Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Ideja » 09 Apr 2012, 18:11

Poznajem samo jednu osobu za koju sam prilično sigurna da je licemjer. tj munafik ali sam se oduvijek nadala da će se promijeniti jer uvijek vjerujem da će ono bolje u ljudima prevagnuti. Zapravo me oduvijek bilo nekako i strah reći za nekog da je munafik, zato što neki ljudi kod nas taj izraz ponekad i prečesto koriste odnosno druge karakterišu kao munafike ne obazirući se da je to ozbiljan i težak izraz.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by carobnjak N » 09 Apr 2012, 20:58

Ideja wrote:Poznajem samo jednu osobu za koju sam prilično sigurna da je licemjer. tj munafik ali sam se oduvijek nadala da će se promijeniti jer uvijek vjerujem da će ono bolje u ljudima prevagnuti. Zapravo me oduvijek bilo nekako i strah reći za nekog da je munafik, zato što neki ljudi kod nas taj izraz ponekad i prečesto koriste odnosno druge karakterišu kao munafike ne obazirući se da je to ozbiljan i težak izraz.
Kod velike većine neće prevagnuti ono dobro u njima ,baš naprotiv. Što je najgore to je naš lični izbor i kažem u velikoj većini ljudi naginju zlu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by nezaboravna » 09 Apr 2012, 21:14

carobnjak Nurudin wrote:
Ideja wrote:Poznajem samo jednu osobu za koju sam prilično sigurna da je licemjer. tj munafik ali sam se oduvijek nadala da će se promijeniti jer uvijek vjerujem da će ono bolje u ljudima prevagnuti. Zapravo me oduvijek bilo nekako i strah reći za nekog da je munafik, zato što neki ljudi kod nas taj izraz ponekad i prečesto koriste odnosno druge karakterišu kao munafike ne obazirući se da je to ozbiljan i težak izraz.
Kod velike većine neće prevagnuti ono dobro u njima ,baš naprotiv. Što je najgore to je naš lični izbor i kažem u velikoj većini ljudi naginju zlu
Imas pravo u velikoj vecini,samo treba se uvijek pitati zasto?Posebno u danasnje vrijeme gdje je zivotni standard jako visok plate male,penzije nikakve,pored toga slabo skolstvo,nigdje sporta i sportskih drustava da bi se ta energija upotrijebila,zatim veliki kriminal korupcija droga i sve sto se s tim vodi zbog svega ovoga i odgoja ljudi su takvi sto jesu :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by silence » 09 Apr 2012, 21:35

carobnjak Nurudin wrote:Kod velike većine neće prevagnuti ono dobro u njima ,baš naprotiv. Što je najgore to je naš lični izbor i kažem u velikoj većini ljudi naginju zlu
Ne znam da li bih se složila sa ovim? Možda samo nije u pitanju večina...
U svakom čovjeku postoji dvoje - dobro i zlo. Pitam se zašto u nekim ljudima prevagne zlo, kada je priroda dala da u čovjeku ima više dobrog nego zlog? Da uzmemo za primjer samo jedan dan, prosijećan ljudski. Koliko dobrog uradi jedan čovjek po samom buđenju, pa u toku dana. Sve, ama baš sve, počevši od jutarnjeg toaleta, pa dalje. Znači vodi brigu osebi, svom zdravlju. Vodi briguo svojoj porodici i mnogo dobra za njih uradi u toku jednog dana. Ide na posao, znači daje svoje znanje i snagu da bi sebi i svojoj porodici opskrbio dobar život. Usput se susreće sa prijateljima i poznanicima i daje im ono dobro iz sebe. Ima mnogo toga i kada se sve sabere, sve je samo dobro. I zaista o ovom često razmišljam i postavljam sebi pitanje, zašto kada je sve ovako, zašto u nekim ljudima preovlada zlo, kada je njega jako malo u odnosuna dobro koje je u njemu?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by carobnjak N » 09 Apr 2012, 21:37

Imas pravo u velikoj vecini,samo treba se uvijek pitati zasto?Posebno u danasnje vrijeme gdje je zivotni standard jako visok plate male,penzije nikakve,pored toga slabo skolstvo,nigdje sporta i sportskih drustava da bi se ta energija upotrijebila,zatim veliki kriminal korupcija droga i sve sto se s tim vodi zbog svega ovoga i odgoja ljudi su takvi sto jesu
Misliš kad bi svi imali velike plate ,živjeli dobro i kad nebi bilo kriminala da bi ljudi postali dobri?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by carobnjak N » 09 Apr 2012, 21:45

silence wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Kod velike većine neće prevagnuti ono dobro u njima ,baš naprotiv. Što je najgore to je naš lični izbor i kažem u velikoj većini ljudi naginju zlu
Ne znam da li bih se složila sa ovim? Možda samo nije u pitanju večina...
U svakom čovjeku postoji dvoje - dobro i zlo. Pitam se zašto u nekim ljudima prevagne zlo, kada je priroda dala da u čovjeku ima više dobrog nego zlog? Da uzmemo za primjer samo jedan dan, prosijećan ljudski. Koliko dobrog uradi jedan čovjek po samom buđenju, pa u toku dana. Sve, ama baš sve, počevši od jutarnjeg toaleta, pa dalje. Znači vodi brigu osebi, svom zdravlju. Vodi briguo svojoj porodici i mnogo dobra za njih uradi u toku jednog dana. Ide na posao, znači daje svoje znanje i snagu da bi sebi i svojoj porodici opskrbio dobar život. Usput se susreće sa prijateljima i poznanicima i daje im ono dobro iz sebe. Ima mnogo toga i kada se sve sabere, sve je samo dobro. I zaista o ovom često razmišljam i postavljam sebi pitanje, zašto kada je sve ovako, zašto u nekim ljudima preovlada zlo, kada je njega jako malo u odnosuna dobro koje je u njemu?
Čini ti se da je tako ,jer ljudi vole stvarati idiličnu sliku o sebi kao o "dobrom čovjeku" ,međutim u većini slučajeva ja mislim da su ljudi loši .
Nisi dobar čovjek dok ne želiš drugom čovjeku isto što i sebi . Mi svi kažemo ono na prvu : ma želimo kako ne?!
Međutim kad pogledaš po narodu ,ubi ga zavist,jedni druge mrze a u javnosti se smješkaju ...nema iskrenog osmjeha ni radosti u nama kad vidimo da je neko nešto uspio .Također onaj koji uspije steći materijalan bogatstva uživa u njima samo ako mu na njima neko zavidi i ako bali narod kad vidi njegovo auto ,odijelo ili kuću ,a čim niko ne bali i ne zavidi taj se čovjek osjeća loše. To je taj neki začarani krug šejtanski iz koga je teško istupiti
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by nezaboravna » 09 Apr 2012, 21:49

carobnjak Nurudin wrote:
Imas pravo u velikoj vecini,samo treba se uvijek pitati zasto?Posebno u danasnje vrijeme gdje je zivotni standard jako visok plate male,penzije nikakve,pored toga slabo skolstvo,nigdje sporta i sportskih drustava da bi se ta energija upotrijebila,zatim veliki kriminal korupcija droga i sve sto se s tim vodi zbog svega ovoga i odgoja ljudi su takvi sto jesu
Misliš kad bi svi imali velike plate ,živjeli dobro i kad nebi bilo kriminala da bi ljudi postali dobri?
Zlo ostaju zli ,jer oni ne znaju drugaciji biti tako su odgojeni i e znaju bit drugaciji ,postoji ona poslovica od zlih roditelja ,zla su i dijeca.I oni su tako odgojeni ne vjerujem da bi se mijenjali. :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Dust » 09 Apr 2012, 22:22

carobnjak Nurudin wrote: Nisi dobar čovjek dok ne želiš drugom čovjeku isto što i sebi . Mi svi kažemo ono na prvu : ma želimo kako ne?!
Međutim kad pogledaš po narodu ,ubi ga zavist,jedni druge mrze a u javnosti se smješkaju ...nema iskrenog osmjeha ni radosti u nama kad vidimo da je neko nešto uspio .Također onaj koji uspije steći materijalan bogatstva uživa u njima samo ako mu na njima neko zavidi i ako bali narod kad vidi njegovo auto ,odijelo ili kuću ,a čim niko ne bali i ne zavidi taj se čovjek osjeća loše. To je taj neki začarani krug šejtanski iz koga je teško istupiti
[/quote]

:ok
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by bubica » 09 Apr 2012, 22:41

Moja rahmetli nena je znala reci: ne upustaj se dijete sa slatkorijecivim, to su one rospije sto bi svojoj rodjenoj cerki kopile podmetnule. I bas je nena rahmetli bila u pravu.

Upoznala sam poslednjih par godina nekoliko osoba, ne daj Boze da se insan sa njima mora druziti. Neka im Allah dadne najbolje zdravlje svijeta ali daleka im kuca od moje.
Na veliku zalost sve vishe i vishe ima naroda kojem nije vazna normalna komunikacija. Ova modernizacija je pokvarila narod. Narod je postao okrutan bezosjecajan, to se samo krka i svadja, ma nekad mislim nije ni cudo, kada je neko po cijeli dan sam medju cetiri zida taj se nezna ni ponasati u drustvu, glumi omiljenu osobu valjda svojoj muci uinad, nije takvim osobama lahko. Na pc se visi i samo ocima sara gdje je ko sta napisao da mu sad zapushim, opet kazem, bezosjecajnost. Koliko puta na tv vidimo sta sve samoca i pc uradi od osobe, nekontrolisana djelovanja , ubistva, izivljavanja nad svim i svacim.
Zasto prije dvadeset godina nije bilo ovako, nije bilo mobitela, bio je po neki pc a narod se druzio, dijeca su se skupa vani igrala, jednostavno osjecaj za druge je bio na visem nivou nego danas, iskrenost je bila cijenjenja, na danasnjem vaktu je sve zlo i naopako.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by niska grana » 09 Apr 2012, 23:32

Pa prvi se prepoznah po mnogim karakteristikama licemjera i za sebe bih mogao reći da sam često i u dobroj mjeri takav, ali bih se suzdržao da nekog drugog okarakterišem na taj način. Posebno ne kao munafika jer osim što ne stanujem ni u čijoj glavi ili srcu, kao što je već rečeno to je već malo teži izraz.
Također - iako se u dobroj mjeri slažem sa onom De Sade-ovom da je ljudska priroda sama po sebi uglavnom okrutna, sebična i animalna i da ako joj se prepustimo u potpunosti, tj. ako ona u cjelosti zavlada to ne može rezultirati ničim drugim do zlom, anarhijom i nasiljem (te stoga tu i jesu Božiji zakoni i objave, od kojih su mnogi principi uklopljeni u zakone današnjih društvenih zajednica, da to zlo kanališu i uzdignu čovjeka iznad nivoa životinje) – bliži sam Idejinom stavu da je veća mogućnost da dobro ipak prevagne na kraju. I vjerujem, nažalost još uvijek više vjerujem nego se trudim, da će prevagnuti i u mom slučaju.
Međutim, obrnutom ishodu često doprinosi i okolina, tj. naše društvo koje je sklono da u drugim ljudima pronalazi isključivo mane. Kada bi se malo više u drugima istraživale vrline i tražilo dobro a malo više u sebi zlo i kada bi život više bio borba i svođenje računa sa samim sobom a ne borba po principu tvoja smrt - moj život, bilo bi nam svima mnogo bolje.

carobnjak Nurudin wrote:Također onaj koji uspije steći materijalan bogatstva uživa u njima samo ako mu na njima neko zavidi i ako bali narod kad vidi njegovo auto ,odijelo ili kuću ,a čim niko ne bali i ne zavidi taj se čovjek osjeća loše. To je taj neki začarani krug šejtanski iz koga je teško istupiti
Dobro rečeno, s tim što bih još dodao da nije riječ samo o materijalnom statusu već se stiče utisak da gotovo svaku našu akciju pokreće izrazita želja da se nekome nešto pokaže, dokaže ili ubijedi u ispravnost vlastitog stava i načina života. U svakom slučaju, lijepa tema :ok
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by carobnjak N » 10 Apr 2012, 07:01

Pa prvi se prepoznah po mnogim karakteristikama licemjera i za sebe bih mogao reći da sam često i u dobroj mjeri takav, ali bih se suzdržao da nekog drugog okarakterišem na taj način. Posebno ne kao munafika jer osim što ne stanujem ni u čijoj glavi ili srcu, kao što je već rečeno to je već malo teži izraz.
Na početku sam već rekao da svi vjerovatno ponekad imamo neku osobinu licemjerstva ali sve dok je čovjek svijestan kad to uradi ,dobro je ,jer tad postoji mogućnost da će se pokajati i raditi na tome da to više ne ponavlja. Problem je kad čovjek ubjedi sebe da je on čist kao suza ,a svi znamo da niko nije bez grijeha ,e tad on počinje za zlo koje radi govoriti da on "samo red uspostavlja" odnosno da je zlo ,dobro.
Ja kao vjernik imam veliku pomoć i uputu u Kur'anu,pa tako i u ovom slučaju postoje opisani vrlo jasni znakovi kad je neko munafik.
Također - iako se u dobroj mjeri slažem sa onom De Sade-ovom da je ljudska priroda sama po sebi uglavnom okrutna, sebična i animalna i da ako joj se prepustimo u potpunosti, tj. ako ona u cjelosti zavlada to ne može rezultirati ničim drugim do zlom, anarhijom i nasiljem (te stoga tu i jesu Božiji zakoni i objave, od kojih su mnogi principi uklopljeni u zakone današnjih društvenih zajednica, da to zlo kanališu i uzdignu čovjeka iznad nivoa životinje) – bliži sam Idejinom stavu da je veća mogućnost da dobro ipak prevagne na kraju. I vjerujem, nažalost još uvijek više vjerujem nego se trudim, da će prevagnuti i u mom slučaju.
Vjera i jeste veliki trud. Markiz de Sad je dobro rekoa ,a on je čak i koristio ali i sam bio primjer te okrutnosti koju je u kombinaciji sa pohotom i sexom doveo do apsurda da je čovjek kad slijedi pohotu gori i od životinje. Radićemo nevjerovatno destruktivne stvari za naše biće,ponižavati se pa čak i fizički uništavati ,a na neki način osjećati užitak u tome. To je šejtanova igra,uživaj u tome da se uništavaš
Međutim, obrnutom ishodu često doprinosi i okolina, tj. naše društvo koje je sklono da u drugim ljudima pronalazi isključivo mane. Kada bi se malo više u drugima istraživale vrline i tražilo dobro a malo više u sebi zlo i kada bi život više bio borba i svođenje računa sa samim sobom a ne borba po principu tvoja smrt - moj život, bilo bi nam svima mnogo bolje.
Slažem se donekle,međutim i mi smo dio te okoline i mi utječemo na nju itekako svojim postupcima . Može svako promijeniti taj odnos ako zaista želi ,makar u svojoj kući jer tu provodimo najviše vremena i možemo utjecati na svoje najbliže.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2012, 16:30

Također ih opisuje u istoj suri 142 ajet
licemjeri misle da će Allaha prevariti, i On će ih za varanje njihovo kazniti. Kada ustaju da molitvu obave, lijeno se dižu, i samo zato da bi se pokazli pred svijetom, a Allaha gotovo da i ne spomenu;
Mislim da je istinito. Medjutim, nikako da se pronadjem, medju takvima :cudi
Uvijek sam i tvrdio, da nisam neki vjernik ali nikada nisam tvrdio, da Boga nema.
Koliko razumjeh, munafici su suprotni. Tvrde da su vjernici a ne vjeruju.

Moram opet, navesti stihove jedne mudre i premudre narodne pjesme
koja se upravo, odnosi na pojmove navedene u naslovu teme. Ili bar tako mislim.
Helem, čak ni onima koji su redovni u obavljanju vjerskih dužnosti, dženet nije
zagarantovan ukoliko............

Pročitati pažljivo

ZAPLAKALA IZ DZENETA HURIJA

Zaplakala iz dzeneta hurija,
Zaplakala i suzu pustila.
Pitala je hazreti Fatima:
Stoti places,iz dzeneta hurijo?
Progovara iz dzeneta hurija,
Progovara hazreti Fatimi:
Dragi doste,kako necu plakati
Kad sam 'vako ja zalosna odavno.
Evo danas devet godina dana,
Kako moje majke u dzenetu nejma.
Sutra petak,turski Bajram,
Svi ce ici u pejgamberi,
Pa sve redom u dzamiju,
I pred njimaazman kapidzija
Sto him nosi od kapija kljuce,
Od sve osam dzeneta
I svih sedam dzehenema.
Kad otvori sve redom dzenete,
kad moje majke u dzenetu nejma.
kad se otvori sve sedam dzehenema,
Kada moja majka u dnu dzehenema.
Zapitala iz dzeneta hurija,
Zapitala svoju milu majku:
Sto ces tude,moja mila majko
Kad si na svijetu,dobra bila?
Klanjala si pet vakti namaza,
postila si ramazan serif.
Imala si devet pastorcadi.
Pastorcadi-devet mile djece.
Kad bishe ti hljeba zaiskali,
Ti bi ondar njima 'vako rekla:
Naj vam hljebacrna vas zemlja pojela!
Kad bishe ti vode zaiskali,
Ti bi njima ondar 'vako rekla:
Naj vam vode,crna vas krv popila!
Kad bise ti kosulju zaiskali,
Ti bi njima ondar 'vako rekla:
Naj! Bolja vam je na tabutu skinula!
Ti si sofru od komsije krila.
Od fukare vrata mandalila..
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by carobnjak N » 24 Jul 2012, 17:34

Nije čovjek koji kaže da je musliman ,a onda griješi ,munafik -nego je griješnik...a nema bezgriješnog insana.
Munafik nije uopće vjernik on samo javno izjavljuje da jeste jer želi iz toga izvući neku korist za sebe ili želi tako nanijeti neko zlo islamu.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Lavlje_srce » 28 Jul 2012, 18:22

Najtezi zadatak u zivotu je postati, a jos teze ostati covjek. Ko tu zadacu savlada, bice akBogda dobar i Bogu po mom skromnom misljenju. Jer Bog zna ljudsku nesavrsenu prirodu bolje od ikoga na svijetu.

Samo gdje god sam pogledala, malo ljudi sam zatekla. Nista lakse nego tudje mane prebrojavati, to zna svaka budala. Malo je kompleksnija zadaca samog/u sebe vidjeti. Treba se moci i smjeti u vlastitu dusu zagledati.

Eto, toliko od moje malenkosti.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Blackhawk » 29 Jul 2012, 12:27

Prenosi Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallahu alejhi ve sellem, rekao: "Tri su znaka munafika: kada govori laže, kada obeća ne ispuni i kada mu se povjeri iznevjeri." (Buharija (1/21), broj 33, Knjiga o imanu, poglavlje: Znak munafika, i Muslim (1/78), broj 59, poglavlje: Pojašnjenje osobina munafika.)

U hadisu je upozorenje muslimanu da se ne navikava na ova svojstava zbog kojih se strahuje za njega da ga odvedu u istinsko licemjerstvo. Pa tako hadis upozorava na ovakvo ponašanje koji vodi čovjeka u čisto licemjerstvo.

Smjernice hadisa:

1. Od vrijednosti islama je da se bori protiv loših običaja i niskih moralnih osobina, poput laži, neispunjavanja obećanja, pronevjere i tome slično.

2. Upozorenje na licemjerstvo time što je ono kod Uzvišenog Allaha veći grijeh od kufra (nevjerstva).

3. Udaljavanje od svih osobina munafika (licemjera).

4. Kod koga se nađu osobine munafika biva prezren kod Uzvišenog Allaha i kod ljudi.

5. Od osobina mu'mina ja da kada govori ne laže, kada obeća ispuni i kada mu se povjeri ne iznevjeri.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Krokodil Behko » 07 Aug 2012, 01:14

3. U osobine licemjera spada i to što se služe prljavim poslovima, unose obeshrabrenje u redove muslimana, uhode ih i neprijatelju otkrivaju njihove slabe tačke. O njima Uzvišeni kaže:

الَّذِينَ قَالُواْ لإِخْوَانِهِمْ وَقَعَدُواْ لَوْ أَطَاعُونَا مَا قُتِلُوا قُلْ فَادْرَؤُوا عَنْ أَنفُسِكُمُ الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

Onima koji se nisu borili, a 0 braći svojoj govorili: "Da su nas poslušali, ne bi izgubili", - reci: "Pa vi smrt izbjegnite, ako istinu govorite!" (Alu 'Imran, 168.)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2014, 23:30

Ako se neko izjasni kao ateista, a stalno sudi vjernicima o njihovom vjerništvu i grijesima, da li je i on munafik?
online

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by JCR » 31 Jul 2014, 23:37

Pa valjda jest. Ako ne vjeruje u Boga onda za takve ljude ne postoje grijesi, dakle ko je on da priča o grijesima :cudi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by KOMESAR » 01 Aug 2014, 07:22

Salahuddin wrote:Ne, ateisti nisu vjernici ni deklarativno, pa ne ne mogu biti munafici. Oni su jednostavno nevjernici i kao takvi za stepenicu "bolji" od munafika, jer su za razliku od munafika bolji u jednom segmentu: Ne pretvaraju se.

Ovo je tema koja nije krenula kako treba, pa se tako i zavrsava. Skoro niko na forumu nista nije naucio o munaficima, vec je samo uneseno nesto fitne, koliko se da primijetiti. U ovakvim temama treba biti jako obazriv i sracunat, da ne bi nekoga proglasio munafikom, a taj covjek ustvari vjeruje u Boga ali grijesi. Veoma je vazno razdvojiti grijesnike od munafika, jer Allah swt u Kur'anu obecaje da ce nekim grijesnicima oprostiti njihove grijehe ( Allah s.w.t samo nece nikome oprostiti Sirk, pridavanje necega svojstveno samo Bogu nekome drugom; dok je kufr-nevjerstvo takodje siguran put u Dzehennem jer covjek je stvoren da bi obozavao Boga) dok za munafike koji umru a ne pokaju se i pokajanje im se ne primi, oprosta nema.

Postoje naravno i teski grijesi koji nekoga izvode iz vjere a prije je bio ili vjernik ili vjernik-grijesnik. To je negiranje postojanja Boga, psovanje Boga i Njegovih Poslanika (svih-znaci ako neko opsuje Isusa, prestaje biti musliman dok se iskreno ne pokaje za taj pocinjeni grijeh).

Jedan od Allahovih atributa je "Onaj koji najvise prasta", tako da ni u kom slucaju mi mozemo reci da ce neko u Dzehenem zato sto ponekad popije pivo, ne ide u dzamiju (otkud znas, mozda klanja kuci?), ne posti, ne daje zekat itd...Sve ovo su veliki grijesi ali su oni izmedju pocinioca i Allaha s.w.t. Allah je taj koji oprasta ili kaznjava. Na kraju, i ti koji cine grijehe a vjeruju u Allaha i u Sudnji Dan nece vjecno ostati u Dzehennemu, jer tamo nece ostati niko "ko ima imana u srcu, makar koliko zrno gorusice".

Molim Milostivog da mi oprosti ako sam negdje pogrijesio a i vas da me ispravite ako vidite da pisem nesto sto nije tacno.
Koliko mi je poznato, ateisti su nevjernici (ne vjeruju da Bog postoji).Doduše oni vjeruju u auto,kuću,dobru žensku...Na ahiretu će njma biti napunjen džehenem i oni će tamo vječno ostati.Munafici su isti ko ateisti,a svi drugi griješnici koji budu bačeni u džehenem će iz njega, vremenom, izaći.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Munafici -Licemjeri ,najgori ljudi

Post by laganini » 01 Aug 2014, 07:39

KOMESAR wrote:
Salahuddin wrote:Ne, ateisti nisu vjernici ni deklarativno, pa ne ne mogu biti munafici. Oni su jednostavno nevjernici i kao takvi za stepenicu "bolji" od munafika, jer su za razliku od munafika bolji u jednom segmentu: Ne pretvaraju se.

Ovo je tema koja nije krenula kako treba, pa se tako i zavrsava. Skoro niko na forumu nista nije naucio o munaficima, vec je samo uneseno nesto fitne, koliko se da primijetiti. U ovakvim temama treba biti jako obazriv i sracunat, da ne bi nekoga proglasio munafikom, a taj covjek ustvari vjeruje u Boga ali grijesi. Veoma je vazno razdvojiti grijesnike od munafika, jer Allah swt u Kur'anu obecaje da ce nekim grijesnicima oprostiti njihove grijehe ( Allah s.w.t samo nece nikome oprostiti Sirk, pridavanje necega svojstveno samo Bogu nekome drugom; dok je kufr-nevjerstvo takodje siguran put u Dzehennem jer covjek je stvoren da bi obozavao Boga) dok za munafike koji umru a ne pokaju se i pokajanje im se ne primi, oprosta nema.

Postoje naravno i teski grijesi koji nekoga izvode iz vjere a prije je bio ili vjernik ili vjernik-grijesnik. To je negiranje postojanja Boga, psovanje Boga i Njegovih Poslanika (svih-znaci ako neko opsuje Isusa, prestaje biti musliman dok se iskreno ne pokaje za taj pocinjeni grijeh).

Jedan od Allahovih atributa je "Onaj koji najvise prasta", tako da ni u kom slucaju mi mozemo reci da ce neko u Dzehenem zato sto ponekad popije pivo, ne ide u dzamiju (otkud znas, mozda klanja kuci?), ne posti, ne daje zekat itd...Sve ovo su veliki grijesi ali su oni izmedju pocinioca i Allaha s.w.t. Allah je taj koji oprasta ili kaznjava. Na kraju, i ti koji cine grijehe a vjeruju u Allaha i u Sudnji Dan nece vjecno ostati u Dzehennemu, jer tamo nece ostati niko "ko ima imana u srcu, makar koliko zrno gorusice".

Molim Milostivog da mi oprosti ako sam negdje pogrijesio a i vas da me ispravite ako vidite da pisem nesto sto nije tacno.
Koliko mi je poznato, ateisti su nevjernici (ne vjeruju da Bog postoji).Doduše oni vjeruju u auto,kuću,dobru žensku...Na ahiretu će njma biti napunjen džehenem i oni će tamo vječno ostati.Munafici su isti ko ateisti,a svi drugi griješnici koji budu bačeni u džehenem će iz njega, vremenom, izaći.
..mesar :jok većina naših viruje u titu :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests