Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Lebowski » 30 Mar 2016, 18:08

Sale utripovo da smo na sudnjem danu :D

A on uzeo ulogu Boga pa vaga dobra i loša djela ibaca ljude malo u dzehenem malo u dzenet..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Lebowski » 30 Mar 2016, 18:14

Salahuddin wrote:
Evo, Lebowski, "sudjenje" je pocela Biba. Volio bih da i drugi nastave, pa ces uvidjeti da si svojim pisanjem ostavio prilicno los utisak kada su u pitanju namjere. Ne razumijem tvoju ozlojedjenost a nikad nisi rekao da ti je bilo ko od vjernika nesto uradio pa da imas razloga da razmisljas kao sto pises gore iznad. Ostaje samo da se zakljuci da tvoje pisanje odrazava tvoju bezrazloznu mrznju prema vjeri i vjernicima, iako te nikad ni vjera ni vjernici nisu kostali nicega. Ti nikada nisi rekao ni za jednog vjernika da ga eventulano mozes izdvojiti iz svog generalnog razmisljanja, dok sam ja vec davno negdje napisao da ateisti itekako mogu biti osobe visokog morala, koji su stekli na drugi nacin.

Tu se mi razlikujemo, moj pasa. Ja vidim ljude i neljude, ti vidis ateiste i vjernike, gdje si ti ovi drugi po defaultu neljudi, bez obzira sto nikog ne diraju niti svoje misljenje i razmisljanje ne namecu nikom, pa ni tebi.
Loš utisak.. boli me briga. Ti moje namjere ne znaš.

Nema bezrazložne mržnje niti bilo šta slično.

Nemam potrebe da ističem dobre vjernike, ko što ne ističem ni dobre ateiste.. To vi radite. Ja ne dijelim ljude po toj osnovi, ne sudim na osnovu toga.

A ti radiš stalno to što kažeš da ne radiš... dijeliš ljude.

Te tvoje optužbe da ja vidim neljude u vjernicima, ko i sve druge što dolaze od tebe, su laž i izmišljotina. Lagati nije lijepo.

Vrhunac gluposti i nemorala je kad kažete da "čak i ateisti mogu biti dobri ljudi". :bua
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Socrates » 30 Mar 2016, 18:45

E kad ste vas dvojica vec na sudjenju da I forumski bozji poslanik kaze koju.

Sallahudin bi isao u dzihad da mu narede iz kalifata. Nesto mi je bio puno radostan kad je ISIL objavio da hoce cistu islamsku drzavu. Kalifat bi, po njemu, mogao I u Bosni da se stvore povoljne okolnosti.

I nemoj da bi mi neko opet prigovarao za pristrasnost jer ovo što sam napisao su ili njegove religijske obaveze ili se lako može dokazati onim što je pisao.

Dakle, pet poena za Lebowskog. Plus sto mu je nik iz jednog od najboljih filmova svih vremena.
. . . . . . . . .

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Biba » 30 Mar 2016, 19:07

Socrates, meni je sasvim nebitno sto si tinza nick uzeo ime filozofa za kojeg su tvrdili da je imao izravnu vezu s demonima...
Ali nesto ne kontam.
Kako mozes davati poene forumasu koji nema opcu kulturu u komunikaciji.
Mislim da ovaj put ne moram objasnjavati.
E da, ja nemam pojma je li lebowski ateista ili vjenik.
Ipak mi je simpa :ljub
Ako uspijem napraviti krizaljku, pokusat cu ga uturit u nju..ma ne njega vec njegov nick :obrve
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Nole » 30 Mar 2016, 19:12

Salahuddin wrote:
kolumbo wrote:pitanje za vjernike, jel van ikad dosadi vjerovat, jeste li ikad poželili znat?
Svako zeli znati. I nije da vjernik ne zna. Zna da nikada nece znati, nasuprot sto uvijek moze vjerovati. Ni ateisti ne znaju. I oni samo misle da znaju. Ko je u pravu...pa nece tako dugo proci nikome od nas da to i saznamo, je'l...
Ateista neće ginuti u ime Hrista ili Alaha....ja tu negde vidim razliku.....briga me šta je na nebu ....ne može niko nikog da ubija u ime Boga....nek me on ubije ako ne valjam...ko ste vi ostali da to u njegovo ime radite?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Socrates » 30 Mar 2016, 19:23

Biba wrote:Socrates, meni je sasvim nebitno sto si tinza nick uzeo ime filozofa za kojeg su tvrdili da je imao izravnu vezu s demonima...
Ali nesto ne kontam.
Kako mozes davati poene forumasu koji nema opcu kulturu u komunikaciji.
Mislim da ovaj put ne moram objasnjavati.
E da, ja nemam pojma je li lebowski ateista ili vjenik.
Ipak mi je simpa :ljub
Ako uspijem napraviti krizaljku, pokusat cu ga uturit u nju..ma ne njega vec njegov nick :obrve
Kultura u komunikaciji je veoma relativan pojam, Bibo. Naprimjer, kad sam od Sallahudina tražio dokument na koji se pozvao, on se naljutio. To je indikacija veoma niske kulture u komunikaciji.

Lebowski je takav kakav je. Ni manje ni više kulturan od većine nas. Inteligentan i nezavisan jeste.

Nije ni lako sa vama. Treba se zadržati hladnokrvnost kad neko od tebe traži "dokaz da Bog ne postoji". :valja

Ja vjerujem u Boga, ali takvu misaonu akrobaciju ne bih nikad izvalio.
. . . . . . . . .

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Biba » 30 Mar 2016, 19:36

Socrates, nisam ja bez razloga trazila dokaz da Bog ne postoji.
Netko je na forumu napisao da postoji milijun dokaza da Boga nema.
Ja sam trazila samo jedan dokaz.

Meni je nebitno tko je ovdje vjernik a tko ateista.
Majke mi nisam se trudila zapamtiti to.
Vjernicima nema smisla dokazivati da Boga nema a ateiste nema smisla uvjeravati da Boga ima.
Svatko ima pravo birati - vjerovati ili ne.
Superioran covjek moze biti jedino karakterom....a gresni smo svi...i slabi...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Remzudin » 30 Mar 2016, 21:06

dacina_curica wrote:Pitanje je za sve, vjernike i ateiste: Da li vjerujete da su vijernici moralno superiorniji od ateista i obrnuto i naravno zasto?
et,vidi se koliko ti je Horizont kratak da za tvoje svesnost postoje samo ta 2 Kategorija ljudi.

Nije li tebi doslo u smislu da mozda postoje i drugi kao Anti-Vjernici ?

To su Ljudi koji znaju da ima jedne bozje sile,ali koje se porece vjerovati i sloziti sa odredom bozje rijec.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Biba » 30 Mar 2016, 22:47

Nole wrote:
Salahuddin wrote:
kolumbo wrote:pitanje za vjernike, jel van ikad dosadi vjerovat, jeste li ikad poželili znat?
Svako zeli znati. I nije da vjernik ne zna. Zna da nikada nece znati, nasuprot sto uvijek moze vjerovati. Ni ateisti ne znaju. I oni samo misle da znaju. Ko je u pravu...pa nece tako dugo proci nikome od nas da to i saznamo, je'l...
Ateista neće ginuti u ime Hrista ili Alaha....ja tu negde vidim razliku.....briga me šta je na nebu ....ne može niko nikog da ubija u ime Boga....nek me on ubije ako ne valjam...ko ste vi ostali da to u njegovo ime radite?
Nole, ja nisam kompetentna tumaciti tuđu teligiju.
U mojoj ima zapovijed NE UBIJ ....neki ju tumace kao NE POCINI UBOJSTVO
Znamo da postoji ubojstvo u samoobrani i druga koja ne mozemo ttetirati kao zlu namjeru..

Nitko ne ubija u ime Boga vec u svoje ime ili ime nekoga tko ga je nagovorio na zlo
Mladi ljudi koji ne nalaze odgovore u svojoj vjeri nazalost svoju velicinu dokazuju na grozan nacin ubijajuci druge a i sebe..

Uostalom moze se ubiti tijelo ali dusu ne...dusu "ubija" netko sam sebi svojom zlocom...
Poznati su slucajevi da su neki ljudi smireno svojim krvnicima gledali u oci ......tako da su krvnici dugo pamtili taj pogled...?doduse rijetki su se kajali sto su ubijali ali bilo je i takvih...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Lebowski » 31 Mar 2016, 18:57

Salahuddin wrote: Lagati nije lijepo, tu se bar mozemo sloziti. Ali ja to niti sam slagao niti izmislio. Nije tako davno bilo kada si napisao jednu generalizaciju koja mi daje za pravo da kazem da si takav. Necu ti reci gdje si to napisao ali mislim da ce ostali znati. Sjeti se, nije tako davno bilo.

Sto se tice zadnje recenice, spinujes. Hajde mi nadji gdje sam ja napisao "cak". Bar u dva navrata sam napisao da ateisti mogu biti moralni iz razloga koje sam i naveo. Nikada nisam napisao to tvoje "cak". Ponovo pokazujes kako se sluzis jeftinim trikovima i ubacis jednu malu rijec koja mijenja sve iz temelja, a koja jednostavno nema mjesta. Opet te pitam, gdje i kada sam ja u tom kontekstu napisao to "cak". Ako ne mozes da nadjes, izvini, ali onda ja tebi moram reci da lazes.
A tebe sam spomenuo gdje? Ne sjećam se šta sam sve napisao, napisao sam evo i gore nešto što izgleda generalizacija.. ali moraju se stvari u kontekst staviti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Lebowski » 31 Mar 2016, 18:59

Drugu grupu sačinjavaju oni duševni pigmeji čija je savjest uznemirena povjetarcem koji duva iz ateističke literature. Ovamo spada vojska bezvjeraca i njihovih saveznika komunista i marksista kojima je sve materija. Iz ove predrasude otisnuo se je val bezboštva u čijem zagrljaju pliva jedan dio naše školovane i neškolovane omladine crveno obojene. To su duševni kreteni, crvi u ljudskom društvu, ljudi bez ideala i borbenosti čije je znanje u većini slučajeva ograničeno na jadno poznavanje nekoliko izreka bezvjerskih pisaca za koje se očajnički zaklanjaju kada otvaraju paljbu na kulu vjere i sve stvaralačke vrednote čovjekove. Oni historiju i smisao života shvataju materijalistički. Materija je osnov života, te je ona prethodila svemu pa i vjeri, moralu itd. Oni niječu Boga, krajnji uzrok koji je prethodio svemu i sve stvorio. Sve je slučajnost i relativno.
Mustafa Busladžić, bošnjački intelektualac, član Mladih muslimana - citat iz teksta "Omladina i život" objavljen u listu Novi Behari 15. januara 1937. godine.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Socrates » 01 Apr 2016, 06:49

Salahuddin wrote:
Socrates wrote:
Biba wrote:Socrates, meni je sasvim nebitno sto si tinza nick uzeo ime filozofa za kojeg su tvrdili da je imao izravnu vezu s demonima...
Ali nesto ne kontam.
Kako mozes davati poene forumasu koji nema opcu kulturu u komunikaciji.
Mislim da ovaj put ne moram objasnjavati.
E da, ja nemam pojma je li lebowski ateista ili vjenik.
Ipak mi je simpa :ljub
Ako uspijem napraviti krizaljku, pokusat cu ga uturit u nju..ma ne njega vec njegov nick :obrve
Kultura u komunikaciji je veoma relativan pojam, Bibo. Naprimjer, kad sam od Sallahudina tražio dokument na koji se pozvao, on se naljutio. To je indikacija veoma niske kulture u komunikaciji.

Lebowski je takav kakav je. Ni manje ni više kulturan od većine nas. Inteligentan i nezavisan jeste.

Nije ni lako sa vama. Treba se zadržati hladnokrvnost kad neko od tebe traži "dokaz da Bog ne postoji". :valja

Ja vjerujem u Boga, ali takvu misaonu akrobaciju ne bih nikad izvalio.
Socrates, preuvelicavas. Nisam se naljutio niti se sada ljutim ali samo sam rekao da me podsjecas na jednog forumasa, koji je trazio link za ama bas svaku tvrdnju. Takodjer sam ti napisao da sam prilicno "istrosen", sto se tice rasprave i da to nema veze sa mojom kulturom u dijalogu. To bi bilo ravno kao da ja sada tebe pocnem optuzivati za tu istu kulturu dijaloga, jer mi ni nick ne pises kako treba, sto znaci da ja za tebe ne predstavljam nista i da ce sve sto ja napisem biti proglaseno losim, na ovaj ili onaj nacin. Mislim, sitnica je to oko nicka ali ja sam to mogao koristiti kao dokaz da tebi uopste nije ni bitno sta ce bilo ko reci, ne obracas paznju cak ni na to kakav nick imaju, vec ces da udaris po vec odredjonoj matrici.


I opet ti ponavljam, niti sam bio ljut, niti ti ljut ovo pisem. Ali na optuzbe sa tvoje strane ili strane Lebowskog cu da odgovorim. Pogotovo ako su potpuno neutemeljene.

P.S.

Svaki vjernik musliman ima zelju za stvaranjem kalifata, pa nema potrebe da mene tu izdvajas. Ali pogledaj i ovo oko BiH. Niti sam to ikada rekao niti mislim, da bi BiH trebala biti islamska drzava, obzirom na postotak nemuslimana u nasoj zemlji. Opet me se potpuno neutemeljeno optuzuje, i to bez trunke ustrucavanja, iako je tu pala prilicno teska optuzba na moj racun. I hajde onda budi fer prema sebi prvo, pa onda meni, pa nam svima reci ko je tu nekulturan i zbog cega (nemoj zaboraviti na ove svoje "aferime", kao da mislis da ti imas pravo pisati sta hoces, dok su drugi nekulturni iz samo tebi valjanih razloga).
Moj komentar nije bio normativan nego se oslanjao na činjenice. Ako si već rekao da o stvaranju kalifata odlučuje skup muslimana koji su zaduženi o tome da odlučuju, onda ti tu nemaš ništa ni da odlučujes. Ako oni odluče da je Bosna mjesto za stvaranje kalifata, tebi tvoja vjerska dogma zabranjuje da to negiras. Isti slučaj je i sa dzihadom, sta god neko podrazumijevao pod time.

Dakle, ti si svoj osobni suverenitet dao u ruke grupe ljudi koja odlučuje za tebe. Doduše, svi mi nekako predajemo suverenitet nečemu, sa malom razlikom sto kada vjernici predaju svoj suverenitet to je direktno povezano sa odlaskom u raj i drugim obećanjima koje su u bozijoj ingerenciji, ne ljudskoj.

Osobni suverenitet se kroz vjeru predaje na nekoliko načina. Recimo, insistiranje katoličke crkve na latinskoj molitvi je dugo oduzimalo osobni suverenitet katolicima čiji maternji jezik nije bio latinski. To se isto radi i u Islamu sa insistiranjem na arapskom. Onaj koji vjeruje da Bog preferira bilo koji jezik na ovoj planeti malo je zalutao od Boga.

Dalje, ne moram valjda dokazivati da si predao i svoj bošnjački suverenitet. A u potencijalnom kalifatu bi ga do kraja izgubio.
. . . . . . . . .

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Mirelam » 01 Apr 2016, 12:45

Mozda je bosnjacki suverenitet minoran u odnosu na Islam a i stvaranje kalifata.Ta nedoumica se vec nekoliko puta provukla kroz forum, medjutim bez odgovora.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Venera » 09 Apr 2016, 01:08

Arapski jezik ,kojim je napisan Kuran je drugaciji od danasnjeg arapskog jezika kojim se mole muslimani.
Jevreji takodjer kazu da se MORA moliti na hebrejskom,jer je to sveti jezik.Sefarski Jevreji su koristili i Ladino jezik za molitve.
Liturgijski jezici nisu specificni za jednu ili dvije religije,ima ih oko 10tak.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Mohr » 02 May 2016, 18:38

Ašraf Fajad, saudijski pjesnik palestinskog porijekla, krajem prošle godine u Saudijskoj Arabiji osuđen je na smrtnu kaznu. U veljači ove godine pisac Mohamed Šeik Ould M’khetir u Mauritaniji je također osuđen na smrtnu kaznu, a u travnju je 28-godišnjeg studenta prava Nazimuddina Samada u glavnom gradu Bangladeša mačetama ubila bijesna gomila njegovih sugrađana. Ovoj trojici nije zajedničko to da su pripadnici neke vjerske ili nacionalne manjine, pa čak ni to da su homoseksualci. Oni su deklarirani ateisti, pripadnici manjine za koju bi se moglo reći da je formalno najnezaštićenija...


Zemlje s najviše ateista ujedno su i zemlje s najvećim stupnjem poštivanja osobnih sloboda i ljudskih prava, dok se ateisti najviše proganjanju u formalnim i praktičnim teokracijama, a sve današnje teokracije ujedno su muslimanske zemlje...


IHEU piše da u svijetu ‘postoje zakoni kojima se ateistima zabranjuje postojanje, :cudi kojima im se oduzima pravo na državljanstvo, ograničava pravo na brak i pristup obrazovanju, zabranjuje da obnašaju javnu funkciju i rade u državnoj administraciji, kojima se kriminalizira kritika religije, a napuštanje religije roditelja kažnjava smrtnom kaznom’. Ovaj posljednji ‘zločin’ kažnjava se u 19 zemalja svijeta, od čega u njih 12 smrću, a njima treba pridodati i Pakistan, koji smrtnu kaznu propisuje za blasfemiju. Osim Pakistana, u te zemlje spadaju još i Saudijska Arabija, Afganistan, Iran, Jemen, Katar, Malezija, Maldivi, Mauritanija, Nigerija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Somalija i Sudan, dok još cijeli niz država otpadništvo kažnjava globama, bičevanjem i ukidanjem različitih prava.


Amerika je po mnogo čemu iznimka... U sudnicama i drugim institucijama uobičajene su vjerske parole, a osam saveznih država, unatoč ustavu, svojim zakonima zabranjuje ateistima da rade u državnoj administraciji...




http://www.portalnovosti.com/ateiste-na-vrbe

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by mehaning » 02 May 2016, 19:03

Mohr wrote:Ašraf Fajad, saudijski pjesnik palestinskog porijekla, krajem prošle godine u Saudijskoj Arabiji osuđen je na smrtnu kaznu. U veljači ove godine pisac Mohamed Šeik Ould M’khetir u Mauritaniji je također osuđen na smrtnu kaznu, a u travnju je 28-godišnjeg studenta prava Nazimuddina Samada u glavnom gradu Bangladeša mačetama ubila bijesna gomila njegovih sugrađana. Ovoj trojici nije zajedničko to da su pripadnici neke vjerske ili nacionalne manjine, pa čak ni to da su homoseksualci. Oni su deklarirani ateisti, pripadnici manjine za koju bi se moglo reći da je formalno najnezaštićenija...


Zemlje s najviše ateista ujedno su i zemlje s najvećim stupnjem poštivanja osobnih sloboda i ljudskih prava, dok se ateisti najviše proganjanju u formalnim i praktičnim teokracijama, a sve današnje teokracije ujedno su muslimanske zemlje...


IHEU piše da u svijetu ‘postoje zakoni kojima se ateistima zabranjuje postojanje, :cudi kojima im se oduzima pravo na državljanstvo, ograničava pravo na brak i pristup obrazovanju, zabranjuje da obnašaju javnu funkciju i rade u državnoj administraciji, kojima se kriminalizira kritika religije, a napuštanje religije roditelja kažnjava smrtnom kaznom’. Ovaj posljednji ‘zločin’ kažnjava se u 19 zemalja svijeta, od čega u njih 12 smrću, a njima treba pridodati i Pakistan, koji smrtnu kaznu propisuje za blasfemiju. Osim Pakistana, u te zemlje spadaju još i Saudijska Arabija, Afganistan, Iran, Jemen, Katar, Malezija, Maldivi, Mauritanija, Nigerija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Somalija i Sudan, dok još cijeli niz država otpadništvo kažnjava globama, bičevanjem i ukidanjem različitih prava.


Amerika je po mnogo čemu iznimka... U sudnicama i drugim institucijama uobičajene su vjerske parole, a osam saveznih država, unatoč ustavu, svojim zakonima zabranjuje ateistima da rade u državnoj administraciji...




http://www.portalnovosti.com/ateiste-na-vrbe
Ateiste je puno teže kontrolirati strahom... :hm

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Čarobni » 03 May 2016, 00:13

mehaning wrote: Ateiste je puno teže kontrolirati strahom... :hm
I nije baš. Historija nas uči da su vladari izuzetno mudro koristili slabost, koju ateizam donosi, kako bi vladali narodom. Religija je stil života, na stotine hiljada ljudi se okupi na jednom mjestu, ujedinjeni, dijele stil života, dijele stavove. Nije baš lahko kontrolirati ujedinjene ljude. Ne kaže se džaba: "Podijeli, pa vladaj."

S druge strane, u ateizmu toga nema, ljudi nisu ujedinjeni, veze nisu jake. To je iskoristio Staljin, Sjeverna Koreja to koristi i danas. E sad, zamisli kad ih jedan čovjek utjera u šišu...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Socrates » 03 May 2016, 00:34

Naravno, Hitler je imao veliki problem da kontrolira ujedinjenu Njemacku.

A i svi religijski ratovi i krvoprolica su jedva skupljali dobrovoljce za pokolj drugačijih.
. . . . . . . . .

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Čarobni » 03 May 2016, 01:09

Socrates wrote:Naravno, Hitler je imao veliki problem da kontrolira ujedinjenu Njemacku.
On ju je ujedinio.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by mehaning » 03 May 2016, 10:27

Čarobni wrote:
mehaning wrote: Ateiste je puno teže kontrolirati strahom... :hm
I nije baš. Historija nas uči da su vladari izuzetno mudro koristili slabost, koju ateizam donosi, kako bi vladali narodom. Religija je stil života, na stotine hiljada ljudi se okupi na jednom mjestu, ujedinjeni, dijele stil života, dijele stavove. Nije baš lahko kontrolirati ujedinjene ljude. Ne kaže se džaba: "Podijeli, pa vladaj."

S druge strane, u ateizmu toga nema, ljudi nisu ujedinjeni, veze nisu jake. To je iskoristio Staljin, Sjeverna Koreja to koristi i danas. E sad, zamisli kad ih jedan čovjek utjera u šišu...
Ipak je češči pojam da su religiju iskoristili za ljude okupiti kako bi ratovali... :123

Staljin nekad i Korejci sada za svoje rabote ne koriste ateizam, nego teror... :123

Mislio sam, da je to svima jasno... :hm

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests