Ezan

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Ezan

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2012, 18:17

Eh, makar ovo svi znamo :D


Ezan (أَذَان) je islamski poziv na molitvu. Izgovara (tj. uči) ga mujezin sa minareta (munare) 5 puta na dan za svaki namaz posebno.

Prvi ezan proučio je Bilal ibn Rebbah, oslobođeni rob (vidi Ebu-Bekr r. a. - Život u islamu). Poslanik s. a. w. s. odabrao ga je da bude prvi mujezin zbog njegovog prekrasnog glasa

Image

[ytube][/ytube]


Slučajno danas naidjoh na neke tekstove na internetu.
Piše da Slovenci, ni više ni manje, nego traže da ezani u Sloveniji,
moraju biti na slovenačkom jeziku. Nisam rodjenim očima vjerovao, kad pročitah.

Meni je žao, što nisam mogao pronaći stari ezan sa atik džamije u BN ali je jedan
od najljepših koje sam čuo ikada. Njega je učio rahmetli hadži-hafiz Budimlija.
Mislim da je ljudski glas, definitivno najbolja opcija poziva na molitvu.
Svi koji su prešli u Islam, kažu da je to jedan od glavnih razloga.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Maja » 01 Aug 2012, 19:18

Kod nas kad je vrijeme iftara bude ezan uživo. Baš je lijepo za čuti.
Inače, ezan je baš lijep iako mi je arapski jezik među najružnijima, ezan je potpuno druga priča. Ne bih mogla zamisliti da bude na našem jeziku.
Nisam za pretjerano pojačavanje zvučnika :ne al onako fino i diskretno je super. Kod nas npr u podne jedva da se čuje, ali naveče je tišina, pa se fino može čuti.
Nažalost, samo za ramazan bude ezan 5 puta dnevno, a ostalih mjeseci samo petkom kad je džuma.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Ezan

Post by carobnjak N » 01 Aug 2012, 20:15

Kao što kaže gore prvi muezin je bio oslobođeni rob Bilal, neka je mir na njega . Njega je otkupio od mekanskih mučitelja Ebu Bekr r.a. i oslobodio ga zatim.
Mučili su ga zato što je prihvatio islam i nije nikako htio to javno poreći iako su ga nakon bičevanja svezali klinima prikoavli na užareni pijesak te mu na prsa stavili težak kamen.
Kad više nije mogao pričati od iznemoglosti prišli su mu i pitali ga koliko ima bogova ,pošto su mušrici bili višebošci ,Bilal r.a. je podigao kažiprst desne ruke govoreći im tako išaretom da je Allah samo jedan.
Odatle inače to muslimansko pružanje kažiprsta koje se također radi i u namazu tokom sjedenja.

Slučajno sam danas naletio na jedan hadis u vezi Bilala r.a pa da ga postiram:

Znamo kako je Poslanik, a.s, (iz)liječio sebičnost kod Ebu Zerra al-Gaffarija, koji je džahilski uvrijedio Bilala b. Rebbaha, rekavši mu: „Sine crnkinje!“ Bilal se požalio Poslaniku, a on, iako je izuzetno volio Ebu Zerra, ukorava ga riječima: „Abu Zerre, u tebi još ima džahillijjeta!“

Pogledajmo kako se uspostavlja dijagnoza bolesti! Zatim način liječenja! Ebu Zerr je došao Bilalu, legao, naslonivši obraz na na Zemlju, i rekao: „Bilale, stani svojom nogom na moje lice!“ A Bilal, svršenik islamske škole Poslanika, šta odgovara? „Me’azallah! Zar ja da stanem nogom na lice koje Allahu sedždu čini!” Da ovo Poslanik nije regulisao, Ebu Zerr bi ostao rob skrivene sujete, egoizma i oholosti, a Bilala bi to peklo čitavog života. Ovako, zajedno su pobijedili šejtana!


*džahilijet je predislamsko doba "neznanja" kod arapa ,a kojeg je Pejgamber a.s. prezirao

Nakon smrti Muhameda a.s. Bilal r.a. od žalosti više nikad nije proučio ezan
[ytube][/ytube]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ezan

Post by paparaci » 02 Aug 2012, 03:02

Krokodil Behko wrote:Slučajno danas naidjoh na neke tekstove na internetu.
Piše da Slovenci, ni više ni manje, nego traže da ezani u Sloveniji,
moraju biti na slovenačkom jeziku. Nisam rodjenim očima vjerovao, kad pročitah.
:ha

slovenci su bas pukli. na cijelom svijetu je ezan na arapskom. najzad nema isti efekat na bilo kojem drugom jeziku.
Meni je žao, što nisam mogao pronaći stari ezan sa atik džamije u BN ali je jedan
od najljepših koje sam čuo ikada. Njega je učio rahmetli hadži-hafiz Budimlija.
Mislim da je ljudski glas, definitivno najbolja opcija poziva na molitvu.
Svi koji su prešli u Islam, kažu da je to jedan od glavnih razloga.
nisam sto posto siguran. ali cini mi se da se i sa nase dzamije prije rata ponekad znao uciti ezan sa munare.
Maja wrote: Nažalost, samo za ramazan bude ezan 5 puta dnevno, a ostalih mjeseci samo petkom kad je džuma.
zbog cega to?
carobnjak Nurudin wrote: Kad više nije mogao pričati od iznemoglosti prišli su mu i pitali ga koliko ima bogova ,pošto su mušrici bili višebošci ,Bilal r.a. je podigao kažiprst desne ruke govoreći im tako išaretom da je Allah samo jedan.
Odatle inače to muslimansko pružanje kažiprsta koje se također radi i u namazu tokom sjedenja.
opet ja nesto nauci :hop

bas sam se cesto pitao zbog cega je to. znao sam samo da je sunnet, ali nisam znao sta stoji iza toga. :ok

a evo kako glasi ezan i sta znaci:



Allahu ekber, Allahu ekber - Allah je najveći
Allahu ekber, Allahu ekber

Ešhedu en la ilahe illallah - Svjedočim da nema boga osim Allaha
Ešhedu en la ilahe illallah

Ešhedu enne Muhammeden resulullah - Svjedočim da je Muhammed Božiji Poslanik
Ešhedu enne Muhammeden resulullah

Hajje ‘ales-salah, Hajje ‘ales-salah - Dođite na namaz

Hajje ‘alel-felah, Hajje ‘alel-felah - Dođite na spas

Allahu ekber, Allahu ekber - Allah je najveći

La ilahe illallah - Nema boga osim Allaha


Kod sabah-namaza se izmedju "dodjite na spas" i "Allah je najveci" jos dodaje:

Es-selatu hajrun minen-nevm - Namaz je bolji od spavanja
Es-selatu hajrun minen-nevm

meni su ova dva ekstra:

[ytube][/ytube]

ovaj je malo zivlji. ezan pocinje tek na 0:30.

sljedeci je mirniji.

[ytube][/ytube]

:klanja :srce
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Blackhawk » 23 Jul 2013, 23:11

Kod nas imaju muezini koji uce ezan uvijek.. A isto tako ima i vjernika koji zele da uce pa ponekad i oni prouce.. Mislim da nema dzamije u mom gradu gdje se pusta snimljeni ezan..
Znaci uvijek je uzivo..

A neznam moguce ovaj Mekkanski da je kod vas, mada ima jos jedan sto se i na radiju pusta al dok ga naletim
[ytube][/ytube]


A dok trazih taj ezan evo naletjeh na ezan u izvedbi Eldina... Lijepo za slusat... Stvarno ima glas..

[ytube][/ytube]


A kod mene se preko dana cuje mozda jedan ezan, a ujutro na sabahu cujem cak 5 ili 6 u zavisnosti koliko je tisina. I svako jutro, taman dok ja klanjam sabah oni pocnu i izadjem na balkon i slucam.. Mozda nekih 15.tak min jer ne pocnu svi u isto vrijeme...I sa svih strana uci, po glasu cujes negdje stariji covjek skroz, negdje mladji i zvucniji... ali svaki poseban za sebe... Pokusao sam snimiti ali slab snimak bude na mobitelu, i puno sumi..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Maja » 23 Jul 2013, 23:28

Mislim da nije to taj. I meni je palo na pamet da snimim ali mi je daleko džamija.

A čini mi se da je kod nas ovdje ezan Emina Tucovića pa je zato svugdje isti u Mostaru, Stocu i ovom cijelom području. Mada nisam sigurna.

[ytube][/ytube]

Ruana
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Ruana » 23 Jul 2013, 23:31

Blackhawk wrote:

[ytube][/ytube]
kako lijepo uci

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ezan

Post by IM_ex » 24 Jul 2013, 00:04

eh, makar ovo svi znamo :D

Ezan (أَذَان) je islamski poziv na molitvu. Izgovara (tj. uči) ga mujezin sa minareta (munare) 5 puta na dan za svaki namaz posebno.
da, to svi znamo ...
Moguce da ima onih koji ne znaju da, kad se zacuje ezan, pozeljno je zacutati dok isti traje, ma s kim, ma o cemu da se pricalo. Isto se vazi i za prekid ma koje radnje, koja se obavljala do oglasavanja s minareta.

Iako je akcenat ove teme na ezanu, kao pozivu na molitvu, pomenula bih jos jedno ucenje s minareta - ucenje salle (objavljivanje smrtnih slucajeva).
Mnogi ste upoznati s tim obicajem, vjerujem, ali da je takav nacin obavjestenja nepozeljna novotarija, vjerujem da niste znali, kao ni ja, do maloprije. Kazu, obaveza nam je upozoravati na pogresne obicaje, pa eto, ...
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Maja » 24 Jul 2013, 00:17

Ja za sallu prvi put čujem.

Ruana
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Ruana » 24 Jul 2013, 00:19

I ja.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2013, 00:27

IM_ex wrote:
eh, makar ovo svi znamo :D

Ezan (أَذَان) je islamski poziv na molitvu. Izgovara (tj. uči) ga mujezin sa minareta (munare) 5 puta na dan za svaki namaz posebno.
da, to svi znamo ...
Moguce da ima onih koji ne znaju da, kad se zacuje ezan, pozeljno je zacutati dok isti traje, ma s kim, ma o cemu da se pricalo. Isto se vazi i za prekid ma koje radnje, koja se obavljala do oglasavanja s minareta.

Iako je akcenat ove teme na ezanu, kao pozivu na molitvu, pomenula bih jos jedno ucenje s minareta - ucenje salle (objavljivanje smrtnih slucajeva).
Mnogi ste upoznati s tim obicajem, vjerujem, ali da je takav nacin obavjestenja nepozeljna novotarija, vjerujem da niste znali, kao ni ja, do maloprije. Kazu, obaveza nam je upozoravati na pogresne obicaje, pa eto, ...
Vidim podvukla si izraz minaret a i sama ga koristiš. Ja čuh da je taj izraz srpska verzija te je kao takav neispravan. Navodno je naš izraz munara :cudi
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Dust » 24 Jul 2013, 00:28

Mi smo po salli znali da je neko umro. Nisam znala da je novotarija :cudi
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Rum » 24 Jul 2013, 01:20

Dust wrote:Mi smo po salli znali da je neko umro. Nisam znala da je novotarija :cudi
pA I nije novotarija ko kaze zna se sta je salla :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ezan

Post by IM_ex » 24 Jul 2013, 01:30

Rum wrote:
Dust wrote:Mi smo po salli znali da je neko umro. Nisam znala da je novotarija :cudi
pA I nije novotarija ko kaze zna se sta je salla :djed
Pod pojmom novotarija ne podrazumijeva se iskljucivo obicaj nastao nakon rata; informisi se malo, prije no sto osporis nesto sto ti je neznano!
Da lakse razumijes, novotarijama se smatraju na nasim prostorima udomaceni obicaji kakvih nije bilo za zivota poslanika Muhameda a.s.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ezan

Post by gejsha » 24 Jul 2013, 02:12

Volim što živim blizu džamije i što čujem skoro svaki put ezan..a najljepše ga je čuti dok iščekuješ iftar.
I naravno šta god da radim, stanem dok ezan ne završi..a na kraju je poželjno proučiti fatihu.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ezan

Post by paparaci » 24 Jul 2013, 02:17

Maja wrote:Sad malo čudno pitanje...
Je li svugdje u BiH isti ezan. Mislim na istu snimku koja se pušta.
Ovdje gdje sam god čula isti je, pa me zanima je li tako u cijeloj BiH i zna li se ko je taj mujezin.
Razlog zašto ovo pitam je taj što je od juče kod nas ezan drugačiji :cudi
Ne mogu skontati jel neko uči uživo ili je drugi snimak ali razlikuje se od onog kojeg sam slušala godinama.
Ovaj je...ne znam kako bih rekla...melodičniji, ono baš kao da pjeva iz srca. Neke riječi izgovara kraće, a neke duže.
A malo odalje ima još jedna džamija i baš sam sad zapalila na balkonu i slušala oba. Na toj drugoj džamiji stari a na našoj novi.

svaka dzamija bi trebala imati svog mujezina i ezan bi se trebao uciti uzivo. ukoliko nema mujezina, onda moze/treba imam preuzeti tu duznost. kod nas u Sanici tri osobe u glavnoj dzamiji uce ezan. to su mujezin, imam i njegov sin.

u turskoj dzamiji ovdje koju posjecujem je slican slucaj. s tim da, kao sto je Black vec rekao, to nekad i "obicni" vjernici urade. da mi je jednom snimiti imama ono kad se pravo uzivi, pa da vam pustim. :srce
Krokodil Behko wrote:
Vidim podvukla si izraz minaret a i sama ga koristiš. Ja čuh da je taj izraz srpska verzija te je kao takav neispravan. Navodno je naš izraz munara :cudi
ako se ne varam - minaret oznacava cijeli stub, a munara je ona "terasa" pri vrhu.
IM_ex wrote: Iako je akcenat ove teme na ezanu, kao pozivu na molitvu, pomenula bih jos jedno ucenje s minareta - ucenje salle (objavljivanje smrtnih slucajeva).
Mnogi ste upoznati s tim obicajem, vjerujem, ali da je takav nacin obavjestenja nepozeljna novotarija, vjerujem da niste znali, kao ni ja, do maloprije. Kazu, obaveza nam je upozoravati na pogresne obicaje, pa eto, ...
zbog cega? sta je tu lose?


kod nas se to takodjer praktikuje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ezan

Post by paparaci » 24 Jul 2013, 02:19

gejsha wrote:Volim što živim blizu džamije i što čujem skoro svaki put ezan..a najljepše ga je čuti dok iščekuješ iftar.
I naravno šta god da radim, stanem dok ezan ne završi..a na kraju je poželjno proučiti fatihu.
:ok :pusa :cvijece
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

RobinZon KrushKo
Na probnom
Na probnom
Posts: 52
Joined: 18 Apr 2013, 14:04
Status: Offline

Re: Ezan

Post by RobinZon KrushKo » 24 Jul 2013, 03:32

IM_ex wrote:
eh, makar ovo svi znamo :D

Ezan (أَذَان) je islamski poziv na molitvu. Izgovara (tj. uči) ga mujezin sa minareta (munare) 5 puta na dan za svaki namaz posebno.
da, to svi znamo ...
Moguce da ima onih koji ne znaju da, kad se zacuje ezan, pozeljno je zacutati dok isti traje, ma s kim, ma o cemu da se pricalo. Isto se vazi i za prekid ma koje radnje, koja se obavljala do oglasavanja s minareta.

Iako je akcenat ove teme na ezanu, kao pozivu na molitvu, pomenula bih jos jedno ucenje s minareta - ucenje salle (objavljivanje smrtnih slucajeva).
Mnogi ste upoznati s tim obicajem, vjerujem, ali da je takav nacin obavjestenja nepozeljna novotarija, vjerujem da niste znali, kao ni ja, do maloprije. Kazu, obaveza nam je upozoravati na pogresne obicaje, pa eto, ...

Jednom sam slus'o na radiju,prije rata neki pravoslavac im'o radnju na bascarsiji i kad god ezan zauci s obliznjih minareta,on stane sa poslom,cak i kusur nije vracao dok ezan ne zavrsi.Kad je umro prevozili na kociji kovceg s njegovim tijelom.U tom trenutku zaucio ezan i konji koji su to vukli stanu k'o ukopani.Dzaba ih udarali,oni nisu makli.Kad je ezan zavrsio oni sami ponovo krenuli.

To za sallu nikad cuo,a mislim ni velika vecina.Valjda ljudi vremenom navikli.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Julia-Klara » 24 Jul 2013, 08:37

pokusavam se sjetiti sa koliko dzamija kuci cujem ezan... sigurno sa 5 ... :julia ravnica ... i ne, nisu isti mujezini

EDIT:6, zabovarila sam na onu iz Gunje(Hrvatska)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Ezan

Post by Ruana » 24 Jul 2013, 08:56

Sta je salla?

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests