Odlazak na hadž

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U svojoj vjeri i na svojoj zemlji: Djeca političara stiču status hadžije po rođenju

Post by Podrinjac » 28 Sep 2017, 20:16

Ja mislim da nigdje više vjernika i hadžija, a loših ljudi nećeš vidjeti kao na Balkanu.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: U svojoj vjeri i na svojoj zemlji: Djeca političara stiču status hadžije po rođenju

Post by Remzudin » 28 Sep 2017, 20:46

Podrinjac wrote: 28 Sep 2017, 20:16 Ja mislim da nigdje više vjernika i hadžija, a loših ljudi nećeš vidjeti kao na Balkanu.
yes,that`s right

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U svojoj vjeri i na svojoj zemlji: Djeca političara stiču status hadžije po rođenju

Post by Socrates » 28 Sep 2017, 20:51

Evo I misljenje jednog hadzije.

Piše: Adis Hasaković

Naslovi sustižu jedan drugog...

"Za odlazak na hadž devet pripadnika Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine građani platili 67.500 konvertibilnih maraka [oko 34.000 eura]!"; "Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine uposlenicima plaća hodočašće na Krf, kako bi proslavili 'junačku tradiciju srpske vojske'!"

Pojašnjenje Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, koje je potvrdilo ovaj aranžman: "Odlazak na hadž muslimana iz strukture odbrane Bosne i Hercegovine, kao i katolika i pravoslavnih vjernika na njihova hodočašća, predstavlja duhovno upotpunjavanje i moralnu krepost u životu vjernika."

Kakvo je to hodočašće koje se plaća državnim novcima? Kakva je to vjerska dužnost koju plaćaju poreski obveznici?

Vjera je duboko intimna stvar. Ona se, istina, javno manifestira i prakticira, ali na način da nisi, prije svega, nekome na teret. Nema prisile u vjeri. Ima sloboda. A ta sloboda prestaje tamo gdje počinje sloboda drugog i drugačijeg. Ovdje se nasrnulo na vjeru, njene principe i čistoću.

Novac kod brice

Mislio sam da neću nikada imati potrebu da javno, ili barem na ovakav način, ističem nešto što se tiče samo mene i Stvoritelja dž.š. Ipak, prevario sam se. Ja sam hadžija i vrijednosti i sjećanja koje sam ponio obavljajući ovu petu islamsku obavezu (farz) zauvijek su promijenila mene i moj svjetonazor. I to s ponosom govorim.

Na hadž sam otišao o vlastitom trošku, bolje kazano imetkom koji mi je kroz nafaku (davanje) i bereket (dobro) u njoj dao Svemogući dž.š. Jer, da nisam imao dovoljno imetka, ja ne bih bio obavezan obaviti hadž.

Ovo što se dešava da neko, pa makar stavljao se on u službu institucije, u ovom slučaju državne, ide na hadž ili na Krf, kako bi hodočastio, ili... trošeći imetak drugih ljudi, mimo je svega čemu su me učili od malena i čemu ja učim svoju djecu.

Koga ste pitali, dragi hodočasnici? Jeste li pitali nekoliko miliona poreskih obveznika u Bosni i Hercegovini da li su oni saglasni s vašim odlukama? A da je po pravdi i pravu, trebali ste pitati svakog, i to ponaosob, prije nego što ste se odlučili na takav čin. I da ste, uzmimo hipotetički, i pitali, samo jedan od tih nekoliko miliona da je kazao "ne slažem se" ne bi imali saglasnost, odobrenje, izun, kako god. A tada, pitanje u koje se ne želimo uplitati, jer to su već Božije stvari, njihov ni hadž, ni Krf nemaju smisla.

Znam da hadžije prije odlaska na hadž, u želji da sve u vezi ove, u životu svakog vjernika posebne i odabrane dužnosti, i sami imaju dileme o tome da li je imetak stečen na dozvoljen način (halal).

U nekim ne tako davnim vremenima hadžije bi, a ima toga i danas, otišli mijenjati novac kojim će izmiriti svoje troškove za hadž u brijačnice, jer, po nekom uvriježenom mišljenju, brice i berberi svoj imetak stiču na najpošteniji i najtransparentniji (javan, svima vidljiv) način. Jer, iz brijačnice možeš izaći ili obrijan, ili neobrijan, a malo je vjerovatno da će mušterija dati pare ako nije obrijan.

Ljudi to ne mogu izračunati

Na hadž idu pozvani, Bogu se odazivaju samo oni koji su dobili "pozivnicu". Mi, ljudi, razloge ne znamo i nismo mi tu da sudimo zašto je neko pozvan.

Ljudi su odgovorni za nešto drugo. Ljudi bi trebali urediti odnose među sobom tako da poštuju pravo drugog, da čuvaju imetak drugog i da paze na dostojanstvo drugog.

Javno dobro (budžet) se koristi i troši u svrhu javnog interesa. Koliko je dobra ovdje utrošeno za interes koji ne može biti javni, koristan svima i s kojim su se svi složili? Kojom matematikom izbrojati u koliko se imetka, prava i dostojanstva kojeg broja ljudi (građana) ovdje ušlo i narušilo bez pitanja?

Mi, ljudi, teško možemo ovo izračunati. Ali, ima ko može.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: U svojoj vjeri i na svojoj zemlji: Djeca političara stiču status hadžije po rođenju

Post by Chloe » 28 Sep 2017, 21:01

:grana
Oni nisu normalni. Nijedni. Ni oni što im omogućavaju ni oni koji prihvate tako nešto. :grana
Nikad se nisam bavila tim pitanjima iz prostog razloga što mi je porodica puna hadžija, moja mama je hadżiijaa, svi su išli u svom trošku, i teško mi je povjerovati ...
Postoje određeni preduslovi koji moraju biti ispoštovani prije odlaska na Hadž kao npr. ko ima dug ne može ići, halal pare itd.
Žao mi je, krivo mi je što pojedinci kvare ugled onim iskrenim i srčanim hadžijama kojih je puno više.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U svojoj vjeri i na svojoj zemlji: Djeca političara stiču status hadžije po rođenju

Post by Zagorka » 28 Sep 2017, 23:12

Chloe, takvih ko tvoja mati je 2%

Ja znam jednu djevojku, sto je isla sad, bolje da ne prljam stranicu opisujuci je :bua
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U svojoj vjeri i na svojoj zemlji: Djeca političara stiču status hadžije po rođenju

Post by storm » 29 Sep 2017, 06:23

Chloe wrote: 28 Sep 2017, 21:01 :grana
Oni nisu normalni. Nijedni. Ni oni što im omogućavaju ni oni koji prihvate tako nešto. :grana
Nikad se nisam bavila tim pitanjima iz prostog razloga što mi je porodica puna hadžija, moja mama je hadżiijaa, svi su išli u svom trošku, i teško mi je povjerovati ...
Postoje određeni preduslovi koji moraju biti ispoštovani prije odlaska na Hadž kao npr. ko ima dug ne može ići, halal pare itd.
Žao mi je, krivo mi je što pojedinci kvare ugled onim iskrenim i srčanim hadžijama kojih je puno više.
Tako to bude u svim sferama, od dna do samog vrha društva.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Cvrle » 19 Oct 2017, 20:11

Podrinjac wrote: 24 Aug 2017, 18:51 Mi svi kolektivno da volimo državu ne bismo je krali. Jedno su priče, druge su realnosti. Bakir, pa evo i ovaj naš budući inshallah hadžija su puni Bosne i Bošnjaštva pa kradu milione. Ako bi se tako država voljela, onda me patriotizam baš i ne privlači.
Dragi moj Podrinjac, nemoj ti biti kao oni... Nama je dragi Bog ostavio da budemo patriote, da volimo i cuvamo svoju kucu i svoju zemlju u koju nas je Bog poslao. Iskusenja na svakom koraku ima, sami sebi odredjujemo zasluge. Nemoj biti i NE MOZES biti sudija. To samo On moze da sudi, kako ko zasluzi. Cuvaj svoje, a za druge se ne brini, svako ce platiti svoje racune.

Nadam se i molim Uzvisenog da mi podari zdravlja i pameti, a onda i mogucnosti da ispunim i ovu duznost. A za ove danasnje hadzije, iskreno se nadam da ce shvatiti svoje postupke i doci tobe prije nego bude kasno, da ce opravdati svoj cin odlaska na Hadzdz.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by rethna » 19 Oct 2017, 20:19

S nestrpljenjem iscekujem odgovor :oo
Question everything.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Remzudin » 19 Oct 2017, 20:35

Cvrle wrote: 19 Oct 2017, 20:11 Dragi moj Podrinjac, nemoj ti biti kao oni... Nama je dragi Bog ostavio da budemo patriote, da volimo i cuvamo svoju kucu i svoju zemlju u koju nas je Bog poslao. Iskusenja na svakom koraku ima, sami sebi odredjujemo zasluge. Nemoj biti i NE MOZES biti sudija. To samo On moze da sudi, kako ko zasluzi. Cuvaj svoje, a za druge se ne brini, svako ce platiti svoje racune.
ti imas preveliku emotivnost,ne otvaraj svakom srce svoje jer svijet nije jedan Planet od slatki kolaca.

Lose iskustvo u zivotu je kreator karaktera jednog insana,a ti nisi nikad u zivotu patila pa da mazes nekoga sa medom.

zasto on nemoze biti sudija ?
da si to meni rekla,rekao bi : ja imam od kosmosa generalnu legitimaciju raditi sve sta hocu.

Ja sam pokraj Boga jedna druga sila,koja isto moze suditi,i ja sudim cak i one koje nisu zasluzili.

Svoje cuvam isto,i to kako.A za druge brinem se isto ako presele na ahiret-zasto da poklonim onim drzavnim lopovima ?

A za racune ! hm,tu se pitam koliko u Bosni koljaca ima koje do dan danas u slobodi zive ?


Nije potrebno da ti jezik sad gusi grlo,ovo nije napad na tebe :cvijece

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Chloe » 19 Oct 2017, 20:39

Cvrle wrote: 19 Oct 2017, 20:11
Podrinjac wrote: 24 Aug 2017, 18:51 Mi svi kolektivno da volimo državu ne bismo je krali. Jedno su priče, druge su realnosti. Bakir, pa evo i ovaj naš budući inshallah hadžija su puni Bosne i Bošnjaštva pa kradu milione. Ako bi se tako država voljela, onda me patriotizam baš i ne privlači.
Dragi moj Podrinjac, nemoj ti biti kao oni... Nama je dragi Bog ostavio da budemo patriote, da volimo i cuvamo svoju kucu i svoju zemlju u koju nas je Bog poslao. Iskusenja na svakom koraku ima, sami sebi odredjujemo zasluge. Nemoj biti i NE MOZES biti sudija. To samo On moze da sudi, kako ko zasluzi. Cuvaj svoje, a za druge se ne brini, svako ce platiti svoje racune.

Nadam se i molim Uzvisenog da mi podari zdravlja i pameti, a onda i mogucnosti da ispunim i ovu duznost. A za ove danasnje hadzije, iskreno se nadam da ce shvatiti svoje postupke i doci tobe prije nego bude kasno, da ce opravdati svoj cin odlaska na Hadzdz.
Kakve su to današnje hadžije?
Zašto generalizirate?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Cvrle » 19 Oct 2017, 21:03

Remzudin wrote: 19 Oct 2017, 20:35
Cvrle wrote: 19 Oct 2017, 20:11 Dragi moj Podrinjac, nemoj ti biti kao oni... Nama je dragi Bog ostavio da budemo patriote, da volimo i cuvamo svoju kucu i svoju zemlju u koju nas je Bog poslao. Iskusenja na svakom koraku ima, sami sebi odredjujemo zasluge. Nemoj biti i NE MOZES biti sudija. To samo On moze da sudi, kako ko zasluzi. Cuvaj svoje, a za druge se ne brini, svako ce platiti svoje racune.
ti imas preveliku emotivnost,ne otvaraj svakom srce svoje jer svijet nije jedan Planet od slatki kolaca.

Lose iskustvo u zivotu je kreator karaktera jednog insana,a ti nisi nikad u zivotu patila pa da mazes nekoga sa medom.

zasto on nemoze biti sudija ?
da si to meni rekla,rekao bi : ja imam od kosmosa generalnu legitimaciju raditi sve sta hocu.

Ja sam pokraj Boga jedna druga sila,koja isto moze suditi,i ja sudim cak i one koje nisu zasluzili.

Svoje cuvam isto,i to kako.A za druge brinem se isto ako presele na ahiret-zasto da poklonim onim drzavnim lopovima ?

A za racune ! hm,tu se pitam koliko u Bosni koljaca ima koje do dan danas u slobodi zive ?


Nije potrebno da ti jezik sad gusi grlo,ovo nije napad na tebe :cvijece
Prvo, hvala na upozorenju... Ali od kud znas jesam li ili nisam imala lose iskustvo i kako mozes biti siguran da nisam patila?
Zasto ne moze biti sudija, pa zato sto je samo jedan Sudija, samo On moze da sudi.
Nisam tebi ni rekla, ali ne branim da imas svoje misljenje.
Brinuti se treba, prvo za svoje pa onda za komsijino i bratovo... Ali te "racune" koje cemo svi mi platiti, JA smatram da ce "isplata" biti samo Jednom i Jedinom.
Naravno, volim komentar i nikad ne shvatam da je atak, dok se ne dokaze suprotno. :)
Chloe wrote: 19 Oct 2017, 20:39
Cvrle wrote: 19 Oct 2017, 20:11
Podrinjac wrote: 24 Aug 2017, 18:51 Mi svi kolektivno da volimo državu ne bismo je krali. Jedno su priče, druge su realnosti. Bakir, pa evo i ovaj naš budući inshallah hadžija su puni Bosne i Bošnjaštva pa kradu milione. Ako bi se tako država voljela, onda me patriotizam baš i ne privlači.
Dragi moj Podrinjac, nemoj ti biti kao oni... Nama je dragi Bog ostavio da budemo patriote, da volimo i cuvamo svoju kucu i svoju zemlju u koju nas je Bog poslao. Iskusenja na svakom koraku ima, sami sebi odredjujemo zasluge. Nemoj biti i NE MOZES biti sudija. To samo On moze da sudi, kako ko zasluzi. Cuvaj svoje, a za druge se ne brini, svako ce platiti svoje racune.

Nadam se i molim Uzvisenog da mi podari zdravlja i pameti, a onda i mogucnosti da ispunim i ovu duznost. A za ove danasnje hadzije, iskreno se nadam da ce shvatiti svoje postupke i doci tobe prije nego bude kasno, da ce opravdati svoj cin odlaska na Hadzdz.
Kakve su to današnje hadžije?
Zašto generalizirate?
Chloe, generalizujem jer iskreno za svakoga od srca zelim da bude na pravom putu, da ispuni obaveze i duznosti u pravom svjetlu i da ce svako od nas, prvo ja pa svi ostali, zasluziti oprost i milost Svemoguceg. A da bi to zasluzili, moramo se potruditi da sve bude kako je On propisao. Ne moze biti savrseno, jer samo je On savrsen, ali teziti ka najboljem. Vidjela sam nekoliko hadzija, bas ove godine koji su obavili ovu svetu duznost, kako su se ponasali i kako se ponasaju. Kako su se ponasali prije, za vrijeme i poslije obavljanja Hadzdza. Iskreno, bojim se za nas... Bojim se za sve, jer na zalost rijetki su oni koji su obavili duznost kako treba. Cini mi se, naglasavam cini mi se, da 70% ljudi nisu obavili obrede kako treba. Zar je obavljanje Hadzdza direktno prenosenje obreda putem facebooka, slikavanje svakog koraka, poslije povratka kuci raspirivanje mrznje i oholog ponasanja??? Zar je to skrusenost???
Ovo je moje misljenje, a svako ima pravo da misli drugaicje :pusa
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Remzudin » 19 Oct 2017, 21:13

hm,..jedna demokratna muslimanka,fina,kulturna,ljubazna i dobrog srca,..ali opet mi nekako ide na zivce :srce :rol

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Krokodil Behko » 19 Oct 2017, 21:13

Ovakvi rigidni vjernici i patrijote, poput Cvrkutave, oćerali su jadnog Podrinjca otuda :(
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Chloe » 19 Oct 2017, 21:20

Cvrle, koliko je takvih hadžija? :cudi
Valahi, ja ne mogu za hadžije koje poznajem tako govoriti. Maksuz sam tražila spisak istih sa svoje općine, većinu poznajem, ne mogu ih huliti, ne mogu ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Fazlija » 19 Oct 2017, 21:22

Ta hodocasca imaju jako ogranicen domet, ne dovode ni do kakve promjene u covjeku. Sto je i razumljivo, jer za promjenu u umu moras se zagledati u svoju nutrinu, a ne bazati po bijelome svijetu, hodati, putovati, letjeti, vozati se kojekakvim vozilima... od takvih radnji nikakva promjena u covjeku, jer bi inace vozaci, letaci i kondukteri bili najduhovniji ljudi na svijetu.

Ima jedan mali ucinak da na takvim putovanjima covjek obicno biva u drustvu drugih vjernika i zaokupljen temama vjere. Ali to moze i boravkom u bogomolji nekoj. Ne treba putovati. Tako da jako ogranicen ucinak.

A pogotovo jos kad si uvrte u glavu da moraju na koljenima proci dio puta (krscani), ili se bicevati (hindusi i shia muslimani), ili se stalno prostirati po zemlji (budisti)... to je onda jos i opasno. To obogaljis od toga.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Cvrle » 19 Oct 2017, 21:29

Krokodil Behko wrote: 19 Oct 2017, 21:13 Ovakvi rigidni vjernici i patrijote, poput Cvrkutave, oćerali su jadnog Podrinjca otuda :(
Ja mislim da patriotu niko ne moze otjerati od kuce, al' sta ja znam o tome :cudi

Chloe draga, ja znam iz moje okoline 5 ljudi koji su bili na Hadzdzu, a koji svojim ponasanjem ni H nisu od hadzije. I ja sam im to u lice rekla, jer uvijek stojim iza svojih rijeci, tako da ne smatram da ih hulim :pusa
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Fazlija » 19 Oct 2017, 21:40

Nego, jel` bi mog'o ko meni da plati odlazak u Nepal? Kakvo preduzece, ministarstvo ili ambasada makar kakva...?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Podrinjac » 19 Oct 2017, 21:45

Cvrle wrote: 19 Oct 2017, 20:11
Podrinjac wrote: 24 Aug 2017, 18:51 Mi svi kolektivno da volimo državu ne bismo je krali. Jedno su priče, druge su realnosti. Bakir, pa evo i ovaj naš budući inshallah hadžija su puni Bosne i Bošnjaštva pa kradu milione. Ako bi se tako država voljela, onda me patriotizam baš i ne privlači.
Dragi moj Podrinjac, nemoj ti biti kao oni... Nama je dragi Bog ostavio da budemo patriote, da volimo i cuvamo svoju kucu i svoju zemlju u koju nas je Bog poslao. Iskusenja na svakom koraku ima, sami sebi odredjujemo zasluge. Nemoj biti i NE MOZES biti sudija. To samo On moze da sudi, kako ko zasluzi. Cuvaj svoje, a za druge se ne brini, svako ce platiti svoje racune.

Nadam se i molim Uzvisenog da mi podari zdravlja i pameti, a onda i mogucnosti da ispunim i ovu duznost. A za ove danasnje hadzije, iskreno se nadam da ce shvatiti svoje postupke i doci tobe prije nego bude kasno, da ce opravdati svoj cin odlaska na Hadzdz.
Yebo takvo iskušenje.
Bakiru novci i dženet, meni ka.ina i džehenem.
Čuvati porodicu OK, čuvati državu da bi neki drugi mogli poslije upravljati njome NE. Nemam ja ništa od patriotizma, nadam se ni ti. Možemo se mi busati, ovdje svi, da smo neke patriote, ali većina nas to nismo u suštini. Nismo, jer da jesmo ne bi nam država ovakva bila kakva jeste.
Što se tiče religije...
Pošto si nova ovdje, a vidim da si iz istog grada (možda se i znamo), ja imamo sasvim drugo mišljenje o religijama koje ti se ne bi sigurno svidjelo. Religiju smatram samo kao stvar za manipulisanje sa narodnim masama, ništa drugo. Ja nisam religijski tip. Ne volim ih jednostavno jer su uzeli previše maha u društvu, i to ne baš dobrog, više lošeg. Jer meni je nerazumljivo da jedan pravoslavac mrzi katolika jer se oko jedne stvari ne poklapaju, ili da hriščanin mrzi muslimana (i obratno) jer prvi vjeruje u jednog boga, a drugi u drugog. Ili da židovi mrze muslimane, a muslimani imaju najbližu religiju njihovoj. U principu sve abrahamske religije su nastale iz istog izvora.
Bogu, ako je toliko dobar kao što se priča, ne bi trebalo biti bitna ni religija, ni boja kože, ni nacija, ni ekonomska situacija, ni koliko puta ulaziš u džamije (crkve), ni koliko puta mu se moliš. Njemu treba da je bitna veličina tog čovjeka. A veličina čovjeka ne određuje ni religija, ni nacionalnost, ni boja kože. Ima dobrih i ateista. Možda ja nisam dobar čovjek, ja se ne hvalim. Niti bih se hvalio. O meni nek pričaju drugi kakav sam.
A kada smo kod hadža. U Bosni je Hadž otišao u skroz pogrešnom smjeru (nemoj me krivo shvatiti). Otići da budeš viđen, a uz to jedan selfie prikačiti da možeš zalijepiti na zid facebooka, i da te ljudi smatraju kao neko božanstveno biće. U Bosni je izgleda moda pozdravljati se selamom, ići u džamije i crkve, i prozivati sve bogove za sve nedaće ovog svijeta, a s druge strane istovremeno krasti, vrijeđati, omaložavati, klevetati, mahalisati itd.
Ja ću biti patriota kada ova država krene pravim tokom. Kada se religije ne budu petljale gdje im nije mjesto. Kada budemo imali samo jednom predsjednika, pravog Bosanca. Kada bosanski narod ne bude u manjini. Onda ću znati zašto sam patriota. A ovako ne znam više za koga. Za političare ?

A ti ako stvarno misliš da bi imala želju posjetiti hadž i da bi ti ispunilo tvoju dušu i srce, samo izvoli. A ja ti iskreno želim da ti se ta želja ostvari.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by rethna » 19 Oct 2017, 21:56

Ne uci te religija da mrzis. Takva je ljudska rasa, da nema religija nasli bi nesto drugo kao sredstvo i razlog :cudi
Question everything.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Hadzije, nekad i sad

Post by Remzudin » 19 Oct 2017, 22:04

Podrinjac wrote: 19 Oct 2017, 21:45
Pošto si nova ovdje, a vidim da si iz istog grada (možda se i znamo), ja imamo sasvim drugo mišljenje o religijama koje ti se ne bi sigurno svidjelo.

nece nece,to je sigurno

ja i ona smo se vec upoznali,i odmah sam osjetio karmu

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests