelj napretka u zajednici.

„I neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite, zato što su vam spriječili pristup Časnom hramu, nikako ne navede da neprijateljstvo pokažete! Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu“. (5:2)

Iz obreda hadža mnogo toga bismo mogli naučiti i kada je u pitanju naš život u zajednici i način kako se rješavaju važna životna pitanja. Na hadžu nikome ne smije biti uskraćeno ništa što je neophodno za život. Od Ibrahima, a.s., neko je bio zadužen da vodi brigu o tome. Nikada se nije dogodilo da ova služba zakaže. Služiti Bogu, znači služiti ljudima. I obratno. Služba je briga o zajednici, a službenik osoba dostojna povjerenja zajednice u čije ruke je položen njen emanet. To je sadržano u onome u što vjerujemo.

Kao društvo u cjelini, još nismo naučili koja je razlika između rezultata i dobre namjere, nijeta. U općim javnim poslovima, važan je rezultat i on je najvažnije mjerilo. U vjerskim obredima (namaz, post, zekat i hadž) nijet, kojeg samo Bog poznaje, jeste njihova suština. Pravilna orijentacija u životu je ono što se traži od članova zajednice. Ništa se neće samo od sebe dogoditi. Poslanik, a.s., se nije oslanjao na čuda u svojoj poslaničkoj misiji. Ciljeve je postizao svojim radom i upornošću, uz Allahovu pomoć, kao i angažmanom svojih sljedbenika. Vjerovjesnik ashabe nije pitao za nijet, već za rezultate njihovog javnog angažmana u javnim poslovima.

Iz ovih razloga, kao slobodni ljudi i građani ove zemlje, imamo obavezu da tražimo da se politike, koje su odgovorne za javne poslove, vrate primarnom cilju, jedinom suvislom predmetu zbog koga postoje, poslovima organizacije i rada javnih službi u zajednici. Nacionalistička retorika i nesuvisli politički obračuni ne mogu zadovoljiti potrebe običnih ljudi.

Javni poslovi, kao što su sigurnost građana, zdravstvena zaštita, vakcinacija i školovanje djece, uvjeti studiranja, stanje u javnim ustanovama, opremljenost vojske i policije, socijalna zaštita i sl., jesu ono što nam život znači. Nikakve nacionalističke ili velikodržavne politike neće usrećiti ljude u Bosni i Hercegovini. Svi treba da uživamo naša pojedinačna i kolektivna prava, da se osjećamo ljudima, da živimo u našem ljudskom dostojanstvu, slobodni i bez straha.

Braćo i sestre!

Od vas muslimana tražim da živite dostojanstveno u svojoj vjeri i tradiciji, poštujući svu našu braću i sestre, sljedbenike korijena Ibrahimove vjere, jevreje i kršćane, da štitite njihova prava kao i svoja. Nedjela koja čine pripadnici terorističkih organizacija koji to čine u ime državnih projekata, krijući se iza islama, s prezirom i gnušanjem odbacujemo i osuđujemo. Pozivamo sve odgovorne ljude u muslimanskom svijetu da se ujedine u jedinoj ispravnoj namjeri, u borbi protiv onih koji vrše teror u svijetu. Ovo je za sve nas i najvažnija vjerska obaveza, naređivanja dobra i sprečavanja zla.

Također, zabrinuti smo zbog talasa mržnje prema muslimanima u Evropi i Americi. Mržnja nikada ništa dobro nije donijela. Nasilje se ne može ukloniti mržnjom i nasiljem, već širenjem razumijevanja i odlučnim suprotstavljanjem. Mržnja je poput ispijanja otrova, neka se niko ne nada da će njenim ispijanjem drugog otrovati.

Uznemireni smo i fizičkim i verbalnim napadima na muslimanke, kako od pojedinaca tako i od institucija u našoj zemlji, koje krše njihova prava. Očekujemo od onih koje smatramo prijateljima bosanskih muslimana iz evropskih zemalja da ne povjeruju u balkansku propagandu od strane onih koji su nad bosanskohercegovačkim muslimanima počinili zločin i genocid.

Ako još i imaju sumnje dokle njihova mržnja i propaganda mogu ići neka posjete Srebrenicu i Kozarac, pa će im, nadam se, sve biti jasno. Odbacujemo zlonamjerne izjave prema muslimanima i muslimankama u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.

Također, pozivam naš narod da ljubomorno čuvamo našu bosansku tradiciju, našu etiku i moral zasnovanu na Kur'anu, kao i slobodu od ataka odakle god dolazili.

Nas su uvijek smatrali hereticima, i iz Carigrada, i iz Rima, i iz Beča i iz Beograda. Izgleda da će to nastaviti. Međutim, biti heretik ne znači biti nevjernik, već imati vlastiti izbor, i čuvati svoje pravo na drugačije viđenje svijeta. Našu bosansku herezu, naš bošnjački izbor, niko nikada nije savladao. Tako treba i ostati.

Braćo i sestre.

Vjerujte u Boga, držite se Njegove riječi i izvršavajte ono što je On stavio u obavezu. Činite to prema svojim mogućnostima, jer Bog nas ne duži iznad naših mogućnosti.

Budite otvorenih srca prema ljudima, činite im dobro, a odvraćajte od zla i u njemu ne sudjelujte. Trudite se, nema nagrade bez truda i dobra djela. Upućujte dovu Allahu, jer primljena dova može promijeniti ljudsku sudbinu.

Praštajmo jedni drugima, jer to učvršćuje veze među ljudima i narodima.

Muslimanima i muslimankama u domovini Bosni i Hercegovini, u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i dijaspori želim sretne i berićetne bajramske dane. Provedimo ih s porodicom, rodbinom i prijateljima.

Siromašnima želim povećanje nafake, bolesnima ozdravljenje, a svima puno zdravlja i porodične i svake druge sreće.

Bajram šerif mubarek olsun!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 03 Sep 2017, 08:18

„I reci: «Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće – neka vjeruje, a ko hoće – neka ne vjeruje!»“ (18:29) „Svima vama smo zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali On hoće da vas iskuša u onome što vam daje, zato se natječite ko će više dobra učiniti.“ (5:48)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 03 Sep 2017, 08:34

Vi mene malo podsjecate na Jehovine svjedoke... samo citati, citati... nista vlastitog iskustva.
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests