Odlazak na hadž

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Odlazak na hadž

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2012, 11:38

Ko sve i zasto ide na hadz?

Sta im to znaci, biti hadzija?

Sta to kod nas u BiH znaci?

Za nekoga ko je imucan i to ono pravo, kazu da je "hadzija".
Taj izraz, bar kod nas u BiH, oduvijek je kod ljudi, proizvodio sliku
imucog i uglednog covjeka, koji ne radi nista a ima sve.

Medjutim, doslo je do nekih izmjenica po tom pitanju.
Poznajem jednog Hadziju, tu blizu moje kuce. On cuva ovce.
Ima jos jedan. On je malo urbaniji pa nosa malter.

Oni su hadzije po drugom (u BiH) manje ili vise, sporednom osnovu.
Odnosno, isli su na Cabu.

dakle, ono sto ja znam, jeste da na Cabu a po Kuranu, idu oni koji su
se u materijalnom smislu, obogatili za sav zivot.

Po kom osnovu, onda na hadz idu cobani i zidari?

Ili ove "tradicionalne" hadzije npr, zovu neke ljude tako a nisu
ni bili na cabi. Mozda nisu ni u dzamiji bili??

Da li je pravedno, da na hadz, mogu ici samo bogati ljudi?
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Blackhawk » 14 Mar 2012, 11:54

Hadz je peta islamska duznost.. i obavezna je za svakog muslimana, barem jednom u svom zivotu da obavi hadz, naravno ako mu to mogucnosti dozvoljavaju..
Nije naredjeno samo bogatim ljudima, nego svim muslimanima.. Taj coban se nista ne razlikuje od predsjednika drzave, niti od reisa ili nekog drugog.. To je njegov nacin zivota, i na taj nacin zaradjuje za svoj zivot..

Kod nas je tu pogreska, sto se misli da samo bogati trebaju ici na hadz, i uglavnom takvi i idu.. Ali, vecina nas ima skoro svake godine za ljetovanja, izlete ovo ono, a kazu za hadz, ma nemam ja sad para, neka nebil bilo vishe.. A kad bi se svaki mjesec po nesto para ostavilo sa strane, par godina i skupilo bi se za hadza..

Druga stvar, tj. druga greska kod nas, je ta sto se nekako isto uvuklo to misljenje da na hadz idu samo starije osobe, i onda svako isto ostavlja to za kasnije.. Jer, lakse ce "cuvati" hadz kao stariji nego mladji.. Jer odlazak na hadz nije samo odlazak, nego je tu mnogo vishe, i kad covjek dobije naziv "hadzija" smatra se da je on iskreni vjernik i da se drzi svih islamskih propisa.. A mlad covjek to tesko onda odrzava, uvijek negdje ima nekih propusta..

Razlika hadzija nekad i sad.. Pa nekad je to kao sto rekoh, bilo nesto veliko i sami taj naziv "hadzija" imali su samo ugledni muslimani.. Nekad se je teze islo, konjima, pjesice, tako da je mali broj ljudi isao na hadz, i onaj koji je isao, isao bi samo i iskljucivo zbog vjere i vjerskih propisa..

Danas, mnogi hadz smatraju kao turisticki izlet, ode na hadz, vrati se, uvijek isti covjek, isto se ponasa kao da i nije bio.. Ode cisto da ljudi ga vide i kazu "eno onaj je bio na hadzu, on je hadzija"..

A kao sto si rekao, izraz hadzija kod nas se koristi bas za osobu koja ima sve, pa ima i ona "il si bos il si hadzija".. To je nasa pogresna interpretacija izraza odnosno rijeci "hadzija".
U islamu, hadzija je iskljucivo osoba koja obavi hadz, pa bio to reis, hodza, car, ili obicni coban i majstor za malter. A obavezan je za sve muslimane, barem jednom u toku zivota da ga obave..
Danas je cijena putovanja na hadz, negdje oko 3 hiljade eura busom, i nekih 4-5 hiljada avionom, tako da se to moze priustiti.. Ne sad da se ide svake godine, ali stednjom za par godina se moze otici...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by carobnjak N » 14 Mar 2012, 13:28

Slažem se sa svime što napisa ovaj insan gore ali imam i malu ispravku ove rečenice:
A obavezan je za sve muslimane, barem jednom u toku zivota da ga obave..
Obavezan je za sve koji su u mogućnosti . Slažem se da mnogi nepotrebno odgađaju ,a imaju uslove za hadž ili troše na neka putovanja ,a nisu hadž obavili ,međutim ne ide se ni na hadž ako nisi ispunio neke uslove . Recimo 1. ne smiješ nikome biti dužan ! 2. moraš obezbeijediti porodicu da im ne fali ništa za vrijeme tvog hadža
Kod nas je do sad bio običaj da se postavi kamen sa natpisom odakle je neki hadžija krenuo na hadž tj sa kojeg mijesta u svom dvorištu je zakoračio . Kod mene još ima taj kamen od mog prandjeda ,ne znam jel to bio običaj i u drugim djelovima BiH?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by mrki62 » 14 Mar 2012, 15:12

Pa čojk je u prvoj rečenici svog javljanja to tvoje boldirano napisao, ovim riječima ; naravno ako mu to mogucnosti dozvoljavaju..
Dakle, prva rečenica sve govori :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2012, 15:47

A sta cemo sa onima, koji na cabu idu od donacija, kao i sa donatorima?
Narod kaze, da su to sve instant-hadzije :kafa

Kako ce taj neki donator, zaraditi sevapa ako da pare, da sirotinja ide na hadz?
Ko onda odredjuje kriterije ko moze a ko ne moze ici?
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Blackhawk » 14 Mar 2012, 16:33

Krokodil Behko wrote:A sta cemo sa onima, koji na cabu idu od donacija, kao i sa donatorima?
Narod kaze, da su to sve instant-hadzije :kafa

Kako ce taj neki donator, zaraditi sevapa ako da pare, da sirotinja ide na hadz?
Ko onda odredjuje kriterije ko moze a ko ne moze ici?
Kriterije odredjuje Allah dz.s. i samo On zna pravo stanje svakoga od nas.. Samo On zna nasu pravu i iskrenu namjeru da nesto ucinimo, bio to hadz ili nesto drugo..

Kao sto sam vec rekao, hadz je obaveza za sve muslimane, koji imaju mogucnost da ga obave (moja prva recenica u prethodnom postu).
Placanje nekom za hadz se uglavnom vrsi ako doticni nije u mogucnosti otici na hadz, prvenstveno zbog zdravstvenih problema, nije siguran da moze izdrzati napor puta i hadza.. Tad se odabere osoba, iskreni vjernik, koji ce otici za tu osobu na hadz... I osoba koja je platila, za nju se smatra da je obavila hadz.. Ali to se radi samo i iskljucivo u slucaju da je osoba bolesna i nije u stanju izdrzati put i napore puta..
A ne moze se obavljati za nekoga hadz, ako prije toga nisi i sam obavio hadz.. Znaci ta osoba sto je obavila hadz za nekog drugog, je vec hadzija, jer je obavio svoju licnu duznost da obavi hadz.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by alma75 » 14 Mar 2012, 16:35

Pa nisam sigurna koliko imamo pravo raspravljati o tome, jer Allah zna čiji će hadž primiti. Ja znam jednog hadžiju čiji je hadž finansiran donacijom. I mislim da je sasvim ok što je baš on imao priliku da ode na hadž, mislim da je dostojan toga.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by carobnjak N » 14 Mar 2012, 17:55

Izvinjavam se ,previdio sam prvu rečenicu jer obično te uvodne rečenice nekog izlaganja imam naviku preletiti brže ,a tek ove zaključne bolje išćitam . Halali :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by IM_ex » 14 Mar 2012, 20:42

Pada mi tesko osloviti nekoga sa hadzija/hadzinica, kome postovanje izrazavam samo na osnov' obavljenog Hadza, a u biti, nije primjeran musliman.
Prava rijetkost je poznavati primjernog hadziju/hadzinicu, nazalost.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Major » 14 Mar 2012, 20:50

Nesto u svemu tome nije u redu.
Ako se kaze ili je pak stiglo Allahovom naredbom da je duznost svakog muslimana da obavi hadz, onda se moramo ozbiljno pitati
zasto strasno malo ljudi ide na hadz.

Dakle, ili nismo spremni, moralno kao i materijalno...nesto je po srijedi...moguce obadvoje.
Ali ako vidimo kao i sto imamo najnoviji slucaj posjete hadzu Banovicanina Senada, onda se to ni po koju cijenu nemoze
sa bilo kakvim seriozitetom uporediti na prijasnje hadzije.

I danas imamo casnih i postenih hadzija, ali to sto u danasnji vakat pojedini cine to je definitivno protiv vjere i sa hadzom nema nista zajednickog.

Hadzija mora biti cist ko suza i u svakom slucaju i bilo kojem pogledu da funkcionira kao svicatski sat, mora bez premca biti primjer drugima.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2012, 18:35

IM_ex wrote:Pada mi tesko osloviti nekoga sa hadzija/hadzinica, kome postovanje izrazavam samo na osnov' obavljenog Hadza, a u biti, nije primjeran musliman.
Prava rijetkost je poznavati primjernog hadziju/hadzinicu, nazalost.
Prošlog ramazana, opazih jednog, sa cigarom u ruci.
Naravno, post je bio u toku. A kad mu se nešto kaže,
on se odmah ustoboči, podigne ruku sa širom raširenim
prstima, kolači oči i viče "heeeej ja sam hadžija" :sok
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Zagorka » 02 Jul 2012, 16:45

Mene samo zanima otkud nekim ljudima lova,a ovamo se kao bave standardnim poslovima,i zasto neko ide sest puta na hadz? :hm
Zar nije sevapnije da za te pare otvori dom za nezbrinutu djecu ili pomogne invalide ili sta znam..... :cudi
Shvatam duznost,ali sest puta?I koja je to titula,hadzija na sestu? :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by String » 02 Jul 2012, 19:10

Jedan odgovor na pitanje zasto je nestao smisao recenici "Svako dijete ima svoju nafaku"...
To je to...
Image

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Spanac_113 » 06 Sep 2014, 12:06

Image

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by krhotina » 06 Sep 2014, 21:11

Ako Bog da, nijet mi je da odem... Za jednog muslimana nema uzvišenijeg puta od ovog!

To kako ko ide je i da li zadovoljava uvjete, breme je svakog ponaosob i ne treba se puno oko toga gristi.
Onome ko nije potpuni čovjek, ko je loš vjernik i nikakav s ljudima raja će ionako reći da nije nikakav hadžija, a on onda dalje neka svodi sam sa sobom.
Pored onih nabrojanih stvari o preduvjetima za odlazak na hadž dodao bi da je prijašnji adet bio da pred putovanje ne smiješ biti s bilo kim u zavadi. Helem, znam šta mi je raditi do hadža, a ipak treba i godina zbog mnogo stvari koje ispravno liježu samo vremenom.

Ima jedna priča još iz Poslanikovog doba, a u nekoliko verzija koliko sam čuo govorilo se o nekoliko osoba koje su imale to iskustvo.
Helem, negdje s počatka islama, kada je bilo puno manje hadžija u Meki nego danas, jedan evlija dođe među tu svjetinju i uhvati ga strah od mase i od pomisli da li je uopšte dostojan da se nađe na ovakvom mjestu? Dok je u strahu učio dove, priđe mu melek u ljudskom obličju. Melek mu reče da je on među rijetkim ljudima koji je zaslužio da hodočasti Kabu, a kad ovaj upita a šta je s tolikom masom, s ostalim hadžijama, melek mahnu rukom pred njegovim očima i ovaj vidje ispred sebe krdo najrazličitijih hajvana, i među njima tek po neki insan.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Rockefeller » 06 Sep 2014, 23:13

Zagorka wrote:Mene samo zanima otkud nekim ljudima lova,a ovamo se kao bave standardnim poslovima,i zasto neko ide sest puta na hadz? :hm
Zar nije sevapnije da za te pare otvori dom za nezbrinutu djecu ili pomogne invalide ili sta znam..... :cudi
Shvatam duznost,ali sest puta?I koja je to titula,hadzija na sestu? :hm
Dom za nezbrinutu djecu valja održavat, a nećeš ga od para koje su potrebne da se ode na hadž.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Maja » 07 Sep 2014, 11:15

Spanac_113 wrote:Image

Ja najprije mislila fotomontaža.
Pa ovo je užas!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by mrki62 » 07 Sep 2014, 11:20

Sve je to biznis a ne mogu biti iskren ko to financira i čiji su to interesi jer bi bilo problema i prozivki.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Maja » 07 Sep 2014, 13:22

:rol

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Dust » 08 Sep 2014, 08:00

Maja wrote::rol

:zubi
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests