Ko je i kada sagradio Kabu?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Šabović Adis » 27 May 2021, 00:22

Melek wrote: 27 May 2021, 00:17 Pa da, nauka o mitovima, izučavanje mitova. Sad je li to sve zdravo ili bolesno, ne zna se dok se ne dokaže. Zatim, nauka koja ima za cilj manipulisanja masama, nije za podcijeniti. Treba imati respekt jer bez toga imamo segregaciju, konfrontaciju i na kraju mržnju i neprijateljstvo.
Sjećaš se ti vremena kad je nauka bila rezervisana za školu, a mitovi za Specijalnu školu, za one sa specijalnim potrebama? :ooo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Melek » 27 May 2021, 00:24

To nikad nije postojalo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Šabović Adis » 27 May 2021, 00:27

Haj neću te dirat više. Dok se ne sjetiš. :oo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by tuzlak1212 » 27 May 2021, 00:27

Sad znamo sto si pun mitova

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Šabović Adis » 27 May 2021, 00:28

Eto, neću ni tebe...:valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by tuzlak1212 » 27 May 2021, 00:30

Hvala ljubi brat mwa mwa 💋

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Melek » 27 May 2021, 00:33

Šabović Adis wrote: 27 May 2021, 00:11
Melek wrote: 27 May 2021, 00:05

Nauka je kompleksan pojam, imaš je čak i u religiji (vjeronauk) tako da nema potrebe za generaliziranjem stvari. Zdrava nauka, bazirana na logici, nema konzervativan stav ni o čemu, već polazi ono, empirijski. Nema tu mi i oni. Mi i oni ima samo u kontekstu segregacije, a tvoj elaborat upravo potvrdjuje tu tezu da su vjernici skloni segregiranju i stigmatizaciji onih i onog što ne vjeruju u to njihovo. Crno na bijelo dokaz.
E super što si nabacio vjeronauka.
Jesi znao: kada vjeru/vjerovanje prevedemo na Grčki, to ti ga dođe mithos. Nauka je standardno logos. Sastaviš li mithos i logos u sintagmu dobićeš - šta? :oo
I otkud vjeronauka u školi...to ko da krave pustiš na balet. :valja
Samo, sve ti je to domen lingvistike i doslovnosti. Ako jedan Grk kad kaže “mithos” to tumači kao “vjera” a mi (ostatak svijeta) s druge strane tu riječ tumačimo kao “mit” (rekla-kazala, izmišljotina, neutvrdjena istina) a ne kao “vjera”, šta onda tu dobijemo? Nesporazum ili nešto treće :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Šabović Adis » 27 May 2021, 00:37

Melek wrote: 27 May 2021, 00:33
Šabović Adis wrote: 27 May 2021, 00:11
E super što si nabacio vjeronauka.
Jesi znao: kada vjeru/vjerovanje prevedemo na Grčki, to ti ga dođe mithos. Nauka je standardno logos. Sastaviš li mithos i logos u sintagmu dobićeš - šta? :oo
I otkud vjeronauka u školi...to ko da krave pustiš na balet. :valja
Samo, sve ti je to domen lingvistike i doslovnosti. Ako jedan Grk kad kaže “mithos” to tumači kao “vjera” a mi (ostatak svijeta) s druge strane tu riječ tumačimo kao “mit” (rekla-kazala, izmišljotina, neutvrdjena istina) a ne kao “vjera”, šta onda tu dobijemo? Nesporazum ili nešto treće :hm
Pa dobiješ to da su mitovi i vjerovanja, mitomani i vjernici - isti kua. I nikako im nije mjesto u školi nego u za to specijalno predviđenim mjestima.
Eto šta. :ooo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42710
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14037 times
Been thanked: 12624 times
Status: Online

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Masamune » 27 May 2021, 00:46

To sto ti mislis da im je mjesto negdje drugo ne znaci da ne bi trebao i nesto nauciti o njima. Zato i jesu u skolama i vjerovatno ce i ostati. Jedini problem koji ja imam jeste nacin na koji su predmeti formirani. Trebao bi biti jedan predmet na kojem se uci o svim religijama, a ne samo jednoj. Za takve izdvojene religije kao predmeti (poput vjeronauke) postoje posebne ustanove.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Šabović Adis » 27 May 2021, 00:47

Je li bog predmet uopšte?
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Mutevelija » 27 May 2021, 03:24

MarlboroGold wrote: 26 May 2021, 22:19 Čovjek je od samog rođenja ateista... bar implicitno. Koncept Boga i ostalo tek dolazi kasnije zavisno gdje se rode ili u zavisnosti od drugih faktora poput neobjašnjivih događaja.
Rekao bih vise da je neduzan i čist , jer ne zna za Boga a ateisti znaju a niječu. Kasnije kad odraste sredina ga pretvori u ateistu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by The 51st State » 27 May 2021, 06:27

Mutevelija wrote: 27 May 2021, 03:24
MarlboroGold wrote: 26 May 2021, 22:19 Čovjek je od samog rođenja ateista... bar implicitno. Koncept Boga i ostalo tek dolazi kasnije zavisno gdje se rode ili u zavisnosti od drugih faktora poput neobjašnjivih događaja.
Rekao bih vise da je neduzan i čist , jer ne zna za Boga a ateisti znaju a niječu. Kasnije kad odraste sredina ga pretvori u ateistu.
Nisu ni ovi atesti sa naukom u koju se busaju, naucne studitije su to jasno potvrdile sto govoris.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Mutevelija » 27 May 2021, 06:31

The 51st State wrote: 27 May 2021, 06:27
Mutevelija wrote: 27 May 2021, 03:24

Rekao bih vise da je neduzan i čist , jer ne zna za Boga a ateisti znaju a niječu. Kasnije kad odraste sredina ga pretvori u ateistu.
Nisu ni ovi atesti sa naukom u koju se busaju, naucne studitije su to jasno potvrdile sto govoris.
Govoris ko neki vjernik, jel u knjigama piše, pisao je Richard Dawkins, pa je pisao Darvin teoriju evolucije pa su pisali grčki filozofi kritikujući religiju.

Pobrka ja tebe za ćafira :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by insomnia » 27 May 2021, 06:49

Vracaj Tita u citanke da djeca uce kako je nestasni Lux cetnikusi jare zaklo
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42710
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14037 times
Been thanked: 12624 times
Status: Online

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Masamune » 27 May 2021, 08:21

Mutevelija wrote: 27 May 2021, 03:24
MarlboroGold wrote: 26 May 2021, 22:19 Čovjek je od samog rođenja ateista... bar implicitno. Koncept Boga i ostalo tek dolazi kasnije zavisno gdje se rode ili u zavisnosti od drugih faktora poput neobjašnjivih događaja.
Rekao bih vise da je neduzan i čist , jer ne zna za Boga a ateisti znaju a niječu. Kasnije kad odraste sredina ga pretvori u ateistu.
Priznajem da to jeste na klimavim nogama i više je u domenu filozofskih diskusija, ali ima više smisla da je to defaultna pozicija nego da se čovjek rađa religiozan i sa "Bogom u sebi" što se manifestira tek kasnije. I nije da ne zna za Boga, već božanstva. Kao što rekoh zavisi gdje se rodi... ako se rodi u Saudijskoj Arabiji vjerovaće u Allaha, a ako se rodi u nekom plemenu u Amazoniji vjerovaće u bogove vjetra, zemlje, vode...

Posebno u Islamu se navodi da se ljudi rađaju kao muslimani tj. bića koja Allaha priznaju kao gospodara. Je li to znači da su im duše muslimanske prije formiranja konkretne materije? Šta ovo znači i kako je moguće da se rađaju kao muslimani kad to jednostavno nije tačno? Ako se rode u katoličkoj porodici i budu katolici hoće li biti smatrani otpadnicima po Islamu? :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by The 51st State » 27 May 2021, 08:30

MarlboroGold wrote: 27 May 2021, 08:21
Mutevelija wrote: 27 May 2021, 03:24

Rekao bih vise da je neduzan i čist , jer ne zna za Boga a ateisti znaju a niječu. Kasnije kad odraste sredina ga pretvori u ateistu.
Priznajem da to jeste na klimavim nogama i više je u domenu filozofskih diskusija, ali ima više smisla da je to defaultna pozicija nego da se čovjek rađa religiozan i sa "Bogom u sebi" što se manifestira tek kasnije. I nije da ne zna za Boga, već božanstva. Kao što rekoh zavisi gdje se rodi... ako se rodi u Saudijskoj Arabiji vjerovaće u Allaha, a ako se rodi u nekom plemenu u Amazoniji vjerovaće u bogove vjetra, zemlje, vode...

Posebno u Islamu se navodi da se ljudi rađaju kao muslimani tj. bića koja Allaha priznaju kao gospodara. Je li to znači da su im duše muslimanske prije formiranja konkretne materije? Šta ovo znači i kako je moguće da se rađaju kao muslimani kad to jednostavno nije tačno? Ako se rode u katoličkoj porodici i budu katolici hoće li biti smatrani otpadnicima po Islamu? :oo
i to je netacno, proguglaj malo ancient monothesm....

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42710
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14037 times
Been thanked: 12624 times
Status: Online

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Masamune » 27 May 2021, 08:38

Mozda ako objasnis kakve veze to ima sa napisanim.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by The 51st State » 27 May 2021, 08:56

MarlboroGold wrote: 27 May 2021, 08:38 Mozda ako objasnis kakve veze to ima sa napisanim.
Bogom u sebi" što se manifestira tek kasnije. I nije da ne zna za Boga, već božanstva

ti napiso.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Mutevelija » 27 May 2021, 09:02

MarlboroGold wrote: 27 May 2021, 08:21
Mutevelija wrote: 27 May 2021, 03:24

Rekao bih vise da je neduzan i čist , jer ne zna za Boga a ateisti znaju a niječu. Kasnije kad odraste sredina ga pretvori u ateistu.
Priznajem da to jeste na klimavim nogama i više je u domenu filozofskih diskusija, ali ima više smisla da je to defaultna pozicija nego da se čovjek rađa religiozan i sa "Bogom u sebi" što se manifestira tek kasnije. I nije da ne zna za Boga, već božanstva. Kao što rekoh zavisi gdje se rodi... ako se rodi u Saudijskoj Arabiji vjerovaće u Allaha, a ako se rodi u nekom plemenu u Amazoniji vjerovaće u bogove vjetra, zemlje, vode...

Posebno u Islamu se navodi da se ljudi rađaju kao muslimani tj. bića koja Allaha priznaju kao gospodara. Je li to znači da su im duše muslimanske prije formiranja konkretne materije? Šta ovo znači i kako je moguće da se rađaju kao muslimani kad to jednostavno nije tačno? Ako se rode u katoličkoj porodici i budu katolici hoće li biti smatrani otpadnicima po Islamu? :oo
Da znači u Ezelu da su svi ljudi primili Islam mada se Tare ne slaže sa mnom. Znači kad je stvarao čovjeka stvorio je ruh- duh, ono sto je udahnuo u čovjeka od milosti svoje sto se spominje u Kur'anu kad priča melekima.
A onda je stvorio i nefs. A nefs je ego, to je ono što je pojelo voće u Ezelu ili Edenu kako na engleskom se kaže.

Sura Bekare Krava
"A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

I pouči On Adema nazivima svih stvari, a onda ih predoči melekima i reče: "Kažite Mi nazive njihove, ako istinu govorite!"

"Hvaljen neka si" - rekoše oni - "mi znamo samo ono čemu si nas Ti poučio; Ti si Sveznajući i Mudri."

"O Ademe," - reče On - "kaži im ti nazive njihove!" I kad im on kaza nazive njihove, Allah reče: "Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zemlje i da samo Ja znam ono što javno činite i ono što krijete!"

A kada rekosmo melekima: "Poklonite se Ademu!" - oni se pokloniše, ali Iblis ne htjede, on se uzoholi i posta nevjernik.

I Mi rekosmo: "O Ademe, živite, ti i žena tvoja, u Džennetu i jedite u njemu koliko god želite i odakle god hoćete, ali se ovom drvetu ne približujte pa da sami sebi nepravdu nanesete!"

I šejtan ih navede da zbog drveta posrnu i izvede ih iz onoga u čemu su bili. "Siđite!" - rekosmo Mi - "jedni drugima ćete neprijatelji biti, a na Zemlji ćete boraviti i do roka određenoga živjeti!"

I Adem primi neke riječi od Gospodara svoga, pa mu On oprosti; On, doista, prima pokajanje, On je milostiv.

Mi rekosmo: "Silazite iz njega svi! Od Mene će vam uputstvo dolaziti, i oni koji uputstvo moje budu slijedili - ničega se neće bojati i ni za čim neće tugovati.
30-38 ajeta

Evo sve ti pise nakon Ademovog izgnansta u Ezelu na Zemlju, čovjek luta po svijetu i trazi Boga, ali u jednoj predaji kaze da ste nepogrešivi Bog bi vas uništio i stvorio bi narod koji će griješiti, jer melki ne mogu griješiti takvi po prirodi "programirani".

Opet ima hikmeta mudrosti i u ovome, da Adem a.s nije pogriješio i pojeo jabuku, ne bi Hava i on bili izgnani tako da ljudi ne bi ni postojali.

Po islamskom vjerovanju i mom misljenju svi ljudi su primili Islam prije nego sto su rođeni, tj nefs ego priznao je ko ga je stvorio.
A Bog kad je dušu udahnuo u tijelo čovjeku , podario mu je razum i ostavio mu je na izbor šta i kako će raditi.
"Sve što radite sebi radite" parafriziram ajet.
I eto to je tako.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42710
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14037 times
Been thanked: 12624 times
Status: Online

Re: Ko je i kada sagradio Kabu?

Post by Masamune » 27 May 2021, 09:18

The 51st State wrote: 27 May 2021, 08:56
MarlboroGold wrote: 27 May 2021, 08:38 Mozda ako objasnis kakve veze to ima sa napisanim.
Bogom u sebi" što se manifestira tek kasnije. I nije da ne zna za Boga, već božanstva

ti napiso.
Aha. Pa vjerovanje u bozanstva je bar nacelno starije i zastupljenije bar onoliko koliko historija moze pratiti.

Kad kazem da ne zna za Boga danas, vec bozanstva to znaci da nece iskljucivo vjerovati u abrahamskog Boga.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests