Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Skin » 10 Oct 2019, 08:28

Socrates wrote: 09 Oct 2019, 23:29 Evo, recimo, nedavno smo imali raspravu o ženi koja je izašla u takozvanom burkiniju na plažu.

Ja sam branio njeno pravo da nosi sta hoće, pa bio to kostim Superwoman ili burkini. Ja to nisam radio iz vjerskih razloga, nego iz razloga zdravog razuma.

Neki su me oštro napali zbog toga. I njihov je argument validan, ali ga mogu protumačiti kao strah od manifestacije islama na neobičnom mjestu.
:ok

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Chloe » 10 Oct 2019, 08:42

Socrates wrote: 09 Oct 2019, 23:23 Komplikovana je ova rasprava i sumnjam da je možemo voditi na nekom pristojnom nivou. Nešto sam čitao ispočetka, i vidim da su i neki forumasi donekle promjenili stav, što, naravno, nije negativno.

Pitanje bih možda postavio i u drugom kontekstu.

Zašto neki Bošnjaci, ili pripadnici drugih naroda koji u tradiciji imaju islam kao važan dio kolektivnog identiteta, strahuju od islama, ili barem neke njegove manifestacije?

Tema je postavljena iskljucivo kao sukob različitih kultura, zapadne i islamske. Međutim, to ne odgovara u potpunosti stvarnoj slici.
Bila sam ovo pošla napisati, ne kao pitanje nego konstataciiju.
Šta se čudimo svijetu ako se mi plašimo ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 09:00

ako sam dobro shvatio
"zapadne" žene strahuju da bi pod uticajem nekih ortodoksnih islamista moglo nekome naumpasti da im ukine miniće pa zato daju bezrezervnu podršku svojim vladama da ih istrijebe :hm

mene bi, kad sagledam učinke, izgleda najviše trebalo biti strah ovih uplašenih, bez obzira koga ili čega se plaše. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 09:11

Bla wrote: 10 Oct 2019, 09:00 ako sam dobro shvatio
"zapadne" žene strahuju da bi pod uticajem nekih ortodoksnih islamista moglo nekome naumpasti da im ukine miniće pa zato daju bezrezervnu podršku svojim vladama da ih istrijebe :hm

mene bi, kad sagledam učinke, izgleda najviše trebalo biti strah ovih uplašenih, bez obzira koga ili čega se plaše. :hm
Pa, kao i obično, malo ljudi uopste uzima u obzir ukupnu priču.

Od 1945 do danas, najviše muslimana na Bliskom Istoku i svugdje drugo u svijetu je poginulo od muslimanske ruke.

Dakle, implicirati Zapadu (zapadnim vladama) namjeru da nekog istrijebi jednostavno ne odgovara činjenicama. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 09:16

dvije muhe jednim udarcem
što bi iko prljao ruke ako ne mora :hm

pa je onda još šira slika i ukupnija priča :zv
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 09:18

A onda bih se osvrnuo i na ovo spominjanje radikalnog islama na Zapadu i proglašavanja islamskih terorista.

Koliko god da je tacno da se to radi na zapadnim televizijama, to se radi i u zemljama gdje islam preovladava.

Nije ništa neobično čuti na jordanskoj, sirijskoj, irackoj televiziji, recimo, o radikalnim islamistima.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 09:21

Bla wrote: 10 Oct 2019, 09:16 dvije muhe jednim udarcem
što bi iko prljao ruke ako ne mora :hm

pa je onda još šira slika i ukupnija priča :zv
Ne znam ja sta tebi to znači. Činjenica je da komšija musliman mora uzeti pušku i ubiti drugog muslimana da bi ratovi dolje uopste mogli da se dese.

Ova tvoja je priča u stilu "ko nas bre zavadi", a to je nikakav argument. Vađenje.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 09:32

whatever, uglavnom, kada uplašeni završe sa onima kojih se plaše, na ovaj ili onaj način, mene je strah da se ne počnu bojati ovih što se samo drugačije zovu

ah, to sam već preživio

neka hvala :hm

radije bih da ne podržavam takve načine razmišljanja ma odakle dolazili

ko će šta nositi na sebi i kako će izgledati me savršeno ne tangira kao što me ne tangira ko će u kakvom paklu završiti kada napusti ovu planetu punu dušebrižnika
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 09:46

Bla wrote: 10 Oct 2019, 09:32 whatever, uglavnom, kada uplašeni završe sa onima kojih se plaše, na ovaj ili onaj način, mene je strah da se ne počnu bojati ovih što se samo drugačije zovu

ah, to sam već preživio

neka hvala :hm

radije bih da ne podržavam takve načine razmišljanja ma odakle dolazili

ko će šta nositi na sebi i kako će izgledati me savršeno ne tangira kao što me ne tangira ko će u kakvom paklu završiti kada napusti ovu planetu punu dušebrižnika
Pa i to ima malo osnova. Koliko muslimana živi u zapadnim zemljama? Milioni. Žive i rade u tim zemljama, kao i svi drugi ljudi. Naravno da ima incidenata zlocina mrznje prema njima, jer je nemoguce to svesti na nulu. Ali, nema nikakvih masovnih zlocina, proganjanja, itd.

Zapadni zakoni u nekim zemljama dozvoljavaju čak i ekstremne poruke od strane nekih muslimana, jer kao građani su zaštićeni pod pravom na slobodu govora. Eto, mogao bih deset primjera dati.

E sad, da li je isto u islamskim zemljama? Ima li u većini tih zemalja ikakve slobode govora? Kako tamo žive drugačiji?

Ja ne govorim da je na Zapadu idealan odnos prema muslimanima, ali kad počnete o istrijebljivanju, nekoj sistemskoj mrznji, itd, uglavnom se pretjeruje.

Sa druge strane, u zemljama gdje islam preovladava nije bas najsjajnije ni za same muslimane koji imaju drugačije političke poglede od vladajuće klase, a kamoli za druge.
. . . . . . . . .

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Podrinjac » 10 Oct 2019, 10:13

Evo sav drhtim od njih.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 10:16

Imaju svoje države, svoj suverenitet, i svoju kulturu, kakva god da je ona.
Ko sam ja da nekom nešto namećem svoje jer se eto ne slažem s tim.

Njihova stvar, ne interesuje me.

A ti primjeri koje navodiš kao nešto aman zaman: u Rimu budi Rimljanin je uobičajena stvar svuda. :cudi
Kako se od nekog iz Jemena očekuje da poštuje njemačke zakone kad je u Njemačkoj, tako se od Nijemca očekuje da poštuje jemenske zakone kada je u Jemenu.

Mogu samo misliti šta rade i o čemu razmišljaju oni po Amazoniji. Trebalo bi ih pesticidima zaprašivati dok se ovako "civilizovan" i ustrašen svijet ne riješi te bijede. :hm

To o nemiješanju, pokušaj samo zamisliti obratnu situaciju, i da je taj bliski istok neka aman zaman sila, a da je Evropa i sl. ono što su oni. Ali su društvena uređenja kakva jesu.

I zamisli sada da se oni kako ti kažeš "ne miješaju" u evropske prilike samo u onoj identičnoj mjeri koliko se sada Zapad ne miješa u njihove.

Rekao sam šta mislim na temu i ne bih se dalje nadmudrivao. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 10:32

Bla wrote: 10 Oct 2019, 10:16 Imaju svoje države, svoj suverenitet, i svoju kulturu, kakva god da je ona.
Ko sam ja da nekom nešto namećem svoje jer se eto ne slažem s tim.

Njihova stvar, ne interesuje me.

A ti primjeri koje navodiš kao nešto aman zaman: u Rimu budi Rimljanin je uobičajena stvar svuda. :cudi
Kako se od nekog iz Jemena očekuje da poštuje njemačke zakone kad je u Njemačkoj, tako se od Nijemca očekuje da poštuje jemenske zakone kada je u Jemenu.

Mogu samo misliti šta rade i o čemu razmišljaju oni po Amazoniji. Trebalo bi ih pesticidima zaprašivati dok se ovako "civilizovan" i ustrašen svijet ne riješi te bijede. :hm

To o nemiješanju, pokušaj samo zamisliti obratnu situaciju, i da je taj bliski istok neka aman zaman sila, a da je Evropa i sl. ono što su oni. Ali su društvena uređenja kakva jesu.

I zamisli sada da se oni kako ti kažeš "ne miješaju" u evropske prilike samo u onoj identičnoj mjeri koliko se sada Zapad ne miješa u njihove.

Rekao sam šta mislim na temu i ne bih se dalje nadmudrivao. :hm
Pa ima tu još dosta pitanja. U Njemačkoj zakoni imaju legitimitet jer je narod birao njemačke političare koji su ga donijeli.

Ko je birao jemenske političare? Ili saudijske? Ti misliš da je OK nekom odsjeci ruku ako ukrade ili utuci ga k'o bijesnu dzukelu ako je gay? Glupost je uopste reci da se to poštuje.

Ali, eto, ja cu reci da postujem. I citav svijet postuje, jer takve zemlje i takvi zakoni opstaju vec dugo vremena. Sa druge strane, zapadni zakoni su morali da se mijenjaju da bi se neki islamski običaji mogli ispostovati na Zapadu. I nema problema, tako i treba.

Međutim, ovdje nije uopste pitanja poštovanja njihovih običaja, nego najčešće pretjerivanja kada se govori o namjerama Zapada prema muslimanima. Nikad nijedan ozbiljan politicki faktor na Zapadu nije rekao da treba istrijebiti muslimane. Cak ni nakon 9/11. Najekstremnije u Americi je, recimo, da Trump neće nove islamske imigrante. Već pridošle ne smije dirati zbog zakona.

Sa druge strane, vjerske vodje Irana nemaju problem govoriti takvim rječnikom kada se govori o drugima. Istrijebi ovog, istrijebi onog, pa dokle, jbt.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 10:36

interesantno :hm

jedni nisu pričali ali su djelovali :libra: drugi su pričali ali nisu djelovali
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 10:41

Bla wrote: 10 Oct 2019, 10:36 interesantno :hm

jedni nisu pričali ali su djelovali :libra: drugi su pričali ali nisu djelovali
E to je već pitanje moći, moj prijatelju. Ali, da se napomene.

Američko djelovanje nikad nije bilo bez podrške znacajnih domaćih snaga. Nikad. Njihova namjera nije bila da pobije sve Afghanistance, i nisu ni išli da ih sve pobiju. Nego da riješi zemlju bande kao sto je Taliban. Nisu uspjeli i to je to.

Ali da mi nešto pričaju kako Ameri idu istrijebljavati muslimane, pa ni'dje veze. Američki saveznici su muslimani takodje. To što neki sebi uzimaju za slobodu da određuju kako su ispravni muslimani samo oni koji se bore protiv Amera, to je njegov problem.

E sad, pitanje je sta bi bilo da Iran ima nuklearno oruzje, to jest moc da djeluje. Ne bih ni ja nagadjao.

Uostalom, moguce posljedice toga bi najviše osjetila Evropa, pa vi mislite o tome.
Last edited by Socrates on 10 Oct 2019, 10:51, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 10:43

a sve te države je i napravila Evropa
edit: samo da ovdje umetnem
nije ih pravila njima, nego sebi

a šta se desilo sa bilo kojom koja je iole pokušala da krene svojim putem, ili ne daj bože da se udruži sa drugom.

pa kamen na kamenu nije ostao


i onda dođe jedan sokrat i kaže, pa sami su se :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 10:49

Bla wrote: 10 Oct 2019, 10:43 a sve te države je i napravila Evropa
a šta se desilo sa bilo kojom koja je iole pokušala da krene svojim putem, ili ne daj bože da se udruži sa drugom.

pa kamen na kamenu nije ostao


i onda dođe jedan sokrat i kaže, pa sami su se :hm
Jeste, hajde opet o imperijalizmu.

Koja je to zemlja krenula svojim putem i gdje? Ti očigledno nisi dobro upoznat sa Bliskim Istokom, jer da jesi znao bi da su vlast nakon odlaska imperijalista dole dobila plemena, i da se ta plemena zaista mrze iz dna duše.

Šta je Evropa mogla drugačije uraditi da se to ne desi, ne znam.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2019, 10:56

Bla wrote: 10 Oct 2019, 10:16 Imaju svoje države, svoj suverenitet, i svoju kulturu, kakva god da je ona.
Ko sam ja da nekom nešto namećem svoje jer se eto ne slažem s tim.

Njihova stvar, ne interesuje me.

A ti primjeri koje navodiš kao nešto aman zaman: u Rimu budi Rimljanin je uobičajena stvar svuda. :cudi
Kako se od nekog iz Jemena očekuje da poštuje njemačke zakone kad je u Njemačkoj, tako se od Nijemca očekuje da poštuje jemenske zakone kada je u Jemenu.

Mogu samo misliti šta rade i o čemu razmišljaju oni po Amazoniji. Trebalo bi ih pesticidima zaprašivati dok se ovako "civilizovan" i ustrašen svijet ne riješi te bijede. :hm

To o nemiješanju, pokušaj samo zamisliti obratnu situaciju, i da je taj bliski istok neka aman zaman sila, a da je Evropa i sl. ono što su oni. Ali su društvena uređenja kakva jesu.

I zamisli sada da se oni kako ti kažeš "ne miješaju" u evropske prilike samo u onoj identičnoj mjeri koliko se sada Zapad ne miješa u njihove.

Rekao sam šta mislim na temu i ne bih se dalje nadmudrivao. :hm

Sve to stoji, s tim da neredi tamo postoje i trebalo bi vidjeti ko je prvi počeo. Zapravo, ako bi sad to krenuli izviđati, trebale bi nam godine.

Msm, ipak su tu inicijatori lokalni vladari koji su pare zaradili na nafti i sad bi da šire svoj uticaj na druge zemlje. Nekad je to Hitler radio, uz pomoć stvari koje je nazvao Main kampf, a ovi to rade različitim interpretacijama islama. Različite interpretacije postoje, zbog različitih predislamskih tradicija, odnosno, nisu oni ni u islamu kako treba, a već bi svoju varijantu izvozili u susjedne zemlje. Na taj način imamo i razlike i povode za ratove.

Još samo da razvidimo, da li je stvarni povod nafta, ili su zaitsa mišljenja, kako je svaki od njih, ponaosob, savršeni musliman.

Također, i mi imamo svoju predislamsku tradiciju i iz tog razloga, naša je varijanta prihvatljivija evropskom podneblju. Tu sad imamo diskusiju sa susjedne teme, šta jeste a šta nije u skladu s islamomo, ili u skladu s evropsklim tradicijama i sve je dobro, dok se ne pšojave ti dušebrižnici, o kojima si govorio, ili dok Mutevelija ne dođe na vlast.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 11:00

ne može Mutevelija doći na vlast. Mislim može kratkoročno, kao što je Morsi u Egiptu. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Socrates » 10 Oct 2019, 11:03

Eto, pusti Trump Turke da rade sta hoće u Siriji, pa odmah udarili u bombardovanje Kurda.

Šta, Kurdi nisu muslimani? Ma bježi.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Bla » 10 Oct 2019, 11:27

vidim ja da ti je dosadno a nema posmatraca da te zabavlja :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests