Merhaba naš mubareć Ramazan

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Venera » 29 Apr 2021, 09:31

Mutevelija wrote: 29 Apr 2021, 09:21
Venera wrote: 29 Apr 2021, 08:54



Zasto je ubijanje murteda halal, umjesto da ga se ostavi na miru u njegovom izboru, jer ne govori protiv Islama?

https://zijadljakic.ba/zasto-u-islamu-n ... -iz-vjere/
Neki islamski pravnici nisu ubijali nego zatvarali et Ibn Tejimije na kojeg se pozivaju ti sto si ih citirala je bio u zatvoru zbog svojih stavova , tj kosio se sa ulemom.
Nisu ga ubili.
Imas isto tako situaciju u Islamu kad dva hadisa razlicita vaze za isti dogadjaj slicno krscanstvu kad Stari Zavjet se interpretira da je Otac Bog i vazi ratovanje za njega ali kad hoces propovijedati mir opet ako vjerujes da je i Sin Isus Bog mozes uzeti Novi Zavjet propovijedati mir.
Razumijem, ali mi je odvratno imenovati covjeka Allahovom Sabljom, jer je ubijao murtide :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5814
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 163 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bosnjakinja » 29 Apr 2021, 09:31

Mutevelija wrote: 29 Apr 2021, 09:30
bosnjakinja wrote: 29 Apr 2021, 09:27 joj ove vehabije su tako odvratno u biti njih vise mrzim od cionista,vjerovatno su oni cionistiscka podvala doduse
Nije lijepo mrziti :jok
pa ljudi zive u 10om stoljecu,ma kakvi i ranije.U zadnjih 30 godina niko imidz islama nije ni priblizio unistio kao te vehabije...niko.Sto je najgore to se odjednom svugdje pojavljuje u isto vrijeme,nepoznati su oni bili svima osim saudijcima

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5814
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 163 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bosnjakinja » 29 Apr 2021, 09:37

i kakvih zadnjih 30,u historiji islama niko nije islam unisito kao ove vehabije,i de mi recite da nisu podmetnuti islamu?

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 29 Apr 2021, 09:59

Mutevelija wrote: 29 Apr 2021, 04:20 Ne zaboravi ni Halida ibn Velida tj Halida sina Velidova koji se zvao jos i Allahova sablja.
Nisam zaboravio, ali halid nije tema, nego zulfikar. Napisao sam par riječi o nosiocu istog.
A halid je svakako bio genije. Možda najveći vojskovođa kojeg je svijet ikada vidio.
U ono doba od razbacanih plemena ustrojiti vojsku koja je stukla dva najveća carstva ne može niko do genijalni vojni strateg.
Ekvivalent toga bi bio kada bi recimo turska ili iran istovremeno krenuli u rat s jedne strane protiv amerike, a s druge strane protiv rusije i pobijedili.
imam knjigu o halidu koju je pisao neki general...strašno šta je čovjek postigao.
doduše, imao je odličan materijal.

Što se tiče borbe protiv otpadnika, smatram da je ebu bekr pogriješio tj da nije postupio po sunetu.
Postupiti po sunetu u tom slučaju znači izolirati ih kao što je uradio poslanik.
Borba protiv musejleme kezaba je ispravna i opravdana.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 29 Apr 2021, 10:05

bosnjakinja wrote: 29 Apr 2021, 09:37 i kakvih zadnjih 30,u historiji islama niko nije islam unisito kao ove vehabije,i de mi recite da nisu podmetnuti islamu?
Ako postoji Allah i ako je islam Njegova vjera, ne postoji sila koja bi uništila tu vjeru ili joj oštetila imidž.
Allah kaže da će učiniti vidljivim svjetlo svoje, makar to ne bilo po volji nevjernicima.
U ovom ajetu, svjetlo je islam.
Svi mi se morete obratit

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5814
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 163 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bosnjakinja » 29 Apr 2021, 10:16

Taare wrote: 29 Apr 2021, 10:05
bosnjakinja wrote: 29 Apr 2021, 09:37 i kakvih zadnjih 30,u historiji islama niko nije islam unisito kao ove vehabije,i de mi recite da nisu podmetnuti islamu?
Ako postoji Allah i ako je islam Njegova vjera, ne postoji sila koja bi uništila tu vjeru ili joj oštetila imidž.
Allah kaže da će učiniti vidljivim svjetlo svoje, makar to ne bilo po volji nevjernicima.
U ovom ajetu, svjetlo je islam.
Svijetlo je vidljivo,ali nece svi da ga vide.Nece namjerno.I ovakvi poput abu hamza abu ovaj ili onaj su im olaksali znatno

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Venera » 29 Apr 2021, 10:27

Pa i Timur je bio poznati vojskovodja, palio i zario sve nemuslimansko :valja

Image
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 29 Apr 2021, 10:40

bosnjakinja wrote: 29 Apr 2021, 10:16 Svijetlo je vidljivo,ali nece svi da ga vide.Nece namjerno.I ovakvi poput abu hamza abu ovaj ili onaj su im olaksali znatno
Nisu oni ništa olakšali. Allah kaže da se pravi put jasno razlikuje od zablude.
Ali, postoje ljudi koje Allah neće uputiti.
To je, između ostalog, spomenuto i u suri ma'ida gdje kaže da Allah neće ukazati na pravi put ljudima koji su veliki grješnici.
Ili u suri gafir gdje kaže da Allah neće ukazati na pravi put onome koji u zlu pretjeruje i koji mnogo laže.
Ili u suri saf gdje kaže da Allah neće ukazati na pravi put narodu koji je ogrezao u grijehu i čini nepravdu.
sve u svemu, nema opravdanja.
vehabije niti mogu nekoga uputiti, niti nekoga odvratiti od vjere.
Uputa je kod Allaha.
vehabije iliti neo haridžije nisu ništa do iskušenje za vjernike i isti će se pojavljivati do sudnjeg dana. To kaže hadis.

Ps.
Pogrešno je miješati vehabije i selefije.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12127 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 29 Apr 2021, 22:16

Pitanje:
Selam!
Zanima me da li će moj post biti ispravan i da li uopšte mogu postiti ako radim u kladionici?
 
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Bez obzira na činjenicu da radite taj posao, koji sa stanovišta šerijata ne spada u halal izvore zarade za život, smatramo da trebate postiti ramazanski post, kao što bilo koja druga osoba, uključujući i griješnika, treba postiti bez obzira na počinjeni grijeh. Allah odlučuje čiji će post biti primljen. Učite dovu, posebno tokom posta u ramazanu, da Vam Allah pomogne da nađete halal posao od kojeg ćete imati halal zaradu i da ukabuli Vaš post.


Pitanje:
Selam alejkum!
Razgovarao sam sa nekoliko prijatelja o našem poznaniku koji posti po propisima ali ne klanja nijedan vakat. Molim Vaš komentar.
 
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Neka posti, veće su šanse da mu se Uzvišeni smiluje i uputi ga na put izvršavanja i ostalih islamskih obaveza od kojih je namaz najvažnija. Cilj posta je postizanje takvaluka - bogobojaznosti i zaštite od grijeha, a osoba koja ne klanja ne može se opisati kao bogobojazna i od grijeha zaštićena (jer je neklanjanje jedan od najvećih grijehova), tako da njen post ne postiže svoju svrhu. Da li će takav post biti primljen kod Boga ne znamo. Bog je milostiv i može se smilovati takvoj osobi. Ako se čini jedan grijeh (ostavljanje namaza), to ne znači da treba činiti i druge grijehove (nepostenje itd.). Dakle, takvu osobu ne treba obeshrabrivati da ne posti, već na lijep način ohrabrivati da uz post počne obavljati namaz i druge islamske dužnosti.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12127 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 29 Apr 2021, 22:43

Pitanje:
Selam!
Imam želju da postim, ali imam 2 psa u kući. Naravno svjesna sam da je to zabranjeno, ali to je bila moja odluka i oni su članovi moje porodice. Zanima me kako da postim i jel to uopste moguće. Koga god pitam kaže da nije jer gubim post svaki put kada me dotaknu, a da me ne dotaknu nije moguće živim u stanu.

Odgovor:
„Ko uradi koliko trun dobra, vidjet će ga“ - kaže Svevišnji u Kur'anu.  Ako se čini jedan grijeh (držanje psa u kući), to ne znači da treba činiti i druge grijehe (izostavljanje posta itd.). Prema tome, trebate postiti i moliti Allaha  da vam primi post i druga dobra djela.
Dodirivanje psa ne kvari post.
Napominjemo da musliman treba biti human prema životinjama, ali one nikada ne mogu postati članovi porodice.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 30 Apr 2021, 04:39

El-inširah




El-inširah
" Ova sura je objavljena ubrzo nakon prethodne sure (Ed-Duhā), u ranom mekkanskom periodu. I ona je u cjelosti posvećena vjerovjesniku Muhammedu, a.s. U njoj se govori o važnim detaljima iz njegovog života i poslaničke misije. Također, ona donosi izuzetno korisne savjete koji su potrebni čovjeku u suočavanju sa životnim izazovima i iskušenjima.

أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ (1) وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ (2) الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ (3) وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ (4) فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا (5) إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا (6) فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ (7) وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ (8)

1-8. Allahov Poslaniče, zar grudi tvoje nismo prostranim učinili, i breme tvoje s tebe skinuli, koje je pleća tvoja pritiskalo, i spomen na tebe visoko uzdigli! Pa, zaista, uz teškoću je olakšanje; zaista, uz teškoću je olakšanjeǃ A kad završiš (jedno dobro djelo), ti se odmah posveti činjenju drugog dobrog djela i uvijek Gospodaru svome teži!

Ova kratka sura sadrži brojne poruke i pouke. Kao i prethodna, ona je u cjelosti posvećena Allahovom poslaniku Muhammedu, a.s. U prvom ajetu imamo glagol šereha, koji u kombinaciji s imenicom sadrun (prsa, grudi), ima slijedeća značenja: obradovati, razvedriti, (o)raspoložiti, otvoriti dušu za nešto, itd. Ovim se naglašava da je Allah Uzvišeni prsa Svoga Vjerovjesnika učinio prostranim i širokim, jer je on, kao što se ističe u Kur'anu, poslan kao milost svim svjetovima. To znači da je cjelokupna poslanička misija Muhammeda, a.s., također učinjena prostranom i širokom, da može obuhvatiti sve ljude i sve narode, do Sudnjega dana. Dakle, vjerovjesnik Muhammed, a.s., je širokogrudan, blag, milostiv, susretljiv, pun empatije i ljubavi prema svim ljudima, jer radi njihove upute i spasenja on je i poslan kao dostavitelj posljednje Božije Poruke. Stoga su naučavanja i odredbe njegove časne vjere, dini-islama, upravo takve: široke, prostrane i fleksibilne, kako bi bile odgovarajuće svim ljudima i svim vremenima. U svjetlu ovih ajeta možemo sagledati koliko su pogubne tvrdnje onih interpretatora islama koji sužavaju ono što je Allah učinio prostranim. U ajetima se potom navodi da je Allah Uzvišeni sa pleća Svoga Poslanika skinuo breme koje ga je pritiskalo, čime se aludira na osjećaj tereta ili velike brige koju je Muhammed, a.s., imao spram toga da sve ljude izbavi iz neznanja, stranputice i zabluda. On je žarko želio da svi ljudi povjeruju u njegovu poslaničku misiju i na tom putu se maksimalno trudio i zalagao što je uzrokovalo osjećaj velikog tereta i teške brige koju je nosio na svojim plećima. Ovim riječima Allahov Poslanik, a.s., se smiruje, a potom se ističu počasti koje su mu ukazane: ...i spomen na tebe smo visoko uzdigliǃ Mufessiri ovaj ajet tumače uglavnom tako što kažu da ime poslanika Muhammeda, a.s., kojem nije imanentno ništa od osobina Božanstvenosti, ide neposredno uz Allahovo Ime. To se vidi u šehādetu – riječima: lā ilāhe illallāh, Muhammedun resūlullāh, kojima se očituje pripadnost islamu, a isto je evidentno i u nekim temeljnim islamskim obredima/ibadetima, kao što je npr. namaz u kojem se na svakom sjedenju uči Et-Tehijjātu gdje se spominje i blagosilja ime poslanika Muhammeda, a.s. Također, to je evidentno i u pozivu na namaz, kada se uči ezan, gdje se nakon svjedočenja da nema boga osim Allaha proklamuje: ...ve ešhedu enne Muhemmeden resūlullāh, što znači: ...i svjedočim da je Muhammed Allahov Poslanikǃ Dakle, vidimo da je Allah Uzvišeni ime poslanika Muhammeda, a.s., stavio uz Svoje Ime, kako u samom načelu vjerovanja, tako i u nekim obredima vjere, kao što je namaz i poziv na njegovo obavljanje (ezan). Gornji ajet možemo, također, sagledavati i u rasprostranjenosti vjere (islama) u koju je pozivao vjerovjesnik Muhammed, a.s., kao i mnoštvu njegovih sljedbenika – sve su to pokazatelji da je spomen na njega visoko uzdignut, jer on se spominje i o njemu svi govore, u svakom vremenu i na svim stranama svijeta. Sallāllalhu 'alejhi ve sellemǃ

Potom se, 5. i 6. ajetu ove sure, iznosi velika životna istina, gdje se u ta dva kratka ajeta: ...fe inne me'a-l-'usri jusren, inne me'a-l-'usri jusren, poručuje: ...zaista, uz teškoću je olakšanje; zaista, uz teškoću je olakšanjeǃ Prema Muftićevom enciklopedijskom Arapsko-bosanskom rječniku, pojam 'usrun, koji se ovdje spominje, ima slijedeća značenja: teškoća, bijeda, oskudica, nevolja, nužda, neprilika, težak položaj... U isto vrijeme, pojam jusrun, koji također dolazi u ovom ajetima, znači: lahkoća, olakšanje, lagahnost i sl. Dakle, poruka je da uz svaku tegobu, muku, teškoću i nevolju neminovno dolazi olakšanje i rasterećenje. Čestice inne, koja se ovdje ponavlja dva puta, ukazuje na pojačano i potvrđeno značenje, tj. nema nikakve sumnje u to da uz teškoću i nevolju dolazi i olakšanje. Intresantno je da na imenici 'usrunimamo određeni član (el-'usr), dok to nije slučaj sa imenicom jusrun koja nije određena (učenjaci tefsira bi kazali: hije nekiretun, bi dūni lāmi-t-ta'rīf). Imajući u vidu pravila arapske jezikoslovne znanosti o upotrebi određenog člana, to znači da određeni član na imenici el-'usrukazuje na tzv. el-istigrāk ili sveobuhvatnost, čime se htjelo ukazati da uz svaku životnu tegobu, nevolju, nedaću i iskušenje svakako dolazi i olakšanje. U isto vrijeme, imenica jusrunje u oba slučaja došla bez određenog člana, kako bi se sugeriralo da to olakšanje nije određeno, tj. ne zna se kada će, odakle će i u kojoj formi će doći, ali ono sigurno dolazi. Očito je, dakle, da se i ovdje, u ovom kratkom kur'anskom iskazu, vidi nadnaravnost kur'anskog izraza (el-i'džāz) s obzirom da je sa sasvim malim fondom riječi iskazano izuzetno veliko i važno značenje. U vezi s tim, Ibn Kesir navodi veoma interesantnu predaju koju bilježe Ibn Ebu Hatim i El-Bezzar da je Allahovo Poslanik, a.s., jednom prilikom sjedio pored nekog kamena, pa je rekao: "Kada bi teškoća (muka, nevolja) došla pa ušla u ovaj kamen, sigurno bi došlo olakšanje pa bi ušlo u taj kamen i otjeralo teškoćuǃ" Ovakvi hadisi ulijevaju veliku nadu vjernicima i vjernicama, da onda, kada naiđu razna životna iskušenja i teškoće budu strpljivi i izdržljivi, jer uz svaku muku i tegobu zasigurno dolazi i olakšanje. Zato se ovo značenje ponavlja u ovim ajetima: zaista, uz teškoću je olakšanje; zaista, uz teškoću je olakšanjeǃ

U posljednja dva ajeta, Vjerovjesnik, a.s., se poziva da, kada god završi jedno dobro djelo, odmah posveti se činjenju drugog dobrog djela i da svim svojim bićem uvijek bude okrenut prema svome Gospodaru. Iako je ovaj govor upućen Allahovom Poslaniku, a.s., nema dvojbe da se na ovaj način upućuje poruka i svim njegovm sljedbenicima: da koriste svoj život na Ovom svijetu za postizanje Allahove naklonosti i Njegovog zadovoljstva čineći dobra djela, i da uvijek samo Njemu teže. Stoga smo mi ove ajete preveli u skladu sa ovim značenjem. Inače, u tefsirima se navode različita mišljenja u vezi s tumačenjem Allahovih riječi: ...fe iza feragte fensab, ve ila Rabbike fergabǃ Tako neki tvrde da se ovdje Poslaniku, a.s., poručuje slijedeće: kada završiš sa dunjalučkim obavezama i poslovima, onda se predaj ibadetu, dovi i namazu, bistrog uma i čistog nijjeta. Od ovog tumačenja smo odustali zbog toga što je, prema islamskom poimanju ibadeta – robovanja Allahu, pogrešno ibadet svoditi samo na obredoslovne radnje kao što su namaz, post, hadž i sl. Čovjek je biće koje je, prema slovu Kur'ana, stvoreno da bi Allahu ibadet činilo, pa se stoga ibadet ne može svoditi samo na obredoslovne radnje. Ibadet je mnogo širi pojam. On obuhvata cjelokupni ljudski život i djelovanje, i stoga se on treba činiti na svakom mjestu i u svim vidovima ljudske egzistencije. U tom pogledu islamski učenjaci su napisali brojna djela, a vrlo korisnu knjigu napisao je i naš dragi šejh prof. dr. Jusuf el-Karadavi, pod nazivom El-'Ibādetu fi-l-islām (Ibadet u islamu). Prema nekim drugim tumačenjima, ovdje se mislilo: kad završiš sa izvršavanjem farzova, onda se posveti obavljanju nafila. Dakle, prema ovom tumačenju u fokus se stavljaju nafile – dobrovoljni namazi, post i sl. Međutim, i ovo tumačenje sužava značenje i veličinu poruke koja se upućuje u navedenim ajetima. Stoga smo se opredijelili za tumačenje prema kojem se Allahovom Poslaniku, a.s., a time i svim njegovim sljedbenicima, nalaže da, kad god završe jedno dobro djelo, odmah nastave sa činjenjem drugog dobrog djela, jer njihov krajnji cilj je zadovoljstvo Allaha Uzvišenog, Njegova milost i okrilje. Zato oni koriste svaku priliku da učine što više dobrih djela u svom životu na Ovom svijetu. Allaha Svemilosnog molimo da i nama pomogne da ove naše dunjalučke noći i dane iskoristimo za postizanje tog uzvišenog ciljaǃ"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 30 Apr 2021, 05:26

Izlaz iz stanja očaja i depresije: Poruke sure „AD-DUHA“
"Često zapadamo u depresivna stanja, posebno danas, kad sve imamo a nemamo ništa. Kur’an je lijek, Kur’an je savjet, Kur’an ti je najbolji prijatelj i vaiz, jednostavno kazano, Kur’an ti je spas i Uputa za sretan život. Svaka kur’anska sura, svaki ajet, ima svoju poruku i pouku, problem je u nama, što zbirku tih pouka „iz poštovanja“ prema Kur’anu, čuvamo umotano u peškire u svojim komodama, visoko podignut, da ga djeca ili neko od ukućana ne bi dirao, jer to je Božija Knjiga, Kur’an. Kur’anska sura, koju bi trebao da zna napamet svaki vjernik, ima izuzetno jaku poruku, izuzetno smirujući poziv, djeluje opuštajuće na čovjeka i daje mu novu nadu, nadu da nije sve gotovo. Posebno bi psihijatrima muslimanima preporučio izučavanje ove sure, mislim da bi im olakšala rad sa pacijentima.

Sura „Ad-Duha“. Želim da vas upoznam sa njenim tumačenjem i sa njenim porukama. Njeno učenje, a posebno ako se zna njen prevod i pogotovo ako se zna, njeno tumačenje (tefsir), nevjerovatnom pozitivnom energijom utječe na stanje srca. Ona te jednostavno tjera da razmišljaš pozitivno, nema mjesta mraku ni sumnji. Ova sura objavljena je u Mekki, objavljena je Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, u vrijeme kad mu Objava nije dolazila šest mjeseci. Ništa se nije dešavalo šest mjeseci, nije imao poslaničke snove, melek Džibril mu nije dolazio, ništa, nikakva veza sa Allahom kad je u pitanju Objava. Za to vrijeme, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, polahko, kao da je počeo da pada u očaj, počeo je da se brine, počeo je da se boji, kako nije nešto uradio pa je Allah ovako dugo prekinuo vezu sa njim.

Desi se, iako klanjamo, postimo, učimo Kur’an, dijelimo sadaku, često pomislimo kako od toga možda nema ništa, kako to možda samo džaba radimo, gubimo nadu, osjećamo se umorno. Okruženje oko nas, naš posao, porodica, toliko nas izmore da i ono od ibadeta što radimo, radimo polijeno, na brzaka i onda počnemo da sumnjamo. Dešava se a nema ništa gore kad vjernik počne da pada u vjersku ili duhovnu depresiju. I nakon šest mjeseci, nazovimo ga depresivnog stanja, nekog straha, Allah, dž.š. spušta Obajvu, spušta suru Ad-Duha.

1. Tako mi jutra – Poruka onome koji misli da je u nekom mraku, boji se nekog straha, poruka da se probudi, jer nastajanjem jutra, nastupa novi dan i rađa se Sunce. Sunce, zora, jutro, dan, svjetlost su pozitvni efekti za novu nadu. Tuga nije vječna, nisu svi dani crni.

2. I noći kad se utiša – Noć, stvorena da se čovjek u njoj odmara, da svoje tijelo i dušu odmori. Ljudi koji noć pretvore u dan a dan u noć, su uglavnom depresivni, ljuti, neraspoloženi. Nisu naspavani, jer čitavu noće sjede a danju spavaju. Noć je stvorena da bi se insan u njoj duševno i tjelesno odmorio kako bi danju bio raspoložen i odmoran.

3. Gospodar tvoj te nije napustio ni omrznuo – Muhamede, Allah te nije zaboravio, nije te napustio i On nema prema tebi nikakva prezira. Allah nikog ne prezire, Allah nikoga ne mrzi i nikoga ne zaboravlja. Zato se ne smije gubiti nada u Allahovu milost, ako hoćeš da živiš smirenim životom.

4. Onaj svijet je zaista bolji za tebe od obog svijeta – Da, stanje u kojem se nalazimo na ovom svijetu, ne može se ni uporediti sa stanjem budućeg svijeta koje nam se polahko približava. Svjestan vjernik treba imati to na umu, jer sve patnje i iskušenja su prolazna, a za strpljivost, nagrada će biti vječno uživanje na onom svijetu. Zato odbaci sve brige, probleme, osloni se na Allaha i strpljivo čekaj ono što je Allah od dobrote svoje obečao.

5. A Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti – Da, uskoro, jer Allah nagrađuje strpljive, Allah će ti dati ono što će tebe i tvoju dušu da usreći na ovom svijetu a na drugom posebno. Allah će da ulije zadovoljstvo u tvoje srce. Allah nam poručuje, da će nam uvijek dati izlaz iz svake situacije, da će nam dati pobjedu i pomoć, bilo nama kao skupini ili kao pojedincu.

6. Zar nisi siroče bio, pa ti je On utičište pružio – Allah podsjeća Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na period kad je bio jetim, pa ga je On u svoju zaštitu uzeo. Allah nikad ne napušta svoje robove na cjedilu. Koliko nas je Allah puta spasio dok smo bili mali, dok smo bili u mladosti, koliko nas je puta izliječio, koliko nam je puta dao da napredujemo? Mnogo, samo što slabo pamtimo i kad nam ne krene kao mi želimo, padamo u očaj i depresiju, gubeći nadu u Allahovu milost. Allah će nam uvijek utočište da pruži, samo Mu se trebamo obratiti.

7. I za pravu vjeru nisi znao, pa te je na pravi put uputio – Gdje bismo danas bilo da nas Allah nije uputio na Pravi put, gdje bi bili da nas Allah nije pogledao i sputio na nas Svoju milost i uputu? Nismo klanjali a danas klanjamo, nismo postili a danas postimo, učimo Kur’an, trudimo se da na taj način iskažemo svoju zahvalanost Allahu na uputi. Vjerujemo u Njega a zapadamo u stanje očaja i depresije, potraži utočište kod Allaha u dovama i činjenju dobrih djela, pa ćeš da vidiš kako duša uživa.

8. I siromah si bio, pa te je imučnim učinio – Allah nam daje razna bogastva, samo što ih ne vidimo i što smo uglavnom uvijek nezadovoljni, stalno smo gladni i tražimo još. Nije samo bogatsvo u novcu, bogatsvo je u djeci, zdravlju, znanju, ponašanju, zdravo odgojenoj djeci. Allah nas na razne načine opskrbljuje i daje nam, ponekad više nego što zaslužujemo, ali smo nezahvalni pa zbog umišljenjnog siromaštva, padamo u očaj i gubimo se.

9. Zato siroče ne ucvili – Jaka poruka od Allaha da se siročetu ne smije bilo koja vrsta nepravde učiniti.

10. A na prosjaka ne podvikni – Ako ti neko zatraži i ne daš, nemoj da ga još vrijeđaš i ponižavaš. Allah nam šalju poruku da prema dvije vrste ljudi, trebamo biti pažljivi, to su jetimi i prosjaci. A znate li kako se duša može najbolje da smiri? Ako pomgneš jetima i ako pomogneš prosjaka, kad vidiš da su oni nasmijani, znaj da će se osmijeh naseliti u tvoj srce.

11. I o blagodati Gospodara svoga kazuj – Nabrojte mi blagodati koje nam je Allah dao? Ne možete, jer ih nismo sposobni ni nabrojati a kamoli nešto drugo. Blagodat vida, govora, sluha…. Ako nas Allah ne voli, zašto smo još živi, Allah želi da Mu se vratimo, da Mu se na vrijeme pokajemo, kako bi sa nama bio zadovoljan.

Savjet meni i Vama! Kad zapadnete u očaj, stanje sekirnacije i depresije, učite i iščitavajte suru Ad-Duha, čitaje njen prevod, poruke koje nam Allah šalje i koje važe do Sudnjega dana. Ova sura je unijela smiraj i zadovoljstvo u srce Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, trebala bi i u naše."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12127 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 30 Apr 2021, 22:46

Pitanje:
Selam!
Da li je dozvoljeno dijete šipkicom kad ne sluša, ukoliko se ne ponaša primjereno. Do sada sam izbjegavala šipku koristiti kad postim ali dijete to zloiskoristi, :oo da li to umanjuje vrijednost posta. Kako odgojno postupiti obzirom da razgovor ne pomaže, ni kazna...
 
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Odgoj je dugotrajan proces i pri njemu se koriste različite metode i tehnike. Koja metoda će biti najdjelotvornija zavisi od više faktora. Nema jedinstvenog pravila koje bi bilo primjenljivo na svaku osobu i u svim okolnostima. Ali je suštinska poruka da odgajatelj nikada ne treba odustati od odgojnog procesa niti gubiti nadu u djelotvornost pedagoških metoda.
Šipka je odbačena u savremenim pedagoškim mjerama, te je ne treba koristiti. Najbolji pedagog i naš uzor, Allahov Poslanik, a.s., nije je upotrebljavao niti ju je preporučivao. Enes ibn Malik kaže: „Služio sam Allahovog Poslanika, a.s., deset godina i nikada mi nije rekao ni uh. Nikada mi nije rekao za nešto što sam uradio: ‘Zašto si to uradio’, niti za nešto što nisam uradio: ‘Zašto to nisi uradio’.“
Upotreba dozvoljenih pedagoških sredstava na adekvatan način ne umanjuje nagradu za post.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by arzuhal » 30 Apr 2021, 22:48

To neka Hercgovka garant, u Bosni se ne priča tako neispravno.
uzmi Lysobact

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80432
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7137 times
Been thanked: 11566 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by spacebound » 01 May 2021, 07:47

:grana
Dijete zloupotrijebi :bua
Trebao bi neko sipku malo na njoj probat.
Exchan ❌️

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 01 May 2021, 12:03

#NA_SAMRTI
Na ahiret je preselio poznati kuvajtski pisac Abdullah el-Džarullah, rahimehullah, koji je prije nekoliko vremena, na jako lijep način, opisao stanje čovjeka na samrti.
Slijedi prevod tog njegovog opisa...
Kad budem na samrti neću se žalostiti...
I neću brinuti za svoje prolazno tijelo,
Moja braća muslimani će izvršiti obaveze prema meni, a to su:
1- da će mi skinuti odjeću,
2- ogasuliti me,
3- u ćefine me zamotati,
4- iznijeti me iz kuće,
5- odnijet će me do mog novog prebivališta - kabur,
6- doći će mnogi da isprate moju dženazu, ćak će neki odgoditi i svoje poslove kako bi došli da me ukopaju...
Iako većina njih nije razmišljala o savjetu kojeg sam im uputio jednoga dana...
7- mojih ličnih stvari će se lahko otarasiti...
- mojih ključeva,
- mojih knjiga,
- moje torbe,
- obuće,
- odjeće, i drugih stvari...
a ako moja porodica bude prihvatila, možda će se nekome to i pokloniti, pa ja budem od toga imao koristi...
Budite sigurni da dunjaluk neće tugovati za mnom...
da svijet neće stati zbog moje smrti,
a ekonomija će i dalje ići svojim tokom,
I moj posao... doći će neko drugi da ga preuzme,
Moj imetak će otići, halalom, mojim nasljednicima,
dok ću ja za njega odgovrati!!!
I za malo i za veliko...
I prvo bez čega ću ostati, nakon smrti, jeste moje ime!!!
Zbog toga će, kada umrem, govoriti: ''gdje je to tijelo''?
I niko me više neće zvati po imenu!
Kada mi budu htjeli klanjati, reći će: ''donesite tu dženazu''.
I neće me zvati po imenu!
I kada me budu htjeli staviti u mezar, reći će: ''primaknite tog mejta'', i neće spomenuti moje ime...
Zbog toga mi toga dana neće biti od pomoći, moje porijeklo, niti moje pleme, neće mi pomoći moja pozicija, niti to što sam bio poznat...
I zato ti koji si sada živ, dobro znaj, da će se za tobom žaliti samo na tri načina:
1- Ljudi koji te samo onako poznaju, iz viđenja, reći će: ''šteta''...
2- Prijatelji i drugari, biće žalosni nekoliko sati, ili par dana, i nakon toga će se vratiti svojoj priči, čak će se i smijati, kao da ništa nije ni bilo.
3- Velika žalost će biti u kući. Porodica će žaliti za tobom sedmicu... dvije... mjesec... dva mjeseca, možda čak i godinu... ali nakon toga će te staviti u arhivu sjećanja.
Ispričana je tvoja priča kod ljudi, na dunjaluku, a počinje tvoja stvarna priča, koja se zove: Ahiret!
Nestalo je:
1- ljepote,
2- imetka,
3- zdravlja,
4- djece,
5- napustio su kuće i dvorce,
6- supružnika,
...nije ti ništa ostalo, osim tvojih dobrih djela, a počeo je za tebe stvarni život!
Ovdje se postavlja pitanje:
Šta si ti pripremio/la za tvoj kabur, za tvoj ahiret???
Ovo je realnost koja, zaista, zaslužuje da kod nje zastanemo i da o njoj duboko razmislimo!
Zbog toga, dobro pazi na sljedeće stvari:
1- na farzove (namaz, post, zekat...),
2- na dobrovoljne ibadete (nafile),
3- skrivena sadaka,
4- dobro djelo - ma kakvo bilo,
5- namaz u noći – dok drugi spavaju.
Da bi se spasio...
Ako budeš pomogao da se proširi ova opomena, a ti si sada živ, naći ćeš to na vagi svojih dobrih djela, na Sudnjeme danu, inšallah...
﴿ وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَىٰ تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ ﴾
''I opominji, pa uistinu će opomena koristiti vjernicima.''


Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12127 times
Contact:
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 01 May 2021, 21:50

Pitanje:
Esselamu alejkum!
Zanima me, kakav je post ženske osobe koja nije pokrivena? - Tačnije, zanima me da li je on validan, iako znamo da je hidžab farz? Da li žena može postiti, i hodati otkrivena po gradu i među masom ljudi u kojoj ima muškaraca, koji joj nisu mahrem?
 
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Žena koja se ne oblači po islamskim propisima dužna je postiti. Grijeh zbog nepropisnog odijevanja ne znači neispravnost posta, namaza i ostalih ibadeta. Bog nagrađuje za dobra djela, oprašta, ili kažnjava za grijehe; to je u Njegovoj ingerenciji. Čije će djelo biti kabul kod Njega, samo On zna. Ne možemo onom ko griješi u nečemu (a svako u nečemu griješi) osporiti pravo i obavezu da izvršava bilo koji ibadet i da se nada Božijoj milosti. Bog nikoga nije isključio iz svoje milosti osim šejtana i onih koji napuste ovaj svijet kao mušrici/idolopoklonici. On neće oprostiti, kako kaže u Kur'anu, da mu se širk čini, a oprostit će kome hoće mimo toga grijeha.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 02 May 2021, 23:20

Ulazimo u završnu fazu takmičenja. Sprem'te se sprem'te... :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Lavlje_srce » 02 May 2021, 23:25

Krasan odgovor(i). :cvijece

Image

Na samom početku, kao moto naše teme o kojoj ćemo govoriti, želim spomenuti kur’anski ajet u kojem nam Allah, dž. š., daje do znanja i ukazuje na to, da će Allah, dž.š., pružiti pomoći i dati izlaza svakom onom ko se bude na Njega oslonio i tražio od Njega Plemenitog pomoći, pa kaže: „Onome ko se istinski Allaha bude bojao, Allah će mu dati izlaz i opskrbit će ga odakle se on i ne nada, a ko se osloni na Allaha, On mu je dovoljan!“ (Et-Talak, 2-3.)

Kada čovjek ima neku potrebu u životu, on ima dva načina kako bi udovoljio toj potrebi. Prvi način jeste da zatraži pomoći od Allaha, dž. š. (Stvoritelja), a drugi način jeste taj da zatraži pomoći od Allahovog stvorenja (čovjeka). Za pravog vjernika, a zasigurno je to i islamsko podučavanje čovjeka, bolja je prva opcija – način i u čemu je zasigurno veliki hajr, jer nema bolje pomoći od Allahove pomoći. Kada zatražiš od čovjeka, on ti može i ne može pomoći, hoće i neće, a i kada ti pomogne, zasigurno ti ili hoće nadoknadu za to ili će ti to prekoriti ne jednom nego i više puta.

Kada musliman upadne u kakav belaj i tešku situaciju, prava mu je adresa na kojoj će se obratiti Allah Uzvišeni, te će od Njega tražiti izlaz iz te teške situacije, jer to Plemeniti garantuje u svom Plemenitom govoru – Kur’anu, u ajetu kojeg smo maločas spomenuli.

Kod Plemenitog Gospodara dopire dobra riječ, dopire iskrena dova i istinska i prava veza. On Uzvišeni, vidi tvoju čistu suzu kada je ti ispustiš negdje u nekom ćošku, vidi tvoju unutrašnju tajnu gdje je ti sakrivaš.

Ka Allahu se pružaju ruke koje upućuju dove u ponoći, ruke koje neće ostati prazne, nego će se vratiti sa onime što su molile, jer je Allah Smiritelj srca spram nedaće koja zadesi čovjeka. Sa Njegovim imenom i zaštitom otjeruju se i udaljavaju zlobe od čovjeka, sa spominjanjem Njegovog imena smiruju se srca i osvježavaju duše, gasi se plamen mržnje, vraća se pamet i preuzima mjesto ubjeđenje.

Plemeniti Gospodar kaže u Kur’anu: „Allah je dobar prema robovima Svojim; on daje opskrbu kome hoće, i On je moćan i silan“ (Eš-Šura, 19). I kaže: „Od Allaha je svaka blagodat koju uživate, a čim vas nevolja kakva zadesi, opet od Njega glasno pomoć tražite“ (En-Nahl, 53.)

Gospodaru naš, omekšaj naša srca, povrati nam radost, zamjeni brigu sa radošću, učini nas neustrašivim i nekolebljivim kada nas oblije strah. Kada imamo potrebu za oslanjanje, podsjeti nam oslanjanje kod Tebe. Ti si Gospodar nepresušnih hambara i riznica! Od Tvoje brige se ne izgubi niti jeda najsićušnija stvar i Ti si Najznaniji o nama, gdje god se mi nalazili.

NE ŽIVI U SVOJOJ PROŠLOSTI

Da misliš o prošlosti, da živiš sa njom, da se predstaviš u njoj i da sa ožalostiš od njena zla jeste ludost i ubijanje nade za momentalne trenutke života. Kod pametnih se listovi prošlosti gase i ne prenose se da se ne ponove. Oni se zatvaraju jednom za zauvijek u zatvoru zaborava. Ne živi sa prošlim snom, i ne budi pod sijenom izdaje koja se brzo izgubi, probudi se iz sna koji te umara! Jer, ti ne možeš vratiti rijeku u njen protok koji je izašao i prolio se. Niti možeš vratiti sunce kada je već izašlo! Ono što je bilo, bilo je i prošlo, otišlo u svoj beskraj…. u svoj bespovrat. Zato, ne živi sa svojom prošlošću da se ne bi oslijepio i potpuno izgubio, da se izgoriš u njenu rasplamsalu vatru koja se ne gasi, nego samo uzmi pouke iz te kobne prošlosti.
Onaj koji se drži mislima u svojoj prošlosti i vraća se istoj, sličan je onom koji šara svoje stablo na kojem stoji.

OVO JE TVOJ DAN

Kada se probudiš ujutru nemoj čekati ponoć, jer možda je ovaj dan tvoj posljednji dan u kojem si prekoračio, zato, nemaš vremena misliti o tome što je jučer prošlo, a niti o novom sutra o kojoj ne znaš hoćeš li je dočekati i doživjeti. Ovaj dan u kojem su izašli zraci sunca koji te griju iskoristi ove milosne zrake jer one sutrašnje možda i neće biti. Tvoj život je kao jedan jedini dan, ujutru se oživiš a uveče umreš, i nemaš više povratka nazad. Zato, ne gubi ovaj dan koji teži koliko i život, i budi pažljiv da unutar ovih ograničenih časova i djeluj sa iskrenošću. Obožavaj svoga Gospodara i klanjaj namaz pažljivo, čitaj i proučavaj Kur’an Časni sa potpunom posvećenošću i razumi šta se od tebe traži.

Na kraju, trudi se da drugima radiš dobro i smatraj da si samo još danas živ, kao da koristiš posljednju šansu…! Za svoj dan, čovječe, rezerviši djela u rječniku sreće.

GDJE JE BUDUĆNOST?

Nije jednostavno razmišljati o budućnosti; obeshrabljuje sama ideja da se bavimo time kako bi stvari mogle izgledati za 20, 50 ili 100 godina. Jer, budućnost ne postoji stvarno, to je uvijek vrijeme koje tek treba doći.

Osim toga, budućnost ne postoji ni u budućnosti, jer budućnost postoji samo kada postane sadašnjost – a tada prestaje biti budućnost. Pošto budućnost zapravo ne postoji, mora se ona izmisliti; drugačije rečeno, moraju se stvoriti i izučavati ideje o budućnosti.

Prošlost ne možemo mijenjati, možemo interpretirati i reinterpretirati historiju, ali je stvarno ne možemo promijeniti. Mi sadašnjost ne možemo promijeniti, jer, to zahtjeva trenutnu promjenu, što je nemoguće. Ali, mi možemo svoju budućnost oblikovati.

Budućnost je kao velika rijeka koja teče u svojem koritu, mi možemo promijeniti samo mali protok vode, ali ne i svu vodu!!!

NE TRAŽI ZAHVALU OD NEZAHVALNE

Plemeniti Gospodar je stvorio svoja stvorenja da bi Ga obožavali i sjećali se na Njega, te im je dao blagodate da bi Mu zahvaljivali, međutim, većina od ljudi obožava pogrešnog kada im srca prekrije nevjernički dim te tako negirajući sami cilj njihova stvaranja. Ne ćudi se ako susreteš ovakvu vrstu ljudi, kada ti na dobro odvraćaju zlim, kada ti negiraju dobrote koje si ima uradio, jer postoje srca koja znaju samo za prevaru, ne samo mijenjajući dobro zlim, nego te smatraju i kao žešćim neprijateljem njihovim.

Zato se ne trebamo čuditi ovakvim njihovim postupcima, jer, ako su doprli do taj stepen da negiraju svoga Stvoritelja i Gospodara, negiraju Njegove blagodati kojima ih obiluje, što ne bi bili prema tebi takvi kakvi jesu, dok si ti samo Allahovo stvorenje kao i oni sami.

Zato, ako ti neko izgubi i negira vrijednost tvoje dobrote, te tuguj jer ćeš ih naći kod Allaha koji neće izgubiti iz vida i tvoje i najmanje dobro bilo. Radi dobro drugima samo radi Allahovog zadovoljstva, jer, na kojoj se strani budeš okrenuo, ti si dobitnik. Te zahvali Allahu Uzvišenom što si dobročinitelj a ne štetočina drugih.

Plemeniti Gospodar u Kur’anu kaže: „Mi vas samo za Allahovu ljubav hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tražimo!“ (El-Insan, 9.)

Zato, dragi brate i cijenjena sestro, kada tražiš – traži od Allaha, dž.š., kada moliš moli samo Allaha, dž.š.

Uvijek imaj na umu riječi: „Hasbijallahu ve ni’mel vekil“, znaj da je Allah taj koji te štiti, pomaže i daje ti izlaz iz teške situacije u kojoj upadneš.

:srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by arzuhal » 08 May 2021, 11:14

okupirani istočni Jerusalem, sinoć

Image
uzmi Lysobact

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests