Ateizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by mehaning » 31 Jan 2016, 12:31

Salahuddin wrote:
Podrinjac wrote:Religije su mnogo zla napravile na ovim prostorima, tako da su ovakve priče od nas ateista dobre kakve one zaslužuju biti.
De, mozes li mi konkretno reci sta su to religije skrivile na tim prostorima? Vjerovatno aludiras na 90-te, kada je recimo, pa barem 70% muslimana u Jugoslaviji/BiH bilo potpuno rezervisano prema vjeri. Ali mozda ti raspolazes necim konkretnijim, ovo moje je bilo cisto generaliziranje. De nam kazi, sta su to vjere tu skrivile? :ćitire
Trollaš ili ti je povjest stvarno toliko strana... :sok

Mislim na onu povjest, koja je puno puno starija od 90ih...

Mada da mogu, brzo bi lomače opet zagorile... :rol

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Lebowski » 31 Jan 2016, 17:55

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Biba » 01 Feb 2016, 11:45

Podrinjac wrote:
Biba wrote:Podrinjac, dijete drago, one fotke su dokaz zla ..napisala sam ti objasnjenje...
Ljudi imaju slobodu.
Hoces li ti svome djetetu dati sobodu izbora ili zapovijedati mu da mora raditi sta ti hoces..
Neciji sinovi su ubojice, ali roditelji ih se nisu odrekli...neki jesu..
Svaki covjek se bori u samom sebi.
Svi smo manje ili vise gresni a najgore je imati moc..ljudi se izvitopere..
Covjek je kamen kojeg Bog ne moze podici k sebi i jedini stvor zbog kojeg Bog nije svemoguc
Bog se iz ljubavi odrekao svoje svemoci i dao mam slobodu
Mi ljudi smo jedni drugima ponekad pakao..

Ja postujem svaciju vjeru a ne kako rankec kaze...
Mojmsin ce mozda ozeniti muslimanku...nikad mi nije palo ma pamet reci da bira svoju vjeru..
Jednako tako postujem ateiste
Bolje je ne vjerovati nego zlo ciniti...
Nikome ja nista ne namecem...pa ja nisam religiozna..ja sam izopcenik od sakramenata nekih :djed
Glad ljudi nije samo od čovjekovog zla. Ona može biti prouzrokovana od različitih prirodnih situacija. Smrt isto ne prouzrokuje samo čovjekovo zlo, i ona isto može biti prouzrokovana od različitih prirodnih pojava. Što znači da je i to zlo (šejtan ili đavo) ušao u boga. Ali ne, vi religiozni manipulanti volite reči da sve što je od boga dobro je, pa čak i takve prirodne katastrofe i nikad nećete reči za njega da je zlo. Ali čovjek kada uradi neke loše stvari, za njih volite reči da su ljudi zli.
Albert Camus je u svom romanu Kuga jako lijepo i pametno opisao i zlo i kaznu božju.
Nije mi čudno što meni neki poručuju da sam luda.

Eto recite svi vi pametni da je i Camus bio lud.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by REMB » 01 Feb 2016, 12:09

Ateizam uci čovjeka da bude egoista.
Istrazivanja jasno to potvrđuju jer oni štagod daruju misle da je bačeno niz vodu. Dok vjernik, osim tog dusevnog zadovoljstva, osjeća slast jer je učinio nesto i za onaj svijet.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Lebowski » 01 Feb 2016, 12:36

Ma koja to istraživanja to jasno potvrđuju, de ih navedi...

I na koji način to ateizam, tj. nereligioznost uči egoizmu
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Biba » 01 Feb 2016, 13:03

Ateizam postoji čak i u katoličanstvu.
Ljudi koji ne vjeruju u zagrobi život zapravo niječu Boga.
Ateizam može ali ne mora biti nešto što će gajiti ego.
Ima ovdje najmanje jedan forumaš ateista a ego mu je otišao nebu pod oblake.
Nije moje da ga imenujem.
Zapravo sam ddošla do uvjerenja da se dotični puno koječega boji i vrlo je nesretan.
Vjera u Boga ne znači da ćemo biti sretniji, ali barem priznajemo višu inteligenciju i shvaćamo da smo slabi, grešni i da od nas postoje ne smo pametniji Bog nego i osobe.
Neki to ovdje zaista ne mogu podnijeti.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Lebowski » 01 Feb 2016, 13:21

Ne može ateizam postojati u okviru katoličanstva...

Ateizam znači neprihvatanje Boga i nevjerovanje u Boga ili bogove, njihovo postojanje i djelovanje. Katolik vjeruje a ako krivo vjeruje onda je krivovjernik ili može biti deista ako baš odstupa od religijskog Boga koji se petlja u živote ljudi.

Sreća i nesreća nema veze sa Bogom mada je vjerovatnije da ćeš sa Bogom biti sretniji.. al kao što rekoh ranije to ćeš biti i pijan.. Oboje je iluzija.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by mehaning » 01 Feb 2016, 14:14

REMB wrote:Ateizam uci čovjeka da bude egoista.
Istrazivanja jasno to potvrđuju jer oni štagod daruju misle da je bačeno niz vodu. Dok vjernik, osim tog dusevnog zadovoljstva, osjeća slast jer je učinio nesto i za onaj svijet.
Čista laž... :kafa

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Biba » 01 Feb 2016, 15:29

Ateizam niječe Boga, dakle čovjek je najinteligentnije biće.
Jesmo li svjedoci čovjekove gluposti što čini drugim ljudima i kako upropaštava sebe..halo malo..egoizam..
Naravno i vjernik može biti egoista..itekako...
Ateizam je ipak bolji od new ageovaca koji trube da je svaki čovjek božanstvo...
i Bijelo bratstvo slično trubi a tako na prvu djeluju primamljivo
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Lebowski » 01 Feb 2016, 15:44

Ljudi su kao vrsta najinteligentnija vrsta koja postoji a Bog je svakako pametniji ali ipak kao fiktivni karakter.

Šta tek reći od priželjkivanju kraja svijeta kojeg sve religije i dobri dio vjernika ne mogu dočekati... i rade na tome da se desi da bi se ispunila istina i proročanstva.

Ili kad fiktivni karakter pomete cijelu planetu i ljude zajedno sa svim živim vrstama..

Oporavićemo se i od uništavanja kad postanemo i mudriji.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by mehaning » 01 Feb 2016, 15:55

Biba wrote:Ateizam niječe Boga, dakle čovjek je najinteligentnije biće.
Jesmo li svjedoci čovjekove gluposti što čini drugim ljudima i kako upropaštava sebe..halo malo..egoizam..
Naravno i vjernik može biti egoista..itekako...
Ateizam je ipak bolji od new ageovaca koji trube da je svaki čovjek božanstvo...
i Bijelo bratstvo slično trubi a tako na prvu djeluju primamljivo
Ateizam, barem po meni, priznaje da je naše znanje jako malo i da puno stvari još nismo u stanju razumijeti... :123

To, da stvari koje neznamo i ne razumijemo, pripisujemo nekim božanstvima, ateistima nije potrebno... :123

Struje ne vidiš, a može te ubiti. Jeli struja neko božanstvo ili obični fizikalni pojam... :123

Razmisli što bi ljudi prije par sto godina rekli... :123

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Biba » 01 Feb 2016, 16:00

Lebowski wrote:Ne može ateizam postojati u okviru katoličanstva...

Ateizam znači neprihvatanje Boga i nevjerovanje u Boga ili bogove, njihovo postojanje i djelovanje. Katolik vjeruje a ako krivo vjeruje onda je krivovjernik ili može biti deista ako baš odstupa od religijskog Boga koji se petlja u živote ljudi.

Sreća i nesreća nema veze sa Bogom mada je vjerovatnije da ćeš sa Bogom biti sretniji.. al kao što rekoh ranije to ćeš biti i pijan.. Oboje je iluzija.
Ponekad sam brzopleta...kršćanski ateizam..

Evo..Kršćanski ateizam jest svjetonazor koji odbacuje vjeru u Boga, ali prihvaća Isusovo učenje, naročito Isusovo moralno učenje. Kršćanski ateizam karakterizira stav o nepostojanju Boga, distanciranje od Crkve kakva postoji u današnjem svijetu i pridavanje središnjeg mjesta Isusu u filozofsko-teološkim razmatranjima. [1]

Većina kršćanskih ateista misli da je Isus iz Nazareta bio mudar i dobar čovjek, i prihvaćaju njegovo moralno učenje, ali odbacuju ideju o njemu kao božanstvu. Kršćanski ateisti vide Isusa kao primjer onoga što kršćanin treba biti. Hamilton kaže da slijediti Isusa znači biti "uz bližnjega, biti za njega", znači biti čovjek, pomagati drugim ljudima i čovječanstvu.[2]

Kršćanski ateisti smatraju da je religija unutarnje duhovno iskustvo, da nema drugog svijeta osim materijalnog svijeta oko nas, da nema nešto što se zove Bog odvojeno od osobe koja vjeruje u njega, da je "Bog" samo riječ za najviše duhovne ideale, a spominjanje Boga u govoru predstavlja jezično sredstvo koje nam omogućava da razgovaramo o najvišim idealima i daje smisao našim životima.[3]

Suvremeni kršćanski ateizam često je vezan s ničeovskom teologijom smrti Boga. Kršćanski ateisti uglavnom ne vjeruju u postojanje Boga iako neki od njih doslovno vjeruju u smrt Boga.[4] Thomas J. J. Altizer, poznati kršćanski ateist, često govori o smrti Boga kao o oslobađajućem događaju. U svojoj knjizi Evanđelje kršćanskog ateizma (engl. The Gospel of Christian Atheism) kaže:

Wikicitati „Svaki čovjek danas koji je otvoren za iskustvo zna da je Bog odsutan, ali samo kršćanin zna da je Bog mrtav, da je smrt Boga konačan i neopoziv događaj i da Božja smrt aktualizira u našoj povijesti novo i oslobođeno čovječanstvo".[
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Podrinjac » 01 Feb 2016, 16:36

Biba wrote:
Podrinjac wrote:
Biba wrote:Podrinjac, dijete drago, one fotke su dokaz zla ..napisala sam ti objasnjenje...
Ljudi imaju slobodu.
Hoces li ti svome djetetu dati sobodu izbora ili zapovijedati mu da mora raditi sta ti hoces..
Neciji sinovi su ubojice, ali roditelji ih se nisu odrekli...neki jesu..
Svaki covjek se bori u samom sebi.
Svi smo manje ili vise gresni a najgore je imati moc..ljudi se izvitopere..
Covjek je kamen kojeg Bog ne moze podici k sebi i jedini stvor zbog kojeg Bog nije svemoguc
Bog se iz ljubavi odrekao svoje svemoci i dao mam slobodu
Mi ljudi smo jedni drugima ponekad pakao..

Ja postujem svaciju vjeru a ne kako rankec kaze...
Mojmsin ce mozda ozeniti muslimanku...nikad mi nije palo ma pamet reci da bira svoju vjeru..
Jednako tako postujem ateiste
Bolje je ne vjerovati nego zlo ciniti...
Nikome ja nista ne namecem...pa ja nisam religiozna..ja sam izopcenik od sakramenata nekih :djed
Glad ljudi nije samo od čovjekovog zla. Ona može biti prouzrokovana od različitih prirodnih situacija. Smrt isto ne prouzrokuje samo čovjekovo zlo, i ona isto može biti prouzrokovana od različitih prirodnih pojava. Što znači da je i to zlo (šejtan ili đavo) ušao u boga. Ali ne, vi religiozni manipulanti volite reči da sve što je od boga dobro je, pa čak i takve prirodne katastrofe i nikad nećete reči za njega da je zlo. Ali čovjek kada uradi neke loše stvari, za njih volite reči da su ljudi zli.
Albert Camus je u svom romanu Kuga jako lijepo i pametno opisao i zlo i kaznu božju.
Nije mi čudno što meni neki poručuju da sam luda.

Eto recite svi vi pametni da je i Camus bio lud.
Aa šta je to narod u Bangladešu skrivio pa da ih cunami poplavi?
Šta su to narodi u Africi krivi pa da gladuju?
Šta su Palestinci skrivili pa ih ubijaju?
Što ne kažnjava Šveđane, Litvance, Fince, gdje ih se većina izjašnjava kao ateisti ?

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Online

Re: Ateizam

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2016, 19:50

:kokice
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Online

Re: Ateizam

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2016, 19:57

naravno...Samo koje i kakve knjige :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Melek » 01 Feb 2016, 20:39

Neki dan sam gledao prilicno interesantnu emisiju na History channel gdje jedan profesor sa Cambridge-a, Colin Humphrey, tvrdi da ima dokaz da se egzodus Jevreja vodjen Mojsijem desio kroz Saudijsku Arabiju a ne kroz Egipatski Sinaj. Kad su Egipcani dozvolili Mojsiju da nagrne s cifutima on se s ruljom uputio ka jednom aktivnom vulkanu na planini Bedr u Saudijskoj Arabiji vodjen visokim stubom dima uzrokovanog vulkanskom erupcijom. Cak i danas, kad se zabije kramp u tu ohladjenu lavu iz nje pocinje da tece voda, koju su vjerovatno koristili za pice. Covjek totalno objasnjava se te tzv "natprirodne" pojave koje je manga Musa satro demonstrirao.. Odatle je bratija lutala decenijama dok se nije domogla Evrope i tamo zakuhala, kuha jos i danas. Hocu da kazem da su religija i mistifikacija jedna te ista stvar.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Biba » 01 Feb 2016, 21:23

Podrinjac,
maloprije sam napisala najsmireniji i opsiran odgovor, ali zahebaje me baterija imsve je nestalo.
Ja nisam pop, ali znam razliku između patnje i kazne.
Dobro je sto je post nestao.
Ovo nije tema o grijehu i kazni vec o ateizmu.
Dobro ti je salahuddin rekao.
Prestani ispitivati.
Daj objasni prednosti ateizma. :djed :kafa
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Lebowski » 01 Feb 2016, 21:26

Salahuddin wrote:Podrinjac, ti primjeri i poredjenja ti zaista nemaju veze ni sa cim. U tome i jeste problem mnogih od vas ateista koji ne poznaju skoro nijednu religiju, pa onda ovako lupate. Evo, da recimo imalo poznajes islam, ne bih postvljao ovakva pitanja. Atestima ce u vecini slucajeva "ici bolje" nego vjerniku, bar kada se islamskog ucenja tice. Zasto? Izvoli, pa se malo informisi, suvise si vec zreo da ti ja trazim odgovore.
Otkud ti znaš koliko ko poznaje religije?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Lebowski » 02 Feb 2016, 07:25

Nije život jedna knjiga..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ateizam

Post by Biba » 02 Feb 2016, 12:36

Lebowski wrote:
Salahuddin wrote:Podrinjac, ti primjeri i poredjenja ti zaista nemaju veze ni sa cim. U tome i jeste problem mnogih od vas ateista koji ne poznaju skoro nijednu religiju, pa onda ovako lupate. Evo, da recimo imalo poznajes islam, ne bih postvljao ovakva pitanja. Atestima ce u vecini slucajeva "ici bolje" nego vjerniku, bar kada se islamskog ucenja tice. Zasto? Izvoli, pa se malo informisi, suvise si vec zreo da ti ja trazim odgovore.
Otkud ti znaš koliko ko poznaje religije?
Suti, ti ni bonton ne poznajes...
De ti i podrinjac napisite vec jednom prednosti ateizma za covjecanstvo.
Kazu da ateizam nijee opasnost u svijetu vec new age. To i baba Vanga rekla..navodno..a moj onaj pop sto ga fazlija naziva ludim kaze da ce new age proci kak je i doso...
Ja nisam sigurna..
Sta ti mislis, oce ateizam zavladati ili new age :perezube
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests