Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
urban_out
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 352
Joined: 20 Nov 2010, 22:55
Location: Teheran
Status: Offline

Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by urban_out » 24 May 2012, 13:42

Redžeb je odabrani Mubarek mjesec. On je jedan od mjeseci u kojima je zabranjen sukob i krvoproliće i koji je u Kur'anu spomenut. Dobra djela u ovim mjesecima se nagrađuju višestruko, a hrđava se višestruko kažnjavaju. Mjeseci Redzeb i Šaban su mjeseci pripreme za nastupajuci mubarek Ramazan.

Mjesec redžeb je uzvišeni mjesec još po nečemu. U njemu su odabrane noci Lejlei-regaib to je noc prvog četvrtka u mjesecu Redžebu. Ona se jos naziva i Noć začeća, kada je hazreti Amina zanijela Muhammeda, a.s. i noc Lejletul Mi'radz.

“Allahumme barik lena fi redžebe, ve ša’bane, ve beligna ramadan!”
Dova Muhammed a. s. kojom mu’mini ulaze u mjesec redžeb i mubarek noć Lejletur-regaib

Dvije mubarek noći u mjesecu redžebu: Lejletur-regaib i Lejletul-mi’radž predstavljaju prve vjesnike, nama muslimanima, najdražeg gosta – ramazana. Ibadet u ovim noćima predstavlja duhovnu pripremu za taj mjesec sveopćeg ibadeta. Prva od njih Lejletur-regaib pada prvu noće u mjesecu redžebu. Značajna je ova mubarek noć jer je, po proračunima, te noći došlo do začeća posljednjeg Božijeg Poslanika. Te noći je kako se prenosi, majka Muhammed a. s. - Amina, u polusnu primila meleke i odabrane poslanike koji su joj saopštili da će biti majka najodabranijeg i najvećeg čovjeka i ujedno čestitati Amini zbog tog obilnog dara od Allaha dž. š. ne samo njoj i ocu Abdullahu nego i cijelom čovječanstvu.
Lejletul- regaib je i noć dova, želja i nade. Imajući na umu da je dova ili molba Allahu dž. š. bila i ostala spona i most koji povezuje Stvoritelja i Njegovo stvorenje; nemojmo propustiti da u noći Lejletur-regaiba dokučimo Allahovu milost, blagodat i bereket. Dova je posebno potrebna današnjem čovjeku koji u brzom i dinamičnom životu često izgubi orijentaciju i islamsku ravnotežu između duhovnog i materijalnog. Čovjeka treba uputiti dovi, kao vidu svakodnevne veze s njegovim Stvoriteljem, od jutarnjeg buđenja do večernjeg lijeganja; da dovom čisti svoju dušu i istraje na Allahovom putu
Noć Lejletur-regaiba obilježavamo mnogobrojnim ibadetima: zikrom, postom, učenjem Kur’ana i salavata. U ovoj noći klanja se i poseban nafile namaz koji ima dvanaest rekjata. Nakon svaka dva rekjata predaje se selam. Na svim rekjatima uči se Fatiha (tri puta), zatim sura El-Kadr (Inna enzelnahu) i dvanaest puta sura Ihlas (Kul huveallhu ehad. Po završetku ove nafile namaza prouči se salavat: “Allahumme salli ‘ala Muhammedin-nebijjil-umijji ve ‘ala alihi ve sahbihi ve sellim” AMIN,AMIN,AMIN JA RABBIL-ALEMIN.

Noćas je prvi četvrtak mjeseca Redžeba i Noc Lejle-i-Regaib. Allah Mubarek olsun Lejle-i-Regaib
Image

al ga brko spuca, k'o da je muha nije pecila ...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Krokodil Behko » 24 May 2012, 14:50

Urban, samo mi reci, kad ono bješe, prva noć Objave?
Meni se čini da je i to u mjesecu Ramazanu?
online

User avatar
urban_out
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 352
Joined: 20 Nov 2010, 22:55
Location: Teheran
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by urban_out » 24 May 2012, 14:55

Jest Lejle-i-Kadar, bila je tog Ramazana 27. noc
Image

al ga brko spuca, k'o da je muha nije pecila ...

Blackhawk
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Blackhawk » 24 May 2012, 22:51

Ya Rabb...
Allahu Uzviseni,Ti si onaj od koga uzimam snagu,i pomagac moj..
Ja Rabb ,snadbij me kucom ,u kojoj ces mi pomoci ,da te Obozavam i da ti dove upucujem..
Ja rabb,ucini da budem zadovoljan s onim sto si mi odredio,da se nikada ni na tren ne pozalim na svoju sudbinu..
Ja rabb Ti znas sta je u nasim srcima ,i Ti znas da su suze u mojim ocima ,samo zbog zelje za susretom sa s Tobom..Uzviseni ..! Gospodaru moj..
Ne placem Ja rabb sto su mi teska dunjalucka iskusenja ,vec se radujem Ja Rabb sto si me pocastvovao s time,jer Ti iskusavas onoga ciji je Iman jak,a ne one koji nijesu vrijedni toga..!
Ja Rabb samo ti umijes da ucinis me boljim, da mi Najljepsi Nur uselis u ove suzne oci moje ,iz dana u dan sve vise natopljene suzama,,,!
Od dana kada si me dao robom svojim ,znao sam da bez Tebe uspjeti necu..
U Tvoje ime Ja Rabb svaki je otkucaj srca moga...!
Rob Tvoj,garib tvoj na zemlji..!



Veceras je Noc zelja, pa uputimo dovu Allahu dz.s. za ono sto zelimo...Zatrazimo od Njega da nam pomogne istrajati u ovom zivotu, da nam pomogne izdrzati sve nedace sto nam se desavaju, da nam da snage i volje, da nam podari lijep i miran zivot u islamu....
Uz zelje, zahvalimo Mu se sto smo rodjeni kao muslimani, sto smo rodjeni u iskrenoj vjeri, i sto smo i sada muslimani..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Rum » 24 May 2012, 23:00

[media]JCtKZrR75Z0[/media] Allahu Akbar :klanja
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Blackhawk
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Blackhawk » 12 Aug 2012, 11:49

Al-Qadr - Noć Kadr

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Mi smo ga počeli objavljivati u Noći Kadr -*

2. a šta ti misliš šta je Noć Kadr?

3. Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci -

4. meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake,

5. sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane.



2. Tako Mi Knjige jasne,

3. Mi smo počeli da je u Blagoslovljenoj noći objavljujemo - i Mi, doista, opominjemo -

4. u kojoj se svaki mudri posao riješi
Ad-Duhan 2-4 ajet

Pred nama je Blagoslovljena noc, najvrijednija noc za nas muslimane.. Noc vrijednija od hiljadu mjeseci..
Noc u kojoj je pocela objava Kur'ana Casnog.. Lejletul Kadr, noc Kadr..
U ovoj noci, Allah dz.s. spusta meleke na zemlju koji traze one koji ne spavaju, koji ibadete i uce zikr i donose im nagradu od Allaha dz.s.
Poslanik s.a.v.s. je rekao: "Ko probdije noc Kadr vjerujuci i tazeci nagradu samo od Allaha, bice mu oprosteni predhodni (mali) grijesi.
Hazreti Aiša r-a. postavila je pitanje hazreti Pejgamberu:
- Ja Resulallah, kad bih ja znala, koja je noć Lejletul-Kadr, šta bi bilo najbolje da učim i da u dovi zaištem od Allaha dž. š.?
Na to joj hazreti Pejgamber odgovara:
- Ti, Aiša, uči ovu dovu: ALLAHUMME INNEKE AFUVVUN, TUHIBBUL-AFVE, FA'FU ANNI!
- Ja Rabbi! Ti mnogo opraštaš, i Ti voliš praštanje! Pa, ja Rabbi, Ti meni oprosti!

U ovoj noci, dova i ibadet imaju mnogo vecu vrijednost nego u ostalim nocima, zato je treba provesti sa sto vise dova upucenih Allahu dz.s. i sa sto vise ibadeta i zikra, velicanja Allaha dz.s.

Kaze Muhammed a.s. “U ramazanu ima jedna noć, koja vrijedi više nego hiljadu mjeseci. Ko tu noć ne iskoristi, ko te noći ostane lišen Allahove milosti - taj je, zaista, lišen svakog dobra; taj će i dalje ostati nesretnik i patenik.”

Jos jedna dova ili istigfar, koju je lijepo uciti, i koju je Muhammed a.s. preporucio da se uci jeste
ALLĀHUMME, ENTE RABBĪ, LĀ ILĀHE ILLĀ ENTE, HALEKTENĪ, VE ENE ABDUKE, VE ENE ALĀ AHDIKE VE VA'DIKE, MESTETA'TU, E'ŪZU BIKE MIN ŠERRI MĀ SANA'TU, EBŪ'U LEKE BI NI'METIKE 'ALEJJE, VE EBŪ'U BI ZENBĪ, FAGFIR LĪ, FE INNEHŪ LĀ JAGFIRUZ-ZUNŪBE ILLĀ ENTE.

- Ja Rabbi! Ti si moj Gospodar! Nema drugog Boga osim Tebe! Ti si mene stvorio, i ja sam Tvoj rob! Ja sam ustrajan, i održavam, koliko mogu, riječ i obavezu koju sam Ti dao!
- Ja Rabbi, ja se Tebi utječem od zla svojih djela!
- Ja Rabbi, ja priznajem Tvoje blagodati i nimete, kojima si me obasuo. (I zahvalan sam Ti na njima.)
- Isto tako, ja Rabbi, ja priznajem i svoje grijehe.
- Pa, ja Rabbi, Ti meni moje grijehe oprosti.

Jos jedna od dova koje je upucivao Muhammed a.s.
ALLĀHUMME, MAGFIRETUKE EVSE'U MIN ZUNŪBĪ, VE RAHMETUKE ERDŽĀ INDĪ MIN AMELĪ!
- Ja Rabbi! Tvoj je magfiret širi i prostraniji od mojih grijeha!
- Ja Rabbi, ja se više uzdam u Tvoju milost, nego u svoja djela!

Vrijednost ove noci, najvise se vidi u suri Kadr, gdje Allah navodi da je ona vrijednija od hiljadu mjeseci u kojoj nema te noci..
Znaci, provesti noc KAdr, u ibadetu i zikru Allahu dz.s., vrijednosti je kao da hiljadu godina neprestano cinimo ibadet.. To je negdje oko 83 godine, znaci skoro cijeli ljudski zivot..

Kad je noc Kadr?...
Po vecini islamskih alima, noc Kadr je 27. noc Ramazana, medjutim nigdje ni u Kur'anu ni u hadisu nije tacno navedeno koja je to noc..
Ipak ima hadis gdje Muhammed a.s. kaze da je trazimo u neparnim nocima zadnje trecine mjeseca Ramazana... 19., 21., 23., 25., 27., 29. noc mjeseca ramazana..
Danas je 24. Ramazan, veceras je 25. noc, propustili smo vec 3 noci u kojima bi mogla biti noc Kadr, ali ne propustimo slijedece 3...
Pokusajmo svaku vecer da ibadetimo i upucujemo dove Allahu dz.s., da molimo za oprost grijeha i za uputu na pravi put...
I kod nas je praksa da se 27. noc ramazana obiljezava kao Noc Kadr, i tu noc vecina dzemata priredjuje zikr, mevlude i ucenje Kur'ana, kao i nocne namaze.. Ali treba tu noc traziti i u drugim nocima...

Nadam se da ce medju nama biti onih koji ce iskoristiti sve blagodati ove noci, i da ce zasluziti Allahovu milost, nagradu i oprost grijeha..

Molim Allaha dz.s. da nas obraduje svojom miloscu, da nam oprosti nase grijehe, i da nas izvede na pravi put i uvede u blagodati Dzenneta..
Amin

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by paparaci » 13 Aug 2012, 03:06

bas htjedoh upitati to da li se sto posto zna da je bas 27-e noci. znam da neki tj. mnogi tvrde to sto si naveo da se ne zna tacno - dok bih se ja mogao zaklesti da sam procitao negdje hadis u kom se Poslanik s.a.v.s pita da li je to 27 noci i on to potvrduje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Blackhawk » 13 Aug 2012, 08:16

Nema nigdje da je naglasito da je tacno 27. noc.. Nego samo naznake. mAda, kao sto vec rekoh, vecina uleme smatra da je to 27. noc.
Muhammed a. s. kaže: “Tragajte za Lejletul-Kadrom u zadnjoj desetini ramazana”. Kad to nije bilo dovoljno ashabima rekao je: “Tragajte za Lejletul-Kadrom u neparnim noćima posljednje desetine ramazana”. Još bliži odgovor Poslanik je dao riječima: “Ona je u zadnjoj dekadi, i to u devetoj noći što prolazi ili u sedmoj što ostaje”

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Rum » 03 Jan 2015, 17:09

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Chloe » 10 Jun 2018, 22:42

Blackhawk wrote: 12 Aug 2012, 11:49 Al-Qadr - Noć Kadr

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Mi smo ga počeli objavljivati u Noći Kadr -*

2. a šta ti misliš šta je Noć Kadr?

3. Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci -

4. meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake,

5. sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane.



2. Tako Mi Knjige jasne,

3. Mi smo počeli da je u Blagoslovljenoj noći objavljujemo - i Mi, doista, opominjemo -

4. u kojoj se svaki mudri posao riješi
Ad-Duhan 2-4 ajet

Pred nama je Blagoslovljena noc, najvrijednija noc za nas muslimane.. Noc vrijednija od hiljadu mjeseci..
Noc u kojoj je pocela objava Kur'ana Casnog.. Lejletul Kadr, noc Kadr..
U ovoj noci, Allah dz.s. spusta meleke na zemlju koji traze one koji ne spavaju, koji ibadete i uce zikr i donose im nagradu od Allaha dz.s.
Poslanik s.a.v.s. je rekao: "Ko probdije noc Kadr vjerujuci i tazeci nagradu samo od Allaha, bice mu oprosteni predhodni (mali) grijesi.
Hazreti Aiša r-a. postavila je pitanje hazreti Pejgamberu:
- Ja Resulallah, kad bih ja znala, koja je noć Lejletul-Kadr, šta bi bilo najbolje da učim i da u dovi zaištem od Allaha dž. š.?
Na to joj hazreti Pejgamber odgovara:
- Ti, Aiša, uči ovu dovu: ALLAHUMME INNEKE AFUVVUN, TUHIBBUL-AFVE, FA'FU ANNI!
- Ja Rabbi! Ti mnogo opraštaš, i Ti voliš praštanje! Pa, ja Rabbi, Ti meni oprosti!

U ovoj noci, dova i ibadet imaju mnogo vecu vrijednost nego u ostalim nocima, zato je treba provesti sa sto vise dova upucenih Allahu dz.s. i sa sto vise ibadeta i zikra, velicanja Allaha dz.s.

Kaze Muhammed a.s. “U ramazanu ima jedna noć, koja vrijedi više nego hiljadu mjeseci. Ko tu noć ne iskoristi, ko te noći ostane lišen Allahove milosti - taj je, zaista, lišen svakog dobra; taj će i dalje ostati nesretnik i patenik.”

Jos jedna dova ili istigfar, koju je lijepo uciti, i koju je Muhammed a.s. preporucio da se uci jeste
ALLĀHUMME, ENTE RABBĪ, LĀ ILĀHE ILLĀ ENTE, HALEKTENĪ, VE ENE ABDUKE, VE ENE ALĀ AHDIKE VE VA'DIKE, MESTETA'TU, E'ŪZU BIKE MIN ŠERRI MĀ SANA'TU, EBŪ'U LEKE BI NI'METIKE 'ALEJJE, VE EBŪ'U BI ZENBĪ, FAGFIR LĪ, FE INNEHŪ LĀ JAGFIRUZ-ZUNŪBE ILLĀ ENTE.

- Ja Rabbi! Ti si moj Gospodar! Nema drugog Boga osim Tebe! Ti si mene stvorio, i ja sam Tvoj rob! Ja sam ustrajan, i održavam, koliko mogu, riječ i obavezu koju sam Ti dao!
- Ja Rabbi, ja se Tebi utječem od zla svojih djela!
- Ja Rabbi, ja priznajem Tvoje blagodati i nimete, kojima si me obasuo. (I zahvalan sam Ti na njima.)
- Isto tako, ja Rabbi, ja priznajem i svoje grijehe.
- Pa, ja Rabbi, Ti meni moje grijehe oprosti.

Jos jedna od dova koje je upucivao Muhammed a.s.
ALLĀHUMME, MAGFIRETUKE EVSE'U MIN ZUNŪBĪ, VE RAHMETUKE ERDŽĀ INDĪ MIN AMELĪ!
- Ja Rabbi! Tvoj je magfiret širi i prostraniji od mojih grijeha!
- Ja Rabbi, ja se više uzdam u Tvoju milost, nego u svoja djela!

Vrijednost ove noci, najvise se vidi u suri Kadr, gdje Allah navodi da je ona vrijednija od hiljadu mjeseci u kojoj nema te noci..
Znaci, provesti noc KAdr, u ibadetu i zikru Allahu dz.s., vrijednosti je kao da hiljadu godina neprestano cinimo ibadet.. To je negdje oko 83 godine, znaci skoro cijeli ljudski zivot..

Kad je noc Kadr?...
Po vecini islamskih alima, noc Kadr je 27. noc Ramazana, medjutim nigdje ni u Kur'anu ni u hadisu nije tacno navedeno koja je to noc..
Ipak ima hadis gdje Muhammed a.s. kaze da je trazimo u neparnim nocima zadnje trecine mjeseca Ramazana... 19., 21., 23., 25., 27., 29. noc mjeseca ramazana..
Danas je 24. Ramazan, veceras je 25. noc, propustili smo vec 3 noci u kojima bi mogla biti noc Kadr, ali ne propustimo slijedece 3...
Pokusajmo svaku vecer da ibadetimo i upucujemo dove Allahu dz.s., da molimo za oprost grijeha i za uputu na pravi put...
I kod nas je praksa da se 27. noc ramazana obiljezava kao Noc Kadr, i tu noc vecina dzemata priredjuje zikr, mevlude i ucenje Kur'ana, kao i nocne namaze.. Ali treba tu noc traziti i u drugim nocima...

Nadam se da ce medju nama biti onih koji ce iskoristiti sve blagodati ove noci, i da ce zasluziti Allahovu milost, nagradu i oprost grijeha..

Molim Allaha dz.s. da nas obraduje svojom miloscu, da nam oprosti nase grijehe, i da nas izvede na pravi put i uvede u blagodati Dzenneta..
Amin

:)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Rum » 10 Sep 2018, 17:31

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Cvrle » 10 Sep 2018, 17:44

Allah mubarek olsun vam nova Hidzretska godina.
Rume aferim :cool
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Lanci » 10 Sep 2018, 17:45

🌙🌙🌙
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Rum » 10 Sep 2018, 17:46

gdje halva :oklagija
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Lanci » 10 Sep 2018, 17:47

Rum wrote: 10 Sep 2018, 17:46 gdje halva :oklagija
Moja ce biti veceras😊
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Cvrle » 10 Sep 2018, 18:09

Rum wrote: 10 Sep 2018, 17:46 gdje halva :oklagija
Nisam kod kuce :sram
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by lejlamo » 11 Sep 2018, 10:24

sretna nova i sve redom...

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Chloe » 11 Sep 2018, 15:05

Aferim Lejla :D

hairli i berićetna vam nova hidžretska godina .... :cvijece
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Cvrle » 31 May 2019, 15:18

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ore/338658

Veceras je posebna, mubarec noc. Noc Lejletu'l Kadr. Noc objave Kur'ana. Noc kada su stigle prve rijeci od Gospodara svjetova.

BISMILLAHI-R-RAHMANI-R-RAHIM

INNA ENZELNAHU FI LEJLETI-L-KADR.
VE MA EDRAKE MA LEJLETU-L-KADR.
LEJLETU-L-KADRI HAJRUN MIN ELFI ŠEHR.
TENEZZELU-L-MELAIKETU VE-R-RUHU FIHA.
BI IZNI RABBIHIM MIN KULLI EMR.
SELAMUN HIJE HATTA MATLE’IL FEDŽR.


U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG!

OBJAVILI SMO GA U NOĆI KADR.
KO ĆE TI OBJASNITI ŠTA JE NOĆ KADR?!
NOĆ KADR JE BOLJA OD HILJADU MJESECI.
U NJOJ SE SPUŠTAJU MELEKI I DŽIBRIL.
SA DOZVOLOM GOSPODARA RADI SVIH NAREDBI.
ONA JE SPAS DO ROĐENJA ZORE.

U ovoj suri je sve objasnjeno. Onaj ko vjeruje razumjet ce.
Provedimo ovu noc u ibadetu, u molbi Milostivom da nam oprosti grijehe, da nas uputi na pravi put, da nas sacuva od prokletog sejtana, da nam podari zdravlja i pameti, da djecu izvedemo na pravi put, da nam ostvari zelje i potrebe, da nam roditelje pozivi (ko ima zive roditelje), a one kojim su roditelji vec preselili, da ih obraduje najljepsim bascama Dzennetskim i najodabranijim drustvom. Da spusti svoju milost na nas i nase voljene, na nase prijatelje, rodbinu. Da nasim neprijateljima oprosti i otvori razum da uvide gdje grijese i sta cine. Molimo nocas Svemoguceg, da ozdravi bolesnog, da nahrani gladnog, da napoji zednog, da obuje bosog, da ugrije promrzlog, da obrise suze s djecijih lica. Da nas ucini boljim ljudima nego sto smo to danas. Da olaksa a ne oteza, da ucini da sve sto zapocne, zavrsi dobrim.
Amin!
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Islamski Mubarek (Odabrani) dani

Post by Chloe » 30 Aug 2019, 18:10

Svim vjernicima koji prate i znaju značenje Hdžre želim sretnu i berićetnu 1441.Hidžretsku godinu... :cvijece
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests