Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
dacina_curica
Status: Offline

Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by dacina_curica » 22 Aug 2012, 20:51

Pitanje je za sve, vjernike i ateiste: Da li vjerujete da su vijernici moralno superiorniji od ateista i obrnuto i naravno zasto?
Last edited by dacina_curica on 23 Aug 2012, 03:14, edited 1 time in total.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by carobnjak N » 22 Aug 2012, 21:15

dacina_curica wrote:Ne znam da li pitanje bas spada u ovu temu ali ne znam gdje drugo da ga svrstam. :cudi Elem, pitanje je za sve, vjernike i ateiste: Da li vjerujete da su vijernici moralno superiorniji od ateista i obrnuto i naravno zasto?
Evo ako mogu ja i odmah da ti kažem da bi ovo mogla biti duga debata :) Prvo merhaba ,kako si ,nisam te sreo dugo :)
Ja ne da vjerujem nego znam da je islam moralno superiorniji od ateizma . Analogno tome bi i oni koji slijede iskreno islam morali biti moralniji od onih koji slijede iskreno ateizam . U praksi je to naravno puno kompliciranije sa ljudima
Zašto ja kažem da znam?
Zato što ateizam kao negacija teizma ,nije samo puka negacija ,već je on time i određeni sistem životne filozofije. Po toj filozofiji moral je umjetno stvoren skup normi ponašanja koji se mijenja odnosno nije konstantan.
To je fraza ,a u stvari znači da ono što mi podrazumjevamo pod moralom u stvari ne postoji .
Osim toga ateistička filozofija je usko vezana za Darwinizam i svaki ateista iskreni i uvjereni je to postao velikim djelom zbog darwinove teorije ,a ona kaže : ona jedinka koja se najbolje prilagodi oklišu i uspije nametnuti sebe kao predatora je jedina zaslužna da živi . Dakle slabi ,nemoćni ,bolesni i svi drugi se moraju povinovati tom procesu prirode.

To je nemoralno i islam govori suprotno tome i zato je moralno superioran
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Major » 22 Aug 2012, 21:19

dacina_curica wrote:Ne znam da li pitanje bas spada u ovu temu ali ne znam gdje drugo da ga svrstam. :cudi Elem, pitanje je za sve, vjernike i ateiste: Da li vjerujete da su vijernici moralno superiorniji od ateista i obrnuto i naravno zasto?
Kao sto se kaze....
Moral jes skup nepisanih pravila i obicaja koji utvrdjuju medjuljudske odnose i prosudjuju sta je dobro, a sta lose.
Moral je nesto objektivno kao oblik drustvene svijesti, obicaja, navika, normi.
Centralne vrijednosti morala su:
dobro, ispravno i pravdedno.

Koliko je moralan insan, ispravan i pravedan ako druge naziva, ludim, seljacima, neznalicama, jadnicima ?
Naravno do temelja nemoralan insan.

Helem, moral ne poznaje religioznu kao ni politicku pripadnost...insan, ljudsko bice je u centru paznje, bio on vjernik ili ateista.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by carobnjak N » 22 Aug 2012, 21:25

Moral jes skup nepisanih pravila i obicaja koji utvrdjuju medjuljudske odnose i prosudjuju sta je dobro, a sta lose.
Zavisi jer kod ateista to možda jeste tako dok kod vjernika nije. Od Musaovih a.s. deset zapovijedi do kur'anskih tačno definisanih pravila u ljudskim odnosima. Recimo prije nego je došao islam u arabiju oni su zakopavali žensku djecu i nisu to smatrali nemoralnim ,a islam je to odmah zabranio
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by silence » 22 Aug 2012, 21:43

dacina_curica wrote:Ne znam da li pitanje bas spada u ovu temu ali ne znam gdje drugo da ga svrstam. :cudi Elem, pitanje je za sve, vjernike i ateiste: Da li vjerujete da su vijernici moralno superiorniji od ateista i obrnuto i naravno zasto?
Ja ću Daco dati kratak odgovor.

Ne, toliko je vjernika pogazilo vjeru, pa kako mogu da budu superiorniji. Ima jako moralnih ateista, čak su moralniji od nekih vjernika. Daco, u biti je biti čovjek na prvom mjestu, moralan čovjek. A ako se moralan čovjek opredijeli za religiju, samo iz razloga svoje potpunosti, on se ne smije osječati superioran. Mislim da se samo oni nemoralni žele isticati. Smatram da je svaćije vjerovanje samo njegovo, odnosno da je to njegov odnos sa Bogom. Nema trećeg. On i Bog. A Bog ne dozvoljava superiornost čovjeka nad čovjekom.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by dacina_curica » 23 Aug 2012, 00:02

carobnjak Nurudin wrote: Evo ako mogu ja i odmah da ti kažem da bi ovo mogla biti duga debata :) Prvo merhaba ,kako si ,nisam te sreo dugo :)
Lijep pozdrav, dobro je, hvala na pitanju. :) Kod tebe? :)
I neka debata i diskusija, treba i mozgu svakodnevni trening, zar ne?
:)
Ja ne da vjerujem nego znam da je islam moralno superiorniji od ateizma . Analogno tome bi i oni koji slijede iskreno islam morali biti moralniji od onih koji slijede iskreno ateizam . U praksi je to naravno puno kompliciranije sa ljudima
Razumijem i postujem ali se ne slazem (ali o tome malo nize :)). No zelim ipak da udjem malo dublje u ovu diskusiju o superiornosti Islama nad Ateizmom. Ako je Islam kao jedan od monoteistickih (ili uopsteno jedan od mnogih mono-/politeistickih religija) superiorniji od Ateizma, da li je Islam takodjer superiorniji nad drugim religijama i analogno da li su druge religije (pored Islama) moralno superiornije od Ateizma? U produzetku ovog pitanja, da li su religijske sekte takodjer moralno superiornije od Ateizma?

Zašto ja kažem da znam?
Zato što ateizam kao negacija teizma ,nije samo puka negacija ,već je on time i određeni sistem životne filozofije. Po toj filozofiji moral je umjetno stvoren skup normi ponašanja koji se mijenja odnosno nije konstantan.
To je fraza ,a u stvari znači da ono što mi podrazumjevamo pod moralom u stvari ne postoji .
Oprosti ako te pogresno tumacim ali mi se cini da ateizam poistovjecujes sa nihilizmom. :cudi
Kao prvo, moral nije samo fraza, niti za teiste niti za ateiste. Da li se taj "skup normi ponasnja" mijenja sa vremenom? Naravno, sto je potpuno ispravno jer se i svijet mijenja, te ono sto je bilo prihvatljivo (i hvaljeno/kudjeno) prije 500 godina u danasnjem dobu nije. Promjena je sastavni dio zivotnog ciklusa, ne vidim zasto bi cinjenica da se norme razvijaju i adaptiraju vremenu negirala postojanje istih? :)
Takodjer, odsustvo religije/vjerovanja u Boga (ili neko drugo uzviseno bice kojim god se imenom zvalo) iz zivota jedne ljudske jedinke ne znaci da ista nema moralnog kompasa. Po istoj logici vjerovanje u Boga nije garancija morala.

Kad sam bila mala glavna prijetnja u sokaku je bila "Ne radi to, kaznit ce te Bog!" i uvijek je dalazila od majki, nena i nana, sve i jedna od kojih su bile velike vijernice. Programirani smo da budemo na prihvatljivoj moralnoj skali ne zato sto je ljudski postovati druge ljude, ne misliti/ciniti zlo nekome, pomoci onom u nevolji, nego zato sto se plasimo Bozije kazne. Danas, kao odrasla (i jos uvijek poprilicno prisebna) osoba radim sve sto sam radila i tada sa razlikom sto se vise ne plasim Bozije kazne. Zakonske DA, Bozije NE. Da li sam ja danas manje moralna tj. da li su se moji moralni parametri pomjerili do nihilistickih promjera? Apsolutno i odlucno NE!

Osim toga ateistička filozofija je usko vezana za Darwinizam i svaki ateista iskreni i uvjereni je to postao velikim djelom zbog darwinove teorije ,a ona kaže : ona jedinka koja se najbolje prilagodi oklišu i uspije nametnuti sebe kao predatora je jedina zaslužna da živi . Dakle slabi ,nemoćni ,bolesni i svi drugi se moraju povinovati tom procesu prirode.

To je nemoralno i islam govori suprotno tome i zato je moralno superioran
Opet se ne bih slozila sa tvojim razmisljanjem. Ateizam i darvinizam nisu ovisni jedno o drugom, postoje kao dvije potpuno razlicite jedinke i nisu potrebne jadna drugoj za opstanak. Ja u potpunosti prihvatam evoluciju kao validnu opciju ali takodjer prihvatam da postoje ljudi koji je opovrgavaju. Da li sam ja pametnija/gluplja od tih "drugih"? Nisam, samo nam se razmisljanja razilaze. Darvinizam je takodjer nesto cemu se tesko proturjeciti jer je prisutan na svakom koraku. Mi, ljudska rasa, kao "najsuperiornija jedinka" na evolucionoj ljestvici (mada je ovo svakako diskutabilno) sebicno unistavamo zivotinje za konzumaciju, sport, iz cejfa (sve dok jednog od nas ne capne koja ajkula il' lav). Koliko je to moralno? :hm

Sto se nemocnih, bolesnih, siromasnih ne mogu reci nista sto nece nekoga uvrijediti tako da necu nista ni reci. :) Bolje je tako.

Na kraju jos jednom: kao sto procitah u nekoliko postova vec ja takodjer vjerujem da moral NIJE vezan uz religiju nego uz ljudsku svijest i ne ovisi o prisustvu Boga u covjekovom zivotu. I ne mislim da je ijedna grupa moralno superiornija, naprotiv smatram da je osjecaj superiornosti, koliko god bio sveprisutan, jako stetan za kompletno drustvo jer stvara nemoguce standarde kojih se NIKO ne pridrzava.
Last edited by dacina_curica on 23 Aug 2012, 03:17, edited 1 time in total.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Blackhawk » 23 Aug 2012, 00:24

Kao prvo mislim da bi se za ovo trebala otvorit nova tema jer ima materijala za raspravu.. Trenutno sam preko moba pa ne mobu ali sutra cu i ubacit ove postove. Posto je ova trenutna namjenjena za neka kratka pitanja i nedoumice a ne bas za raspravu...

A sto se pitanja tice.. To je tesko razdvojiti i tesko reci opcenito zahvatajjuci obe strane.
Ali moje misljenje je isto da moral prvenstveno zavisi od covjeka kao jedinke pa tek onda sve ostalo dolazi.. Tako da bih i rekao da je covjekov moral najsuperiorniji..
Ako covjek u startu nema dovoljan moral tesko ce ga pronaci i u religiji.. Bit ce vjernik ali sa labavim moralom..
Isto tako moze biti "labav" vjernik ali da je dobrog morala kao i biti nevjernik dobrog morala..

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by Major » 23 Aug 2012, 00:46

Dva fenomenalan odgovora po pitanju morala od dvije dame,
jedna religiozna, druga ("ne plasim Bozije kazne. Zakonske DA"), pazljivo bih rekao, lijevo orjentirane

-silence...Image

-dacina_curica...Image

- BlackHawk.... :aplauzz
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by silence » 23 Aug 2012, 00:56

Major, hvala... pažnja ti je na nivou pravog efendije ... :)
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Moral između religije i ateizma

Post by Sheval » 23 Aug 2012, 01:10

Trebalo bi još tema otvoriti na ovu tematiku.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by carobnjak N » 23 Aug 2012, 11:27

No zelim ipak da udjem malo dublje u ovu diskusiju o superiornosti Islama nad Ateizmom. Ako je Islam kao jedan od monoteistickih (ili uopsteno jedan od mnogih mono-/politeistickih religija) superiorniji od Ateizma, da li je Islam takodjer superiorniji nad drugim religijama i analogno da li su druge religije (pored Islama) moralno superiornije od Ateizma? U produzetku ovog pitanja, da li su religijske sekte takodjer moralno superiornije od Ateizma?
Jeste superironiji nad drugim religijama jer nema problema sa naukom i kompaktibilna je ,dok ostale monoteističke religije imaju itekako problema sa kompaktnošću ,a pogotovu u prošlosti je to bio otvoreni sukob. Možda se pitaš kakve to ima veze?
Pa ima jer nauka i tehnologija također utječu jako na moral ,a treba i da moral utječe na njih pa da se stvori zdrav balans. Jedino islam zbog te kompaktibilnosti ima taj legitimitet
Ovo za druge sekte ne znam ,jer ih ne poznajem
Oprosti ako te pogresno tumacim ali mi se cini da ateizam poistovjecujes sa nihilizmom. :cudi
Kao prvo, moral nije samo fraza, niti za teiste niti za ateiste.
Ok ,onda mi objasni šta je to za tebe moral u stvari ?
Da li se taj "skup normi ponasnja" mijenja sa vremenom? Naravno, sto je potpuno ispravno jer se i svijet mijenja, te ono sto je bilo prihvatljivo (i hvaljeno/kudjeno) prije 500 godina u danasnjem dobu nije. Promjena je sastavni dio zivotnog ciklusa, ne vidim zasto bi cinjenica da se norme razvijaju i adaptiraju vremenu negirala postojanje istih?
Zapamti da si ovo napisala ,a kasnije ću ti reći zašto :)
Elem ,ja sam rekao da ateisti shvaćaju moral kao nešto što nema konstantu kroz vrijeme ,već da njega stvara vrijeme i okolina . Znači za ateiste današnji moral nema nikakve veze sa nekim od prije 1000godina. Ako nešto nema svoju konstantu onda to i ne postoji već je samo nusproizvod vremena .Slažemo li se?
Kakva je onda korist i smisao imati moral koji nije nešto sigurno i nešto stalno prisutno ,već je puka posljedica kombinacije vremena i prostora?
Ako moral odgaja ,a treba da odgaja, to ti je onda kao da kažeš kako dijete treba da odgaja majku i usađuje mu neke vrijednosti
Takodjer, odsustvo religije/vjerovanja u Boga (ili neko drugo uzviseno bice kojim god se imenom zvalo) iz zivota jedne ljudske jedinke ne znaci da ista nema moralnog kompasa. Po istoj logici vjerovanje u Boga nije garancija morala
Gore sam ti rekao da definišeš moral ,šta je to za tebe kao ateistu moral, a ovdje te molim da mi objasniš zašto bi neko poštovao tu tvoju definiciju i zašto bi je društvo prihvatilo.?
Programirani smo da budemo na prihvatljivoj moralnoj skali ne zato sto je ljudski postovati druge ljude, ne misliti/ciniti zlo nekome, pomoci onom u nevolji, nego zato sto se plasimo Bozije kazne. Danas, kao odrasla (i jos uvijek poprilicno prisebna) osoba radim sve sto sam radila i tada sa razlikom sto se vise ne plasim Bozije kazne.
Ako uzmemo naučne činjenice kao neko mjerilo -aršin pa onda upitamo te činjenice da li je zaista ljudski i u ljudima usađeno da poštuju i vole druge ,kao što ti kažeš ,e onda ćeš vidjeti da činjenice govore drugačije .
Nema poštovanja i ljubavi to vidimo i u prirodi ,ima samo okrutna borba ,a to što mi imamo usađeno kao odanost čoporu (poput životinja) pa mislimo da je to neko poštovanje i humanost ,ne biologija kaže da nije. To je prirodno stvoreno jer se tako čopor i jedinke iste vrste lakše brane od drugih ali mi smo davno izašli iz prirode i davno smo postali dominantna vrsta te nemamo u prirodi neprijatelja jačih od nas kao vrste i sad je ta međusobna borba okrenuta unutar same naše vrste .Dakle unišatavmo se međusobno i zakon džungle smo prebacili u naš civilizovani svijet
Opet se ne bih slozila sa tvojim razmisljanjem. Ateizam i darvinizam nisu ovisni jedno o drugom, postoje kao dvije potpuno razlicite jedinke i nisu potrebne jadna drugoj za opstanak. Ja u potpunosti prihvatam evoluciju kao validnu opciju ali takodjer prihvatam da postoje ljudi koji je opovrgavaju. Da li sam ja pametnija/gluplja od tih "drugih"? Nisam, samo nam se razmisljanja razilaze. Darvinizam je takodjer nesto cemu se tesko proturjeciti jer je prisutan na svakom koraku.
Ne ,evoluciaj je nešto drugo ,a darwinizam je smjer koji je opet drugačiji od evolucije i koji pokuašava da nametne to što se pravila evolucije dešavaju u mnogim procesima flore i faune ,da ih primjeni na sve živo što postoji. To je totalno nedokazivo
Mi, ljudska rasa, kao "najsuperiornija jedinka" na evolucionoj ljestvici (mada je ovo svakako diskutabilno) sebicno unistavamo zivotinje za konzumaciju, sport, iz cejfa (sve dok jednog od nas ne capne koja ajkula il' lav). Koliko je to moralno? :hm
Ne znam šta hoćeš da kažeš ? Pa mi smo inteligentniji od ajkula pa valjda bi trebali biti i moralniji ,pogootvu jer imamo druge izvore hrane
nastaviće se aBd ... :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by carobnjak N » 23 Aug 2012, 12:02

Ostao sam ti dužan ovaj dio ,a nemoralno je biti dužan :D
Sto se nemocnih, bolesnih, siromasnih ne mogu reci nista sto nece nekoga uvrijediti tako da necu nista ni reci. :) Bolje je tako
.Ja znam šta ti hoćeš da kažeš ,kako su mnoge zemlje sa vjerskim predzankom nemoralne ili vjernici ,a da ima moralnih nevjerskih država i moralnih ateista. To ja ne sporim i mislim da to nije nešto o čemu trebamo raspravljati ,ne zato što to meni oduziam neku prednost kao vjerniku u diskusiji ,već zato što se mora krenuti od početka i raspraviti o temljima tih morala . O islamu koa vjerničkom moralnom temelju i ateizmu kao ateističkom temelju za moral
Na kraju jos jednom: kao sto procitah u nekoliko postova vec ja takodjer vjerujem da moral NIJE vezan uz religiju nego uz ljudsku svijest i ne ovisi o prisustvu Boga u covjekovom zivotu. I ne mislim da je ijedna grupa moralno superiornija, naprotiv smatram da je osjecaj superiornosti, koliko god bio sveprisutan, jako stetan za kompletno drustvo jer stvara nemoguce standarde kojih se NIKO ne pridrzava.
Prvo moraš znati neke stvari o islamskom ahlaku (moralu) i o vjerničkom respektiranju i pridržavanju istoga .
Zato što to u islamu ide postepeno i sve u islamu ima svoje deredže ,stepene.
Prvi i najjednostavniji oblik ali i početni (dakle to je samo početak nije kraj) jeste taj strah od božije kazne koji su tebi tvoje nene govorile u djetinjstvu .
Zavrašava se na tome da vjernik koji je zaokružio svoj iman i ahlak ,radi moralne i dobre stvari ne zbog dženneta ili džehennema već iz ljubavi prema dobroti .Dakle apsolutno nikakav reciprocitet mu nije u cilju ,već mu je doovljan samo zadovoljstvo koje proistječe iz služenja Savršenom Bogu.
Međutim ni oni na početku ni oni na kraju nisu manjkavi ,već je mudrost u tome da i jedni i drugi čine isto ,rezultat je isti ,a to je činjenje dobra i borba protiv zla
Nadam se da sam bio bar donekle jasan
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Religijska pitanja

Post by carobnjak N » 23 Aug 2012, 12:19

silence wrote:
dacina_curica wrote:Ne znam da li pitanje bas spada u ovu temu ali ne znam gdje drugo da ga svrstam. :cudi Elem, pitanje je za sve, vjernike i ateiste: Da li vjerujete da su vijernici moralno superiorniji od ateista i obrnuto i naravno zasto?
Ja ću Daco dati kratak odgovor.

Ne, toliko je vjernika pogazilo vjeru, pa kako mogu da budu superiorniji. Ima jako moralnih ateista, čak su moralniji od nekih vjernika. Daco, u biti je biti čovjek na prvom mjestu, moralan čovjek. A ako se moralan čovjek opredijeli za religiju, samo iz razloga svoje potpunosti, on se ne smije osječati superioran. Mislim da se samo oni nemoralni žele isticati. Smatram da je svaćije vjerovanje samo njegovo, odnosno da je to njegov odnos sa Bogom. Nema trećeg. On i Bog. A Bog ne dozvoljava superiornost čovjeka nad čovjekom.

Boldirano nije tačno i česta je zabluda čak i kod vjernika. Svi ljudi nisu isti ,neko je pametniji ,neko je manje pametan ,neko je jači fizički od druguga ,neko je ljepši ,,,itd "a svi će odgovarati prema onome što im je dato i nikome neće biti učinjena nepravda".
Superiornost ne znači da ti imaš pravo da nekoga tlačiš ,ne ! Superiornost znači da onaj superiorniji mora da se ponaša totalno suprotno tome .Onaj koji tlači i nameće on nije superioran ,on je bojažljiv i nemoćan da sebe i svoj intelekt istakne na dopušten način ,pa onda koristi silu ili dominaciju .
Mi smo isti svi pred Allahom dž.š u smislu da nema diskrimanicije ,a samo to da će se svakome suditi na osnovu onoga fizičkog i umnog što mu je dato ,a ne da će se suditi istim aršinom onome ko je bio recimo bogat i uživao i siromahu ili onome koji je bio pametan i onome koji nije ,je najveća pravda .Dakle u tome što se svakom pojedincu pristupa drugačije je velika mudrost i nulta stopa diskriminacije. Zato se kaže da neko neće biti pitan nikako ,samo će mu se reći "prođi božiji robe dosta si se napatio na dunjaluku "
Na kraju krajeva da je Allah dž.š htio da budemo svi isti zašto bi onda dao Ademu a.s. potomstvo jer kakav je smisao da praviš milijarde istih klonova
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by dacina_curica » 23 Aug 2012, 14:09

Ne mogu sad s telefona (i s posla) vazdan trubit' no ipak se moram makar brzinski osvrnuti na par stvarcica (ters insan, sta 's :oo ):

-Prvo: MOJA definicija morala: Postuj Majku Prirodu i zemlju kojom krocis, postuj ljude, ne cini zlo nikome, ne krsi zakone koji su stvoreni da te zastite i krsi zakone koje zabranjuju slobodu drugim ljudima....otprilike tako ...Da li je moje shvatanje morala isto kao tvoje, onog petog ili desetog - nije najvjerovatnije. Da li je moj nacin zivljenja moralan? Meni jeste, tebi mozda nije ali MENI je dovoljno ovo: svaku noc kad legnem - legnem ciste savjesti! Kad pogledam nacin na koji se moje dijete ophodi prema starijima, prema djeci, cak i prema zivotinjama procvjetam jer mi je to dokaz da mi ne treba nikakvo sveto i uzviseno bice cije upute moram pratiti vec mi je dovoljna moja licna ljudskost i moj licni moralni kompas.

-Drugo: grijesis itekako kada kazes da u prirodi ne postoji nista drugo osim pukog prezivljavanja. Zivotinjsko carstvo je puno primjera harmonicnog zivljenja, monogamije i slicno; naprotiv, covjek je taj koji u prirodu unosi nered (bas zbog svog osjecaja superiornosti nad drugim rasama, vrstama, porodicama).

-Trece: mozda mislis da znas sta ja mislim ali ne zaboravi da je pretpostavka majka zajeba. :) Posto me se lagano vuce za jezik evo da obrazlozim pitanje oko siromasnih, gladnih i slicnih: Ne, nisam ni u snu pomislila na tretman siromasnih i sl. u zemljama u kojima je Islam predominantan. Naprotiv, sve te "muke" su prisutne u svim zemljama svijeta (mozda ne u Luksemburgu i Monaku al' hajd' ) jer bolest, glad, muka ne pita za tvoje ime niti ime Boga kojem se molis....e vidis, u ovome lezi moja licna frustracija po pitanju Boga, Bogova, Bozanstava, Svetaca i njihovih duhova itd...Ako je Bog svemocan i ako je Bog zaista milostiv zasto neki ljudi cijeli zivot provode u patnji? Zasto mala djecica umiru od raka, svojih godinu dana zivota provode u agoniji i nezamislivom bolu...zasto djeca umiru od gladi, od zedji, zasto jednoj majci ma oci ubijaju sedam sinova? Gdje je tu samilost i ljubav prema ljudima? Zasto neki imaju sve i trose nemilosrdno dok drugi djecu prehranjuju iz kontejnera? I necemo molim vas pricati kako to mora da su bezboznici i ovo-ono...Usput, znam dovoljno o iskusenjima i bremenu koje nosimo jer Neko Gore misli da mozemo; mene zanima zasto tolika razlika u tezini bremena???

-cetvrto: o ajkulama malo kasnije :)

Za kraj (dok se ne docepam neta posle posla), ja govorim uvijek samo u svoje ime i niti mi je na kraj pameti da nekome namecem svoje misljenje. Ja nisam ni guru niti iciji poslanik osim svoj tako da ne ocekujem da moje misljenje mijenja icije drugo ali mi jako JAKO ide na klinac kad mi se to kaci. :)

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Hana84 » 23 Aug 2012, 14:25

Ne postoji definicija MORALA ! :travolta

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Zagorka » 23 Aug 2012, 14:27

...ako je neko insan,insan je....nema to puno veze s ubjeđenjima,pogotovo danas.....bitan je zdrav razum da se razlikuje dobro i zlo,i ako je ateist da vjeruje u efekt bumeranga,odnosno sto posijes to zanjes i to je to... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by dacina_curica » 23 Aug 2012, 14:28

Hana84 wrote:Ne postoji definicija MORALA ! :travolta
:aplauzz

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by Hana84 » 23 Aug 2012, 15:35

dacina_curica wrote:
Hana84 wrote:Ne postoji definicija MORALA ! :travolta
:aplauzz
Pa, znas kako se kaze " Ako si moralan zbog svoje proracunatosti, onda ti nisi moralan !"
A moral...cudna " definicija " koja se kao kompas samo mijenja i pomice.
Nekako bi to ovako zvucilo, da je moral oblik drustvene svijesti, skup NEPISANIH pravila, obicaja, navike koje su u zivotu prihvatale neke zajednice. Moral odredjuje kakvo ljudsko djelovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvacaju te principe i podvrgavaju im se, na taj nacin regulisuci medjuljudske odnose.

U BIH je moralno:
- da moja kolegica moze spavati sa sefom ako zeli dobiti posao u drzavnoj firmi
-da neko ukrade milione iz drzavnog proracuna i zato ne odgovara
-da politicari lazu, kradu
-da balavice od 15-16 godina spavaju sa 100 muskaraca u mjesec dana

....ili sam ja pogresno protumacila znacenje morala u BIH ! ;)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by silence » 23 Aug 2012, 16:00

Hana84 wrote:
dacina_curica wrote:
Hana84 wrote:Ne postoji definicija MORALA ! :travolta
:aplauzz
Pa, znas kako se kaze " Ako si moralan zbog svoje proracunatosti, onda ti nisi moralan !"
Hani, ovo si odlično rekla :ok. Moral ne poznaje proračunatost... On teče ili ne teče u venama svakog čovjeka.... :)
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Post by String » 23 Aug 2012, 17:34

Problem je sto religiozni misle da su iskljuceni od bilo kakve kritike i zasticeni zbog toga jer je njihovo ubjedjenje najispravnije.
U drugu ruku, ovdje, neki se pod sjenom religije nahebu drugom forumasu majke, sestre itd. i tamo negdje u cosku foruma nakon toga napisu "Oce grijesio sam"... misleci kako im je dusa time cista...
"Razmagnetisu se"...
Image

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests