Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4979
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 05 Feb 2017, 00:40

ne brini se o meni,da ja nebi pazio,davno bi nestao

User avatar
Yusuf
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 124
Joined: 17 Jan 2017, 17:05
Status: Offline

Re: Islam

Post by Yusuf » 09 Feb 2017, 13:52

Fazlija wrote:A zar nije po serijatskom pravu da se ubije ko napusti islam? Ili to vazi samo dok je u odmetnistvu (npr. tamo kad su ga prepoznali da je krscanin), ali ako se vrati nazad onda je oprosteno. Kako to ide?
Ne. To je jedna od najrasirenijih netacnih informacija o fikhskim propisima. Allah odlucuje njegovu sudbinu, nakon sto umre. Postoje neki hadisi koji govore o tome ali su oni vazili samo za odredjene prilike, vrijeme i ljude.

Vjeruj mi, ovo ti je stav zvanicne uleme (a vjerujem da su oni daleko bolje "potkovani" nego oni ludaci sa cetnickim bradama i crnim zastavama, koje je stvorio neko jako mocan)

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 09 Feb 2017, 16:38

E pa za nase razne frakcije domacih izdjanika ne bih znao sta misle... ali to se prica po cijelom svijetu. Nije to samo kod nas po Balkanu, nego i po Amerikama i svugdje mediji govore da ko napusti islam, da mu ode glava...

Drago mi je da to nije tako. Hvala sto si objasnio! Dakle, muslimani mogu slobodno napustati islam, a ni Remzi ne prijeti nikakva opasnost po zivot zbog igranja sa iglama i zaruljicama :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 09 Feb 2017, 22:34

Mozes ali ne smijes "lajati" o Islamu, e tu se razilaze neki kazu da se zena ne smije ubiti nego pritvoriti, dok drugi kazu da se muskarac moze ubiti ako prica protiv vjere....
Sam odlazak iz vjere nije kritican.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4979
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 10 Feb 2017, 09:14

Fazlija wrote:E pa za nase razne frakcije domacih izdjanika ne bih znao sta misle... ali to se prica po cijelom svijetu. Nije to samo kod nas po Balkanu, nego i po Amerikama i svugdje mediji govore da ko napusti islam, da mu ode glava...

Drago mi je da to nije tako. Hvala sto si objasnio! Dakle, muslimani mogu slobodno napustati islam, a ni Remzi ne prijeti nikakva opasnost po zivot zbog igranja sa iglama i zaruljicama :)
ponasas se kao jedno djete !
normalno da mi se ne prijeti opasnost,jer ja se borim za njesto u koje vjerujem.
Nije mi potrebno vjerovati u boga,jer ja znam da ga ima-samo sto ja neznam sta je on ili kakvo je on bice.

Svako zivo bice na ovoj zemlji ima neku funkciju,neki su stvoreni kao
lovac i zrtva
glupi i pametni
bogat i siromat
vjernik i nevjernik
i.t.d

Prije 25 godina pripadao sam isto kao i ovi svi ostali onim normalnim ljudima,ali bozija sila ima
neki plan u kojom ja igram jednu ulogu.
Ja za sebe sam saznao svoju funkciju i ja necu svoj mentalitet menjati do smrta.

Postajalo je do jednog trenutka jedno vrijeme gdje sam i ja izgubio poverenje u sebi,ali dogodilo
se nesto sta je mene i moj zivot skorz promjenilo.

Paranormalnost samnom je pocelo od 1992 ali je bilo nezrelo,i tako se ta moja istraga vukla
godine uz godine do jednog dana gdje sam ja sam sebi postavio rok odluke.

eh,sta se desilo ?

Prije 8 godina ( 01.06.2009 ) je pao francuski Avion AF 447 u atlanticki okean.
A ja sam 10 dana prije toga u Internetu obavjestio taj nestretni slucaj koji se tacno na datum
tacno na mestu i hamen tacno na vrijeme dogodio.
Da taj Avion nije pao,ja nebi vjerovao u nikakvu nadnaravnu silu i mozda cak nebi bio u nikakvim
foruma u internetu aktivan.

Ako imas problem sa mojim aktivnostima onda se zali kod boga,ali ne kelji se kao djete.
Prvo gledaj u sebe i sudi sebe,prije nego sto uzmes pravu suditi drugog.
Ne trazi da tebi bog izravnava put zadovoljstva,nego pruzmi aktivnosti u svoje ruke.

Za mene ne igra ulogu da li ce jedan eksperiment imati uspijeha ili ne,kod mene se broji samo
"pokusaj"

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by posmatrac » 10 Feb 2017, 14:12

Fazlija wrote:
Drago mi je da to nije tako. Hvala sto si objasnio! Dakle, muslimani mogu slobodno napustati islam, a ni Remzi ne prijeti nikakva opasnost po zivot zbog igranja sa iglama i zaruljicama :)
Ako se logicki skonta da su sve te religije (Islam, Krscanstvo, Judaizam) istorijski prihvatane u skladu sa osvajackim politickim procesima i pritiscima, i da je prihvatanje istih znacilo nista drugo do iskazivanje apsolutne lojalnosti vladarima i "vlastima", onda ne vidim razlog da se danas neko nema pravo odreci religijskih dogmi koje nije sam analiticki spoznao, nego ih je eto najcesce tradicijom naslijedio.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 16 Feb 2017, 17:38

"Tri vrste kazne: Smrt na šerijatski način
Prema šerijatu, sudac može birati između tri vrste kazne – had, za narušavanje javnog reda, zatim kisas, za zločine poput ubojstva ili nanošenja teških tjelesnih ozljeda, ali i tazir – za zločine poput preljube, homoseksualnosti...
U Saudijskoj Arabiji i dalje važe šerijatski zakoni zbog kojih građani te zemlje mogu zbog mnoštva zločina, poput ateizma, prelaska u drugu religiju, homoseksualnosti, kockanja i vračanja biti bičevani, pa dobiti po deset godina zatvora, a u pojedinim slučajevima i ostati bez glave.
Usprkos negodovanjima međunarodne zajednice, Rijad ne namjerava 'smekšati' svoj pravosudni sustav. Objašnjenje tome je što je Saudijska Arabija teokratska zemlja, a cjelokupni pravosudni sustav zasnovan je na religioznom fundamentalizmu.

Tri vrste kazni

Prema šerijatu, sudac može birati između tri vrste kazne – had, za narušavanje javnog reda (pijanstvo, kockanje, laž, blud), zatim kisas, za zločine poput ubojstva ili nanošenja teških tjelesnih ozljeda, ali i tazir – za zločine poput preljube, homoseksualnosti, lopovluka i nepodčinjavanja vlastima.

Had uglavnom predstavlja kažnjavanje bičem, kisas je moguće otplatiti, dok tazir može podrazumijevati didaktičnu besjedu, sa jedne strane, i odsijecanje glave, sa druge.
Kada je riječ o šerijatskom kažnjavanju, zapadni mediji veliku pažnju posvećuju bičevanju. Iako se ova vrsta kažnjavanja može primjetiti u cjelokupnoj islamskoj zajednici, Saudijska Arabija predvodi u broju kažnjavanja ovom metodom.

Rekord po broju udaraca bičem drži Egipćanin Muhamed Ali el Said koji je 1990. godine dobio 4.000 udaraca zbog krađe. Iako je međunarodna zajednica oštro osudila bičevanje Saida, Rijad je naveo da je u pitanju daleko blaža kazna, budući da je prvenstveno namjera vlasti bila da mu odsjeku ruku.

Još jedna vrsta javne kazne je odsijecanje glave. To se vrši pred velikim brojem ljudi, a nakon kažnjavanja tijelo se razapinje kao primjer narodu.

Najčešći zločin alkohol

Ipak, najčešći zločin u Saudijskoj Arabiji, zbog kojih mnogi stranci bivaju kažnjeni, jeste ispijanje alkohola. Postoje primjeri kada stranci zbog posjedovanja samo jedne boce vina dobivaju kazne od preko godinu dana zatvora.

Budući da je Saudijska Arabija zemlja jedinstvene religije, ateizam i prelazak u drugu vjeru smatraju se veoma teškim zločinom. Kako bi se poštovao zakon o religiji, formirana je specijalna religiozna policija – šerijatska garda. Samim tim, oni koji nisu muslimani, odnosno stranci koji žive u Saudijskoj Arabiji, mogu svoju religiju prakticirati isključivo kod kuće.

Kada je riječ o bludu, prestupnici uglavnom dobivaju zatvorske kazne koje mogu biti i po nekoliko godina. Ta mjera je, kako navode vlasti, neophodna kako bi se suzbio preljub.

Homoseksualnost, s druge strane, kažnjava se veoma žestoko. Iako kazna za manifestaciju jednospolne ljubavi može biti i odsijecanje glave, suci su uglavnom blagonakloni i dodjeljuju po nekoliko stotina udaraca bičem.

Upravo to može biti i jedan od razloga zbog čega je homoseksualizam veoma rasprostranjen u Saudijskoj Arabiji. To je dovelo do paradoksalne situacije u zemlji, s obzirom da se borbi protiv preljube i seksa pre braka posvećuje kudikamo više pažnje nego sprečavanju homoseksualizma.
Iako saudijske vlasti na homoseksualizam mahom zatvaraju oči, na vradžbinu reaguju beskompromisno. Ukoliko se neko bavi vračanjem, kazna je uglavnom za svakoga ista – javno odsecanje glave. U tu svrhu je čak i oformljena vruća linija kako bi građani mogli da se obrate vlastima i prijave prestupnike, prenosi Sputnik."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Podrinjac » 16 Feb 2017, 17:42

Ako prevariš partnera, ili ako si peder odsjedaju ti glavu.
Hahahahaha jahh mirne religije.
Treba onda bogu glavu odsječi, jer on je stvarao homoseksualnu osobu.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 16 Feb 2017, 17:44

EE ima nešto u Kur'anu što me zaintrigiralo što se tiče homoseksualaca lezbejki i pedera.
"Those who commit immodest sexual relations among your women, (in public) - bring against them four [witnesses] from among you. And if they testify, confine the guilty women to houses until death takes them or Allah ordains for them [another] way.”"

And the two men who commit it, (sodomy) among you, dishonor them and torture them (in public) both. But if they repent and correct themselves, leave them alone. Indeed, Allah is ever Accepting of repentance and Merciful.


Kada neka od žena vaših blud počini, zatražite da to protiv njih četverica od vas posvjedoče, pa ako posvjedoče, držite ih u kućama sve dok ih smrt ne umori ili dok im Allah ne nađe izlaz neki.

A ako dvoje to učine, izgrdite ih; pa ako se pokaju i poprave, onda ih na miru ostavite, jer Allah prima pokajanje i samilostan je.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 18 Feb 2017, 00:05

Mutevelija wrote:...oni koji nisu muslimani, odnosno stranci koji žive u Saudijskoj Arabiji, mogu svoju religiju prakticirati isključivo kod kuće.
Pa sta oni nemaju krscana i jevreja u Arabiji, zar nema niti jedna crkva ili sinagoga u Arabiji?!

Da li je to sukladno s islamom?! Zar islam ne dopusta krscanima i jevrejima, buddhistima i hare krshnama da slobodno ispovijedaju vjeru :D.
Mutevelija wrote:Ukoliko se neko bavi vračanjem, kazna je uglavnom za svakoga ista – javno odsecanje glave. U tu svrhu je čak i oformljena vruća linija kako bi građani mogli da se obrate vlastima i prijave prestupnike, prenosi Sputnik."
Bolje je ondak za naseg Remzu da se drzi Njemacke... da je u Arabiji vec bi mu inkvizicija zavrnula vratom.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 19 Feb 2017, 12:05

Orijentalist, dr. Gary Miller, profesor je matematike i logike na Univerzitetu “Toronto”, Kanađanin porijeklom. Bio je jedan od aktivnijih ‘pozivača’ u Kršćanstvo, također je od onih koji posjeduju obilno znanje o Starom Zavjetu. Ovaj čovjek voli matematiku, zbog čega je zavolio i logiku kao i uzajamno povezivanje stvari. Odlučio je jednom da pročita Kur’an s namjerom da pronađe u Njemu ono što je očekivao da će naći: Knjiga stara 14 stoljeća govori o pustinji i stvari povezane s njom. No, začudio se onim što je našao u njoj.
Čak je pronašao stvari koje posjeduje ova knjiga a kojih nema ni u jednoj drugoj knjizi na ovom svijetu. Predpostavljao je da će pronaći stvari koje su se ticale Poslanika s.a.w.s. poput: Preseljenje njegove žene Hatidže r.a. ili njegovih kćeri ili sinova, ali ništa od toga nije pronašao. Stvar koja ga je itekako uzbudila jeste da je pronašao čitavu Kur’ansku suru koja nosi naziv “Merjem” u kojoj se govori s poštovanjem o njoj, ne postoji slična ovoj knjizi u kršćanskim knjigama, niti u njihovim Evanđeljima! A nije pronašao suru s imenom “Aiša” ili “Fatima” r.a. Također je pronašao da se Isa a.s. spominje na 25 mjesta u Kur’anu, dok se Poslanik s.a.w.s. spominje na samo 4 mjesta što je još više probudilo uzbuđenje kod ovog čovjeka. Nastavio je čitati Kur’an s ciljem da nađe ono zbog čega je i počeo da ga čita (manjkavost i kontradiktornost), međutim ustuknuo je kada je naišao na 82. ajet iz sure “En-Nisa” u kome se kaže: ”A što ne razmisle o Kur’anu, da je od nekog drugog a ne od Allaha našli bi u Njemu velike kontradiktornosti (opreznosti i razilaženja)”.
Kaže dr. Miller o ovom ajetu: Od naučne prakse u sadašnjem vremenu jeste propis pronalaženje grešaka ili umanjenje istih sve dok se ne utvrdi njegova kompetentnost ili ispravnost (tj. ispravnost tog teksta – Falsification test), začuđujuće je da Plemeniti Kur’an poziva muslimane i nemuslimane da pronađu greške u Njemu ali ne mogu pronaći… Takođe kaže o ovom ajetu: Ne postoji nijedan pisac na svijetu koji posjeduje smjelost da napiše knjigu i da kaže da je ona pošteđena od grešaka, ali s Kur’anom je činjenica sasvim drugačija, kaže ti: ”Ne postoji u Njemu greške”, čak ti se izlaže da pokušaš pronaći greške, ali ne možeš pronaći. Takođe od ajeta kod kojih je dr. Miller zastajao dugo razmišljajući o njima jeste 30. ajet sure “El-Anbija-Vjerovjesnici” u kome stoji: “Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zašto neće da povjeruju?”. Kaže: ”Tačno ovaj ajet je bila tema mog naučnog istraživanja zbog koga sam dobio “Nobelovu nagradu” 1973. god. Bilo je govora o teoriji pucanja i razdvajanja (Big Bang) u kome se spominje da postojeći svemir je nastao kao rezultat velikog praska (pucanja) od koga je nastao kosmos sa nebesima i zvjezdama. Osvrnućemo se na posljednji dio ajeta u kome se govori da je voda izvor života… Kaže dr. Miller: Uistinu ovaj segment predstavlja nadnaravnost, jer je savremena nauka tek skoro dokazala da se živa stvar sastoji od citoplazme koja predstavlja 80% njenog sadržaja (svake žive stvari), a osnovna stvar od koje se sastoji citoplazma jeste “voda”, pa kako da nepismeni čovjek koji je živio prije 1400 godina posjeduje znanje o svemu ovome osim da nije objava koja mu se objavljuje. Dr. Miller je prigrlio Islam i poslije ovih nepobitnih činjenica je počeo održavati predavanja po čitavom svijetu. Takođe je od onih koji vodi javne rasprave s mnogim kršćanskim sveštenicima, a bio je i sam jedan od njih prije prihvatanja Islama. Miller je pronašao kako je Kur’an napisan sasvim specifičnim stilom, koji ne liči na ovozemaljski i ne postoji nigdje drugo na svijetu. Također, u Knjizi se spominju mnogobrojne činjenice koje u vrijeme kada je nastajala ova Knjiga, nisu bile nimalo poznate.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Melek » 19 Feb 2017, 12:41

Kako, citajuci je registrovao i usput simultano brojao koliko se puta koja osoba spominje u knjizi? Ili je ono zarezivao crtice tipa "jedan mali indijanac, dva mala indijanca.." pri citanju? Kako se uopste koncentrisao na ostatak sadrzaja pri citanju kad mu je ta statistika odvlacila paznju? Malo pregolemo kad ga "jednom" procitas..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 19 Feb 2017, 13:42

Melek wrote:Kako, citajuci je registrovao i usput simultano brojao koliko se puta koja osoba spominje u knjizi? Ili je ono zarezivao crtice tipa "jedan mali indijanac, dva mala indijanca.." pri citanju? Kako se uopste koncentrisao na ostatak sadrzaja pri citanju kad mu je ta statistika odvlacila paznju? Malo pregolemo kad ga "jednom" procitas..
Najbolje bi bilo provjeriti ga?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 22 Feb 2017, 23:02

"Dvije vrste džehennemlija, ja ih nisam vidio: ljudi koji sa sobom imaju bičeve poput kravljih repova kojima udaraju narod i žene odjevene, otkrivene, same su u zabludi, a druge u zabludu pozivaju, glave su im poput krivih devinih grba, one neće ući u Džennet niti će njegov miris osjetiti, a džennetski miris se uistinu osjeti na tolikoj i tolikoj udaljenosti." (Muslim) Ove dvije vrste spomenute su u lošem kontekstu jer je rečeno da su džehennemlije. Druga vrsta je vezana za našu temu, jer je opisan vanjski izgled tih žena. Između ostalog, rečeno je da su im glave poput krivih devinih grba. Komentatori hadisa na različite načine tumače taj opis. Neki od njih rekli su da se time misli na žene koje umotavaju svoje glave dugim velovima tako da im glave izgledaju velike i ogromne. Drugi su kazali da se to odnosi na vezanje pletenice tako da se smota i skupi na vrhu glave koja se zatim nagne na jednu stranu i tako svojim uzvišenjem iznad glave nalikuje na krivu devinu grbu. Ovakvo razumijevanje hadisa prihvatili su mnogi savremeni učenjaci te su na osnovu toga zabranili vezanje kose na spomenuti način. Upitan je šejh Usejmin, Allah mu se smilovao, o skupljanju kose iznad glave pa je odgovorio: "Skupljanje kose iznad glave obuhvata upozorenje koje je preneseno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kada je rekao: 'Dvije vrste džehennemlija...' i rekao je: 'glave su im poput devinih grba, krive'..." (Fetava Usejmin) Uzvišeni Allah najbolje zna.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 18 Mar 2017, 00:29

Leave me with what I have left you. When I narrate a saying to you, then take it from me. Verily, the people before you were destroyed only because of their excessive questioning and differing with their prophets.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 19 Mar 2017, 01:27

Htio sam pitati zasto muslimani neke propise koje se odnose na njih ne namecu ne-muslimanima da ih trebaju slijediti - npr. jedenje svinjetine. Muslimani ne jedu svinjetinu, ali ne brane ne-muslimanima da je jedu. A opet postoje propisi koje namecu. Npr. zabrana da se crta Muhamed. Ako muslimani ne smiju crtati Muhameda, zasto je problem ako ga crtaju drugi?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 19 Mar 2017, 01:31

Zato sto je to pitanje odanosti dinul Islamu.
Ako te ne tangira onda nisi vjernik.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 19 Mar 2017, 02:22

Mutevelija wrote:Zato sto je to pitanje odanosti dinul Islamu.
Ako te ne tangira onda nisi vjernik.
Ali ako neko nije vjernik (muslimanski) zasto bi njega trebala obavezivati zabrana crtanja Muhamedova lika? Ne-muslimani bi mogli slobodno crtati Muhameda, isto kao sto mogu slobodno jesti svinjetinu ili ciniti bilo sto drugo sto je muslimanima zabranjeno.
http://forum.srednjiput.rs/

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 19 Mar 2017, 14:35

Fazlija wrote:
Mutevelija wrote:Zato sto je to pitanje odanosti dinul Islamu.
Ako te ne tangira onda nisi vjernik.
Ali ako neko nije vjernik (muslimanski) zasto bi njega trebala obavezivati zabrana crtanja Muhamedova lika? Ne-muslimani bi mogli slobodno crtati Muhameda, isto kao sto mogu slobodno jesti svinjetinu ili ciniti bilo sto drugo sto je muslimanima zabranjeno.
vas dvoijca ste najgora mogua opcija komunikacije:

obojica ste subjektivni, pomalo fanatici i neznalice, a to je najgora cinjenica :kafa

zabrane crtanja nisu bile prisutine iskljucivo u Islami , vec i u hriscanstvi u judaizmu :kafa

zabrana crtanja Muhameda posotji tek od 16 ili 17 stoljeca :kafa

oboijca potrazite informacije ako zelite pronaci uzrocno-posljedicne veze ovakve zabrane u svim spomenutim relgijama :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 19 Mar 2017, 18:31

statebriga wrote: vas dvoijca ste najgora mogua opcija komunikacije:

obojica ste subjektivni, pomalo fanatici i neznalice, a to je najgora cinjenica
Ti si isto vrlo specificna clanica foruma. Kronicno nesposobna uci u dublje dokazivanje svojih tvrdnji, obicno dades povrsan sud o sugovornicima bez da ga icim dokazes.
statebriga wrote:zabrane crtanja nisu bile prisutine iskljucivo u Islami , vec i u hriscanstvi u judaizmu :kafa
Pa pitanje nije bilo postoje li i kakve sve religijske zabrane, nego zasto traziti od nevjernika da se ponasaju po pravilima koje slijede vjernici.

Ako jevreji i muslimani ne traze od krscana npr. da ne jedu svinjetinu, zasto nametati da ne smiju crtati Muhameda. To je samo 1 primjer, ima ih jos. Npr. kada ortodoksni jevreji gadjaju kamenjem aute koji voze u subotu... jer kao zabrana obavljanja posla sobotom. Prvo, sta ako je u kolima nevjernik, a drugo... zar bacanje kamenja na nekog nije isto fizicki posao?!
statebriga wrote:zabrana crtanja Muhameda posotji tek od 16 ili 17 stoljeca
Eto vidis, to nisam znao... blagodarim na pojasnjenju! Jos kad ne bi bila tako povrsna pa malo to elaborirala...
statebriga wrote: oboijca potrazite informacije ako zelite pronaci uzrocno-posljedicne veze ovakve zabrane u svim spomenutim relgijama
Zato imam forum na kojem se moze pitati one koji znaju. Neko je otvorio ovu temu... pa brijem da tu pisu neki strucnjaci?!
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 87 guests