4 žene (Islam)

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

4 žene (Islam)

Post by Maja » 02 Dec 2010, 22:29

po islamu muškarcima je dozvoljeno da ima 4 žene ukoliko se prva složi s tim (ako se ne varam) i ukoliko ih finansijski može izdržavati, te ih tretirati podjednako.

jeste li čuli za ovakve slučajeve u Bosni i šta mislite mogu li dvije ili 4 žene živjeti u harmoniji bez ljubomore, zavisti i šta ja znam. može li se muz zaista na isti način odnositi prema svim ženama?

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by myka » 02 Dec 2010, 22:49

to je privatni kupleraj fuuuuuuuuuuuuj odrobijala bih ja to
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Amazonka » 02 Dec 2010, 22:50

Ne vjerujem da u toj zajednici postoji iko ko je potpuno zadovoljan..... ako je neko i sretan to bi mogla biti samo muška glava jer ide od jedne do druge, kako mu se ćefne...mijenja ih ko kokoške, a kako je njima - šta ga briga.
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Sanjarko » 02 Dec 2010, 23:06

Neznam dal ima toga u Bosni al ovdje znam par takvih...
Stvarno neznam kak to zene podnose i da li se slazu...kazu da je to sasvim u redu pred drugima a tko zna mozda se doma cupaju za kosu i tuku :D
Poznajem jednu a njen suprug ima dvije zene...svaka ima svoju sobu i isto ih odjeva a kad zeli sa kojom spavati objesi maramu na kvaku njenih vrata i ta to vece ide kod njega u sobu...
Dobro rece myka :lol
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by carobnjak N » 03 Dec 2010, 16:14

mandibulas wrote:jao kako interesantna raznolikost u misljenjima :)

sve je to stvar pretpostavke i tacke gledista, ako zeni ne fali "njeznosti i milovanja" ako zivi u blagostanju i ne da ne razmislja "sta sutra" nego ni "sta sledecu godinu", sve sto treba je da udovolji muzu u trenutku kad je on njoj udovoljio - znaci ne fali joj nista - sta onda ima tu da se buni. Tj. stvar je to percepcije i tacke gledista (niste u toj prilici pa se bunite)

ali..... paz' ovamo, kako je Islam potekao sa arapskih podrucja, i iz toga izaslo pravilo o 4 zene, paradoksalna je u svemu tome drevna Arapska poslovica ili izreka koja kaze

"lakse se sloze dvije skorpije u jednoj rupi nego dvije zene u istoj kuci" - onda je bolje biti pametan i mudar i zadrzati jednu zenu (ili jos bolje 4 zene u 4 kuce) ha? sto da ne?
Bravo Mandi ,ti si to shvatio i rekao na svoj nacin,ali u biti to je to!
Islam dopusta ali znaci ne naredjuje zenidbu sa 4zene ali stavlja pred njega uslove koje MORA ispunjavati za to.
Da bi bilo jasnije treba krenuti ispocetka,znaci od zenidbe uopce.Prvo,ne mozes se zeniti uopce ako nemas uslove za izdrzavati zenu,jednu zenu,a ne 4!Nema zendibe pa da ti djeca hodaju sirota i u neimastini.U tom slucaju se preporucuje post za suzbijanje sexualnog nagona,dok ne steknes uslove za zenidbu.Kad steknes uslove,znaci da si u mogucnosti potpuno obezbijediti buducu suprugu,eh onda u ceremoniji vjencanja ona MORA traziti vjencani dar od muskarca u iznosu koliko god zeli,znaci nema ogranicene cifre tu :lol .
EH,kad si ti to sve obavio i naumpadne ti nakon par godina da se eto zenis opet jer imas pravo na to po islamu,onda ponovo moras imati uslove i za tu drugu zenu isto kao i za prvu,poseban stan u kojem ce ona da zivi i naravno moras je moci uzdrzavati + vjencani dar ponovo.Ako ona i ima kakva primanja to nema veze s tobom jer to je samo njeno!Znaci nema ono imam par zena i one rade pa dijelimo troskove racuna itd..to zaboravi.
Sad se tu u toj drugoj zenidbi vrlo lako moze desiti da prva zena bude zanemarena i ona zbog toga ima pravo na razvod braka ali...tad si joj obavezan isplatiti sumu dogovorenog vjencanog dara,koliki god da je i to do zadnjeg feninga.
Znaci dopusteno jeste ali moras biti jako imucan a Bgmi i veliki politicar da to izvedes,pa ko moze ,bujrum..ali po propisima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Amazonka » 03 Dec 2010, 16:18

carobnjak_iz_voza wrote:
mandibulas wrote:jao kako interesantna raznolikost u misljenjima :)

sve je to stvar pretpostavke i tacke gledista, ako zeni ne fali "njeznosti i milovanja" ako zivi u blagostanju i ne da ne razmislja "sta sutra" nego ni "sta sledecu godinu", sve sto treba je da udovolji muzu u trenutku kad je on njoj udovoljio - znaci ne fali joj nista - sta onda ima tu da se buni. Tj. stvar je to percepcije i tacke gledista (niste u toj prilici pa se bunite)

ali..... paz' ovamo, kako je Islam potekao sa arapskih podrucja, i iz toga izaslo pravilo o 4 zene, paradoksalna je u svemu tome drevna Arapska poslovica ili izreka koja kaze

"lakse se sloze dvije skorpije u jednoj rupi nego dvije zene u istoj kuci" - onda je bolje biti pametan i mudar i zadrzati jednu zenu (ili jos bolje 4 zene u 4 kuce) ha? sto da ne?
U tom slucaju se preporucuje post za suzbijanje sexualnog nagona

E ovaj dio mi se posebno sviđa :haha
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by merylin » 03 Dec 2010, 16:41

Maja wrote:po islamu muškarcima je dozvoljeno da ima 4 žene ukoliko se prva složi s tim (ako se ne varam) i ukoliko ih finansijski može izdržavati, te ih tretirati podjednako.

jeste li čuli za ovakve slučajeve u Bosni i šta mislite mogu li dvije ili 4 žene živjeti u harmoniji bez ljubomore, zavisti i šta ja znam. može li se muz zaista na isti način odnositi prema svim ženama?
Poznajem jednog automehaničara ovdje u blizini Tuzle,ima dvije žene...
Dok sam čekala da mi sredi auto,ide jedna treba iz kuće nosi kafu, druga treba nosi kolače :laugh ,i tako u priči skontam da su mu obje žene.
Nemam ništa protiv toga,mada ja lično na to ne bih pristala!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by myka » 03 Dec 2010, 17:04

ja ostrim nozeve....kupila sam 4 metka...pa vidjet cemo kome je sta dopusteno :haha
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by carobnjak N » 03 Dec 2010, 17:15

Bitno je reci i da po zakonu BiH ,poligamija nije dopustena ,pa cak i ako pokusate kod hodze da vas vijerski vjenca sa zenom ,necete uspjeti jer mu morate prvo predociti vjencani list od maticara.Ukoliko bi neki vjerski sluzbenik to i uradio minimalna kazna je 200.000 (dvijesta hiljada) km,tako da ce se malo koji to i usuditi.Zanimljivo je da s druge strane npr u Hrvatskoj to uopce nije tako i vjersko vjencanje je u istom rangu kao i gradjansko,znaci mozete se vjencati u crkvi i dzamiji prvo i onda ako zelite i kod maticara.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Maja » 03 Dec 2010, 17:17

merylin wrote: Poznajem jednog automehaničara ovdje u blizini Tuzle,ima dvije žene...
Dok sam čekala da mi sredi auto,ide jedna treba iz kuće nosi kafu, druga treba nosi kolače :laugh ,i tako u priči skontam da su mu obje žene.
Nemam ništa protiv toga,mada ja lično na to ne bih pristala!
:haha :haha :haha


al sad je i tu problem što je jedna sigurno nevjenčana supruga, a možda su obje

ma ja nešto kontam, to može funkcionisati samo ako nema ljubavi među njima. hajd ti pusti čovjeka kojeg voliš drugoj, a pri tom se još i dobro slaži s njom.....

vjerovatno na to pristaju samo sirotice neke koje nemaju za žvake

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Maja » 03 Dec 2010, 17:19

carobnjak_iz_voza wrote:Bitno je reci i da po zakonu BiH ,poligamija nije dopustena ,pa cak i ako pokusate kod hodze da vas vijerski vjenca sa zenom ,necete uspjeti jer mu morate prvo predociti vjencani list od maticara.Ukoliko bi neki vjerski sluzbenik to i uradio minimalna kazna je 200.000 (dvijesta hiljada) km,tako da ce se malo koji to i usuditi.Zanimljivo je da s druge strane npr u Hrvatskoj to uopce nije tako i vjersko vjencanje je u istom rangu kao i gradjansko,znaci mozete se vjencati u crkvi i dzamiji prvo i onda ako zelite i kod maticara.

:sok nisam to znala. onda svi koji u bosni imaju 2 žene zapravo žive u grijehu jer nisu vjerski vjenčani?

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by carobnjak N » 03 Dec 2010, 17:46

Maja wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Bitno je reci i da po zakonu BiH ,poligamija nije dopustena ,pa cak i ako pokusate kod hodze da vas vijerski vjenca sa zenom ,necete uspjeti jer mu morate prvo predociti vjencani list od maticara.Ukoliko bi neki vjerski sluzbenik to i uradio minimalna kazna je 200.000 (dvijesta hiljada) km,tako da ce se malo koji to i usuditi.Zanimljivo je da s druge strane npr u Hrvatskoj to uopce nije tako i vjersko vjencanje je u istom rangu kao i gradjansko,znaci mozete se vjencati u crkvi i dzamiji prvo i onda ako zelite i kod maticara.

:sok nisam to znala. onda svi koji u bosni imaju 2 žene zapravo žive u grijehu jer nisu vjerski vjenčani?
Ne ako se vjencaju u Hrvatskoj :lol
Jos da kazem da poligamija nije prisutna samo u islamu ,jok,mada se jedino u tom kontextu pojavljuje u medijima.Ja sam gledao Oprah (ajde pogledam i ja nekad to :lol )u jednoj emisiji se je bas objektivno govorilo o temi poligamije i otkrise ni manje ni vise nego ...masovnu poligamiju kod americkih ortodoxnih krscana i to ne 4 nego i do 7zena. Te zajednice normalno zive,rade,ugledni su gradjani,krscani itd,ali imaju ogromne kucerine u kojima zive sa po nekoliko zena,naravno vjencane su samo vjerski.Te zene su gostovale i u emisiji i djeluju sasvim normalne,lijepe,obrazovane i ...bogateee.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Julia
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 323
Joined: 24 Oct 2010, 11:10
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Julia » 04 Dec 2010, 10:24

Ko voli nek izvoli...dzabe mu

neko spomenu da tu nema ljubavi..i ja sam sigurna u to...tesko je zamisliti da mozes nekoga da volsi i da ga pustis da ide kod neke druge zene i pri tom da ga tapses po ramenima...
Ucila sam se na svojim i tudjim greskama -sada grjesim bez greske

Obrisan profil
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Obrisan profil » 04 Dec 2010, 10:41

ima jedna dobra serija na tu temu...

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Dreamy » 06 Dec 2010, 07:20

da cul sam da to postoji, bilo na TV ali neznam sta da kazem... uglavnom on mora garantirati da ih sve moze uzdrzavati i da se brine da sve imaju sve potrebno za jedan normalan zivot... no koliko sam vidio u toj dokumentaciji konkurencija medju zenama je grozno velika i gotovo vjecito su u konfliktu medjusobno ali ne u muzjakovom prisutstvu... dok razmislim da sam bio misljenja kako ja zivim neki moderan zivot a onda vidim tako nesto e sav se pogubim... nevjerojatno da je tako nesto opece akceptirajuce i da se zakonski trpi tj. odobrava...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

Strumfeta
Na probnom
Na probnom
Posts: 18
Joined: 27 Sep 2010, 19:25
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by Strumfeta » 17 Dec 2010, 20:31

Meni je to odvratno!!! Baš kao što neko reče-privatni kupleraj i orgijanje.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by fruit » 17 Dec 2010, 20:40

carobnjak_iz_voza wrote:Bitno je reci i da po zakonu BiH ,poligamija nije dopustena ,pa cak i ako pokusate kod hodze da vas vijerski vjenca sa zenom ,necete uspjeti jer mu morate prvo predociti vjencani list od maticara.Ukoliko bi neki vjerski sluzbenik to i uradio minimalna kazna je 200.000 (dvijesta hiljada) km,tako da ce se malo koji to i usuditi..
Zakoni postoje da bi se kršili..haja.A što se tiče Hoža ,svaki bi te vjenčo za deset puta manje pare.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by lisko » 18 Dec 2010, 16:59

ma kakve cetiri zene nemoze se jednoj udovoljiti
to j enekad islo prije kad zena nije smjela ni da pisne a sada je to drugacije
i nek je srecno sa jednom a koji ce djavo nam vise jedna al vrijedna...
Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by gejsha » 21 Apr 2011, 08:42

lisko wrote:ma kakve cetiri zene nemoze se jednoj udovoljiti
to j enekad islo prije kad zena nije smjela ni da pisne a sada je to drugacije
Da,slažem se.Ako neko može izaći na kraj sa 4 žene,to onda znači da one nemaju pravo glasa i da se nizašto ne smiju izjasniti u toj kući.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 4 žene (Islam)

Post by gejsha » 21 Apr 2011, 10:05

Pa nije zlostavljanje,jednostavno je sve kako on kaže i . :laugh
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests