Merhaba naš mubareć Ramazan

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 28 Apr 2021, 03:19

"Uzvišeni Allah kaže: "Bokovi njihovi se postelje lišavaju i oni se gospodaru svome iz straha i želje klanjaju, a dio onoga što im mi dajemo, udjeljuju."(Es-Sedžda,16.), a nakon toga dodaje: "I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono što su činili, skrivene radosti čekaju"(Es-Sedžda, 17).

Opisujući dobročinitelje, Uzvišeni Allah na drugom mjestu kaže: "Noću su samo malo spavali i u praskozorje oprost od grijeha molili" (Ez-Zijarat,17–18).

Od Katade i Mudžahida se prenosi da to znači da po čitavu noć, sve do sabaha nisu spavali, već je u ibadetu provodili. Od Ibn Abbasa se prenosi da je u tom smislu rekao: "Znala bi im proći po čitava noć, a da oka ne bi sklopili".

Uzvišeni, također, kaže: "Da li je onaj koji u noćnim satima u molitvi vrijeme provodi, padajući licem na tle i stojeći, strahujući od onog svijeta i nadajući se milosti Gospodara svoga."(Ez-Zumer,9). Šejhu-l-islam kaže da izraz -kanut- ovdje znači: ustrajnost u pokornosti i da se onaj koji dugo ostaje na kijamu, ruku'u i sedždi naziva „kanit(om)“.

Opisujući one koji istinski robuju Milostivom, Uzvišeni kaže: "...i oni koji provode noći pred Gospodarom svojim na tle padajući i stojeći" (El – Furkan, 64).

Buharija u „Poglavlju o odabranosti noćnog namaza“ navodi lanac prenosilaca hadisa na čijem je kraju Abdullah b. Omer koji kaže: "Za života Vjerovjesnika s.a.w.s., bio je jedan čovijek koji bi -kad bi nešto usnio- san svoj pričao Allahovu Poslaniku s.a.v.s., pa sam i ja poželio da mi je šta usniti i ispričati Allahovu Poslaniku s.a.v.s. Tako sam jedan put, dok sam još bio dječak – dok sam u doba Allahova Poslanika s.a.v.s. spavao u džamiji - usnio da su me dva meleka uzela i odvela do vatre koja mi se učinila da je obzidana kao bunar i da ima dva stupa. U njoj sam vidio neke ljude koje sam odranije poznavao, pa sam počeo učiti: "Utječem se Allahu od vatre"!, pa nas je sreo još jedan melek koji me je upitao: “Šta ti je? Što si se prepao”? San sam ispričao Hafsi, a Hafsa ga je ispričala Allahovu Poslaniku s.a.v.s., koji je rekao: "Divan li je Abdullah čovijek, samo da još noću ustaje i klanja"! Poslije toga on je spavao samo, sasvim mali dio noći.“

Dokaz da je noćni namaz odabran su Poslanikove , s.a.w.s. riječi: "Divan li je Abdullah čovijek, samo da još noću ustaje i klanja" , jer se pod njegovim riječima "Divan li je čovjek..." podrazumijeva onaj ko noću ustaje i klanja. Druga poruka ovog hadisa je da noćni namaz odvraća nesreću.

U hadisu koji prenosi Ebu Hurejre, r.a., stoji da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao : "Poslije propisanih (tj.farz) namaza, najbolji namaz je noćni namaz."

Od 'Ali b. Ebu Taliba, r.a. se pripovjeda da je njemu i Fatimi r.a., Vjerovjesnikovoj kćerci, Allahov Poslanik, s.a.w.s., jedne noći pokucao na vrata i upitao ih :

"Zar ne klanjate? –pa sam rekao : "Allahov Poslaniče, naše su duše u Allahovoj ruci i On ih oživljava (tj.budi) kada On hoće"- pa se, kad sam to rekao, okrenuo ništa mi ne odgovorivši. Zatim sam ga čuo kako odlazeći i udarajući se po stegnu govori: '...ali je čovijek, više nego iko, spreman da se raspravlja.' "(El-Kehf, 54.)

Ibn Bettal kaže: "I ovaj slučaj je dokaz koliko je noćni namaz odabran i pohvaljeno buđenje ukućana i rodbine radi njegovog obavljanja".

Et-Taberi u vezi ovog slučaja kaže: "Da Vjerovjesnik s.a.w.s., nije znao za posebnu odabranost noćnog namaza, on sigurno ne bi uznemiravao svoju kćerku i svog amidžića, pogotovo u vrijeme koje je Allah svojim stvorenjima odredio za počinak. Međutim, on je za njih odabrao ono što je po njih bolje.""



Ovaj namaz je najbolje klanjati prije zore, jer tada ostali svijet najčešće spava. Lejl-namaz ima dva rekata, a zanijjeti se ovako: Nevejtu en usallije lillahi te’ala salatel-lejli, Allahu ekber. (Odlučih klanjati noćni namaz, u ime Allaha Uzvišenog, Allahu ekber).
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 28 Apr 2021, 11:34

Jeste li znali? / Na sablji bana Jelačića piše: “Oslonio sam se na Allaha”!
Često se može čuti kako naši prostori imaju “višak historije”. No, naš čovjek nerijetko premalo zna o svojoj daljoj, pa i bližoj prošlosti, ili je i ono što zna udjenuto u razne političke i ideološke obrasce, pa biva iskrivljeno i prečesto loše tumačeno.

Jedan od zanimljivih detalja, koji je široj javnosti nedovoljno poznat jeste da je Josip grof Jelačić, general i hrvatski ban, zapravo član plemićke porodice koja vodi porijeklo iz Bosne.

Image

Bosansko porijeklo

Ban Jelačić je, kao što je poznato, jedan od najznačajnijih hrvatskih političara, kako u 19. stoljeću, tako i u cijeloj povijesti te zemlje.

Ukinuo je kmetstvo i sazvao prve izbore za Hrvatski sabor. Kao vojskovođa je pobijedio u nizu bitaka protiv ustanika u Habsburškoj Monarhiji za vrijeme Revolucije u Mađarskoj.

Ban Jelačić je istovremeno veoma cijenio bosanske korijene svoje porodice, pa se volio zvati Josip ban Jelačić od Bužima ili Bužimski.

I hrvatski akademik Mirko Vidović je tvrdio da je ban Jelačić Bosanac!

Njegovi preci nekad davno živjeli na ovim prostorima, a to Bužimljane čini iznimno ponosnim.

U 16. stoljeću poznate plemićke porodice morale su napustiti bužimski stari grad zbog turske okupacije. Tada se u gradskoj tvrđavi zatekla i porodica Jelačić.

Jelačići napuštaju naš Bužim i odlaze u Turopolje pokraj Zagreba u kojem formiraju selo Buzin, današnja lokacija između Zračne luke Zagreb.

Herojstvo bužimskog kraja dobro je poznato. Taj grad je, naime, posljednji pao pod tursku vlast. Uvijek su hrabro stajali na braniku Bosne, a i tokom agresije na našu zemlju iz ovog kraja su dolazili neki od najvećih heroja generala Armije RBiH poput Izeta Nanića.

Sead Emrić, historičar i referent za kulturu u Općinskoj upravi Bužima, ranije izjavio za Al Jazeeru Balkans potvrdio kako je Josip ban Jelačić porijeklom s ovih prostora, te kako je kao Bužimljanin ponosan kad u Zagrebačkoj katedrali, lijevo pokraj oltara, posmatra poprsje Josipa bana Jelačića na kojem piše „ban Josip Jelačić od Bužima“.

"Pri tome se misli na naš grad u BiH. Grad je zbog turske opasnosti u vrijeme renesanse ponovno sazidan. Zidan je po renesansnim arhitektonskim principima. Jedan je to od najvećih starih gradova ovdje u Krajini, u Bosni i Hercegovini, i možda, jedina renesansna građevina u BIH koja je sad nacionalni spomenik. U vrijeme renesanse, u 15. stoljeću, zidao ga je plemeniti Juraj Mikuličić. Na završetku njegova zidanja ostao je jedan lijepi trag, golema kamena ploča pisana staroslavenskom glagoljicom, koja govori o zidanju staroga grada Bužima", rekao Emrić.

Nema junaka do Alije

Zanimljiva je i historija sablje bana Jelačića koja se čuva u Hrvatskom povijesnom muzeju.

Manje je poznato da se na sječivu s obje strane nalaze reljefni ukrasi arabeski i kartuša u pozlati s arapskim natpisima koji u prijevodu glase:

“Oslonio sam se na Alalha” / “Nema junaka do Alije, ni sablje do Zulfikara”.
Image
Ime hazreti Alije, naravno, odnosi se na zeta poslanika Muhamda a.s., a Zulfikar je bilo ime Muhamedove čuvene i često spominjane sablje sa dva sječiva, koja je poslije pripala Aliji r.a.

Potvrđuju to iz Hrvatskog povijesnog muzeja (http://museum.hismus.hr/p0188002.htm) koji godinama prikupljao slike i predmete vezane uz bana Josipa Jelačića i njegovu porodicu.

Među vrjednijim predmetima je i Jelačićeva sablja.

U opisu na stranici Hrvatskog povijesnog muzeja navodi se da je u pitanju Instalacijska sablja bana Josipa Jelačića, a datira iz prve polovine 19. stoljeća.

“Turska sablja. Držak od smeđe rožine s povijenom lukovičastom glavicom. Križnica od srebra s ravno pruženim, profiliranim završecima i tankim dvokrakim jezikom po sredini. Sječivo jednobrido, zakrivljeno s naglašenim jalmanom (dvobridnim vrškom)...Korice drvene, presvučene crvenkastim baršunom, a na ustima i na vršku nalaze se duži srebrni okovi s ukrasima. Na rubovima okova dva koluta za pripasivanje. Uz sablju sačuvan gajtan izrađen od prepletenih crvenih, srebrnih i plavih niti”, navode u Muzeju, uz potvrdu navoda o spomenutom napisu na sablji.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Remzudin » 28 Apr 2021, 16:54

Zanimame jedno pitanje

ako jedna Zena za vreme ramazana dobije svoje
dane menstruacije,dali se joj pokvario post ?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 28 Apr 2021, 17:41

Kako to ne znas olmajti Remzo :krik

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35631
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 549 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Venera » 28 Apr 2021, 19:07

Mutevelija wrote: 28 Apr 2021, 11:34 Jeste li znali? / Na sablji bana Jelačića piše: “Oslonio sam se na Allaha”!
Često se može čuti kako naši prostori imaju “višak historije”. No, naš čovjek nerijetko premalo zna o svojoj daljoj, pa i bližoj prošlosti, ili je i ono što zna udjenuto u razne političke i ideološke obrasce, pa biva iskrivljeno i prečesto loše tumačeno.

Jedan od zanimljivih detalja, koji je široj javnosti nedovoljno poznat jeste da je Josip grof Jelačić, general i hrvatski ban, zapravo član plemićke porodice koja vodi porijeklo iz Bosne.

Image

Bosansko porijeklo

Ban Jelačić je, kao što je poznato, jedan od najznačajnijih hrvatskih političara, kako u 19. stoljeću, tako i u cijeloj povijesti te zemlje.

Ukinuo je kmetstvo i sazvao prve izbore za Hrvatski sabor. Kao vojskovođa je pobijedio u nizu bitaka protiv ustanika u Habsburškoj Monarhiji za vrijeme Revolucije u Mađarskoj.

Ban Jelačić je istovremeno veoma cijenio bosanske korijene svoje porodice, pa se volio zvati Josip ban Jelačić od Bužima ili Bužimski.

I hrvatski akademik Mirko Vidović je tvrdio da je ban Jelačić Bosanac!

Njegovi preci nekad davno živjeli na ovim prostorima, a to Bužimljane čini iznimno ponosnim.

U 16. stoljeću poznate plemićke porodice morale su napustiti bužimski stari grad zbog turske okupacije. Tada se u gradskoj tvrđavi zatekla i porodica Jelačić.

Jelačići napuštaju naš Bužim i odlaze u Turopolje pokraj Zagreba u kojem formiraju selo Buzin, današnja lokacija između Zračne luke Zagreb.

Herojstvo bužimskog kraja dobro je poznato. Taj grad je, naime, posljednji pao pod tursku vlast. Uvijek su hrabro stajali na braniku Bosne, a i tokom agresije na našu zemlju iz ovog kraja su dolazili neki od najvećih heroja generala Armije RBiH poput Izeta Nanića.

Sead Emrić, historičar i referent za kulturu u Općinskoj upravi Bužima, ranije izjavio za Al Jazeeru Balkans potvrdio kako je Josip ban Jelačić porijeklom s ovih prostora, te kako je kao Bužimljanin ponosan kad u Zagrebačkoj katedrali, lijevo pokraj oltara, posmatra poprsje Josipa bana Jelačića na kojem piše „ban Josip Jelačić od Bužima“.

"Pri tome se misli na naš grad u BiH. Grad je zbog turske opasnosti u vrijeme renesanse ponovno sazidan. Zidan je po renesansnim arhitektonskim principima. Jedan je to od najvećih starih gradova ovdje u Krajini, u Bosni i Hercegovini, i možda, jedina renesansna građevina u BIH koja je sad nacionalni spomenik. U vrijeme renesanse, u 15. stoljeću, zidao ga je plemeniti Juraj Mikuličić. Na završetku njegova zidanja ostao je jedan lijepi trag, golema kamena ploča pisana staroslavenskom glagoljicom, koja govori o zidanju staroga grada Bužima", rekao Emrić.

Nema junaka do Alije

Zanimljiva je i historija sablje bana Jelačića koja se čuva u Hrvatskom povijesnom muzeju.

Manje je poznato da se na sječivu s obje strane nalaze reljefni ukrasi arabeski i kartuša u pozlati s arapskim natpisima koji u prijevodu glase:

“Oslonio sam se na Alalha” / “Nema junaka do Alije, ni sablje do Zulfikara”.
Image
Ime hazreti Alije, naravno, odnosi se na zeta poslanika Muhamda a.s., a Zulfikar je bilo ime Muhamedove čuvene i često spominjane sablje sa dva sječiva, koja je poslije pripala Aliji r.a.

Potvrđuju to iz Hrvatskog povijesnog muzeja (http://museum.hismus.hr/p0188002.htm) koji godinama prikupljao slike i predmete vezane uz bana Josipa Jelačića i njegovu porodicu.

Među vrjednijim predmetima je i Jelačićeva sablja.

U opisu na stranici Hrvatskog povijesnog muzeja navodi se da je u pitanju Instalacijska sablja bana Josipa Jelačića, a datira iz prve polovine 19. stoljeća.

“Turska sablja. Držak od smeđe rožine s povijenom lukovičastom glavicom. Križnica od srebra s ravno pruženim, profiliranim završecima i tankim dvokrakim jezikom po sredini. Sječivo jednobrido, zakrivljeno s naglašenim jalmanom (dvobridnim vrškom)...Korice drvene, presvučene crvenkastim baršunom, a na ustima i na vršku nalaze se duži srebrni okovi s ukrasima. Na rubovima okova dva koluta za pripasivanje. Uz sablju sačuvan gajtan izrađen od prepletenih crvenih, srebrnih i plavih niti”, navode u Muzeju, uz potvrdu navoda o spomenutom napisu na sablji.
Poklon Omer-paše Latasa Jelačiću -

U ovom muzeju se čuva još nekoliko orijentalnih sablji koje se vežu uz bana Jelačića, među njima je i sablja koju je Jelačić dobio od Omer-paše Latasa, koji je bio jednako uvažen i jednako vrijedan vojskovođa na osmanskoj strani, kao što je i Jelačić bio na austrijskoj strani vojne krajine.

„Taj dar sigurno govori da je između te dvojice vojskovođa, koji su u nekim trenutcima bili na oprečnim stranama, vladalo duboko poštovanje“, smatra Bošković.

Inace, turska, instalacijska sablja nije koristena u borbama

https://www.aa.com.tr/ba/kultura-i-umje ... om/1584300

Bijeli konj arapin imena Emir -

Povjesničar umjetnosti i voditelj galerije Forum Feđa Gavrilović je istaknuo kako se konj na kojem jaše ban Jelačić na Trgu bana Jelačića zove Emir i kako je također riječ o poklonu hrvatskom banu.

“Ban Jelačić sjedi na konju koji se zove Emir i kojega mu je poklonio Mahmut-beg Bašić iz Bihaća, što svjedoči o dobrim donosima bana Jelačića s hrvatskim susjedima“, kazao je Gavrilović.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Remzudin » 28 Apr 2021, 20:13

Maja wrote: 28 Apr 2021, 17:41 Kako to ne znas olmajti Remzo :krik
Neki kazu ovako,neki onako i na kraju niko nezna nista.

Nemoj mi sad nesto filozofirati i diskutirati,nego mi
kazi sta je stvar.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 28 Apr 2021, 20:38

Post kvari menstruacija.
Post je pokvaren taj dan kad dobijes menstruaciji a dani isposteni prije nisu.
Kad zena dobije dok posti, post je pokvaren. Treba ga prekinuti.
Postit se ne moze. Zena koja dobije menstruaciju ne moze postiti. Za nju je ramazan stopiran. I tad ne moze postiti. Jer nije dozvoljeno. Nastavlja kad joj zavrsi menstruacija. Dotad ne posti jer zena ne moze postiti kad dobije menstruaciju. Ili "onu stvar".
Da zakljucim, menstruacija kvari post.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Remzudin » 28 Apr 2021, 21:26

Sto nisi odmah tako rekla ?

Znaci da idalje nema sex-a posle iftara.!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 28 Apr 2021, 21:30

Jel ti to slagala da se ne smije seksati poslije iftara.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Remzudin » 28 Apr 2021, 21:34

Maja wrote: 28 Apr 2021, 21:30 Jel ti to slagala da se ne smije seksati poslije iftara.
Kako sam ja razumeo,nema sexa cjelog ramazana.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 28 Apr 2021, 21:35

Ima bolan. Od iftara do sehura mozes komotno. Samo se treba okupati prije nego zapostis sljedeci dan.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 28 Apr 2021, 21:43

Pitanje:

Esselamu alejkum!
Da li je moguće popravljanje zuba sa i bez anestezije, te vađenje zuba?

Odgovor:
Popravljanje kao i vađenje zuba, sa i bez anesetezije, je dozvoljeno i ne kvari post. Bitno je da se tom prilikom ništa od korištenog materijala ne proguta. 

Pitanje:

Esselamu alejkum!
Da li odlazak ginekologu (ginekološki pregled) za vrijeme ramazana kvari post? 
 

Odgovor:

Esselamu alejkum!
Ginekološki pregled ne kvari post. Bez stvarne potrebe trebalo bi ga izbjegavati, posebno tokom posta.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 28 Apr 2021, 21:44

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 28 Apr 2021, 23:28

Maja wrote: 28 Apr 2021, 20:38 Post kvari menstruacija.
Post je pokvaren taj dan kad dobijes menstruaciji a dani isposteni prije nisu.
Kad zena dobije dok posti, post je pokvaren. Treba ga prekinuti.
Postit se ne moze. Zena koja dobije menstruaciju ne moze postiti. Za nju je ramazan stopiran. I tad ne moze postiti. Jer nije dozvoljeno. Nastavlja kad joj zavrsi menstruacija. Dotad ne posti jer zena ne moze postiti kad dobije menstruaciju. Ili "onu stvar".
Da zakljucim, menstruacija kvari post.
Dakle, menstruacija kvari post, ili? To znači da kad dobiješ menstruaciju ne možeš postiti, ili?
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Taare » 28 Apr 2021, 23:48

Mutevelija wrote: 28 Apr 2021, 21:44
Zulfikar je svu tu popularnost stekao isključivo zbog alije. Alija je bio najveći muslimanski junak i čovjek neopisive snage.
kaže, kada bi bili u ratu, ako bi zamahnuo horizontalno, prepolovio bi neprijatelja, a ako bi zamahnuo vertikalno, presjekao bi ga na dvije polovine.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 29 Apr 2021, 04:20

Taare wrote: 28 Apr 2021, 23:48
Mutevelija wrote: 28 Apr 2021, 21:44
Zulfikar je svu tu popularnost stekao isključivo zbog alije. Alija je bio najveći muslimanski junak i čovjek neopisive snage.
kaže, kada bi bili u ratu, ako bi zamahnuo horizontalno, prepolovio bi neprijatelja, a ako bi zamahnuo vertikalno, presjekao bi ga na dvije polovine.
Ne zaboravi ni Halida ibn Velida tj Halida sina Velidova koji se zvao jos i Allahova sablja.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35631
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 549 times
Status: Online

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Venera » 29 Apr 2021, 08:54

Mutevelija wrote: 29 Apr 2021, 04:20
Taare wrote: 28 Apr 2021, 23:48

Zulfikar je svu tu popularnost stekao isključivo zbog alije. Alija je bio najveći muslimanski junak i čovjek neopisive snage.
kaže, kada bi bili u ratu, ako bi zamahnuo horizontalno, prepolovio bi neprijatelja, a ako bi zamahnuo vertikalno, presjekao bi ga na dvije polovine.
Ne zaboravi ni Halida ibn Velida tj Halida sina Velidova koji se zvao jos i Allahova sablja.
Govoriti o ratovima protiv otpadnika od vjere, o murtedima, nije moguće bez Halida. Jer, murtede je u red doveo Halid. Irak, drevnu perzijsku kraljevinu, je razbio Halid. Vizantiju je slomio Halid. On je vojni genij koji nije izgubio niti jednu bitku.
Zasto je ubijanje murteda halal, umjesto da ga se ostavi na miru u njegovom izboru, jer ne govori protiv Islama?

https://zijadljakic.ba/zasto-u-islamu-n ... -iz-vjere/
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 29 Apr 2021, 09:21

Venera wrote: 29 Apr 2021, 08:54
Mutevelija wrote: 29 Apr 2021, 04:20

Ne zaboravi ni Halida ibn Velida tj Halida sina Velidova koji se zvao jos i Allahova sablja.
Govoriti o ratovima protiv otpadnika od vjere, o murtedima, nije moguće bez Halida. Jer, murtede je u red doveo Halid. Irak, drevnu perzijsku kraljevinu, je razbio Halid. Vizantiju je slomio Halid. On je vojni genij koji nije izgubio niti jednu bitku.
Zasto je ubijanje murteda halal, umjesto da ga se ostavi na miru u njegovom izboru, jer ne govori protiv Islama?

https://zijadljakic.ba/zasto-u-islamu-n ... -iz-vjere/

Neki islamski pravnici nisu ubijali nego zatvarali et Ibn Tejimije na kojeg se pozivaju ti sto si ih citirala je bio u zatvoru zbog svojih stavova , tj kosio se sa ulemom.
Nisu ga ubili.
Imas isto tako situaciju u Islamu kad dva hadisa razlicita vaze za isti dogadjaj slicno krscanstvu kad Stari Zavjet se interpretira da je Otac Bog i vazi ratovanje za njega ali kad hoces propovijedati mir opet ako vjerujes da je i Sin Isus Bog mozes uzeti Novi Zavjet propovijedati mir.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bosnjakinja » 29 Apr 2021, 09:27

joj ove vehabije su tako odvratno u biti njih vise mrzim od cionista,vjerovatno su oni cionistiscka podvala doduse

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Mutevelija » 29 Apr 2021, 09:30

bosnjakinja wrote: 29 Apr 2021, 09:27 joj ove vehabije su tako odvratno u biti njih vise mrzim od cionista,vjerovatno su oni cionistiscka podvala doduse
Nije lijepo mrziti :jok
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests