Merhaba naš mubareć Ramazan

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2017, 17:15

Image

Doktorica Nura Bazdulj-Hubijar, koja je objavila niz romana, pjesama i drama, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa kritikuje javne iftare u Bosni i Hercegovini koji okupljaju hiljade ljudi, tvrdeći kako se radi o licemjerstvu.

Radi se, kako navodi, o tendenciji političkih elita da se ljudi okupiraju vjerom i nacionalizmom. Ona kritikuje i vjerske vođe, koji, poput bivšeg reisa, nosi Armanijeva odijela, iako su pravi vjernici skrušeni, a najveći broj građana u redovima javnih kuhinja čeka makarone.

U posljednjoj kolumni ste kritikovali sve one koji već mjesec dana iftare na javnim mjestima, tvrdeći kako to ranije nije bio slučaj, te da se radi o masama koji nisu najskromniji vjernici, jer takvi sebi ne mogu priuštiti najskromniji obrok.

Stojim iza svake riječi koju sam napisala, jer je post mnogo kompleksniji nego što je puko odricanje od hrane i vode. U ovom vremenu kada je vjera infiltrirana u svaku poru našeg života, sve se izvitoperilo i nekako mi je sve licemjerno. Vjernika i postača zamišljam kao nekoga skrušenog, skromnog, nenametljivog, a svjedoci smo da je sve obrnuto.

Ja sam na Facebooku već godinama i iritiraju me slike kolektivnih iftara gdje se stolovi prolamaju od jela i pića, a svjedoci smo koliko je ljudi u redovima javne kuhinje i ne mogu dobiti čontricu makarona. Zar to nije licemjerno? A pitanje je koliko je postača, a koliko ne.

Kod nas ni u čemu nema mjera i sve mi liči na jeftino politikanstvo. Našim vladajućim strukturama je tendencija da se ljudi okupiraju vjerom i nacionalizmom, ne bi li se skrenula pažnja ovog nesretnog naroda sa elementarnih problema koji se tiču svih nas.

Prema Vašoj ocjeni, koliko su tome, osim političara, doprinijeli i predstavnici vjerskih zajednica, u ovom slučaju Islamske vjerske zajednice, koja, u najvećoj mjeri, stoji iza masovnih iftara, poput posljednjeg u Tuzli gdje je bilo nekoliko hiljada ljudi.

Dobrim dijelom su krivi, zapravo, smo mi neke "ovce" koje čoban tjera. Te vjerske vođe bi trebali biti skrušeni, a onda se sjetim bivšeg reisa (Mustafa Cerić, op.a.) koji je nosio Armanijeva odijela i koji je sada reis emeritus, za što nikada nisam čula da reis može biti, a kada govori, viče kao diktator. Gdje je tu bogobojaznost i skromnost, a svojim primjerom bi trebali pokazati nama kako izgleda pravi vjernik. A oni liče na sve, osim na pravog vjernika.

Iz Vaše kolumne sam saznala da ste nekada postili, a da zbog licemjerstva o kome govorite, kažete da sada ne postite.

Ne znam je li grijeh što ne postim, ili je grijeh što to javno kažem? To samo znači da nisam licemjerna, već sam ono što jesam. Meni su na posao znale doći radne kolege u ordinaciju da zapale cigaretu i govore mi kako se kriju, jer su svima rekli da poste. Ne mogu i nikada nisam bila licemjerna. Meni je godinama travnički muftija slao pozivnice za bajramski ručak na koji nikada nisam išla.

Kada me je jednom sreo na ulici i pitao zbog čega nisam došla, ja mu kažem da ne dolazim, jer ne postim. Dok sam ja klanjala i postila, moja generacija je imala crvene partijske knjižice i deklarisala se kao ateisti. Isti ti ljudi sada se nameću kao veliki vjernici, sa jedne na drugu strane ulice nazivaju selam i kunu se u Allaha.

Kada pominjete bajramski ručak, godinama je praksa da se nakon mjeseca Ramazana, Bajram obilježava pucnjavom, odnosno ti koji su postili idu po restoranima i kafanama kako bi nadoknadili tih mjesec dana. Kako to komentarišete?

I to je licemjerje, jer je nelogično da se u mjesecu Ramazana govori da treba činiti dobro, praštati, a normalno je da to bude obrazac života u svakom mjesecu, a ne mjesecu Ramazana. Kada bih se ja nešto pitala, te silne novce koji se daju za javne iftare bih podijelila ljudima koji su gladni i žedni i koji poste i bez Ramazana. Mislim i da bih kod Boga to bilo pribranije i od samog posta. Evo, primjer ljekara, za koje vjerujem da neki poste. Taj isti ljekar će uzeti novac od pacijenta kojeg je, možda, posudio. Čemu onda taj post?

Znači li to da svako tumači vjeru kako njemu odgovara?

Upravo tako. Jednom sam prilikom gledala na televiziji jednog hafiza koji je kazao jedan hadis za kojeg nikada nisam čula, iako potičem iz prave mislimanske porodice. Parafraziraću ga – doći će vrijeme kada će biti zabranjeno postiti i biće džamije prazne, a biće puno vjernika, i doći će vrijeme kada će svi postiti i džamije će biti krcate, a neće biti nijednog vjernika. Čisto me strah kazati kako je to vrijeme sve bliže.

Rekli ste da političari manipulišu građanima i pretvaraju ih u "ovce" ali prije nekoliko dana Miljenko Jergović je objavio kolumnu u kojoj poredi nekadašnje iftare sa današnjim i izložen je različitim negativnim komentarima na društvenim mrežama. Plašite li se i Vi takvih komentara?

Ne plašim se ničega. Zapravo, ja ih očekujem, ali sam, također, sigurna da ima jako puno ljudi koji misle jednako kao ja, te mislim da će ih, kako vrijeme prolazi, biti sve više. Meni niko ne može spočitati ništa, ni kao ljekaru koji je radio 40 godina, ni kao patrioti da su veći domoljubi i vjernici od mene. Sve što radim, radim zbog sebe, i želim ostati dosljednja jednom, a to je da sam živjela i da umrem kao čovjek.

(slobodna.evropa)
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Podrinjac » 23 Jun 2017, 17:17

U pravu je. SDA iftare koriste za manipulaciju sa narodom.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Julia-Klara » 23 Jun 2017, 17:19

Svaka cast za sve receno :respekt
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by spacebound » 23 Jun 2017, 17:33

:ok
Vjera se nosi u dusi, a ne razmeće se njome i ne gura se svima pod nos.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Mala_Mu » 23 Jun 2017, 17:36

Volim je :srce

Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by SPINERKA » 23 Jun 2017, 17:37

Dobrim dijelom su krivi, zapravo, smo mi neke "ovce" koje čoban tjera. Te vjerske vođe bi trebali biti skrušeni, a onda se sjetim bivšeg reisa (Mustafa Cerić, op.a.) koji je nosio Armanijeva odijela i koji je sada reis emeritus, za što nikada nisam čula da reis može biti, a kada govori, viče kao diktator. Gdje je tu bogobojaznost i skromnost, a svojim primjerom bi trebali pokazati nama kako izgleda pravi vjernik. A oni liče na sve, osim na pravog vjernika.
:lupa
Je , trebao bi se obuci kao ti i pokazati svojim vjernicima
Image
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Mutevelija » 23 Jun 2017, 19:59

spacebound wrote: 23 Jun 2017, 17:33 :ok
Vjera se nosi u dusi, a ne razmeće se njome i ne gura se svima pod nos.
:hm kako shvatiti sta ne nametanje vjere a šta zabranjivanje vjere :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Podrinjac » 23 Jun 2017, 20:02

SPINERKA wrote: 23 Jun 2017, 17:37
Dobrim dijelom su krivi, zapravo, smo mi neke "ovce" koje čoban tjera. Te vjerske vođe bi trebali biti skrušeni, a onda se sjetim bivšeg reisa (Mustafa Cerić, op.a.) koji je nosio Armanijeva odijela i koji je sada reis emeritus, za što nikada nisam čula da reis može biti, a kada govori, viče kao diktator. Gdje je tu bogobojaznost i skromnost, a svojim primjerom bi trebali pokazati nama kako izgleda pravi vjernik. A oni liče na sve, osim na pravog vjernika.
:lupa
Je , trebao bi se obuci kao ti i pokazati svojim vjernicima
Image
Ništa strašno, i ništa što nije viđeno za žene njenih godina.
Pa većina vas se ovako oblačite.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Mutevelija » 23 Jun 2017, 20:06

PA da ali nije kompetentna da pametuje za iftare.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by SPINERKA » 23 Jun 2017, 20:20

Ništa strašno, i ništa što nije viđeno za žene njenih godina.
Pa većina vas se ovako oblačite
Naravno , ali izloziti na fb i komntarisati--
Dobrim dijelom su krivi, zapravo, smo mi neke "ovce" koje čoban tjera. Te vjerske vođe bi trebali biti skrušeni, a onda se sjetim bivšeg reisa (Mustafa Cerić, op.a.) koji je nosio Armanijeva odijela
Mozda je ocekivala ovako nesto ,kao ovaj lijevi-rokerImage :DD
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Mutevelija » 23 Jun 2017, 20:22

Jedan je halifa odbijao svileni kiswah ono platno na Kabi jer ga bilo stid da siromasi nemaju šta jesti a da Kaba ima onakav kiswah."d: "O Umar why don't you clothe the kaaba with silk?" He said: "The stomachs of Muslims are a priority."


A ovo mi se gadi dole
"Dječak moli za hranu dok 7.000 ljudi iftari u Konjević Polju"
Image
"Pomoć za hranu" natpis je koji drži dječak iza šatora u Konjević Polju, ispod kojih se održava najveći iftar na Balkanu. Za N1 kaže - nisu ga pustili unutra.

Više od 7.000 ljudi okupilo se na najvećem iftaru na Balkanu, a sama organizacija koštala je više od 150.000 KM.

Ekipa N1 televizije, i na ovom događaju, zabilježila je tužnu i realnu sliku BiH.

Prizor na koji je teško ostati ravnodušan. Dječak sam sjedi iza šatora u kojim iftari 7.100 ljudi, sa papirom na kojem piše: Pomoć za hranu.

Reporterka N1 je kratko razgovarala s njim, a na njeno pitanje zašto nije ušao unutra da iftari - kaže da ga niko nije pustio.

Kako javlja reporterka N1, iftar je počeo, a dječak je ostao iza šatora, sam. Niko mu nije ponudio jedan od 7.100 iftara, ili jedan od onih 1.000 za ponijeti, kako su i najavili iz organizacije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.

Jedan komentar :cudi
"Sram vas bilo! Neistinu pisete! Djecak je usao unutra i jeo je cak mu i za kuci spremili... Sram da vas bude neistinu pisati i na ovakav nacin da se pokisa ocrniti Islam i djela koja se za ovaj narod rade. Zaista za jednu ovakvu TV kucu, ovo je sramota!!! Previse nisko idete zbog par lajkova ili podijela! Grozno!!!
Haj ga ti sad znaj.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Hannibal » 23 Jun 2017, 23:11

jbt ona ziva. pjesnici su obicno mrtvi
🐽

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Bla » 23 Jun 2017, 23:20

bez nekog posebnog razloga sam pun antipatija prema samom pomenu njenog imena. :lupa
mislim, nit' je čitam, nit' je gledam, nit' je podnosim :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Mirelam » 24 Jun 2017, 14:18

Mirisem ovdje neke fobije. :ooo

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by SPINERKA » 24 Jun 2017, 15:23

Damir Sirćo Bas je tuzno Napises 20 knjiga i skoro niko nije culo za vas Napises jedan provokativni komentar o islamu i svi mediji objave Pogan vakat.

:DD kazu, idu knjige ko halva za iftare :99

-- mozda donira i za javnu kuhinju , ranjeno srce :roll
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Julia-Klara » 24 Jun 2017, 15:37

To sto neki nisu culi za nju samo govori o njima.
A i ovim drugima koji sude o njoj na osnovu privatnih slika i fizickog izgleda.

Kako samo smije nazvati licemjernim jednog vjerspog poglavara, sram i stid da je bude. I licemjernim ono sto jeste. Umjesto da se merhamet promovira cijele godine hajmo se "slikat" za Ramazan,sa "sirotinjom" , da vide kako im mi ipak dajemo hljeba, zamalo pa zlatnim kasikama, koje su ipak upotrebljene za kupovinu novog voznog parka.

:bua
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by SPINERKA » 24 Jun 2017, 15:56

UHVATILA SANSU DA SE PROMOVISE

NEMA SLIKA SA NEKOG NJENOG IFTARA SA SIROTINJOM IZ TRAVNIKA-

-Ako narod , vjernici daju /doniraju novac onda i oni sami su saucesnici , ako nije nesto po nekim pravilima .

Za siromasne imaju javne kuhinje i komsije.

Pominjati vozne parkove , je postalo smijesno :lupa , da nije auta bilo bi -vidi mu skupih cipela .Neka voze , sta treba da su u nekim krntijama i jos narod da ih gura po ulicama da upale istu. :DD

Licno , ni meni se ne svidjaju te vecere po ulicama , parkovima-pogotovo u gradovima , manjim mjestima , koji naravno nisu cisto sa islamskim stanovnistvom.
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by Mutevelija » 24 Jun 2017, 16:15

Ja znam sam za Nasihu Kapidžić Hadžić nikakve bazde i huijare :o
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by storm » 24 Jun 2017, 16:54

Julia-Klara wrote: 24 Jun 2017, 15:37 To sto neki nisu culi za nju samo govori o njima.
A i ovim drugima koji sude o njoj na osnovu privatnih slika i fizickog izgleda.

Kako samo smije nazvati licemjernim jednog vjerspog poglavara, sram i stid da je bude. I licemjernim ono sto jeste. Umjesto da se merhamet promovira cijele godine hajmo se "slikat" za Ramazan,sa "sirotinjom" , da vide kako im mi ipak dajemo hljeba, zamalo pa zlatnim kasikama, koje su ipak upotrebljene za kupovinu novog voznog parka.

:bua
Mirelam wrote: 24 Jun 2017, 14:18 Mirisem ovdje neke fobije. :ooo
To neka zaraza bez cjepiva hara :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bazdulj-Hubijar: Partijski iftari su nakaradni

Post by storm » 24 Jun 2017, 16:55

SPINERKA wrote: 24 Jun 2017, 15:56 UHVATILA SANSU DA SE PROMOVISE

NEMA SLIKA SA NEKOG NJENOG IFTARA SA SIROTINJOM IZ TRAVNIKA-

-Ako narod , vjernici daju /doniraju novac onda i oni sami su saucesnici , ako nije nesto po nekim pravilima .

Za siromasne imaju javne kuhinje i komsije.

Pominjati vozne parkove , je postalo smijesno :lupa , da nije auta bilo bi -vidi mu skupih cipela .Neka voze , sta treba da su u nekim krntijama i jos narod da ih gura po ulicama da upale istu. :DD

Licno , ni meni se ne svidjaju te vecere po ulicama , parkovima-pogotovo u gradovima , manjim mjestima , koji naravno nisu cisto sa islamskim stanovnistvom.
Malo si zamijenila teze...tko se tu promovira....da nije i Fahro ti u talu sa SDA iftar-kampanjom :hm (pa si malo oSEtljiva)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests