Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Online

Re: Islam

Post by Rum » 10 Mar 2021, 11:45

Muslimani u BiH večeras obilježavaju mubarek noć Lejletul-miradž: Noć kada je objavljen propis o namazu i tri posljednja ajeta sure El-Bekare



Image


Muslimani u Bosni i Hercegovini obilježavaju mubarek noć Lejletul-miradž, koja nastupa večeras sa akšam-namazom.

Lejletul-Miradž je noć o kojoj govore i Kur’an i hadis, a pod ovom odrednicom podrazumijevaju se Isra, ponoćno putovanje od Mekke do Kudsa u Jerusalemu, i Miradž, uzdignuće Božijeg poslanika do Sidretul-muntehaa, koji su se dogodili u istoj noći.

Prema historijskim izvorima, ovaj događaj se zbio u jednom od najtežih perioda Muhammedovog, a. s., poslanstva, neposredno nakon senetul-huzna (godine tuge) u kojoj je Poslanik izgubio dva najveća oslonca, pomagača i zaštitnika među ljudima, h. Hatidžu i Ebu Taliba.

Poslije tog gubitka, Poslanik je išao u Taif da tamošnje stanovnike pozove u islam, ali umjesto pristanka protjerali su ga kamenicama i pogrdama.

U tim trenucima Poslanik je tražio zaštitu od Najvećeg Zaštitnika i Allah, dž.š., ga je obradovao Israom i Mi’radžom. Cijeli ovaj događaj je precizno izložen i do u detalje objašnjen u brojnim hadisima i povijesnim djelima.

U Kur’anu je o Israu zabilježeno: “Neka je slavljen Onaj Koji je proveo Svoga roba od Mesdžidul-Harama (Kabe) do Mesdžidul-Aksa (Kuds) čiju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu znamenje Naše pokazali. Zaista On sve čuje i sve vidi.”

Na Miradžu je Poslanik uzdignut na najviše nebo i boravio je u blizini Uzvišenog Gospodara, prekoračivši granicu koju nije dopušteno prekoračiti ni samim melekima. Tu je vidio znamenja koje ljudsko oko nije vidjelo, niti će vidjeti do Sudnjeg dana.

Na Mi’radžu je Poslaniku objavljen propis o namazu koji je, prema njegovim riječima, “Miradž (duhovno uzdignuće) muslimana”, a objavljena su mu i tri posljednja ajeta sure El-Bekare.

Nije precizno zabilježeno kada je bila noć Israa i Mi’radža. Sigurno je da je bila prije Hidžre, bez daljnjeg preciziranja, ali je pretpostavka da je to 26. noći mjeseca redžeba.

Ova noć u tradiciji muslimana naših prostora obilježava se i kao Dan Vakifa.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14107 times
Been thanked: 12699 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Masamune » 10 Mar 2021, 12:00

Čestita li se ovo?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 10 Mar 2021, 12:15

MarlboroGold wrote: 10 Mar 2021, 12:00 Čestita li se ovo?
Da, i to riječima miradži-olsun mina ve minkum.
Pa eto, čestitaj ako imaš kome.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26402
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1870 times
Been thanked: 4095 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Beni » 10 Mar 2021, 12:24

Taare wrote: 10 Mar 2021, 12:15
MarlboroGold wrote: 10 Mar 2021, 12:00 Čestita li se ovo?
Da, i to riječima miradži-olsun mina ve minkum.
Pa eto, čestitaj ako imaš kome.
kako se odgovara na cestitku ?
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 10 Mar 2021, 12:30

Beni wrote: 10 Mar 2021, 12:24
Taare wrote: 10 Mar 2021, 12:15

Da, i to riječima miradži-olsun mina ve minkum.
Pa eto, čestitaj ako imaš kome.
kako se odgovara na cestitku ?
Čekaj dok izmislim, kao što sam izmislio i ovo prvo :D.
Svi mi se morete obratit

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Islam

Post by bosnjakinja » 10 Mar 2021, 12:50

Taare wrote: 10 Mar 2021, 12:30
Beni wrote: 10 Mar 2021, 12:24

kako se odgovara na cestitku ?
Čekaj dok izmislim, kao što sam izmislio i ovo prvo :D.
Turkinja jedna koju imam na fb je objavila "Miradz kandilizin mubarek olsun"

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 10 Mar 2021, 12:58

bosnjakinja wrote: 10 Mar 2021, 12:50 Turkinja jedna koju imam na fb je objavila "Miradz kandilizin mubarek olsun"
Turci :rol pusti ba turke i njihove kandilje.
i meni je jaran turčin jutros poslo čestitku.

Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Islam

Post by bosnjakinja » 10 Mar 2021, 13:00

Taare wrote: 10 Mar 2021, 12:58
bosnjakinja wrote: 10 Mar 2021, 12:50 Turkinja jedna koju imam na fb je objavila "Miradz kandilizin mubarek olsun"
Turci :rol pusti ba turke i njihove kandilje.
i meni je jaran turčin jutros poslo čestitku.

Image
reci mu da si ti ateista i neka se goni s tim :valja

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 10 Mar 2021, 13:06

bosnjakinja wrote: 10 Mar 2021, 13:00 reci mu da si ti ateista i neka se goni s tim
Kako ću mu sad reći da sam ateista kad klanjamo džematile :D.
Ma nije ta čestitka neš oficijelno, nego onako, požele hajr.
Svi mi se morete obratit

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Online

Re: Islam

Post by bosnjakinja » 10 Mar 2021, 13:33

Taare wrote: 10 Mar 2021, 13:06
bosnjakinja wrote: 10 Mar 2021, 13:00 reci mu da si ti ateista i neka se goni s tim
Kako ću mu sad reći da sam ateista kad klanjamo džematile :D.
Ma nije ta čestitka neš oficijelno, nego onako, požele hajr.
znam,ne cestita se ali je obicaj..isto kao kod nas ramazan,mislim nije neki obicaj ali ja uvijek nazovem tetke da kazem ramazan mubarek,da ispostite u hajru :D :123

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 10 Mar 2021, 21:58

bosnjakinja wrote: 10 Mar 2021, 12:50
Taare wrote: 10 Mar 2021, 12:30

Čekaj dok izmislim, kao što sam izmislio i ovo prvo :D.
Turkinja jedna koju imam na fb je objavila "Miradz kandilizin mubarek olsun"
imam ja puno Turaka u FB,ali ni kod jednog nisam video takvu cestitku !

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Online

Re: Islam

Post by Rum » 14 Mar 2021, 22:02

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Online

Re: Islam

Post by Rum » 18 Mar 2021, 23:22

MUBAREK NOĆ LEJLETU-L-BERAT 27. MARTA: OHRABRENJE VJERNICIMA DA ŽELJE PREDAJU GOSPODARU



Image


Mubarek noć Lejletu-l-berat, po Takvimu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini za 2021. godinu nastupa u akšam, u subotu, 27. marta, i vjesnik je nadolazećeg mjeseca posta, ramazana.

Mubarek noći su dodatno ohrabrenje da vjernici svoje najglasnije i najskrovitije želje predaju Gospodaru. Ove noći su za ljude – za otvorene razgovore s Bogom u kojima čovjek sebi otkriva ono što je Bogu znano, a što mu može biti od pomoći u susretu sa svijetom oko sebe. Duhovni velikani su mubarek noći opisivali kao vodu koja se susreće sa suhom zemljom.



Lejletu-l-berat se obilježava i kao noć u kojoj meleki počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu, a u tradiciji bosanskih muslimana poznata je i kao noć oprosta, sudbine i želja. Ova odabrana noć u hadisima, predajama Poslanika Muhammeda, a.s., spominje se kao noć u kojoj Allah, dž.š., određuje ljudske sudbine, ljudske živote i njihovu nafaku, a u nekim hadisima se spominje da u ovoj noći Allah, dž.š., prašta ljudima grijehe.

U Kur’anu se ova noć spominje u poglavlju Ad-Duhan u kojoj Allah, dž.š., kaže da je to blagoslovljena noć u kojoj Bog određuje sve svoje odredbe. Lejletu-l-berat znači oslobađanje, čišćenje. Allah, dž.š., u toj noći oslobađa od grijeha veliki broj ljudi.

Lejletu-l-berat je mubarek noć ispunjena neizmjernom Božijom milošću. Stoga bismo trebali iskoristiti vrijeme trenutne izolacije i prema svojim mogućnostima posvetiti se ibadetu. Preporučujemo da se posvetite klanjanju dobrovoljnih namaza, učenju Kur’ana, zikra, donosite salavate na poslanika Muhammeda, a.s., sljedeći dan 15. ša’bana (tj. u nedjelju 28. marta 2021.), postite dobrovoljni post, oni koji su u mogućnosti. Allahov poslanik Muhammed, a.s., nedvosmisleno je preporučio da se dan nakon Lejletu-l-berata provede u postu, a sam je proveo većinu mjeseca ša’bana posteći.

Darežljivi Allah u Svojoj beskonačnoj milosti opskrbio nas je milosnom noći, kako bismo mogli iskoristiti njene blagodati i zaslužiti Njegov oprost. Ove noći vrata Allahove milosti širom se otvaraju za sve one koji se iskreno kaju za svjesne i nesvjesne grijehe. I zato je treba provesti u dobrovoljnom ibadetu, onako kako već stoljećima prakticiraju generacije muslimana.

Tradicionalno, muslimani ovog podneblja mubarek noći provode učeći Kur’an-i-Kerim, klanjajući nafile uz zikr-često spominjanje i veličanje Gospodara, kao i upućivanjem dova Svemilosnom.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 01 Apr 2021, 11:43


User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 03 Apr 2021, 16:10

Svi mi se morete obratit

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13557
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4270 times
Been thanked: 5071 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by pizarro » 03 Apr 2021, 16:35

ne vidi se klip.
o cemu se radi?

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 03 Apr 2021, 22:26

Klikni da gledaš na fejzbuku.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Online

Re: Islam

Post by Rum » 25 Apr 2021, 18:19

Noć Lejletu-Bedr 28.aprila

Image

Hod kroz dunjalučku bašču omeđen je bedrovskim pobjedama ili uhudskim porazima

Lejletu-Bedr nastupa u akšam, 28. aprila 2021. godine. Na brdu Bedr, blizu grada Medine, 17. ramazana, 624. godine dogodila se prva bitka u historiji islama.

Muslimana je u toj historijskoj bitki bilo 314, a njihovih neprijatelja, idolopoklonika je bilo 1.300. Iako brojčano slabiji, muslimani su, predvođeni Muhammedom, a.s., vojno porazili neprijatelje. O toj pobjedi se u Kur’anu kaže „Koliko je maloljudnih skupina koje su, voljom Božijom, ostvarile pobjedu nad mnogoljudnim skupinama, jer je Bog uz strpljive.“

Bitka na Bedru je inspiracija muslimanima i potvrda da brojčani odnos snaga nije presudan, već iskrena vjera i to je znak da je snaga u jedinstvu muslimana.

Svaka generacija ima neki svoj Bedr, uključujući i važne poslove u zajednici koje treba riješiti na kvalitetan način, ulažući maksimalne napore, kao što su borci na Bedru uložili maksimalne napore da odbrane svoje živote. Da odbrane svoje pravo na postojanje, na slobodu vjere, na život, imovinu. Svaka generacija mora maksimalno uložiti trud u zaštiti svoje zajednice, u napretku, prosperitetu.

U tom smislu danas treba razumijevati Bedr, tu veličanstvenu pobjedu. To je i pobjeda nad samim sobom. I post nam pomaže da se discipliniramo, da stavimo pod kontrolu naše snage, porive, strasti. I to je zapravo taj Bedr koji se razumijeva u ovom vremenu, borba sa samim sobom, sa svojim porivima. Sa svojim lošim navikama, osobinama, u cilju poboljšanja općeg ambijenta življenja. Ramazan nam pomaže da ova naša situacija, ambijent, budu prozračni, čisti. Pomaže nam da se družimo. To je smisao zajedničkih iftara, smisao mukabela, naših namaza u džematu, teravija. Da se razmjenjuju mišljenja, stavovi, da se pomaže drugima, da jačamo naš džemat, Islamsku zajednicu u cjelini.

Bedr je svjedočanstvo čovjekovih izazova i poteškoća kroz prostor kojim hodi, jer život jest jednako problem, život jest jednako izazov, život je i patnja. Primarna zadaća ljudske zajednice, džemata, jeste čuvanje Bedra i čuvanje vjere.

Za bedrovsku pobjedu potrebna je čvrsta vjera, odlučnost, disciplina, lični angažman i dova, upravo onako kako je postupio Poslanik islama u noći Bedra obraćajući se Allahu kratkom ali jezgrovitom dovom:

“Allahu moj! Podari mi obećanu pobjedu. Ako me neprijatelj pobijedi, zavladat će zabluda i nasilje i neće više biti onih koji će islam čuvati.”

Zato, ako želimo više bedrovskih pobjeda vratimo 17. noć ramazana tamo gdje je u našoj tradiciji i praksi pripadala, neka to bude ponovo noć naše pojačane brige za “džemate u dijaspori – za povratničke džemate”.

Simbolički kazano, naš hod kroz dunjalučku bašču omeđen je bedrovskim pobjedama ili uhudskim porazima .

Centralni događaj Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja Lejletu-Bedra bit će održan u Ratnoj džamiji na Igmanu. BIR Televizija će emitovati specijalni program posvećen Bedru, i ova televizija će jedina prenositi program uživo iz džamije na Igmanu.

Uprava za vjerske poslove IZ u BIH.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 30 Apr 2021, 10:29

MarlboroGold wrote: 30 Apr 2021, 09:26 Čuj posadi sjeme :D.
Pokajat ces se sto si pitao .
"Žene vaše su njive vaše, i vi njivama svojim prilazite kako hoćete! A pripremite nešto i za duše svoje! I bojte se Allaha i znajte da ćete se s Njim susresti! A ti obraduj prave vjernike!"
Sura El Bekare - Krava
223
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 30 Apr 2021, 10:33

Mutevelija wrote: 30 Apr 2021, 10:29
MarlboroGold wrote: 30 Apr 2021, 09:26 Čuj posadi sjeme :D.
Pokajat ces se sto si pitao .
"Žene vaše su njive vaše, i vi njivama svojim prilazite kako hoćete! A pripremite nešto i za duše svoje! I bojte se Allaha i znajte da ćete se s Njim susresti! A ti obraduj prave vjernike!"
Sura El Bekare - Krava
223
Pa rekla sam ti, morate biti pazljivi, obazrivi i strastveni ljubavnici. :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: bjelost and 7 guests