Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 28 Dec 2020, 17:24

tuzlak1212 wrote: 28 Dec 2020, 16:41 Koliko znam to su samo Ibrahim i Muhammed a.s.

Prove me wrong
Netačno. Evlija(množina od veli) dolazi u značenju prijatelja.
A ibrahim, a.s. je nešto posebno. Za njega kur'an ne kaže da je evlija, nego halil (خليل)
Halil je ono što bi kod nas bio jaran. Ta vrsta prijateljstva.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 28 Dec 2020, 17:28

Potvrdu za ovo nalazimo u buharijinom sahihu gdje je zabilježen hadis kudsija u kojem stoji:

Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, alejhis-selam, rekao: “Uzvišeni Allah kaže: ‘Ko uznemiri Mog prijatelja (evlijju), objavit ću mu rat.'” (Buhari, 11/340-341)
Svi mi se morete obratit

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by tuzlak1212 » 28 Dec 2020, 17:58

Taare wrote: 28 Dec 2020, 17:24
tuzlak1212 wrote: 28 Dec 2020, 16:41 Koliko znam to su samo Ibrahim i Muhammed a.s.

Prove me wrong
Netačno. Evlija(množina od veli) dolazi u značenju prijatelja.
A ibrahim, a.s. je nešto posebno. Za njega kur'an ne kaže da je evlija, nego halil (خليل)
Halil je ono što bi kod nas bio jaran. Ta vrsta prijateljstva.
Ja sam mislio na prijatelja generalno, nisam isao u arapske fraze

Gojeni H
Na probnom
Na probnom
Posts: 82
Joined: 23 Dec 2020, 12:32
Status: Offline

Re: Islam

Post by Gojeni H » 28 Dec 2020, 20:28

lilith1 wrote: 28 Dec 2020, 16:04 “Slušajte! Zaista, Allahovi prijatelji neće imati straha, i neće tugovati– oni koji su vjerovali i postupali bogobojazno. Za njih su radosnevijesti u ovom životu i na ahiretu – nema mijenjanja Allahovih riječi;ovo je zaista veliki uspjeh.” (10:63-65)
Zaista zavisi od licne percepcije, ali generalno u islamu najpoznatiji Allahov prijatelj je Ibrahim (Abraham) a.s. jer ga Allah zove takvim.
Allahov prijatelj je osoba koja se u potpunosti predala Allahu I njegovoj volji (citaj, izuzetno mali broj ljudi, ukljucujuci muslimane)

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42697
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14029 times
Been thanked: 12623 times
Status: Online

Re: Islam

Post by Masamune » 28 Dec 2020, 20:56

Gojeni da li je moguća neka vrsta reforme u Islamu preko sufizma? Jednom smo o ovome razgovarali nas par.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Gojeni H
Na probnom
Na probnom
Posts: 82
Joined: 23 Dec 2020, 12:32
Status: Offline

Re: Islam

Post by Gojeni H » 29 Dec 2020, 07:59

MarlboroGold wrote: 28 Dec 2020, 20:56 Gojeni da li je moguća neka vrsta reforme u Islamu preko sufizma? Jednom smo o ovome razgovarali nas par.
Ako mislis na reformu tipa krscanske, koja je porodila decenije klanja izmedju protestanata I katolika, muslimani vec imaju sunite I siije I rezultat politickog razdvajanja ljudi smo imali priliku vidjeti u Iraku I Siriji.

S druge strane ta ista reforma u krscanskoj Evropi je dovela krscanstvo u komu, a izrodila niz idolopoklonickih religija kao sto su razni nacionalizmi, komunizmi, fasizmi koji su uz pomoc tehnoloskog napretka donijeli veliki jad I bijedu.

Sufizam je postao institucionalizovan kao I mainstream Islam tako da je tesko da kao takav moze donijeti velike reforme u islamski svijet.
Tesko da "zvanicni islam" moze donijeti znacajne promjene. U vecini tih arapsko-azijsko-africkih nedemokratskih rezima takav Islam je rezimski oglasivac koji po strukturi I namjeni ne moze izvrsiti nikakve promjene ni duse ni uma.

Bez obzira na relativan uticaj politike IVZ BiH cesto nismo (ni muslimani a ni oni koji to.nisu) svjesni pozitivnog uticaja zvanicne odvojenosti drzave I IVZ

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by arzuhal » 29 Dec 2020, 08:08

Gojeni H wrote: 28 Dec 2020, 20:28 Allah
Mahsus selam, nadam se da ste ti i tvoji dobro u ovaj vakat svakojakih iskušenja :cvijece Ne mogu ti poželjeti dobrodošlicu jer ni sam nisam aktivan na forumu posljednjih.. pa, pola godine.. ali te mogu pozdravit :pusi
uzmi Lysobact

Gojeni H
Na probnom
Na probnom
Posts: 82
Joined: 23 Dec 2020, 12:32
Status: Offline

Re: Islam

Post by Gojeni H » 29 Dec 2020, 13:19

arzuhal wrote: 29 Dec 2020, 08:08
Gojeni H wrote: 28 Dec 2020, 20:28 Allah
Mahsus selam, nadam se da ste ti i tvoji dobro u ovaj vakat svakojakih iskušenja :cvijece Ne mogu ti poželjeti dobrodošlicu jer ni sam nisam aktivan na forumu posljednjih.. pa, pola godine.. ali te mogu pozdravit :pusi
We alejkumu selam arzo moj!
Lijepo te vidjeti I cuti.
Elhamdulillah, svasta je bilo. Pisacu ti

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 29 Dec 2020, 13:38

Gojeni H wrote: 29 Dec 2020, 07:59
MarlboroGold wrote: 28 Dec 2020, 20:56 Gojeni da li je moguća neka vrsta reforme u Islamu preko sufizma? Jednom smo o ovome razgovarali nas par.
Ako mislis na reformu tipa krscanske, koja je porodila decenije klanja izmedju protestanata I katolika, muslimani vec imaju sunite I siije I rezultat politickog razdvajanja ljudi smo imali priliku vidjeti u Iraku I Siriji.

S druge strane ta ista reforma u krscanskoj Evropi je dovela krscanstvo u komu, a izrodila niz idolopoklonickih religija kao sto su razni nacionalizmi, komunizmi, fasizmi koji su uz pomoc tehnoloskog napretka donijeli veliki jad I bijedu.

Sufizam je postao institucionalizovan kao I mainstream Islam tako da je tesko da kao takav moze donijeti velike reforme u islamski svijet.
Tesko da "zvanicni islam" moze donijeti znacajne promjene. U vecini tih arapsko-azijsko-africkih nedemokratskih rezima takav Islam je rezimski oglasivac koji po strukturi I namjeni ne moze izvrsiti nikakve promjene ni duse ni uma.

Bez obzira na relativan uticaj politike IVZ BiH cesto nismo (ni muslimani a ni oni koji to.nisu) svjesni pozitivnog uticaja zvanicne odvojenosti drzave I IVZ
Ne zamjerim njemu koji ne zna pa miješa lokalne tradicije iliti uvedene adete i islam.
Zamjeram tebi koji pristaješ na tako nešto.
Islam je vjera stvoritelja nebesa i zemlje tj univerzuma i svega što postoji.
Takav ne objavljuje faličnu vjeru kojoj je potrebna reforma.
Sam Allah kaže da je upotpunio vjeru. Dakle, kompletna bez ikakvih nedostataka.
Reći da nije tj da joj je potrebna reforma, ravno je kufru.

Halali, jednostavno nisam mogao prešutjeti.
Svi mi se morete obratit

Gojeni H
Na probnom
Na probnom
Posts: 82
Joined: 23 Dec 2020, 12:32
Status: Offline

Re: Islam

Post by Gojeni H » 29 Dec 2020, 13:47

Taare wrote: 29 Dec 2020, 13:38
Gojeni H wrote: 29 Dec 2020, 07:59

Ako mislis na reformu tipa krscanske, koja je porodila decenije klanja izmedju protestanata I katolika, muslimani vec imaju sunite I siije I rezultat politickog razdvajanja ljudi smo imali priliku vidjeti u Iraku I Siriji.

S druge strane ta ista reforma u krscanskoj Evropi je dovela krscanstvo u komu, a izrodila niz idolopoklonickih religija kao sto su razni nacionalizmi, komunizmi, fasizmi koji su uz pomoc tehnoloskog napretka donijeli veliki jad I bijedu.

Sufizam je postao institucionalizovan kao I mainstream Islam tako da je tesko da kao takav moze donijeti velike reforme u islamski svijet.
Tesko da "zvanicni islam" moze donijeti znacajne promjene. U vecini tih arapsko-azijsko-africkih nedemokratskih rezima takav Islam je rezimski oglasivac koji po strukturi I namjeni ne moze izvrsiti nikakve promjene ni duse ni uma.

Bez obzira na relativan uticaj politike IVZ BiH cesto nismo (ni muslimani a ni oni koji to.nisu) svjesni pozitivnog uticaja zvanicne odvojenosti drzave I IVZ
Ne zamjerim njemu koji ne zna pa miješa lokalne tradicije iliti uvedene adete i islam.
Zamjeram tebi koji pristaješ na tako nešto.
Islam je vjera stvoritelja nebesa i zemlje tj univerzuma i svega što postoji.
Takav ne objavljuje faličnu vjeru kojoj je potrebna reforma.
Sam Allah kaže da je upotpunio vjeru. Dakle, kompletna bez ikakvih nedostataka.
Reći da nije tj da joj je potrebna reforma, ravno je kufru.

Halali, jednostavno nisam mogao prešutjeti.
Halalosum. Ne cita insan misli pa da zna sta je pitac nakastio svojim pitanjem.
Ne treba pucati s kuka.
Konkretno, koji je islam ispravan?

Zasto bi ovaj, bilo koje pravne skole, bio "ispravniji" od onoga prakticiranog od nagrubo 9 do 12 vijeka?

A ako pazljivo iscitavamo ono sto su iza sebe ostavili velikani sufizma, poezije, pa cak I nesto tvrdjeg interpretiranja vjere, citalac bi se mogao iznenaditi ako ne otvorenoscu onda barem trpeljivosti prema idejama koje se u danasnjim Mickey Mouse tzv. islamskim drzavama ne mogu naci ni u tragovima.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 29 Dec 2020, 20:08

Gojeni H wrote: 29 Dec 2020, 13:47 Konkretno, koji je islam ispravan?
Pa onaj za kojeg je Allah rekao da ga je usavršio.
Dakle, već tad je bio savršen. Sve što se doda je - višak.
Viškovi su doveli do podjela i sukoba.

"Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama..."

Ono što su oni radili u vjeri, to je dovoljno.

"Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera."

Evo islama:

1. Monoteizam
2. Namaz.
3. Zekat ko može.
4..sadaka ko može.
5. Post ko može.
6. Hadzdz ko može.
7.nemoj ubit.
8. Nemoj bludničit.
9. nemoj lagat.
10. nemoj pit.
11. Nemoj ukrast.
12. nemoj ogovarat.

Eto, dvanaeset jednostavnih tačaka kao put do vječne sreće tj sreće i na dunjaluku i na ahiretu.


Ali, eto, da se bavimo tim krupnim stvarima. De da krenemo od onoga što imamo.
Koliko je ljudi koji su danas u cijeloj bosni obavili barem jedan namaz?
Koliko ih je koji su dali barem marku sadake?
Koliko ih je koji su barem jednom ponovili šehadet?

A hajmo s druge strane.
Koliko ih je koji su popili?
Koliko ih je što su bludničili?
Koliko ih je koji su slagali, ukrali, prevarili?

Nešto mi govori da ogromnu većinu čine ljudi iz druge skupine.
Dovoljno je pogledati stanje u državi pa da ti bude jasno da sam u pravu.

Dakle, vratiti se barem na ono što zagovaraju lokalne hodže. Kad to ispunimo, onda ćemo se baviti finesama.
Eto, da narod koji se izjašnjava muslimanima, barem počne obavljati namaz.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 17 Jan 2021, 21:54

Na Sudnjom Danu će ljudi biti prozvani po imenima očeva, mnogi će se tad iznenaditi sto sa imenom oca sa kojim će biti skupa prozvani.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Sibila » 02 Feb 2021, 22:50

Mutevelija wrote: 17 Jan 2021, 21:54 Na Sudnjom Danu će ljudi biti prozvani po imenima očeva, mnogi će se tad iznenaditi sto sa imenom oca sa kojim će biti skupa prozvani.
moj hodza....kod mene ce svi u dzehenem....komplet porodica sira uza i sa majcine i sa tatine strane...plus i raja ce mi...




ja u svom zivotu ne znam nikoga ko bi mozda mogao makar vidjeti dzeneta.....

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 02 Feb 2021, 22:51

Sibila wrote: 02 Feb 2021, 22:50
Mutevelija wrote: 17 Jan 2021, 21:54 Na Sudnjom Danu će ljudi biti prozvani po imenima očeva, mnogi će se tad iznenaditi sto sa imenom oca sa kojim će biti skupa prozvani.
moj hodza....kod mene ce svi u dzehenem....komplet porodica sira uza i sa majcine i sa tatine strane...plus i raja ce mi...




ja u svom zivotu ne znam nikoga ko bi mozda mogao makar vidjeti dzeneta.....
Nisam hodza samo mi je kuca blizuk dzamije :o
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Sibila » 02 Feb 2021, 22:56

dobro.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 02 Feb 2021, 22:59

Sibila wrote: 02 Feb 2021, 22:56dobro.
U zadnje vrijeme ne vollim ni razglabat puno o vjeri osjecam se nemjerodavnim licemjernim i tako :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Sibila » 02 Feb 2021, 23:02

Mutevelija wrote: 02 Feb 2021, 22:59
Sibila wrote: 02 Feb 2021, 22:56dobro.
U zadnje vrijeme ne vollim ni razglabat puno o vjeri osjecam se nemjerodavnim licemjernim i tako :hm
ti ?


zasto ?



u meni proradilo licemjerstvo......tesko mi pa se boga sjetila....


ok. nemoj onda... :pusa

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 02 Feb 2021, 23:05

Sibila wrote: 02 Feb 2021, 23:02
Mutevelija wrote: 02 Feb 2021, 22:59

U zadnje vrijeme ne vollim ni razglabat puno o vjeri osjecam se nemjerodavnim licemjernim i tako :hm
ti ?


zasto ?



u meni proradilo licemjerstvo......tesko mi pa se boga sjetila....


ok. nemoj onda... :pusa
Pa eto osjecam se kad jeno govoris drugo radis neceg se ne pridrzavas.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Rum » 04 Feb 2021, 16:16

Mubarek noć Lejletu-r-regaib nastupa u akšam, u četvrtak, 18. februara 2021. godine.
“Allahumme barik lena fi redžebe, ve ša’bane, ve beligna ramadan!” je dova Muhammeda, a. s., kojom vjernici ulaze u mjesec redžeb i mubarek noć Lejletu-r-regaib.
Prva mubarek noć mjeseca redžeba je Lejletu-r-regaib, nastupa uoči prvog petka u tom mjesecu, a muslimani je kao mubarek noć obilježavaju u ibadetu.
Vjernici se raduju mubarek noćima, jer čovjek svjestan Boga – prije negoli pogleda ka Nebesima – gleda u sebe. Mubarek noći su dodatno ohrabrenje da vjernici svoje najglasnije i najskrovitije želje predaju Utočištu – Gospodaru svjetova. I zbog toga je ova noć prilika da preispitamo svoje ciljeve, strasti i želje za budućnost i kao i za svojevrsno godišnje ‘podvlačenje crte’.
Među muslimanima Balkana izraz učajluci je zajednički naziv za mjesece redžeb, ša’ban i ramazan. U njima se nalaze četiri mubarek noći, to su: Lejletu-r-regaib, Lejletu-l-Mi’radž Lejletu-l-berat i Lejletu-l-kadr. Ove noći su za ljude – za otvorene razgovore s Bogom u kojima čovjek sebi otkriva ono što je Bogu znano, a što mu može biti od pomoći u susretu sa svijetom oko sebe. Duhovni velikani su mubarek noći opisivali kao vodu koja se susreće sa suhom zemljom. Redžeb je jedan od četiri mjeseca sigurnosti i mira. Nepovredivost njihovu spominje i Kur’an: „Od kad je stvorio nebesa i zemlju Allah je propisao da je broj mjeseci dvanaest od kojih su četiri sveta, u njima sami sebi zulum ne činite (kršeći Allahove zabrane i granice)!“ (Tevbe, 36).
Lejletu-r-regaib, Noć želja, također poznata kao Noć nade, prilika je da se krene u potragu za dubljom vezom s Bogom i osnaži duh na putu sunneta Božijeg Miljenika Muhammeda, a.s.
Imajući na umu da je dova ili molba Allahu dž. š. bila i ostala spona i most koji povezuje Stvoritelja i Njegovo stvorenje; nemojmo propustiti da u noći Lejletu-r-regaiba dokučimo Allahovu milost, blagodat i bereket. Dova je posebno potrebna današnjem čovjeku koji u brzom i dinamičnom životu često izgubi orijentaciju i ravnotežu između duhovnog i materijalnog. Čovjeka treba uputiti dovi, kao vidu svakodnevne veze s njegovim Stvoriteljem, od jutarnjeg buđenja do večernjeg lijeganja; da dovom čisti svoju dušu i istraje na Allahovom putu.
Ova noć je prilika i možda prvi korak za prihvaćanje i razumijevanje Božije milosti kakvu nam opisuje hadis u kojem je Vjerovjesnik, a.s., rekao: “Uzvišeni Allah kaže: Ja sam u stanju učiniti Svome robu ono što o Meni misli, i s njim sam kad Me spomene. Ako on Mene spomene u sebi, i Ja njega spomenem u Sebi; a ako Me on spomene u nekoj skupini, Ja njega spomenem u skupini boljoj od nje. Ako se on Meni približi za jedan pedalj, Ja se njemu približim za jedan lakat; a ako se on Meni približi za jedan lakat, Ja se njemu približim za jedan hvat. Ako on Meni ide običnim hodom, Ja njemu idem žurno”.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Rum » 12 Feb 2021, 16:08

Prvi vjesnik Ramazana: Večeras sa akšamskim ezanom nastupa mubarek mjesec Redžeb


Večeras sa akšamskim ezanom nastupa mubarek mjesec Redžeb. To je prvi vjesnik i prva najava najboljeg gosta mubarek mjeseca Ramazana.

Za dva mjeseca nam dolazi najdraži gost, mjesec Ramazan i post u njemu koji je i jedan od pet temeljnih islamskih šartova.

Mubarek dani i noći, koji najavljuju ovako važnog i dragog nam musafira, već su na pragu, mubarek dani i noći koji nose radosne vijesti i podsjećaju nas na dolazak mubarek ramazana je mjesec Redžeb, piše Hanuma.ba.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: Krokodil Behko and 12 guests