Kur'an - Lijek za dusu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 03 Jan 2020, 23:07

Ah ja,jesil ti to video kako se przi jedan dzin ?

Ja znam isto jedno: velika je razlika izmedju realnim iskustvom i teoretskim natpisima koje zavrsavaju u suhom.

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 07 Jan 2020, 07:12

Muhammed sallallahu alejhi ve sellem o strpljenju kaže:
„Strpljenje je svjetlost.“
(Muslim)

„Čudan li je primjer s vjernikom? Sve što mu se desi za njega je dobro. A tako nije nikom, osim vjerniku. Jer, ako ga zadesi sreća – zahvali se pa dobije nagradu za to. A ako ga zadesi nesreća – strpi se, pa ponovo dobije nagradu za to.“
(Muslim)





Allahu jedini daj nam sabura i snage

" Gospodaru nas, nasu bola zamjeni utjehom, tugu radoscu, a strah sigurnoscu. Gospodaru nas, neka jekin zgasne pozudu srca, neka rijeka iman utrne zar duse. Boze, umornim ocima podari siguran san, nemirnim dusama spokoj i obraduj ih skorom pobjedom. Boze, neka Tvoj nur prosvijetli izgubljene oci, neka zalutali nadju Tvoj put, a izgubljeni Tvoju uputu.

Gospodaru nas, neka istinska zora Tvoje svijetlosti odagna sejtanska saputanja, neka Istina prevlada zlo u nama i neka tvoja vojska odbrane skrsi sve spletke sejtanske. Boze, sacuvaj nas od tuge i brige, a iz nasih dusa odagnaj nemir. Samo se Tebe bojimo, Tebi robujemo, na Tebe se oslanjamo i od Tebe svaku pomoc trazimo. Ti si nas Gospodar i Zatitnik, pa divnog li Gospodara i Pomagaca''.

iz knjige'' NE Tuguj" autor Aid el-Karni
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 07 Jan 2020, 07:22

Iskra wrote: 07 Jan 2020, 07:12„Čudan li je primjer s vjernikom? Sve što mu se desi za njega je dobro. A tako nije nikom, osim vjerniku. Jer, ako ga zadesi sreća – zahvali se pa dobije nagradu za to. A ako ga zadesi nesreća – strpi se, pa ponovo dobije nagradu za to.“
(Muslim)
Istinu je rekao Iskreni, alejhi-selam. A nekako sam kroz život stekao uvid kako ni sam, a ni mnogi drugi muslimani, ne kontamo šta znači biti vjernik, šta je zahvala, šta su sreća i nesreća, te šta je sabur.


Allahu...

Samo se Tebe bojimo, Tebi robujemo, na Tebe se oslanjamo i od Tebe svaku pomoć tražimo. Ti si nas Gospodar i Zaštitnik, pa divnog li Gospodara i Pomagača.
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 07 Jan 2020, 07:26

arzuhal wrote: 07 Jan 2020, 07:22
Iskra wrote: 07 Jan 2020, 07:12„Čudan li je primjer s vjernikom? Sve što mu se desi za njega je dobro. A tako nije nikom, osim vjerniku. Jer, ako ga zadesi sreća – zahvali se pa dobije nagradu za to. A ako ga zadesi nesreća – strpi se, pa ponovo dobije nagradu za to.“
(Muslim)
Istinu je rekao Iskreni, alejhi-selam. A nekako sam kroz život stekao uvid kako ni sam, a ni mnogi drugi muslimani, ne kontamo šta znači biti vjernik, šta je zahvala, šta su sreća i nesreća, te šta je sabur.


Allahu...

Samo se Tebe bojimo, Tebi robujemo, na Tebe se oslanjamo i od Tebe svaku pomoć tražimo. Ti si nas Gospodar i Zaštitnik, pa divnog li Gospodara i Pomagača.

To je nešto, biti vjernik, što upoznajemo svaki dan, što.ima multi i multi dimenzije, što preispitujemo, uvidjamo, nešto čemu stremimo. Za mene je to neki ideal...za kojim težimo. Koliko uspijevamo, biti vjernici i ponašati se tako je jedno od najvećih iskušenja.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 07 Jan 2020, 07:29

Iskra wrote: 07 Jan 2020, 07:26
arzuhal wrote: 07 Jan 2020, 07:22

Istinu je rekao Iskreni, alejhi-selam. A nekako sam kroz život stekao uvid kako ni sam, a ni mnogi drugi muslimani, ne kontamo šta znači biti vjernik, šta je zahvala, šta su sreća i nesreća, te šta je sabur.




To je nešto, biti vjernik, što upoznajemo svaki dan, što.ima multi i multi dimenzije, što preispitujemo, uvidjamo, nešto čemu stremimo. Za mene je to neki ideal...za kojim težimo. Koliko uspijevamo, biti vjernici i ponašati se tako je jedno od najvećih iskušenja.
Imaš mnogo detalja koji opisuju vjernika, dakle nije to samo neka generalna slika. U ovom hadisu se spominju dvije jasne karakteristike vjernika. Svako može samjeriti sebe s tim karakteristikama i vidjeti koliko je vjernik. Kur'an detaljno opisuje vjernike.
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 07 Jan 2020, 07:35

arzuhal wrote: 07 Jan 2020, 07:29
Iskra wrote: 07 Jan 2020, 07:26


To je nešto, biti vjernik, što upoznajemo svaki dan, što.ima multi i multi dimenzije, što preispitujemo, uvidjamo, nešto čemu stremimo. Za mene je to neki ideal...za kojim težimo. Koliko uspijevamo, biti vjernici i ponašati se tako je jedno od najvećih iskušenja.
Imaš mnogo detalja koji opisuju vjernika, dakle nije to samo neka generalna slika. U ovom hadisu se spominju dvije jasne karakteristike vjernika. Svako može samjeriti sebe s tim karakteristikama i vidjeti koliko je vjernik. Kur'an detaljno opisuje vjernike.

Da. I svaki od tih opisa mogu se posmatrati, tumačiti i pronalaziti na svoj način. I da svaki bude ispravan. Zaista je uzvišena Jasna Knjiga.

Prethodno sam.napisala iz nekog vlastitog svakodnevnog promišljanja, ne bih da mi se prigovara površnost :p
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 07 Jan 2020, 07:42

Iskra wrote: 07 Jan 2020, 07:35
arzuhal wrote: 07 Jan 2020, 07:29

Imaš mnogo detalja koji opisuju vjernika, dakle nije to samo neka generalna slika. U ovom hadisu se spominju dvije jasne karakteristike vjernika. Svako može samjeriti sebe s tim karakteristikama i vidjeti koliko je vjernik. Kur'an detaljno opisuje vjernike.

Da. I svaki od tih opisa mogu se posmatrati, tumačiti i pronalaziti na svoj način. I da svaki bude ispravan. Zaista je uzvišena Jasna Knjiga.

Prethodno sam.napisala iz nekog vlastitog svakodnevnog promišljanja, ne bih da mi se prigovara površnost :p
A, nemoj moje pisanje shvatiti kao prigovor tebi, tamam posla, kada o vjeri govorim uglavnom sam daleko od bilo koje upojedinačnosti...

Razumijevanje je mnogovrsno, zaista. To sam i rekao... :hihi
uzmi Lysobact

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Venera » 07 Jan 2020, 09:35

Iskra wrote: 07 Jan 2020, 07:35
arzuhal wrote: 07 Jan 2020, 07:29

Imaš mnogo detalja koji opisuju vjernika, dakle nije to samo neka generalna slika. U ovom hadisu se spominju dvije jasne karakteristike vjernika. Svako može samjeriti sebe s tim karakteristikama i vidjeti koliko je vjernik. Kur'an detaljno opisuje vjernike.

Da. I svaki od tih opisa mogu se posmatrati, tumačiti i pronalaziti na svoj način. I da svaki bude ispravan. Zaista je uzvišena Jasna Knjiga.

Prethodno sam.napisala iz nekog vlastitog svakodnevnog promišljanja, ne bih da mi se prigovara površnost :p
Iskra, doapda mi se tvoj pristup vjerovanju :ok :srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18947
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1001 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Nora Ibsenova » 07 Jan 2020, 16:57

Čudan li je primjer s vjernikom? Sve što mu se desi za njega je dobro. A tako nije nikom, osim vjerniku. Jer, ako ga zadesi sreća – zahvali se pa dobije nagradu za to. A ako ga zadesi nesreća – strpi se, pa ponovo dobije nagradu za to.

Pa vala, ovo nije tačno.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 08 Jan 2020, 06:56

BISMILLAHI-R-RAHMANI-R-RAHIM

VE-L-‘ASR. INNE-L-INSANE LE-FI HUSR.
ILLE-L-LEZINE AMENU VE ‘AMILU-S-SALIHATI
VE TEVASAV BI-L-HAKKI VE TEVASAV BI-S-SABR.

U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG!

TAKO MI VREMENA –
ČOVJEK, DOISTA, GUBI,
SAMO NE ONI KOJI VJERUJU
I DOBRA DJELA ČINE,
I KOJI JEDNI DRUGIMA ISTINU PREPORUČUJU
I KOJI JEDNI DRUGIMA PREPORUČUJU
STRPLJENJE.


Ebu Se'id el-Hudri (r.a.), prenosi da je jedna grupa ensarija, tražila od Allahovog Poslanika (salallahu 'alejhi we selleme), razne stvari, pa im je on dao, zatim su ponovo tražili, a on im opet dao što su tražili, dok im nije sve podijelio što je imao, a zatim je rekao:-"Sve što budem imao od dobra, ja ću vam podijeliti i ništa od vas neću sakriti, ali ko traži  i želi čednost, Allah će mu je podariti; a ko traži i želi neovisnost, Allah će ga učiniti ne ovisnim(bogatim). Ko god se puno suzdržava i trpi, Allah će mu pomoći da bude strpljiv, nije nikome dat bolji i značajniji dar od sabura." (Muttefekun alejhi)
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 08 Jan 2020, 07:08

:srce Ebu Malik el-Haris el-Eš'ari, pripovijeda da je Allahov Poslanik (salallahu 'alejhi we selleme), rekao:"Čistota (tjelesna i moralna) je polovica imana, zahvala Allahu (el-hamdu li illahi)- puni vjerniku mjerilo njegovih djela, veličanje Allaha (subhanellahi)- puni sve između nebesa i Zemlje, namaz je nur (svjetlost), sadaka je dokaz(vjere), sabur je sjaj,a Kur'an je dokaz za tebe, ili protiv tebe. Svaki čovjek, kada osvane svoju dušu prodaje, pa je otkupi(od kazne) ili je upropasti." (Muslim)

:tuzna
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 10 Jan 2020, 18:01

Tako mi Onoga u čijoj ruci je moja duša, nećete ući u Džennet dok ne budete vjerovali, a nećete vjerovati dok se ne budete voljeli. Hoćete li da vas uputim na nešto što ako budete radili zavoljet ćete se? Nazivajte selam jedni drugim (širite selam-mir)“ (Muslim)
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Venera » 10 Jan 2020, 18:33

Iskra wrote: 08 Jan 2020, 07:08 :srce Ebu Malik el-Haris el-Eš'ari, pripovijeda da je Allahov Poslanik (salallahu 'alejhi we selleme), rekao:"Čistota (tjelesna i moralna) je polovica imana, zahvala Allahu (el-hamdu li illahi)- puni vjerniku mjerilo njegovih djela, veličanje Allaha (subhanellahi)- puni sve između nebesa i Zemlje, namaz je nur (svjetlost), sadaka je dokaz(vjere), sabur je sjaj,a Kur'an je dokaz za tebe, ili protiv tebe. Svaki čovjek, kada osvane svoju dušu prodaje, pa je otkupi(od kazne) ili je upropasti." (Muslim)

:tuzna
Iskra, pretpostaljam da pricas arpaski perfketno, pitanjce:

Dali je sadaka kad nekome poklonimo nesto ijepo, npr. nase vrijeme, prijatleljsvo, ljubav, ili pomognemo nekome materijalno ? :pusa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 10 Jan 2020, 18:35

Venera wrote: 10 Jan 2020, 18:33
Iskra wrote: 08 Jan 2020, 07:08 :srce Ebu Malik el-Haris el-Eš'ari, pripovijeda da je Allahov Poslanik (salallahu 'alejhi we selleme), rekao:"Čistota (tjelesna i moralna) je polovica imana, zahvala Allahu (el-hamdu li illahi)- puni vjerniku mjerilo njegovih djela, veličanje Allaha (subhanellahi)- puni sve između nebesa i Zemlje, namaz je nur (svjetlost), sadaka je dokaz(vjere), sabur je sjaj,a Kur'an je dokaz za tebe, ili protiv tebe. Svaki čovjek, kada osvane svoju dušu prodaje, pa je otkupi(od kazne) ili je upropasti." (Muslim)

:tuzna
Iskra, pretpostaljam da pricas arpaski perfketno, pitanjce:

Dali je sadaka kad nekome poklonimo nesto ijepo, npr. nase vrijeme, prijatleljsvo, ljubav, ili pomognemo nekome materijalno ? :pusa

Sadaka je dobro djelo...milost. pa se kaže, osmjeh bratu, sestri tvojoj, sadaka je. Lijepa riječ, pogled blag....sadaka je.
Sve što si nabrojala sadaka je.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Salko » 10 Jan 2020, 18:36

Iskra wrote: 10 Jan 2020, 18:35
Venera wrote: 10 Jan 2020, 18:33

Iskra, pretpostaljam da pricas arpaski perfketno, pitanjce:

Dali je sadaka kad nekome poklonimo nesto ijepo, npr. nase vrijeme, prijatleljsvo, ljubav, ili pomognemo nekome materijalno ? :pusa

Sadaka je dobro djelo...milost. pa se kaže, osmjeh bratu, sestri tvojoj, sadaka je. Lijepa riječ, pogled blag....sadaka je.
Sve što si nabrojala sadaka je.
Djelite sadaku...


Dodao bih
"ignorance is bliss"

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 10 Jan 2020, 18:38

Salko_dvominutaš wrote: 10 Jan 2020, 18:36
Iskra wrote: 10 Jan 2020, 18:35


Sadaka je dobro djelo...milost. pa se kaže, osmjeh bratu, sestri tvojoj, sadaka je. Lijepa riječ, pogled blag....sadaka je.
Sve što si nabrojala sadaka je.
Djelite sadaku...


Dodao bih

O da....svakako. Lijepa riječ, malo sabura prema sugovornik, prolazniku, ma ne košta nas ništa... A puno znači.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Venera » 10 Jan 2020, 18:39

Iskra wrote: 10 Jan 2020, 18:35
Venera wrote: 10 Jan 2020, 18:33

Iskra, pretpostaljam da pricas arpaski perfketno, pitanjce:

Dali je sadaka kad nekome poklonimo nesto ijepo, npr. nase vrijeme, prijatleljsvo, ljubav, ili pomognemo nekome materijalno ? :pusa

Sadaka je dobro djelo...milost. pa se kaže, osmjeh bratu, sestri tvojoj, sadaka je. Lijepa riječ, pogled blag....sadaka je.
Sve što si nabrojala sadaka je.
Iskra, hvala :D

ja sam inace jako orjentriana ka humanitarnim pomocima, ne iskljucivo u okviru pripadanja organizaciji, vec na idnividulanom noviu :srce :srce

ljudi trebaju pmogati ljudima, samo tako mozemo osptati :srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Salko » 10 Jan 2020, 18:40

Iskra wrote: 10 Jan 2020, 18:38
Salko_dvominutaš wrote: 10 Jan 2020, 18:36
Djelite sadaku...


Dodao bih

O da....svakako. Lijepa riječ, malo sabura prema sugovornik, prolazniku, ma ne košta nas ništa... A puno znači.
Ma ljudi su generalno nepovjerljivi

Nmg na mobu sam....
"ignorance is bliss"

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 10 Jan 2020, 18:41

Nema na čemu. I kad učinis a lijepo je što činis, zaboravi.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96477
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34418 times
Been thanked: 21147 times
Contact:
Status: Online

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Rum » 10 Jan 2020, 18:42

Huzejfa, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.av.s.
rekao: "U Džennet neće ući onaj ko prenosi tudje riječi s
ciljem zavadjanja ljudi" :mmm
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests