Sve je više prelazaka u Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120516
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7948 times
Status: Online

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2021, 10:32

AJA SOFIJU POSJETILO 3,5 MILIONA LJUDI, OGLASIO SE I IMAM MUSTUER: "Svakog dana dvije-tri osobe ovdje postaju muslimani"


Image


Nakon što je 24. jula 2020. godine ponovo otvorena za namaze nakon 86 godina, džamiju Aju Sofiju u Istanbulu je od tog dana posjetilo više od 3,5 miliona ljudi, navodi Agencija Anadolija.

Imam džamije Aja Sofija Ferruh Mustuer je u razgovoru s novinarom Anadolije kazao kako već godinu obnaša dužnost imama, zbog čega je veoma sretan i ponosan.

"Sretan sam što sam imam džamije Aja Sofija. Zahvalan sam Bogu što sam time počašćen", kazao je Mustuer.



Imam je podijelio informacije o posjetama džamiji.

"Otkako je džamija Aja Sofija ponovo otvorena za namaze, naši građani su pokazali veliki interes i džamiju je do sada posjetilo više od 3,5 miliona ljudi. Naročito je veliki broj posjetilaca petkom, subotom i nedjeljom, kada džamiju dnevno obiđe 30.000 ljudi", otkriva je Mustuer.

Dodao je kako gosti dolaze iz svih dijelova svijeta.

"Svakog dana svjedočimo da dvije-tri osobe ovdje postaju muslimani. Naprimjer, došli su ljudi iz Kanade, očarani ljepotom Aje Sofije odlučili su istraživati o islamu. Potom su došli i kazali: ‘Želimo upravo ovdje prihvatiti islam’. Veliki je broj i parova iz svih dijelova Turske i Evrope koji žele da vjersko vjenčanje obave u Aji Sofiji", ispričao je Mustuer.



Aja Sofija u Istanbulu je 24. jula 2020. godine nakon 86 godina ponovo otvorena za vjerske obrede. Aja Sofija je tog dana za namaze otvorena džuma-namazom.

Aja Sofija kao crkva je služila 916 godina, do osvajanja Istanbula, dok je status džamije imala od 1453. do 1934, kada je dobila status muzeja.

Turski sud je 10. jula 2020. godine poništio odluku nekadašnje Vlade Turske kojom je 24. novembra 1934. godine Aja Sofiji dodijeljen status muzeja. Činom poništenja pomenute odluke, Aja Sofiji je vraćen status džamije.

Kao jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u gradu na Bosforu, Aja Sofija je od 1985. godine uvrštena na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Hannibal » 04 Oct 2021, 11:07

sto je vise muslimana to smo slabiji ocm
🐽

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Melek » 04 Oct 2021, 11:08

Jbg, u njiha je tehnika :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by amidza idriz » 04 Oct 2021, 12:16

Neka prelazi gdje ko hoce ali bez sile i nametanja.

Bog je jedan.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31701
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5152 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Matan » 04 Oct 2021, 12:19

Ma da smo i svi muslimani, opet bi se ubijali kao i dosada..
nista ljudima ne pomaze..
vara se ko misli da religija nesto pomaze covjecanstvu..
ljudi su u sustini zli, i tu nema pomoci..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by MorningStar » 04 Oct 2021, 12:57

Tri po tri jednako trideset tri :ooo , al eno fuada backovica neznam dali otpisati ili :hm :ooo

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Black Stallion » 04 Oct 2021, 12:59

carobnjak N wrote: 12 Jun 2012, 10:40 Image

Potječem iz obitelji hrvatskoga velikana, povjesničara Vjekoslava Klaića. Krštena sam u Katoličkoj crkvi, te kao mala djevojčica, pa kasnije i kao odrasla žena odlazila u Crkvu i obavljala sve onako kako propovijeda katolička vjera. No, tijekom cijelog svoga života nisam srce i dušu osjećala ispunjenu kao što sam osjećala ono 'nešto' na što me uvijek privlačiladžamija, a bojeći se ući u nju, jer su mi govorili: 'Tamo ne smiješ, ti ne pripadaš tamo...'

Veselim se i neizmjerno radujem da ću uskoro postati muslimanka i tako dobiti ono što je moja duša tražila cijeli život. Islam će u moje srce donijeti mir, sreću i ljubav, a ja ću postati vjernica kakva oduvijek želim biti."

„Unazad dvije godine", piše dalje Thea-Melek, „uočih da u snu izgovaram Božije ime, Allah; da me u snu zove 'netko', pa i ime Melek da mi se u snu pojavljuje. Moja razmišljanja, kao što vidite, vremenski su dugo trajala i sustigla me. Ja bih te svoje snove nazvala Božjim pozivom. I, evo me Allahu Dragi i Milostivi!"

Kura hafiz Aziz ef. Alili, glavni imam Zagrebačke džamije, rekao je prigodom primanja gosopođe Pelve u islam: „Naša sestra Thea izabrala je ime Melek. Želimo ti čestitati na prelasku u islam i prihvaćanja jedino istinske vjere. Nadamo se da si jedna od onih kojima Allah, dž. š., želi dobro i koje je upisao u sretnike. Allah, dž. š., kaže: 'Onome koga Allah želi uputiti – On srce njegovo prema islamu raspoloži...' (El.En'nam, 125)." Zatim je kura hafiz nastavio: „Oglašavanje prelaska u islam u Islamskom centru nije obvezna stvar koja se mora neizostavno obaviti. Ono može pomoći u nekim službenim postupcima ili ako se u budućnosti ukaže potreba za pismenom potvrdom o prelasku. Imajući ovo u vidu, dovoljno ti je, kao znak prihvaćanja islama, da izgovoriš šehadet i da kreneš s obavljanjem islamskih dužnosti, kao što su namaz i izvršavanje onoga što su odredili Uzvišeni Allah i Njegov Poslanik, s. a. v. s. Molimo Allaha, dž. š., da te obaspe Svojim bladogatima i uputi na pravi put."

Naša nova sestra Melek bila je doista ugodno iznenađena kad joj je Smajo Tataragić, kao jedan od naših najstarijih džematlija i dobrotvora, čestitao jednim lijepim buketom cvijeća.

Kad su čestitke završene, kura hafiz Aziz ef. Alili upisao je Melek Pelvu u knjigu naših džematlija.

A nakon toga, očito dirnut iskrenošću naše nove muslimanke, Smajo Tataragić počastio je Melek-hanumu i njenoga supruga, katolika koji svoju ženu u svemu podržava, na terasi džamijskoga restorana koji je sav u zelenilu i cvijeću. „Kao da sam u dženetu", rekla je Melek-hanuma.
Uvijek su mi zanimljivi i nedokučivi ljudi koji izvan vjere Isusa Krista traže mir, blagostanje, ljubav i sreću, i prepuštaju se budizmu, hinduizmu, islamu i raznim istočnim religijama, nesvjesni da su napustili sve ono što traže.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Black Stallion » 04 Oct 2021, 13:03

animals wrote: 04 Oct 2021, 12:19 Ma da smo i svi muslimani, opet bi se ubijali kao i dosada..
nista ljudima ne pomaze..
vara se ko misli da religija nesto pomaze covjecanstvu..
ljudi su u sustini zli, i tu nema pomoci..
Ja mislim da bi se ljudi ubijali još i više da nema religije. Jer da nema Boga nebi bilo ni Božjeg zakona koji kaže "Ne ubij", kako bi se tek onda rokalo.
Biblijski Kajin nije poznavao zapovijed "Ne ubij", ali je nakon ubojstva Abela osjetio sam da je učinio nešto loše, i prije nego ga je Bog kaznio.
Kontra mraku, kontra sili.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by The 51st State » 04 Oct 2021, 13:04

nije to nista posebno zanimljivo, ko zagrebe u materiju ne moze naci mir u politeizmu/paganizmu

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Masamune » 04 Oct 2021, 13:07

Moze u ateizmu :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by The 51st State » 04 Oct 2021, 13:30

Ti su dvostruko obmanjeni :)

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Masamune » 04 Oct 2021, 13:38

Epikur je kad ikad objasnio neke stvar :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Black Stallion » 04 Oct 2021, 14:10

MarlboroGold wrote: 04 Oct 2021, 13:38 Epikur je kad ikad objasnio neke stvar :oo
Kolko znam za Epikura, nije on tvrdio da Boga nema, već da Bogovi (u množini) postoje ali da se ne miješaju u naš svijet
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Masamune » 04 Oct 2021, 14:20

Nije tvrdio, ali njegove teze su primjenjive i po pitanju monoteističkog Boga.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by The 51st State » 04 Oct 2021, 14:35

MarlboroGold wrote: 04 Oct 2021, 13:38 Epikur je kad ikad objasnio neke stvar :oo
Ne sumnjam da si ga pogresno shvatio :oo

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Black Stallion » 04 Oct 2021, 14:35

MarlboroGold wrote: 04 Oct 2021, 14:20 Nije tvrdio, ali njegove teze su primjenjive i po pitanju monoteističkog Boga.
Ja istinski vjerujem da On postoji, a sad da li postoje anđeli, kerubini i razna ona bića ljudsko-životinjskog oblika, i da li je istina ono što piše u Bibliji ili Kuranu, otom potom. Blizak sam čak Epikurovu mišljenju da se ne miješa On toliko u naše živote koliko ga mi zazivamo. Pa opet... kakve sam dvije prometne imao u mladosti, a prošao s blagom ogrebotinom, pravo je čudo, i kontam da me se On tada ipak sjetio.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Masamune » 04 Oct 2021, 14:38

The 51st State wrote: 04 Oct 2021, 14:35
MarlboroGold wrote: 04 Oct 2021, 13:38 Epikur je kad ikad objasnio neke stvar :oo
Ne sumnjam da si ga pogresno shvatio :oo
Nisam ni naveo kako sam ga shvatio :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Masamune » 04 Oct 2021, 14:48

Black Velvet wrote: 04 Oct 2021, 14:35
MarlboroGold wrote: 04 Oct 2021, 14:20 Nije tvrdio, ali njegove teze su primjenjive i po pitanju monoteističkog Boga.
Ja istinski vjerujem da On postoji, a sad da li postoje anđeli, kerubini i razna ona bića ljudsko-životinjskog oblika, i da li je istina ono što piše u Bibliji ili Kuranu, otom potom. Blizak sam čak Epikurovu mišljenju da se ne miješa On toliko u naše živote koliko ga mi zazivamo. Pa opet... kakve sam dvije prometne imao u mladosti, a prošao s blagom ogrebotinom, pravo je čudo, i kontam da me se On tada ipak sjetio.
Pošteno.

Međutim, ako ćemo iskreno, da nema indoktrinacije djece od malih nogu od strane roditelja i okoline svaka religija bi bila na margini, jer je to jedini način da sebe održe.

Pa kad pročitaš osoba X prešla na Islam, osoba Y prešla na katoličanstvo itd. rijetko se tu radi o ateistima, već vjernicima koji mijenjaju dres iz ovog ili onog razloga. Također, to su zanemarivo mali brojevi vjernika. Kad bi u takvim sredinama pustili da djeca sama izgrade mišljenja i stavove i da sama o tome mogu odlučivati bili biste svi u kompletu u krizi. Ovo ne znači da bi svi okrenuli leđa religijama, ali bi bilo znatno drugačije.

Ono što danas ide u korist Islamu jeste što su zadržali tradicionalne vrijednosti, nastoje ih očuvati bez obzira na sve pritiske i zato su trn u oku katolicima, pravoslavcima i drugima koji se sve više prilagođavaju nečemu što nema veze sa izvornom religijom. Dakle, crkva kroz materijalizam i reklame zasnovane na istom i sa modernim papom koji dozvoljava ovo ili ono što nije bilo dozvoljeno prije 10 godina, a kamo li prije, pokušava ostati relevantna u današnjem vremenu, ali će to izlapiti i već postoje naznake. U malo boljem položaju su pravoslavci jer više cijene tradicionalne vrijednosti. Islam definitivno ima svojih problema još od pojave mainstream selefizma, ali je definitivno najzdravija religija po pitanju apsolutnog morala i moralnih načela. O Jevrejima, Budistima i drugim ne bih... dovoljno je ovo naše okruženje.
Last edited by Masamune on 04 Oct 2021, 15:51, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by The 51st State » 04 Oct 2021, 14:51

MarlboroGold wrote: 04 Oct 2021, 14:48
Black Velvet wrote: 04 Oct 2021, 14:35

Ja istinski vjerujem da On postoji, a sad da li postoje anđeli, kerubini i razna ona bića ljudsko-životinjskog oblika, i da li je istina ono što piše u Bibliji ili Kuranu, otom potom. Blizak sam čak Epikurovu mišljenju da se ne miješa On toliko u naše živote koliko ga mi zazivamo. Pa opet... kakve sam dvije prometne imao u mladosti, a prošao s blagom ogrebotinom, pravo je čudo, i kontam da me se On tada ipak sjetio.
Pošteno.

Međutim, ako ćemo iskreno, da nema indoktrinacije djece od malih nogu od strane roditelja i okoline svaka religija bi bila na margini, jer je to jedini način da sebe
Nije posteno, prof Bemet je to lijepo demonstrirao, to sto ti zpves indoktrinaciojom, naucnici i teisti zovu prirodno usadjena inklinacija tj. Fitra., ovo ostalo ne bih komemtarisao.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sve je više prelazaka u Islam

Post by Taare » 04 Oct 2021, 14:53

Black Velvet wrote: 04 Oct 2021, 14:35 Ja istinski vjerujem da On postoji
...i da pije vino :djed
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 87 guests