Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 18 Jul 2021, 09:19

MarlboroGold wrote: 17 Jul 2021, 22:30 To je između Boga i njih u svakom slučaju, jer će im Bog suditi ako su griješili.
Tako je. naše je samo da u što kraćem roku organizujemo sastanak :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 18 Jul 2021, 09:20

Venera wrote: 18 Jul 2021, 09:10
Taare wrote: 18 Jul 2021, 09:01
Jeste, zabranjen je!
ili imaš neku novootkrivenu riječ kojom ćeš dokazati da nije :zubi
Ne, nije zabranjen!
Jeste, zabranjen je :jutarnja
Svi mi se morete obratit

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by arzuhal » 18 Jul 2021, 09:22

MarlboroGold wrote: 17 Jul 2021, 23:10 Pa šta im možeš? Ništa. Možeš samo imati averziju i osuditi i tu je gotova priča. U Kur'anu svakako nije specificirana kazna za iste, već tek u hadisima.
Zašto se mora odmah ili uopće govoriti o kazni i kažnjavaju, taj dio šerijata svakako dolazi na kraju, kažnjavanje nije prioritet u islamu.

Suština je da su neke stvari u islamu zabranjene, a neke nisu (nebitno da li Kur'an govori o vrsti kazne ili hadis). I to je to. A danas (nije danas, oduvijek je toga bilo, samo je danas najveći zamah) imamo nastojanja da je ono što je halal proglasi haramom i obrnuto. Znači, ne samo da se upražnjavaju zabranjene stvari a odbacuju dozvoljene (što je sasvim ljudski), nego se ide i dalje pa se dozvoljene proglašavaju nazadnim, prevaziđenim i štetnim, a zabranjene - savremenim, modernim, korisnim, itd. (što je sasvim đavolje).
uzmi Lysobact

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by arzuhal » 18 Jul 2021, 09:30

Al' nije mi jasno kako priča uvijek dođe do pedera, izgleda da je to najinteresantnija pojava za priču... A, evo, recimo kamata, na kojoj se temelje brojna društva i države u kojima većinski žive muslimani, a koja predstavlja "objavu rata Allahu" i čiji najblaži oblik se, metaforično, poredi s "bludom s rođenom majkom", nikad nije toliko privlačna priča i nema poziva da se linčuje čitav bankarski sektor, sa sve tri stuba vlasti u tim državama...

Sultanu Erdogane! Ukini kamatu u Turskoj ako hoćeš da budeš vođa ummeta ili šuti, Bog ti dao...
uzmi Lysobact

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 18 Jul 2021, 09:31

The 51st State wrote: 18 Jul 2021, 09:10
Venera wrote: 18 Jul 2021, 09:09

Seksualnost obuhvataju biološke i psihičke predispozicije.

Tko je tebe obavijestio da nema bioloških predispozicija?
Nemoj da lazes i muljas, bioloske nemaju.

Obavjestili me geneticari.
Moji izvori tvrde drugačije :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 18 Jul 2021, 09:32

Venera wrote: 18 Jul 2021, 09:31
The 51st State wrote: 18 Jul 2021, 09:10

Nemoj da lazes i muljas, bioloske nemaju.

Obavjestili me geneticari.
Moji izvori tvrde drugačije :jutarnja
Ma mozes muljati do ujutro jasno je meni da ti je fleksibilnost u raspravi na nivou dobro ukopane bandere, ali eto povremeno cu se osvrtati na lazi i pausalizme koje iznosis.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 18 Jul 2021, 09:33

arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:30 Al' nije mi jasno kako priča uvijek dođe do pedera, izgleda da je to najinteresantnija pojava za priču... A, evo, recimo kamata, na kojoj se temelje brojna društva i države u kojima većinski žive muslimani, a koja predstavlja "objavu rata Allahu" i čiji najblaži oblik se, metaforično, poredi s "bludom s rođenom majkom", nikad nije toliko privlačna priča i nema poziva da se linčuje čitav bankarski sektor, sa sve tri stuba vlasti u tim državama...

Sultanu Erdogane! Ukini kamatu u Turskoj ako hoćeš da budeš vođa ummeta ili šuti, Bog ti dao...
Kamata u Islamu je ista kao u ostalim bankovnim sistemima, malo drugačija cirkulacija, ali interes zarade postoji, to tvrde svi profesionalni bankari.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 18 Jul 2021, 09:33

The 51st State wrote: 18 Jul 2021, 09:32
Venera wrote: 18 Jul 2021, 09:31

Moji izvori tvrde drugačije :jutarnja
Ma mozes muljati do ujutro jasno je meni da ti je fleksibilnost u raspravi na nivou dobro ukopane bandere, ali eto povremeno cu se osvrtati na lazi i pausalizme koje iznosis.
Nemam potrebu muljati. :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 18 Jul 2021, 09:35

arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:30 Al' nije mi jasno kako priča uvijek dođe do pedera, izgleda da je to najinteresantnija pojava za priču... A, evo, recimo kamata, na kojoj se temelje brojna društva i države u kojima većinski žive muslimani, a koja predstavlja "objavu rata Allahu" i čiji najblaži oblik se, metaforično, poredi s "bludom s rođenom majkom", nikad nije toliko privlačna priča i nema poziva da se linčuje čitav bankarski sektor, sa sve tri stuba vlasti u tim državama...

Sultanu Erdogane! Ukini kamatu u Turskoj ako hoćeš da budeš vođa ummeta ili šuti, Bog ti dao...
Kamata je korijen 90% ovozemaljskih jada i nevolja. Na zalost pojedinacno nijedna zemlja ne moze izazvati taj uspostavljeni dominion od 1923 niko nema "legitimitet",

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by arzuhal » 18 Jul 2021, 09:40

The 51st State wrote: 18 Jul 2021, 09:35
arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:30 Al' nije mi jasno kako priča uvijek dođe do pedera, izgleda da je to najinteresantnija pojava za priču... A, evo, recimo kamata, na kojoj se temelje brojna društva i države u kojima većinski žive muslimani, a koja predstavlja "objavu rata Allahu" i čiji najblaži oblik se, metaforično, poredi s "bludom s rođenom majkom", nikad nije toliko privlačna priča i nema poziva da se linčuje čitav bankarski sektor, sa sve tri stuba vlasti u tim državama...

Sultanu Erdogane! Ukini kamatu u Turskoj ako hoćeš da budeš vođa ummeta ili šuti, Bog ti dao...
Kamata je korijen 90 ovozemaljskih jada i nevolja. Na zalost pojedinacno nijedna zemlja ne moze izazvati taj uspostavljeni dominion od 1923 niko nema "legitimitet",
Znam. Kao što i naši vladajući zaštitnici jetimskih suza, krvi šehida i Bosne Nam Jedine ne vide problem u članstvu u odborima koji odobravaju kredite, u pivarama, lažnim diplomama, zloupotrebama položaja, korupciji i slično, al' na pitanju Prajda eruptira im muminska snaga i ihlas srca odanih Allahu, Pejgamberu i sultanu Fatihu...
uzmi Lysobact

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 18 Jul 2021, 09:46

Već sam pisao o tome da u ovom sistemu ne možeš ukinuti kamatu.
svijet je postao jedno veliko selo u kojem su sve države direktno ili indirektno povezane.
Da se jedna država onako samoinicijativno odluči na ukidanje kamate, sve banke bi propale jer bi ih uništila inflacija na koju država i pojedinci nemaju ama baš nikakav uticaj.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Taare » 18 Jul 2021, 09:48

The 51st State wrote: 18 Jul 2021, 09:35
arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:30 Al' nije mi jasno kako priča uvijek dođe do pedera, izgleda da je to najinteresantnija pojava za priču... A, evo, recimo kamata, na kojoj se temelje brojna društva i države u kojima većinski žive muslimani, a koja predstavlja "objavu rata Allahu" i čiji najblaži oblik se, metaforično, poredi s "bludom s rođenom majkom", nikad nije toliko privlačna priča i nema poziva da se linčuje čitav bankarski sektor, sa sve tri stuba vlasti u tim državama...

Sultanu Erdogane! Ukini kamatu u Turskoj ako hoćeš da budeš vođa ummeta ili šuti, Bog ti dao...
Kamata je korijen 90% ovozemaljskih jada i nevolja.
Prije bih kazao da je to pohlepa.
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 18 Jul 2021, 09:50

arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:40
The 51st State wrote: 18 Jul 2021, 09:35

Kamata je korijen 90 ovozemaljskih jada i nevolja. Na zalost pojedinacno nijedna zemlja ne moze izazvati taj uspostavljeni dominion od 1923 niko nema "legitimitet",
Znam. Kao što i naši vladajući zaštitnici jetimskih suza, krvi šehida i Bosne Nam Jedine ne vide problem u članstvu u odborima koji odobravaju kredite, u pivarama, lažnim diplomama, zloupotrebama položaja, korupciji i slično, al' na pitanju Prajda eruptira im muminska snaga i ihlas srca odanih Allahu, Pejgamberu i sultanu Fatihu...
Sto bi se reklo iznad mog platnog razreda je taj fenomen ali si u pravu treablo bi to malo dosljednije koliko god je moguce.

zagortenej
Na probnom
Na probnom
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2020, 22:01
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by zagortenej » 18 Jul 2021, 10:27

Prije nekoliko sedmica, imao sam priliku otići u Saudijsku Arabiju. Kao musliman, prva stvar koju sam želio uraditi jeste da odem u Meku i posjetim Kabu, najsvetije mjesto hodočašća u Islamu. Tako sam i uradio; Obukao sam nošnju; otišao u svetu džamiju, i klanjao; posmatrao sve obrede. U međuvremenu, uz svu duhovnost, postojao je jedan svjetovni detalj u Kabi veoma interesantan za mene. Nema razdvajanja na osnovi spola. Drugim riječima, muškarci i žene su se molili zajedno. Bili su zajedno za vrijeme tawafa, kruženja oko Kabe. Bili su skupa za vrijeme klanjanja.
https://www.ted.com/talks/mustafa_akyol ... hr#t-28603
Prenosi 'Abdullah bin' Omer:

"Za vrijeme Allahovog Poslanika muškarci i žene su zajedno uzimali abdest."
Sahih Buhari

“Vidio sam da je Omer ibn Al-Khattaab došao do abdesthane i zatekao muškarce i žene koji su zajedno uzimali abdest, i tukao ih je bičem, a zatim rekao vlasniku abdesthane: 'Napravite zaseban prostor za muškarce i drugi za žene. '"
Musannaf Abd al-Razzaq
Last edited by zagortenej on 18 Jul 2021, 12:04, edited 2 times in total.
"I od plodova palmi i grožđa - uzimate iz toga opojno sredstvo i opskrbu lijepu. Uistinu, u tome je znak za ljude koji razumiju."(16:67)
Uistinu! Oni koji ne vjeruju u Allaha i poslanike Njegove, i žele da načine razliku između Allaha i poslanika Njegovih i govore: “U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo ”, i žele da uzmu između toga put. Ti takvi su nevjernici istinski! A pripremili smo za nevjernike kaznu prezrenu.(4:150-151)

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 18 Jul 2021, 10:46

Venera wrote: 18 Jul 2021, 09:33
arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:30 Al' nije mi jasno kako priča uvijek dođe do pedera, izgleda da je to najinteresantnija pojava za priču... A, evo, recimo kamata, na kojoj se temelje brojna društva i države u kojima većinski žive muslimani, a koja predstavlja "objavu rata Allahu" i čiji najblaži oblik se, metaforično, poredi s "bludom s rođenom majkom", nikad nije toliko privlačna priča i nema poziva da se linčuje čitav bankarski sektor, sa sve tri stuba vlasti u tim državama...

Sultanu Erdogane! Ukini kamatu u Turskoj ako hoćeš da budeš vođa ummeta ili šuti, Bog ti dao...
Kamata u Islamu je ista kao u ostalim bankovnim sistemima, malo drugačija cirkulacija, ali interes zarade postoji, to tvrde svi profesionalni bankari.
Stostruki fejs palm na izrecenu besmislenost.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42692
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14028 times
Been thanked: 12621 times
Status: Online

Re: Islam

Post by Masamune » 19 Jul 2021, 15:21

arzuhal wrote: 18 Jul 2021, 09:22
MarlboroGold wrote: 17 Jul 2021, 23:10 Pa šta im možeš? Ništa. Možeš samo imati averziju i osuditi i tu je gotova priča. U Kur'anu svakako nije specificirana kazna za iste, već tek u hadisima.
Zašto se mora odmah ili uopće govoriti o kazni i kažnjavaju, taj dio šerijata svakako dolazi na kraju, kažnjavanje nije prioritet u islamu.

Suština je da su neke stvari u islamu zabranjene, a neke nisu (nebitno da li Kur'an govori o vrsti kazne ili hadis). I to je to. A danas (nije danas, oduvijek je toga bilo, samo je danas najveći zamah) imamo nastojanja da je ono što je halal proglasi haramom i obrnuto. Znači, ne samo da se upražnjavaju zabranjene stvari a odbacuju dozvoljene (što je sasvim ljudski), nego se ide i dalje pa se dozvoljene proglašavaju nazadnim, prevaziđenim i štetnim, a zabranjene - savremenim, modernim, korisnim, itd. (što je sasvim đavolje).
Isto kao što možemo diskutovati o Lutu i dešavanjima u vezi njega i njegovog naroda. Da li je fokus zapravo na grijehu kojeg su činili ili je fokus na Allahovoj moći u smislu kako neki narod može uništiti? Skoro sve što je zabranjeno u tom smislu odnosi se upravo na Lutov narod.

Također, zašto je homoseksualnost postojala u ranom Islamu, tj. istu su i praktikovali? Čak je bila prisutna i među uticajnim ljudima, a u mnogim slučajevima su bili indiferentni. Otkud da je baš danas tolika averzija? Da li je u ranom Islamu razlog miješanje kultura zbog osvajanja i ostalog pa se vremenom iščistilo?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 19 Jul 2021, 15:56

Osim osnova u samoj Objavi io kojoj se eto moze debatovati, odium je narastao iz primarno vidjenih iskustava za ovo kratko vrijeme kako je ta pojava javno prihvacena. Naime, ta praksa je pogubna sa zdravstvenog i socijalnog (neogranicen broj devijacija) aspekta po siru drustvenu zajednicu. To je prosto.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42692
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14028 times
Been thanked: 12621 times
Status: Online

Re: Islam

Post by Masamune » 19 Jul 2021, 16:12

Neke stvari će se iščistiti i u samoj demokratiji i demokratskim društvima. Pogotovo one kojima se protivi većina ljudi, ali tek kad im malo jače stanu na žulj i kad pređu prag tolerancije koje svako društvo ima. Anomalije tipa transeksualca koji se osjeća kao žena i kojem je dopušteno da učestvuje na ženskim sportskim takmičenjima osvajajući sve pred sobom i slično. Samo treba dati vremena.

Da može to bi se riješilo veoma brzo, ali ne može. I to su manjine poput muslimana u Evropi. Te stvari koliko god neko mislio da se mogu riješiti preko noći je jednostavno nemoguće.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by The 51st State » 19 Jul 2021, 17:24

Nece, to je wishfull thinking tradicionalista koji placu za prohujalo s vihorom. Temeljne ideoloske drzavne postavke im ne dozvoljavaju povratak na mjesto odlucivanja, vidimo to kako eu lomi i posljednje oaze otpora suludom egalitarizmu u poljskoj i madjarskoj, dakle imaju dvije opcije da propadnu nemnovno ili islam kao priodna brana svim vrstama dristveno stetnih uticaja.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by insomnia » 19 Jul 2021, 18:21

Zato islamska drustva cvjetaju. Jel vi nas zajebavate sa ovim?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja, Masamune, Morgen and 11 guests