Kur'an - Lijek za dusu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 30 Dec 2019, 13:48

Lanci wrote: 30 Dec 2019, 13:19
Mutevelija wrote: 29 Dec 2019, 14:17 I ja sehadet, a kad abdestim i za pet namaza a i za nafile zanijetim ,
Nevejtu en etevedaje li edžri salati ve refil hadesi tekaruben ilelahi teala.
:respekt mute svaka cast
Sto :p
Pa ovo sam ucio u vjeronauci cini mi se u 5 razredu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 30 Dec 2019, 13:51

arzuhal wrote: 30 Dec 2019, 12:17
Mutevelija wrote: 29 Dec 2019, 14:17 I ja sehadet, a kad abdestim i za pet namaza a i za nafile zanijetim ,
Nevejtu en etevedaje li edžri salati ve refil hadesi tekaruben ilelahi teala.
Sviđate mi se vas dvoje, hehe, posebno kad vidjeh Mute da učiš nijete :inasab
I ti si nama pogodan, samo ja ne znam se izražavati lijepo, nekako me bude stid :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Lanci » 30 Dec 2019, 14:24

Mutevelija wrote: 30 Dec 2019, 13:48
Lanci wrote: 30 Dec 2019, 13:19

:respekt mute svaka cast
Sto :p
Pa ovo sam ucio u vjeronauci cini mi se u 5 razredu.
Ne mislim samo na ovo sto si napisao,nego opcenito kako si posebno priklonjen vjeri.
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 30 Dec 2019, 14:32

Lanci wrote: 30 Dec 2019, 14:24
Mutevelija wrote: 30 Dec 2019, 13:48

Sto :p
Pa ovo sam ucio u vjeronauci cini mi se u 5 razredu.
Ne mislim samo na ovo sto si napisao,nego opcenito kako si posebno priklonjen vjeri.
Aha hvala, ma to sam ja tako od malena, mislim da je uticao rano svjedocanstvo sa smrti djeda, tj bio sam svjedok tada kad je na Petak poslije džumme taj događaj se desio a ja imao 3 godine, a kasnije sa 5 vec poceo ici u mekteb cini mi se :hm
Ali Bog to tako propise sve.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 30 Dec 2019, 14:37

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL HUVALLAHU EHAD
ALLAHU SSAMED
LEM JELID VE LEM JULED
VE LEM JEKUL-LEHU KUFUVEN EHAD



U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog


Reci:"On, Allah, Jedan je!

Allah je utociste svakome!

nije rodio, nit' je rodjen!

I niko mu ravan nije!" 
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Salko » 30 Dec 2019, 14:59

Bismillahir-rahmannir-rahim

22. Huvallahullezi la ilahe illa hu alimul-gajbi ves-sehadeti huver-rahmanur-rahim.

23. Huvallahullezi la ilahe illa hu elmelikul-quddusus-selamul-mu'minul-muhejminul-azizul-dzebbarul-mutekebbir subhanallahi amma jesrikune.

24. Huvallahul-haliqul-bariul-musavviru lehul-esmaul-husna jusebbihu lehu ma fis-semavati vel-erd.Ve huvel-azizul-hakim.


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog
22 On je Allah – nema drugog boga osim Njega – On je poznavalac nevidljivog i vidljivog svijeta, On je Milostivi, Samilosni!
23 On je Allah – nema drugog boga osim Njega, Vladar, Sveti, Onaj koji je bez nedostataka, Onaj koji svakoga osigurava, Onaj koji nad svim bdi,
Silni, Uzvišeni, Gordi. Hvaljen neka je Allah, On je vrlo visoko iznad onih koje smatraju Njemu ravnim!
24 On je Allah, Tvorac, Onaj koji iz ničega stvara, Onaj koji svemu daje oblik, On ima najljepša imena. Njega hvale onī na nebesima i na Zemlji, On
je Silni i Mudri.
"ignorance is bliss"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Salko » 30 Dec 2019, 15:19

Inače praktikujemo tokom ramazana sehursku mukabelu i poseban je ugođaj kada ovaj jedan hafiz dođe, jer pored učenja kurana na pojedinim ajetima zastane pa onako kroz priču nam objašnjava o tom ajetu ili o suri...
"ignorance is bliss"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 30 Dec 2019, 15:41

Salko_dvominutaš wrote: 30 Dec 2019, 15:19 Inače praktikujemo tokom ramazana sehursku mukabelu i poseban je ugođaj kada ovaj jedan hafiz dođe, jer pored učenja kurana na pojedinim ajetima zastane pa onako kroz priču nam objašnjava o tom ajetu ili o suri...
Aha, on vama znaci tefsiri Kur'an, nama je tako suru Jusuf kad smo isli na omladinska druzenja tefsirio. Nije bas puno duga sura ali treba vremena da se protumači /tefsiri i to bilo je vise casova tih.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 31 Dec 2019, 07:54

لا إله إلا الله محمد رسول الله
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 31 Dec 2019, 07:58

Allāhumme innī ‘abduke ve ibnu ‘abdike ve ibnu emetike. Nāsijetī bi jedike mādī fijje ĥukmuk ‘adlun fijje ќadāuk es-eluke bi-kulli ismin huve leke semmejte bihī nefseke ev enzeltehū fī Kitābike ev ‘allemtehū eĥaden min ħalкike ev iste' serte bihī fī ilmil-gajbi ‘indeke en tedž‘alel кur'āne rebī‘a кalbī ve nūre besarī ve dželāe ĥuznī ve zihābe hemmī.

„Allahu moj, ja sam rob Tvoj, i sin roba Tvoga, i sin robinje Tvoje. Moj položaj je u Tvojoj ruci, ja sam podložan Tebi i nadamnom se sprovode propisi Tvoji, pravedna je za mene svaka odluka Tvoja, zato Te molim svim Tvojim imenima, kojima si Sebe nazvao, ili ih u Svojoj Knjizi objavio, ili ih nekom od Tvojih bića saopćio, ili ih, pak, zadržao kod Sebe, kao znanje nedokučivog, molim Te da mi Kur’an učiniš proljećem srca moga, svjetlom grudi mojih, razbistrenjem tuge moje i odhodom briga mojih.“


:srce
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 31 Dec 2019, 10:22

"Koliko god govorili o Kur’anu i njegovim vrijednostima, mi nismo u stanju kazati ono što bi trebali o Kur’anu. Ovom prilikom ću se samo kratko osvrnuti na jednu kur’ansku suru, koja me svojom melodičnošću, a ujedno i sadržajem, uvijek iznova fascinira. Ova sura je nazvana jednim Allahovim, dž.š., lijepim imenom. To je sura Er-Rahman – Svemilosni.

Prvi ajet glasi: “Svemilosni!” Jedna jedina riječ, koja toliko poručuje. Sve što postoji je rezultat Allahove milosti. Sve je Njegovo djelo i sve Njega veliča…

Drugi ajet glasi: “poučava Kur’anu,” što jasno upućuje na činjenicu da je najveća Allahova milost (ljudima) Kur’an.

Tek nakon toga dolazi treći ajet koji glasi: ”stvara čovjeka,” što znači da je slanje Kur’ana veća milost od stvaranja čovjeka…

Potom: “uči ga govoru.” Kolika je samo blagodat i milost Allahova što je čovjeka poučio govoru! “Građa samih organa za govor jeste čudo kome se ne prestaje čuditi… Jezik, usne, vilice, zubi, grkljan, dušnik, bronhije, pluća… Svi oni učestvuju u mehaničkoj operaciji artikulacije, a ona je samo jedna karika u lancu govora…” (Kutb)

Zatim sura nastavlja sa objašnjavanjem blagodati Milostivog na kosmičkoj razini: “Sunce i Mjesec po tačno određenom proračunu plove, i zvijezde i drveće sedždu čine, a nebo je digao i postavio mjeru (mizan) da ne prelazite granice pravde i pravo mjerite i na tereziji ne zakidajte.” U ovoj ogromnoj vasioni ne remeti se putanja ni jedne zvijezde ni za dlaku, niti se remeti (mjera) račun ravnoteže i harmonije u veličini i kretanju.

U ovome je jasna poruka čovjeku da u svom životu na ovom svijetu neće moći naći mjeru, uspostaviti ravnotežu između svojih potreba i izazova u okruženju, bez Kur’ana.

Zatim se spominju blagodati na planeti Zemlji, koju je Svevišnji Gospodar uredio za postojbinu čovjeka. Na njoj je dao sve što je čovjeku potrebno od hrane raznovrsne…

“Pa koju blagodat Gospodara svoga poričete?!” Veliki upitnik kojeg Svevišnji postavlja svim ljudima i džinima. Upitnik koji se u ovoj melodičnoj suri ponavlja kao refren 31 put na samo tri stranice Kur’ana.

To jasno ukazuje na činjenicu da mnogi ljudi (i džini) otvoreno poriču blagodati Gospodara svoga.

Pogledajmo samo koliko blagodati našeg Gospodara uživamo!

Počnimo od zdravlja koje nam je Njegov dar. Zapitajmo se da li se mi prema našem zdravlju odonosimo kao prema blagodati Božijoj koja nam je data u emanet? Svako naše ponašanje koje šteti našem zdravlju je poricanje Allahove blagodati. Zato pazimo šta je jedemo, kako se oblačimo i koliko smo fizički aktivni da ne bismo pripadali onoj grupi na koju se odnose Allahove riječi: “Pa koju blagodat Gospodara svoga poričete?!”

Zatim, blagodat slobode koja je kod nas danas izuzetno izražena. Da li je koristimo za dobro, ili ponekad i nesvjesno svojim djelima učestvujemo u onome što je zlo? Šta govorimo? Koga podržavamo? Kako se ponašamo?… Ukoliko svojim djelima pokazujemo da ne cijenimo slobodu kao blagodat Božiju, Allah će nam je oduzeti.

“Pa koju blagodat Gospodara svoga poričete?!”

Blagodat mira i stabilnosti. Da li svojim riječima i djelima doprinosimo miru i stabilnosti, ili naprotiv stajemo na stranu onih koji unose nemir i pokušavaju destabilizirati ovo društvo?

I tako redom: “Pa koju blagodat Gospodara svoga poričete?!”

Konačno, blagodat islama. Mi Bošnjaci se rađamo u islamu, a koliko svojim životom potvrđujemo tu činjenicu, to je pitanje na koje svako od nas treba sebi da odgovori. Koliko je običaja i navika u našoj svakodnevnici koji su oprečni islamu i islamskom stilu življenja? Jesmo li svjesni da svojim ponašanjem otvoreno poričemo Allahovu blagodat prema nama koja se zove islam?

I na kraju, blagodat mjeseca ramazana. Da li svojim ponašanjem, pojačanim ibadetom, druženjem sa Kur’anom, učestvovanjem u hairli projektima i sličnim aktivnostima potvrđujemo da smo svjesni Allahove blagodati koja se zove ramazan, ili svojim nekorektnim odnosom prema postu, prema grijesima koje inače činimo, trošenjem vremena u beskorisno u ovim mubarek danima i noćima, pokazujemo da poričemo Allahovu blagodat koju nam je podario?!

“Pa koju blagodat Gospodara svoga poričete?!”
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Venera » 31 Dec 2019, 15:13

U muslimansko j tradiciji , počevši od Kur'ana, koji je nadahnut Biblijskim koncepcijama, srce ima ne samo osnovnu fiziološku
ulogu nego predstavlja središte ljudskog duha. Ono je u muslimanskoj
viziji organ intuicije i kontemplacije: u njemu se spoznaje i doživljava
duhovna realnost. Zato je prijestolje Božje. Slično kao i u Bibliji, u
muslimanskoj metafori ci i simbolici poprima različite duhovne uloge i
funkcije. U njemu se misli i osjeća, odlučuje i sudi. U psihološkoj perspektivi označava naj skroviti je, najintimnije misli i nutrinu.


:srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Venera » 31 Dec 2019, 15:18

Laser, obrazlozi problem :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Venera » 31 Dec 2019, 15:31

qalb (the heart) is responsible for apprehending.Heart and brain work together, but it is the heart where true knowledge can be received.

In Islamic thought, the heart is not the seat of feelings and emotions,but of rūḥ (Arabic: روح‎): the immortal cognition, the rational soul.

In the Quran, the word qalb is used more than 130 times.
:srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 03 Jan 2020, 06:58

Yunus,9-10 / One koji vjeruju i čine dobra djela Gospodar njihov će na Pravome putu podržati, zato što vjeruju; rijeke će teći ispred njih u džennetima zadovoljstva, molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov: “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Hvala Allahu, Gospodaru svjetova!”
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 03 Jan 2020, 07:06

Rekao je Allahov Poslanik,alejhi selam :«Nije veći ajet došao ni u Tevratu, ni u Zeburu, ni u Indžilu, ni u Kur'anu. U kojoj se kuči ući sure Bekare, od nje bježi šejtan, zato što je u ovoj suri ajetu-l-kursijja. Ko god prouči ovaj ajet sa svega srca Allah pošalje meleka koji mu piše sevab od tog časa pa do sutra. U čijoj se kuči ući ajetu-l-kursijja šejtan bježi iz te kuče mjesec dana puta i na tu kuču ne može sihr djelovati. Ja Ali! Pouči svoju djecu, svoje ukučane i svoje komšije da taj ajet uče sto više.»







Bis'millahir-rah'manir-rahim

Allahu la illahe illa Huve, El-hajjul-kajjum. 

La te'huzuhu sinetun ve la nevm.

 Lehu ma fis-semavati ve ma fil-erd. 

zellezi ješfe'u 'indehu illa bi-iznih. 

J'alemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum, 

ve la juhitune bi šej-in min 'ilmihi illa bi-ma šae. 

Vesia' kursijjuhu-ssemavati vel erda,

 ve la jeuduhu hifzuhuma ve huvel-alijjul-azim.



Prevod:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog 


Samo je Allah Bog.

Nema drugog Boga osim Allaha.

On je Živi i sve što postoji On održava.

Njega ne obuzima drijemež niti san.

Njegovo je sve što je na nebesima i na Zemlji.

Niko ne može kod Njega posredovati bez Njegove dozvole.

On zna sve što je pred ljudima i što je iza njih.

Ljudi ne znaju osim ono što im je On dao da spoznaju.

Njegova vlast obuhvata nebesa i Zemlju.

Održavanje nebesa i Zemlje On vrši bez truda i zamora.

On je Uzvišeni i Veliki.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 03 Jan 2020, 22:37

Sura Rahman (Milostivi)
33. O družine džina i ljudi, ako možete da preko granica nebesa i Zemlje prodrete, prodrite, moći ćete prodrijeti jedino uz veliku moć! –

34. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!

35. Na vas će se ognjen plamen i rastopljeni mjed prolivati, i vi se nećete moći odbraniti -

36. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 03 Jan 2020, 22:39

Mutevelija wrote: 03 Jan 2020, 22:37 Sura Rahman (Milostivi)
33. O družine džina i ljudi, ako možete da preko granica nebesa i Zemlje prodrete, prodrite, moći ćete prodrijeti jedino uz veliku moć! –

34. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!

35. Na vas će se ognjen plamen i rastopljeni mjed prolivati, i vi se nećete moći odbraniti -

36. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!
Sta se tu lijeci ?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 03 Jan 2020, 22:47

Iskra wrote: 03 Jan 2020, 07:06 Rekao je Allahov Poslanik,alejhi selam :«Nije veći ajet došao ni u Tevratu, ni u Zeburu, ni u Indžilu, ni u Kur'anu. U kojoj se kuči ući sure Bekare, od nje bježi šejtan, zato što je u ovoj suri ajetu-l-kursijja. Ko god prouči ovaj ajet sa svega srca Allah pošalje meleka koji mu piše sevab od tog časa pa do sutra. U čijoj se kuči ući ajetu-l-kursijja šejtan bježi iz te kuče mjesec dana puta i na tu kuču ne može sihr djelovati. Ja Ali! Pouči svoju djecu, svoje ukučane i svoje komšije da taj ajet uče sto više.»







Bis'millahir-rah'manir-rahim

Allahu la illahe illa Huve, El-hajjul-kajjum. 

La te'huzuhu sinetun ve la nevm.

 Lehu ma fis-semavati ve ma fil-erd. 

zellezi ješfe'u 'indehu illa bi-iznih. 

J'alemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum, 

ve la juhitune bi šej-in min 'ilmihi illa bi-ma šae. 

Vesia' kursijjuhu-ssemavati vel erda,

 ve la jeuduhu hifzuhuma ve huvel-alijjul-azim.



Prevod:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog 


Samo je Allah Bog.

Nema drugog Boga osim Allaha.

On je Živi i sve što postoji On održava.

Njega ne obuzima drijemež niti san.

Njegovo je sve što je na nebesima i na Zemlji.

Niko ne može kod Njega posredovati bez Njegove dozvole.

On zna sve što je pred ljudima i što je iza njih.

Ljudi ne znaju osim ono što im je On dao da spoznaju.

Njegova vlast obuhvata nebesa i Zemlju.

Održavanje nebesa i Zemlje On vrši bez truda i zamora.

On je Uzvišeni i Veliki.
Ajetul-Kursi, doslovno "Ajet o Prijestolju", 255. ajet sure El-Bekare, jedan je od dužih kur'anskih ajeta, a i jedan od temeljnih koji govore o utočištu i zaštiti. Oni su poznati kao Ajatul-hifz (ajeti zaštite).[1]

Ovaj ajet uči se na arapskom kao način čovjekovog prepuštanja Božijoj volji i brizi. Vrijednost ovog ajeta spominje se i u hadisima.

"
Islamski učenjaci smatraju da je 255. ajet sure El-Bekare, inače poznat kao Ajeti-Kursi ili Ajetul-Kursija, najveličanstveniji ajet u Kur’anu. Ajetul-Kursija ima 50 riječi, 185 harfova i u njemu se spominje pet Allahovih lijepih imena: Allah, El-Hajj, El-Qajjum, El-Alijj i El-Azim. Ovaj ajet pruža izvanrednu zaštitu od prokletog šejtana i njegovog djelovanja onome ko ga uči.

Prenosi Ibni Mes’ud da je Poslanik, alejhi sselam, rekao: “Ko prouči jedan harf iz Allahove knjige imat će za to sevap, a nagrada može biti i deseterostruka. Ja ne kažem da je elif-lam-mîm jedno slovo/harf, nego je elif harf, lam zaseban harf i mim isto tako zaseban harf.”

Vrijednost učenja Ajetul-Kursije
Znači, učenjem Ajetul Kursije, shodno hadisu Allahovog Poslanika alejhi sselam o vrednovanju učenja harfova Kur'ana Časnog, stičemo 1850 sevapa te zaštitu Uzvišenog Allaha shodno predaji koju u tom pogledu Ibn Kajjim navodi a koja je zabilježena u El-Buharijevoj i drugim zbirkama, u kojoj poznati ashab Ebu Hurejre, r.a., pripovijeda: „Allahov Poslanik, a.s., me jednom prilikom opunomoćio da čuvam ramazanski zekat pa mi je došao jedan čovjek i počeo da grabi hranu. Uhvatio sam ga i rekao mu: ‘Reći ću te Allahovom Poslaniku, a.s.’ Čovjek je rekao: ‘Ja sam potreban, imam porodicu, ovo mi je prijeko potrebno!’ Ebu Hurejre kaže: ‘Ja sam ga pustio, a kada je osvanulo, Allahov Poslanik, a.s., me upita: ‘O Ebu Hurejre, šta je sinoć uradio tvoj zarobljenik?’ Rekao sam: ‘Allahov Poslaniče, požalio mi se da je u prijekoj potrebi i da ima porodicu, pa sam mu se smilovao i pustio ga.’ Poslanik, a.s., na to reče: ‘Slagao te, on će se sigurno opet vratiti.?

Kada mi Poslanik a.s. to reče bio sam siguran da će ponovo doći. Postavio sam mu zasjedu, pa kada je došao i počeo grabiti, ja sam ga opet uhvatio. Rekao sam mu: ‘Reći ću te Allahovom Poslaniku!’ On mi reče: ‘Pusti me, ja sam potreban, imam porodicu. Neću se više vraćati.’ Smilovao sam mu se i opet ga pustio. Kad sam osvanuo, Allahov Poslanik, a.s., me upita: ‘O Ebu Hurejre, šta bi s tvojim zarobljenikom?’ Rekao sam: ‘Allahov Poslaniče, požalio mi se da je u prijekoj potrebi i da ima porodicu, pa sam mu se smilovao i pustio ga.’ Poslanik, a.s., reče: ‘Slagao te! Sigurno će se opet vratiti.’

Postavio sam mu zasjedu po treći put, pa kada je došao i počeo da grabi hranu, ja sam ga uhvatio i uzviknuo: ‘Reći ću te Allahovom Poslaniku, s.a.v.s.! Evo, već treći put govoriš kako se nećes vratiti, a opet si se vratio!’ On mi reče: ‘Pusti me, a ja ću te podučiti riječima u kojima će ti Allah, dž.š., dati veliku korist.’ ‘Koje su to riječi?’ upitao sam. On odgovori: ‘Kada legneš u svoju postelju prouči Ajeti-Kursijju, pa će pored tebe biti čuvar poslat od Allaha, i šejtan ti se neće primaći sve dok ne osvaneš.’ Nakon toga, ja sam ga pustio. Kada je osvanulo, Allahov Poslanik, a.s., me upita šta je bilo sinoć i nakon što sam mu ispričao, on mi reče: ‘Istinu je rekao, mada on puno laže! Znaš li ti, Ebu Hurejre, s kim si ti razgovarao, evo već tri večeri?’ Nakon što sam kazao da ne znam, Allahov Poslanik, a.s, reče: ‘To je bio šejtan.’”

Dakle, ova predaja, na jedan poseban način, govori koliko je važno da se uči Ajetul-Kursija, s ciljem zaštite od prokletog šejtana i njegovog djelovanja.

Akos.ba"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Mutevelija » 03 Jan 2020, 22:51

Remzudin wrote: 03 Jan 2020, 22:39
Mutevelija wrote: 03 Jan 2020, 22:37 Sura Rahman (Milostivi)
33. O družine džina i ljudi, ako možete da preko granica nebesa i Zemlje prodrete, prodrite, moći ćete prodrijeti jedino uz veliku moć! –

34. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!

35. Na vas će se ognjen plamen i rastopljeni mjed prolivati, i vi se nećete moći odbraniti -

36. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!
Sta se tu lijeci ?
Ti se ajeti koristi u rukjama. Ovi ajeti prže džinne. Pretezno ovi ajeti o dzehennemu i kazni.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests