Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 11 May 2019, 12:53

Mutevelija wrote: 11 May 2019, 12:31 Takvo razmisljanje se krsi sa temeljima Islamske vjere.
Meni se cini bitnim par stvari:

a) Nije stvar u vjeri i njeiznim temeljima, nego u tumaceneju.

b) Ta tumacenja su se s vremenom mijanjala. Ne treba biti slijep prema toj cinjenici. Danasnja istrazivanja jasno pokazuju da budizam nije isti kao u Buddhino doba, da islam nije isti kao u doba Muhameda, ne treba puno mudrosti da se vidi da danasnji hinduizam i vedska religija imaju jako malo dodirnih tacaka i sl.

Mnogi naucnici danas dokazuju da islam nije nastao u Meki (da ona u to doba nije niti postojala) nego u Petri, da je Kaba premjestena, da su prve verzije Kurana unistene i da je napisana nova sluzbena verzija itd.

To su sve zanimljive spoznaje koje nam otvaraju uvid u to kako su se religije doista mijenjale kroz povijest.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 11 May 2019, 12:57

Lijepa ironija je da je u Suri Hadz sve objasnjeno
"Danas sam vam vašu vjeru usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan Sam da vam islam bude vjera."


To sto pricas da je Kaba bila u petri je smijurija, a jasno pise da je bila u Beki tj Meki.

Islam se ne mijenja nakon ovog ajeta, niti se Kuran mijenja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 11 May 2019, 13:04

Pa u istom tom Kur'anu na kojeg se pozivas pise "Mi cemo vas vratiti u najnize nizine...ili , stvoricemo vas u najruznijem obliku itd". Reinkarnacija nije ponovno radjanje iste osobe, nego samo posljedica tvojih dijela koja odredjuju gdje ces se i u kojem obliku pojaviti.
Ako si cijeli zivot sebicno govno, tako samo pripremas sebi mjesto i oblik.
Odnosno , ti kreiras sebe , odnosno ti si Stvoritelj .
Nesvjesnost o posljedicama svojih postupaka te baca u jos dublju nizinu, sve dok ona ne postane nepodnosljiva i sam taj osjecaj te budi iz sna svijesti.
Inace, Fazlija, u ovom sto sam navodio o Allahu kao o
izvoru svjetlosti-svijesnosti, rijec je samo o semantici jer svijetlost je isto sto i njen izvor. Iluzija duginih boja je stvar prelamanja Jedne svjetlosti i kuta gledanja.
U Kur'anu se cak govori o "allahovom bojenju-farbanju" , sto se odnosi na ljudsku osobnost koja se stvara samim tim "gledanjem iz svog ugla" , pa je svaki covjek jedna unikatna boja , sto opet potvrdjuje Tewhid ili Jednotu Allaha , htio ti to ili ne.
Zato se recimo kod muslimana praktikuje da cetrdeset dana nakon necije smrti , se sastaju svi koji su mu bili bliski, uce, mole za oprost itd
Cetrdeset dana je u stvari period u kojem se mijenja svaka navika ako se posti od nje. Posto je covjek po islamu rob, on je samo rob navika, koje se nakon tog perioda rastacu i svijest se oslobadja robovanja.
Dok ljudi koji su prisutni na ceteresnici , najvjerovatnije su imali najveci ili najdublji utjecaj na umrlu osobu i oprastajuci mu, halaleci mu, daju prostoru u sebi koji je u njima opet kreirao umrli, da se oslobodi. U stvari jedni kreiramo druge, a sila svijesti , nevidljiva ali najjaca, zove se Stvoritelj. Blizina bozija nije nista drugo nego snazna svijest o tome ili svijest o siroj slici koja samim time pravi postupke takvih ljudi uskladjenim sa tim kretanjem.
U islamu se takvi ljudi nazivaju evlije ili boziji prijatelji, a to je isto sto i u budizmu znaci prosvjetljenost.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 11 May 2019, 17:57

Fazlija wrote: 11 May 2019, 12:45 Da, u Indiji je uvijek duhovna tradicija nadvaladavala ovu svecenicku. Javljali su se veliki ucitelji poput Buddhe, Mahavire, Shankaracarye, Abhinave... i gomile drugim manjih, tako da se ta tradicija ne samo odrzala, nego i izborila za prevenstvo pred brahmanskim svecenicima (npr. vede se danas gotovo uopce ne slijede u Indiji, vedski obredi zrtvovanja su potpuno odbaceni, hramovi vedskim bozanstvima gotovo da ne postoje, mislim da Brahma ima samo 1 hram u cijeloj Indiji itd.). No, indijska kultura je stara oko 7.000 godina, krscanska 2.000, a islamska 1.500 itd. Dakle, ima jos vremena :)

Meni se cini da se islamska kultura nalazi tacno tamo gdje je bila krscanska prije 500 godina. Zatucana, neprosvjecena i korumpirana ulema vlada u sprezi s politikom, a istinski duhovni tragaoci se moraju skrivati da im ne odsjeku glavu. Pri tome mislim, naravno, na arapske zemlje, Iran itd. Cini se kao da islamski svijet jos ceka gradjanska revolucija u kojoj ce obican svijet vjeru prebaciti u podrucje privatnog zanimanja. Tada ce se slobodnije moci govoriti i u tim zemljama o duhovnosti.

A sta tek reci kako ce za 5.000 izgledati krscanska i islamska kultura...
Krscanska kultura danas i ne postoji u pravom smislu rijeci. Ta kultura je potisnula krscanstvo i dala primat nauci, koja je po samoj definiciji odbacila vjerovanje.
Iako i danas ima dosta ortodoksnih krscana ali ipak su u manjini. Vec nakon perioda industrijalizacije su poceli ipak osjecati nemir, a veliki evropski filozofi su bili teski za razumjeti onima koji nisu bas to studirali , malo su se pribrali uz psihoanalizu i Frojda ili Junga, koji je vec svoje teorije poceo da crpi iz istocnih filozofija.
Zatim se pojavio Gurdjijev , a sedamdesetih je vec nastao pravi bum i pomama za duhovnim guruima sa istoka.
Budizam npr ulazi u evropsku civilizaciju tad, pa razne meditacije i joga tehnike su i danas vrlo popularne.
Tako da se tu tesko moze vise govoriti o krscanskoj civilizaciji , prije o nekom neokrscanskom periodu koji traje vec sto godina sigurno.
Iako mislim da je ovo o cemu pricamo vise neki put pojedinca, a da kulture tu igraju sporednu ulogu.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4979
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 11 May 2019, 18:49

carobnjak N wrote: 11 May 2019, 13:04 tako samo pripremas sebi mjesto i oblik.
Odnosno , ti kreiras sebe , odnosno ti si Stvoritelj .

Imperator drugog svijeta,Dark Wizard,kreator jednog virtuelnog svijeta !!! to prema meni super pase

Jesil ti siguran u vezi Reinkarnacije ? to rijec ima veliki spektrum definiranja.
Reinkarnacije moze biti isto: napustiti suprotnu existenciju,zivjeti ovde i kad ovde umres,vratis se u svoju
existenciju tamo nazad.

Tvoj horizont je slab,ti imas za ovaj svijet jedan kratak vid.

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 11 May 2019, 19:09

carobnjak N wrote: 11 May 2019, 13:04 Pa u istom tom Kur'anu na kojeg se pozivas pise "Mi cemo vas vratiti u najnize nizine...ili , stvoricemo vas u najruznijem obliku itd". Reinkarnacija nije ponovno radjanje iste osobe, nego samo posljedica tvojih dijela koja odredjuju gdje ces se i u kojem obliku pojaviti.
Ako si cijeli zivot sebicno govno, tako samo pripremas sebi mjesto i oblik.
Odnosno , ti kreiras sebe , odnosno ti si Stvoritelj .
Nesvjesnost o posljedicama svojih postupaka te baca u jos dublju nizinu, sve dok ona ne postane nepodnosljiva i sam taj osjecaj te budi iz sna svijesti.
Inace, Fazlija, u ovom sto sam navodio o Allahu kao o
izvoru svjetlosti-svijesnosti, rijec je samo o semantici jer svijetlost je isto sto i njen izvor. Iluzija duginih boja je stvar prelamanja Jedne svjetlosti i kuta gledanja.
U Kur'anu se cak govori o "allahovom bojenju-farbanju" , sto se odnosi na ljudsku osobnost koja se stvara samim tim "gledanjem iz svog ugla" , pa je svaki covjek jedna unikatna boja , sto opet potvrdjuje Tewhid ili Jednotu Allaha , htio ti to ili ne.
Zato se recimo kod muslimana praktikuje da cetrdeset dana nakon necije smrti , se sastaju svi koji su mu bili bliski, uce, mole za oprost itd
Cetrdeset dana je u stvari period u kojem se mijenja svaka navika ako se posti od nje. Posto je covjek po islamu rob, on je samo rob navika, koje se nakon tog perioda rastacu i svijest se oslobadja robovanja.
Dok ljudi koji su prisutni na ceteresnici , najvjerovatnije su imali najveci ili najdublji utjecaj na umrlu osobu i oprastajuci mu, halaleci mu, daju prostoru u sebi koji je u njima opet kreirao umrli, da se oslobodi. U stvari jedni kreiramo druge, a sila svijesti , nevidljiva ali najjaca, zove se Stvoritelj. Blizina bozija nije nista drugo nego snazna svijest o tome ili svijest o siroj slici koja samim time pravi postupke takvih ljudi uskladjenim sa tim kretanjem.
U islamu se takvi ljudi nazivaju evlije ili boziji prijatelji, a to je isto sto i u budizmu znaci prosvjetljenost.
Ni sam nisam znao koju od svih budalastina koje pripisujes Islamu da izdvojim, jer, svaka je "gora od gore"

Ako mislis da si musliman, idi odmah osami se i iskreno se pokaj Allahu zbog sirka koji ovdje unosis. Ti nemas blage veze, pa cak ni o sufizmu, te te molim da prestanes sa lazima na naseg Gospodara.

Toliko od mene tebi. Sta god da mi napises, znaj da necu procitati, te se nemoj truditi.

P.S.

Mutevelija, tebi se zahvaljujem sto si imao strpljenja da branis islamsko ucenje. Ali te molim da to sa njim vise ne pokusavas. Samo ga okurazavamo time. Ovdje je tema Islam, a ja ne znam o cemu on prica.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 11 May 2019, 19:29

Remzudin wrote: 11 May 2019, 18:49
carobnjak N wrote: 11 May 2019, 13:04 tako samo pripremas sebi mjesto i oblik.
Odnosno , ti kreiras sebe , odnosno ti si Stvoritelj .

Imperator drugog svijeta,Dark Wizard,kreator jednog virtuelnog svijeta !!! to prema meni super pase

Jesil ti siguran u vezi Reinkarnacije ? to rijec ima veliki spektrum definiranja.
Reinkarnacije moze biti isto: napustiti suprotnu existenciju,zivjeti ovde i kad ovde umres,vratis se u svoju
existenciju tamo nazad.

Tvoj horizont je slab,ti imas za ovaj svijet jedan kratak vid.
Svako je svijet za sebe , a ja te tvoje svjetove ne poznajem Remzo. Slobodno ih malo rastumaci i razlozi ovdje na forumu.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by exampLe » 11 May 2019, 19:43

To je jedan od problema skoro svake vjere, svi je tumace na neki svoj nacin koji u vecini slucajeva nema veze s mozgom.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4979
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 11 May 2019, 20:49

carobnjak N wrote: 11 May 2019, 19:29
Remzudin wrote: 11 May 2019, 18:49


Imperator drugog svijeta,Dark Wizard,kreator jednog virtuelnog svijeta !!! to prema meni super pase

Jesil ti siguran u vezi Reinkarnacije ? to rijec ima veliki spektrum definiranja.
Reinkarnacije moze biti isto: napustiti suprotnu existenciju,zivjeti ovde i kad ovde umres,vratis se u svoju
existenciju tamo nazad.

Tvoj horizont je slab,ti imas za ovaj svijet jedan kratak vid.
Svako je svijet za sebe , a ja te tvoje svjetove ne poznajem Remzo. Slobodno ih malo rastumaci i razlozi ovdje na forumu.

Neznam kako da se objasni jednom slipom covjeku crvena boja ?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 12 May 2019, 00:09

Remzo, ti si nas crnomagijski Guru, nas Milarepa u svojoj ranoj fazi ;)

Delileru, zasto si tako iskljuciv? Carobnjak iznosi svoje mišljenje i temelji ga na odredjenom tumacenju Kurana, zasto mislis da je tvoje tumacenje spravnije? Pa cak i da jeste, zasto tako ostrasceno reagirati sa bijesom i ljutnjom? Zasto mislis da necije misljenje moze uvrijediti Stvaratelja svjetova, zasto mislis da Stvoritelju tvoja ljutnja moze ugoditi?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 12 May 2019, 13:01

Fazlija wrote: 12 May 2019, 00:09 Remzo, ti si nas crnomagijski Guru, nas Milarepa u svojoj ranoj fazi ;)

Delileru, zasto si tako iskljuciv? Carobnjak iznosi svoje mišljenje i temelji ga na odredjenom tumacenju Kurana, zasto mislis da je tvoje tumacenje spravnije? Pa cak i da jeste, zasto tako ostrasceno reagirati sa bijesom i ljutnjom? Zasto mislis da necije misljenje moze uvrijediti Stvaratelja svjetova, zasto mislis da Stvoritelju tvoja ljutnja moze ugoditi?
Da budem opet iskljuciv onda: Drzi se ti budizma.

Vidi, ni on niti ja imamo pravo na svoje misljenje, kada se radio osnovnim temeljima vjere. Islam je po svim stvarima o kojima on pise jasno definisan. On sa svojom pricom izlazi iz tih granica. Necu dalje da raspravljam o tome jer je suvisno.

Ja kada (i ako), budem napisao svoje "misljenje" o stvarima o kojima on pise, to nece biti moje misljenje, nego ono sto islam uci, uz prilozene dokaze iz Kur'ana i hadisa.

Dotad, niko mi ne moze uzeti pravo da nekoga kritikujem i da ne siri dezinformacije. U onome sto on pise, nema mjesta nicijem misljenju. To su price koje su davno (jos za vrijeme Muhameda a.s) proglasene kufrom, iz razloga zalazenja u ono sto samo Allah zna (gajb), kao i netacno opisivanje nase smrti i onoga sto dolazi poslije nje. Sve to je jasno jasno utvrdjeno u islamu.

A ti meni slobodno i dalje "pucaj" palac dole i na ovaj post, ako bas volis to. Ponavljam, islam nije filozofija nego religija, sa jasno uvrdjenim osnovnim postulatima. Ko izadje iz njih, u proslom postu sam napisao sta mu je ciniti.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 13:37

exampLe wrote: 11 May 2019, 19:43 To je jedan od problema skoro svake vjere, svi je tumace na neki svoj nacin koji u vecini slucajeva nema veze s mozgom.
a ima veze ako temeljis vjeru na tome sto pronadju nekad zmiju u kaburu , pa se prepadnes da ce i tebi uci, iako ima sasvim logicno objasnjenje
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by exampLe » 12 May 2019, 13:47

carobnjak N wrote: 12 May 2019, 13:37
exampLe wrote: 11 May 2019, 19:43 To je jedan od problema skoro svake vjere, svi je tumace na neki svoj nacin koji u vecini slucajeva nema veze s mozgom.
a ima veze ako temeljis vjeru na tome sto pronadju nekad zmiju u kaburu , pa se prepadnes da ce i tebi uci, iako ima sasvim logicno objasnjenje
Koja je tvoja vjera (ako je imas uopste) ?

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 13:57

exampLe wrote: 12 May 2019, 13:47
carobnjak N wrote: 12 May 2019, 13:37

a ima veze ako temeljis vjeru na tome sto pronadju nekad zmiju u kaburu , pa se prepadnes da ce i tebi uci, iako ima sasvim logicno objasnjenje
Koja je tvoja vjera (ako je imas uopste) ?
nemam nikakvih vjerovanja , drzim se onog sto znam i mogu da razumijem ili spoznam na bilo koji nacin.
Najblize tome je vjerovanje u jednotu svega i da je bas sve-Jedno ili eto zbog tradicije kojoj pripadam, da je sve Allah. Nema nikakav naziv, niti mi je potreban...niti grupu, niti organizaciju. Sam svoj majstor, sto bi rekli ;)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 12 May 2019, 13:59

Nova religija na pomolu...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 14:03

Deliler wrote: 12 May 2019, 13:59 Nova religija na pomolu...
ih ...nova?! kad je to ikad bilo i u islamskoj tradiciji
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 12 May 2019, 14:07

carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:03
Deliler wrote: 12 May 2019, 13:59 Nova religija na pomolu...
ih ...nova?! kad je to ikad bilo i u islamskoj tradiciji
Nikad...nikad, gospodine carobnjak N.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 14:09

Deliler wrote: 12 May 2019, 14:07
carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:03

ih ...nova?! kad je to ikad bilo i u islamskoj tradiciji
Nikad...nikad, gospodine carobnjak N.
Zato sto ne znate dovoljno gospodine. Guglajte o ibn Arebiju npr
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 12 May 2019, 14:12

carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:09
Deliler wrote: 12 May 2019, 14:07

Nikad...nikad, gospodine carobnjak N.
Zato sto ne znate dovoljno gospodine. Guglajte o ibn Arebiju npr
Ibn Arabi... sve si mi sad rekao. :stop Hvala na prepisci.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 14:17

Deliler wrote: 12 May 2019, 14:12
carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:09
Zato sto ne znate dovoljno gospodine. Guglajte o ibn Arebiju npr
Ibn Arabi... sve si mi sad rekao. :stop Hvala na prepisci.
sutjur Allahu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests