Šerijatski zakon

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31693
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5148 times
Status: Online

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Matan » 08 Oct 2020, 11:43

Ove sa foruma ni jedna ne moze u taj brak..
A bogme Fufe, ni jedan uzoran musliman ne foruma,
niti pici 330 kmh..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Taare » 08 Oct 2020, 11:50

Bobi wrote: 08 Oct 2020, 11:43 znam da se zajebavaš
Jok, brt. Ko će poštovati muslimanski brak ako neću ja kao musliman?!
Bobi wrote: 08 Oct 2020, 11:43kucnu pomocnicu
To se podrazumijeva.
animals wrote: 08 Oct 2020, 11:43 ni jedan uzoran musliman ne foruma,
niti pici 330 kmh..
Evo ga, javio se i šejhulislam. Hvala na fetvi, šejh.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31693
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5148 times
Status: Online

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Matan » 08 Oct 2020, 11:55

Ja bi svoju zenu poslao da radi, a ja cu sjedit kuci..
E to je paznja i uzoran brak..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22654
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13025 times
Been thanked: 12680 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Dori » 08 Oct 2020, 12:15

Krokodil Behko wrote: 08 Oct 2020, 11:10
Dori wrote: 08 Oct 2020, 11:02 Pocela citati, dosla do ovog dijela i prestala:


Necu da se nerviram dzaba....Da sebi kvarim jutro glupotima. U glavnoj, sretno svakoj zeni koja udje u ovakav brak. Od srca to mislim.

A šta treba imati na umu?
Znaci muskarac TREBA da se zaposli, a zena koja razmislja o tome imati na umu da treba ipak sjediti kod kuce, paziti na topli domi cuvati djecu. Zenino je da cuva kucu, ne da radi?! Hocemo li stvarno o tome u 2020? Stvarno?

Ali eto....hajmo analiza....
Prije svega, dobar muslimanski brak treba izražavati dobrodošlicu. Makar žena cijeli dan provela izvan kuće, muslimanski dom treba biti spreman da dočeka familiju i gosta.
Znaci zena i samo zena docekuje familiju i goste i njena je odgovornost je da se gosti osjecaju dobrodoslima?! :hm
Najjadnija stvar na svijetu je doći u zaključanu, tamnu kuću, potpuno praznu bez ljudske duše u njoj. To je posebno teško za novog supruga i za dijete. Svaka žena koja razmišlja o zapošljavanju, treba to imati na umu. Ako ima djecu, treba se dogovoriti sa rodicom ili pomoćnicom da stvari budu tako organizovane da djeca ne izgrade mentalnu sliku doma u kome oni nisu bitni, i gdje nisu dobrodošli. Što se muža tiče, s obzirom da je odrasla osoba, on ne bi smio zanemarivati probleme, već bi trebalo da bude u stanju o njima razgovarati, da vidi koje su to poteškoće i da bude spreman podržati najbolje rješenje koje je prihvatljivo za oboje.
Ooooo jadan novi suprug. Nedostaje mu mama pa ga zena mora docekati na vratima i priviti na grudi da mu ne bude previse tesko. Da ne spominjem da se u uvom dijelu odgoj djece spominje iskljucivo u zenskom rodu (rodiCA, pomocniCA). A sta je sa muskarcima? Neke tate puno bolje odgajaju djecu od mama? To nije u ”muslimanskom braku”?
Svakako je nedopustivo da muž prihvata ženinu platu kao dio ukupnog porodičnog dohotka a onda pravi probleme ako se nekad prvi vrati kući i možda bude morao uključiti peć ili napraviti kahvu! Očito, ako se žena vrati prije muža, ona će biti ta koju će dočekati ‘tamna praznina’, i od nje se očekuje da to prihvati kao dio prirodnog poretka stvari. Ustvari, to više i nije ‘prirodan poredak stvari’ u društvu gdje se žene sve češće pridružuju muškarcima kao dio radne snage. To se treba priznati. .
Samim tim ona i ne treba raditi, ne treba imati svoju samostalnost i treba on da joj kupuje uloske, jer je to prirodan poredak stvari. Stvarno?
Posebno nije uredu očekivati od vrlo inteligentne žene da sjedi kući gubeći svoje talente i ograničavajući se samo na kućne poslove. Tačno je da mnoga muslimanska društva pate od nezaposlenosti, i da bi značajan priliv ženske radne snage na tržište rada dodatno pogoršao situaciju i mnoge porodice ostavio bez ijednog skrbnika, a da ne govorimo o dvome. Međutim, isto tako je tačno da muslimanski svijet očajnički treba žene ljekare, medicinske sestre, predavače i slično. Da bismo to imali, žene moraju učiniti velike žrtve da bi se obrazovale i bile u stanju društvu ponuditi usluge istoga kvaliteta kao i muškarci. Musliman treba biti sretan ako mu se posreći da njegova supruga uživa da posveti svo svoje vrijeme i pažnju njemu i njegovim potrebama, te njihovoj djeci i vezi. To bi trebalo da smatra posebnom milosti Božijom i da nikada ne zaboravi biti zahvalan na riznici koja mu je darovana. .
:D.

Ovo ne mogu ni komentarisati….Ne mogu. Proklete zene uzimaju poslove muskarcima. Rospije!

A nemam vise ni vremena….Cekaju me kolege da idem ona rucak. Kjafirka radi, dok muz jadan dolazi u praznu kucu i jadno dijete sjedi u obdanistu…Izvinjavam se sto nisam procitala tekst do kraja ako ima neki obrat i druga poenta. Ili ako je sve nadam se neka zeza.Ovo do sad sto sam procitala je malo reci :bua
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by insomnia » 08 Oct 2020, 12:16

Calla wrote: 08 Oct 2020, 11:42 Sve sto je na zamisli Kako treba biti u praksi to izgleda sasvim drugacije dok sam bila poslovno u Emiratima shvatila sam da evropska Zena puno puno vise Radi od Zena u Dubai ta privilegija koju one imaju podstakla me na vise razmisljanja u jednom momentu bila sam ljubomorna na njihovo slobodno vrjeme Koje su koristile na Shopping 🛍 na Salone ljepote na ispijanje zajednicke kafe ili docekivanja familije sa tri cetiri generacije zajedno dok Nisam ukapirala da apsurdno razmisljam jer sam Upravo ja ta Zena Koja je sama htjela da izgradi poslovnu Karijeru da postanem majka da gradim Dom onako Kako to ja zelim i da Naravno Za sve ove zelje treba vrjeme i Novac i puno sopstvenog znoja proliti i vrjeme uskladiti za Ljubav roditeljstvo zajednicke Projekte sa svojim muzem Danas Uzivam u plodovima svoga i njegovog rada i ne zalim ni minute sto sam vise znoja ulozila nego sve ove Emirate Princess 👧🏻🌺
Samo sto ovdje nisu mlade iz Emirata no iz Kaknja ne bude li radila nema ni pape.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Calla » 08 Oct 2020, 12:35

Tako nekako Insooo ,ako hoćemo nešto da imamo mislim da trebamo raditi u dvoje i svo naše vrjeme uskladiti Tako dobro da sve članove porodice zadovoljimo da se niko ne osjeća zapostavljeno Uskakati tu gdje je najpotrebnije i vidjeti kada je partner ili partnerica najumornija poslati je na dan dva odmora preuzeti onda vise odgovornosti raskrčiti probleme uspostaviti harmoniju respekt između dvoje koji su na frontu najtežih zivotnih prepreka ❣️Porodična svakodnevnica !
Last edited by Calla on 08 Oct 2020, 12:36, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22654
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13025 times
Been thanked: 12680 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Dori » 08 Oct 2020, 12:36

Julia-Klara wrote: 08 Oct 2020, 11:09 Dori procitaj. Ako ja preporucijem onda vjeruj da vrijedi ;)
Evo procitala.....Dobro je, popravili su se. Pocetak, uh! Za oklagije! :oklagija :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Taare » 08 Oct 2020, 12:42

Dori wrote: 08 Oct 2020, 12:15Kjafirka
Hvala što si tu svoju priču podijelila s nama kako bismo saznali kako funkcioniše druga strana :ok
Svi mi se morete obratit

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by zvrk » 08 Oct 2020, 13:00

...uh, uhvati me ljutnja, a kad sam ljut zajebano je 100%

da ne bih ovakav pisao... samo ovo: danasnji muslimani ( narocito VELIKI MUSLIMANI) su samo glumci, nista vise...

foliraju naivne zene, foliraju svakom vazda i svudje... glumatanje non-stop, jebalo to mater...

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Chloe » 08 Oct 2020, 13:07

Fufe wrote: 08 Oct 2020, 11:10 Što se mene tiče, ljubavni život ne smije da ispašta.
Jbo ti brak u kojem se žena premori na poslu pa kod kuće bude nikakva.
Ja bi svojoj fino rekao, ako hoćeš da radiš zbog plate, kakav god poso da nađeš, daću ti duplo više džeparca od plate koju si dogovorila samo nemoj ići na poso.
Ako već moraš da radiš jer ti je dosadno, nađi poso gdje ćeš raditi 2-3 sata dnevno.
Ako neće, neka joj je sretno pri traženju muškarca koji razmišlja na sličan način na koji ona razmišlja.
Ako nemaš za džeparac, ili ono još gore, tvoja zarade ne može pokriti osnovne troškove života obitelji? :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Mirelam » 08 Oct 2020, 13:08

Behrudine, haj samo reci da si pročitao cijeli članak. :ooo
Last edited by Mirelam on 08 Oct 2020, 13:13, edited 1 time in total.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by greeneyes » 08 Oct 2020, 13:12

Ja sam procitao kraj
Samo sabura

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Chloe » 08 Oct 2020, 13:12

Laser wrote: 08 Oct 2020, 11:28 Dobar muslimanski brak je kao i svaki drugi dobar brak. Zasnovan na ljubavi, poštovanju, pažnji i izraženoj spremnosti na kompromis.

Musliman i muslimanka u braku imaju pravo urediti međusobne odnose kako god žele. Nisu obavezni držati se standarda iz srednjeg vijeka, niti slijediti običaje Arapa, Turaka ili Perzijanaca.

Ako su supružnici zadovoljni, brak je dobar, ako nisu, onda nešto ne štima, bez obzira što su možda uredili brak iščitavajući literaturu čiji autori potiču iz ko zna kojeg podneblja i ko zna kojeg vremena.
:ok

Ne samo muslimanski nego bilo koje vjere.

Više je osvrt na "brak pod pokroviteljstvom Islama" kod nas, što zapravo nema veze sa Islamom.
I nije samo brak, svašta nešto kao npr. odnos prema djeci muškoj/ženskoj pa dalje.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18984
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 794 times
Been thanked: 1020 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Nora Ibsenova » 08 Oct 2020, 13:23

:D.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by zvrk » 08 Oct 2020, 13:36

Naslov teme je bezveze...

Islamski i muslimanski brak su dvije razlicite komponente...

Islamski je vjerski nacin zivljenja... (siroko polje na sve strane) zato je Ikre, uci... pa dokle ko stigne??? (i radi po onome sto su naucio)

a muslimaski nacim zivljenja je samo ono sto se razumije (naucio) od Islamskog...???

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Taare » 08 Oct 2020, 13:50

Chloe wrote: 08 Oct 2020, 13:07 Ako nemaš za džeparac, ili ono još gore, tvoja zarade ne može pokriti osnovne troškove života obitelji?
Kao što rekoh, brak je stvar dogovora.
Nažalost, imamo puno porodica gdje oboje moraju raditi i opet jedva sastavljaju kraj s krajem.
Ali, to je do sistema koji nije omogućio ono što propagiram.
Svi mi se morete obratit

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Ariel » 08 Oct 2020, 14:27

Fufe wrote: 08 Oct 2020, 13:50
Chloe wrote: 08 Oct 2020, 13:07 Ako nemaš za džeparac, ili ono još gore, tvoja zarade ne može pokriti osnovne troškove života obitelji?
Kao što rekoh, brak je stvar dogovora.
Nažalost, imamo puno porodica gdje oboje moraju raditi i opet jedva sastavljaju kraj s krajem.
Ali, to je do sistema koji nije omogućio ono što propagiram.
Sta tacno propagiras?

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54014
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15273 times
Status: Online

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by HAVANA » 08 Oct 2020, 14:32

Joj behko dugo ti ovo, bezveze cu vrijeme izgubit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mocan_Nick
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 661
Joined: 30 Jul 2020, 00:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by Mocan_Nick » 08 Oct 2020, 14:35

Ne bi ona meni kod kuce sjedila..

Ja da radim a ona s guza na guz..
Malo fejs, malo zadruga, malo kafe sa mahalusama..

A poznavajuci nase zene..bilo bi kad dodjes kuci
Sta ima za veceeu..
Kaze naruci sebi pizzu ili cevape..

E tad bi joj narucio taxi i poslao materi..

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Kako izgleda dobar muslimanski brak

Post by MunDzi » 08 Oct 2020, 14:40

Pocela citati s kraja.
I kaze povjerenje.
I sve fino pise, ali ipak na kraju treba oprostiti za prevaru, blah, blah, blah, blah jerbo niko od nas nije bezgresan pa ce i taj partner da se iskreno kaje, pa mu ti zajedno s bogom oprostis, a bezbeli nastavis imati povjerenje u istog.
How yes no!!!!!!!!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests