Džamije

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Džamije

Post by drugrankovic » 26 Nov 2014, 19:42

.....
Last edited by paparaci on 27 Nov 2014, 00:15, edited 1 time in total.
Reason: Brisan off i uvredljiv sadrzaj. Pripazi na rijecnik!!!!!!!!!!!!!!!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom polju

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2014, 16:57

Image

U vrijeme kada stanovnici Željeznog Polja napuštaju sela i ne nalaze razlog za ostanak i nastavak života koji su vodili prije majskih poplava i klizišta, u Orčevićima, jednom od 11 sela, uprkos svim nedaćama stanovnici su smogli snage i sredstava da grade džamiju.

Kako kažu, na ovaj način pokazuju da je život u Željeznom Polju itekako moguć. Jedan od najzaslužnijih za poduhvat koji se čini nemogućim zbog svega što je zadesilo stanovništvo na ovom području je imam džamije u Orčevićima Ahmed Muhamed, rođen 1968. godine u Meki u Saudijskoj Arabiji, koji tvrdi da pripada 35. generaciji potomaka unuka poslanika Muhameda.

Humanitarac u BiH

Muhamed je ratne 1992. godine došao u Bosnu i Hercegovinu kao humanitarac i ostao do danas. Sudbina je, kako kaže, odlučila tako.

U selu Orčevići u Željeznom Polju sa suprugom Mevlom iz susjednog sela osnovao je porodicu. Imaju četvero djece, koja su, kako kaže, 36. generacija potomaka Poslanika, ali su Bosanci, a ne Arapi.

Od 1997. godine radi kao imam u džematu koji broji više od 180 domaćinstava, a slovi za jedan od najuređenijih na području Željeznog Polja.

"Ja sam 35. generacija potomaka unuka poslanika Muhameda, a 36. generacija će biti Bosanci. Do sada su u našim generacijama samo bili Arapi, a sada će moja djeca biti iz BiH", ispričao je Muhamed.

Govoreći o džematu u Orčevićima, Muhamed kaže da ovaj džemat drži do tradicije i vjere. U selu Orčevići također ima i mnogo hadžija.

Podsjećajući na majske poplave i klizišta Muhamed kaže da u selu Orčeviću nije bilo većih oštećenja niti pojave većih klizišta.

"Uništen nam je jedan dio puta. Mještani Orčevića su najaktivniji na području Željeznog Polja. Sami su uradili veći dio poslova oko građevinskih radova", ispričao je Muhamed.

Prisjeća se strašnih majskih dana kada je većina sela Željeznog Polja bila odsječena i uništena.

"U ratu smo znali da treba bježati od granata, raketa, ali od ovoga ne možeš bježati. Ili da ostaneš u mjestu ili da izvučeš živu glavu. U selu Orčeviću su u tim danima ostali samo muškarci, uglavnom mlađi, jer smo starcima savjetovali da odu na sigurnija područja", pojasnio je Muhamed.

Kako kaže, nije tačno da većina Željeznopoljaca napušta svoja sela.

"Napustilo je oko 80 porodica koje nemaju gdje živjeti. Uništene su im kuće, a nemaju gdje napraviti nove. U naš džemat se vratilo oko 90 posto ljudi, a onih deset posto se nije vratilo zbog straha", ispričao je Muhamed.

Nada mještanima

Desetak dana nakon poplava, kada je put ponovo postao prohodan, mještani su počeli s gradnjom džamije.

"Čim je mogao kamion proći počeli smo s radovima. Imali smo namjeru raditi i to smo po svaku cijenu i uradili. Radit ćemo sve dok budemo imali uslove i sredstva za to", pojasnio je Muhamed.

Izgradnju džamije finansira jedna starija žena iz Saudijske Arabije.

Završetak radova, ukoliko sve bude teklo po planu, planiran je za 1. august sljedeće godine. Muhamed priča da je jedan od načina na koji je pridobio donatore taj da im je rekao da će oni svojom donacijom vratiti život u Željezno Polje.

"Rekao sam im da će ljudi početi vraćati, čim mi počnemo raditi na izgradnji džamije. I tako je i bilo. Čim smo počeli s radovima, ljudi su se počeli vraćati", pojasnio je Muhamed.

Kako kaže, izgradnjom džamije su dali nadu i sebi, ali i mještanima Željeznog Polja, pogotovo onima koji su se bojali.

"Nakon što smo počeli s radovima, u roku od mjesec dana, više od 90 posto mještana Ravni se vratilo u selo. Ravne je selo koje se nalaze na drugom brdu od sela Orčevići, tačnije ta dva sela gledaju jedno u drugo", ispričao je Muhamed.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by paparaci » 06 Dec 2014, 22:55

:ok
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by String » 07 Dec 2014, 19:45

Nadam se da je graditelj pametan pa da ce umjesto munare napraviti space shuttle i obezbjediti mjesta u njemu za sve stanovnike ovog naselja jer po svemu sudeci u ovoj dzamiji ce i stanovati... Tako bi, kada ponovo dodje do klizista ovdje, mogao da evakuira svo stanovnistvo i da zauvijek te glupane izmjesti sa nase prelijepe planete u svemir.
Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by Melek » 07 Dec 2014, 20:19

To ja gledam kao na svojevrsnu bransu. Imate profesionalne trgovce, proizvodjace, dizajnere a i one koji dilaju s religijom. I sve se obicno prenosi s koljena na koljeno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by Lebowski » 07 Dec 2014, 20:33

Prvi put čujem za vog lika i da je uopšte poznato ko su preci poslanika Muhammeda. Kad se već spominje to da je potomak nekako bih očekivao da budu zaštićeni barem ko pande al nisu izgleda..biće da uopšte i nije neka bitna stvar za muslimane jel :hm
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2014, 20:42

Meni se čini da i jordanski dinasti, tvrde da su potomci Muhameda a.s.
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by String » 07 Dec 2014, 20:46

Cekam kise samo...da se smijem malo..
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by Maja » 07 Dec 2014, 21:47

Neki izgleda svoje grijehove peru izgradnjom džamija. To nije merhamet već sebičnost.
Da je stanje u ŽP u redu, svaka čast, ali ovdje džamija nije prioritet.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potomak poslanika Muhammeda gradi džamiju u Željeznom po

Post by paparaci » 08 Dec 2014, 00:01

ne znam sto vas to toliko zulja. odaziv naroda govori za sebe.
covjek je obezbjedio sredstva - ne trazi ni od koga. :cudi
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2015, 09:31

Image
Bajram-namaz jutros je klanjan u Ferhat-pašinoj džamiji u Banjaluci prvi put nakon njene obnove, odnosno prvi put od 1992. godine, javlja Anadolu Agency.

U bajramskoj hutbi Osman ef. Kozlić, muftija banjalučki, rekao je da je Ramazanski bajram dan radosti jer se vjernici raduju što su ispostili mjesec ramazana.

"Dan je radosti za Banjalučane i muslimane širom BiH, jer ovaj Bajram klanjaju u svojoj Ferhadiji džamiji", kazao je Kozlić.

Na molitvi u Ferhadiji se okupio veliki broj vjernika, svih generacija, a osim vjernika koji žive u Banjaluci mnogo je bilo i onih koji su je napustili tokom rata i sada žive u inistranstvu.

"Osjećam se predivno, teško je opisati te emocije koje su u meni i uzbuđenje. Možda je najbolje da to iskažem nekako metaforički, pošto živim u Americi, sada mi je srce ko Amerika i meni je tako da kažem sada dupli Bajram. Međutim, ima malo i sjete u meni jer svoj san koji sam dosanjao nisu dosanjali neki drugi naši sugrađani, prije svih moj brat u islamu, moj prijatelj, rahmetli muftija Ibrahim ef. Halilović, koji je 26 službovao u ovoj džamiji", rekao je Bedrudin Gušić, koji je bio predsjednik Medžilisa Islamske zajednice Banjaluka u vrijeme kada je srušena Ferhadija.

Adnan Džonlić kaže da se osjeća ponosno što je došao u obnovljenu Ferhadiju nakon 23 godine. Prema njegovim riječima, naročito je lijepo vidjeti ovoliki broj vjernika koji klanjaju bajram-namaz.

Suad Kabiljagić, došao je iz Danske, kaže da je neopisivo dočekati Bajram u Ferhadiji.

"Ne može se to opisati u srcima nas islamske vjeroispovjesti, a želimo podijeliti bajram sa ostalim vjeroispovjestima. Daleke '93. godine sam izašao, sada sam došao da klanjam Bajram, napokon, u svojoj vlastitoj vjerskoj kući", rekao je Kabiljagić.

Praznik će proslaviti sa komšijama, porodicom i familijom.

"Ovo je dan koji ne može čovjek da opiše, koliko je lijepo kada dođete u svoj vlastiti grad, sa komšijama sa prijateljima, sa svima ostalim...", dodao je on.

Ferhadija, zadužbina Ferhad-paše Sokolovića, izgrađena je 1579. godine, a 1950. godine uvrštena je u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine, potom i na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u. Srušena je početkom rata u BiH, 7. maja 1993, a polaganje kamena temeljca za obnovu 2001. godine prekinuli su neredi u kojima je stradao Murat Badić iz Cazina.

Zvanično otvaranje Ferhadije planirano je na Dan džamija 7. maj 2016. godine.


(Vijesti.ba/AA)
online

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by kuplung » 18 Jul 2015, 21:25

jadno je to gdje se namaz klanja u strahu

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by Bonaqua » 18 Jul 2015, 21:40

Baš mi je drago da su je konačno završili :ok
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by Sheval » 18 Jul 2015, 22:14

Ma tesko da tu mozes doci normalno uzivati u vjeri,u miru.Nedavno sam bio blizu,u jednom nocnom klubu u podrumu,odmah do Dzamije...popularnom u BL.Tu mladi u sitne sate,izlazeci uriniraju,povracaju,bacaju flase po Ferhadiji.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by Terasa svjesti » 18 Jul 2015, 22:16

Imam fotke od danas Ferhadije , morat ću postati koju ovdje
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by carobnjak N » 18 Jul 2015, 22:19

Sheval wrote:Ma tesko da tu mozes doci normalno uzivati u vjeri,u miru.Nedavno sam bio blizu,u jednom nocnom klubu u podrumu,odmah do Dzamije...popularnom u BL.Tu mladi u sitne sate,izlazeci uriniraju,povracaju,bacaju flase po Ferhadiji.
u rs-u vlada tihi fašizam i to je bila i ostala najveća prijetnja u Bih
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by JCR » 18 Jul 2015, 22:20

Sta za ocekivati od grada u kojem je u ratu srusena svaka dzamija koju su imali?

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Banjaluka: Prvi bajram-namaz u obnovljenoj Ferhadiji

Post by Melek » 18 Jul 2015, 22:56

To vise nije grad, to je nesto sasvim drugo danas.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Lebowski » 13 Jan 2016, 13:51

Reis Kavazović najavio spajanje džamija radi ušteda: Projekat "Dvije džamije pod jednim krovom" uskoro kreće sa implementacijom


Konačno nešto dobro i od reisa. :ok
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Biba » 10 Feb 2016, 15:48

Nasa dzamija i nas hodza i...i pogađajte tko jos :perezube
12417719_448714545313348_7134684452457739345_n.jpeg
12705263_460592090792260_4288030744262869893_n.jpeg
:kafa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests