Pravoslavlje

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Pravoslavlje

Post by adacta » 20 Oct 2010, 10:28

Pravoslavlje (grčki Ορθοδοξία - pravovjerje) je prijevod grčke riječi ortodoksia. To je slavenski prijevod s kraja srednjeg vijeka. On je u biti tačan, ali bi bilo ispravnije koristiti riječ pravovjerje ili još bolje ortodoksija.

Pravoslavlje je jedno od ogranaka kršćanstva. Korijeni pravoslavlja sežu u početke kršćanstva. Formira se u istočnom dijelu Rimskog carstva. Ono je specifičan oblik kršćanstva nastao u okrilju grčke crkve.
Pravoslavlje se manifestira kroz učenje Pravoslavne crkve.

Ovde mozete pisati o svemu sto je vezano za pravoslavlje , postavljati slike pravoslavnih bogomolja , kao i pisati o tekucim ili dolazecim blagdanima vezanim za isto .

Upozorenje : Apsolutno i bezuvjetno nece biti tolerisana bilo kakva uvreda upucena prema pravoslavlju ili njegovim sljedbenicima a isto tako i uvrede prema ostalim vjerama i vjernicima drugih vjeroispovjesti . Unaprijed hvala - vasa moderacija

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by alex_cyber » 20 Oct 2010, 14:40

samo da dodam da je prvo katolička i pravoslavna crkva bila jedna crkva koja se pod uticajem jednog pape (nezz tačno ime ko zna nek doda) odvojena tj. podjeljena na dvije katoličku i pravoslavnu iako su se prije zvale jednim imenom kršćanstvo

i evo jedan meni omiljen cd :
Stupovi - 2006 Obnovimo sebe, podignimo stupove

Image

Image

Tracklist

01 Stupovi - Rodjenje bogorodice
02 Stupovi - Vezak vezla Djeva Marija
03 Stupovi - Lazi, Lazo, Lazare
04 Stupovi - Sinoc mi je dolazio Djordje
05 Stupovi - Cije je ono devojce
06 Stupovi - Shushkavac (ide Mile livadom i peva)
07 Stupovi - Gusta mi magla padnala
08 Stupovi - Gugutka guka vo osoje
09 Stupovi - Podignimo Stupove - Radoslav Jankovic (priest)
10 Stupovi - Podignimo Stupove
11 Stupovi - Bozic, Bozic, blagi dan
12 Stupovi - Hristos voskrese, radost donese
13 Stupovi - Sve sto dise neka hvali Gospoda, Aliluja

Code: Select all

    http://rapidshare.com/files/149525924/Part_1.rar
    http://rapidshare.com/files/149529459/Part_2.rar
    password: rapidserbia.com
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Maja » 06 Jan 2011, 12:04

Danas je Badnji dan

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Badnji dan, pripremajući se za najradosniji hrišćanski praznik Rođenje Isusa Hrista - Božić.

Službama bdenija i paljenjem badnjaka u pravoslavnim hramovima najavljuje se Rođenje Spasitelja čiji se dolazak na svijet slavi kao početak novog vremena i kao najradosniji događaj za hrišćanstvo.

U pravoslavne domove se na taj dan unosi badnjak, kome je Crkva dala poseban smisao. Na taj dan ujutro najstariji muški ukućanin usiječe hrastovo ili cerovo drvo - badnjak, koji treba odsjeći sa tri udarca tako da padne na istok.

Badnjak predstavlja simbol drveta koje su, kako kaže predanje, pastiri donijeli Josifu i Mariji da založe vatru i zagriju pećinu u kojoj je rođen Isus.

Badnjak se pali uoči praznika i gori do Božića kada se objavljuje radost Hristovog Rođenja. Dogorijevanje badnjaka je simbol rastanka sa starim vjerovanjima i prihvatanje nove svjetlosti koja dolazi sa vjerom u Novorođenog Hrista.

Svi običaji imaju smisao hrišćanskog zajedništva, pa se smatra da se ljudi okupljeni oko badnjaka zagrijavaju ljubavlju i slogom, a njegovu svjetlost unose u mrak neznanja i praznovjerja.

Najviše narodnih običaja kod Srba vezuje se za Badnji dan i Božić kojima se dočarava događaj Rođenja u Vitlejemu. Uoči Božića slamom se posipa pod i domovi se pretvaraju u Vitlejemsku pećinu u kojoj je rođen Bogomladenac Isus koji je povijen u slamu i kojem su se najprije poklonili pastiri.

U seoskim kućama slama leži i po tri dana dok se u gradovima u domove unosi svežanj slame koja se postavlja uz badnjak. Postoji običaj da se kuće posipaju žitom i niz drugih rituala kojima se daje hrišćanski smisao jer je Hristos došao da ljude zbliži i nahrani i napoji svojom naukom i ljubavlju.

"Ko je gladan neka dođe k meni ja ću ga nahraniti i koje žedan neka dođe k meni da pije vode žive", zapisano je u Jevanđelju Hristovom. Na Badnji dan se peče božićna pečenica, pripremljena prethodnog dana, na Tucindan.

U pravoslavnim kućama Badnje veče je porodični praznik kada se ukućani okupljaju oko obavezno posne trpeze - posna jela, riba, suve šljive, orasi... Božić je uvijek prvi mrsni dan, ma u koji dan pao, i dan kada se crkvama pričešćuju oni koji su poštovali pravila Božićnog posta.

Badnji dan i Badnje veče 6. januara slave sve pravoslavne crkve i vjernici koji poštuju Julijanski kalendar - Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Krokodil Behko » 25 Mar 2011, 15:53

carobnjak_iz_voza wrote:
Velimirović nakon toga zaključuje da je Srbima taj posao svršio Sveti Sava još prije 700 godina, i „otuda je nacionalizam srpski, kao stvarnost, najstariji u Europi“.[16] Nikolaj Velimirović je propagirao odbacivanje "svih stranih običaja i površnih zapadnih tradicija", uključujući demokraciju, jednakost, individualizam, vjersku snošljivost i druge vrijednosti modernizma i prosvijećenosti.[15] On smatra da je arijevskoj rasi sudbina dodijelila ulogu biti glavni nositelj kršćanstva u svijetu.[17]
Stvarni motivi svetog Save za boravak u tadasnjoj Humskoj zemlji (I.Hercegovina) malo su drugacije prirode nego sto taj Velimirovic kaze.. Nije sveti sava ni htio napraviti nista od svega toga.. Bas kao sto ni Friedrich Nietzsche nije htio proizvesti Hitlera.. Tip je jednostavno dosao u Ist.Hercegovinu,u to doba,u potpunosti naseljenu nomadskim stanovnistvom (Vlasi) i htio im pokazati kako se obradjuje zemlja.. Razlog je jednostavan.. Krscanstvo u sredjem vijeku,boreci se protiv pagana i raznih vrsta "Heretika", insistiralo je da pravi krscani,mogu biti samo oni koji zive u kuci.. To jest,imaju stalnu adresu boravka.. Pa posto su ti Vlasi bili nomadi i zivili po brdima...Sava je naao za shodno da im pokaze sve to oko gradnje kuca i zemljoradnje. Rezultati su bili porazavajuci..kao sto je poznato.. Vlasi su ostali nomadi sve do dolaska Osmanilja na ove prostore...pa i 200 godina kasnije... Negdje cak i duze od tog perioda. Nije poznato i ne postoje historijski izvori koji nas mogu odvesti do bilo kakvog traga pravoslavne vjere na podrucju banovine/kraljevine Bosne..bilo kad u srednjovijekovnom periodu..

Tek sa dolaskom osmanlija,i borbi za Bosnu..koje su trajale punih 70 godina..a protiv Madjarske,ujedno je doslo i do praznjenja velikih prostranstava u sjevernoj Bosni.. Oni koji su htjeli biti katolici,bjezali su na sjever u Slavoniju a oni koji su htjeli biti Muslimani,bjezali su na jug u srednju Bosnu. Naravno.. ne svi.. nesto je naroda i ostalo.. Ali jako puno je bilo supljih teritorija.. Turci pokrecu Vlahe iz Hercegovine i naseljavaju ih u Bosnu..
Tek tad,Vlasi (danasnji Srbi) prvi put,pocinju zivjeti u Bosni.
Naravno da SPC ima razne price o raznim srednjovijekovnim crkvama i manastirima ali ne postoje tragovi do potvrde istinitosti njihovih navoda...

Na primjer.. U selu Tavna u opcini Bijeljina,nalazi se jedan manastir za kojeg SPC tvrdi da je srednjovijekovni.. A zapravo,ne postoji niti jedan trag o tome.. Oni se pozivaju na dva ljetopisa... Tronoski ljetopis (nastao 1791g) je napisan cak 500 godina nakon perioda u kojeg se zeli staviti izgradnja manastira.. Nesto slicno je i sa ljetopisom pecke patrijarsije. On je nastao negdje oko 1695 godine.. Dakle,rijec je o peckoj patrijarsiji koju su Turci,obnovili Srbima u znak zahvalnosti za vjerno sluzenje mnogih Srba u osmanskoj vojsci.. Posebice u pohodu na madjarsku.. Eto toliko o slobodarskim Srbima.. Prvi pravi i dokumentovani pomen,naveenog manastira je iz sredine 16. stoljeca a u turskim "defterima".. dakle,i taj objekat,sagradili su Turci..

Eto jednostavno.. ako se neko nekad zapitao zasto najveci broj Srba ne dozivljava BiH,kao svoju zemlju i mrzi je... sad znate i logican odgovor.. Jer nisu Bosanci...
U principu,nemaju ni pravo na autohtonost u ovoj zemlji.. Izuzev u Istocnoj Hercegovini.. Prema tome,nemaju ni pravo da budu konstitutivni narod.. Ali ovo sad,to su maksimalisticke pozicije naseg naroda i ne mogu biti ostvarene..
Morace da se posegne malo za politickim pragmatizmom.... :cvike
online

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by alex_cyber » 25 Mar 2011, 17:31

Krokodil Behko wrote: Eto jednostavno.. ako se neko nekad zapitao zasto najveci broj Srba ne dozivljava BiH,kao svoju zemlju i mrzi je... sad znate i logican odgovor.. Jer nisu Bosanci...
U principu,nemaju ni pravo na autohtonost u ovoj zemlji.. Izuzev u Istocnoj Hercegovini.. Prema tome,nemaju ni pravo da budu konstitutivni narod.. Ali ovo sad,to su maksimalisticke pozicije naseg naroda i ne mogu biti ostvarene..
Morace da se posegne malo za politickim pragmatizmom.... :cvike
eh ovako ako te ko priupita stara crkava u sarajevu je napralvjena na osnovu trika koji znaju sve stare sarajevske porodice i čak je u više dokumenata i napisano , da za vrijeme osmanske vladavine da je tadašnji vladika tražio odobrenje da se u sarajevu sagradi crkva i teškom mukom pristadoše i dobiše odobrenje da sagrade na onoliko prostora na koliko se može volova koža da obuhvati i tako razmišljajući šta da rade odlučiše da počnu rezati kož i da je prave kao špagu i prostor koji su obuhvatili su i dobili pa eto ti tvoje velikodušnosti
a drugo odakle tebi pravo da pričaš o konstitutivnosti naroda koji je godinama na ovim prostorima eto neka je od turske na ovim prostorima i muslimani su na ovim prostorima od turske ali kao ćemo tako gjde su bogumili da bude njihova bosna , e evo ti odgovora mi svi ovdje smo bogumili manje ili više koji smo prihvatili religiju koje su dolazile i zato po religijskom opredeljenju ne možeš pričati čija je bosna , ja sam srbin pa se divim bosnom i hercegovinom a znam ih mnogo koji također to čine ali bit je da ovdje većina misli da zbog pet* osoba kompletan narod je takav ali to može samo kod nas jer nažalost nismo širokih shvatanja

ja znam dobro odakle su mi korjeni , moja porodica S****-a je oduvjek bila u bosni i o tome svjedoče mnogi zapisi i bosnu smatram domovinom ne samo zbog toga nego što sam rođen ovdje i što ovdje odrastam, u sarajevu bi divota bila živjeti da nema upravo ovakih razgovora , ali što je najgore nekompetentne osobe o tome pričaju

nez stvarno šta da kažem stalno se nalaze razlozi da se srbi oblate i vežu za srbiju ali za to nema potrebe ja nisam srbijanac ja sam bosanski srbin i niko mi to neće oduzeti a pogotovo ne tamo neki pro muslimanski orjentisan bošnjo kojemu smeta kad se kaže bosanski a ne bošnjački

o političkim temama u buduće raspravljajte u pdf-u namjenjenom za to
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Krokodil Behko » 25 Mar 2011, 19:28

alex_cyber wrote: ali kao ćemo tako gjde su bogumili da bude njihova bosna , e evo ti odgovora mi svi ovdje smo bogumili manje ili više koji smo prihvatili religiju koje su dolazile i zato po religijskom opredeljenju ne možeš pričati čija je bosna , ja sam srbin pa se divim bosnom i hercegovinom a znam ih mnogo koji također to čine ali bit je da ovdje većina misli da zbog pet* osoba kompletan narod je takav ali to može samo kod nas jer nažalost nismo širokih shvatanja
To da su neki bogumili postali pravoslavci,cujem prvi put,mada sam detaljno procitao sve knjige koje imaju veze sa bosanskim srednjim vijekom

A da ti malo ne lagis sad... ???? Ili imas neki mocan link da dokazes to ????

Dalje!! Dokazi da su pripadnici crkve bosanske bili bogumili...
Ako to dokazes ja cu pojesti svako slovce koje sam napisao
Naravno... ako ne dokazes.. (a neces dokazati) moraces malo korigovati svoje izmisljotine..

Niko nije ni rekao da su svi srbi mrzitelji Bosne.. ali je zato navedeno da vecina njih jeste.. Bas kao sto znamo da je vecina podrzala Karadzica..pa prema tome,ne znam otklud sad neke nejasnoce.. Idi malo i do ostalih tema.. zar nisam rekao da bi bivsi Principov most,trebao da se zove "Srdjana Aleksica" ??????????
Vidis... Nisi objektivan.. Ja shvatam zaslugu Srba koji su ostali i branili BiH.. ali i ti moras shvatiti da ono u Srebrenici na primjer,nisu ucinili vanzemaljci.. niti Markale I i Markale II... i da ne nabrajam dalje.. Ono sto ti zelis (ili je bar tako intonirano) da se sve smjesta zaboravi zbog manjeg.. puno manjeg dijela Srba na zalost.. a samim tim,niko iz onog puno veceg dijela,ne bi ni trebao biti krivac za bilo sto.. To je licemjerno..
Historija ukazuje..nije bilo pravoslavlja i nije bilo Srba u srednjem vijeku na tlu Bosne..
Naravno..ako mislis drugacije....dokazi!!
Cak si i ti to potvrdio kad si rekao da su tvoji preci u srednjem vijeku bili neke druge vjere.. pa su postali pravoslavci i vremenom Srbi... Zar ti nisi tako napisao.. ??? Dok sam sutao ove vehabijske fazone po forumu dva mjeseca,svi tajac.. i cim nesto napisem o nekoj drugoj vjeri..odmah se skace i place.. digne se nos i vristi..

Konstitutivnost proizlilazi iz autohtonosti..
Dokazi autohtonost pravoslavaca u Bosni a u srednjem vijeku..
I na kraju krajeva.. Zar ti nisam lijepo napisao da je to nesto sto moze biti samo bosnjacki maksimalizam i da je to neostvarivo ????? Ili ti je ko nesto sujeta proradila pa si previdio sve...ama bas sve... :lupa

Da reizimramo dakel... Nisi imao nijedan dokaz za ono sto si napisao.. Mozda ih nekad doneses.. Meni je drago da postoje takvi Srbi.. Ono u vezi mosta Srdjana Aleksica jeste u tom smjeru bilo smisljeno.. Da svi Srbi shvate da je herojizam nesto drugo..a ne ubijanje civila na pijaci.. Dakle da svi budu takvi.. Ali eto.. ti im nedas..,
online

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by alex_cyber » 25 Mar 2011, 19:54

eh ovako pripadnici bosanske crkve i bogumili o tome pročitaj u knjizi porf. Pašića koji mi je inače predavoa historiju i po žive dane predavao o bogumilima i bosanskoj crkvi a što se tiče rata o tome nebih da raspravljam ali i sam si ciničan kad kažeš da se povuče krivnja s zločinaca radi manjine , ali zašto se ta manjina onda ne poštuje nego svrstava s zločincima je nikad u životu niti napisao niti rekao bilo šta u odbranu nekog ratnog zločinca jer me ne interesuje to ima ko treba da sudi i postoje činjenice isto tako nebih da zalazim u srebrenicu i u markale ali ću se taći samo ovoga da nakraju ispada da je bilo više ljudi u srebrenici nego u sarajevu ali , neka se srebrenica ne ponovi i neka tim ljudima barem ostatak života prođe kako treba u toj nekoj sreći ako je mogu ikako imati bez najmilijih a markale nebih stvarno da raspravljam jer jedni eksperti kažu jedno drugi drugo nisam ekspert i neću da logikom odlučujem , što se tiče vehabija o tome neću da raspravljam uopšte jer mi ni po kojoj osnovi ljudi još uvijek nisu sumljivi i nečitam postove o tome jer zna se svašta slagati i napisati i izmontirati , ako je ono sve istina što se na cesti priča daleko im kuća od bosne bila a ako je to sve kleveta neka im Bog pomogne da dokažu i da skinu tu pljagu sa sebe. a po pitanju srba me nisi shvatio drugo je to što spc vuče ka srbiji a RKC vuče prema hrvatskoj isto kao što MIZ vuče ka turskoj i sl. ja sam govorio da nebi trebalo pričati o domovini po pitanju religije nekome domovina može biti , gdje je domovina onda ateista, molim lijepo ja nikad nisam bio za to da u hrvatsko j bude čisto Rimokatoličko stanovništvo u bih muslimansko a u srbiji pravoslavno , to je nešto što se stalno mota po balkanu ali to nije pravi pogled na svijet , sjetimo se samo slika sa trga u onoj zemlji (nemogu da joj se sad sjetim imena ali nedavno je tamo bilo puno protesta pa su i smjenili onog lik sa vlasti ) kako je tamo moguće da krišćani čuvaju leđa muslimanima u toku dnevne molitve i to živim zidom , kad bi to kod nas moglo biti ... nikad a možda ni tad , ja nikad nisam bio protiv toga da se zločinac osudi ali onda moramo i obostrano razmišljati ako je neko počion zločin da se osudi a ne samo srpski generali , nekažem da ih ne treba osuditi ali šta je sa ostalim ,, ko je naređivao otpro i ubistvo ne muslimanskog stanovništva ne očekujete valjda da je neko palio sam svoju rodbinu ali molio bih da se više ne piše o ovoj temi ovdje jer ova tema je namjenjena za promovisanje i predstavljanje kao i diskusiju o ovoj religiji po pitanju njenih običaja i vjerovanja a ne stvaranja diskusije , ako je neko baš zapo ko zapea puška nek otvori diskusiju u pdfu politika ili razno pa nek tamo raspravlja , ako je potrebnlo zaključaću ili čak obrisati kompletnu temu , mislim da ovoj diskusiji uopšte nije mjesto ovdje ako hoćeš napiši negdje drugo pošaljimi pm s napomenom i rado ću prodiskutovati i odgovoriti na sva tvoja pitanja i dokazati i tebi i drugima da netreba osuđivati manjinu zbog većine i to obostrano bez gledanja na religiju i sl . da ne gnjavim dalje pozz
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Krokodil Behko » 25 Mar 2011, 20:09

alex_cyber wrote:eh ovako pripadnici bosanske crkve i bogumili o tome pročitaj u knjizi porf. Pašića koji mi je inače predavoa historiju i po žive dane predavao o bogumilima i bosanskoj crkvi a što se tiče rata o tome nebih da raspravljam ali i sam si ciničan kad kažeš da se povuče krivnja s zločinaca radi manjine ,
Onaj ostali dio posta je bla..bla ..bla... ali je uglavnom u kontekstu ove zadnje recenice gore iznad... pa da skratim dozivljaj..
Ako je neki profesor predavao da su bogumili=crkva bosanska.. to ne mora znaciti da je tako.. nemas pojma o izucavanju historije.. To taj profesor zna ali muti vodu... na bosnjacku zgodu..a ti nasjedas ko zadnji krelac... zaviri u njegovu knjigu i reci mi gdje je naveo (ako je naveo) historijski izvor na osnovu kojeg se nedvojbeno moze ustvrditi da je bogumili=crkva bosanska.. Dakle ako je ozbiljan historicar... naveo je na primjer.. smiciklasov zbornik.. 56 str 112. dakle,zbornik historijskih dokumenata u kojem je dokumentovan taj pisani izvor kao validan.. Bez tog zbornika,ne moze se pisati historija BiH..i ne samo BiH..nego i sire... Haman ce biti da taj detaljcic nisi ni znao... ?????

Ima i suprotnosti izrazenih u stavovima kvazi-historicara Dubravka Lovrenovica.. koji kaze da je crkva bosanska bila u potpunosti katolicka.. samo sto je malko bila u shizmi et.. A laze.. Nema dokaze!!
Mislim da si pretjerano ozlojedjen i pogresno po drugi put tumacis ono sto ti se napise.. Niko nije nametao zlocine onima koji su bili uz BiH..i ostali.. dakle toj manjin.. Isto tako,ni ja nisam.. Niti mi je to bila namjera... Varas se ako mislis da je ovo nacionalizam.. da te podsjetim.. mene na ovim temama isto tako proklinju i "ostali" ... Jedino ako sam vanzemaljski nacionalista... :hmm

Ti svoj put imas i ides svojim putem.. radis stvari za koje mislis da su ispravne i boli te Q za to sto ce neko reci ovo ilio ono... i to je to..

Ono o broju stanovnika u Srebrenici i Sarajevu,ne sluzi ti na cast..ali nema veze... :cvike
online

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by alex_cyber » 25 Mar 2011, 21:38

nez dali si čuo za Ibrahima Pašića predaje u mostaru i u sarajevu napisao čovjek 2 knjige i piše treću od ilira pa sve do danas analizira . neću dalje da idem to je sve
svako dobro
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Krokodil Behko » 25 Mar 2011, 22:20

alex_cyber wrote:nez dali si čuo za Ibrahima Pašića predaje u mostaru i u sarajevu napisao čovjek 2 knjige i piše treću od ilira pa sve do danas analizira . neću dalje da idem to je sve
svako dobro

nez ni ja da li si procitao.... Smiciklasov zbornik ??
Sto je u njemu,to i ima,, uglavnom,,,
Istoriju su pisali svakakvi tipovi..
Pa zato imamo tvrdnje o persijskom porijeklu Hrvata
i srpskom porijeklu sa Atlantide..

Rijec je o izvorima... Otkud znas.. ??? Mozda ja vjerujem u isto to sto i ti..
Ali ne mogu da pronadjem dokaz za to!
A nema ga ni taj Pasic,bas kao i Marko Vego,Muhamed Hadzijahic,Sima Cirkovic,Nada klaic..itd..itd..
Ne kazem da nije tacno.. nego nije dokazivo..
Kuzis ???

Usput,kad se vec zanimas za historiju... trebao si procitati ono na temi Porijeklo naroda u pdf historija.. Niko nikome ne spoari nista.. Samo se pokusava pojasniti geneza sukoba i neslaganja.. Sa dolaskom srpske ideologije na ove prostore,a iz Srbije... sve je puno gore..

I na kraju.. vidi.. Crkva bosanska,odjednom se pojavljuje na Bilinom polju 1203 godine.. Sta mislis,da li je nju ban Kulin izvukao iz sesira ili je postojala stoljecima prije... ?? Ko nadje odgovor na to pitanje,bice najbolji historicar na svijetu.. jer mnogi u svijetu se bave fenomenom crkve bosanske... :cvike
online

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by alex_cyber » 07 Apr 2011, 21:15

[media]_MkA1UeHi_4[/media]
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2011, 13:24

Ne vidim nikakvu umjetnost u toj muzici... Osjetim samo smrt u njoj.. ..
Mislim da je Gospel,najbolja krscanska vjerska muzika.. ovo bez namjere da obetvrijedjujem ostalo...
Upravo je gospel pun zivota i nade..
online

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by alex_cyber » 16 Apr 2011, 22:38

o ukusima se ne raspravlja
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Maja » 06 Jan 2012, 11:07

Najava najradosnijeg hrišćanskog praznika: Proslava Badnjeg dana

Image

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici praznuju Badnji dan, kojim se svečano najavljuje najradosniji hrišćanski praznik-Božić.

Pravoslavni vjernici praznuju Badnji dan na liturgijama u hramovima Srpske pravoslavne crkve koje najavljuju praznik rođenja Isusa Hrista, kao i tradicionalnim porodičnim okupljanjem za posnom večernjom trpezom.
Proslava Badnje večeri počinje službama bdenija i tradicionalnim paljenjem badnjaka u hramovima SPC kada se najavljuje praznik Rođenje Spasitelja, a u pravoslavne domove se unosi badnjak po kome je praznik i dobio ime i kome je crkva dala poseban smisao.

U 17.00 časova vladika banjalučki Јefrem služiće večernje bogosluženje i osveštaće badnjak u Sabornom hramu Hrista Spasitelja, dok će u ponoć vladika Јefrem služiti svetu arhijerejsku liturgiju povodom Božića.
U 18.00 časova vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije prisustvovaće bdenju i paljenju badnjaka u Hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli.

Patrijarh srpski Irinej služiće u 16.00 časova večernje bogosluženje sa osveštanjem i paljenjem badnjka u maloj crkvi Svetog Save na Vračaru.
Badnjak je po pravilu mlado cerovo ili hrastovo drvo i predstavlja simbol drveta koje su, kako kaže predanje, pastiri donijeli Јosifu i Mariji da založe vatru i zagriju pećinu u kojoj je rođen Isus.
Prije izlaska sunca badnjak sa tri udarca prema istoku odsiječe najstariji muški član porodice.
Prema izvornom običaju, badnjak se pali uoči praznika i gori do Božića kada se objavljuje radost Hristovog rođenja, prenosi RTRS.

Dogorijevanje badnjaka je simbol rastanka sa starim vjerovanjima i prihvatanje nove svjetlosti koja dolazi sa vjerom u novorođenog Hrista.

Svi običaji imaju smisao hrišćanskog zajedništva, pa se smatra da se okupljeni oko badnjaka ljudi zagrijevaju ljubavlju i slogom a njegovu svjetlost unose u mrak neznanja i praznoverja.
Uoči Božića slamom se posipa pod i domovi se pretvaraju u vitlajemsku pećinu u kojoj je rođen Isus Hrist, koji je povijen u slamu i kome su se najprije poklonili pastiri.

U seoskim kućama slama leži i po tri dana dok se u gradovima u domove unosi svježanj slame koja se postavlja uz badnjak.

Postoji običaj da se kuće posipaju žitom i niz drugih rituala kojima se daje hrišćanski smisao jer je Hrist došao da ljude zbliži i nahrani i napoji svojom naukom i ljubavlju.

"Ko je gladan neka dođe meni ja ću ga nahraniti, i ko je žedan neka dođe k meni da pije vode žive", zapisano je u Јevanđeljima.

U pravoslavnim kućama Badnje veče je porodični praznik kada se ukućani okupljaju oko posne trpeze.
Badnji dan i Badnje veče 6. januara slave sve pravoslavne crkve i vjernici koji poštuju Јulijanski kalendar - Ruska pravoslavna crkva, Јerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti.
Sve ostale hrišćanske crkve, među kojima i neke pravoslavne, Božić su proslavile prije 13 dana, poštujući novo računanje vremena i Gregorijanski kalendar.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... z1ifgXfnTw

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by carobnjak N » 07 Jan 2012, 07:52

Čestitam pravoslavcima dan rodjenja Isusa -Isa a.s. . Neka je mir na njega na dan kad se rodio i na dan kad će opet medju nama biti :ruke
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Konsultant » 07 Jan 2012, 08:27

Mir Boziji, Hristos se rodi.

ANDJEO82
Na probnom
Na probnom
Posts: 94
Joined: 14 Feb 2012, 23:06
Status: Offline

Re: Pravoslavlje/Običaji za Vaskrs..

Post by ANDJEO82 » 15 Feb 2012, 16:11

uskrs_jaja.jpg
uskrsnja-jaja.jpg
Teodorova subota
U subotu prve nedelje Časnog posta, pada praznik svetog Velikomučenika Teodora Tirona. Toga dana se u pravoslavnim domovima kuva žito kao za slavu. Tako se slavi uspomena na jedan događaj iz prvih vekova hrišćanstva. Naime, u vreme rimskog cara Julijana Apostate 362. godine, kada je bilo gonjenje hrišćana kao u vreme Nerona, naredi ovaj car da se sve namirnice po carigradskim pijacama i radnjama popršću krvlju od žrtvenih životinja, kako bi se hrišćani oskrnavili i ne bi mogli da se pričeste. Međutim, sveti Teodor Tiron javi arhiepiskopu carigradskom Evdoksiju, da hrišćani Carigrada ne kupuju ništa od namirnica, nego da u svojim domovima, te nedelje kuvaju pšenično žito i mešaju sa medom, i to uzimaju umesto hrane. Hrišćani tako i urade, i dostojni se pričeste u nedelju Pravoslavlja Kao uspomenu na taj događaj, u ovaj dan, domaćice kuvaju žito kao za slavu, i služe svoje ukućane i goste koji toga dana dođu u kuću.

Lazareva subota Vrbica
Subota uoči praznika Cveti (koji uvek padaju u šestu nedelju Časnog posta) posvećena je uspomeni na vaskrsenje četvorodnevnog Lazara, i na ulazak Hristov u Jerusalim, gde su ga deca svečano dočekala i pozdravila.
Tada se u našim hramovima u popodnevnim časovima služi večernje bogosluženje, i u crkvu se unose mladi vrbovi lastari, tek olistali. Pošto se vrba osveti, sveštenik narodu deli grančice, i zatim se vrši trokratni ophod oko hrama sa crkvenim barjacima, ripidama i čiracima. Narod obilazi oko hrama uz pevanje tropara Lazareve subote.
Ovaj praznik je isključivo praznik dece. Za taj dan majke svečano obuku svoju decu, pa čak i onu najmanju, od nekoliko meseci, donose, svečano obučenu, crkvi, kupuju im zvončiće vezane na trobojku i stavljaju oko vrata. Deca se raduju, trče po porti i učestvuju u ophodu oko crkve. Mlade vrbove grančice se odnose kućama i stavljaju pored ikone i kandila. Sa ovim danom počinju veliki Vaskršnji praznici.


Velika nedelja
Ova nedelja se zove još i Strasna sedmica, u kojoj se slavi uspomena na izdaju, hvatanje (hapšenje) i stradanje Gospoda Isusa Hrista. Ove sedmice se u našim hramovima vrše posebna bogosluženja, i poželjno je da vernici u njima redovno učestvuju. U ovoj nedelji su najvažniji praznici Veliki četvrtak i Veliki petak. Na Veliki četvrtak služi se liturgija svetog Vasilija Velikog, i toga dana je Gospod ustanovio svetu tajnu pričešća, zato je dobro da se toga dana pričestimo. Na taj dan uveče, čitaju se dvanaest jevanđelja o stradanju Hristovom, i dok se čitaju jevanđelja narod u crkvi kleči.
Na Veliki petak, kada se slavi uspomena na Hristovo raspeće, u našim hramovima, popodne iznosi se plaštanica (platno na kome je prikazano polaganje Hristovo u grob), koju vernici celivaju sve do Vaskrsa Plaštanica se postavlja na posebno ukrašen sto (grob Hristov), ispred oltara. U nekim našim krajevima, običaj je da se vernici posle celivanja plaštanice, provlače ispod stola na koji je položena plaštanica. Po narodnom verovanju prilikom provlačenja, treba se pomoliti Bogu i pomisliti neku lepu želju, i ta želja će biti ispunjena.
Ove nedelje crkva zapoveda najstroži post bez ribe i ulja. Na Veliki petak poželjno je ništa ne jesti sve do iznošenja Plaštanice.

Vaskrs
Vaskrs je najveći hrišćanski praznik. Toga dana je Gospod Isus Hristos vaskrsao iz mrtvih, pobedio smrt i svima ljudima od Adama i Eve do poslednjeg čoveka na zemlji darovao večni život. Zbog značaja ovoga praznika, svaka nedelja u toku godine posvećena je Vaskrsu i svaka nedelja je mali Vaskrs. Vaskrs spada u pokretne praznike, i praznuje se posle jevrejske Pashe, u prvu nedelju posle punog meseca koji pada na sam dan prolećne ravnodnevnice, ili neposredno posle nje, nikada pak ne pre te ravnodnevnice. Najranije može da padne 4. aprila, a najkasnije 8. maja po novom kalendaru.
Za Vaskrs su, takođe, vezani lepi običaji u našem narodu. U celom hrišćanskom svetu, pa i kod nas Srba, za ovaj praznik je vezai običaj darivanja jajima.
Jaje je simvol obnavljanja prirode i života. I kao što badnjak goreći na ognjištu daje posebnu čar božićnoj noći, tako isto vaskršnje crveno jaje znači radost i za one koji ga daju i koji ga primaju.

Farbanje vaskršnjih jaja
Jedan od najlepših i najradosnijih srpskih običaja, koji se nije iskorenio, čak ni u gradovima, jeste farbanje jaja za Vaskrs. Vredna domaćica, po ustaljenoj tradiciji, vaskršnja jaja boji (farba) na Veliki petak, u dan kada se, inače, ništa drugo ne radi, već su sve naše misli upućene na strašni događaj Hristovog nevinog stradanja i poniženja, od ljudi, na Golgoti i Jerusalimu.

Kako se farbaju jaja?
Domaćica se najpre prekrsti i pomoli Bogu, zatim u sud sa vodom, u kome će kuvati i farbati jaja, dodaje malo osvećene vodice koja je osvećena u toku vaskršnjeg posta. Na šporetu vri voda sa bojom (varzilom), domaćica u njega spušta jaja, pazeći da ravnomerno budu obojena, a deca obigravaju oko matere, i broje sveže ofarbana jaja, čiji broj raste svakoga časa. Prvo obojeno jaje, ostavlja se na stranu do idućeg Vaskrsa i zove se "čuvarkuća".
Pre farbanja jaja se mogu "šarati". Naime, sa rastopljenim voskom i perom za pisanje, ili nečim sličnim, na jaje se nanosi topljeni vosak. Najpre se pero zagreje na plamenu sveće, pa se onako vruće umače u vosak, a potom se voskom po jajetu piše i crta. Pošto vosak ne prima boju, posle, prilikom farbanja, na jajetu ostaju bele nacrtane figurice i slova. Na jajetu se obično piše X. V. i V. V. (Hristos Vaskrse i Vaistinu Vaskrse), crtaju krstići, cvetići i druge lepe figurice. U novije vreme, izrađuju se specijalne nalepnice od papira ili plastike i one se mogu lepiti na jaja.

Simbolika
Farbanje jaja vrši se u spomen na događaj kada je sveta Marija Magdalina Mironosica (to je ona devojka, koja je sa Presvetom Bogorodicom, neprekidno bila uz Hrista u toku njegovog golgotskog stradanja, i kojoj se Hristos prvoj javio po vaskrsenju), putovala u Rim da propoveda Jevanđelje, i posetila cara Tiberija. Tada mu je, u znak pažnje, kao novogodišnji poklon, predala crveno jaje, i pozdravila ga rečima: "Hristos Vaskrse". Crvena boja simvoliše Spasiteljevu, nevino prolivenu krv na Golgoti, ali je crvena boja istovremeno i boja vaskrsenja. Jer vaskrsenja nema bez stradanja i smrti. To je, dakle, prvenstveno boja hrišćana i crkve, bez obzira što su neki pojedinci i pokreti kroz istoriju pokušavali da ovu boju prisvoje i kompromituju.

Vaskršnje slavlje
Kada svane dan Vaskrsenja Hristova, sa svih tornjeva pravoslavnih hramova, dugo, zvone sva zvona, i javljaju dolazak velikog praznika. Domaćin sa svojom čeljadi odlazi u crkvu na svetu vaskršnju službu. Posle službe, narod se međusobno pozdravlja rečima: "Hristos Vaskrse!" i "Vaistinu Vaskrse!" Taj pozdrav traje sve do Spasovdana.
Kad se dođe iz crkve kući, svi se ukućani međusobno pozdravljaju vaskršnjim pozdravom i ljube. Domaćin onda pali sveću, uzima kadionicu i tamjan, okadi sve ukućane koji stoje na molitvi, predaje nekom mlađem kadionicu i ovaj kadi celu kuću. Ukoliko se ne ume da otpeva vaskršnji tropar, naglas se čita "Oče naš" i druge molitve koje se znaju napamet, ili se čitaju iz molitvenika. Posle zajedničke molitve, ponovo, jedni drugima čestitaju Vaskrs i sedaju za svečano postavljenu trpezu.

Tucanje jajima
Na stolu stoji ukrašena čini-ja sa ofarbanim jajima. Domaćin prvi uzima jedno jaje, a za njim svi ukućani. Tad nastane veselje i takmičenje čije je jaje najjače. To predstavlja veliku radost za decu. Prilikom tucanja izgovara se, takođe, "Hristos Vaskrse" i "Vaistinu Vaskrse". Na Vaskrs se prvo jede kuvano vaskršnje jaje, a onda ostalo jelo.
Toga dana, ako gost dođe u kuću, prvo se dariva farbanim jajetom, pa se onda poslužuje ostalim ponudama.

Pobusani ponedeljak
Prvi ponedeljak posle Vaskrsa zove se Pobusani ponedeljak. Toga dana, po narodnom verovanju i običaju, treba pobusati grobove umrlih srodnika busenjem sa zelenom travom. U nekim krajevima, ovaj dan se obeležava kao i zadušnice. Naime, izlazi se na groblja, pale se sveće, uređuju grobovi i sveštenik vrši parastose i pomene za pokoj duša pokojnika. Taj dan se iznose farbana vasršnja jaja na grob, i dele se potom sirotinji. Dakle, Pobusani ponedaljak je dan posvećen mrtvima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by adacta » 13 Apr 2012, 08:53

Pravoslavna crkva i vjernici obilježavaju Veliki petak

Pravoslavna crkva oblježava Veliki petak, najtužniji dan u hrišćanstvu, jer je tada Isus osuđen i razapet na Golgoti


Večernjim bogosluženjima na Veliki petak obilježava se vrijeme smrti i skidanja sa krsta tjela Gospodnjeg, kada se na posebno ukrašen sto ispred oltara, koji predstavlja Hristov grob, iznosi plaštanica. Sveštenici iznose crvenu plaštanicu i tri puta, uz zvuke klepala, obilaze oko crkve, što simbolično predstavlja hristovu sahranu.

Plaštanica se potom polaže ispred oltara, a vjernici u tišini dolaze na cjelivanje sve do subote uveče, uoči Vaskrsa koji se slavi od ponoći i kada se u znak vaskršnje radosti oglašavaju i prva zvona.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by adacta » 06 May 2012, 08:34

Đurđevdan (Jurjevo)

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas proslavljaju Svetog Georgija, jednog od devet velikomučenika i prvih stradalnika za hrišćansku veru. Prema narodnim običajima, Đurđevdan je praznik koji se odnosi na zdravlje ukućana, udaju i ženidbu mladih, plodnost stoke i dobre useve.

Glavni običaji u povodu Đurđevdana su:

- pletenje vijenaca od bilja,

- umivanje vodom u koju je namočeno bilje,

- kupanje u rijeci.

Uvečer, uoči Đurđevdana, neko od ukućana ubere zelenih grančica u najbližoj šumi i njima okiti vrata i prozore na kući i ostalim zgradama, kao i ulazne vratnice i kapije. Ovo se čini (po kršćanskom vjerovanju, op.a.) da bi godina i dom bili "berićetni" – "da bude zdravlja, ploda i roda u domu, polju, toru i oboru".

Također, opletu se vjenčići od "đurđevskog cvijeća": đurđevka, mlečike i drugog, i njime se okite ulazna vrata na dvorištu i kući. Ti vijenci stoje iznad vrata čitavu godinu, do sljedećeg Đurđevdana.

Uoči Đurđevdana, domaćica ubaci u posudu punu vode razno proljetno bilje: dren, pa za njim zdravac, i na kraju grabež i crveno jaje, čuvarkuću... , a to se zatim stavi pod ružu u bašti da prenoći.

Ujutru se svi redom umivaju vodom: (po kršćanskom vjerovanju, op.a.) djeca - "da budu zdrava kao dren", djevojke - "da se momci grabe oko njih", stariji - "da budu zdravi", domaćin – "da mu kuća bude dobro čuvana" itd. Svaki prema svojim potrebama i željama.

Veliku važnost ima i kupanje u rijeci, prije izlaska sunca (ponekad se u rijeku bacaju vijenci od raznog cvijeća ili se sipa mlijeko).

[media]SZlYrOXpPJM[/media]

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Pravoslavlje

Post by Zagorka » 06 May 2012, 14:35

Svim pravoslavcima sretan njihov praznik :cvijece
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests