Kur'an - Lijek za dusu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 10 Jan 2020, 18:45

Rudolph wrote: 10 Jan 2020, 18:42 Huzejfa, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.av.s.
rekao: "U Džennet neće ući onaj ko prenosi tudje riječi s
ciljem zavadjanja ljudi" :mmm

gdje ce oni onda ?

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 07:49

 Allah dž.š. u 104. ajetu Sure Ali Imran naređuje:

 وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ 

„I neka među vama bude ummet (narod) koji će naređivati dobro a sprječavati zlo! Oni su spašeni“.

Blago onima koji se budu borili protiv zla a naređivali dobro. Oni se mogu nadati sreći i spasu na oba svijeta. Allah dž.š. za one koji naređuju dobro i sprječavaju zlo kaže da su spašeni, tj. sigurni na ovom i budućem svijetu, a posebno na Danu polaganja računa, kada će ljudi biti preplašeni i zabrinuti, kakav će biti njihov konačan ishod. 
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 08:05

Prikladno vremenu u kojem živimo i okruženju :tjesi


Kaže Hz. Pejgamber, s.a.v.s., u jednom od hadisa: “Zar će ljudi i zbog čeg drugog biti naglavačke bacani u džehennem osim zbog plodova svojih jezika!?”

A u drugom hadisu kaže: “Većina grijeha/greški čovjeka je zbog njegovog jezika.”

Zato čovjek, prije nego išta kaže, mora dobro promisliti, pretpostaviti posljedice koje će prouzrokavati pa tek onda govoriti. Pejgamber, s.a.v.s., upozorava svoj ummet:

“Čovjek izgovori riječ dragu Allahu, ne obraćajući na nju pažnju, a Allah će ga zbog nje uzdići na visoke stepene; drugi izgovori riječ koja rasrdi Allaha, ne obraćajući pažnju na nju, a zbog nje će biti bačen u džehennem.”

Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao Muazu Ibn Džebelu: “Hoćeš li da te obavjestim o osnovi svakog dobra?” Rekao sam: ”Da, Allahov Poslaniče.” Pa je uzeo Vjerovjesnik za svoj jezik i rekao: ”Čuvaj ovo!”, rekao sam: ”Pa zar ćemo biti kažnjeni i zbog onoga što govorimo o Allahov Poslaniče?” reče: ”A zar će ljudi u vatru naglavačke biti gurnuti zbog nečeg drugog ako ne zbog onoga što su njihovi jezici zaradili.” 


Sufjan ibn Abdullah es-Sekafı kaže da je upitao: “Allahov Poslaniče, reci mi u islamu nešto o čemu, nakon tebe, nikog drugog neću pitati!”

“Reci: Vjerujem u Allaha, a zatim u tome ustraj!” Upitao sam: “Allahov Poslaniče, čega se za mene najviše bojiš?” – pa je, pokazavši na svoj jezik, rekao: “Ovoga.” 

Ebu Zerr, r.a., priča da mu je rekao Allahov Pejgamber s.a.v.s.:

“Hoćeš li da ti kažem lahak posao za tijelo, ali vrlo težak na Mizanu?”

Rekao sam: “Naravno, Allahov Poslaniče!”

On reče: “To je šutnja, lijep ahlak i ostavljanje onoga što te se ne tiče.”

Ebu Bekr ibn Ajjaš kazuje: „Najmanja korist koja proizilazi i šutnje je spas, a to je dovoljno kao sigurnost. Najmanja šteta koja dolazi od govora je slava, a to je dovoljno iskušenje.“

Mudri Lukman je rekao sinu svome: “Sinko moj, ako držiš da je govor srebro, znaj da je šutnja zlato. Sinko moj, kajao sam se zbog govora, ali se nisam kajao zbog šutnje.”

Jedan od evlija je rekao: “Kao što naučiš da lijepo govoriš, tako isto nauči i da šutiš. Bez sumnje da te lijepe riječi vode dobru, tako isto te i šutnja štiti od zla.”
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 15 Jan 2020, 13:19

Iskra wrote: 15 Jan 2020, 08:05
. Bez sumnje da te lijepe riječi vode dobru, tako isto te i šutnja štiti od zla.”

fail...ne,..to nije istina

da sam ja sutio,nebi danas bio ziv

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 13:20

Remzudin wrote: 15 Jan 2020, 13:19
Iskra wrote: 15 Jan 2020, 08:05
. Bez sumnje da te lijepe riječi vode dobru, tako isto te i šutnja štiti od zla.”

fail...ne,..to nije istina

da sam ja sutio,nebi danas bio ziv

Neka si ti živ i zdrav, Elhamdullilahi Pa taman da i gore rečeno nije istina. A jeste.
Last edited by Iskra on 15 Jan 2020, 13:30, edited 1 time in total.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 15 Jan 2020, 13:24

Najvise izjebani budu oni koje sute.

treba se uvek pregovoriti,i cak nekom prekinti rijec

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 13:27

Remzudin wrote: 15 Jan 2020, 13:24 Najvise izjebani budu oni koje sute.

treba se uvek pregovoriti,i cak nekom prekinti rijec


Sve zavisi...ništa nije jednostavno, u ovom slučaju misli se na zlo koje insan nanese drugom insanu jezikom. Opomena je i na te koji čine zlo i na one koji bi mogli na to uzvrati isto.

Progovoriti se može i lijepo, blago, s porukom i poukom. A ne na zao jezik još gore.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4971
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Remzudin » 15 Jan 2020, 13:33

Iskra wrote: 15 Jan 2020, 13:27

Progovoriti se može i lijepo, blago, s porukom i poukom. A ne na zao jezik još gore.
ah..vid vid,od jednom se moze pregovoriti.

Sigurno nebi sutala da sam od tebe zahtjevao
da samnom ides u krevet ? :respekt

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 13:36

Remzudin wrote: 15 Jan 2020, 13:33
Iskra wrote: 15 Jan 2020, 13:27

Progovoriti se može i lijepo, blago, s porukom i poukom. A ne na zao jezik još gore.
ah..vid vid,od jednom se moze pregovoriti.

Sigurno nebi sutala da sam od tebe zahtjevao
da samnom ides u krevet ? :respekt
Ne možeš tako jednostrano tumačiti hadise i ajete Jasne knjige bolan.

Logično, ali bih ti lijepo rekla...Remzudine...brate.. zaboravi. :p
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Heidi » 15 Jan 2020, 13:42

Dova za smirenje.

Allahu moj, Gospodaru sedam Nebesa i onoga što ona prekrivaju, Gospodaru zemalja i onoga što one nose, Gospodaru šejtana i onih koje oni zavedu na krivi put, budi mi zaštitnik od zla svakog Tvoga stvorenja, da me neko od njih ne savlada ili da mi ne učini nepravdu, Tvoja zaštita je nenadmašna, a ugled uzvišen i nema boga osim Tebe. Amin.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 15 Jan 2020, 13:43

Heidi wrote: 15 Jan 2020, 13:42 Dova za smirenje.

Allahu moj, Gospodaru sedam Nebesa i onoga što ona prekrivaju, Gospodaru zemalja i onoga što one nose, Gospodaru šejtana i onih koje oni zavedu na krivi put, budi mi zaštitnik od zla svakog Tvoga stvorenja, da me neko od njih ne savlada ili da mi ne učini nepravdu, Tvoja zaštita je nenadmašna, a ugled uzvišen i nema boga osim Tebe. Amin.
amin
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 13:46

Evo jedna za tugu i stres

Allahumme inni ‘abduke ve ibn ‘abdike ve ibn emetike, nasijeti bi jedik, madin fijje hukmuke, adlun fijje kada’uke, eseluke bi kulli ismin huve leke semejte bihi nefseke ev enzeltehu fi kitabike ev ‘allemtehu ehaden min halkike ev iste’serte bihi fi ‘ilmi-l-gajbi ‘indeke en tedžale el-Kur’ane rabi’a kalbi ve nure sadri ve džela’e huzni ve zehebe hemmi

(Allahu moj, ja sam Tvoj rob, sin Tvog roba, sin Tvoje robinje, moje tjeme je u Tvojoj ruci, Tvoja naredba na meni je uvijek ispunjena i Tvoja odredba nad mnom je pravedna. Molim te svakim Tvojim imenom koje imaš, kojim si nazvao Sebe, ili si ga objavio u Knjizi, ili njemu podučio neko od Svojih stvorenja, ili si ga zadržao kod sebe kao znanje o gajbu, da učiniš Kur’an proljećem moga srca i svjetlo mojih prsa, i ono čime će moja tuga nestati i olakšanje za moj stres).’
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Heidi » 15 Jan 2020, 13:59

Ja nisam vjernica u pravom smislu, u stvari ni ne znam kojem sam smislu sto se tice ove teme. Vise me mozak vuce nauci I filozofiji, tamo nalazim objasnjenja o postojanju za sebe, ali opet, ne mogu ni Boga I njegovo postojanje iskljuciti totalno. To mislim iz razloga, da kad citam ove dove - placem. Kad cujem ezan - placem. Na poslu jedan Arap neku dan izgovori nesto, nisam ni razumjela - plac. Covjek gleda u mene zbunjen, pravda se da je izgovorio samo nesto u smislu da me bog cuva. I tako hiljadu sitnica. Ko da me sejtan obuzeo. Djed mi je pricao mnogo o vjeri na jedan lijep I filozofski nacin, naucio da klanjam, kontam da mi nedostaje I sjetim se njega u tim momentima, pa zato placem.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 14:03

Heidi wrote: 15 Jan 2020, 13:59 Ja nisam vjernica u pravom smislu, u stvari ni ne znam kojem sam smislu sto se tice ove teme. Vise me mozak vuce nauci I filozofiji, tamo nalazim objasnjenja o postojanju za sebe, ali opet, ne mogu ni Boga I njegovo postojanje iskljuciti totalno. To mislim iz razloga, da kad citam ove dove - placem. Kad cujem ezan - placem. Na poslu jedan Arap neku dan izgovori nesto, nisam ni razumjela - plac. Covjek gleda u mene zbunjen, pravda se da je izgovorio samo nesto u smislu da me bog cuva. I tako hiljadu sitnica. Ko da me sejtan obuzeo. Djed mi je pricao mnogo o vjeri na jedan lijep I filozofski nacin, naucio da klanjam, kontam da mi nedostaje I sjetim se njega u tim momentima, pa zato placem.
Osjećaš Din... Masalah.

Koliko mi se puta desi da na sedzdi zaplacem....ne znam ni zašto, obično kad dovim za svoje.

Znas kako se kaže... Hvala Allahu na svakom stanju. On zna šta je za nas najbolje. A djedu nešto prouči kad ga se tako sjetiš. :pusa
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 15 Jan 2020, 14:06

Iskra wrote: 15 Jan 2020, 13:46 Evo jedna za tugu i stres

Allahumme inni ‘abduke ve ibn ‘abdike ve ibn emetike, nasijeti bi jedik, madin fijje hukmuke, adlun fijje kada’uke, eseluke bi kulli ismin huve leke semejte bihi nefseke ev enzeltehu fi kitabike ev ‘allemtehu ehaden min halkike ev iste’serte bihi fi ‘ilmi-l-gajbi ‘indeke en tedžale el-Kur’ane rabi’a kalbi ve nure sadri ve džela’e huzni ve zehebe hemmi

(Allahu moj, ja sam Tvoj rob, sin Tvog roba, sin Tvoje robinje, moje tjeme je u Tvojoj ruci, Tvoja naredba na meni je uvijek ispunjena i Tvoja odredba nad mnom je pravedna. Molim te svakim Tvojim imenom koje imaš, kojim si nazvao Sebe, ili si ga objavio u Knjizi, ili njemu podučio neko od Svojih stvorenja, ili si ga zadržao kod sebe kao znanje o gajbu, da učiniš Kur’an proljećem moga srca i svjetlo mojih prsa, i ono čime će moja tuga nestati i olakšanje za moj stres).’
Ima greška u prevodu, riječ nasijetun se prevodi kao tjeme (nasijetin bi jedik/moje tjeme je u Tvojoj ruci). Ustvari, nasijetun je prednji dio glave, čeoni režanj, frontalni korteks.

Spominje su Kur'anu, u prvoj objavljenoj suri, el-'Aleq, poznatoj kao Ikre. U tom djelu djelu mozga donosi se odluka o djelovanju, razlikovanju dobra i zla i dugoročnom planiranju. Praktično, taj dio mozga bavi se temeljnim ljudskim nijetom, odlukom koju će pojedinac da živi. U suri Ikre Korkut to prevodi kao:

"...uhvatit ćemo ga za kiku, kiku grešnu i lažljivu." Riječ je o čovjeku koji nije htio nikako da popusti u nasrtajima na Poslanika, alejhi-selam.

A kika nije prednji dio glave, to bi se bolje i tačnije prevelo kao šiške.

Meleki bi ga dohvatili i taj dio mozga bi mu bio gotov, ugašen. Time i njegovo razlikovanje dobra i zla. Time i njegovo djelovanje.

U ovoj dovi moli se Svemilosni da te riješi tuge predajući Mu, između ostalog, i taj dio svijesti koji je odgovoran za djela i procjenu dobra i zla.

I ja mu to prepuštam i molim Ga da usliši dovu, amin.
Last edited by arzuhal on 15 Jan 2020, 14:08, edited 1 time in total.
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 14:08

arzuhal wrote: 15 Jan 2020, 14:06
Iskra wrote: 15 Jan 2020, 13:46 Evo jedna za tugu i stres

Allahumme inni ‘abduke ve ibn ‘abdike ve ibn emetike, nasijeti bi jedik, madin fijje hukmuke, adlun fijje kada’uke, eseluke bi kulli ismin huve leke semejte bihi nefseke ev enzeltehu fi kitabike ev ‘allemtehu ehaden min halkike ev iste’serte bihi fi ‘ilmi-l-gajbi ‘indeke en tedžale el-Kur’ane rabi’a kalbi ve nure sadri ve džela’e huzni ve zehebe hemmi

(Allahu moj, ja sam Tvoj rob, sin Tvog roba, sin Tvoje robinje, moje tjeme je u Tvojoj ruci, Tvoja naredba na meni je uvijek ispunjena i Tvoja odredba nad mnom je pravedna. Molim te svakim Tvojim imenom koje imaš, kojim si nazvao Sebe, ili si ga objavio u Knjizi, ili njemu podučio neko od Svojih stvorenja, ili si ga zadržao kod sebe kao znanje o gajbu, da učiniš Kur’an proljećem moga srca i svjetlo mojih prsa, i ono čime će moja tuga nestati i olakšanje za moj stres).’
Ima greška u prevodu, riječ nasijetun se prevodi kao tjeme (nasijetin bi jedik/moje tjeme je u Tvojoj ruci). Ustvari, nasijetun je prednji dio glave, čeoni režanj, frontalni korteks.

Spominje su Kur'anu, u prvoj objavljenoj suri, el-'Aleq, poznatoj kao Ikre. U tom djelu djelu mozga donosi se odluka o djelovanju, razlikovanju dobra i zla i dugoročnom planiranju. Praktično, taj dio mozga bavi se temeljnim ljudskim nijetom, odlukom koju će pojedinac da živi. U suri Ikre Korkut to prevodi kao:

"...uhvatit ćemo ga za kiku, kiku grešnu i lažljivu." Riječ je o čovjeku koji nije htio nikako da popusti u nasrtajima na Poslanika, alejhi-selam.

A kika nije prednji dio glave, to bi se bolje i tačnije prevelo kao šiške.

Meleki bi ga dohvatili i taj dio mozga bi mu bio gotov, ugašen. Time i njegovo razlikovanje dobra i zla. Time i njegovo djelovanje.

U ovoj dovi moli se Svemilosni da te riješi tuge predajući Mu, između ostalog, i taj dio svijesti koji je odgovoran za djela i procjenu dobra i zla.

I ja mu to prepuštam i molim Ga da usliši dovu, amin.
Amin
Last edited by Iskra on 15 Jan 2020, 14:10, edited 1 time in total.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by arzuhal » 15 Jan 2020, 14:08

Šta si primjetila?
uzmi Lysobact

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Iskra » 15 Jan 2020, 14:11

arzuhal wrote: 15 Jan 2020, 14:08 Šta si primjetila?


Ma.ode mi na pogrešan prozor, post. Oprosti.

Tbj sta mi je danas ? :place
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Salko » 15 Jan 2020, 14:11

"ignorance is bliss"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Kur'an - Lijek za dusu

Post by Salko » 15 Jan 2020, 14:12

znači na reply....
"ignorance is bliss"

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests