Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2014, 00:30

Spanac_113 wrote:
Krokodil Behko wrote:
Spanac_113 wrote:what she said. exactly.
Evo, ovdje ti sve napisano

http://www.vox.com/2014/9/25/6843309/mu ... of-muslims
Hvala.
Nije bilo pitanje al nema veze.
Znam i ja da nije al nema veze. Bitno je da se spama :)
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by vila » 07 Oct 2014, 10:59

Lebowski wrote:
vila wrote:
Lebowski wrote:Možda je nepopularno mišljenje ovdje ali ima taj jedan sitni problem što muslimani, naravno ne svi, pokušavaju gdjegod da odu da nameću svoje, svugdje se osjećaju ugroženo a često bez potrebe. Mora doći do konflikta. :cudi
Da zaboravimo taj sukob civilizacija zbog rasta islama i globalizacije, onih napada na blizance i drugih, posljedice istih.
ja baš mislim obrnuto...da su se radikalne frakcije u islamskim zemljama stvorile upravo zato jer je netko došao i nametao svoje...zbog svoje koristi.
Znamo i tko je taj netko...blizanci su ostavili puno negativnih posljedica za muslimane..to se sad događa i sa ovim stanjem u Siriji
ali sve te radikalne opcije je stvorila i financirala upravo Amerika...stalno njihov kontrolirani kaos
i sad je sve izmaklo kontroli....

al bitno da je Obama dobio Nobela za mir :kafa
Svakako je povezano to, Zapad je trebao nove neprijatelje nakon komunizma ali opet muslimani su trebali možda i malo drugačije postupati, pogotovo nakon "blizanaca". Ne znam, ispada moje pametovanje nakon bitke, uvjeriti svijet da nije tako, ne davati podršku radikalizmu već ga ukopati.

Nisu ni na Zapadu svi loši, ne podržavaju svi ni to igranje svjetskog policajca, nisu imali svi predrasude prema muslimanima, neki su bili totalno neupućeni a oni su svojom reakcijom naveli takve da promjene mišljenje umjesto da ih pridobiju na svoju stranu. Dovoljno da vide jednu lošu stvar i u tom strahu koji im je nametnut stvoriće negativno mišljenje o islamu.
zašto povezuješ muslimane sa svim tim radikalnim opcijama?
mislim da su muslimani i reagairali jedino kako su mogli...osuđujući teroristički čin...
Samo što je propagandna mašinerija Amerike to podigla na razinu...musliman-terorist
nekako nakon blizanaca sam na tv-u nabasala na neku reprizu reprizine
reprize nekog akcijskog američkog filma...prastarog još iz doba Hladnog rata
Talibani su tu bili dragi saveznici protiv hladnokrvnih ruskih bandi...propaganda !!
a što se tiče trenutne situacije sa islamistima i islamskom državom...isto reakcija koja ima uzrok
godinama Amerika ulijeće u to područje i stvara frakcije po svojoj potrebi...stvara kaos...i šta očekivati
pa ti ljudi tamo godinama ne znaju za mir...rušili su assada jer je diktator a podržavali i financirali opoziciju(koja je i tada vršila progone kršćana) i stvorili sadašnje stanje u siriji koje je na van svake pameti
i sad kao Amerika svjetski policajac...demokrate...borci za ljudska prava...
zašto im onda ne smeta SA....

slabo poznajem stanje tamo i slabo su mi poznate i te frakcije među muslimanima pa ne znam koliko uopće mogu komentirati...ali ovo je moj dojam

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Lebowski » 07 Oct 2014, 21:42

Ne mogu svaki put naglašavati da ne mislim na sve al koga će drugog povezivati. :cudi



Čini mi se dobar tekst vezan za temu.

Zašto Ben Affleck brani islam?

Piše: Lana Asfour

Image

Doprinos Bena Afflecka raspravi dokazuje da ne moraš biti stručnjak kako bi prepoznao rasizam i suprotstavio mu se.

Nedavna medijska „rasprava“ o islamu prozilazi iz kritike islama američkog voditelja talk showa Billa Mahera i iznenađujuće strastvene reakcije Ben Afflecka, Oskarom nagrađenog glumca i redatelja, koji za razliku od mnogih u medijima, prepoznaje očigledni primjer licemjerstva i rasizma.

Maher, koji se generalno protivi religiji kroz svoje komične i političke komentare, je u nekoliko navrata rekao da „sve religije nisu jednake“, te da je islam religija koja je gora od drugih jer zahtijeva smrt onih koji je kritikuju. On također podržava ideju o „sukobu civilizacija“ kojom se pretpostavlja da je zapadni svjetonazor u osnovi nespojiv sa islamom.

Za zagovornike ovog gledišta, islam je nejasna i prilagodljiva kategorija generalne zaostalosti i ona obuhvaća islam, Arape, i Bliski istok, kao da su ta tri pojma jedna te ista stvar. Oni također stvaraju lažnu pretpostavku da postoji jedinstven i cjelovit „zapadni“ i „istočni“ ili „muslimanski“ pogled na svijet.

Za one koji su propustili žestoku raspravu u Maherovoj emisiji Real Time prošle sedmice, on i njegov gost Sam Harris, neurolog koji piše o religiji, tvrde da se zalažu za liberalizam i liberalna načela kritikujući „muslimanski svijet“. Harris tvrdi da „su nam prodali ideju o islamofobiji u kojoj se svaka kritika doktrine islama pretvara u iskazivanje predrasuda prema muslimanima kao ljudima. To je zaista smiješno“.

Affleck je čvrsto uzvratio: „Stanite malo, da li ste vi ta osoba koja razumije doktrinu islama“? O stereotipima Mahera i Harrisa, Affleck je nastavio rekavši: „Tvoja kritika je odvratna i rasistička. To je isto kao da kažete 'Oh, ti prevrtljivi Židovi'!“.

Stvaranje pogrešne slike

Za vrijeme desetominutne rasprave, Maher je rekao da je islam jedina religija koja se ponaša „poput mafije jer ćete ubiti ako kažeš nešto pogrešno, ako nacrtaš pogrešnu sliku ili napišeš pogrešnu knjigu“.

Za vrijeme nedavnog rata u Gazi, Hollywood i muzička industrija su ušli u sukob, ili bolje rečeno, započeli raspravu.

Harris je rekao: „Obmanjuju nas da mislimo da fundamentalisti predstavljaju samo jednu malu grupu ljudi“. Afflecka je gledao svisoka govoreći mu: „Ben, dopustite mi da vam pojednostavim...“, te je nastavio sa objašnjenjem koristeći metaforu koncentričnih krugova gdje središnji krug predstavlja džihadiste koji žele ubiti izdajice, a slijedeći krug predstavlja islamiste koji nisu toliko radikalni. Prema podacima „gomile istraživanja“ ta dva kruga predstavljaju 20 posto muslimanskog svijeta. Ostali muslimani, koji su konzervativni i čiji su stavovi o ljudskim pravima, ženama i homoseksualnosti zabrinjavajući, se nalaze izvan ova dva kruga.

Hollywood je poznat po svojoj historiji ljevičarske politike. Ali iskazivanje rasističkog pogleda na muslimane ili Arape, ili ne daj Bože, Palestince, predstavlja veliko ne i za konzervativce i liberale. Za vrijeme nedavnog rata u Gazi, Hollywood i muzička industrija su ušli u sukob, ili bolje rečeno, započeli raspravu. Mnoge slavne ličnosti su objavljivale tweetove osuđujući izraelske napade na Gazu, ili jednostavno izražavajući zabrinutost zbog smrti djece što je bilo dovoljno da pristalice vojne operacije shvate da postoji suosjećanje sa stanovnicima Gaze, što izgleda samo po sebi predstavlja tabu, pa su čak i najpoznatije slavne ličnosti osjetile pritisak da izmjene svoje izjave.

Samo je komičar i glumac Russell Brand srčano ušao u sukob, preuzimajući novu ulogu političkog satiričara u svojim domaćim videosnimcima na YouTubu pod nazivom „The Trews“ (Istinite Vijesti). Penelope Cruz i Javier Bardem su osjetili potrebu da pojasne svoj stav koji su iznijeli u otvorenom pismu napisanom na španskom jeziku, kojim su pozivali Europsku uniju da okonča izraelske operacije u Gazi, a zbog kojeg su im neki holivudski producenti i kolege glumci, poput glumca Jona Voighta, uputili teške kritike. Pjevačica Selena Gomez je morala objašnjavati post na Instagramu koji je glasio: „Radi se o humanosti. Molite se za Gazu“. Rihanna je izbrisala tweet koji je sadržavao oznaku #freepalestine samo nekoliko minuta nakon što ga je postavila, a konstantno kritiziranje Jona Stewarta napada na Gazu, potaklo je Hillary Clinton da se pojavi u njegovoj emisiji i raspravi to sa njim. Osporavanje stereotipa?

Period makartizama je možda davno prošao, ali neke teme će sigurno i dalje proizvoditi brze odgovore, a nedavni pokušaji Hollywooda da ospori stereotipe o Bliskom istoku su i dalje stidljivi. Većina slavnih ličnosti, čak i oni koji se bave humanitarnim radom na Bliskom istoku, preferira šutnju.
Zašto je onda toliko bitno stručnjacima i voditeljima talk showa, koji imaju namjeru da sebe predstave kao obrazovane liberale, da blate islam pojednostavljivanjem i generaliziranjem? Kako to Harris kaže, dopusti mi „da vam pojednostavim“ na principu krugova.

Moja tri kruga nisu koncentrična; oni se preklapaju te mogu dovesti do beskonačnog broja kombinacija i varijacija. U ta tri kruga se nalaze (a) sveznalice koje se prave da su liberalni, a koje su zapravo više rasisti nego liberali, (b) sveznalice koje imaju važne političke ciljeve i koje svjesno promovišu poluistine i stereotipe kako bi utjecali na širu publiku koja nema vremena ili želje da sama istražuje o tome, i (c) sve ostale sveznalice. Postoji tu negdje i neka anketa koja pokazuje da kategorija (b) iznosi 20 posto ukupnih sveznalica na svijetu, a 70 posto sveznalica se nalazi u kršćanskom, engleskom govornom području.

Prošle sedmice, komentari Mehera natjerali su Reza Aslana da u emisiji na CNN-u osudi njegov „nesofisticirani“ način razmišljanja. Taj videosnimak je postao viralan.

Još važnije pitanje je šta je glavni cilj ovakve politike? Blaćenjem islama se šire pojednostavljene ideje koje podržavaju precizne političke ciljeve, a to omogućava pristalicama određenog aspekta američke vanjske politike da opravdaju prošle, sadašnje i buduće greške. Ako se uspije stvoriti dojam kod američkih birača da su većina muslimana seksisti, homofobi i netolerantni fanatici koji ubijaju i odsijecaju glave, onda bi oni možda povjerovali da je potrebno napadati zemlje sa većinskim muslimanskim stanovništvom. Nije bitno koja je to zemlja, sve dok uništenje njene politike, ekonomije i društvenog mehanizma služi primarnim ciljevima kontrole naftnih resursa, profita od prodaje oružja i omogućavanju Izraela da se osjeća sigurno (bez obzira na to da li njegov osjećaj nesigurnosti odgovara stvarnom stanju).

'Nesofisticirana' razmišljanja

Najbolji primjer toga je bio ulazak u rat sa Irakom 2003. godine, koji se desio uprkos najvećim međunarodnim protestima protiv rata koji su se ikad desili, i koji je direktno doprinio stvaranju ekstremista. Sasvim racionalna ideja da velika većina muslimana želi mir, političku slobodu, ekonomsku stabilnost i obrazovanje za svoju djecu, je previše opasna za lidere, njihove savjetnike i moćne sveznalice koje ih podržavaju šireći određenu poruku jer bi u suprotnom morali pogledati stvarnost u oči i donijeti odluku koja se temelji na njoj.

Prošle sedmice, komentari Mehera natjerali su Reza Aslana da u emisiji na CNN-u osudi njegov „nesofisticirani“ način razmišljanja. Taj videosnimak je postao viralan. Aslan, akademik i stručnjak za religije, je Amerikanac iranskog porijekla. Ali Affleckov doprinos raspravi dokazuje da ne morate biti stručnjak ili doktor nauka da prepoznate rasizam i da mu se suprotstavite. Razlog zbog kojeg je Affleckova strastvena odbrana toliko neobična ukazuje na pitanje zbog čega glavni američki mediji još uvijek ne osporavaju stereotipe o Bliskom istoku, Arapima i muslimanima, pojmovi koji se stavljaju u isti koš kao da predstavljaju istu stvar. Nadam se, sve do sada.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Svinjska glava ispred mesdžida!

Post by Spanac_113 » 18 Oct 2014, 12:18

ATINA - Nepoznate osobe danas su ispred mesdžida u Grčko-arapskom kulturnom centru u Atini ostavile svinjsku glavu, a na ulaznim vratima crvenom bojom iscrtale križ, javlja Anadolu Agency.

Muslimani su ove nelagodnosti uočili nešto prije početka džuma-namaza. Slučaj je odmah prijavljen policiji. Međutim, iz policijske uprave Moshato u Atini, gdje se nalazi centar, u vezi ovog nemilog događaja još uvijek ništa nije objavljeno.

Lokalni muslimani su danas bili vidno uznemireni i zabrinuti. Muslimanske nevladine organizacije koje djeluju u Atini osudile su ovakvo nešto te poručile da religijsko opredjeljenje treba biti slobodni izbor svakog pojedinca.

Čelnici organizacija pozvali su na prisebnost.

Sličan događaj u Grčkoj zabilježen je i prošle godine kada su nepoznata lica svinjsku glavu ostavila ispred džamije u Aleksandropolisu.

Image

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Svinjska glava ispred mesdžida!

Post by laganini » 18 Oct 2014, 12:21

..sve grčka dužna a glave svinjske se žrtvuju :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Svinjska glava ispred mesdžida!

Post by Mala_Mu » 18 Oct 2014, 14:28

Uzas.. :bua

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Krokodil Behko » 27 Nov 2017, 10:36

Švedski političar kazao da muslimani nisu 100 posto ljudi pa se izvinjavao


Image

Švedski političar Martin Strid napustio je Švedske demokrate (SD) i izvinio se nakon izjave da mislimani nisu 100 posto ljudi, koja je izazvala veliku buru u ovoj zemlji.
Strid je na nacionalnoj konferenciji stranke rekao da postoji skala ljudskosti od 1 do 100, ali da muslimani nisu 100 posto ljudi.

"Na jednom kraju skale ste vi 100 posto ljudi, osobe i sve što je dio tog koncepta, a na drugom kraju ste vi 100 posto muhamedanci. Svi muslimani su negdje na toj skali. Ukoliko ste bivši musliman prešli ste veliki dio puta da u potpunosti postanete čovjek", rekao je Strid.

Također je rekao kako želi osloboditi muslimane od islama, kao i da su borci IDIL-a 100 posto muhamedanci.

Njegov govor snimila je televizijska kuća SVT, a Strid je prijavljen policiji zbog govora mržnje.





Sekretar stranke Richard Jomshof nazvao je Stridovu izjavu rasističkom i istakao kako njegova izjava ne predstavlja stavove stranke. također je rekao kako očekuje da Strid odmah bude isključen iz stranke.

Strid se izvinio za komentare koje je podijelio s javnosti u subotu.

"Izrazio sam se veoma nespretno. Kada ste pod stresom i u žurbi to vam se može dogoditi. Jasno mi je šta sam rekao i veoma sam nesretan zbog toga. Imam mnogo prijatelja koji su muslimani, naravno ljudi su ljudi", rekao je ističući kako mu je žao.

lider Švedskih demokrata Jimmie Åkesson rekao je za SVT da za Strida nije čuo prije njegovog govora.


(klix)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Mutevelija » 27 Nov 2017, 12:41

Slabo ko da izjavu o Islamu a da se ne izvini, i papa je morao, dok se muslimani nikom ne izvinjavaju :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by mehaning » 27 Nov 2017, 12:46

Da bi se izvinio, moraš biti prije svega kulturan... :123

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Mutevelija » 27 Nov 2017, 13:25

To se u Islamu smatra akt ponizenja ako se na teološkoj bazi izvines za Islam, mozes ti individualno.
Jer smatra se da sto god muslimani pricaju negativno o nemuslimanima nije plod muslimanskog razmisljanja nego pokoravanja Šerijatu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Fazlija » 27 Nov 2017, 23:14

Mutevelija wrote: 27 Nov 2017, 12:41Slabo ko da izjavu o Islamu a da se ne izvini, i papa je morao, dok se muslimani nikom ne izvinjavaju :oo
Pa to nije bas tako. Nije moguce sve pripadnike neke drustvene skupine svoditi na isto. Neki se izvinjavaju, neki ne. Mnogi su se muslimani izvinjavali i jos uvijek se izvinjavaju svaki puta kada dodje do nekog teroristickog napada.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2019, 22:34

Svijet nema odgovor, tačnije, sve je otišlo u tačku. najnoviji odgovor svijeta je politički populizam.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 09 Oct 2019, 23:23

Komplikovana je ova rasprava i sumnjam da je možemo voditi na nekom pristojnom nivou. Nešto sam čitao ispočetka, i vidim da su i neki forumasi donekle promjenili stav, što, naravno, nije negativno.

Pitanje bih možda postavio i u drugom kontekstu.

Zašto neki Bošnjaci, ili pripadnici drugih naroda koji u tradiciji imaju islam kao važan dio kolektivnog identiteta, strahuju od islama, ili barem neke njegove manifestacije?

Tema je postavljena iskljucivo kao sukob različitih kultura, zapadne i islamske. Međutim, to ne odgovara u potpunosti stvarnoj slici.
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Dorian » 09 Oct 2019, 23:25

Ne strahuju ti ljudi od islama nego od onih koji islam interpretiraju na određene načine.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 09 Oct 2019, 23:29

Evo, recimo, nedavno smo imali raspravu o ženi koja je izašla u takozvanom burkiniju na plažu.

Ja sam branio njeno pravo da nosi sta hoće, pa bio to kostim Superwoman ili burkini. Ja to nisam radio iz vjerskih razloga, nego iz razloga zdravog razuma.

Neki su me oštro napali zbog toga. I njihov je argument validan, ali ga mogu protumačiti kao strah od manifestacije islama na neobičnom mjestu.
. . . . . . . . .

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Dorian » 10 Oct 2019, 02:46

Pe, evo, svi smo u prilici da vidimo da na 35 stepeni na ulicama naših gradova hodaju parovi i on je u šorcu a ona je u burki. Gledamo snimke iz afričkih i bliskoistočnih zemalja u kojim na 50 stepeni i on i ona hodaju potpuno pokriveni, ali on je u bijelom a ona u crnom, smeđem ili tamnoplavom. Ko iole zna fiziku zna da svijetle boje odbijaju sunčeve zrake a tamne ih apsorbuju, a to znači da je njoj mnogo toplje nego njemu. Onda čujemo da kada se svjedoči, ono šta posvjedoči jedan muškarac kada bi svjedočile žene morale bi posvjedočiti dvije, dakle riječ muškarca vrijedi dva puta više nego riječ žene. Onda čitamo vijesti iz bliskoistočnih zemalja u kojima piše da je žena uhapšena jer je drsko odgovorila muškarcu koji joj se nabacivao. Ili čitamo da je žena osuđena na zatvor nakon što ju je muškarac silovao "jer ga je izazivala". Čime ga je mogla izazvati u burci, jedino samim svojim postojanjem. Onda se neko zapita, ako je mozak čovjeka formiran tako da najbrže prepoznaje lica, jer nam je kroz evoluciju to trebalo da bi razlikovali prijatelje od neprijatelja ili ljude od predatorskih životinja, to bi značilo da je lice fundamentalan dio identieta, fundament ljudske vrste. A onda bi pokrivanje lica bilo brisanje, poništavanje tog identieta, to jeste same vrste. Itd itd.

Pa onda vijesti o ubijenim ili osakaćenim članovima porodice, skoro uvijek ženskim, koji su odbili ugovorene brakove itd.

Ili da se ona školovala bez problema, ali da u mnogim zemljama teško može dobiti posao na poziciji koju bi joj njena diploma trebala omogućiti jer isuviše je to moći za ženu u tom društvu. A pogotovo u političkom vrhu države. A nedajbože u vjerskim institucijama da žena dobije moć.

I onda nije čudno što se neka Evropljanka u minjaku, koja je potomak ljudi koji su se vijekovima borili da se njihova religija ili kultura oslobode sličnih pravila plaši takve religije i kulture koje je podsjećaju na njenu kakva je bila prije 300 ili 500 ili 1.000 godina, i da bi fundamentalisti iz njene religije mogli na toj osnovi poželjeti da se ta pravila i njoj ponovo uvedu, zar ne?

Sa druge strane, što se muškaraca tiče, ja bih se zapitao da ako neka religija zapovijeda ženi da ne smije izgledati privlačno da ne bi izazivala muškarce, smatra li mene ta religija nesposobnim da kontrolišem svoje nagone, dakle smatra li me životinjom pa ne mogu da zaustavim svoju životinjsku prirodu, a ta religija sama nije sposobna da me svojim pravilima spreči da napadnem tu ženu i mnogo joj je lakše ženi narediti da nosi odjeću koja je pretvara u bezobličnu masu bez identiteta nego mene da dovede u red.

Ima toga još, ali da ne dužim.

I tako, iako mislim da se ljudi u principu plaše fundamentalista i radikala iz bilo koje religije, a ne religije same, nije da se u svakoj religiji i bez radikalizma nema čega plašiti kada se malo dublje razmisli.

Ili barem nije teško razumjeti čega bi se ljudi mogli plašiti.
Last edited by Dorian on 10 Oct 2019, 03:09, edited 1 time in total.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Dorian » 10 Oct 2019, 03:00

Mutevelija wrote: 27 Nov 2017, 13:25 To se u Islamu smatra akt ponizenja ako se na teološkoj bazi izvines za Islam, mozes ti individualno.
Jer smatra se da sto god muslimani pricaju negativno o nemuslimanima nije plod muslimanskog razmisljanja nego pokoravanja Šerijatu.
To se jednom riječju zove arogancija.

Da, zašto strahovati.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Dorian » 10 Oct 2019, 03:06

E, da, što se tiče burkinija. Nedavno sam bio na moru u mjestu na čijim plažama 20-30% žena je u burkiniju. Nema ih puno, ali ih je dovoljno da ih se zapazi. Ali, nisu one predmet ovog posta. Većina tih žena su mlade i sa mladim pratiocima. I dok su one u burkinijima, njihovi pratioci u kupaćim gaćama ne skidaju oči sa polugolih Ruskinja i zapadnoevropljanki. I onda takav muškarac će sutra biti neki vjerski ili politički lider, govoriti šta je u islamu moralno a šta nije i optuživati druge za islamofobiju i da se plaše takve religije u kojoj nema licemjerja, svi su jednaki a žene ne da su zaštićene i imaju prava, nego haman jadni muškarci u njoj pate.
Last edited by Dorian on 10 Oct 2019, 03:08, edited 1 time in total.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Dorian » 10 Oct 2019, 03:06

Dupli greškom.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Chloe » 10 Oct 2019, 07:37

Dorian wrote: 10 Oct 2019, 03:06 E, da, što se tiče burkinija. Nedavno sam bio na moru u mjestu na čijim plažama 20-30% žena je u burkiniju. Nema ih puno, ali ih je dovoljno da ih se zapazi. Ali, nisu one predmet ovog posta. Većina tih žena su mlade i sa mladim pratiocima. I dok su one u burkinijima, njihovi pratioci u kupaćim gaćama ne skidaju oči sa polugolih Ruskinja i zapadnoevropljanki. I onda takav muškarac će sutra biti neki vjerski ili politički lider, govoriti šta je u islamu moralno a šta nije i optuživati druge za islamofobiju i da se plaše takve religije u kojoj nema licemjerja, svi su jednaki a žene ne da su zaštićene i imaju prava, nego haman jadni muškarci u njoj pate.
U kupaljkama? :misli

zajedno muškarci i žene na plaži? :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests