Ko je i kada sagradio Kabu?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120365
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2012, 19:36

Ima li neko da zna, ko je i kada sagradio Kabu u Meki?

Malo sam nesto danas bas, guglao i ne nadjoh jedinstven stav o ovom pitanju.
Misljenja su podijeljena. Niko ne porice otvoreno, da je Adam a.s. sagradio Kabu
ali kazu, da nema nekih dokaza..

Evo jedan kraci tekst o ovoj dilemi:
Postoje različite predaje o tome ko je prvi podigao Kabu. Jedni misle da su to učinili meleki prije naseljavanja ljudi na Zemlji, drugi misle da je to učinio Adem, alejhisselam, kada je spušten iz Dženneta, a treći opet misle da ju je izgradio Ibrahim, alejhisselam. Prema tome, ne zna se pouzdano ko je prvi sagradio Kabu, ali se sasvim pouzdano zna da ju je Ibrahim, alejhisselam, izgradio (odnosno, prema drugom mišljenju, obnovio na starom mjestu nakon što je, vjerovatno u Potopu, bila potpuno uništena) na njezinim današnjim temeljima: “I dok su Ibrahim i Ismail temelje Hrama podizali oni su molili: 'Gospodaru naš, primi od nas, jer Ti, uistinu, sve Čuješ i sve Znaš!'” (2:127)
Dakle, Ibrahim a.s. je obnovio Kabu sa sinom Ismailom.
Medjutim, cini mi se, da stari zavjet, ne pominje Ibrahimovo putovanje,
juznije od Iraka. Ili mi se samo cini :hm

Zna li neko nesto o izgradnji, kao i o obnovi od strane Ibrahima a.s.?

Ako je onda ovo gore tacno, zna li neko, zasto su se muslimani tokom
molitve, nekada okretali ka Jerusalemu?

I taj crni kamen, koji je nekada bio bijeli a nalazi se u Kabi, kakav je njegov
znacaj? Je li relikvija ili nesto drugo?
online

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Mic-Sokoli » 08 Apr 2012, 19:51

Ako je onda ovo gore tacno, zna li neko, zasto su se muslimani tokom
molitve, nekada okretali ka Jerusalemu?
Shejh Imran kaze da je po kuranu sveti Grad Jerusalem,tj kad je prica o svetom gradu da se misli na Jerusalem ne na Mekku.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120365
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2012, 19:57

Mic-Sokoli wrote:
Ako je onda ovo gore tacno, zna li neko, zasto su se muslimani tokom
molitve, nekada okretali ka Jerusalemu?
Shejh Imran kaze da je po kuranu sveti Grad Jerusalem,tj kad je prica o svetom gradu da se misli na Jerusalem ne na Mekku.
Mic, ne sporim ja ništa, samo pitam :oo
Znaš li šta o obnavljanju Kabe a od strane Ibrahima a.s.?

Uglavnom, kaže se da je Kaba sagradjena prije potopa.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by silence » 08 Apr 2012, 20:03

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by mrki62 » 08 Apr 2012, 20:22

Ja sam od malena naučio da mi nismo hArapi i da mi koristimo svoje riječi , pa tako i što se tiče ove teme :pusi
Odem na Google, upišem lijepo po naški Ćaba i dobijem između ostalog i ovo :

KAKO JE NASTALA ĆABA?


Islam kaže da je Abraham za svog sina Ismaila sagradio "Božju kuću" pored bunara u pustinji koji im se naprasno ukazao i spasio im život. Bunar je poznat pod imenom Zamzam.
Originalna kuća je bila mala u odnosu na današnju koja je u obliku velike kamene kocke visoke 15 metara. Kuća je nazvana Ćaba (Kaaba) i nalazi se u Meki.
Danas se pobožni Muslimani mole 5 puta dnevno Alahu okrenuti uvijek u pravcu ovog svetog mjesta, upravo kako im je Muhamed propisao. Kada putuju na hodočašće oni kruže oko ove kuće sedam puta tražeći od boga milost i mjesto pored njega u Raju.


ImageImage
Ćaba danas i prije 120 godina. Prije nego što je postala islamsko sveto mjesto, Rivera kaže da je u Ćabi bila obješena slika Bogorodice sa malim Isusom.


U početku su posjetitelji Ćabe dolazili i donosili darove. To su obično bile domaće životinje ili razne rukotvorine. Čuvari kuće su ih uljudno i sa zahvalnošću sve dočekivali, darove ostavljali u kući. Ali s vremenom ljudi iz Jemena koji su kuću čuvali nisu više primali posjetitelje sa takvom ljubaznošću, a ni za poklone čini se nije više bilo mjesta. Poslije nekoliko plemenskih sukoba i pobuna, pokloni iz Ćabe su pobacani u bunar i sve je zatrpano pijeskom. Tako je bunar iščezao, a u Ćabu je postavljen novi poganski idol bog "Hubal".
Jednoga dana, nakon mnogo godina pojavio se Abdula Al Mutallib iz moćnog plemena Hašima. Bio je vrlo ugledan i poštovali su ga i u plemenu Koreiša, koje je sada nastanilo područje gdje se nalazila Ćaba.
Abduli Al Mutalibu se jednog dana javila božja vizija i otkrila mu gdje da kopa bunar. Usmjeren je tako da slijedi tragove životinja i stigao je na mjesto gdje su iz plemena Koreiša prinosili žrtve i gdje je bilo mnoštvo tragova životinjske balege i krvi i ptice su tu najviše kljucale. Tu je počeo kopati i otkrio bunar. Postao je odmah heroj Meke.

Mutalib se molio svom bogu da ga obdari sa deset sinova, a za to bi mu on jednog sina dao kao žrtvu u Ćabi.

Njegove molitve su uslišane, ali jednog dana se bog Hubal oglasio podsjećajući ga da jednog sina mora žrtvovati. Tražio je najmlađeg, baš onog koji je Mutalibu bio najdraži.
I dječakova majka se pobunila, pa je Mutalib otišao pitati vračaru za savjet. Ona mu je predložila da pita boga bi li bio zadovoljan ako bi mu kao žrtvu prinjeo 100 kamila, a da poštedi sina. Bog Hubal je pristao i mali Abdula Alah, najmlađi sin, bio je spašen. On će kasnije postati otac proroku Muhamedu.

Ali, Abdula Alah nije dočekao da vidi svog sina Muhameda jer je umro dok je njegova žena Amina čekala dijete. Islam dalje kaže da je ona tada čula glas koji joj je rekao da će dijete koje nosi biti "Gospodar naroda" i kada se rodi da će ga sam Gospod zaštititi. Glas joj je tada rekao i da sina treba nazvati Muhamed.
Kada se Muhamed rodio djed Mutalib ga je odnio u Ćabu i zahvalio se bogu na tako dragocjenom poklonu.

Muhamed je odmah poslan u pustinju da ga doje pustinjske žene i podižu kako tradicija nalaže kako bi očvrsnuo i izbjegao boleštine koje su vladale u Meki. Tu su, kaže dalje islamska priča, naišla dva čovjeka u bijelim haljinama, položila Muhameda na zemlju i iz njegovih grudi izvadili srce, i iz srca izvadili grijeh u obliku crnog grumena, a zatim scre dobro oprali u bunaru. Nakon izbacivanja grijeha, njegovo srce je napunjeno vjerom. Na njegovom tijelu nije od toga ostao nikakav ožiljak, a na leđima je od rođenja imao mali okruglasti biljeg.

Što je ovo trebalo predstavljati?
Alberto Rivera skreće pažnju na riječi samog Muhameda koji je spomenuti događaj ovako opisao: "Sotona dodiruje svakog Adamovog sina, onog dana kada ga majka rodi, spašava samo Mariju i njenog sina". Nije li ovo tipično učenje rimokatoličke crkve? Odakle ovakvo tumačenje Muhamedu, ako nije bio katolik?

Islam dalje kaže da je Muhamed imao devet godina kada je sa svojim ujakom išao sa karavanom kroz pustinju (njegova majka i djed su već bili umrli), kada ih je presreo jedan rimokatolički monah i vidjevši dječaka počeo se raspitivati za njega. Odmah je tražio da vidi njegov biljeg na leđima i tada je ushićen uzviknuo: "To je pečat proročanstva!"
Odmah je upozorio Muhamedovog ujaka da dječaka čuva od Židova (Divide et impera!), koji nikako ne smiju saznati tko je on, jer bi u tom slučaju protiv njega pokrenuli sva zla svijeta. Savjetovao je ujaku da dječaka odmah vrati kući, jer su za njega predodređena neka velika djela.







PS, to sam prenio i nisam autor tog teksta :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 08 Apr 2012, 20:31

Naravno da nema dokaza da je Adem a.s. stvorio jer on je prvi čovjek na zemlji ,a dotle ne dopire istorijografija ,kao ni što nema materijalnih dokaza da je Ibrahim a.s. obnovio ,međutim muslimani vjeruju da je to tako ,dakle da je sagradio Adem a.s. pa Ibrahim a.s. obnovio.
Ima predaja u kojoj se govori da su Adem i Hava spušteni na zemlju na različitim djelovima svijeta i da su se dugo tražili ,dok nije jednom Adem a.s. obavljao namaz u mekanskoj dolini i kad je na kraju predavao selam i okrenuo glavu ,ugledao je hazreti Havu za koju se kaže da je bila najljepša žena ikad stvorena. Dakle na mjestu gdje je Kaba oni su se ponovo sreli na Zemlji te je Kabu ,Adem a.s. izgradio iz znaka zahvalnosti Allahu dž.š što ga je spojio ponovo sa njegovom Havom. Lajt motiv izgradnje bi znači bio ljubav i zahvalnost.
Vremenom su ljudi skrenuli u idolopoklonstvo ,odnosno prvo su izgradili u kipu "lik " boga ,pa im je bio malo jedan te su ih napravili više ali uvjek je bio jedan glavni. Kad se pojavio Ibrahim ili Abraham a.s. on je još kao mladić dobio poslanstvo i prvo što je uradio jeste da je porazbijao te kipove ,te ostavio samo tog najvećeg. Kad su ga upitali zašto je to uradio ,rekao je da nije on nego da je to uradio najveći kip :D . Kad su oni rekli da ih ne zavitlava jer svi znaju da su kipovi neživi ,onda ih je pitao zašto im se mole ,klanjaju itd te je na kraju razbio i toga velikog itd.
Vremenom su dolazili mnogi poslanici i svaki put je to bilo kad su ljudi skrenuli u idolotariju i obožavanje kipova ,te obnavljali "vjeru Ibrahimovu".
Tako je doašao i Muhamed a.s. i u njegovo vrijeme je Kaba opet bila puna kipova. Kad je počeo propovijedati islam protjeran je iz Meke u Jesrib (Medinu) i tamo im je naređeno da kad budu obavljali molitvu okreću svoja lica prema Kudusu u Jerusalemu ,a taj je hram sagradio Sulejman a.s.(Solomon) .Po mome mišljenju ta je naredba došla zbog toga što je Kaba tad bila puna kipova jer kad je Muhamed a.s. kasnije oslobodio Meku uništio je sve kipove i ponovo im je dopušteno da se okreću prema Kabi i od tada više nema kipova u Kabi .
Zanimljivo je da istoričari potvrđuju da je Muhamed a.s još prije poslanstva ,dok je još bio mlad ,učestvovao u jednom obnavljanju Kabe . Naime,prilikom obnove Kabe posvađali su se prvaci Mekanskih plemena kome će pripasti čast da položi hadžer-ul-evsed (crni kamen) u Kabu .
Četiri plemićke porodice su se sukobile i prijetilo je da izbije sukob te se sjete jednog siromašnog mladića koji je dobio naziv El-Emin (Povjerljivi) i bio je poznat po svojoj pravednosti i poštenju ,te ga pozovu da on presudi ko je najzaslužniji od tih porodica da postavi kamen.
Mladić uze i skinu svoj ogrtač te stavi kamen na njega i reče im da uzmu za četiri kraja ogrtača i ponesu tako do mjesta te on opet uze kamen i postavi ga . Taj mladić je dakle bio Muhamed a.s
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 08 Apr 2012, 20:39

Alberto Rivera skreće pažnju na riječi samog Muhameda koji je spomenuti događaj ovako opisao: "Sotona dodiruje svakog Adamovog sina, onog dana kada ga majka rodi, spašava samo Mariju i njenog sina". Nije li ovo tipično učenje rimokatoličke crkve? Odakle ovakvo tumačenje Muhamedu, ako nije bio katolik?
PS, to sam prenio i nisam autor tog teksta
text je naravno extreman pokušaj da se Muhameda a.s proglasi katolikom uz kobinaciju laži i stvarnih događaja. Ko će drugi tako nešto donijeti i onda se ograditi od toga ,nego ti heheh. Pa što si donosio to ako ne misliš tako
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by mrki62 » 08 Apr 2012, 20:45

carobnjak Nurudin wrote:Alberto Rivera skreće pažnju na riječi samog Muhameda koji je spomenuti događaj ovako opisao: "Sotona dodiruje svakog Adamovog sina, onog dana kada ga majka rodi, spašava samo Mariju i njenog sina". Nije li ovo tipično učenje rimokatoličke crkve? Odakle ovakvo tumačenje Muhamedu, ako nije bio katolik?
PS, to sam prenio i nisam autor tog teksta
text je naravno extreman pokušaj da se Muhameda a.s proglasi katolikom uz kobinaciju laži i stvarnih događaja. Ko će drugi tako nešto donijeti i onda se ograditi od toga ,nego ti heheh. Pa što si donosio to ako ne misliš tako
Da si pročitao moju prvu rečenicu , skontao bi i šta sam mislio s rečenicom, dakle , tražite sa riječju ĆABA ili KABBA i možda nešto i nađete jer riječ KABA vam baš i neće uroditi plodom.

A za tebe pitanje; jel se Muhamed a.s. rodio kao musliman, ha :pusi
On je bio oženjen a oženio se je udovicom od 40 godina a njemu je bilo cca 5 kad se oženio a tada nije bio musliman ,......... varam li se možda :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 08 Apr 2012, 20:50

mrki62 wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Alberto Rivera skreće pažnju na riječi samog Muhameda koji je spomenuti događaj ovako opisao: "Sotona dodiruje svakog Adamovog sina, onog dana kada ga majka rodi, spašava samo Mariju i njenog sina". Nije li ovo tipično učenje rimokatoličke crkve? Odakle ovakvo tumačenje Muhamedu, ako nije bio katolik?
PS, to sam prenio i nisam autor tog teksta
text je naravno extreman pokušaj da se Muhameda a.s proglasi katolikom uz kobinaciju laži i stvarnih događaja. Ko će drugi tako nešto donijeti i onda se ograditi od toga ,nego ti heheh. Pa što si donosio to ako ne misliš tako
Da si pročitao moju prvu rečenicu , skontao bi i šta sam mislio s rečenicom, dakle , tražite sa riječju ĆABA ili KABBA i možda nešto i nađete jer riječ KABA vam baš i neće uroditi plodom.

A za tebe pitanje; jel se Muhamed a.s. rodio kao musliman, ha :pusi
On je bio oženjen a oženio se je udovicom od 40 godina a njemu je bilo cca 5 kad se oženio a tada nije bio musliman ,......... varam li se možda :pusi
Dobro ,znam ja da su tvoji postovi puni skrivenih "mudrolija" ,a ja ću odgovoriti rado na tvoje pitanje kad ti odgovriš na moje.:Pa što si donosio to ako ne misliš tako?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by mrki62 » 08 Apr 2012, 20:58

Pa što si donosio to ako ne misliš tako?
Pa opisao sam, mada mi nije teško još jenoč :pusi
Dakle, upišite na Google pravilniju riječ - kao što sam opisao i dobit ćete informacije , a ja sam samo postavio kao dokaz da piše kako je nastala Ćaba a da li je to po tvoje istina il nije, to nije moje i zato sam se sa prvim postom ogradio riječima da to nije moj tekst , već je prije svega dokaz da se može na netu pronaći informacija o tome :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 08 Apr 2012, 21:03

mrki62 wrote:
Pa što si donosio to ako ne misliš tako?
Pa opisao sam, mada mi nije teško još jenoč :pusi
Dakle, upišite na Google pravilniju riječ - kao što sam opisao i dobit ćete informacije , a ja sam samo postavio kao dokaz da piše kako je nastala Ćaba a da li je to po tvoje istina il nije, to nije moje i zato sam se sa prvim postom ogradio riječima da to nije moj tekst , već je prije svega dokaz da se može na netu pronaći informacija o tome :pusi
Ti lažeš jer iznad tebe stoji post od Silence i link
Dakle ,zašto si to donio ako ne misliš tako ? Zašto se ograđuješ ,reci ti javno ako misliš da je Muhamed a.s. bio katolik ,ti imaš pravo na svoje mišljenje ali nemoj se kriti i ograđivati jer to je hinjski
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by mrki62 » 08 Apr 2012, 21:09

Ti lažeš jer iznad tebe stoji post od Silence i link
Šta ja lažem ?

Pa zašto recimo ovdje više piše, nego što je silence postavila - link http://en.wikipedia.org/wiki/Kaaba

Ko laže ?

Šta je ispravnije ?

U vezi Muhameda a.s. nisi odgovorio , ko i šta je bio prije Objave :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 08 Apr 2012, 21:24

mrki62 wrote:
Ti lažeš jer iznad tebe stoji post od Silence i link
Šta ja lažem ?

Pa zašto recimo ovdje više piše, nego što je silence postavila - link http://en.wikipedia.org/wiki/Kaaba

Ko laže ?

Šta je ispravnije ?

U vezi Muhameda a.s. nisi odgovorio , ko i šta je bio prije Objave :pusi
Lažeš jer ne postoji Ćaba ,postoji riječ Ćaba koja označava Kabu,a tu riječ je neko sličan tebi iskoristio da napravi taj link u kojem bi iznio laž da je Muhamed a.s. u stvari katolik .
Ja sam tebe fino pitao zašto si ti to uradio ,zašto donosiš taj link kad je to očito nemuslimanska referenca. Isto kao da o Vatikanu odeš i tražiš na nekom afganistanskom sajtu .
Nećeš ti naravno da odgovoriš kao i obično. Ja tebi kao i obično hoću.
Pitanje je šta je bio Muhamed a.s. prije poslanstva tj koje vjere? Savko dijete se po islamu rađa kao musliman ali ga okolina i roditelji kasnije izmijene. Međutim Muhamed a.s. je bio siroče ,a odgajao ga je duhovno melek Džibril a.s. tako da se nikad nije molio kipovima prije samog poslanstva. Pošto mu je Allah dž.š spustio Objavu kao čudo ,kakvo je čudo onda ako ga je sačuvao od idolopoklonstva prije početka poslaničke misije?
Naravno to je odgovor za vjernike ,hoćeš li odgovor za munafike?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by mrki62 » 08 Apr 2012, 21:35

Pa ja tebi postavio link sa wikipwdije gdje se jasno vidi razlika od onog što je silence postavila a ti jopet po onom gdje sam se izrazito ogradio već na prvom postom a zašto sam tako opisao je moj problem i neću ti iznijeti razlog pa sve kad bi me i sihirima tjerao na to - štaš sad :pusi

O Muhamedu a.s. haman ništa ne znaš , čim ne znaš ko ga je odhranio :oo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 08 Apr 2012, 21:58

mrki62 wrote:Pa ja tebi postavio link sa wikipwdije gdje se jasno vidi razlika od onog što je silence postavila a ti jopet po onom gdje sam se izrazito ogradio već na prvom postom a zašto sam tako opisao je moj problem i neću ti iznijeti razlog pa sve kad bi me i sihirima tjerao na to - štaš sad :pusi

O Muhamedu a.s. haman ništa ne znaš , čim ne znaš ko ga je odhranio :oo
Pa ti si meni i svima postavio link u kojem se tvrdi da je Muhamed a.s u stvari katolik ,a recimo katoličanstvo (odnosno raspad istočne i zapadne crkve na katoličku i pravoslavnu se desio 1054 godine) se oformilo 400 godina nakon smrti Muhameda a.s. :hihi Tako da je samo ta činjenica dovoljna da link proglasim žešće glupim ,međutim bar vidim odakle si ti tako pametan i odkale crpiš neznanje.
Pa naravno da nećeš odgovoriti na pitanje ,kad si ti odgovrio uopće na bilo kojoj temi?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by mrki62 » 08 Apr 2012, 22:16

carobnjak Nurudin wrote:Pa ti si meni i svima postavio link u kojem se tvrdi da je Muhamed a.s u stvari katolik ,a recimo katoličanstvo (odnosno raspad istočne i zapadne crkve na katoličku i pravoslavnu se desio 1054 godine) se oformilo 400 godina nakon smrti Muhameda a.s. :hihi Tako da je samo ta činjenica dovoljna da link proglasim žešće glupim ,međutim bar vidim odakle si ti tako pametan i odkale crpiš neznanje.
Pa naravno da nećeš odgovoriti na pitanje ,kad si ti odgovrio uopće na bilo kojoj temi?
Ne kontam te , odakle ti to boldirano ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120365
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2012, 23:01

:off

Vratite se na temu
carobnjak Nurudin wrote: Ima predaja u kojoj se govori da su Adem i Hava spušteni na zemlju na različitim djelovima svijeta i da su se dugo tražili ,dok nije jednom Adem a.s. obavljao namaz u mekanskoj dolini i kad je na kraju predavao selam i okrenuo glavu ,ugledao je hazreti Havu za koju se kaže da je bila najljepša žena ikad stvorena. Dakle na mjestu gdje je Kaba oni su se ponovo sreli na Zemlji te je Kabu ,Adem a.s. izgradio iz znaka zahvalnosti Allahu dž.š što ga je spojio ponovo sa njegovom Havom. Lajt motiv izgradnje bi znači bio ljubav i zahvalnost.
Vidiš, ja sam čuo jednu legendu, koja glasi ovako:
Bog je nakon stvaranja prvog čovjeka i prve žene, odredio da oni imaju samo,
jednu dušu, kako bi se lijepo slagali. Raspolovio je tu dušu njima i bacio ih na
razne strane svijeta. A potom im je rekao, "Nećete imati mira, dok se ne pronadjete
a vašem potomstvu, ostaje isto u naslijedje, da svako svoj par traži, dok ga ne
nadje"

Primjećujem sličnosti izmedju ove legende i tog muslimanskog vjerovanja. Možda Kaba,
stvarno stoji, kao spomenik ljubavi?
Četiri plemićke porodice su se sukobile i prijetilo je da izbije sukob te se sjete jednog siromašnog mladića koji je dobio naziv El-Emin (Povjerljivi) i bio je poznat po svojoj pravednosti i poštenju ,te ga pozovu da on presudi ko je najzaslužniji od tih porodica da postavi kamen.
Mladić uze i skinu svoj ogrtač te stavi kamen na njega i reče im da uzmu za četiri kraja ogrtača i ponesu tako do mjesta te on opet uze kamen i postavi ga . Taj mladić je dakle bio Muhamed a.s
Kako u to doba?
Pa danas ja čitah, da je taj kamen, možda i pretpotopski.
Isprva je bio bijele boje a zatim je pocrnio iz nekih, meni nejasnih razloga.

I šta zapravo, znači taj kamen?
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 09 Apr 2012, 06:54

Možda Kaba,
stvarno stoji, kao spomenik ljubavi
? Da,da


Kako u to doba?
Pa danas ja čitah, da je taj kamen, možda i pretpotopski.
Isprva je bio bijele boje a zatim je pocrnio iz nekih, meni nejasnih razloga.
Kamen je postavio Ibrahim a.s. ali je spušten na Zemlju prije njega .Ovdje u ovom slučaju što sam ja opisao je riječ o obnovi Kabe pa su pomjerali kamen ,nisu ga oni postavljali prvi put.
Smatra se da je Hadžerul-esved ustvari pečat na ugovoru između Allaha i ljudi kojom prilikom su se ljudi obavezali Gospodaru svome na predanost i iskreno robovanje samo Njemu i nikome osim Njega i da će na Sudnjem Danu taj kamen svjedočiti o tome ko ga je poljubio sa tevhidom a ko ne. Ovako je, prema nekim predajama, hazreti Ali ibn Ebi Talib, radijallahuanhu, poučio Omera ibn Hattaba, radijallahuanhu, o svrsi i ulozi ovog svetog kamena.

O njemu se prenosi da je isprva bio bijel poput mlijeka, ali su grijesi sinova Ademovih, alejhisselam, bili sevep (uzrok) da on pocrni.
“Prvi Hram sagrađen za ljude jeste onaj u Mekki, blagoslovljen je on i putokaz svjetovima.” (Kur'an, 3:96)

*tevhid -vjerovanje u jednoću Stvoritelja
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 09 Apr 2012, 06:58

mrki62 wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Pa ti si meni i svima postavio link u kojem se tvrdi da je Muhamed a.s u stvari katolik ,a recimo katoličanstvo (odnosno raspad istočne i zapadne crkve na katoličku i pravoslavnu se desio 1054 godine) se oformilo 400 godina nakon smrti Muhameda a.s. :hihi Tako da je samo ta činjenica dovoljna da link proglasim žešće glupim ,međutim bar vidim odakle si ti tako pametan i odkale crpiš neznanje.
Pa naravno da nećeš odgovoriti na pitanje ,kad si ti odgovrio uopće na bilo kojoj temi?
Ne kontam te , odakle ti to boldirano ?
Iz tvoga prvog posta na ovoj temi ,a to sam ti citirao već 2 puta ,evo i treći put:
Alberto Rivera skreće pažnju na riječi samog Muhameda koji je spomenuti događaj ovako opisao: "Sotona dodiruje svakog Adamovog sina, onog dana kada ga majka rodi, spašava samo Mariju i njenog sina". Nije li ovo tipično učenje rimokatoličke crkve? Odakle ovakvo tumačenje Muhamedu, ako nije bio katolik?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by carobnjak N » 09 Apr 2012, 07:07

U Mekki se ne smije zulum (nasilje) činiti ni životinjama ni biljkama; tamo treba živjeti u miru sa svima i sa ljudima (ponašanje treba biti kao u Džennetu, gdje nema zavisti, svađe i prepirke, gdje se samo čuju riječi: Selam, Selam); i sa životinjama (zna se da je za vrijeme hadža zabranjen lov na kopnu, a isto tako se mora dobro paziti da se ne ubije niti insekt); i sa biljkama (za vrijeme hadža ne smije se sjeći drvo, otkidati grančice, listove ili cvijetove).Kaba se još naziva Bejtullah, imamo kod nas dvije poznate ilahije tzv hadžijske u kojima se izražava čežnja za Kabom.

[media]ek9cZ1uq0vU[/media]

[media]Oeg9KDlS_aE&feature=related[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests