Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
satnik alberto bertorelli
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 356
Joined: 24 Apr 2016, 20:42
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by satnik alberto bertorelli » 08 May 2016, 20:15

String wrote:Problem je sto religiozni misle da su iskljuceni od bilo kakve kritike i zasticeni zbog toga jer je njihovo ubjedjenje najispravnije.
U drugu ruku, ovdje, neki se pod sjenom religije nahebu drugom forumasu majke, sestre itd. i tamo negdje u cosku foruma nakon toga napisu "Oce grijesio sam"... misleci kako im je dusa time cista...
"Razmagnetisu se"...
to je kod vjernika baš super, zgriješe, ispovide se i opet su čisti ko suza :valja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Da li su ateisti egoisti?

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2017, 17:20

Image

Po društvenim mrežama u Hrvatskoj širi se fotografija udžbenika iz vjeronauke za 8. razred osnovne škole.

Učenicima osmog razreda pisci udžbenika pokušali su objasniti šta je to ateist te kakvi su to zapravo ljudi, prenosi Net.hr.

"Neki su ljudi zato ateisti jer smatraju da je sjajno sama sebe smatrati nekom vrstom ‘boga’ kako bi sami moglo određivati šta je dobro, a šta je zlo. Kome njegov EGO stoji u središtu svijeta, taj je egoist. Egoisti su, to je svako ponekad doživio, prilično nesimpatični ljudi. Egoisti su logično ateisti – jer je jasno da se u njihovu sliku svijeta ne uklapa niko tko je veći, ljepši, pametniji, svetiji ili dostojniji poštovanja od njih samih", navedeno je u udžbeniku.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Femea » 19 Aug 2017, 17:29

U moju sliku svijeta se ne uklapa ovakav tekst, NIPOŠTO, niti bi djeca to trebala učiti :ne


Ako sam zbog toga egoista, onda jesam, a "mudrac"koji je ovaj tekst smislio je GLUPAN :kafa
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 19 Aug 2017, 17:32

U svakom slucaju se ne sekiraju za svoju "guzicu" u zagrobnom zivotu kao " vjernici" :oo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11331 times
Status: Online

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by spacebound » 19 Aug 2017, 17:42

:grana

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 19 Aug 2017, 17:44

:lupa :lupa :lupa

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11331 times
Status: Online

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by spacebound » 19 Aug 2017, 17:46

Ne vrti se svijet oko tebe :oo
:grana je za vijest, ne za ono sto si ti napisao.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 19 Aug 2017, 17:53

PA jbg, pises postove ispod mene, ako nije oko mene :oo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11331 times
Status: Online

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by spacebound » 19 Aug 2017, 17:59

izvini, povest cu racuna o tome ubuduce :oo

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 19 Aug 2017, 18:00

MA slobodno pisi, tu smo da se druzimo :oo

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Podrinjac » 19 Aug 2017, 20:46

Da, jesam, egoista sam. Ako je to, pored mržnje, lopovluka, kriminala itd, jedini problem budućih generacija na ovom yebenom Balkanu onda sam egosista glavom i bradom.

User avatar
arman
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 23 Jul 2017, 12:54
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by arman » 19 Aug 2017, 20:55

nije ego vec inteligencija jaca od njih i ne vjeruju

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Zagorka » 19 Aug 2017, 21:11

Otkad su vjerske knjige obicni traceraj, zutilo, ima li sta da pisu o kojoj starleti?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by REMB » 19 Aug 2017, 21:14

Podrinjac wrote: 19 Aug 2017, 20:46 Da, jesam, egoista sam. Ako je to, pored mržnje, lopovluka, kriminala itd, jedini problem budućih generacija na ovom yebenom Balkanu onda sam egosista glavom i bradom.
Cim je tema vjerskog karaktera podrinjac se odmah digne na zadnje noge. :bravo

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Podrinjac » 19 Aug 2017, 21:20

REMB wrote: 19 Aug 2017, 21:14
Podrinjac wrote: 19 Aug 2017, 20:46 Da, jesam, egoista sam. Ako je to, pored mržnje, lopovluka, kriminala itd, jedini problem budućih generacija na ovom yebenom Balkanu onda sam egosista glavom i bradom.
Cim je tema vjerskog karaktera podrinjac se odmah digne na zadnje noge. :bravo
A ti čim vidiš moj komentar odmah se iz naftalina stvoriš.
Inače da nije mojih komentara ti se ne bi ni javljao.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 19 Aug 2017, 23:09

A nije bas mudro ni inteligentno bezrezervno negirati postojanje neke " vise svijesti"( Boga, ili cega vec) pa je po meni takav pristup jednako ogranicen onom u kojem se bezrezervno vjeruje u neku odredjenu " sliku" Boga, sto je najcesce rezultat nasljednog faktora i nedostatka inteligencije osobe koja prihvata samo ono sto joj je okruzenje reklo da treba.

Po meni su najinteligentniji ljudi agnostici, koji niti prihvataju niti negoraju Boga, nego svojim zivotom i duhovnim saznanjima pokusavaju da odgonetnu( koliko se moze) duhovne zakonitosti zivota, svjesno znajuci da ih nikada ne mogu spoznati u cjelosti.

Medju najistaknutijim naucnicima i umnim ljudima je ubjedljivo najvise agnostika i ateista, pa njihov skepticizam najvise proizilazi iz cinjenice da su vodece religije danasnjice "privatizirale" Boga, pa ako nisi krscanin, musliman, jevrej, budista, hindus itd, onda si automatski nevjernik, sto je nigdje veze.
Svaki covjek ima pravo na svog licnog Boga( ma kako ga dozivljavao) i uopste ne mora da bude religiozan, pa po tome nije nista manji vjernik od onih koji sebe smatraju da jesu, a mahom se radi samo o obicnim formalistima i sljedbenicima koji zapravo nemaju zelju da se duhovno uzdizu.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Nice try » 20 Aug 2017, 09:28

Ko može sebi "priuštiti" da vjeruje samo u ono što sebi može na neki način da dokaže,bio to znak,želja,potreba,događaj,...Takav čovjek je isto vjernik,drži se za nešto,nešto samo njemu znano,prilagođeno njegovim željama i mislima.Ne mora to biti nijedna regularna i priznata vjera,to ne mijenja osjećaje u srcu i vjeru u svijesti.To su također vjernici.
A,biti ateista,baš ateista,znači ne držati se ni za šta,ploviti zbilja slobodno,to rijetko ko stvarno osjeća.A,na temu,nije nužno da bude egoista.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by storm » 20 Aug 2017, 09:35

posmatrac wrote: 19 Aug 2017, 23:09 A nije bas mudro ni inteligentno bezrezervno negirati postojanje neke " vise svijesti"( Boga, ili cega vec) pa je po meni takav pristup jednako ogranicen onom u kojem se bezrezervno vjeruje u neku odredjenu " sliku" Boga, sto je najcesce rezultat nasljednog faktora i nedostatka inteligencije osobe koja prihvata samo ono sto joj je okruzenje reklo da treba.

Po meni su najinteligentniji ljudi agnostici, koji niti prihvataju niti negoraju Boga, nego svojim zivotom i duhovnim saznanjima pokusavaju da odgonetnu( koliko se moze) duhovne zakonitosti zivota, svjesno znajuci da ih nikada ne mogu spoznati u cjelosti.

Medju najistaknutijim naucnicima i umnim ljudima je ubjedljivo najvise agnostika i ateista, pa njihov skepticizam najvise proizilazi iz cinjenice da su vodece religije danasnjice "privatizirale" Boga, pa ako nisi krscanin, musliman, jevrej, budista, hindus itd, onda si automatski nevjernik, sto je nigdje veze.
Svaki covjek ima pravo na svog licnog Boga( ma kako ga dozivljavao) i uopste ne mora da bude religiozan, pa po tome nije nista manji vjernik od onih koji sebe smatraju da jesu, a mahom se radi samo o obicnim formalistima i sljedbenicima koji zapravo nemaju zelju da se duhovno uzdizu.
Buraz ubodes i ti nekad poneku pametnu :oo
Negiranje necega sto nije potpuno u domeni aktualne svijesti jest znak neinteligencije.
Jednako je to ograničavanje svakog rasta i preispitivanja...tu ciljam na potpune dogme.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by mailed » 20 Aug 2017, 11:10

Koja glupost, izgleda da su pobrkali pojam ateizam sa narcizmom.
Po meni atesti su najmanji egoisti, jer sve sto rade rade iz savjesti i dobronamjerno.
Ne gledaju ljude po vjeri nego kakav je ko covjek u cjelini.
Kad pomazu to je zato jer zele i moral im nalaze a ne zato jer se boje boga ili da zarade koji sevap za dzenet.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by carobnjak N » 20 Aug 2017, 12:03

Smiješno. Postoji i religiozni ego , kad se osoba identifikuje sa religijom . Barni mu u to i on popizdi.
Ego samo zauzme drugi oblik.
Tako da su i jedni i drugi egoisti.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests