Da li je skupa sahrana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Vladimir RUS » 07 Jan 2017, 19:53

Mutevelija wrote:Nije muslimana ali Bošnjaka jest.
Šta nije muslimana, ali Bošnjaka jest?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Krokodil Behko » 07 Jan 2017, 19:53

zloćko tokmak wrote:
Mutevelija wrote:Činilo se dosta manje a realno više su vam Hrvati rokali crkve, idi na Herceg Bosnu i njima kmeči o tome.


Sabornu u Mostaru su oni shroljali.

U službenom izvješću koje je vlada 58 Jugoslavije iz Beograda adresirala na ured Glavnog tajnika UN-a, uz ostalo stoji: "Od travnja do srpnja mjeseca 1992. godine izvan ratnih operacija zapaljena je i minirana Saborna crkva a Mostaru, uključujući i temelje. Pod rubrikom koja se zove "indicije o izvršiocu" vlada SRJ-a u dokumentu navodi da su to učinili pripadnici ZNG-a Republike Hrvatske, paravojne hrvatske formacije (HOS)."

Iste informacije spominjale su se u Haaškoj sudnici prilikom sudskog postupka protiv Slobodama Miloševića. Informacija da je Hrvatska vojska srušila Sabornu crkvu u Mostaru ušla je u registre Haaškog suda.

Kako Goebblelsova tvrdnja "triput ponovljena laž postaje istinom" ne bi zaživjela i u ovom povijesnom slučaju, Večernjak ekskluzivno objavljuje imena stvarnih rušitelja Saborne crkve u Mostaru, kao i okolnosti pod kojima je ta sramotna operacija izvedena.

O rušiteljima u Motrištima

Tvrdnju da su Sabornu crkvu u Mostaru minirala trojica Bošnjaka u odorama HOS-a prvi je, ali bez imena, iznio prof.dr. Božo Goluža u mostarskom časopisu Motrišta.

"Pouzdano se zna da su nju minirala trojica muslimana odjevena u odore HOS-a. Oni su u automobilu marke "renault 4" prešli preko Starog mosta i srušili tu crkvu. Nakon prvoga noćnog miniranja crkva nije potpuno srušena, pa je sljedeće noći uslijedilo dodatno miniranje. Jesu li promjenom odore sa sobom ponijeli i svoje zločine - napisao je Goluža.

"Minerska ekipu" činili su Zulfo Batlak, pripadnik Armije BiH i zapovjednik samostalne satnije Blagaj, te vojnici Armije Sejo Pašić i Semir Habibija zvani Habe. Oni su u odorama HOS-a, kojima je tada zapovijedao general Armije BiH Arif Pašalić, postavili i aktivirali eksploziv od čije je detonacije 15. lipnja 1992. godine reprezentativno povijesno zdanje Saborne crkve pretvoreno u hrpu kamenja.

Dok se još ulicama Mostara širio miris gareži s ruševina koje je general Momčilo PerišIć sukcesivnom topovskom vatrom uništio, i dok su razbijene četničke postrojbe lutale po obroncima Veleža, trojica 'minera', Zulfo, Sejo i Habe, pod okriljem nad u tovarili su eksploziv u rasklimani "renault 4".

Toga 15. lipnja, u kojem su neobičnu noćnu tišinu remetili tek sporadični pucnjevi s okolnih brda. automobil natovaren eksplozivom spomenuti je trojac prevezao preko Starog mosta, naselja Stara Tepa, Brankovca, do Saborne crkve.

Nakon nešto više od pola sata, koliko im je trebalo da postave eksploziv na nosive stupove Saborne crkve. zapalili su sporogoreći štapin i mirno se, bez grižnje savjesti, odvezli do grada. Zaglušujuća detonacija odjeknula je praznim ulicama Mostara.

"Zadovoljni mineri" svoju su akciju proslavili u logističkom centru. Veselje je trajalo tek nekoliko sati, jer su s prvim jutarnjim suncem primijetili da zvonik, unatoč silini eksplozije, i dalje stoji na svome mjestu.

Ogorčeni neuspjehom, prebacujući krivnju jedan na drugoga, u istom "renaultu 4", tek prebojenom u maskirne boje, vraćaju se druge noći na mjesto zločina. Dobrano oštećen zvonik crkve bio je 'laka meta', koja je nakon nekoliko minuta, uz jaku detonaciju, pretvorena u hrpu kamenja.

U gomili kamenja, na kojoj su se nazirale freske s tikovima Svetog Save, nisu završile ikone neprocjenjive vrijednosti, koje su prebačene u Trebinje prije rušenja.

Rušitelji crkve, zadovoljni obavljenim, spustili su se u Mostar. Uživajući u višegodišnjoj anonimnosti, nisu strahovali od optužnica. Gobbelsova maksima "tri put ponovljena laž postaje i istina" dobila je svoje noge.

Vijest da su HVO i HV srušili Sabornu crkvu u međuvremenu je ušla u arhive Pravoslavne crkve, vlade Srbije i Haaškog suda.
Nabijem novine, imal kakvih linkova/presuda, ili se samo tiska od sebe?
Usput, jesil vidio statistiku porušenih džamija i katoličkih crkava?
Ima li i o tome neki pametan članak na večernjaku?
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Vladimir RUS » 07 Jan 2017, 20:20

Mutevelija wrote:Jna je odgovor a ne to tovoje naklapanje.
A šta ćemo sa NATO savezom, mudžahedinima, "državom" BiH, HVO itd. Priznajte, vi ste na kraju izvukli deblji kraj, a željeli ste da to budemo mi. Ko drugome jamu kopa...

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Vladimir RUS » 07 Jan 2017, 20:21

Krokodil Behko wrote:
Vladimir RUS wrote:Činjenica je da ste, zajedno sa Hrvatima, Srbima pokušali da zabijete nož u leđa,
........


:plavi

Jeste, sjećam se bitke kod Leskovca, kad smo napali Srbe s leđa :D.
Jedna i glavna riječ - Sarajevo.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by dr laganini » 07 Jan 2017, 20:22

Mutevelija wrote:Nije muslimana ali Bošnjaka jest.
..prije turaka nije bilo ni bošnjaka u nacionalnom smislu jer nacije nisu ni postojale.... :pusi

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Tokmak » 07 Jan 2017, 22:07

Krokodil Behko wrote:
zloćko tokmak wrote:
Mutevelija wrote:Činilo se dosta manje a realno više su vam Hrvati rokali crkve, idi na Herceg Bosnu i njima kmeči o tome.


Sabornu u Mostaru su oni shroljali.

U službenom izvješću koje je vlada 58 Jugoslavije iz Beograda adresirala na ured Glavnog tajnika UN-a, uz ostalo stoji: "Od travnja do srpnja mjeseca 1992. godine izvan ratnih operacija zapaljena je i minirana Saborna crkva a Mostaru, uključujući i temelje. Pod rubrikom koja se zove "indicije o izvršiocu" vlada SRJ-a u dokumentu navodi da su to učinili pripadnici ZNG-a Republike Hrvatske, paravojne hrvatske formacije (HOS)."

Iste informacije spominjale su se u Haaškoj sudnici prilikom sudskog postupka protiv Slobodama Miloševića. Informacija da je Hrvatska vojska srušila Sabornu crkvu u Mostaru ušla je u registre Haaškog suda.

Kako Goebblelsova tvrdnja "triput ponovljena laž postaje istinom" ne bi zaživjela i u ovom povijesnom slučaju, Večernjak ekskluzivno objavljuje imena stvarnih rušitelja Saborne crkve u Mostaru, kao i okolnosti pod kojima je ta sramotna operacija izvedena.

O rušiteljima u Motrištima

Tvrdnju da su Sabornu crkvu u Mostaru minirala trojica Bošnjaka u odorama HOS-a prvi je, ali bez imena, iznio prof.dr. Božo Goluža u mostarskom časopisu Motrišta.

"Pouzdano se zna da su nju minirala trojica muslimana odjevena u odore HOS-a. Oni su u automobilu marke "renault 4" prešli preko Starog mosta i srušili tu crkvu. Nakon prvoga noćnog miniranja crkva nije potpuno srušena, pa je sljedeće noći uslijedilo dodatno miniranje. Jesu li promjenom odore sa sobom ponijeli i svoje zločine - napisao je Goluža.

"Minerska ekipu" činili su Zulfo Batlak, pripadnik Armije BiH i zapovjednik samostalne satnije Blagaj, te vojnici Armije Sejo Pašić i Semir Habibija zvani Habe. Oni su u odorama HOS-a, kojima je tada zapovijedao general Armije BiH Arif Pašalić, postavili i aktivirali eksploziv od čije je detonacije 15. lipnja 1992. godine reprezentativno povijesno zdanje Saborne crkve pretvoreno u hrpu kamenja.

Dok se još ulicama Mostara širio miris gareži s ruševina koje je general Momčilo PerišIć sukcesivnom topovskom vatrom uništio, i dok su razbijene četničke postrojbe lutale po obroncima Veleža, trojica 'minera', Zulfo, Sejo i Habe, pod okriljem nad u tovarili su eksploziv u rasklimani "renault 4".

Toga 15. lipnja, u kojem su neobičnu noćnu tišinu remetili tek sporadični pucnjevi s okolnih brda. automobil natovaren eksplozivom spomenuti je trojac prevezao preko Starog mosta, naselja Stara Tepa, Brankovca, do Saborne crkve.

Nakon nešto više od pola sata, koliko im je trebalo da postave eksploziv na nosive stupove Saborne crkve. zapalili su sporogoreći štapin i mirno se, bez grižnje savjesti, odvezli do grada. Zaglušujuća detonacija odjeknula je praznim ulicama Mostara.

"Zadovoljni mineri" svoju su akciju proslavili u logističkom centru. Veselje je trajalo tek nekoliko sati, jer su s prvim jutarnjim suncem primijetili da zvonik, unatoč silini eksplozije, i dalje stoji na svome mjestu.

Ogorčeni neuspjehom, prebacujući krivnju jedan na drugoga, u istom "renaultu 4", tek prebojenom u maskirne boje, vraćaju se druge noći na mjesto zločina. Dobrano oštećen zvonik crkve bio je 'laka meta', koja je nakon nekoliko minuta, uz jaku detonaciju, pretvorena u hrpu kamenja.

U gomili kamenja, na kojoj su se nazirale freske s tikovima Svetog Save, nisu završile ikone neprocjenjive vrijednosti, koje su prebačene u Trebinje prije rušenja.

Rušitelji crkve, zadovoljni obavljenim, spustili su se u Mostar. Uživajući u višegodišnjoj anonimnosti, nisu strahovali od optužnica. Gobbelsova maksima "tri put ponovljena laž postaje i istina" dobila je svoje noge.

Vijest da su HVO i HV srušili Sabornu crkvu u međuvremenu je ušla u arhive Pravoslavne crkve, vlade Srbije i Haaškog suda.
Nabijem novine, imal kakvih linkova/presuda, ili se samo tiska od sebe?
Usput, jesil vidio statistiku porušenih džamija i katoličkih crkava?
Ima li i o tome neki pametan članak na večernjaku?
o postocima,statistici ne znam puno...
samo sam naveo ovaj konkrenti podatak jer mi je upalo u oči da @mute okrivljuje Hrvate iz Mostara i za rušenje Saborne crkve...
dosta je što nam nabijaju na nos Stari most...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Krokodil Behko » 07 Jan 2017, 22:44

zloćko tokmak wrote: samo sam naveo ovaj konkrenti podatak
A Večernjak je konkretan?
online

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Tokmak » 07 Jan 2017, 23:01

Krokodil Behko wrote:
zloćko tokmak wrote: samo sam naveo ovaj konkrenti podatak
A Večernjak je konkretan?
nemoj se držati samo Večernjaka kao izvora...
to je slučajno bio tekst objavljen u tim novinama na koji sam prvi naišao na netu,ali je to općepoznat podatak i istinit je... ;)
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Pametnica
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1203
Joined: 24 Dec 2016, 21:04
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Pametnica » 07 Jan 2017, 23:11

Mutevelija wrote:Nisam ja to rekao, nego 5 puta u manjem broju nego Bošnjačke džamije.

Čak to što ti smatraš da je porušeno samo je oskrnavljeno.


Primjer "rušenja " crkve

i primjer rušenja džamije.

https://www.youtube.com/watch?v=tuZKkMuXinw Ovo je srpska crvka bez obzira na naslov.



A evo kako Srbi ruse.
https://www.youtube.com/watch?v=h76aD98CHYE
Image

U srpskoj je samo stradao inventar dok je u bošnjačkoj džamiji "kamen na kamenu nije ostao" pravo biblijski.
samo da kazem da bibliju moras priznat kao vjernik
--------------------------------------------------------------------------------
"Hazreti Aisa prica: "Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, a on mi rece: Muzu. A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik."
(Ahmed, Nesai)
----------------------------

User avatar
Pametnica
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1203
Joined: 24 Dec 2016, 21:04
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Pametnica » 07 Jan 2017, 23:12

SPINERKA wrote:
Ona kaže da upravo zbog malih primanja nisu bili u mogućnosti plaćati članarinu ni pokopnom društvu ni Islamskoj zajednici.
..Objavljeno, da bi narod poceo da uplacuje , kao i odrzavanje grobnih mjesta.


Mislim da grad treba i da ima fond za takve slucajeve.
Sve to vec postoji
--------------------------------------------------------------------------------
"Hazreti Aisa prica: "Pitala sam Allahova Poslanika kome zena najvise duguje svoju poslusnost, a on mi rece: Muzu. A kome covjek najvise duguje? Majci – odgovori mi Allahov Poslanik."
(Ahmed, Nesai)
----------------------------

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by SPINERKA » 08 Jan 2017, 01:55

Ako postoji , cemu ova vijest.
Last edited by SPINERKA on 08 Jan 2017, 02:02, edited 1 time in total.
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Sirotinji zabranjeno umiranje do daljnjeg

Post by Mutevelija » 08 Jan 2017, 02:00

Pametnica wrote:
Mutevelija wrote:Nisam ja to rekao, nego 5 puta u manjem broju nego Bošnjačke džamije.

Čak to što ti smatraš da je porušeno samo je oskrnavljeno.


Primjer "rušenja " crkve

i primjer rušenja džamije.

https://www.youtube.com/watch?v=tuZKkMuXinw Ovo je srpska crvka bez obzira na naslov.



A evo kako Srbi ruse.
https://www.youtube.com/watch?v=h76aD98CHYE
Image

U srpskoj je samo stradao inventar dok je u bošnjačkoj džamiji "kamen na kamenu nije ostao" pravo biblijski.
samo da kazem da bibliju moras priznat kao vjernik

Sto se ti nadovezuješ na mene i opet pokušafaš iztekfiriti, da Indžil moraš.
Ali ovo sam ja mislio."

"Luka 21,5 Kad su neki govorili za hram, da je ukrašen sjajnim kamenjem i posvetnim darovima, reče:
Luka 21,6 "Doći će dani, kad od svega, što vidite ovdje, neće ostati ni kamen na kamenu, koji se neće porušiti.""
"On odgovori: "Pripazite, da se ne dadnete zavesti, jer će se mnogi pojaviti u ime moje i reći: 'Ja sam', i: 'Vrijeme je došlo.' Ne trčite za njima!
Luka 21,9 Kad čujete za ratove i bune, ne dajte se stim uplašiti! To mora najprije doći, ali još nije odmah svršetak."
Luka 21,10 On nastavi: "Ustat će narod na narod, kraljevstvo na kraljevstvo
Luka 21,11 Jaki potresi bit će posvuda, bit će glad i kuga. Strahote i veliki znači pojavit će se na nebu."


Drugim riječima ako je jevrjeski hram dobar i BOg će ga porušiti šta je onda džamija bolja, ee time su se vodili oni što su džamije rušili.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2017, 09:40

Image
Pogrebno društvo “Selam” Medžlisa IZ Srebrenik nedavno je formiralo poseban Fond solidarnosti, iz kojeg će se pružati pomoć socijalno najugroženijim porodicama te će biti oslobođene plaćanja prilično visokih troškova dženaze.

Ideja za formiranje Fonda solidarnosti potekla je od nedavno imenovanog direktora PD “Selam” Mustafe ef. Kovača.

- Oko 350 maraka, koliko je potrebno izdvojiti za minimalne troškove dženaze, predstavlja ogromnu cifru za socijalno ugrožene porodice. Zato smo osnovali Fond solidarnosti, da bismo priskočili u pomoć najugroženijim porodicama u teškim trenucima kad izgube člana najuže porodice - ističe ef. Kovač.

Prvu besplatnu dženazu PD “Selam” organizirao je početkom marta, nakon požara u izbjegličkom centru u naselju Luka, u kojem su se ugušili Ifeta Okanović i njen praunuk.

Prema procjenama ef. Kovača, na preporuku džematskih odbora, godišnje će biti organizirano 40 do 50 besplatnih dženaza.

Sredstva za troškove dženaza bit će osigurana iz redovnih prihoda PD “Selam”, a podrška Fondu očekuje se i od donatora.

(avaz)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by Julia-Klara » 24 Apr 2017, 10:02

Lijepo, svaka cast.
Mislim da bi se svakako trebao imati neki fond za pomoc ljudima koji nemaju za pokop, ne samo od strane vjerskih zajednica nego i od grada/drzave.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by Mutevelija » 24 Apr 2017, 10:07

Prvi put cujem. Inace bilo je problema sa Selamom. Kad je jedna porodica placala uredno hodzarinu ali nisu Selamu isli za usluge nego Ahmeljicu, tako da ni hodze nisu htjele da klanjaju dzenazu jer imao ili ima i sad neji ugovor uzmedju Rijaseta IBiH i Selama.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by Mutevelija » 24 Apr 2017, 10:09

Evo kad je bilo.
Mještani sela Gornji Moranjci kod Srebrenika iskazali su javni protest. Tvrde da Medžlis Islamske zajednice Srebrenik, putem svog pogrebnog društva Selam, drži monopol nad uslugama pokopa. Na dženazi Mirzeta Hodžića nije se pojavio nijedan od 42 srebrenička imama, iako je obitelj Islamskoj zajednici uplatila 930 maraka za troškove dženaze i decenijama uredno plaćaju članarinu.

“Samo smo našli pogrebno društvo Ahmeljić da izvrši gasul i te tehničke pripreme. Kasnije su poslali našeg efendiju Mersada da kaže kako oni neće obaviti ništa svoje”, priča Miralem Hodžić, brat umrlog. Džafer Smajić, predsjednik Odbora džemata Gornji Moranjci, kaže kako su već dva slučaja do sada bila da su morali opremljenu dženazu voziti u Srebrenik da se ponovo opremi, da bi oni izdali potvrdu da je to sve ispravno.

U Medžlisu Islamske zajednice Srebrenik ne žele u javnost. Oglasili su se saopćenjem u kojem, pored ostalog, stoji: “Na osnovu njihove izjave da će umrlog opremiti u skladu s propisima Islamske zajednice, naplaćena im je vjerska usluga i izdat račun. Međutim, naknadno je utvrđeno da nisu ispoštovali proceduru o pružanju vjerskih usluga, te su upozoreni da Islamska zajednica ne može pružiti vjersku uslugu”.

U jedinoj privatnoj pogrebnoj firmi u Srebreniku kažu da u Islamskoj zajednici, zapravo, nisu spremni na suradnju, jer žele zadržati monopol na unosan posao. “Kad mi tražimo njihovog efendiju da gasuli u našoj gasulhani, ne može, a mi ne možemo u njihovim gasulhanama. Mi hoćemo da radimo i na to imamo pravo. Sad ne mogu nama ništa, pa rade ovako njima”, tvrdi Suada Ahmeljić, vlasnica Pogrebnog društva “Ahmeljić”

U Medžlisu kažu da će vratiti novac za vjerske usluge obitelji Hodžić. Obiteljl na to ne pristaje, jer smatraju da im je povrijeđeno pravo kao članova zajednice. Istovremeno, džemat Gornji Moranjci ne želi više imama koji po naređenju Medžlisa nije prisustvovao dženazi, a protestna pisma uputit će Muftijstvu i Rijasetu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by Julia-Klara » 24 Apr 2017, 10:11

Ne znam nista o tim odnosima,ali je sama ideja za pohvalu. Ne iz ugla vjernika nego iz ugla covjeka.
Kao sto rekoh, mislim da bi svako trebao imati ovakav fond, zasto ne i na nivou drzave.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by Mutevelija » 24 Apr 2017, 10:13

Inace ovaj slucsj u luci je bio kad je mati zapalila dijete i svekrvu, ne znam da li je otisla u zatvor ili u mentalnu ustanovu.

Zapravo nestala :sok nakon ispitivanja i vjestacenja

https://www.hayat.ba/vijest.php?id=63863
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
komunist
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1051
Joined: 07 Dec 2015, 21:05
Location: socialistična republika slovenija
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by komunist » 24 Apr 2017, 13:31

Eto, kako to ide u mom gradu

Pošto su unas običaji malo drugačiji, onak ko nema para za sahranu, sahrane ga na trošak države. Ali ono najosnovnije, najeftiniji tretma, leš se spali a pepeo se prosuje na zajedničko grobnicu, jedno malo brdice i prosuju po travi ... bez spomenika... bez ičega...
Drug, čovijek i komunista

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srebrenik: Besplatne dženaze za siromašne porodice

Post by SPINERKA » 24 Apr 2017, 15:04

.Slicno je i kod mene

Drzava jednostavno ima uvida u imovinsko stanje pojedinaca . Prvo precesljaju familiju , i pokusaju od njih naplatiti troskove.
Image

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests